برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید

نمایش نتیجه ی نظرسنجی: امتیاز شما به این فیلم؟

رأی دهندگان
24. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • 5

2 8.33%
  • 5.5

0 0%
  • 6

0 0%
  • 6.5

1 4.17%
  • 7

3 12.50%
  • 7.5

0 0%
  • 8

2 8.33%
  • 8.5

4 16.67%
  • 9

5 20.83%
  • 9.5

5 20.83%
  • 10

2 8.33%
صفحه 3 از 3 اولیناولین 123
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 22 از مجموع 22
    Israel Hands
    سپاس
    26,418
    از این کاربر 86,415 بار در 9,070 پست سپاس گزاری شده

[اکران اختصاصی انجمن] فیلم اول: اطلس ابرها

از قدیم واضح بود که یکی از دلمشغولی های واچوفسکی ها (سازندگان ماتریکس) و تام تیکور (کارگردان المانی اثر متفکرانه سال 1998، بدو، لولا، بدو) تقدیر و فلسفه ی جبر و اختیار است. در انتهای قسمت دوم سه گانه ی ماتریکس به نیو گفته میشود که هر قدر هم مبارزه کند، سرنوشت او باز همین است که الان بدانجا رسیده، همانطور که پیشتر از این در چندین نسخه از دنیاهای موازی با دنیای فعلی، باز هم تقدیر یکسانی برایش رفم خورده بود. به عبارتی داستان بیشتر سرنوشتی جبری را برای قهرمانانش پیش میکشد. اما در فیلم تیکور، چندین روایت مفاوت از دویدن لولا برای رسیدن به مقصدی یکسان بازگو میشود، که در هر روایت به خاطر اپسیلونی تغییر در مسیر حرکت لولا، سرنوشتی متفاوت برایش رقم میزند. در واقع مفهوم اختیار در فیلم تیکور بیشتر خودنمایی میکند. حالا بعد از گذشت چندین سال، گروه واچوفسکی ها و تام تیکور به رمان سال 2004 دیوید میچل، اطلس ابرها، رسیده اند، تا مفهومی سینمایی فراتر از جبر و اختیار تصویر کنند.
    فیلم از شش داستان که در خلال مدت زمانی 500 ساله از گذشته تا اینده اتفاق می افتند، تشکیل شده است. البته این شش داستان در خود فیلم به صورت شش داستان کوتاه پی در پی روایت میشوند، اما در فیلم هر شش داستان با تدوینی نبوغ امیز به صورت موازی تعریف می شوند. وجه مشترکی فرعی که شش داستان را به هم مرتبط میکند، ماه گرفتگی کوچکی به شکل شهاب سنگ است که روی بدن یکی از شخصیت های اصلی هر یک از شش داستان خودنمایی میکند. اما همین حلقه ی اتصالی به ظاهر به اهمیت تماشاگر را به سمت محتوایی فراگیرتری راهنمایی میکند....
    نگاهی به زندگی خصوصی برادران واچوفسکی تاییدی بر محتوای فیلم است. اندی و لری واچوفسکی تا سه سال پیش، دو برادر بودند اما در سال 2009، لری واچوفسکی تحت عمل جراحی تغییر جنسیت قرار میگیرد، و پس از زن شدن، نام خود را به لانا واچوفسکی تغییر میدهد. لذا طبیعی است که گروه برادر و خواهر واچوفسکی بخواند در فیلم خود این مفهوم را پیاده کننده که روح انسانی، نژاد و جنسیت نمیشناسد. در فیلم شاهد اشکال مختلف روابط میان نژاد ها و جنسیت ها و حتی انسان و روبات هستیم. روبط همگی فرا نژادی و فرا جنسیتی هستند. جنسیت و نژاد مفهومی نیستند که بتوانند روح واحد عشق انسان به ازادی یا هنر را محدود کنند؛ همچنان که شخصیت های هر داستان فیلم، پیام ازادی و محصول هنری خود را به نسل بعد داستان بعدی منتقل میکنند.

مقدم ترین داستان فیلم با ازادی یک برده پایان می یابد، و به دنبال واکنش زنجیره ای این عمل در نسل و داستان های بعدی، شاهد وقوع یک انقلاب اجتماعی در داستان نهایی هستیم. در واقع همان عمل نیکوکارانه اولیه باعث ایجاد امواجی میشود که به طور تصاعد و در طول صدها سال زمان، باعث انقلابی اجتماعی برای بدست اوردن ازادی های شخصی و هنری میشود. شاید بزرگ ترین دست اوررد اطلس ابرها همین مفهوم باشد: که هیچ عمل مثبتی، هرچند کوچک، در طول زمان بی پیامد نخواهد ماند. ذات ابر به خودی خود تنها از قطرات اب تشکیل شده است، اما تخیل انسانی ما به عنوان نظاره گر زمینی ابرها، قادر است صور مختلفی از ابرها را به ذهن متبادر بسازد. ما درجایگاه زمینی قادریم اطلسی از اشکال مختلف ابرها را برای ذات واحدشان بسازیم.
    نویسنده دکتر محسن غفرانی
    نوشته شده در شماره ی 221 مجله ی دنیای تصویر

نظر شما درباره ی فیلم چیست؟

سپاس
    528
    از این کاربر 2,536 بار در 341 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : [اکران اختصاصی انجمن] فیلم اول: اطلس ابرها

ببین این پرداخت نهیلیستی به جنبش ها رو من حداقل اسمش رو پایان خوش نمیگذارم، ما فدا نمیکنیم که چیزی به دست نیاریم، ما فدا میکنیم که به هدفی برسیم، این نابودی هدف چیزی نیست که خوشایند باشه.
    در مورد بخش دوم صحبت ها بحث هوگو ویوینگ خیلی فرق میکنه، تو وقتی دنبال چیزی نباشی مسلما بهش دست پیدا نمیکنی، هوگو ویوینگ در حقیقت قطب منفی ماجرا بود و در نهایت با رسیدن به شخصیت جورجی پیر به خود شیطان در باور ها تبدیل شد.
    ببین یک جایی رو با هم نظر مشترک داریم، اونم اینکه کسایی که ستاره دارند، نسخه کمال یافته اند، حالا من نماینده تیپ دونستم تو نماینده ی یک روح ... مسئله اینجاست این رویکرد به تناسخ رویکرد درستی نیست، این متمرکز بودن تناسخ، اشتباهه ... و اینم در نظر بگیر این تکامل اصلا سیر مشخصی رو پی نمیگیره، بعضی ها پسرفت میکنند ..
    ببین برای اینکه بدونیم کجا داریم اشتباه میریم، باید شخصیت ها رو تک تک بررسی کنم من نظر خودم در مورد فیلم شاید مبهم باشه بعضی جاها اما تناقض توش ندیدم، نکته نکته بررسی کنیم بهتر به نتیجه میرسیم، جاهایی که فکر میکنی به تناقض برخوردیم رو بگو تا روش حرف بزنم .

ویرایش اختصاصی تام هنکس:

ببین تام هنکس خود محوریش تغییری نمیکنه، در سه داستان مهماندار، دکتر، نویسنده کاملا این موضوع بارز است، در داستانی که شیفته هالی بری میشه، فراموش نکنیم که خودش عضوی از اون نظام فاسده، و در حقیقت طبق گفته ی خودش دو مسیر پیش روشه که هر دو به یک پایان تلخ میرسند و در این دو مسیر هم تصمیم میگیره به راهی بره که یک دختر پوست شکلاتی خوش اندام همراهیش کنه ، داستان آخر هم که با خودخواهی تام هنکس شروع میشه و اوج نمایش هم جاییست که وقتی خودش در همون موقعیت قرار میگیره انتظار کمک داره و به همون مکانی که خودش اختفا کرده بود، خیره نگاه میکنه، اما حرفی که داشت در مورد این تیپ ها میزد خیلی هم به این بستگی داشت که در چه شرایط اجتماعی قرار گرفتند گریم ها رو یادت نره در داستان مهماندار و دکتر، این نقطه ی تحول در مسیر تام هنکس وجود نداشت، در داستان نویسنده، صورت درب و داغون تام هنکس نشان از کشمکش های زیادش با زندگی داشت با نوشتن این کتاب میتونست به تحول برسه اما منتقد خرابش کرده بود، در داستان آخر و در داستان دانشمند، هالی بری این نقطه ی تحول رو سر راهش قرار میده.

3. 9 کاربرِ زیر از kingmiladkh بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    396
    از این کاربر 501 بار در 53 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : [اکران اختصاصی انجمن] فیلم اول: اطلس ابرها

قبل از صحبت راجع به شخصیت ها اجازه بده یه مسئله ای روبا هم حل کنیم که به نظر به خاطر بیان بدمه که منظور رو نمی رسونم. تو حرف از "جنبش" می زنی در صورتی که برداشت من اینه این یه فیلم راجع به جنبش ها و مبارزات نیست. درسته یکی دو تا داستان اینجوری هم داره اما نمیشه تعمیمش داد به کل فیلم ما داستان یه هم**جنس**باز رو می بینیم که استعداد موسیقی بی نظیری داره و در نهایت خودش رو می کشه. خودکشی ای که به هیج وجه مبارزه نیست و کارکرد اعتراضی نداره. فقط می بینه که دیگه نمی تونه ادامه بده.داستان پیرمردی رو می بینیم که برادرش توی خانه ی سالمندان حبسش می کنه و وقتی فرار می کنه چیزی برای از دست دادن نداره و اصلا چیزی نداره که بخواد فدا کنه. توی داستان اول هم راستش به نظر من قهرمان داستان چیزی رو فدا نمیکنه و این شاید دیگه تفاوت دیدگاه شخصی باشه. اون شخصیت از دیدن زجر کشیدن برده ها زجر می کشه و سعی می کنه این قضیه رو درست کنه. نامزدش هم موقع ترک کردن خونه نمی گه آه دارم این همه مال و ثروت رو ترک می کنم و از پیش خانواده ی عزیزم میرم، ولی مجبورم، می گه پدر من همیشه از شما می ترسیدم و حالا هم ترجیح می دم با شوهرم برم! توی داستان آخر هم که همگی خوب و خوش نجات پیدا می کنن و به سیاره ی دیگه ای منتقل میشن، صرفا انگار زمین عمر خودش رو کرده و حالا نوبت تجربه کردن یه جای جدیده.
    به هرحال این برداشت خیلی شخصی تر اونه که بتونیم به هم ایرادی بگیریم، اما حتی در نسخه های وابسته تر به مولف هم نمیشه گفت پایان فیلم تلخه، یه زندگی جدید روی یه سیاره ی جدید شروع میشه و توی برهه های مختلف هم قهرمان ها به خواسته هاشون می رسن. به هر حال الان برده داری ه اون شکلی که شخصیت اول براش جنگید وجود نداره...
    در مورد شخصیت ها هم از اول گفتم، ایده ی تو منطقی تر به نظر میاد اما باز هم اون پازل اونقدرها شگفت انگیز نیست که ایرادهای این چنین از توش در میاد که به سختی توجیه میشه و استفاده از بازیگرای مشابه توی فیلمی که به صورت ضمنی از تناسخ حرف می زنه... خب برای من که می بینیم گمراه کننده بود

5. 9 کاربرِ زیر از freeda بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

صفحه 3 از 3 اولیناولین 123