برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 از مجموع 7
    Unreachable Wish
    سپاس
    1,666
    از این کاربر 5,487 بار در 616 پست سپاس گزاری شده

نقد و بررسي فيلم Match Point (امتياز نهايي)

نام فيلم : امتياز نهايي (Match Point)
    کارگردان : وودی آلن
    نويسنده :
    وودی آلن
    بازیگران اصلي : جاناتان رایس مه یر - اسکارلت یوهانسون - امیلی مورتیمر - ماتیو گود
    ژانر :
    جنايي - دارم - دلهره آور
    مدت زمان :
    124 دقیقه
    توزیع‌کننده :
    دریم ورکس
    هزينه توليد : 15,000,000 دلار
    سال تولید : 2005
    تاريخ پخش : ژانويه 2006
    كشور : انگلستان - لوكزامبورگ
    زبان فيلم : انگليسي
    IMDB امتياز: 7.7 /10
    Metascore امتياز: 72 /100
    داستان فیلم :
    کریس (جاناتان رایس مه یر) تنیس بازی ایرلندی است که بعد از نا اميدي از شركت در تورنمنت هاي بزرگ جهاني و مقابله با حريفاني همچون آغاسي برای آموزش تنیس و امرار معاش به لندن می‌آید. آشنایی کریس با اشراف زاده‌ای انگليسي به نام تام (ماتیو گود) و سپس با کلونی خواهر تام (اسکارلت یوهانسون) موجب ازدواج آن دو و وارد شدن کریس به خانواده هویت می‌شود. ازدواج کریس باعث ارتقای شغلی و ثروتمند شدن وی می‌گردد، اما در این بین کریس با نولا نامزد سابق تام (امیلی مورتیمر) رابطه برقرار می‌کند…

اولين صحنه ي فيلم شايد بهترين و قشنگ ترين صحنه ي اون باشه و فكر نميكنم كسي با ديدن اين صحنه و شنيدن اون به فكر فرو نره. زمين تنيسي رو به تصوير كشيده و رفت و آمدهاي توپ به اين طرف زمين و طرف ديگر اون:

"مردی که میگه "ترجیح میدم خوش شانس باشم تا خوب" عمق زندگی رو دیده. افراد از اینکه با شرایطی مواجه بشن که شانس تاثیر زیادی در زندگی داره واهمه دارن. فکر این که خیلی از چیزها از کنترل آدم خارجه وحشتناکه. در یک مسابقه لحظاتی هست که توپ به تور برخورد میکنه و در یک آن ممکنه عقب بره یا جلو. با یه مقدار شانس میره جلو و برنده میشی یا شاید نره و بازنده میشی."

از همون شروع، فيلم، گامي برداشت براي نشان دادن هدف خود كه يعني گاهی شانس خيلي موثرتر از تلاش و زحمت به ثمر ميشينه. اگه آدم خوش شانسي باشی شاید هدف هايي که دیگران با مشقت و پشت كار تونستن بهش برسند تو ميتوني با كمي خوش شانسی بدستشون بیاری.

وودي آلني كه خود معتقده اين فيلم بهترين فيلمش به حساب مياد، سي و هشتمين تجربه كارگرداني خودش و همچنين چهل و سومين اثر فيلمنامه ايش رو با تغییر لوکیشن از مکان مورد علاقه همیشگیش یعنی نیویورک به لندن شروع ميكنه كه خيلي ها معتقدند اين شروعي تازه براي وودي آلن به حساب ميومد.
    فيلمنامه اين اثر بر اساس رماني امریکایی از تیودور درایزر نوشته شده و بر خلاف فيلم هايي كه از وودي آلن به ياد داريم در اين فيلم از طنازي و كمدي بودن اون زياد خبري نيست. البته در اين فيلم هم زياد سنگين و تلخ به ماجرا نگاه نميكنه ولي باز با همون هنر هميشگي خودش با لطافت سعي كرده تلخي داستان رو كمتر نشون بده. شايد هر كارگردان ديگه اي بود سعي ميكرد تاريك تر با اتفاقات و خيانت هاي داستان مواجه بشه .
    وودي آلن با اين فيلم نامزد اسکار بهترین فیلم‌نامه غیر اقتباسی ميشه و اما موفق به بردن اين جايزه نميشه و پاول هگيس با فيلم Crash اين افتخار رو به خونه ميبره. البته وودي آلن موفق به دريافت 8 جايزه از مجموع 22 جايزه اي كه در جشنواره هاي مختلف براي آن نامزد شده بود ميشه.

فيلم نگاهي واقع گرايانه داره به زندگي هاي امروزي، حرص و طمع، عاشقي، خيانت، دروغ و جالب تر از همه پيروز از ميدان خارج شدن از اين همه كثيفي و گناه تنها به لطف شانس!
    نميخوام داستان فيلم رو براي كساني كه نديدن بازگو كنم اما واقعا كم نيست صحنه هاي زيبا و نقطه عطف در اين فيلم.
    كريس كه از طبقه اي متوسط به واسطه شاگردش تام كه پيش اون داره تنيس آموزش ميبينه الان خودش رو تو خانواده اشرافي و ثروتمند لندني ميبينه و با توجه به اينكه فرد فرصت طلبيه از علاقه اي كه دختر اين خانواده كلوئي به كريس داره استفاده ميكنه و با اون ارتباط برقرار ميكنه. در اين بين با نولا آشنا ميشيم كه وقتي براي اولين بار كريس با او روبرو ميشه خيلي بي پروا از او تعريف و تمجيد ميكنه. نولا دختري زيبا و كمي بي بند و بار آمريكايي كه علاقه به بازيگري دارد. اما نولا نامزد دوستش تامه. كريس با وجود دونستن اينكه نولا نامزد تامه و همچنين با كلويي خواهر تام رابطه داره به اون علاقه مند ميشه و درصدد نزديك شدن به اونه اما با سردي و بي اهميتي نولا روبرو ميشه.
    خانواده آداب دان و اشرافي تام مخالف اين ازدواج اند و در نهايت نامزدي بين نولا و تام به هم ميخوره.

كريس با كلوئي ازدواج ميكنه و به اين واسطه با كمك پدر كلوئي الان به پست و ثروت خوبي رسيده اما هنوز به دنبال نولاست. تا اينكه يك روز اين رابطه با نولا هم شكل ميگيره. الان كه ديگه خبري از تام نيست نولا به درخواست هاي كريس جواب مثبت ميده.
    تا اينجا فيلمي دراماتيك و چشمه هايي از خيانت هارو ميبينيم تا با حاملگي نولا كلا وارد فاز جديدي ميشيم. نولا كه يك بار هم با تام سر سقط جنين به توافق رسيده بود و آخر سر به تموم شدن رابطش منتهي شده بود اين سري نميخواست اشتباه گذشته رو تكرار كنه. اصرار نولا به حفظ بچه و جدايي كريس از كلوئي و علني شدن رابطش و تحت فشار گذاشتن هاي مداوم كريس باعث اتفاقات و تصميماتي ميشه كه شايد هيچكس نميتونه پيشبيني كنه.
    لذت ديدن اين قسمت هاي فيلم رو نميخوام از كسايي كه نديدن بگيرم پس ادامه رو حتما خودتون ببينين.

داستان فيلم در مورد تفاوتهاي بين عشق و شهوت و طمع ثروت هم هست كه بيننده رو همراه با شخصيت اول اين فيلم همراه ميكنه كه كدوم رو انتخاب ميكنه!
    وودي آلن انقدر مارو خوب با اين نقش اول فيلم همراه ميكنه كه خيلي وقت ها مارو تو موقعيتي قرار ميده كه بجاي اون تصمصم ميگيريم و خودمون رو در موقعيت اون قرار ميديم. گاهي آرزو ميكنيم كه از گندابي كه توش افتاده رهايي پيدا كنه و موفق بشه. و به همين سادگي از كارهاي اون حمايت ميكنيم و با گناه هاي او همراه ميشيم.
    اول نوشته هام دربازه صحنه اول فيلم گفتم كه با چه جملاتي شروع شد. آخر فيلم هم با جمله: "اينكه مهم نيست موفق باشه فقط اميدوارم خوش شانس باشه" تموم ميشه. حرفي كه به بچه تازه متولد شده كريس بجاي آرزوي موفقيت بهش ميگن.

وودي آلن در كنار سه بازيگر اصلي فيلم

بي ترديد تجربه اي متفاوت رو با ديدن اين شاهكار از وودي آلن بدست خواهيد آورد.

*از دوستان خواهش ميكنم اگه اين فيلم رو ديدن حتما راجع بهش بنويسن. و امتيازي كه بهش ميدن رو قيد كنن.

اختصاصي از TvWorld
    استفاده از این مطلب تنها با
    ذکر منبع و درج لینک مستقیم مجاز می باشد
    .

2. 26 کاربرِ زیر از Hesam بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    2,356
    از این کاربر 4,346 بار در 618 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : نقد و بررسي فيلم Match Point (امتياز نهايي)

یعنی این فیلم خدا بود، تازه الان فهمیدم ساخته وودی آلنه
    بازی همه توی این فیلم محشر بود، الانم فقط اسکارلت جوهانسون رو یادم میاد
    فکر کنم اون قدیما 5-6 بار این فیلم رو دیدم
    10 میدم
    به نظر من ژانر غالبش درامه
    خیلی قوی روش کار شده
    با ظرافت خاصی موضوعات به هم مرتبط شدن
    Change will not come if we wait for some other person or some other time.
    We are the ones we've been waiting for. We are the change that we seek.
    Barack Obama

4. 7 کاربرِ زیر از 9353980174 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

We Shall Live Forever
    سپاس
    3,735
    از این کاربر 5,536 بار در 632 پست سپاس گزاری شده

نحوه تموم شدن فیلم عالی بود.وقتی که کریس نولا رو کشت من مونده بودم.اصلا انتظار نداشتم.

Everybody lies / Humanity is overrated
    کاشکی آخر این سوز بهاری باشد
    کاشکی در بغلت راه فراری باشد
    کاشکی از همه مخفی بشود این شادی
    کاشکی وصل شود عشق تو به آزادی

6. 9 کاربرِ زیر از javad48 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    7,941
    از این کاربر 6,713 بار در 613 پست سپاس گزاری شده

بعد از فیلم انی هال هر چی فیلم از وودی الن دیدم به معنای کلمه مزخرف بود ولی این فیلم از اون فیلمها بود که کشش داستانی خوبی داشت و اخرشم که به نظر من خوب تموم شد من امتیاز 7 میدم

8. 5 کاربرِ زیر از hadi2006mi بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

I understand nothing
    سپاس
    36,350
    از این کاربر 59,460 بار در 4,705 پست سپاس گزاری شده

بهترین فیلم "وودی آلن" همینه.

نقل قول نوشته اصلی توسط hadi2006mi نمایش پست ها
    بعد از فیلم انی هال هر چی فیلم از وودی الن دیدم به معنای کلمه مزخرف بود ولی این فیلم از اون فیلمها بود که کشش داستانی خوبی داشت و اخرشم که به نظر من خوب تموم شد من امتیاز 7 میدم

10. 4 کاربرِ زیر از Irag بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    227
    از این کاربر 424 بار در 112 پست سپاس گزاری شده

خیلی وقت پیش دیدم .. بهش 8 می دم .. فیلم نسبتا خوبی بود

12. 3 کاربرِ زیر از erfanxxx بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

شفا بایدت داروی تلخ نوش...
    سپاس
    14,660
    از این کاربر 19,927 بار در 1,356 پست سپاس گزاری شده

VS

به نظرم وودی آلن با امیلی مورتیمر مشکل داشت وگرنه معلومه این دوئل نابرابره، تازه بانو اسکارلت اونموقع جوون بود و .... (خدا ازت نگذره وودی خان اشکم دراومد)

اون هزلیات بالا برای کینگی ـه. در کل من 5 تا فیلم از وودی آلن دیده بودم همش هم از این جدیدا بود، ولی شیشمی که چند وقت پیش دیدم آنی هال بود و به نظرم خیلی خوب بود. حالا من صاحب نظر نیستم ولی یکی از بچه های قدیمی اینجا به اسم aQa GorGe یه سایت داره http://1-g.org/ تو بخش معرفی فیلم ـش یه ریز از چند وقت پیش که من دنبال می کردم وودی آلن رو به ترازوی محک گذاشته. گفتم بدونید و آگاه باشید که از اینجا هم برید بازم پیگیرتونم فک نکنید دامنه نفوذ ما به همین دورهمی نقلی مون محدود میشه.

یه نکته دیگه اینکه برنامه فرش قرمز B|B|C با حضور حسین شریف یه بار راجع به این آنی هال یه قسمت توپ رفت نتونستم پیداش کنم چون لینک فیسبوک برنامه ها رو نگه نمیداره، توصیه ام به شما اینه اون رو هم بگردید پیدا کنید ببینید، اونم میونه خوبی با وودی آلن داره و جز سینه چاکان ـش محسوب میشه.

داشت یادم می رفت واقعا خیلی از این فیلم یادم نیست غیر اون صحنه های کذایی ولی به نظرم، رفیقمون Chris Wilton حق داشت هم خدا رو بخواد هم خرما رو. کدوممون میتونیم تو مسابقه بالا سرمون رو نگیریم پایین به خاطر انتخابمون؟ یه طرف زیبایی علی حده یه طرف پول. منم میزدم تو گوش جفتشون بعدشم به ریششون می خندیدم. البته دوستان زیر 25 سال توجه کنن که شما همیشه مرد باشید و پای انتخابتون که همون بانو مورتیمره بمونید چون این روزا پول کمه. ما دیگه سنی ازمون گذشته و سرد و گرم چشیده ایم و میریم دنبال اونی که باید بریم.

14. 8 کاربرِ زیر از wlh بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :