برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
مطلبي که مشاهده مي کنيد
در سطل زباله ي انجمن مي باشد
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 از مجموع 1
 1. #1
  It Sucks
  تاریخ عضویت
  Jun 2012
  ارسال ها
  417
  سپاس
  1,757
  از این کاربر 2,084 بار در 394 پست سپاس گزاری شده

  آمار و رکورد های اسکار

  در آستانه برگزاری هشتادوپنجمین دوره جوایز اسکار، با نگاهی به ادوار گذشته ی این رویداد سینمایی به رکوردهای عجیبی ازسوی سینماگران، همچون ۲۰بار نامزدی اسکار بدون کسب حتی یک جایزه برمی خوریم.
  در قسمت اول این گزارش، به بهانه سالروز تاسیس آکادمی اسکار نگاهی به رکوردهایی که در ۸۴ سال راه اندازی این جایزه ثبت شدند انداختیم و امروز در قسمت دوم گزارش، به برخی دیگر از رکوردهایی که در نوع خود جالب توجه هستند می پردازیم.
  ---- «والت دیسنی» که خالق آثار معروف انیمیشن است با مجموع ۵۹بار نامزدی و کسب ۲۲ جایزه اسکار، بی گمان پیشتاز جاودانه و پرافتخارترین مرد در عرصه ی اسکار است. وی همچنین با کسب چهار جایزه اسکار در یک سال از این حیث نیز رکورددار بی رقیب تاریخ برگزاری این جایزه است.
  ---- در میان سینماگران زن «ادیث هد» با کسب هشت جایزه برای طراحی لباس رکورددار کسب جایزه اسکار است.
  ---- از میان سینماگرانی که هنوز در قید حیات هستند «دنیس مورن»، ناظر جلوهای بصری با کسب ۹ جایزه اسکار رکورددار اسکار محسوب می شود.
  ---- در دنیای بازیگران «کاترین هپ بورن» با کسب چهار جایزه اسکار بهترین بازیگری نقش اصلی زن خود را از سایر بازیگران سه اسکاری چون «اینگرید برگمن»، «جک نیکلسون»، «مریل استریپ» و «والتر برنان» جدا کرده است.
  ---- در بخش بهترین فیلمبرداری «جوزف روتنبرگ» و «لئون شامروی» با کسب چهار جایزه اسکار یکه تاز عرصه ی اسکار هستند.
  ---- بخش کارگردانی هنری اسکار با نام «سدریک گیبونز»، طراح مجسمه ی اسکار گره خورده است که موفق به ۳۹ نامزدی و کسب ۱۱ جایزه اسکار شده است.
  ---- «ریک بیکر» با کسب هفت جایزه اسکار بهترین چهره پردازی رکورددار تمام ادوار این بخش محسوب می شود.
  ---- از جمله مطرح ترین فیلم هایی که تاکنون در بخش های زیادی نامزد کسب جایزه اسکار شده اند اما توانسته اند در بخش بهترین فیلم نامزد اسکار شوند می توان به «آنها به اسب ها شلیک می کنند» با ۹ نامزدی، «شوالیه تاریکی» با ۸ نامزدی و فیلم های«ژاندارک»، «بیگانگان»، «کوهستان سرد» با ۷ نامزدی بدون حضور در بخش بهترین فیلم اشاره کرد.
  ---- «شرلی بوت»، «جولی اندروس»، «باربارا استرستند»، «مارلی ماتلین» و «آدری هپ بورن» بازیگرانی هستند که در اولین نقش آفرینی خود موفق به کسب جایزه اسکار بهترین بازیگر زن شدند.
  ---- «هارولد روسل» و «هاینگ نگور» نیز در اولین نقش آفرینی خود موفق به کسب جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد شدند.
  ---- شش کارگردان در تمام ادوار جوایز سینمایی اسکار موفق شده اند با اولین فیلم خود جایزه اسکار بهترین کارگردانی را از آن خود کنند که شامل «دالبرت مان» برای فیلم (مارتی)، «جروم رابینز» (داستان غرب)، «رابرت ردفورد» (مردم معمولی)، «جیمز بروکس» (شرایط گرامی)، «کوین کاستنر» (رقص با گرگ ها) و «سام مندز» (زیبای آمریکایی) می شوند.
  ---- تاکنون سه فیلم «یک شب اتفاق افتاد»، «پرواز بر فراز آشیانه فاخته» و «سکوت بره ها» موفق به کسب پنج جایزه برتر اسکار یعنی جایزه اسکار بهترین فیلم، کارگردانی، بازیگر زن، بازیگر مرد و فیلمنامه اصلی یا اقتباسی شده اند.
  ---- در میان رکوردداران کسب پیاپی جوایز اسکار در بخش بهترین بازیگر زن «لوسی لینر» و «کاترین هپ بورن» با دو جایزه پیاپی، در بخش بهترین بازیگر مرد «اسپنسی تریسی» و «تام هنکس» با دو جایزه اسکار پیاپی و در بخش بهترین کارگردانی نیز «جان فورد» و «جوزف مانکیویکس» هر کدام با کسب دو جایزه پیاپی اسکار کارگردانی از این حیث رکورددار هستند.
  ---- «دیوید او سلزنیک» نیز در سال های ۱۹۳۹ و ۱۳۴۰ به ترتیب با فیلم های «بر باد رفته» و «ربکا» موفق به کسب دو جایزه پیاپی بهترین فیلم شد.
