برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 9 از مجموع 9
    Uncomfortably Dumb
    سپاس
    12,872
    از این کاربر 44,914 بار در 5,628 پست سپاس گزاری شده

سفری به امپراتوری اسرارآمیز گیک‌ها | 1pezeshk

نوشته ی علیرضا مجیدی | وبلاگ 1پزشک
    ==========================================
    تقریبا از پنج سال پیش واژه «گیک» geek وارد بعضی از پست‌های وبلاگستان فارسی شد. «جادی» در آن موقع تعریف خوبی در مدخل گیک در ویکی‌پدیای فارسی اضافه کرد:

امروزه واژه گیک یا Geek معانی بسیار زیاد و غیرقابل توافقی دارد ولی شاید بین تعاریف گوناگون این تعریف که «گیک کسی است که بر اساس شور و اشتیاق به پیش می‌رود» از همه صحیح‌تر باشد.گیک‌ها کارها را انجام می‌دهند چون از آن‌ها لذت می‌برند یا در آن‌ها مجالی می‌بینند برای ارزیابی قابلیت‌هایشان. مشوق اولیه آن‌ها پول یا شهرت نیست. گیک‌ها معمولا تمرکز بر موضوعی را مهم‌تر از نیاز به پذیرش اجتماعی می‌بینند و به همین دلیل معمولا همنوایی اجتماعی آن‌ها کم است و از نظر دیگران آدم‌ها عجیب و غریبی به نظر می‌رسند. این جدا شدن از اجتماع ممکن است به دلیل شکل، موضوع یا عمق علاقه آن‌ها باشد. گیک‌ها ممکن است خوره ریاضی، مهندسی، کامپیوتر، بازی و … باشند.

گیک بودن در هر رشته‌ای باشد، دردسرهای خاص خودش را دارد و معمولا گیک‌ها همیشه از درک نشدن توسط جامعه شکایت می‌کنند، در جامعه ایران هم اصولا انجام کاری بدون چمشداشت مالی، کاری نابخردانه به حساب می‌آید، گیک بودن در هر زمینه‌ای دشوارتر از بقیه جاهاست. البته برای یک گیک واقعی نظر جامعه چندان مهم نیست و آرامش درونی هنگام غوطه‌ور شدن در زمینه مورد علاقه‌اش است که درجه اول اهمیت را دارد.

اما باید اعتراف کرد که گاهی گیک‌ها هم خسته می‌شوند و به خصوص اگر ابزار لازم یا فراغت لازم برای گیک‌بازی دستشان نباشند، زبان به شکایت می‌گشایند.

یادم می‌آید که یک بار با همکار فرهیخته‌ای در این مورد صحبت می‌کردم، ایشان که در زمینه ادبیات و شعر و رسانه هم فعالیت دارند، توصیه جالبی به من کردند، ایشان گفتند: اگر در شرایطی قرار گرفتی علایقت خاصت را کسی درک نکرد و از تو در مورد چرایی اشتیاقت مثلا در زمینه وبلاگ‌نویسی سؤال شد، سعی کن با زبان خود ملت با خودشان صحبت کنی. برای من و تو نفس خود کار آرامش‌بخش و لذت‌آور است، اما انتظار نداشته باش که همه، چنان آرامش و لذتی را درک کنند، پس بد نیست که در تقیه‌ای آشکار، مثلا جنبه‌های اقتصادی کارت را برجسته کنی!

خیلی‌ها تصورشان از واژه گیک فقط به گیک‌های دنیای فناوری محدود است، در حالی که گیک‌ها دامنه گسترده‌تری دارند و امپراتوری آنها وسیع‌تر از چیزی است که گمان می‌کنید.

در این پست نگاهی می‌اندازیم به امپراتوری گیک‌ها:

گیک‌های لینوکسی:
    - اگر آنها در یک شبکه اجتماعی آنلاین باشند، شرممان می‌آید در مورد یک مشکل ویندوزی صحبت کنیم، چون پوزخند آنها را ندیده به صورت تله‌پاتیک حس می‌کنیم!

