برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 از مجموع 11
    سپاس
    839
    از این کاربر 2,395 بار در 378 پست سپاس گزاری شده

[Dark Shadows] نقدی بر سایه های پنهان | اثر جدید Tim Burton

تیم برتون در ادامه سبک شوخ و شنگ اش در برخورد با ظلمت و سیاهی به راهی رهنمون می‌شود که به تأثیری کاملاً پیش‌بینی پذیر در آخرین کمدی عجیب و غریب اش منتهی می‌شود .
    فیلم جدید برتن حاوی چیزیست کمیاب تر و نایاب تر از آنکه شاید انتظارش را داشته باشید . فیلم شما را منکوب می‌کند . یعنی تأثیرش آنگونه است که شما را احاطه و در خود غرق می‌کند . فیلم صراحتاً به همان میزان خرسندی و رضایت را به مخاطب همراه و موافق عرضه می‌کند که بیننده می‌تواند از کارگردان انتظار داشته باشد . نه ذره‌ای بیش و نه کم . بیننده تحت تأثیر قرار گرفته ، چرا که فیلم تأثیر گذار است .
    تیم برتون در برآورده کردن انتظارات کاملاً میانه رو و منطقی عمل می‌کند . شما تحت تأثیر سبک گات فیلم قرار میگیرید .پیش درآمد فیلم که حاصل تصاویر خلق شده توسط کامپیوتر از سالهای 1760 میلادی شهر لیورپول است ، به راستی شما را به وجد می‌آورد . لهجه شبه انگلیسی و مزه ریختن های گاه و بیگاه و همینطور گریم خون آشامی جانی دپ شما را مجذوب میکند . قویاً و احساساً از این واقعیت که هلنا بونهم کارتر در فیلم حضور دارد ، خشنود می‌شوید . حقیقتاً و انصافاً و با دیدگاهی معتدل به راستی که فیلمی خوب و اثرگذار است .
    فیلم بر اساس سریال آمریکایی پرطرفداری از دوران کودکی برتون ست که هیچ‌گاه در بریتانیا پخش نشد . برتون و ست گراهام اسمیت فیلمنامه نویس برای فصل شروع 15 دقیقه‌ای فیلم با توسل به سینمای دیوید لینچ و خصوصاً فیلم Twin Peaks کوشیده اند چیزی خلق کنند که نوید بخش چیزی فراتر از تاثیرگذاری محض است . بارناباس کالینز که جوانکی مطبوع و نازپرورده است و جانی دپ ایفاگر نقش اوست . جوانی با آرایش و ظاهری شیک و فوکولی و در عین حال ایرادگیر و با پوستی رنگ پریده و موهایی براق و تیره که به مدد ژل تا روی پیشانی اش چسبانده و مرتب شده‌اند ، تنها پسر خانواده میلیونر و قرن هجدهمی ست که در Maine (واقع در ایالت نیو انگلند) به کار شیلات مشغول اند .
    ساحره ای جذاب و زیبا با نام آنژلیک با بازی اوا گرین ، متوجه می‌شود که بارناباس به علاقه ی او پاسخی نمی‌دهد و برای همین نفرینی بر او می‌گذارد و او را تبدیل به خون آشام می‌کند و او را زنده در تابوتی برای 200 سال مدفون میکند .
    زمانی که سرانجام بارناباس رهایی می یابد ، خودش را در آمریکای بحران زده سال 1972 می‌یابد و عمارت باشکوهی که او خانه‌اش می‌خواند ، امروز در تصرف خانواده‌ای عجیب و غیرعادی از نوادگانش ست .
    الیزابت ، مادر سالار و رئیس خانواده ، زنی متکبر با چشمانی خمار و با بازی میشل پایفر دایی راجر نابکار و زننده با بازی جانی لی کالینز نوجوان خشن و بدخلق فیلم یعنی کارولین با بازی کلویی گریس مورتز کودک مشکل دار و بحران زده ، دیوید با بازی گالیور مک گرث و سرایدار چاپلوسی که تیک عصبی دارد و نامی همچون کاراکترهای سریال سیمپسون ها به نام ویلی با بازی جکی ارل هیلی نبع درآمد و گذران زندگی تمام خانواده از محل تجارت و سود پیوسته در حال کاهشی ست که در رقابتی یک‌طرفه و ظالمانه به حال افول است . رقیب آن‌ها آنژلیک است که حالا تبدیل شده ست به زنی بازرگان و کینه توز .

بارناباس عهد میکند که با کمی اتکا به خرد و ادراک خون آشامی اش ، کسب و تجارت خانواده را به روزهای اوج اش بازگرداند.
    بارناباس با شگفتی در می‌یابد که پرستار دیوید یعنی ویکتوریا با بازی بلا هیثکات ، شمه ای از ظرافت و زیبایی معشوق اش در سال1760 را دارد ، عشقی که در آن سالها فرجامی تراژیک داشت .
    اما عجیب و غریب ترین و بامزه ترین کاراکتر ، دکتر جولیا هافمن است که هلنا بونهم کاراکتر نقشش را ایفا میکند . او روانپزشکی ست که در خانه ساکن شده و در استخدام خانواده ست تا به دیوید در غم از دست دادن مادرش کمک کند .
    طبعاً او کار خاصی انجام نمی‌دهد و همچون بیکاره ای در خانه می‌چرخد و ویسکی می نوشد .
    سر میز غذای خانواده سیگار میکشد و لباسی به شدت عجیب و غیرجذاب و پیش بند مانند می پوشد .
    دکتر هافمن در برخورد با بارناباس رفتاری بدخلقانه و منزجر از خود نشان می‌دهد . در‌واقع رفتاری کاملاً اهانت آمیز !
    او اصرار دارد که بارناباس را روانکاوی کند در حالیکه در همان زمان به شدت مشروب صرف میکند و از داروها و قرص های بیشمار به همراه مشروب استفاده میکند .
    او دلیل این رفتارهایش را کم کردن از فشار و اضطراب کار عنوان میکند در حالیکه به واقع هیچ کار خاصی انجام نمی‌دهد .
    برتون برای خلق اتمسفر فیلمش به شدت به فضای کلاسیک-موزیکال های دهه 60 اتکا میکند که در‌واقع منبع اقتباسی یعنی سریال هم متعلق به دهه 60 است .
    در ضمن با تزریق کمی از موسیقی آن دوران، حس نوستالژیکی را در مخاطب ایجاد میکند .
    قطعاتی از کارپنترز و همینطور اجرای آلیس کوپر هم در این رده قرار می‌گیرند .
    همه چیز فیلم به جا و مناسب است و همچون در آلیس در سرزمین عجایب نیست که فیلم متکی به خود باشد یا همچون موزیکال سویینی تاد که به راحتی نتوان به فیلم نزدیک شد .
    بازی دپ زیبا و هوشمندانه ست و بونهم کاتر و گرین هم به خوبی ایفای نقش کرده‌اند .
    برتون بار دیگر جایگاه حقیقی خود را می‌یابد . فیلمی می‌سازد درباره سایه‌ها . سایه‌های پنهان . آن‌ها سایه هستند . سایه‌هایی که چیزی را پنهان نمی‌کنند .

منبع : گاردین
    ترجمه همراه با تلخیص : TvWorld.ir
    انتشار این مطلب در دیگر سایتها و وبلاگها تنها با ذکر منبع مجاز می باشد

مرگ پایان ِ گرگ نیست
    سپاس
    1,765
    از این کاربر 4,897 بار در 1,046 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : [Dark Shadows] نقدی بر سایه های پنهان | اثر جدید Tim Burton

به به
    یه عضو ِ موثر در تیم نقد و ترجمه !
    دمت گرم برادر

نوژن @ به ما هم یاد بده چجوری عکسا رو اینجوری کنیم که خودش نوتا رو ویرایش نکنی !

عقاید ِ یک گرگ

3. 2 کاربرِ زیر از aQa GorGe بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

Uncomfortably Dumb
    سپاس
    12,871
    از این کاربر 44,365 بار در 5,625 پست سپاس گزاری شده

نقل قول نوشته اصلی توسط aQa GorGe نمایش پست ها
    نوژن @ به ما هم یاد بده چجوری عکسا رو اینجوری کنیم که خودش نوتا رو ویرایش نکنی !
    رو چِشَم رحمان جان . یه تاپیک می زنم تو بخش آموزش و توضیح می دم .
    God is a Concept, By Which We Measure our Pain

5. 5 کاربرِ زیر از NOjAN بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    839

بالاخره موفق شدم که فیلم رو ببینم . قویاً پیشنهاد میکنم که تا زمان اومدن نسخه بلوری صبر کنید و مثل من این اشتباه رو نکنید که نسخه های پرده ای رو ببینید . کیفیت صدا هم افتضاحه و چند بار مجبور میشدم که عقب بزنم تا دیالوگ رو بفهمم .
    فیلم از 200 سال قبل شروع میشه و با نریشن بارناباس شروع میشه . نریشن که چه عرض کنم . با یه مونولوگ طولانی بارناباس میفرماید که :

مثلي هست که ميگويد خون از آب غليظ تر است . (يعني رابطه و پيوند خانوادگي از ساير روابط مهمتر است ، مثلاً از رابطه دوستي و... ) خون ، چيزي که ما را تعريف ميکند و ما را به يکديگر پيوند ميدهد و چيزي که نفرين مان ميکند . براي بعضي ها [پيوند] خوني يعني زندگي اي سرشار از ثروت و امتيازات ويژه . و براي ديگران زندگي در بندگي و بردگي . پسر بچه اي بيش نبودم که پدرم ما را به دنياي جديد [آمريکا] برد
    تا امپراتوري خاندان "کالينز" را گسترش دهد . ما صناعت انگليسي را به "مين" وحشي آورديم . و صنعت ماهيگيري و شيلاتي بنا نهاديم کهآمريکا هرگز مشابهش را نديده بود . همان طور که حرفه و تجارت ما ترقي ميکرد ،شهر "کالينز پورت" هم به همراهش پيشرفت ميکرد .
    و ما تصميم گرفتيم براي هميشه در آنجا ريشه بدوانيم و سکني گزينيم . ما 15 سال آينده را صرف ساختن خانه دوست داشتني مان کرديم . یعنی "کالين وود" . ولي همه از موفقيت خانواده ما خرسند نبودند و ...

خب . این شد معرفی خاندان و چگونگی کوچ شان به آمریکا . این وسط یه سری جمله های کلیشه ای هم هست که مثلاً پدر بارناباس میفرماید : "خانواده تنها ثروت واقعيست" . اوا گرین واقعاً افتضاح ـه و بونهم کارتر به همچنین ! همچین هم هنرنمایی نکردن !

فیلم شباهتی آزار دهنده به سویینی تاد داره . مضمون کمی تا قسمتی نزدیکه .
    چند جایی دیالوگ های خوبی داشت و بقیه جا ها کاملاً معمولی و حتی چرت و پرت .
    چهره جانی دپ هم طبق معمول بی اندازه گریم پذیر و از همه رنگ بود . این رفتار اواخواهری هم دوباره در کاراکترهایی که دپ به ایفای نقش میپردازه دیده شد .

یه تجدید دیداری هم با دهه هفتاد شد . جناب آقای برادر "آلیس کوپر" هم اومد و کمی مزقون زد و عر عر فرمود .
    چند تا سکانس خنده دار داشت . طنز زیر پوستی یا هر چی که اسمش رو میزارید . شوخی های برتونی !

متاسفانه هالیوود کفگیرش خورده به تگ دیگ و برتون هم همچنین . مدام بازسازی و نبود ایده اورژینال . از آلیس در ... و چارلی و کارخانه ... و سویینی تاد و این فیلم . به نظرم سویینی تاد بهتره .

خون آشام برتون هم واقعاً برتونی بود . اینجوریش رو تا حالا ندیده بودیم .

این نقدی رو که بالا ترجمه اش رو قرار دادیم قبول ندارم . هیچی فیلم خوب نبود . موسیقی الفمن رو دوست نداشتم . فقط شاید کار کالین اتوود مثل همیشه خوب بود .

نمره ام به فیلم از 100 میشه 16 !

در کل فیلم رو دوست نداشتم ولی یه بار دیدنش ضرری نداره و از اونجا که سلیقه ام افتضاح و زنگار گرفته است ، پس به شدت پیشنهاد میکنم که بلوری که ریلیز شد دانلود بفرمایید !!!؟؟؟!!!

7. 10 کاربرِ زیر از RezaAK بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

Israel Hands
    سپاس
    26,401
    از این کاربر 85,413 بار در 9,064 پست سپاس گزاری شده

رضا واقعا 16؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

من هنوز فیلم رو ندیدم ولی تریلر رو دیدم، مرده بودم از خنده، بازیه دپ خیلی خوب بود.

البته 2 دقیقه ی تریلر کجا، 2 ساعت فیلم کجا!!! همین که پرده ای دیده کلی از حس فیلم رو از بین میبره، خیلیا فکر میکنن تاثیر نداره

ولی الان اگه با کیفیت خوب ببینی، شاید به جای 16 60 بدی!

اینم تریلر فیلم

9. کاربر زیر از Chandler Bing بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده است :

سپاس
    839

نه بابا اشکان . من کلاً زیاد گند دماغ بازی در میارم !
    تیکه های خنده دار و باحال زیاد داشت .
    منتظر یه سورپریز درباره این فیلم باش
    تا شب

11. 3 کاربرِ زیر از RezaAK بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

Falling Apart
    سپاس
    897
    از این کاربر 1,784 بار در 281 پست سپاس گزاری شده

فیلم خیلی بدی بود. خسته‌کننده، کلیشه‌ایی، بی‌محتوا، پرزرق‌وبرق و بیخود. بنجل، بی‌نهایت کوته‌بینانه.

پر از صحنه‌های اضافی و خیلی بی‌نمک و لوس که مثلا قرار بوده نقش نمک و فلفل فیلم رو بازی کنن، اما باعث لوس شدن فیلم شده، مثل صحنه ی بالا آوردن آنجلیک.
    پر از شخصیت‌های اضافی و به درد نخور که هیچ فایده‌ایی ندارن و فقط هستن که باشن. مثل شخصیت پدر و دکتر هافمن، که فکر کنم هویج ترین شخصیت تاریخ سینما باشن،
    آخر سر هم برای اینکه از هویج بودن شخصیت هافمن کم کنن یه کوچولو نشون میدن که دوباره زنده میشه، که انگار آنجلیکه که برگشته. یعنی برتون امید داره که Dark Shadows 2 رو بسازه. نگید تو رو خدا.
    اون شلم شوربای آخر فیلم رو کجای دلم بذارم، مادر آنجلیک از کجا پیداش شد؟ دویست سال صبر کرده بود بارناباس بیاد بعد بزنه دخترشو نفله کنه. مزخرف. بی‌معنی.
    سکانس طلایی فیلم هم درآوردن قلب شیشه‌ای ِ آنجلیک بود و بعد خورد شدنش و دیالوگ‌های آبدوغ خیاریِ من عشق تو رو می‌خواستم و تو نمی‌تونی عاشق بشی و نفرین تو اینه و تو هیچ وقت منو دوست نداشتی و از این مزخرفات کلیشه‌ایی.
    بعدشم فورت، قلبه می شکنه. حالم به هم خورد.

فیلم انگار پارودی‌ست، یه پارودی جلف و بی‌مزه. از بس بازی‌ها و کارگردانیِ اغراق‌شده و باورنکردنی داره. اصلا خوشم نیومد. فکر نکنم اگه با کیفیت بلوری 1080 هم ببینم خوشم بیاد. ضعیف بود.

من نمی‌دونم برتون چه فیلمی رو به راجر ایبرت داده ببینه، احتمالا یه نسخه‌ی دیگه ازش داره، با هیچیِ ایبرت موافق نیستم.
    رضا 16 داد، من 10 میدم.

راستی کسی می‌دونه چه بلای سر برتون اومده!؟

13. 6 کاربرِ زیر از ehsan7 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    839

واقعاً صحبتای احسان درسته . یعنی شخصیت پردازی وجود نداره . فیلمنامه هم کاملاً به متد "سید فیلد" ملعون ! تنظیم شده .
    یعنی همون سه بخشی بودن و نقاط عطف و کشک و اینا !
    اما فیلم به نظرم شخصی ـه و کاملاً با یه هدف ساخته شده و فقط برای یه نفر ساخته شده و اون کسی نیست جز "تیم برتون"
    و برتون ادای دینی به خودش و خاطراتش و خصوصاً دهه هفتاد آمریکا کرده .
    طنز فیلم برای هر کسی جذاب نخواهد بود . من شخصاً دو جای فیلم خنده ام گرفت . چون بیشینه فرهنگی و تاریخی و فضای اون دوران برای ما کاملاً بی معنی ـه .
    ولی سینما داره به یه سمتی میره که مدام شاهد این رفتاریم که کارگردان ها دارن فرم گرا میشن تا مضمون گرا .
    البته یه استثناء تو این سالها هست که فیلم "درخت حیات" ـه ترنس مالیک ـه . یا شاید بشه Drive رو هم مثال زد و شاید با یه رویکردی Once upon a time in Anatolia هم تو این رده باشه .
    اون به ذوقیات فرد بستگی داره .شما یه اکشنی مثل Transformers رو که ببینی بهت توهین شده . شعورت له شده و حتی باید بگم که به دنیا و نظام فکریت تجاوز شده ( در مورد من که اینطور بود )
    ولی از اون طرف و با تمام علاقه ای که به درخت حیات مالیک دارم باید بگم که بیش از اندازه پرطمطراق ـه و روی کل این سیاره ، پنج هزار تا مخاطب نداره . یعنی چند درصد از مردم هستن که "مارتین هایدگر" رو بشناسن و با آراءش آشنا باشن و "هستی و زمان" را خونده باشن و درک کرده باشن و با مفاهیم مسیحیت و به خصوص کتاب ایوب از عهد عتیق آشنا باشن و خیلی چیزهای دیگه ! تا بتونن فیلم رو درک کنن . آدم این دوره و زمونه وقت برای خواندن "جنگ و صلح" نداره . یه کتاب بیست صفحه ای از خاطرات میرزا قشمشم هم براش زیاده . باید سریع رد شد و رفت .

حالا "برتون" جزء افرادی ـه که در میانه این دو دست نظام فکری در تفکر غالب هالیوودی قرار میگیره .
    آدم عصر پست مدرن با همه داستانها آشناست و همه چیز قبلاً گفته شده و هنر در اینه که طریقه روایت رو عوض کنی.
    این Dark Shadows از اون فیلمایی که مخاطبش آدم شرقی نیست . نباید الکی ازش تعریف کرد . برای خودشون ساخته شده .
    از اول هم سینمای برتون ، شخصی بوده ولی به یه دلایلی داره تم سیاسی ـ اجتماعی وارد کارش میکنه که اشتباهه .
    یعنی سویینی تاد ( که من عاشقشم ) هم این تم رو داره .
    حالا ما یه اصل و گفته بزرگ داریم که میگه : " مفاهیم فلسفی رو با ژانر علمی ـ تخیلی و مفاهیم سیاسی[اجتماعی] رو با ژانر وحشت باید انتقال داد " . برتون این قانون رو زیر پا گذاشت و از Sleepy hollow این رویه رو شروع کرد و شکستش شروع شد که البته این وسط استثناءی هست به نام Big Fish که شاهکاره برتون ـه . ( که البته به طرز عجیبی از مولفه های برتونی ـش کم شد )
    ما بحثی نداریم که برتون کارگردان مولفیه ( بحث داریم ؟ ) . اما به نظرم برتون تمام شده و همه حرفاش رو زده و داره خودش رو تکرار
    میکنه . با همه این حرفها ، دیدن فیلمی از برتون خوبه . چون وسط این جنگل[هالیوود] آدم درست و حسابی کم پیدا میشه .

15. 4 کاربرِ زیر از RezaAK بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

Falling Apart
    سپاس
    897
    از این کاربر 1,784 بار در 281 پست سپاس گزاری شده

از چیِ سویینی تاد خوشت اومد؟!
    تیم برتون بعد از ماهی بزرگ دیگه فیلم خوبی نساخت، اما همون فیلم های خوبی که ساخت مثل ادوارد دست قیچی و اد وود و همین ماهی بزرگ برای یک عمر فیلمسازی کافی ست
    و در این که برتون فیلمساز مولفی ست که شکی نیست و باهات موافقم.

امیدوارم فیلم های بعدیش خاطره ی ماهی بزرگ رو برامون زنده کنه.

17. 2 کاربرِ زیر از ehsan7 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    839

سویینی تاد . آواز خواندن و خرخره بریدن . اصلاً سمفونی خون اثر برتون .
    واقعاً دوسش دارم . چون نشون داد موزیکال اینجوری هم ممکنه . تم انتقام رو دوست دارم . به جز پایانش از کل فیلم راضیم .
    بحثش فلسفیه احسان . انسان امید رو از دست نمیده و امید چیز خطرناکیه ( یاد شاوشنک افتادم )
    ولی انسان برای انتقام به هیچ وجه امید رو از دست نمیده .
    نکته ی مهمش هم این بود که "تاد" از جامعه انتقام گرفت و نه از یه شخص خاص . یعنی همه رو مقصر میدونست .
    یعنی جامعه ای که پست باشه ، آدم پست پرورش میده و باید کل جامعه رو از بین برد .
    اینو بد جور قبول دارم . اصلاً نگاه به یه آدم خاص رو قبول ندارم . آدم فاسد رو قبول ندارم . جامعه فاسد رو قبول دارم !
    یه جورایی فانتزی بود . حتی شاید مانیفست اصلاحاتی جامعه .
    عاشقشم . گیر نده

19. 3 کاربرِ زیر از RezaAK بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین