برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 از مجموع 15
    بنیانگذار گویندگان بدون مرز
    سپاس
    1,134
    از این کاربر 1,358 بار در 280 پست سپاس گزاری شده

37 عیب اساسی ما ایرانیان !

صادق هدایت در کتاب بوف کور خود می نویسد .. سی و هفت درد و عیب اساسی ما ایرانیان که هیچوقت درمان نشد..!

1-اکثر ما ایرانی ها تخیل را به تفکر ترجیح می دهیم.
    2-اکثر مردم ما در هر شرایطی منافع شخصی خود را به منافع ملی ترجیح می دهیم.
    3-با طناب مفت حاضریم خود را دار بزنیم.
    4-به بدبینی بیش از خوش بینی تمایل داریم.
    5-بیشتر نواقص را می بینیم اما در رفع انها هیچ اقدامی نمی کنیم.
    6-در هر کاری اظهار فضل می کنیم ولی از گفتن نمی دانم شرم داریم.
    7-کلمه من را بیش از ما به کار می بریم.
    8-غالبا مهارت را به دانش ترجیح می دهیم.
    9-بیشتر در گذشته به سر می بریم تا جایی که اینده را فراموش می کنیم.
    10-از دوراندیشی و برنامه ریزی عاجزیم و غالبا دچار روزمرگی و حل بحران هستیم.
    11-عقب افتادگی مان را به گردن دیگران و توطئه انها می اندازیم،ولی برای جبران ان قدمی بر نمی داریم.
    12-دائما دیگران را نصیحت می کنیم،ولی خودمان هرگز به انها عمل نمی کنیم.
    13-همیشه اخرین تصمیم را در دقیقه 90 می گیریم.
    14-غربی ها دانشمند و فیلسوف پرورش داده اند،ولی ما شاعر و فقیه!
    15-زمانی که ما مشغول کیمیا گری بودیم غربی ها علم شیمی را گسترش دادند.
    16-زمانی که ما با رمل و اسطرلاب مشغول کشف احوال کواکب بودیم غربی ها علم نجوم را بنا نهادند.
    17-هنگامی که به هدف مان نمی رسیم،ان را به حساب سرنوشت و قسمت و بد بیاری می گذاریم،ولی هرگز به تجزیه تحلیل علل ان نمی پردازیم.
    18-غربی ها اطلاعات متعارف خود را روی شبکه اینترنت در دسترس عموم قرار می دهند،ولی ما انها را برداشته و از همکارمان پنهان می کنیم.
    19-مرده هایمان را بیشتر از زنده هایمان احترام می گذاریم.
    20-غربی ها و بعضا دشمنان ما،ما را بهتر از خودمان می شناسند.
    21-در ایران کوزه گر از کوزه شکسته اب می خورد.
    22-فکر می کنیم با صدقه دادن خود را در مقابل اقدامات نابخردانه خود بیمه می کنیم.
    23-برای تصمیم گیری بعد از تمام بررسی های ممکن اخر کار استخاره می کنیم.
    24-همیشه برای ما مرغ همسایه غاز است.
    25-به هیچ وجه انتقاد پذیر نیستیم و فکر می کنیم که کسی که عیب ما را می گوید بدخواه ماست.
    26-چشم دیدن افراد برتر از خودمان را نداریم.
    27-به هنگام مدیریت در یک سازمان زور را به درایت ترجیح می دهیم.
    28-وقتی پای استدلالمان می لنگد با فریاد می خواهیم طرف مقابل را قانع کنیم.
    29-در غالب خانواده ها فرزندان باید از والدین حساب ببرند،به جای اینکه به انها احترام بگذارند.
    30-اعتقاد داریم که گربه را باید در حجله کشت.
    31-اکثرا رابطه را به ضابطه ترجیح می دهیم.
    32-تنبیه برایمان راحت تر از تشویق است.
    33-غالبا افراد چاپلوس بین ما ایرانیان موقعیت بهتری دارند.
    34-اول ساختمان را می سازیم بعد برای لوله کشی،کابل کشی و غیره صد ها جای ان را خراب می کنیم.
    35-وعده دادن و عمل نکردن به ان یک عادت عمومی برای همه ما شده است.
    36-قبل از قضاوت کردن نمی اندیشیم و بعد از ان حتی خود را سرزنش هم نمی کنیم.
    37-شانس و سرنوشت را برتر از اراده و خواست خود می دانیم.

درجهان سوم اگر مملکتت را آباد کنی ، خانه ات را خراب می کنند!

(( پرفسور حسابی ))

2. 16 کاربرِ زیر از hatamtv بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

No Pain , No Gain
    سپاس
    1,966
    از این کاربر 2,524 بار در 399 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : 37 عیب اساسی ما ایرانیان !

بسیار عالی

ولی کاش که می گفتی این ها را از کجا لیست کردی؟ یا برداشت کی بوده ؟منظورم این است که کسی که بوف کور را نخوانده خیال می کند که که خود صادق هدایت این ها را لیست کرده و...

در حالیکه داستان بوف کور کلا یک چیز دیگر است

شاید مفهوم همینی است که شما نوشتی ولی واقعا فکر کنم خود صادق هدایت هم این لیست رو ببیند ، تعجب بکنه!

4. 6 کاربرِ زیر از Why Me ? بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

بنیانگذار گویندگان بدون مرز
    سپاس
    1,134
    از این کاربر 1,358 بار در 280 پست سپاس گزاری شده

نقل قول نوشته اصلی توسط whyme نمایش پست ها
    بسیار عالی

ولی کاش که می گفتی این ها را از کجا لیست کردی؟ یا برداشت کی بوده ؟منظورم این است که کسی که بوف کور را نخوانده خیال می کند که که خود صادق هدایت این ها را لیست کرده و...

در حالیکه داستان بوف کور کلا یک چیز دیگر است

شاید مفهوم همینی است که شما نوشتی ولی واقعا فکر کنم خود صادق هدایت هم این لیست رو ببیند ، تعجب بکنه!
    چه فرقی می کند که درد و واقعیت جامعه ما از زبان چه کسی گفته شده !!! ... شخص که مهم نیست ! ... فکر کن من یا شما یا فردی دیگر ! ... مهم مفهوم است و اینکه آیا منطبق با عقل و درک و منطق ما هست یانه ! ... بله صادق هدایت اینها را لیست نکرده ... بوف کور در بطن خودش از چنین عیبهائی می نالد! ...

درجهان سوم اگر مملکتت را آباد کنی ، خانه ات را خراب می کنند!

(( پرفسور حسابی ))

6. 5 کاربرِ زیر از hatamtv بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    605
    از این کاربر 1,721 بار در 350 پست سپاس گزاری شده

به نظر من بوف کور هرچی که باشه به کنار این لیست واقعا درسته!
    من قبل از اینکه این لیست رو ببینم واقعا به 90 درصد این گزینه ها رسیده بودم توی زندگی روزمره توی بیرون رفتن و کلا اطرافمون واقعا میتونیم اینارو ببینیم.

8. 5 کاربرِ زیر از Moon Light بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    605

اکثر ما ایرانی ها اینی هستیم که گفته و فقط کافیه واقع بین باشیم. وقتی یک ایرانی جایی میره که کاملا مردمش فرق میکنن ولی بازم اینجوریه پس میفهمیم که این رفتارای بالا جزئی از فرهنگ ماست که به خاطر بعضی از همین گزینه ها نمیتونیم درستش کنیم.

شاید بارها و بارها شنیده باشید که یک راننده میگه هروقت بقیه درست شدن ماهم درست رانندگی میکنیم چه فایده که فقط من خوب بشم در صورتی که اکثریت فرهنگ رانندگی ندارن.
    یا اینکه همه ما سعی میکنیم که عقاید خودمون رو برتر بدونیم و بگیم فکر من ایده آل تر از فکر اون یکیه و من روشن فکرم نه اون. توی بحث هایی که با هم میکنیم مدام برای تحمیل حرفمون به عقیده طرف مقابل توهین میکنیم حتی به خودش , غافل از اینکه روشن فکری یعنی توانایی پذیرش در وجود نظری خلاف نظر خودت و احترام به هر شخص.
    اکثر ما ایرانی ها تعادل رو نمیشناسیم و اگه توی یه مورد با یه تفکر موافق بودیم دیگه اون تفکر برای ما برتره و سعی میکنیم از تفکرای مخالف ایراد بگیریم به جای اینکه ایرادای تفکر خودمون رو ببینیم و جایگزین براش پیدا کنیم.
    من به ایرانی بودنم افتخار میکنم.
    ولی باید واقع بین بود و به خاطر تعصب حداقل به خودمون دروغ نگیم.
    اکثریت یه کشور همه اون نیستن ولی معیار سنجش هر چیزی اکثریت هست و اکثریت ما این رفتار رو داریم.
    هر کشور ,هر شهر, هر قومیت, هر نژاد یک سری خصوصیات مشترک در اکثریت دارن و این فقط مخصوص ما ایرانی ها نیست و این لیست توهین به ما نیست بلکه یک آرزوست برای بهتر شدن ایرانی..

من به ایران افتخار میکنم و در مقابل ناحقی که به کشورم و مردمم بگن ازش دفاع میکنم. ولی قبول این فکر و تعصب ملی نمیتونه باعث شه که حقیقت های تلخ و بدی ها رو نبینم. این نظر شخصیه منه

10. 6 کاربرِ زیر از Moon Light بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

Uncomfortably Dumb
    سپاس
    12,871
    از این کاربر 44,365 بار در 5,625 پست سپاس گزاری شده

من هم دیشب اون قسمت "غربی ها اطلاعات متعارف خود را روی شبکه اینترنت در دسترس عموم قرار می دهند..." رو که خوندم خب طبیعتا متوجه شدم که نوشته مربوط به صادق هدایت نیست ولی خیلی خسته بودم و نشد نظر بدم . به نظرم همه جور آدم همه جای دنیا پیدا می شه . ولی خب این صفاتی که حاتم جان ذکر کردن رو تا حدی می شه به ایرانیای عزیز نسبت داد .. هرچند خیلی فاکتورها می تونه این خصلت ها رو ایجاد کنه . یکیش همین نفت خیزی کشورمونه .. یکی بافت فرهنگی و دینیمونه .. چون این 37 خط رو می شه تو چند تا کلمه مثل تنبلی , طمع و .. خلاصه کرد. یکی از دبیرهای دبیرستانمون هم حرف جالبی می زد بهمون ! می گفت یکی از دلایل این خصلت های ما ایرانیا آمیخته شدن نژادمون با نژاد کثیف مغولاست... از زمانی که اینا وارد ایران شدن و اینجا زاد و ولد کردن و نژاد خودشون رو با نژاد ما در هم آمیختن , این طمع و تزویر و ریا وارد فرهنگ ایرانی شد... هرچند نژاد ما فقط آمیخته ای از مغول و آریایی نیست...
    God is a Concept, By Which We Measure our Pain

12. 8 کاربرِ زیر از NOjAN بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

No Pain , No Gain
    سپاس
    1,966
    از این کاربر 2,524 بار در 399 پست سپاس گزاری شده

نقل قول نوشته اصلی توسط hatamtv نمایش پست ها
    چه فرقی می کند که درد و واقعیت جامعه ما از زبان چه کسی گفته شده !!! ... شخص که مهم نیست ! ... فکر کن من یا شما یا فردی دیگر ! ... مهم مفهوم است و اینکه آیا منطبق با عقل و درک و منطق ما هست یانه ! ... بله صادق هدایت اینها را لیست نکرده ... بوف کور در بطن خودش از چنین عیبهائی می نالد! ...

عیب 38 : وقتی از ما ایرانیان سند و مدرک خواسته می شود ، میگن : مگه فرقی هم می کنه!!! همینی که هست! می خواهی قبول کن، می خواهی نکن!

14. 8 کاربرِ زیر از Why Me ? بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    605

این چه فرق میکند حاتم به نظر من بیشتر از این نظر که مهم اینه که اگه دقت کنیم تا حد زیادی درسته و مهم حقیقت بودنه نه اینکه کی میگه.

و این که شما میگید که فرق میکنه فکر کنم از این نظر هست که بعضی ها به دلایلی اینها رو میگن که به منافع خودشون برسن پس فرق میکنه که کی میگه چون راوی مشخص کننده هدف مثبت یا منفی داشتن اون از بیان این موضوع هستش. حتی با در نظر گرفتن قصد منفیه راوی تو بیشتر مسائل میبینیم راوی از حقیقت های خرد کننده استفاده میکنه تا در کنار بیان اونها 20% یا 30 % از نظریات اشتباه خودش رو برای رسیدن به هدفش بیان کنه. پس این مائییم که بدونیم درصد بالای صحیح بودن یک عقیده نمیتونه همه اون رو واقعی کنه.

پس از نظر من و منطق من حرف هر دوی شما درست هست و یخشی از درست یا غلط بودن این بحث رو به خودش اختصاص میده اما نمیتونه یک مهر تائید کامل بر عقیده باشه. یعنی نه حاتم میتونه حرف شمارو کاملا رد کنه نه شما میتونی کاملا رد کنی. پس همیشه این مسائل نسبیه و باید از نظرای مخالف و موافق خودت فقط قسمت های مفید و منطقی رو انتخاب کنی.

و چه سند و مدرکی بالاتر از خود ما ؟ مگه این نوشته هارو کی مینویسه؟ نسل های قبل از ما و خود ما. بعضی از مسائل به وضوح در اطراف هممون هست و با بی طرفی میتونیم بفهمیم و فکر کنم این خیلی واضح هست که ایرانی ها هوش زیادی دارن.

امیدوارم منظورمو رسونده باشم چون بیان خوبی تو اینجور مسائل ندارم و توی نگارش نظرم مشکل دارم.

16. 7 کاربرِ زیر از Moon Light بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    605

نقل قول نوشته اصلی توسط NOjAN نمایش پست ها
    یکی از دبیرهای دبیرستانمون هم حرف جالبی می زد بهمون ! می گفت یکی از دلایل این خصلت های ما ایرانیا آمیخته شدن نژادمون با نژاد کثیف مغولاست... از زمانی که اینا وارد ایران شدن و اینجا زاد و ولد کردن و نژاد خودشون رو با نژاد ما در هم آمیختن , این طمع و تزویر و ریا وارد فرهنگ ایرانی شد... هرچند نژاد ما فقط آمیخته ای از مغول و آریایی نیست...
    نوژن جان به نظر من شاید این هم نوعی انداختن تقصیر گردن دیگران باشه.

ذات انسان زیاده خواه هستش مگه تو تاریخ دیرین ما کوروش نویسنده منشور بشر در زمان خودش نبوده؟ کوروش نجنگید؟ بعضی ها میگن کشت و کشتار نکرد بلکه مردم اون سرزمین رو قبل از جنگ ار هدفش آگاه میکرد و اجازه انتخاب بهشون میداد. اگه این طور هم باشه معنیش این نیست که فتح و کشور گشائی نکرد. جتی اگه به این نیت بوده که مردم تحت قوانین بشر دوستانه اون زندگی کنن و با گسترش قلمرو خوبی رو گسترش بده. به نظر خود من این هم یک نوع طمع و زیاده خواهی بوده و زیاده خواهی انسان میتونه نسبت به خواستنی های مثبت یا منفی باشه.
    تنبلیه ماهم بر این اساس هستش که به بهانه حفظ اصالت و تاریخمون به افتخار به گذشته اکتفا میکنیم و پیشرفت رو به معنیه مرگ اصالت میدونیم.
    این که به طور مثال خونه های ما چه شکلی باشن اصالت مارو مشخص میکنه؟
    مگه غربی ها توی تاریخشون خونه هایی نداشتن که برای اونها حکم تخت جمشید یا هر بنای تاریخیه مارو داشته. ما ایرانی ها فقط چون بعضی از سبک های هنری از سلیقه و خلاقیت یک غربی بوده اون رو رد میکنیم و الان یک هویت مشخص توی ساختمون هامون نداریم. در صورتی که اصالت یک مفهومه و میشه توی گذشت زمان با توجه به تاریخ هر کشوری توی شکل های جدید تر نشون داده .این فقط یه مثال هستش تو هر زمینه ای که نگاه کنیم ما همین مشکل رو داریم اگه این نسل که توی این سال هستیم به خاطر حمله مغول ژنتیک ما به این وضع در اومده؟ پس چرا از منشور بشر کوروش یک حرف بیشتر برامون نمونده و کمتر کسی از بین ما پیدا میشه که توی عمل اون رو انجام بده.
    شاید عوامل زیادی روی ما و فرهنگمون تاثیر بذارن ولی ماهایی که بر اثر اونها تغییر میکنیم میتونیم باز هم تغییر کنیم و درست بشیم.
    ولی مشکل از همون سری خصوصیات ذاتیه اکثر ما ایرانیهاست که همیشه تغییراتی رو میپذیریم که به آماده خور شدن و تنبلیمون اضافه میشه.

قصد نقض حرفاتو ندارم فقط یه بیان نظر بود

18. 5 کاربرِ زیر از Moon Light بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

گروه برنامه نویسی چیا
    سپاس
    4,096
    از این کاربر 6,138 بار در 1,404 پست سپاس گزاری شده

ببینید اصلا این ربطی به ایرانی یا غیر ایرانی بودن نداره. انسانهای زیادی بودن در طول تاریخ (چه ایرانی و چه غیر ایرانی) اصلا این ویژگی هایی که براشون ذکر کردید رو نداشتن !

- این که میگید تخیل رو به تفکر ترجیح میدیم باید عرض کنم که شما واسه این که یه چیز جدید خلق کنی بیشتر از اون که نیاز به تفکر داشته باشی ، نیاز به یه ذهن باز و نامحدود داری که از حیطه علم اون زمان گسسته باشه و بتونه چیزایی رو تصور کنه که تا به حال حتی وجود هم نداشتن. پس تخیل چیز بدی نیست و حتی یکی از پیش نیازهای خلق چیزای جدیده.
    - کی گفته غربی ها دانشمند پرورش دادن و ما شاعر ؟ شما اگه یه مطالعه در آثار فلاسفه داشته باشی میبینی که ما افرادی مثه ملاصدرا ، ابن سینا ، شیخ بهایی و ... رو داشتیم که اسمشون بر سر در فلسفه و منطق می درخشه ! ثانیا علوم انسانی که خواستگاهش مشرق زمینه ، لازمه پیشرفت بشره. این که بگیم علم و فناوری بدون علوم انسانی (شعر ، فلسفه ، اخلاق و ...) میتونه پیشرفت کنه کاملا غلطه. چون علم بدون اخلاق علمی و عالم بدون ماهیت انسانی ، به پشیزی نمی ارزه.
    - اگر کیمیاگری نبود به جرات بنده خدمت شما عرض میکنم که شیمی هم وجود نداشت. شما اگه یه سر بزنی به تاریخ علم شیمی که از زمان مصریان باستان و ساکنین بین النهرین شروع میشه تا دوره های بعدی که به یونان و کیمیا و فلوژیستون میرسه می بینید که انگیزه اصلی همه پژوهشهای اونا ، کیمیاگری بوده. در ضمن ما افرادی در شیمی داشتیم مثه جابر ابن حیان و رازی که در زمان خودشون جز نوابغ به شمار میومدن.
    - در خصوص صدقه ، استخاره ، پنهان کاری ، نداشتن روحیه تعاون و انتقاد پذیری و امثالهم که اشاره کردید هم من انتقاد دارم. این که عده ای بنا به فهم ضعیف خودشون نمیتونن تصمیم درست بگیرن یا کار تیمی انجام بدن ناشی از ویژگی های شخصیتی طرفه ! ربطی به ایرانی بودن نداره.

در نهایت باید عرض کنم که اگه این مطالب برداشت خود جناب هدایته که باید بگم جناب هدایت به علت دید پوچگرایانه ای که به زندگی داشته ، فقط چیزای بد رو تو روابط بین انسانهای ایران دیده. اگرم برداشت مغرضانه ای از حرفای ایشونه که بازم تکلیفش مشخصه. با این همه ویژگی های بد که برشمردین ، چرا اشاره کوچکی به خصایل خوب ایرانی بودن (بهتره بگم انسان بودن) نمی کنید ؟ شما که خودتون تو این متن دارید نیمه خالی لیوان رو نگاه میکنید و مرغ همسایه (غیر ایرانی ها) رو غاز دونستین !!!!
    گروه برنامه نویسی چیا

مجری طراحی، راه اندازی و پشتیبانی انواع وبسایت شخصی، تجاری و فروشگاهی

https://www.chiaa.ir

20. 6 کاربرِ زیر از Reza-G بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

برچسب برای این موضوع