برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 از مجموع 4
    It Sucks
    سپاس
    1,757
    از این کاربر 2,106 بار در 394 پست سپاس گزاری شده

ویژگی های فیلم خوب

میخوام ببینم که به نظر شما یه فیلم خوب چه ویژگی هایی داشته باشه؟
    چه انتظاراتی باید از یه فیلم داشت؟
    آیا فیلم باید یه چیزی به ما یاد بده؟
    درون مایه ی فیلم باید چجور باشه؟
    فیلم های مشهور جهان رو مانند پدر خوانده و پالپ فیکشن و صورت ضخمی رو چه ویژگی هایی زیبا کرده؟
    و ...

2. 8 کاربرِ زیر از Ehsan_keen بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    599
    از این کاربر 372 بار در 56 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : ویژگی های فیلم خوب

فیلم رو اگر به عنوان یه هنر بهش نگاه کنیم اون موقع خوب و بد بی معنا میشه و سلیقه افراده که تعیین میکنه چه فبلمی خوبه و چه فیلمی بد. اگر هم به نظرت فیلم هایی مثل پدر خوانده و پالپ فیکشن و ... موفق ترن چون عامه پسند ترند (هرچند این نفی کننده خوش ساخت بودن و آکادمیک بودنشون نیست).
    به شخصه نمی تونم به کسی که دزدان دریایی کارائیب رو بهترین فیلم دنیا میدونه خرده بگیرم که نباید این طور باشه و باید مثلا راشامون رو بهترین فیلم بدونه.
    از اون طرف یکی از دوستام که کارگردان هم هست اصلا پدر خوانده رو قبول نداره و میگه حتی جزو تاپ 200 اش هم نیست. میگه فیلم کاملا خالی از هنر فیلم سازیه.
    یه نمونه از فیلم هایی که خوب میشه این تفاوت سلیقه رو توش مثال زد "داگویل"ه. یکی از دوستام وسط فیلم ولش کرده بود و اصلا هم دیگه نرفته بود ببینه. ولی من کل سه ساعت و نیم فیلم رو چشم از صفحه بر نداشتم و با علاقه داشتم نگاه می کردم.

4. 6 کاربرِ زیر از hassak بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

wake me up
    سپاس
    268
    از این کاربر 698 بار در 114 پست سپاس گزاری شده

به نظر من فیلم خوب یعنی داستان خوب. اگه به تاریخ سینما نگاه کنیم همه فیلم های ماندگار و موفق دارای داستان های عمیق و پربار و گاهی پر پیچ و خم بودند. البته قبول دارم که خوب یا بد بودن یه فیلم در نظر مخاطب رو بیشتر سلیقه افراد مشخص میکنه. داریم فیلم هایی مثل جان کارتر که از نظر جلوه های ویژه خیلی خوب بودن ولی چون داستان خوبی نداشتن مورد استقبال قرار نگرفتن.

6. 4 کاربرِ زیر از Amir2009t بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    2,356
    از این کاربر 4,346 بار در 618 پست سپاس گزاری شده

ابتدا برای طرح این مطلب نیاز به آشنایی با مفاهیم ادبی است.

هر اثر هنری رو میشه به دو زیر شاخه کلی تقسیم کرد که در اکثر آثار با چنین طبقه بندی به راحتی میتوان آنها را مورد بررسی قرار داد.
    آثار به دو زیر شاخه کلی ادبی و تجاری طبقه بندی میشوند.

ولی با این وجود هیچ فیلمی به طور کامل در یک زیر شاخه طبقه بندی نمیشود و اکثرا تلفیقی از زیر شاخه ها یا همان ژانرهاست که به موجب آن آثار هنری مختلفی برای سبک ها و سلیقه های گوناگون وارد بازار میشود.

از اینرو به منظور طبقه بندی این آثار مجبور به بکار بردن رویکرد های مختلف برای طبقه بندی این آثار میشویم.

این رویکرد ها به نظر استایگر میتواند 4 نوع باشد:
    روش ایده آلیست: طبقه بندی از طریق این شیوه با توجه به استانداردهای از پیش تعیین شده ذهن مخاطب صورت میگیرد.
    روش امپریکال یا تجربی: این شیوه با توجه به آثاری که قبلا در زیر شاخه ای خاص طبقه بندی شده اند قابل استفاده است و با مقایسه فیلمهایی مشابه صورت میگیرد.
    روش اَ پریوری (پیشینه منطقی): در این روش عناصر مشترک و عمومی فیلم ها برای تعیین سبک در نظر گرفته میشوند و نتیجه گیری از آنها با علم منطق صورت میگیرد. برای مثال: Je pense donc je suis= من فکر میکنم، پس من وجود دارم. این جمله معروف اندیشمند فرانسوی، رنه دکارت، است که برای اثبات وجود انسان به کار برده و قائل به این است که اگر من قدرت تعقل دارم، پس این اثباتی بر وجود من است.
    روش قراردادهای اجتماعی: در این روش، شناخت یک سبک از طریق اجماع فرهنگی پذیرفته شده یک جامعه صورت میگیرد.

خیلی عقیده دارند که ژانر و سبک برای فیلم وجود ندارد و تنها مصنوع منتقدین است تا بتوانند در مورد اثری اظهار نظر کنند.
    خیلی عقیده دارند که ویژگی توصیفی و یا تجویزی یک فیلم است که آن را در میان عده ای محبوب میسازد و یا موجب انحطاط آن میشود.
    در توضیح ژانر توصیفی میتوان از forest gump نام برد. به نقل از یکی از وبسایتهای تخصصی، این اثر از بهترین ها برای افراد نابینا است، افراد نابینا بدون از دست دادن صحنه های فیلم با توصیفاتی که تام هنکس بر روی فیلم میدهد فییلم را دنبال میکنند و از آن لذت میبرند. البته چنین مثالی تنها برای روایی بودن داستان نیست، با ذکر مثال برای ژانر تجویزی قضیه روشن میشود.
    از فجیعترین آثار تجویزی میتوان به مجموعه کلید اسرار که از تلویزیون سراسری ایران پخش میشود اشاره کرد، این اثر مخاطبین خاص خود را دارد که منتظر شنیدن پندها و اندرزها از زبان خود راوی هستند، به طوری که هرچه دیده اند تنها برای بدست آوردن نتیجه آخر است و حتی با وجود بکارگیری بازیگرانی آماتور، این مجموعه مورد استقبال افراد کثیری قرار گرفت.

حتی برخی از فیلمها برای مخاطبی خاص ساخته میشود، که برای روشن شدن این مطلب میتوان مجلات مختلف موجود در دکه های روزنامه فروشی را یاد کرد که هر کدام مخاطب خاص خود را دارد.

اکثرا فیلمهایی که ژانری خاص ندارند، فیلمهایی موفق نیستند، زیرا مخاطب خاصی را نمیتوانند جلب کنند و در عین حال مورد نقد بسیار نیز قرار میگیرند.

پس در نتیجه گیری این موضوع میتوان گفت که با توجه به اینکه سلیقه افراد گوناگون در موضوعات مشابه بسیار مختلف است، در این زمینه نیز هر فرد نظر مخصوص به خود را ارائه میدهد و به دلیل فردی بودن این مورد، نمیتوان نتیجه گیری واحدی ارائه داد. زیرا همانطور که خیلی پیش آمده و دیده ایم، فردی که فیلمی را به کس دیگری پیشنهاد میکند، لزوما سلیقه یکسانی با فرد مقابلش ندارد و ممکن است فیلمی که بسیار تجویز شده باشد، مقبول مخاطبین خاصی نباشد.

پس فیلم خوب فیلمی است که مخاطب آن از صرف وقت برای آن پشیمان نباشد و از آن لذت برده باشد، چه بسا ممکن است این اثر یک طبیعت زیبا را به تصویر در آورد و هیچ متنی نداشته باشد.

لازم به ذکر است این همه که نوشتم، برای این بود که بعضی ما را پپه فرض نکنند
    همه کاراش از DΩℝΚ و کمی رفرش اطلاعات
    Change will not come if we wait for some other person or some other time.
    We are the ones we've been waiting for. We are the change that we seek.
    Barack Obama

8. 6 کاربرِ زیر از 9353980174 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :