برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
صفحه 2 از 3 اولیناولین 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 از مجموع 24
    مرگ پایان ِ گرگ نیست
    سپاس
    1,767
    از این کاربر 4,996 بار در 1,049 پست سپاس گزاری شده

[ Modern Family ] چرا نباید " مدرن فمیلی " را از دست بدهیم ؟

مدرن فمیلی سریال ِ کمدی خوش ساخت ِ شبکه‌ی abc است که به ماجراهای یک خانواده کاملا متفاوت می‌پردازد .
    مفاهیم و موضوعات مطرح شده در این سریال به خوبی سطح ِ زندگی یک خانواده امروزی و متمدن را به نمایش می‌گذارد و تماشای ِ آن بخصوص برای افرادی که در محیط سنتی زندگی می‌کنند می‌تواند مفید باشد .
    مفید از آن جهت که به ایشان کمک کند تا مسیر ِ زندگی خود را انتخاب کنند که آیا زندگی با اصول و قوانین سنتی را دوست دارند یا خانواده‌ای پیشرفته و با اصول و قواعد عصر جدید .
    این سریال به زندگی خانوادگی مردی متمول در ایالت کالیفرنیای آمریکا می‌پردازد که خود و خانواده‌اش توانسته‌اند قوانین ِ متحجرانه را بشکنند و به خوبی با این قضیه کنار بیایند .
    اینجا سعی می‌کنم به نکاتی از این سریال و زندگی این خانواده اشاره کنم که به نظر ِ من یک الگوی کامل برای زندگی مدرن است :

1. " جی " ( مرد متمولی که این سریال ِ حول محور خانواده او می‌چرخد ) از همسرش طلاق گرفته و با یک زن ِ زیبا و خوش‌اندام ِ کلمبیایی ( گلوریا ) ازدواج کرده است که چند سال از دختر ِ جی هم جوان‌تر است .
    نوع ِ برخورد ِ جی با گلوریا و رفتاری که او با " مانی " ( پسر ِ 10 ساله گلوریا ) دارد برای من جالب بود و شاید برای افرادی که مشکل طلاق و ازدواج مجدد را تجربه کردند جالب و آموزنده باشد .
    2. " میچل " پسر ِ جی چند سالی‌است که موضوع ِ همجنسگرا بودن ِ خود را علنی کرده است و پنج سال است که با " کمرون " پارتنر ِ همجنسگرای خود زندگی می‌کند . این دو دختری از ویتنام را به فرزدخواندگی قبول می‌کنند .
    موضوع ِ جالب در این‌باره پذیرش ِ جامعه و خانواده از این رابطه نامتعارف است . اینکه جامعه و خانواده توانسته‌اند به خوبی این مسئله را برای خود حل کنند و مانند ِ جوامع سنتی به تخریب ِ متفاوت‌ها نپردازند از نکات ِ آموزشی این سریال می‌تواند باشد .
    3. " کلیر " دختر ِ جی سال‌هاست با " فیل دانفی " ازدواج کرده و حاصل این ازدواج سه فرزند است . مسائل و مشکلات ِ این خانواده در راستایِ زندگی یک خانواده نرمال می‌گذرد . طریقه تربیت ِ فرزندان و برخورد با مشکلات زناشویی که در رابطه فیل و کلیر مطرح می‌شود برای والدینی که سعی دارند کودکان خود را با اصول ِ یک زندگی مدرن تربیت کنند می‌تواند مفید باشد .
    4. نکته جالبی که از ابتدا در این سریال به آن پرداخته شده ( و من قبلا در هیچ سریالی ندیده بودم ) نشست‌های کاراکترهای سریال با یک ناظر ِ سوم شخص است . بازیگران طی هر اپیزود به تنهایی یا کنار ِ هم روبروی ِ یک دوربین می‌نشینند و بی‌پرده و بدون سانسور از احساسات خود سخن می‌گویند .
    مقابل ِ این دوربین هیچ پوششی بین ِ بیننده و آن کاراکتر قرار داده نمی‌شود و افراد به راحتی به اشتباهات خود اعتراف می‌کنند و به نقد ِ اشتباهات خود و شخصیت‌های مقابل‌شان می‌پردازند . این حرکت به بیننده اجازه می‌دهد تا با نگاه به واقعیت در مورد ِ اتفاقات و افراد قضاوت کند .
    5. این خانواده مشکلات خود را نه با قهر و عصبانیت و زور که با گفتگو حل می‌کنند . در مورد ِ هر موضوعی که در خانواده اتفاق می‌افتد طرفین با هم صحبت می‌کنند . هیچ تحمیل ِ عقیده‌ای روی طرف ِ مقابل صورت نمی‌گیرد و درست یا نادرست بودن ِ برخورد افراد از طریق ِ بحث منطقی و در نهایت با نظر ِ جمع تعیین می‌شود .
    6. طریقه برخورد ِ با کودکان و اهمیت دادن به آرا و عقاید آنها بسیار جالب است . کودکان ِ این خانواده حق دارند اظهار نظر کنند و از سوی ِ دیگر در مورد ِ اشتباهات ِ خود باید پاسخگو باشند . آنها یاد می‌گیرند که مستقل باشند .
    خانواده نقش ِ پشتیبانی خود را به آنها تحمیل نمی‌کنند و تنها نقش ِ راهنما را برعهده دارند .
    در اپیزودی از این سریال هیلی , الکس و لوک ( فرزندان ِ کلیر و دانفی ) وارد ِ اتاق ِ والدین خود می‌شوند و با صحنه *** ِ این دو مواجه می‌شوند . اینجا هر کس ممکن است نظر ِ متفاوتی درباره واکشنی که والدین باید نشان بدهند داشته باشد . مانند انکار , بی تفاوتی , تهدید و ... .
    ولی کلیر و دانفی بهترین ِ تصمیم ِ ممکن را می‌گیرند که در این مورد ِ با فرزندان ِ خود صحبت کنند . آنها با کودکان ِ خود در حد ِ " کسی ِ که باید واقعیت را بداند " برخورد می‌کنند .
    7. به نظر ِ من یکی از عواملی که نشان دهنده یک فرد ِ سالم و نرمال است علاقه به جنس ِ مخالف است . ( سوای ِ مسئله همجنسگرایی ) . بزرگترهای این سریال هم به خوبی به این قضیه واقف‌اند و این را با رفتار ِ خود در قبال ِ فرزندانشان نشان می‌دهند .
    مانند ِ راهنمایی‌های جی و گلوریا به مانی برای پیدا کردن ِ دختر ِ مورد علاقه‌اش یا نگرانی ِ کلیر و فیل از رابطه نداشتن ِ الکس با پسرها و مهم‌تر از همه برخوردشان با هیلی در مورد ِ دوست پسرش و ایجاد فضای ِ safe برای رابطه آنها .
    خانواده اجازه بی بند و باری را به فرزندان ِ خود نمی‌دهد اما آن‌ها را در روابط ِ جنسی ِ نرمال ِ دوره سنی‌شان حمایت می‌کند .

این‌ها گوشه‌ای از نکات ِ مثبت این سریال بود که سعی کردم با کمترین حاشیه به اصل موضوع بپردازم .
    اگر این سریال را دیده‌اید باعث خوشحالی‌است که نظرات مخالف و موافق خود را بیان کنید و اگر هم تا الان این سریال را ندیده‌اید , امیدوارم نکات مطرح شده بتواند راهنمای ِ خوبی برای انتخاب یا عدم ِ انتخاب این سریال باشد .

اختصاصی TvWorld.ir
    استفاده از این مطلب صرفا با ذکر ِ منبع مجاز است .

عقاید ِ یک گرگ

No Pain , No Gain
    سپاس
    1,973
    از این کاربر 2,645 بار در 407 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : [ Modern Family ] چرا نباید " مدرن فمیلی " را از دست بدهیم ؟

نقل قول نوشته اصلی توسط NOjAN نمایش پست ها
    رحمان جان زیبا و کامل نوشتی . ولی خب جامعه ی ما که یه جامعه ی سنتیه تا حضم چنین چیزهایی خیلی فاصله داره (اولیش خودم)

ولی نظرم اینه که نباید هرچیزی که توی یک سریال آمریکایی می بینیم رو هم 100% درست بدونیم و اون چه خودمون داشتیم و نداشتیم رو هم از یاد ببریم . اون موقع می شه قضیه ی زاغ و کبک ِ جامی.

ولی در کل درسهای خیلی خوب و مثبتی می شه ازش گرفت.
    آقا ازت خوشم میومد ، حالا بیشتر هم خوشم میاد!

من هم همینطور فکر می کنم

3. 4 کاربرِ زیر از Why Me ? بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

مرگ پایان ِ گرگ نیست
    سپاس
    1,767

حضم
    هضم !!
    تازه یه جا از اپیزود جدید گیم او ترونز هم اشتباه ِ املایی داشتی ! اینقد تو دلم خندیدم !!

عقاید ِ یک گرگ

5. 3 کاربرِ زیر از aQa GorGe بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

Uncomfortably Dumb
    سپاس
    12,872
    از این کاربر 44,914 بار در 5,628 پست سپاس گزاری شده

نقل قول نوشته اصلی توسط aQa GorGe نمایش پست ها
    هضم !!
    تازه یه جا از اپیزود جدید گیم او ترونز هم اشتباه ِ املایی داشتی ! اینقد تو دلم خندیدم !!
    بگو کجا بود خب اصلاح کنیم , چرا مسخره می کنی

شرط می بندم با مشت هم روی کیبورد بکوبی نمی تونی تو 4 ساعت 800 خط متن بنویسی
    God is a Concept, By Which We Measure our Pain

7. 8 کاربرِ زیر از NOjAN بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    360
    از این کاربر 601 بار در 50 پست سپاس گزاری شده

ورود دوبارت مبارک رحمان. یادم رفته بود تبریک بگم. ------------------------------- مطلبت رو خوندم و لذت بردم. من یادمه یه بار به یه بنده خدایی که در مورد جوامع غربی تحقیق میکرد گفتم که این سریال رو ببین حتماً. چون دقیقاً میتونی همون چیزهایی که در مورد یه خانواده ی غربی میخوای بدونی رو ببینی. این سریاله، گل سرسبدشون هست. من البته نوع روایت داستان و جلو رفتن سریال و حرفه ای بودنش در بیان طنز برام جالب بود و جذبش شدم ولی به مرور به شخصیت هاش به شدت خو گرفتم و کنار هم بودنشون و موقعیت هایی که خلق میکردن برام از جذاب ترین لحظه های سریال بینی ـم شد! ایشالله مطالب بیشتری با قلمت بخونم.

9. 3 کاربرِ زیر از Vertigo بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

مرگ پایان ِ گرگ نیست
    سپاس
    1,767

بگو کجا بود خب اصلاح کنیم , چرا مسخره می کنی
    یجا فک کنم ناغافل رو ناقافل نوشته بودی !

شرط می بندم با مشت هم روی کیبورد بکوبی نمی تونی تو 4 ساعت 800 خط متن بنویسی
    در توانایی‌های شما که شکی نیست مدیریت ِ محترم .
    کمال تشکر و اینا رو داریم ازتون من باب بیگ بنگ و gOT

عقاید ِ یک گرگ

11. کاربر زیر از aQa GorGe بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده است :

سپاس
    839
    از این کاربر 2,414 بار در 378 پست سپاس گزاری شده

این سریال نمونه بارز اون چیزایی ـه که "فرانک کاپرا" ی خدا بیامرز میساخت . چقدر همه چی خوب و قشنگ ـه . اون بابا هم پوپولیست بود
    این "استیو لوایاتان" هم همونه . ولی سبک مستند و دوربین رو دست هم شده نشونه روشنفکری . تلقین اینکه زندگی واقعی همینه .
    ببینید که عجب خانوادن مدرنی . آخرش همه خوش و شنگول میرن پی زندگیشون .
    اینکه بهترین کمدی ـه این چند سال ـه که روش بحثی نیست . همینکه صدای هر هر جماعت روش نیست عالیش کرده .
    ولی آدم این دوره زمونه ، درس اخلاق نمیخواد . وطنی و غیروطنی نداره . اینا همشون تیپ اند . هنوز حالا حالا ها کار داره یه چیزی بشن .

13. 5 کاربرِ زیر از RezaAK بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

مرگ پایان ِ گرگ نیست
    سپاس
    1,767

نقل قول نوشته اصلی توسط RezaAK نمایش پست ها
    این سریال نمونه بارز اون چیزایی ـه که "فرانک کاپرا" ی خدا بیامرز میساخت . چقدر همه چی خوب و قشنگ ـه . اون بابا هم پوپولیست بود
    این "استیو لوایاتان" هم همونه . ولی سبک مستند و دوربین رو دست هم شده نشونه روشنفکری . تلقین اینکه زندگی واقعی همینه .
    ببینید که عجب خانوادن مدرنی . آخرش همه خوش و شنگول میرن پی زندگیشون .
    اینکه بهترین کمدی ـه این چند سال ـه که روش بحثی نیست . همینکه صدای هر هر جماعت روش نیست عالیش کرده .
    ولی آدم این دوره زمونه ، درس اخلاق نمیخواد . وطنی و غیروطنی نداره . اینا همشون تیپ اند . هنوز حالا حالا ها کار داره یه چیزی بشن .
    رضا جان هیچ چیزی کامل نیست . همه اتفاقات ِ دنیا از اصطکاک تاثیر میگیرن . تمام ِ حرف ِ من هم این نبود که کپی کنیم از این زندگی و پیست کنیم رو زندگی خودمون .
    بیشتر دنبال این بودم که بگم چه تاثیرات مثبتی میشه گرفت .
    قبول دارم که سریال یه خورده غیر واقعی به نظر میاد ولی آیا مشکلی داره ما از این جنبه که مشکلاتمون رو با گفتگو حل کنیم یخورده به زندگی واقعیمون تزریق کنیم ؟
    و ...

عقاید ِ یک گرگ

15. 3 کاربرِ زیر از aQa GorGe بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    839

به قول بیلی وایلدر : هیچکس کامل نیست . دیگه "هیچ چیز" که بماند .
    نقدت و توضیحاتت رو خوندم . خوشم اومد . ولی از مرعوب شدن خوشم نمیاد . از افراط و تفریط خوشم نمیاد . از اینکه همه تمجید کنن
    خوشم نمیاد . دوست دارم انتقاد هم باشه . بحث گرم بشه . نه اینکه همه بگن : "بله ، بله ، احسنت ، صحیح است ، صحیح است ... "

ببین رحمان جان . خودت نوشتی یه خانواده کاملا متفاوت. یعنی حتی با متر و معیار آمریکایی هم نامتعارف ـه .
    خانواده متفاوت محل ارجاع برای خانواده عادی نیست .
    این سریال هم الگوی زندگی مدرن نیست . مدرنیته گذشت . پست مدرنیسم هم گذشت .
    رو خوب بودن سریال بحث ندارم . سریال خوبیه و خودم نگاه میکنم . رو تاثیرش حرف دارم .

مراسم امی 63 رو ببینی یه خروار جایزه بار عوامل این سریال کردن . نوش جونشون . مفت چنگشون . بازی ها خوبه . فیلمنامه خوبه .
    سریال خوبیه برای اینکه احساس خوبی به آدم میده .

فکر کنم n بار "لوایاتان" تو مصاحبه هاش گفته : "این سریال از اول قرار بود که انیمیشنی باشه "
    یعنی دقیقه 90 ایه . این مستند فیک بودنش از همینجاست .

ولی خودشون رو هم جو گرفته . "لوایاتان" که میره بالا و امی شو بگیره . نطق میکنه که :
    " آی ملت . یه بار دو تا زوج همجنسگرا اومدن سر صحنه و به ما گفتن ، دمتون گرم . شما فقط مردم رو نمیخندونین . شما دارین
    تحمل و نگاه مردم رو تغییر میدین ... "

بعد یهو بحث رو عوض کرد و از فاز جدی رفت تو شوخی . پوزخندها و خر خر و ور ور حضار مجبورش کرد . شاید

انقدر گفتم که برسم به اینکه اینا همیشه مدعی شدن که از زندگی واقعی خودشون وام گرفتن و سناریو تنظیم کردن .
    ولی بین خودمون باشه . کیه که این حرفا رو نزنه . چه تبلیغی بهتر از این . "بر اساس یک داستان واقعی " ! کلیشه ای ترین جمله عالم ـه .

در ضمن قیاس جامعه آمریکایی با مملکت جهان سومی ما یعنی چی ؟ ما چه سنخیتی با اونا داریم ؟
    ما ابزار تمدن رو وارد کردیم . ولی فرهنگش رو نه . قیاس مع الفارق نکنیم .
    تو داری میگی با گفتگو مشکل رو حل کنیم . به نظر بچه ها احترام بزاریم و ...
    اینا که جدید نیست . اورجینال نیست . هر معلم اخلاقی از این حرفا میزنه .

بازم باید بگم که تعریف انسان شرقی و غربی متفاوته . تعریف انسان و انسانیت یکیه . ولی تو نقدت جامعه شناسانه ست . کمی
    هم فرهنگی . ما ایرادمون فلسفی - مذهبیه . این سریالا رو منو و شما میبینیم . ما هم اعتقاد داریم که گفتمان باشه و احترام و ...
    خب ! سوالم اینه که نقد جامعه ات کو ؟ مردم عادی کجای حرفت جا دارن ؟
    اگه به من و شما باشه که اصلا بحثی نیست .

همه بازیگرا هم تیپ هستن . کاراکتر نشدن . تا زمانی که شخصیت نسازی ، سمپاتی هم به دست نمیاری . خیلی هنر کنی ، مخاطب
    آنتی پاتیک نمیشه !
    همین فیل دانفی یه کاریکاتوره . کاریکاتور آرتور استنلی جفرسون . حتی هاشور هم نخورده . همونه تو 50 سال بعد .

من هموفوبیک نیستم . ولی به نظرم آدم همجنسگرا هم مثل همه آدماست . نه اینکه انقدر نایس و گل و بلبل .
    ایراد داره . عصبی میشه . خسته میشه و ... . نه اینکه دیگه انقدر اغراق شده .

بعد شما میگی علاقه به جنس مخالف نشونه نرمال بودن . با این تعریف آدم a.s.e.x.u.a.l ( معنی تحت اللفظی منظورم نیست )
    رو کجای دلمون بزاریم . بیولوژی و فیزیولوژی رو به نرمال بودن و روان ربط نداریم . 90 درصد بیمارای سایکوز اغلب مواقع از من و شما سالمتر میزنن .

درس هم میخوایم از این سریال بگیریم ، خب بگیریم . ولی آرمانی نگاه نکن . همچین خانواده ای یه چیزی اونورتر از آمریکن دریم و ایناست . من و شما و این مملکت گل و بلبل که دیگه هیچی .

17. 4 کاربرِ زیر از RezaAK بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

I'm BACK
    سپاس
    6,956
    از این کاربر 8,896 بار در 1,066 پست سپاس گزاری شده

آقا رضا من به شخصه با اکثر حرفات موافقم.
    ببین این سریال خیلی نمیخواد به نظرم اینارو درگیر روابط و مشکلات دیگه ای به غیر از همین جمع خانواده بکنه و انقدر با همینا براشون دردسر ایجاد میکنه که دیگه نخواد با بقیه ی مردم کار داشته باشه. فقط با روابط مثلا مادر و دختری کار داره نه اینکه این مادر ممکنه با 10 نفر دیگه هزار تا مشکل داشته باشه. میاد به این گیر میده که فیل با بچش چه جوری رفتار میکنه نه اینکه آیا اصلا مشکل مالی داره یا نه.
    یکی از دلایلی که اینا زندگیشون انقدر گل و بلبله هم به نظرم همینه.

با این حرفت که اینا همشون تیپن موافقم ولی یه چیز خیلی جالب اینه که وقتی اینا تو یه سری سکانس از حالت تیپ بودن در میان میبینیم که سریال یه ریتم خاصی میگیره و خیلی قشنگ تر میشه. احساس میکنم نویسنده ها مجبور بودن برای رسوندن منظورشون از یه سری تیپ نه یه سری کاراکتر چند وجهی استفاده کنن.

درمورد قضیه ی گی اصلا باهات موافق نیستم. نمیدونم باهاشون برخورد داشتی یا نه ولی بدون چیزی که توی این سریال نشون میده نمونه ی بسیار خوب و قابل تحمل گی هاست و من خودم یه جورایی آرزو داشتم که همه ی گی ها اینجوری بودن و به نظرم دقیقا برعکس حرف تو در واقعیت صادقه. اون حرفی هم که نقل قول کردی از اون گی ها کاملا صادقه. مطمئن باش که این سریال در این زمینه خیلی کمک کرده. روش کمکش هم این بوده که اینا رو خیلی نسبت به چیزی که واقعا هستن بهتر نشون داده و البته با Lifestyle ـشون مارو آشنا کرده. این قضیه واقعا خیلی ربطی به این که کجا زندگی میکنی نداره و همون آمریکایی جماعت هم هنوز که هنوزه به این قضیه عادت نکردن.

ببین در اینکه توی این سریال همه چی خیلی ایده ال شک نکن. ( مثلا دو نفر با هم دعواشون میشه چه جور بعدش با یه حرف کوچولو همه جی سادشون میره ) و سر همین قضیست که به نظر من اصلا نباید به این سریال به چشم این که بخوایم ازش کپی برداری بکنیم زندگیمونو نگاه کنیم. سریال یه سریال طنزه و چون موقعیت هایی رو به وجود میاره که تو همه ی خونواده ها هست خیلی محبوبه ( نه مثل سریال های دیگه که در مورد رابطه ی آدمای مجرد با دیگرانه . یه چیز دیگه اینه که برعکس بقیه ی سیت کام ها توی فضای باز فیلمبرداری میشه. ( البته من خودم بر عکش تو حضور تماشاچی هارو دوست دارم )

19. 4 کاربرِ زیر از FarboƉ بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    839

نقل قول نوشته اصلی توسط Soul River نمایش پست ها
    اینا رو خیلی نسبت به چیزی که واقعا هستن بهتر نشون داده
    آهان . همین جمله منظورمه . این شگرد شد متد کلی کارشون .
    آره فربد جان . موافق شدم با رای ـت .
    میخواستم که همه روی جمله ای که گفتی تمرکز کنن .
    منم منظوری نداشتم که مثلاً درس بگیریم یا نه و یا نظر بچه ها رو ببرم زیر سوال .
    دوست داشتم با یه دید عمیقتر نگاه کنیم .

پ.ن : کلاً من زیاد انتقاد میکنم . چون کاستی رو که ببینی ، انتظارت نمیره بالا .
    بازم بگم که سریال خوبیه و حرف برای گفتن زیاد داره . ولی از "هرروزگی" جلوتر نمیره .

21. 4 کاربرِ زیر از RezaAK بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

صفحه 2 از 3 اولیناولین 123 آخرینآخرین