برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 از مجموع 6
    Do, or do not There is no' try '
    سپاس
    57
    از این کاربر 68 بار در 17 پست سپاس گزاری شده

-- تحليل فيلم "پذيرايى ساده " از مانى حقيقى‌ --

" پذيرائى نه چندان ساده ى‌مانى حقيقى"

-- داخل فیلم هایى كه امسال در جشنواره دیدم,فارغ از کیفیت فیلم ها عاشق شخصیت خود مانی حقیقی شدم,این که آدمی بتواند انقدر بيخيال به کل هستی در یک فیلم پوزخند بزند و آن پوزخند ساده بتواند آنقدر هولناک باشد كه به راحتى با مغز و تمام پيش فرض هاى قبلى ذهنى مخاطب ها بازى كند بسيار ناب كم ياب است.
    باید گفت مانى حقيقى آدم عجیب،جالب و ترسناکی است,احتمالاً در نقدهایی که از فیلم خواهید خواند پس از اكران فيلم در سراسر كشور اشاره های زیادی به لحن "جفنگ و ابزورد" فیلم خواهد شد,که به نظرم از اساس یک بحث انحرافی است و دیدن فیلم مانی حقیقی با این عینک هم به نظر من اشتباه بدتری است,چرائیش هم به این بر می گردد که پایه و ریشه های فیلم انقدر عمیق است که نمی شود به صرف گُفتن این که دنیای فیلم "جفنگ" است از دست آن خلاص شد.

پذیرایی ساده از آن فیلم هایی است که زندگى ما انسان هاى عادى را نشانه گرفته و آن را بی رحمانه نقد می کُند.انقدر بی رحمانه که حالت از تمام چیزهایی که دیده ای به هم می خورد.فیلم مانی حقیقی انقدر پس پرده هولناکی دارد که فکر کردن به موضوعات مختلف را هم پس از ديدن فيلم سخت می کُند.پس اعتراف مي کُنم که بحث راجع به لحن فیلم یک بحث غلط است.چون مسئله فیلم انقدر عمیق است که نمی شود با مطرح کردن لحن از آن فرار کرد; این فیلمی است که تو را از درون تُهی می کُند و تمام تجربه های زیسته ات را به چالش می کشد.کاری که "جدایی..."می کرد.اما چیزی که فیلم حقیقی را غامض تر( نه اكيداً بهتر فقط)از فیلم فرهادی می کند , این است که با ذهنيت تماشاگر بازی می کُند.در حالی که تمام مرجع ها و بحث هايى كه درون متن فيلم فرهادی هستند از باور هاى درون جامعه نشأت گرفته است.همین است که تحمل تلخی فیلم های فرهادی را علی رغم تمام سنگینی شان آسان می کُند, چون فكر و ديد تماشاگر را به سمت پدیده های از قبل ديده شده و آشنا راهنمايى ميكند, درنتيجه قابل هضم تر است.اما کاری که حقیقی می کُند از اساس متفاوت است.او تمام پیش فرض هایى كه مخاطب قبل از ديدن فيلم دارد را پوچ می کُند.یعنی به اعتراضى ترين ترین شکل ممکن ذهن تماشاگر را زخمى ميكند و در آخر فيلم ميكُشد,بدون این که يك مثال عينى ـه حيقيقى به وى نشان دهد.همین هم هست که در قدم اول فیلم را ترسناک می کُند.چون با ذهنیت آدمی سرو کار دارد.

فيلم حقيقى تلاش دارد ذهن مخاطب را با پيش فرض هايى كه قبلا در آن بوده بيگانه و غريبه ميكند.در حالی که درفیلم های درخشان فرهادی بخشی از این قصور به گردن اجتماع می افتد تا ما به عنوان مخاطب احساس آرامش بیشتری بکنیم.اما فیلم حقیقی به این دلیل بی مکان و زمان است که کُل تجربه زیستی بشری را به چالش بکشد (شايد اين قضيه هم از نظر او يك نكته ى مثبت در فيلم باشد!!);
    بعنوان مثال در این فیلم دیگر خبری از اجتماع،قانون،شرع و عُرف نیست.اینجا ذهنیت بشری بدون سانسور و فيلتر و رها و آزاد است.و حقیقی با تیغ تیز نگاه فلسفی و بدون سانسورش این ذهن لُخت را می درد و از خونِ معنا خالى و تهى می کُند.بدون این که بداند خالى كردن و تهى كردن باورها نياز به يك مقدمه چينى ـه مناسب دارد .
    برميگرديم به اول نوشته ام که باز هم تکرار می کُنم که بحث راجع به لحن اثر بی معناست.فیلم پذیرایی ساده مانی حقیقی از اساس احتیاج به دوباره تعريف كردن فلسفه ى بشريت و پيش فرضى كه نسبت به انسان و انسانيت در بين عوام موجود است دارد.
    ریشه های فیلم حقیقی در مورد ريشه ى اصلى بشريت و انسانيت است.بدون وجود هيچ عامل دیگری(مِثل قانون،عُرف دين و....)فیلم تجربه بی رحمانه و صد البته جديد و تازه ايى در سینمای ایران است که باید راجع به آن ساعت ها بحث کرد.و من فكر ميكنم این فیلمی است که مُستقیم از خود ذهنیات حقیقی سرچشمه می گیرد.و همین است که او را ترسناک،عجیب، جالب و حتى يگانه می کُند.

اميدوارم اولين تحليلم در اين سايت مورد رضايت و توجه شما قرار گرفته باشد , خيلى خوشحالم كه عضو كوچكى از جمع بزرگ شما عزيزان شده ام .

این مطلب به صورت انحصارى متلعق به TvWorld.ir است و
    انتشار این مطلب در دیگر سایتها و وبلاگها تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.

2. 21 کاربرِ زیر از V!p3R بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

Uncomfortably Dumb
    سپاس
    12,871
    از این کاربر 44,365 بار در 5,625 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : -- تحليل فيلم "پذيرايى ساده " از مانى حقيقى‌ --

محمدرضا جان , من همون اول هم که مطلبت رو خوندم به خودت هم گفتم .. کنجکاو شدم فیلم رو ببینم .
    مانی حقیقی اگر اشتباه نکنم توی فیلم "درباره ی الی" فرهادی هم نقش داشت .
    از طرف دیگه بازیگرای خوبی هم توی فیلمش ایفای نقش می کنن .

حالا سوال اینجاست که این فیلم کی به صورت cd و یا dvd عرضه می شه؟
    God is a Concept, By Which We Measure our Pain

4. 7 کاربرِ زیر از NOjAN بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

Do, or do not There is no' try '
    سپاس
    57
    از این کاربر 68 بار در 17 پست سپاس گزاری شده

نقل قول نوشته اصلی توسط NOjAN نمایش پست ها
    محمدرضا جان , من همون اول هم که مطلبت رو خوندم به خودت هم گفتم .. کنجکاو شدم فیلم رو ببینم .
    مانی حقیقی اگر اشتباه نکنم توی فیلم "درباره ی الی" فرهادی هم نقش داشت .
    از طرف دیگه بازیگرای خوبی هم توی فیلمش ایفای نقش می کنن .

حالا سوال اینجاست که این فیلم کی به صورت cd و یا dvd عرضه می شه؟
    -بله مانى حقيقى سومين فيلمى بود كه خودش بازيگرى رو تجربه ميكرد , اولين فيلمش همونطور كه اشاره كرديد "درباره ى الى " بود , فيلم دومش "ورود آقايان ممنوع" بود و فيلم آخرش هم همين پذيرايي ساده بود كه ساخته ى خودش بود .
    متأسفانه اين فيلم با وجود اينكه يك جايزه هم در جشنواره ى بين المللي فيلم برلين برد نتونست مجوز پخش رو بگيره و فقط در جشنواره اكران شد ...

6. 7 کاربرِ زیر از V!p3R بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

Uncomfortably Dumb
    سپاس
    12,871
    از این کاربر 44,365 بار در 5,625 پست سپاس گزاری شده

نقل قول نوشته اصلی توسط V!p3R نمایش پست ها
    متأسفانه اين فيلم با وجود اينكه يك جايزه هم در جشنواره ى بين المللي فيلم برلين برد نتونست مجوز پخش رو بگيره و فقط در جشنواره اكران شد ...
    پس به امید خدا دانلود می کنیم
    God is a Concept, By Which We Measure our Pain

8. 7 کاربرِ زیر از NOjAN بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    1,048
    از این کاربر 93 بار در 26 پست سپاس گزاری شده

نقل قول نوشته اصلی توسط NOjAN نمایش پست ها
    پس به امید خدا دانلود می کنیم
    لینکشو پیدا کردی به ما هم یه ندا بده

10. 2 کاربرِ زیر از hosssein بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

Got yourself a Gun
    سپاس
    68
    از این کاربر 627 بار در 87 پست سپاس گزاری شده

اینو یادمه ساعت ده صبح تو برنامه جشواره بود که چون اون زمان ِ خوابه من بود ندیدمش. ولی بچه ها دیدن می گفتن همچین مالی هم نیست و توو جشواره هم زیاد تحویلش نگرفتن. و خب ظاهراکه ممیزی زیادی هم نداره و پروانه نمایش هم براش صادر میشه تا کی بیاد توو نوبت اکران.
    Got yourself a Gun .Got yourself a Gun .Got yourself a Gun .

12. 4 کاربرِ زیر از arzhang بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :