آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا (بفتا) يكشنبه شب در مراسمی در اپراخانه سلطنتی لندن برگزارشد، برندگان شصت و پنجمین دوره جوایز سالانه خود را اعلام کرد. همانطور كه علاقمندان به دنيا سينما و تلوزيون ميدانند بفتا مهمترین جوایز سینمایی سال بریتانیاست. «آرگو» تولید استودیو برادران وارنر توانست جوایز بهترین فیلم، کارگردانی (بن افلک) و تدوین (ویلیام گلدنبرگ) را دریافت کرد.
فیلم زندگینامهای «لینکلن» ساخته استیون اسپیلبرگ که با نامزدی در 10 بخش پیشتاز نامزدهای جوایز بفتا 2013 بود، تنها در بخش بهترین بازیگر مرد (دانیل دی- لوییس) پیروز شد.
فیلم بریتانیایی «بینوایان» ساخته تام هوپر که در 9 بخش نامزد جوایز بفتا بود، با دریافت چهار جایزه بهترین بازیگر زن مکمل (آن هاتاوی)، بهترین چهرهپردازی و مو، صدا و طراحی صحنه بیش از هر فیلم دیگری برنده جایزه شد.
هاتاوی پس از دریافت جایزه از ویکتور هوگو رماننویس فرانسوی که «بینوایان» از روی اثر او ساخته شده تشکر کرد و گفت: «بدون او هیچ کدام از ما اینجا نبودیم.»
بارت لیتن کارگردان و دیمیتری دوگانیس تهیهکننده برای «شیاد» جایزه کارل فورمن بهترین فیلم اول یک نویسنده یا کارگردان یا تهیهکننده بریتانیایی را به خانه بردند، اما این فیلم در بخش مستند جایزه را به «در جستجوی شوگر من» ساخته مالک بندالجلول واگذار کرد.
فیلم جیمز باندی «اسکایفال» با اعطاء جایزه الکساندر کوردا بهترین فیلم بریتانیایی سال مورد تقدیر قرار گرفت و تامس نیومن آهنگساز این فیلم پرفروش هم جایزه بهترین موسیقی را برد.
مایکل جی. ویلسن یکی از تهیهکنندگان «اسکایفال» گفت: «این اولین جایزه بفتا برای فیلمی از جیمز باند است.»
سام مندس کارگردان «اسکایفال» نیز این جایزه را به 1292 نفری که با او در این فیلم همکاری کردند، تقدیم کرد.
«عشق» به کارگردانی میشائل هانکه که ماه مه پیش جایزه نخل طلای جشنواره کن را دریافت کرد، در جوایز بفتا برنده جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسیزبان را برد و امانوئل ریوا بازیگر این فیلم هم برنده جایزه بهترین بازیگر زن شد. ریوا سال 1961 برای بازی در فیلم «هیروشیما، عشق من» ساخته آلن رنه نامزد جایزه بفتا شده بود.
دیوید ا. راسل برای «کتاب بارقه امید» جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی را به خانه برد. او پس از دریافت جایزه گفت: «پارسال سالی فوقالعاده برای سینما و سالی فوقالعاده برای فیلمنامهنویسان بود.»
«جانگو آزاد شده» در دو بخش بهترین فیلمنامه غیراقتباسی (کوئنتین تارانتینو) و بازیگر مرد مکمل (کریستوف والتس) شد. والتس که با «لعنتیهای بیآبرو» فیلم قبلی تارانتینو در سطح بینالمللی به شهرت رسید، پس از دریافت جایزه گفت: «اینکه من اینجا هستم اسرارآمیز نیست. اول فیلم همه چیز مشخص میشود: نوشته و به کارگردانی کوئنتین تارانتینو. همه چیز با کوئنتین آغاز میشود و با او به پایان میرسد.»
«زندگی پی» آنگ لی هم جوایز دو بخش فیلمبرداری و جلوههای ویژه تصویری را گرفت.
انیمیشن «شجاع» تولید پیکسار که داستان آن در اسکاتلند روی میدهد، با غلبه بر دو انیمیشن استاپ-موشن «فرانکنوینی» و «پارانورمن» جایزه بفتا بهترین فیلم بلند انیمیشن را برد.
آلن پارکر فیلمساز و برنده پنج جایزه بفتا با اعطاء جایزه دوستی بفتا مورد تقدیر قرار گرفت. بفتا مهمترین جوایز سینمایی سال بریتانیاست.
سال گذشته «هنرمند» به کارگردانی میشل هازاناویسیوس با دریافت هفت جایزه پیروز اصلی جوایز بفتا شد.
فهرست کامل برندگان جوایز بفتا 2013 به شرح زیر است:
بهترين فيلم
ساير نامزدها
- LES MISÉRABLES
- LIFE OF PI
- LINCOLN
- ZERO DARK THIRTY
جایزه الکساندر کوردا بهترین فیلم بریتانیایی سال
ساير نامزدها
- ANNA KARENINA
- THE BEST EXOTIC MARIGOLD HOTEL
- LES MISÉRABLES
- SEVEN PSYCHOPATHS
جایزه کارل فورمن بهترین فیلم اول یک نویسنده / کارگردان / تهیهکننده بریتانیایی
- BART LAYTON (Director), DIMITRI DOGANIS (Producer) The Imposter
ساير نامزدها
- DAVID MORRIS (Director), JACQUI MORRIS (Director/Producer) McCullin
- DEXTER FLETCHER (Director/Writer), DANNY KING (Writer) Wild Bill
- JAMES BOBIN (Director)
- TINA GHARAVI (Director/Writer)
بهترين فيلم غير انگليسي زبان
ساير نامزدها
- HEADHUNTERS
- THE HUNT
- RUST AND BONE
- UNTOUCHABLE
بهترين مستند
ساير نامزدها
- THE IMPOSTER
- MARLEY
- McCULLIN
- WEST OF MEMPHIS
بهترين انيميشن
بهترين كارگردان
ساير نامزدها
- AMOUR Michael Haneke
- DJANGO UNCHAINED Quentin Tarantino
- LIFE OF PI Ang Lee
- ZERO DARK THIRTY Kathryn Bigelow
بهترين فيلمنامه غير اقتباسي
- DJANGO UNCHAINED Quentin Tarantino
ساير نامزدها
- AMOUR Michael Haneke
- THE MASTER Paul Thomas Anderson
- MOONRISE KINGDOM Wes Anderson, Roman Coppola
- ZERO DARK THIRTY Mark Boal
بهترين فيلمنامه اقتباسي
- SILVER LININGS PLAYBOOK David O. Russell
ساير نامزدها
- ARGO Chris Terrio
- BEASTS OF THE SOUTHERN WILD Lucy Alibar, Benh Zeitlin
- LIFE OF PI David Magee
- LINCOLN Tony Kushner
بهترين بازيگر مرد
ساير نامزدها
- BEN AFFLECK Argo
- BRADLEY COOPER Silver Linings Playbook
- HUGH JACKMAN Les Misérables
- JOAQUIN PHOENIX The Master
بهترين بازيگر زن
ساير نامزدها
- HELEN MIRREN Hitchcock
- JENNIFER LAWRENCE Silver Linings Playbook
- JESSICA CHASTAIN Zero Dark Thirty
- MARION COTILLARD Rust and Bone
بهترين بازيگر مكمل مرد
- CHRISTOPH WALTZ Django Unchained
ساير نامزدها
- ALAN ARKIN Argo
- JAVIER BARDEM Skyfall
- PHILIP SEYMOUR HOFFMAN The Master
- TOMMY LEE JONES Lincoln
بهترين بازيگر مكمل زن
- ANNE HATHAWAY Les Misérables
ساير نامزدها
- AMY ADAMS The Master
- HELEN HUNT The Sessions
- JUDI DENCH Skyfall
- SALLY FIELD Lincoln
بهترين موسيقي اورجينال
ساير نامزدها
- ANNA KARENINA Dario Marianelli
- ARGO Alexandre Desplat
- LIFE OF PI Mychael Danna
- LINCOLN John Williams
بهترين فيلمبرداري
- LIFE OF PI Claudio Miranda
ساير نامزدها
- ANNA KARENINA Seamus McGarvey
- LES MISÉRABLES Danny Cohen
- LINCOLN Janusz Kaminski
- SKYFALL Roger Deakins
بهترين تدوين
ساير نامزدها
- DJANGO UNCHAINED Fred Raskin
- LIFE OF PI Tim Squyres
- SKYFALL Stuart Baird
- ZERO DARK THIRTY Dylan Tichenor, William Goldenberg
بهترين طراحي صحنه
- LES MISÉRABLES Eve Stewart, Anna Lynch-Robinson
ساير نامزدها
- ANNA KARENINA Sarah Greenwood, Katie Spencer
- LIFE OF PI David Gropman, Anna Pinnock
- LINCOLN Rick Carter, Jim Erickson
- SKYFALL Dennis Gassner, Anna Pinnock
طراحي لباس
- ANNA KARENINA Jacqueline Durran
ساير نامزدها
- GREAT EXPECTATIONS Beatrix Aruna Pasztor
- LES MISÉRABLES Paco Delgado
- LINCOLN Joanna Johnston
- SNOW WHITE AND THE HUNTSMAN Colleen Atwoo
بهترين گريم
- LES MISÉRABLES Lisa Westcott
ساير نامزدها
- ANNA KARENINA Ivana Primorac
- HITCHCOCK Julie Hewett, Martin Samuel, Howard Berger
- THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY Peter Swords King, Richard Taylor, Rick Findlater
- LINCOLN Lois Burwell, Kay Georgiou
بهترين صدابرداري
- LES MISÉRABLES Simon Hayes, Andy Nelson, Mark Paterson, Jonathan Allen, Lee Walpole, John Warhurst
ساير نامزدها
- DJANGO UNCHAINED Mark Ulano, Michael Minkler, Tony Lamberti, Wylie Stateman
- THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY Tony Johnson, Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick, Brent Burge, Chris Ward
- LIFE OF PI Drew Kunin, Eugene Gearty, Philip Stockton, Ron Bartlett, D. M. Hemphill
- SKYFALL Stuart Wilson, Scott Millan, Greg P. Russell, Per Hallberg, Karen Baker Landers
بهترين جلوههاي ويژه
- LIFE OF PI Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer
ساير نامزدها
- THE DARK KNIGHT RISES Paul Franklin, Chris Corbould, Peter Bebb, Andrew Lockley
- THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, R. Christopher White
- MARVEL AVENGERS ASSEMBLE Nominees TBC
- PROMETHEUS Richard Stammers, Charley Henley, Trevor Wood, Paul Butterworth
بهترين انيميشن كوتاه
ساير نامزدها
- HERE TO FALL
- I’M FINE THANKS
بهترين فيلم كوتاه
ساير نامزدها
- THE CURSE
- GOOD NIGHT
- TUMULT
- THE VOORMAN PROBLEM
THE EE RISING STAR AWARD (انتخاب توسط آراي مردم)
ساير نامزدها
- ELIZABETH OLSEN
- ANDREA RISEBOROUGH
- SURAJ SHARMA
- ALICIA VIKANDER
جایزه دوستی بفتا
جایزه خدمت چشمگیر به سینمای بریتانیا
منبع(+)(+)
تکمیل و ویرایش از TvWorld
استفاده از این مطلب تنها با ذکر منبع و درج لینک مستقیم مجاز می باشد
|