  ----در طول تاریخ ۸۴ ساله برگزاری جوایز اسکار تا کنون «جوزف مانکیویکس» و «رابرت بول» موفق به کسب دو جایزه پیاپی بهترین فیلمنامه اقتباسی شده اند، اما در بخش فیلمنامه اصلی تاکنون کسی موفق به کسب دو جایزه پیاپی نشده است. «راجر ادنز» نیز با کسب سه جایزه پیاپی اسکار بهترین موسیقی متن از این حیث یکه تاز عرصه موسیقی فیلم اسکار است.
  ----در میان اولین برندگان و اولین نامزدهای بخش های گوناگون می توان به «کاترین بیگلو» به عنوان اولین برنده زن جایزه اسکار بهترین کارگردانی، «جولیا فیلیپس» به عنوان اولین کارگردان زن برنده جایزه اسکار بهترین فیلم، «آواتار» به عنوان اولین فیلم سه بعدی نامزد اسکار و انیمیشن «دیو و دلبر» به عنوان اولین انیمیشن نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم اشاره کرد. نام «رابرت دنیرو» و «سوفیا لورن» نیز به عنوان اولین برندگان بازیگری مرد و زن جایزه اسکار بهترین بازیگری برای ایفای نقشی با زبانی غیرانگلیسی در دفترچه رکوردهای اسکار به چشم می خورد.
  ---- همچنین نام فیلم «جدایی نادر از سیمین» به عنوان اولین فیلمی که از منطقه خاورمیانه موفق به کسب جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی شده است در میان رکوردداران اسکار به چشم می خورد.
  ** فیلم «کابارت» با کسب هشت جایزه اسکار، اما بدون کسب ارزشمندترین جایزه که همان جایزه بهترین فیلم است از این حیث رکورددار است. از سویی دیگر فیلم های «نقطه عطف» و «رنگ بنفش» هر دو توانستند در ۱۱ بخش نامزد جازه اسکار شوند، اما به طرز ناباورانه ای از رسیدن به حتی یک جایزه اسکار بازماندند.
  ---- تا کنون «بتی دیویس» و «گریر گارسون» موفق شده اند برای پنج بار پیاپی نامزد کسب جایزه اسکار شوند و در عرصه بازیگری مردان نیز «مارلون براندو» با چهار نامزدی اسکار پیاپی رکورددار محسوب می شود.
  ----«پیتر اوتول» با هشت بار نامزدی حایزه اسکار بهترین بازیگری بدون حتی یک جایزه در کارنامه خود ناکام بزرگ اسکار است، گرچه وی در سال ۲۰۰۲ موفق به کسب یک جایزه اسکار افتخاری شد.
  ---- «دیوید نیون» در سال ۱۹۸۵ برای ایفای نقشی کوتاه و ۱۵ دقیقه ای در فیلم «میزهای جدا» موفق به کسب جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی اسکار شد. همچنین «هرمیون بدلی» برای ایفای نقش دو دقیقه و ۳۲ ثانیه در فیلم «اتاقی در بالا» در سال ۱۹۵۹ نامزد کسب جایزه اسکار بازیگر مکمل مرد شد.
  ---- «دنزل واشنگتن» با کسب جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد برای فیلم «روز تمرین» و همچنین جایزه نقش مکمل مرد برای فیلم «شکوه» پرافتخارترین بازیگر رنگین پوست سینمای جهان در عرصه اسکار محسوب می شود.
  ---- شاید بتوان عنوان ناکام بزرگ اسکار را برازنده «کوین او کانل» دانست، چراکه وی با وجود اینکه تاکنون ۲۰بار نامزد اسکار صدابرداری شده است، هیچگاه نتوانسته این جایزه را با خود به خانه ببرد.
  ---- «سم اشپیگل»، «سال زینتز» و «دریل زانوک» هرکدام با سه جایزه بهترین تهیه کنندگی اسکار در این بخش رکورددار هستند. «استیون اسپیلبرگ» نیز با هشت بار نامزدی اسکار در بخش تهیه کنندگی رکورددار است.
  ---- در تمام ادوار برگزاری جوایز سینمایی اسکار تنها دو کارگردان توانسته اند در یک سال دو بار نامزد کسب جایزه اسکار بهترین کارگردانی شوند؛ «مایکل کورتیز» برای فیلم های «فرشتگانی با صورت های کثیف» و «چهار دختر» در سال ۱۹۳۸ و «استیون سودربرگ» برای فیلم های «ارین بروکویچ» و «ترافیک» در سال ۲۰۰۰ میلادی.
  ---- فیلم «روشنایی» تنها فیلمی است که ۲۰ سال پس از ساخته موفق به کسب جایزه اسکار شد. این فیلم در سال ۱۹۵۲ ساخته شد، اما به دلیل عدم اکران در لس آنجلس حائز شرایط رقابت برای اسکار نبود تا اینکه در سال ۱۹۷۲ موفق به کسب جایزه اسکار شد.

  منبع(+)

 2. 9 کاربرِ زیر از Ehsan_keen بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 

 

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
 • قدرت گرفته از سیستم vBulletin نسخه ی 4.2.3
 • قالب اختصاصی انجمن TvWorld نسخه ی 1.0
 • طراحی و اجرای قالب : نوژن
 • تمام حقوق مطالب و محتوا برای تی وی وُرلد محفوظ می باشد
Powered by vBulletin® Version 4.2.1
Copyright ©2000 - 2009, Jelsoft Enterprises Ltd.