- آنها پنج نسخه مختلف لینوکس را در پارتیشن‌ها مختلف هارد خود دارند.
    - می‌توانند به پنج زبان برنامه‌ بنویسند و چهره رسانه‌ای مورد علاقه‌شان، نیل دی گراس تایسون است.

گیک‌های هوادار اپل (در شبکه‌های اجتماعی ایران لقب اپل زامبی به آنها داده شده است!):
    - استفاده از برخی از واژه‌ها که ورد زبان جابز در همایش‌های اپل بود، یک خصوصیت جالب آنهاست: Incredible – amazing – awesome یا intuitive!

- ممکن است واقعا ندانند مگاهرتز یعنی چه، ولی وقتی به یاد iBook G3 نارنجی‌شان می‌افتند، چنان نوستالژیک می‌شوند که انگار به یاد یکی از زیباترین روزهای دوران کودکی‌شان افتاده‌اند.

- آنها توسط اپل استخدام نشده‌اند، هیچ پولی هم از اپل نمی‌گیرند، اما بهتر از خود کارمندان اپل در خدمت اپل هستند، آنها دیگران را وسوسه می‌کنند که آی‌دیوایس بخرند و به بقیه در استفاده از گجت‌هایشان کمک می‌کنند.

گیک‌های مد و فخرفروشی:
    - در آخرین اخبار نمایشگاه‌های مد پاریس و رم و لندن اطلاع دارند و در دورافتاده‌ترین شهرها، زودتر از اروپایی‌ها، لباس مد روز به تن می‌کنند.

- همه رستوران و کافی‌شاپ‌های لوکس را می‌شناسند و خاطرات زیادی در آنها دارند.
    - با درآمد ماهیانه زیر یک میلیون تومان، چنان صحبت از بوگاتی ویرون سوپر اسپورت می‌کنند که انگار با همین خودرو سر کار آماده‌اند، اما نهایتا سوار یک پراید می‌شوند.

گیک‌های علاقه‌مند به شبیه شدن به شخصیت‌های تخیلی کتاب‌ها و کمیک‌بوک‌ها یا Cosplay:
    - اینها گیک‌هایی هستند که در مورد آنها باید سر فرصت صحبت بیشتری کنیم، آنها با هر زحمتی که باشد، خود را به شکل شخصیت‌های مورد علاقه‌شان در می‌آورند.

- در ایران مجالی برای خودنمایی آنها نیست، اما شاید نزدیک‌ترین افراد به این ژانر از گیک‌ها دسته‌ای باشند که از سوی برخی موسوم به مانکن‌های خیابانی شده‌اند! بگذریم!
    این هم عکسی که یکی از این افراد:

گیک‌های عاشق مجموعه جنگ ستارگان:
    - بله! این گیک‌ها چنان دسته بااهمیت و متمایزی را تشکیلی می‌دهند که نمی‌توانیم از اختصاص دادن یک دسته‌بندی‌بندی جداگانه به آنها پرهیز کنیم. آنها گیک‌هایی هستند که همه قسمت‌های جنگ ستارگان روی VHS، CD، DVD و Blue Ray دارند. کافی است به آنها بگویند نسخه جدیدی از این فیلم‌ها با یکی دو دقیقه صحنه حذف‌شده توزیع شده، سر از پا نمی‌شناسند و تا فیلم را تهیه نکنند، آرام نمی‌گیرند. آنها دنیایی برای خود ساخته‌اند و عروسک‌ها و لباس و شمشیرهای نوری شخصیت‌ها را می‌خرند. آنها دشمنان سرسخت طرفداران مجموعه پیشتازان فضا یا Star Trek هستند.

اگر مجموعه «بیگ بنگ تئوری» را دیده باشید، با آنها آشنا هستید:

گیک‌های خبرهای مربوط به مشاهیر:
    - از آخرین روابط ستارگان از بریتنی اسپرز تا اسکارلت جوهانسون اطلاع دارند. آنها از خبرهای حاشیه‌ای مربوط به ستاره‌های سینما و ورزش ایران که اصلا قبل از خودشان مطلع می‌شوند.

گیک‌های ورزش:
    - دانستن سال تولد و شجره‌نامه خانوادگی ورزشکاران که اصلا افتخاری برای آنها نیست. آنها چنان فوتبال‌ها را تحلیل می‌کنند و اشتباهات الکس فرگوسن و پپ گواردیولا را گوشزد می‌کنند که ما در مقابل غنای دانش ورزشی آنها ناخودآگاه سر تعظیم فرود می‌آوریم.

- مهم نیست که نمی‌تواند پنج دقیقه بدوند، آنها قهرمان بی‌رقیب کلیه گیک‌های ورزشی هستند.

گیک‌های سینمایی:
    - جیم جارموش را قبل از «قهوه و سیگار» می‌شناسند.

- گویی کلیه اطلاعات imdb را در سر دارند، کافی است عکس بی‌کیفیت سایه و سفیدی از بازیگر غیرمشهوری را ببینید، بلافاصله الگوریتم تشخیص چهره آنها به کار می‌افتد و در یک آن می‌توانند بگویند که او در چند فیلم بازی کرده است. آنها حتی گامی جلوتر برمی‌دارند و می‌توانند بگویند که برای فیلم‌های آینده، بهتر است چه بازیکنی، چه نقشی را بازی کند.
    - البته در این دسته، سه زیردسته قرار دارند که در مورد هر یک از آنها باید جداگانه مطلب نوشت:
    ۱- گیک‌های فیلم‌های هنری: نه! اگر جانتان را دوست دارید جلوی آنها آواتار تماشا نکنید. آواتار که سهل است، یادتان باشد جلوی آنها نگویید که از فیلم پدرخوانده خوشتان می‌آید.
    ۲- گیک‌های سینمای ماورا: آنها یک جورهایی از فیلم‌های تخیلی و فانتزی خوششان می‌آید، اما نمی‌خواهند به این حقیقت اعتراف کنند، به همین خاطر است که واژه خوش‌ترکیب ماورا را ابداع می‌کنند و بعد با تلطیف و توجیه علاقه‌ای که ناخودآگاهشان دوست دارد و خودآگاهشان ناپسند می‌داند، مشکل را حل می‌کنند!
    ۳- گیک‌های تحیل‌گر نظریه توطئه: …

گیک‌های دایره المعارفی:
    آنها ویکی‌پدیاهای زنده هستند. اگر مجله‌ای دست آنها بدهید، بی‌مقدمه می‌گویند اصلا می‌دانی منگنه‌ای که صفحات این مجله با آن در کنار هم قرار داده شده‌اند، اختراع کی‌ بود؟ هر جمله عادی برای آنها تداعی‌کننده یک تاریخ یا گفتار یک فیلسوف یا نوشته یک کتاب مهم است.

- گیک‌های موسیقی:
    - آنها از سبک‌های موسیقی اطلاع دارند که اصلا برای ما تشخیص تفاوت بین آنها غیرممکن است.
    - صفحه‌های وینیل دهه ۷۰ را در مجموعه خود دارند.

گیک‌های گیم:
    پیش آنها صحبت از دیوان حافظ یا «درجستجوی زمان از دست رفته» نکنید، چون از نظر آنها Final Fantasy ارزشمندترین داستانی است که تا به حال خلق شده است. گرچه صندلی زیرشان از تحمل وزنشان نالان است، اما در گیم‌ها بسیار چابک هستند. آنها به دیده تحقیر به کسانی نگاه می‌کنند که چیزی از گیم سردرنمی‌آورند!

گیک‌های گجتی:
    با این دسته که کاملا آشنا هستید. آنها سیاست‌های کلان شرکت‌های اپل، سامسونگ، نوکیا، اچ تی سی را نقد می‌کنند، یک پا طراح و illusionist هستند، می‌توانند یک گجت عرضه‌نشده را در یک آن بنچ‌مارک کنند، آنها دیدی میکروسکوپی دارند و می‌تواند پیکسل‌های صفحات رتینا را هم ببینند، آنها اخبار تراشه‌ها را دنبال می‌کنند.

هر آدمی که نظری خلاف آنها داشته باشد یا اصولا با آنها نباشد، دشمن آنهاست!

گیک‌های کمیک بوک:
    خداوند را سپاسگزاریم که عدم علاقه ما ایرانی‌ها به کتاب و کتابخوانی باعث شده است، چنین ژانری نداشته باشیم. اما اگر جزو معدود گیک‌های کمیک بوک‌ها در ایران باشید، نمی‌دانم چطور کتاب‌های کاغذی را تهیه می‌کنید.

اعتراف می‌کنم که باز هم با دیدن سریال بیگ بنگ تئوری بود که فهمیدم این ژانر اینقدر اصالت و اهمیت دارند.

گیک‌های کاردستی:
    آنها در ساختن چیزهای مهارت دارند. با یک اره زمخت می‌توانند یک کار چوبی درست کنند که شما بتوانید با افتخار در اتاقتان بگذاری، دست‌هایشان نمی‌لرزد و با ذهن یک توده خام چوب، کاغد و مقوا را چنان شکل می‌دهند که کارشان به معجزه می‌ماند.

گیک‌های اینترنت:
    دنیا واقعی برای آنها ملموس نیست. اگر آنها را به پیک نیک ببرید، می‌خواهند روی قاب آسمان راست کلیک کنند و کاغد دیواری آبی آسمان را تغییر بدند. اگر از اینترنت دور باشند، نوک انگشتانشان به خارش می‌افتد، وبلاگ‌نویس‌های معروف را بیشتر از سیاستمداران می‌شناسند، افتخار آنها این است که یک مطلب را زودتر از بقیه بخوانند و لینک بدهند.

آنها کسانی هستند که در حال خواندن این مطلب در مورد گیک‌ها هستند!

منبع: + با حذف و اضافات
    ==========================================

شما خودتون رو جزو کدوم دسته از این گیک ها می دونین ؟
    توی دوستان و آشنایانتون نمونه ای از اینجور آدمها رو می شناسین ؟!
    God is a Concept, By Which We Measure our Pain

2. 23 کاربرِ زیر از NOjAN بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

Israel Hands
    سپاس
    26,418
    از این کاربر 86,415 بار در 9,070 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : سفری به امپراتوری اسرارآمیز گیک‌ها | 1pezeshk

من جز دسته های فیلم، موسیقی، گیم، و صد البته اینترنت هستم. من یه دوست دارم که بدجور اپل بازه.

در حدی که مثل جابز لباس میپوشه، همون کتونی های سفید و شلوار لی مدل قدیمی. اپاد داره و تمام سیاست های

اپل رو حفظه، میدونه که چی ماه بد میاد، کی رئیس اپله، کی چی کار کرده و صدتا چیز مسخره ی دیگه

بک گراند گوشی اش هم عکس استیو جابزه

4. 11 کاربرِ زیر از Chandler Bing بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

Everyday is a holyday!
    سپاس
    3,538
    از این کاربر 7,311 بار در 1,129 پست سپاس گزاری شده

مرسی از مقاله خپل
    البته بعضی وقت ها گیک همون نرد nerd .
    گیک بیشتر به کسی میگن که سر از کامپیوتر در میاره و همه چیز از کامپیوتر میدونه
    نرد هم درسخونه هم عاشق جنگ ستارگان
    بر اساس این چیزی که بالا گفت من گیک فیلم و سریال، موزیک البته رپ ، یه کوچولو اینترنت و کامپیوتر،بازی که فقط کال و فوتبال رو شامل میشه.
    Can’t even remember to forget you

6. 7 کاربرِ زیر از slimshady بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

I'm BACK
    سپاس
    6,956
    از این کاربر 8,896 بار در 1,066 پست سپاس گزاری شده

نوژن جان اولا ممنون بابات پست عالیت
    دوما بزار ببینم من از چی ها خوشم میاد:
    فن لینوکس که نیستم مسلما! با ویندوز 7 خیلی حال میکنم!نه
    از دستگاه های اپل خیلی خوشم میاد و از سامسونگ ها خیلی بدم میاد. یه Ipod Nano هم داشتم که تو مدرسه دزدیدن! اگه خدا بخواد هم سال دیگه یه Iphone میگیرم! البته بازم هیچ کدوم اینا دلیل این نمیشه که من گیک اپل باشم!نه
    از مد هم که متنفرم! به زور برای خودم لباس میگیرم! نه
    ماشین رو خدایی خیلی دوست داشتم که ازش سر دربیارم ولی هرکاری که میکنم ازش خوشم نمیاد! پس این هم نه
    اصلا هم از کاستوم پوشیدن خوشم نمیاد! ( عجب لباسی برای Nemesis پوشیده یارو! ) نه
    من جنگ ستارگان رو چند دفعه دیدم ولی خیلی احساس خاصی نسبت بهش ندارم. به نظرم من از نسل ماها کسی نمیتونه گیک Star Wars باشه به نظرم. چون اینایی که باهاش حال میکنن , باهاش بزرگ شدن. نه
    از خاله زنک بازی های مربوط به آدم معروف ها هم بدم میاد! نه
    تمام خبر های مربوط به فوتبال رو دنبال میکنم ولی دیگه نه اینجوری! نه
    کاملا مشخصه که گیک فیلم های سینمایی و سریال هستم بدون شک! ای وای ولی خدا نکنه با یه نفر که فقط هنری میبینه بحثتون بشه! دیوونتون میکنن. هیچ کدوم فیلم هایی که ما میگیم قشنگ رو قبول ندارن. شما هر چی میخوای بگو بهشون. Avatar که سهله , از The Artist هم خوششون نمیاد! دیوونه میکنن آدمو! آره
    من اطلاعات عمومیم زیاده و بین دوستهام تقریبا به همین قضیه ی اطلاعات دادن معروفم! البته رو مخ نمیرم ها! ولی گیکش نیستم! نه
    موسیقی رو هم خیلی خیلی دوست دارم ولی بازم گیکش نیستم! نه
    آها الان شد بحث مورد علاقه ی من! من گیک 120 % Game هستم! تمام مجلات و سایت های بازی و نمایشگاه ها رو دنبال میکنم. تمام بازی های خوب رو میتونم نقد کنم و ..! یعنی الان من در مورد Game یه Challange میخوام!! آره
    گجت هم یه زمانی خیلی دنبالش بودم و گیکش شده بودم مخصوصا درمورد کارت گرافیک ولی الان دیگه حوصلشو ندارم! نه
    این کمیک بوک رو مطمئنم که اگه تو ایران وجود داشت گیکمش میشدم! و خیلی حیفه که تو ایران تنها کمیک بوک شناخته شده همون تن تن و میلو هست! دلیل کلیش هم فکر کنم به خاطر اینه که این کمیک بوک ها اکثرا واسه آمریکان! الانا هم بعضی وقت ها یه سری کمیک از Batman و Spider-Man میخونم تو کامپیوتر ولی نه به صورت خیلی جدی! نه
    کاردستی؟ بچه هم که بودم خونواده واسم درست میکردن که ببرم مدرسه!نه
    مسلما اینترنت هم که واسه ی اکثر ماها هست! یه زمانی یه وبلاگ هم داشتم که بازدیدهاش هم بد نبود ولی سر یه سری مسائل بستمش. سرم آزاد شه میخوام یه دونه دیگه دست کنم. آره

اومدم یه ذره بحث کنم , الان که میبینم خیلی زیاد شد! از دستم در رفت!

8. 7 کاربرِ زیر از FarboƉ بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

گروه برنامه نویسی چیا
    سپاس
    4,104
    از این کاربر 6,221 بار در 1,407 پست سپاس گزاری شده

آقا جدا عالی بود. خیلی باهاش حال کردم. فقط اون عکس شمشیر واسه جنگ ستارگان نیست. اون واسه Game of Thrones هست که بالاخره لنی و شلی تونستن با تخفیف آشنایان با 30 دلار تخفیف بخرن (اگه اشتباه نکنم) ! در هر صورت فکر کنم تا حدودی من گیک در زمینه اینترنت باشم
    گروه برنامه نویسی چیا

مجری طراحی، راه اندازی و پشتیبانی انواع وبسایت شخصی، تجاری و فروشگاهی

https://www.chiaa.ir

10. 5 کاربرِ زیر از Reza-G بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    2,356
    از این کاربر 4,346 بار در 618 پست سپاس گزاری شده

پول نداریم وگرنه بدمون نمیاد گیک بشیم داداش من.
    ولی یه چیز جالب: بابام گیک نوار کاست جمع کردن و کاردستی ساختنه
    یعنی میری تو اتاقش، انگاری رفتی مهد کودک. من که بچه بودم مینشستم لگو بازی، یهو بابام میومد میگفت برو اونور بلد نیستی. بعدش میرفت یه چی میساخت که فک خودشم میافتاد، اونوقتم جرات داشتی فقط بگو بابا بسه دیگه لگومو بده، ببین یعنی همچین بهت نیگا میکرد که انگار فحش ****** بهش دادی. یه همچین بابایی دارم من

12. 10 کاربرِ زیر از 9353980174 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

Uncomfortably Dumb
    سپاس
    12,872
    از این کاربر 44,914 بار در 5,628 پست سپاس گزاری شده

من خودم شخصا شاید فقط توی زمینه ی اینترنت گیک محسوب بشم (البته اگر فعالیت توی شبکه های اجتماعی رو استثنا قایل بشین)

یه دایی هم دارم که گیک کاردستیه !! شاید آشناییش با برق در حد فاز و نول باشه, ولی گاهی اوقات توی وقت آزادش از وسایل برقی قدیمی چیزهایی استخراج می کنه که آدم شاخ درمیاره...
    مثلا چند وقت پیش از یه دوربین فیلم برداری قدیمی یه شوکر درست کرده بود که شرط می بندم فیل رو هم می شد باهاش بیهوش کرد!
    God is a Concept, By Which We Measure our Pain

14. 7 کاربرِ زیر از NOjAN بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

ignorance is bliss
    سپاس
    5,631
    از این کاربر 12,519 بار در 1,855 پست سپاس گزاری شده

بر اساس این تعاریف من گیک اینترنت و سریال هستم. بیشتر وقتم توی روز روی اینها صرف میشه(متاسفانه)!!

خیلی از اینها رو تو ایران نمیتونیم داشته باشیم. اما یه سری گیک تو ایران داریم که هر جای دیگه نیست!!

16. 5 کاربرِ زیر از Patriot بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

شفا بایدت داروی تلخ نوش...
    سپاس
    14,569
    از این کاربر 19,865 بار در 1,349 پست سپاس گزاری شده

یه پسر خاله دارم 10 سالشه، بیسچاری تو PUBG ـیـه، اینا دیگه حرف از geek نیست سوپر geek اند، یه روز اومده بود خونمون بهش گفتم ساعت 2 بامداد میخوام گوشی رو ازت بگیرم برقا رو خاموش کنم بخوابیم، آقا یه استرسی گرفت خدایی من تو بدترین مقاطع زندگیم نگرفتم تا شب ما رو نمود به هر حیله ای متوسل شد که تا ساعت 3 یا 4 بیدار بمونه بتونه بازی کنه، تهش هم بهم گفت تو فیلم میبینی و پولی ازش درنمیاری ولی من یه اکانت میسازم میفروشمش و پول گیرم میاد، دیدم منطقی کوفتم تو دیوار گوشیو دادم بهش سرم رو کردم زیر پتو تخت تا صبح خوابیدم اون رو هم به عالیجنابم سپردم. خلاصه بترسید از این جونورها همینان که تهش هکر مکری چیزی میشن هر چی دارید رو میریزن رو داریه.

تاپیک که حرف نداره کاملا تاثیر بیگ بنگ و شلدون تو تموم سطورش احساس میشه. خودم و بقیه بچه ها رو گیک اینترنتی می دونم ولی تخصصی تر گیک چت باکس و انجمن هم هستیم بیشترمون

18. 8 کاربرِ زیر از wlh بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :