برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید

نمایش نتیجه ی نظرسنجی: امتیاز شما به این فیلم؟

رأی دهندگان
3. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • 5

1 33.33%
  • 5.5

0 0%
  • 6

0 0%
  • 6.5

1 33.33%
  • 7

0 0%
  • 7.5

0 0%
  • 8

0 0%
  • 8.5

0 0%
  • 9 امتیاز

1 33.33%
  • 9.5

0 0%
  • 10

0 0%
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 از مجموع 7
    سپاس
    528
    از این کاربر 2,536 بار در 341 پست سپاس گزاری شده

[اکران اختصاصی انجمن] فیلم سوم: بودای کوچک

اگر تارهای ساز را خیلی سفت کوک کنید، صدای گوشخراشی از آن تولید خواهد شد و اگر آنها را خیلی شل ببندید، دیگر قابل نواختن نیست.

اندرز موسیقیدان پیر به شاگردش، سیذارتا را در مسیر بیداری قرار داد، تعادل بود که شاهزاده ی خوشگذران هندی را به بودا، به معنای کسی که بیدار شده تبدیل کرد، برتولوچی نیز با تکیه بر همین مضمون انگشت اتهام خودش را به سمت جامعه مدرن گرفته و این عقیده را نه با کلمه بلکه با به تصویر کشیدن سیاتل به سردترین و بی روح ترین شکل ممکن و در تضاد کامل رنگی با نپال و جوامعی که تعادل طبیعت هنوز به طور کامل در سیطره ی انسان قرار نگرفته، نشان داده است. داستان فیلم در رابطه با گروهی از موبدان تبتی است که به دنبال پیدا کردن جسم جدید استاد خود لاما دورجه سفر میکنند و در نقاط مختلف با سه کاندید مواجه میشوند، که هر یک دارای خصایص بخصوصی هستند. برتولوچی داستان بودا و به طور کلی فیلم را کودکانه و همه فهم تعریف کرده و در بعضی موارد این ساده کردن مطلب آزار دهنده است، مانند تک تک لحظاتی که بودا و هم دوره هایش به زبان انگلیسی صحبت میکنند و یا تحول کارکترها به خصوصی پدر جسی که کاملا پا در هوا و نصفه نیمه مانده است، سیر تحول روحی او چه قبل از سفر و چه در حین سفر بر مخاطب پوشیده و درک نشده باقی میماند.
    با این همه زبان ساده فیلم در حین اینکه باعث بروز اشکالاتی شده اما در نهایت موجب شده تا پیام فیلم به راحتی در اختیار مخاطبین قرار بگیرد و تماشاکن با روایتی ساده و داستانی شیرین از زندکی بودا رو در رو شود.
    بودایی که با قربانی کردن خانواده اش، راه خود را برای کمک به خلق باز کرد، بودایی که طبق تقدیر از پیش تعیین شده موظف بود که این بار را بر دوش بکشد، بودایی که از یک انسان عادی فراتر رفته و پا در حیطه ی اسطوره ها نهاده بود.

سپاس
    6,639
    از این کاربر 4,314 بار در 479 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : [اکران اختصاصی انجمن] فیلم سوم: بودای کوچک

اول از همه بگم بحث در مورد فیلم ونقد اون کار من نیست به خصوص اگه بخواهیم به لایه های عمیق تر فیلم نفوذ کنیم.اون هم در مورد چنین فیلمی که در مورد مباحث اعتقادی هست.
    در ادامه متنی که میخوانید همه دریافت های من از این فیلم به عنوان کسی که تنها عاشق فیلم دیدنه نه کسی که دغدغه سینما رو دارد میباشد هر چند که اصلا حوصله تایپ رو ندارم ولی برای اثبات دوستی انجام میدم.
    وقتی بحثی در مورد این چنین فیلمهای که در مدح یک تفکر خاص و یا مذهب است- پیش میاد باید اول با تفکرات نویسنده و کارگردان آشنا بود .
    جناب برتولوچی تا جایی که من اطلاع دارم در یک خانوده کاتولیک و تحت تعلیم این مذهب رشد کرده اما هیچ وقت علاقه اش به بودیسم رو تکذیب نکرده و این شیفتگی رو در قالب یک فیلم با مخاطبش در میان گذاشته.
    این فیلم برعکس فیلم قبلی (دِ مستر) که موضوع تناسح در حاشیه قرار داشت وچندان جای بحث نداشت -کاملا در متن فیلم قرار داره و به شکل داستانی کودکانه به بیننده منتقل میشه واینجا بیننده و کودک هر دو از نظر ارزش در دیدگاه کارگردان در یک مکان قرار میگیرند.
    در طول فیلم و با جلو رفتن داستان ما هم همراه با کودک پا به دنیایی متفاوت با زندگی روزمره مان قدم میگذاریم.دراین فیلم ما با دو داستان موازی وساده همراه هستیم .
    اولی در مورد سفر راهب بودایی به سیاتل به دنبال خوابی که حال در واقعیت تعبیر شده است در مورد بازگشت روح استادش در بدن کودکی امریکایی وتلاش برای راضی کردن والدین او برای سفر به دوردست هاست.
    ودیگری قصه زندگی بودا در قالب داستانی کودکانه که برای همان کودک نقل میشود.
    برتولوچی برای رساندن پیام خودش متاسفانه در خیلی از جنبه های دیگر کوتاهی کرده به طور مثال در مورد سرد و مرده نشون دادن فضای غرب به شدت اغراق شده عمل کرد و این خانواده 3 نفره رو با حداقل صمیمیت و دیالوگ هایی بسیار کوتاه به تصویر میکشد.
    یکباره سر و کله چند راهب پیدا میشود که میگویند میخواهیم تک فرزندتون رو با خودمان ببریم به آنسوی دنیا به دلایل این و آن.
    و برخورد خیلی راحت پدر و مادر کودک به خصوص مادر در آغاز با این امر و در ادامه همراهی پدربخاطر تغییراتی که در اثر فشار های روحی حاصل از کار و از دست دادن دوست خود به او وارد شده.که در نظر من بسیار مبتدیانه جلوه میکرد.
    در ادامه به سفر این کودک در جایی دور از خانه که همچون سفر بودا به بیرون از قصر بود پرداخته میشود و گویی روح بودا است که در کالبد این کودک بار دیگر به بلوغ میرسد هر چند که در پایان این تغییر به درستی به تصویر کشیده نشده است.
    در انتها متاسفانه کارگردان با نمایش همزمان به آب انداختن خاکستر راهب و حاملگی زن داستان- غیر مستقیم موضوع تناسخ را تایید میکند.و حق انتخاب را از مخاطب میگیرد.و لااقل برای من یک جور دیکته کردن باور محسوب میشد.
    داستان زندگی بودا در کلیات میتونه سرمشق زندگی همه ما باشه عشق ورزیدن ،دوری از ظلم،مبارزه با نفس و همه اینها ..
    اما در مورد اعتقاد به تناسخ که اولین باور بودیسم هست وسپس عبور از آن و رسیدن به منزل مقصود یا نیروانا به عنوان پایان این چرخه باید بگم به شخصه هیچ اعتقادی به این حرف ندارم.
    وهمونطور که در ابتدا گفتم صحبت در اون مارو وارد بحث های اعتقادی میکنه که فکر نمیکنم برای انجمن جالب باشه.
    نسخه ای که اینجا موجوده کیفیت جالبی نداره وگرنه جدای از داستان - فیلم پر است از تصاویر بسیار زیبا و تصویر برداری عالی و در کنار اینها موسیقی گوش نواز که کاملا بر فیلم نشسته و از این نظر لذت بخشه.
    در کل این فیلم میتونست خیلی بهتر باشه اگر کارگردان به صورت یکجانبه به داستان نمیپرداخت و سعی در انتقال باور شخصی خودش به ببینده رو نمیداشت.واینکه جدای از جلوه های بصری -چندان جذابیتی رو در فیلم به ویژه نحوه داستان گوی ندیدم.

3. 13 کاربرِ زیر از justUnited بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

ITSat
    سپاس
    19,860
    از این کاربر 45,497 بار در 2,328 پست سپاس گزاری شده

بنده به دلایلی فصد نداشتم و ندارم در مورد تناسخ بحث کنم
    ولی بعد از خوندن تاپیک انتقادات کمی نظرم عوض شد
    چون اکثرا به این نکته اشاره داشتند که می شود هر حرفی رو در این تاپیک نوشت
    پس من هم حرفم رو به صورت کاملا خلاصه می نویسم ... تا ببینیم چی میشه

آیا میدانید حدود 20000 نفر از مردم آمریکا بعد از دیدن فیلم به آیین بودیسم روی آورده بودند ؟؟؟
    پس اینکه بگوییم کارگردان چون کاتولیک هست و دینش چیزی دیگری هست و فقط خواسته بودیسم و تناسخ رو معرفی کند و قصد دیگری نداشته قطعا حرف اشتباهی هست
    چون آماری که گرفته شده در اون زمان این رو تایید میکند که چقدر یک فیلم می تواند تاثیر گذار باشد
    پس هدف کارگردان در فیلم انتقال باورهای شخصی خودش وترویج آیین بودیسم و تناسخ بوده است ........
    که آمار 20000 نفر این رو نشون می دهد که کارگردان توانسته است به هدف خود برسد

در سری فیلم های تناسخ معمولا شما می بینید که شخصی که تناسخ رویش اتفاق افتاده خودش خبر ندارد
    مثل همین پسرک توی فیلم بودای کوچک یا ویا مثل اون دختر کره ای در اطلس ابری و یا حتی مثل نئو در سه گانه ماتریکس....
    و خیلی فیلم های دیگه که حتی تناسخ درونش خیلی کم به چشم می خورد و یا دیده نمی شود

تا حالا شده از این دیدگاه به فیلم نگاه کنید که چرا خود شخص خبر ندارد که رویش تناسخ اتفاق افتاده؟؟؟
    منظورم رو جور دیگری مطرح میکنم تا بهتر متوجه بشید
    دخترک کره ای در اطلس ابری خودش نمی دانست که می تواند رهبر شود .
    این دیگران بودند که او رو پیدا کردند و راه و روش زندگی و رهبر بودن و فکر کردن و تلقین کردن به افراد اطرافش رو بهش یاد دادند.......((بیشتر از این وارد بحث نمی شوم))
    نئو در ماتریکس خودش نمیدانست که چه قابلیتی دارد او رو هم دیگران پیدا کردند و بهش ثابت کردند که چه قابلیتی دارد
    پسرک آمریکایی در بودای کوچک رو نیز لاما نوربو به همین ترتیب پیدا می کند و قصد داشت به او آموزش دهد....
    همیشه اکثرا در فیلم ها شاهد هستیم خوده شخص قادر به درک تناسخ و یا قدرت خود نیست بلکه بعدا توسط اشخاص دیگه متوجه این امر می شود

سوال اساسی :
    چرا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟...... .........
    زیادتر بحث رو باز نمی تونم بکنم تا جواب چرا رو بدهم .......
    فقط با اجازتون یک کمی فیلم های تناسخ مانند رو ربط می دهم به زندگی اطراف خودمون تا متوجه بشید چقدر تناسخ در زندگی روزمره ما فرو رفته و چقدر این بحث استراتژیک هست

موضوع تناسخ رو ربط می دهم به یک آیین یا فرقه انحرافی که در 160 سال پیش در ایران تاسیس شد !!!!!!
    وقتی سید علی محمد شیرازی ملقب به (( باب )) درکربلا بود و در محضراستادش سید کاظم رشتی در حال فراگیری علوم بود
    خیلی از چشم ها به دنبال حرکات این شخص بود به طوری که بعد از مرگ استاد خیلی ها به او گفتند که روح استاد در تو حلول کرده است
    این حرکات که از طرف دیگران انجام می شد و خیلی هم جهت دار بود ادامه داشت تا اینکه به او قبولوندند که او امام زمان هست
    و ادامه ماجرا رو خود تان می دانید که چه شد و امبیر کبیر بدبخت پدرش در آمد تا توانست شورش های فرقه بابیه رو خنتثی کند و خیلی چیزهای دیگه .....
    بعد از اعدام باب نیز میرزا حسینعلی نوری معروف به بهاء الله نیز همون رویه فرقه بابیه رو ادامه داد و بهاییئت رو تاسیس کرد ...
    او نیز کسانی رو داشت که به او می قبولوندند که شخص مهمی هست و این تناسخ مهدوی روی او هم اجرا شده است
    و میگفتند او نیز امام زمان هست.......................

نمی خوام بیشتر از این بحث رو باز کنم
    چون اگر بخوام بحث باز بشه
    1-قطعا پست هایم به ...... می رود 2-خودم نیز به ...... می روم 3-انگ های گوناگون خواهم خورد و غیره 4- بن و اخراج و دعوا نیز امکان دارد پیش بیاد

پس فقط این ها رو هم برای این نوشتم که بگویم ما هم فیلم رو دیدیم ...
    ولی واقعا این چیزهایی که من نوشتم فقط یک چیزهای کوچیکی هست که میشه روش بحث کرد و تناسخ رو از دیدهای این چنینی دید

انتقاد کلی به کسانی که در تاپیک انتقادات بحث کردند:
    دوستان من ... برادران و خواهران من
    واقعا نمی شود در مورد این موضوع بحث کرد و همچنین سعی کرد تا تاپیک به فنا نرود
    چرا انتظار دارید که می شود در مورد تناسخ و چیزهایی که در مورد تناسخ اتفاق افتاده به راحتی بحث کرد
    به خدا من از همون روز اول هم ترسیدم بیام بحث کنم در این مورد
    شاید خیلی ها هم به خاطر ترسیدن از موضوع نخواستند وارد بحث شوند

ولی من این حرکت اکران های اختصاصی رو به فال نیک می گیرم و امیدوارم در ماه های بعد شاهد این باشیم که
    همه در تاپیک های این جوری وارد بحث شوند و همه هم قدرت تحمل بالایی داشته باشند تا بشود راحت بحث کرد
    واقعا هم می شود بحث کرد چون این بحث بحثی نیست که باعث غیلتر شدن انجمن شود....
    فقط کمی باید آستانه تحمل خودمون رو بالا ببرم ...اگر چنین چیزی اتفاق بی افتد و راحت بتوانیم بدور از دعوا و خشونت بحث کرد واقعا عالی هست

امیدوارم موفق باشید

5. 7 کاربرِ زیر از WalTer WhiTe بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    4,048
    از این کاربر 5,958 بار در 1,101 پست سپاس گزاری شده

نقل قول نوشته اصلی توسط CasT!el نمایش پست ها
    آیا میدانید حدود 20000 نفر از مردم آمریکا بعد از دیدن فیلم به آیین بودیسم روی آورده بودند ؟؟؟
    منبع؟
    امید کوکبی

7. کاربر زیر از Headache بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده است :

wlh

ITSat
    سپاس
    19,860
    از این کاربر 45,497 بار در 2,328 پست سپاس گزاری شده

نقل قول نوشته اصلی توسط s4mt نمایش پست ها
    منبع؟

در این 2 وبلاگ اشاره کوچکی به این موضوع شده است
    کد:
    http://gozashtehalayande.blogfa.com/post-127.aspx http://bynvayan.blogfa.com/post-53.aspx
    بنده چند سال پیش هم در روزنامه خونده بودم و هم در برنامه تلویزیونی سینما ماوراء که از شبکه 4 تلویزیون ایران پخش می شد این موضوع رو شنیده بودم

9. 4 کاربرِ زیر از WalTer WhiTe بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    4,048
    از این کاربر 5,958 بار در 1,101 پست سپاس گزاری شده

کد:
    http://gozashtehalayande.blogfa.com/post-127.aspx http://bynvayan.blogfa.com/post-53.aspx
    البته باید میگفتم منبع معتبر، چون خودم جستجو کردم همچین لینکی تو هیچ سایتی ثبت نشده بود، روزنامه ها و تلوزیون ما هم که.... کلا واضحه دیگه، اگه همچین مطلب صحت داشته باشه حتما باید یه ارگان آماری حالا از یه شرکت کوچیک تا یه نهاد بزرگ تو آمریکا این آمار رو گرفته باشن.
    البته تو کشوری که بیشتر از 300 میلیون جمعیت داره و مهمتر از اون تو اینجور موارد آزادی های خاصی هم داره، سالیانه تغییر دین چهل پنجاه هزار نفر بلکه هم بیشتر یا کمتر خیلی عجیب نیست.
    امید کوکبی

11. 4 کاربرِ زیر از Headache بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

Israel Hands
    سپاس
    26,418
    از این کاربر 86,415 بار در 9,070 پست سپاس گزاری شده

فیلم خیلی ساده ای بود، انتظار داشتم خیلی پیچیده تر باشه و کلی فکر کنم سر فیلم اما خیلی ساده بود که هم به نفع فیلم بود هم به ضررش. نفع اینکه همه میتونند فیلم رو ببینند و ازش لذت ببرند اما به قول میلاد و علی سادگی پیش از حدش هم خیلی تو چشم میزد، مادر خیلی راحت راهب های بودایی رو میپذیره و بهشون اجازه میده با پسرش تنها باشند و غیره.
    فیلمش خسته کننده نیست، شاید به خاطر همین روایت ساده اش باشه، البته تا یه جایی فیلم میتونه تماشاگر رو با خودش همراه کنه، از اونجا که رفتن بوتان دیگه فیلم اون جذابیت قبلی رو نداشت، دیگه اون کشش رو نداشت به نظر من، البته دوباره بعد از مرگ لاما "چیچی" و تقسیم کردن خاکسترش به سه نحوه ی مختلف هم خیلی تاثیر گذار بود و برعکس علی از اینکه برتولوچی نشون داد که مادر جسی حامله است ناراحت نشدم. خوب بود.
    داستان دو قسمت بود، داستان جسی و بودا، قسمت بودا به مراتب قشنگ تر بود، من که منتظر این بودم جسی بر سراغ کتاب و از نحوه ی بودا شدن شاهزاده اگاه بشم. برای من خیلی جذاب بود. بهترین لاین فیلم هم همونی بود که میلاد نوشت.
    اگر تارهای ساز را خیلی سفت کوک کنید، صدای گوشخراشی از آن تولید خواهد شد و اگر آنها را خیلی شل ببندید، دیگر قابل نواختن نیست.
    خیلی خوبه این جمله باید بزنیم سر در انجمن!! همون افراط و تفریط خودمونه. با لفظ میانه روی خیلی حال کردم.
    و اما تناسخ، ما که تو اسلام قبولش نداریم و اما در حد تئوری چیز جالبیه. من که خوشم امد، اما هنوز به معاد پایبندم. اما یه چیز این بودایی ها رو دوست دارم، اینکه اون اولش میگفت هیچ حیوونی رو قربانی نمیکنند، میدونم این ایده از همون تناسخ میاد اما در کل کار جالبیه و از اینکه به هزارتا بهونه ی مختلف میزنیم گوسفند ها رو لت و پار میکنیم خوشم نمیاد.
    من که سوالی به ذهنم نرسید، سوال مطرح کنید تا بحث کنیم، اما در کل راضی بودم و به فیلم 8 میدم.
    یه نکته ی که گفتنش خالی از لطف نیست، اینکه چندتا از فیلم های برتولوچی رو دیدم، اما هیچ سبک و فرم خاصی رو رعایت نمیکنه یا بهتر بگم سبک خاصی نداره تو کارهاش. کارهاش جوری نیست که ببینی بگی اِ این فیلم برتولوچیه، مشخص نیست. مثل کوبریک و اسکورسیزی تابلو نیست. این گفتم بگم که لال از دنیا نرم

13. 8 کاربرِ زیر از Chandler Bing بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :