برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید

نمایش نتیجه ی نظرسنجی: امتیاز شما به این فیلم؟

رأی دهندگان
26. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • 5

2 7.69%
  • 5.5

0 0%
  • 6

0 0%
  • 6.5

1 3.85%
  • 7

0 0%
  • 7.5

1 3.85%
  • 8

7 26.92%
  • 8.5

2 7.69%
  • 9

6 23.08%
  • 9.5

2 7.69%
  • 10

5 19.23%
صفحه 3 از 3 اولیناولین 123
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 29 از مجموع 29
    Israel Hands
    سپاس
    26,418
    از این کاربر 86,415 بار در 9,070 پست سپاس گزاری شده

[اکران اختصاصی انجمن] فیلم اول: درخشش ابدی یک ذهن پاک

میشل گوندری Michel Gondry، فیلمساز فرانسوی الاصل 40 ساله با ساخت کلیپ های آوانگارد و پیشرو به شهرت رسید. او ذهن سوررئالیستی خارق العاده خود را با همین کلیپ ها به نمایش گذاشت. از سال 2001 فعالیت مشترکش را با چارلی کافمن، فیلمنامه نویس نابغه آمریکایی آغاز کرد که حاصل آن دو فیلم طبیعت بشری و درخشش ابدی یک ذهن پاکEternal sunshine of the Stopless Mind بود که به همراه کافمن اسکار بهترین فیلمنامه اریجینال را برنده شد.
    دو فیلم بعدی او، بدون حضور کافمن، از درخشش لازم برخوردار نبودند. به همین خاطر، گروهی از منتقدان، نقش کافمن را برای موفقیت گوندری پر رنگ تر از آنچه حدس زده می شود، می دانند.
    درخشش ابدی یک ذهن پاک!
    وقتی با یک نفر دعوا می گیرید، گاهی آن قدر از دستش عصبانی می شوید که حتی می خواهید او را بکشید. اما به خوبی می دانید که این کشتن، مشکلات بیشتری برای شما به همراه می آورد مثلاً ترس از دستگیرشدن توسط پلیس یا بدتر از آن عـــذاب وجدان. این دلایل شما را از انجــام چنین حمــاقتی بـــاز می دارد.پس چاره چیست؟ در حالی که دارید از عصبانیت منفجر می شوید، چه کاری می توانید بکنید؟
    چارلی کافمن، فیلمنامه نویس مشهور آمریکایی، راه حل بهتری ارائه می کند که اگر در طی سالهای آینده تحقق یابد ظاهراً مشکلات و عواقب منفی کمتری در پی دارد. شما تمام خاطرات مربوط به طرف مقابل را از ذهن خود پاک می کنید و حتی عمل پاک کردن را هم به یاد نخواهید آورد؛ یعنی، همه چیز را فراموش می کنید، به عبارتی فراموشی ابدی یک ذهن پاک!

منبع +

سپاس
    1,417
    از این کاربر 3,007 بار در 358 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : [اکران اختصاصی انجمن] فیلم اول: درخشش ابدی یک ذهن پاک

فیلم رو امروز دیدم . نکاتی هست که بیان میکنم :

سفر در رویاهای جول فضایی را در فیلم بوجود اورده بود که بسیار به اثار سورئالی دیوید لینچ شباهت داشت . یکی از علل خستگی مخاطب به دلیل فضای فیلم هست . پرش از فضایی به فضای دیگر بیننده را بدون استراحت رها می کند . اینجاست که بیننده فکر می کند در فیلمی غرق شده که ساخته یک ذهن اشفته هست . و همین ذهن اشفته مخاطب را مجاب به مشاهده ی ادامه ی داستان می کند . کشش ایجاد می کند . در واقع کارگردان در این فیلم در ابتدا معما را طرح کرده و در حالی که بیننده معما را فراموش کرده کارگردان سعی در پاسخ دادن دارد . خاصیت گیج کنندگی سکانس های ابتدایی فیلم به دلیل معما گونه بودن انهاست .

رگه هایی از مفهوم تقدیر نیز در سکانس های فیلم دیده می شود . در واقع کارگردان سعی در این دارد تا عشق را وابسته به تقدیر معرفی کند . تنها تقدیر هست که می تواند شما را در قطاری قرار دهد تا عشق فراموش شده ی خود را به یاد اورید . دلیل نبود عشق در رابطه ی پاتریک هم می تواند همین عامل باشد . با این که پاتریک تمام کار های جول را تکرار می کند اما رابطه ای که مورد نظر پاتریک هست شکل نمی گیرد . تقدیر گونه ی دیگریست .

تضاد شخصیتی در یک رابطه ی عشقی در این فیلم بسیار زیبا به تصویر کشیده می شود . جول پسریست که به ضوابط احترام میگذارد و عیب او در زود قضاوت کردن هست . قضاوت های زود هنگام جول رو در چندین سکانس بخوبی میتوان مشاهده کرد . سکانس هایی که کلمنتاین را متهم به مشکل روبط جنسی میکند و حتی سکانسی که یاد داشت (Thank You) را بر ماشین همسایه میگذارد . کسی که سعی دارد کلمنتاین را انگونه که می خواهد درست کند . از طرف دیگر کلمنتاین دختری هست که به قول خودش بی فکر است و نیاز به خوب بودن ندارد بلکه تنها دنبال نیمه ی گمشده ی خود می گردد . کسی که او را کامل کند نه درست . این تضاد ها مشکلاتی را به همراه می اورد که پیکره فیلم را می سازد . عشق رابطه ایست برای قبول کردن و پذیرفتن شخصیت نه قبولاندن ان .

نتیجه گیری کارگردان به نظر من چنین است که شرط شروع رابطه جدید فراموش کردن رابطه ی گذشته نیست فرار از عشق نیست . بلکه قبول تفاوت ها و تطبیق دادن خود با انها در رابطه است . تنها کاری که پاک کردن حافظه میکند این است که باعث تکرار اشتباهات گذشته می شود . شاید بهتر باشد برای پی بردن به این نتیجه بار دیگر سکانس نهایی فیلم را مشاهده کنید تا متوجه شوید که دو طرف چگونه راحت می شوند وقتی پذیرفتن تفاوت ها حاصل میشود .

I'm not a Concept . I'm just a f*cked up girl who's looking for my own piece . I'm not perfect

3. 14 کاربرِ زیر از saman_pd09 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    528
    از این کاربر 2,536 بار در 341 پست سپاس گزاری شده

ترجمه ی تخیل کافمن به زبان تصویر، وظیفه ای بود که گندری از عهده آن به خوبی برآمد، این اثر یکی از شاخص ترین نمونه ها در به تصویر کشیدن عالم رویا و فضای خوابگون می باشد، تغییر مکان های متوالی، ارتباط موقعیت های نامربوط به یکدیگر و به تصویر کشیدن فضاهای نا متعارف خلاقانه کمک بسیار به خلق این فضا کرده است، شاید بهترین گزینه کارگردانی برای این اثر، کارگردانی باشد که فیلمی نظیر علم خواب در پرونده کاری اش به چشم میخورد.
    فیلم در حقیقت با بخشی از پایان خود آغاز میشود، اما انتخاب این "بخش" به قدری هوشمندانه است که تماشا کن آن را به عنوان یک آغاز جعلی میپذیرد و تنها با کلید هایی که در فیلم به او داده میشود در مورد این آغاز جعلی دچار سوال میشود.
    نقش "نیچه" در فیلم به چند نقل قول و اشاره ختم نمیشود بلکه قابل رد یابی در تک تک سکانس های اثر است، در اثر یک شخصیت کمتر مورد توجه قرار گرفته شده، به اسم "نائومی" وجود دارد، که به تعمد حتی در فیلم هم به او بی اعتنایی شده، در تفکرات نیچه این موضوع پیروزی اصلح چیزی است که فیلم ابتدا به بررسی آن میپردازد و این خود محوری و مالکیت طلبی در عشق چیزی است که در سکانس های ابتدایی با آن روبرو هستیم، "نائومی" در حقیقت همین ضعیف محکوم به شکست است، در فیلم هوشمندانه به بی وفایی "جول" نسبت به نائومی اشاره میکند، اما هیچگاه او را بر اساس اخلاقیات محاکمه نمیکند، "کلمنتاین" نسبت به نائومی برتر برای ما تعریف شده، برای همین خالق اثر، این را حق جول میداند که بهتر را برای خود برگیزند.
    بر اساس تفکرات "نیچه" این انسان فانیست، و همه چیز در همین دنیا خلاصه میشود، و سوال او چگونه زیستن در این دنیای مادی و چیستی هدف در این دنیای بی خداست، که شاید ساده ترین پاسخی که بتوان به آن داد این است که عمرمان را به بهترین وجه در این دنیا زندگی کنیم، این تفکر فانی بودن به همه چیز بسط داده شده، در فیلم حتی عشق نیز فانیست و بر سر این فانی بودن توافق صورت میگیرد، این فیلم به طور کامل "در ستایش عشق فانی" شکل گرفته است، شما را ارجاع میدهم به سکانس پایانی فیلم، جایی که کلمنتاین و جول بعد از پی بردن به حقایق روبروی یکدیگر ایستاده اند، کلمنتاین به جول میگوید که این رابطه سرانجامی ندارد و با استناد به نوار های ضبط شده، آنها به زودی از یکدیگر خسته میشوند و جز عادت چیزی رابطه ی آنها را نگاه نمیدارد، در حقیقت کلمنتاین دارد نقطه ی پایان رابطه را به جول نشان میدهد، همچون انسان که میداند روزی خواهد مرد و آن را ناگریز میپذیرد و دلبستگی به زندگی خود پیدا میکند، در اینجا برخورد جول با مسئله به همین صورت است، او فانی بودن را میپذیرد، "نیچه" معتقد است که اتفاقات در دوره های تاریخی عظیم باز هم تکرار میشوند و باز هم تکرار میشوند، در حقیقت رجعت دوباره جول و کلمنتاین را به هم میتوان اشاره ای به این تفکر دانست در مقیاس ساده ی یک عشق، کارگردان هوشمندانه محل قرار مجدد با کلمنتاین را به جول تلقین میکند، در صحنه ی پایانی پاک کردن خاطرات جول در کلبه قدیمی، کلمنتاین به جول میگوید، اگر اینبار نروی و مرا ترک نکنی چه؟! اینجاست که جول در حقیقت با ماندن، پا را از عرصه خاطرات فراتر مینهد و وارد حوزه رویا میشود، فروید در کتاب تفسیر خواب میگوید در خصوص رویاهای فراموش شده، با گرفتن نشانه هایی در زندگی روزانه ممکن است دوباره به فرد یادآوری شوند، اینجاست که با فریاد زدن اسم ایستگاه مورد نظر در بلند گو در ناخودآگاه جول رفتن به نقطه ی آغاز مجدد شکل میگیرد، کلمنتاین نام میوه است بسیار شبیه به نارنگی، این نکته از آنجا حائز اهمیت است که میتوان رنگ موهای کلمنتاین را با سیر تکامل یکی کرد، کلمنتاین قبل از اشنایی و در روز اشنایی با جول، موهای سبز رنگ داشت، یاد آور میوه ی کال و نرسیده، در عین سرزندگی اما به کمال نرسیده، در حین رابطه با رنگ موهایش به نارنجی که همان کمال یا پختگیست تغییر میکند و در پایان آن به آبی فاسد.
    این نکته که نقل قول نیچه از زبان چه کسی در فیلم خارج شد، کسی که این جمله در حقیقت شرح حال مسلم خود اوست و به چه قصدی، که همانا جلب توجه محبوب است نیز نکته قابل تاملیست.
    نکته های اینگونه در مورد فیلم بسیار است، اما در این ساعت گفتنشان از حوصله من خارج، شاید مدتی دیگر در پستی دیگر به آن نکته هم پرداختم.

--------

چند نکته هم ضروری میدونم در مورد موضوعاتی که اخیرا در موردش بحث صورت گرفته بیان کنم.

نکته شماره یک: در روزگار حاضر و با پیشرفت ارتباطات ، قداست از بسیاری از کلمات خیلی وقت هست که گرفته شده، یکیش همین نقد، این کاری که ما اینجا میکنیم، بِه گزینی، تحیلیل فیلم و امتیاز دادن، نزدیک ترین تعریفی که ازش وجود داره همین نقد هست.

نکته شماره دو: فرق یک انجمن با دفترچه خاطرات در این هست که ما در انجمن نظراتمون رو در دسترس و به قضاوت عموم میذاریم و اگر فکر میکنیم حرفی داریم که ارزش خوانده شدن از طرف دیگران رو داره و در یک انجمن عمومی قرار میدیم، یعنی برای دیگران این متن نوشته شده و اون دیگران حق دارند که در مورد متن نوشته شده نظر بدند، اگر میخواید کسی در مورد نوشته هاتون نظر نده، از این به بعد اونها رو توی دفترچه خاطراتتون بنویسید.

نکته شماره سه، احترام بذاریم تا بهمون احترام گذاشته بشه، اینکه تفکر عده ای رو به استهزا بگیریم و شخصی که الان فعالیتی هم در سایت نداره به تمسخر نامش رو بیاریم و وقتی باهامون برخورد میشه، سعی کنیم با سفسطه کردن بحث رو منحرف رو کنیم، اصلا درست نیست.

نکته شماره چهار، من بر اساس اقناع طرف مقابل نظر اون رو نقد نمیکنم، اساسا بحث در اینچنین مباحثی بیشتر برای قضاوت کردن خواننده های دیگر اون مطالبه تا شخص های درگیر، پس طبیعتا انتظار پاسخی از طرف مقابل ندارم، ولو اینکه اگر حرفی ارزش دفاع داشته باشه، برای روشن کردن ذهن مخاطب مبحث از طرف شخص دیگر باز خواهد شد.

نکته شماره پنج، حرفی بزنیم که ارزش خوانده شدن داشته باشه، وقتی چهار تا پست در یک مبحث ارسال میکنیم و حتی یک خط نمیتونیم برای بد بودن فیلم و دفاع از حرف خودمون بنویسم، تکلیف کاملا مشخصه، برای کسی مهم نیست، فلانی فیلم از نظرش خوب بوده یا بد، بلکه مهم دلیل پشت خوب یا بد بودن نظر اونه.

نکته شماره شش، imdb سایتیست بر پایه نظرات عوام، وقتی در لیست 250 تایی اون شاوشنگ اول باشد و دارک نایت جزو ده تا باشد و بیشتر معطوف بر سینمای آمریکا، تکلیف مشخصه، اینکه یکی از دوستان به ریت بالای این فیلم در این سایت اشاره کرده بود، نه به خاطر معتبر بودن این سایت، بلکه به خاطر ذکر این نکته که از نظر عوام این فیلم مورد توجه قرار گرفته.

در پایان هم دوست دارم با یک شعر از شکسپیر متنم رو خاتمه بدم:

وجدان چیزی نیست جز واژه ای که ترسوها به کار میبرند،
    و از ابتدا ساخته شده تا قدرتمندان را بترساند،
    بگذار بازوان نیرمند ما، وجدان ما باشد و شمشیرهایمان، قانون ما!

5. 22 کاربرِ زیر از kingmiladkh بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    0
    از این کاربر 104 بار در 30 پست سپاس گزاری شده

فیلم خوبی بود
    ترکیب تکنولوژی و ملودرام در این فیلم یک حرکت خوب بود

7. 8 کاربرِ زیر از javadth بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    16
    از این کاربر 15 بار در 4 پست سپاس گزاری شده

واقعا ممنونم!این سایت زندگیه....

9. 8 کاربرِ زیر از alireza s بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    194
    از این کاربر 169 بار در 27 پست سپاس گزاری شده

مرسی از معرفی این فیلم
    داستان خلاقانه ای داشت بازی ها حرف نداش و فیلنامه هم که بیشک بینظیر بود... آهنگ آغازین فیلم ناخودآگاه آدمو جذب خودش میکرد...فکر مبکنم ما هم در طول فیلم گاهی فراموش میکردیم و اینکه دوباره به اول فیلم برمیگشتیم مارو یکجورایی جزئی از فیلم میکرد
    بازم ممنون از معرفیش

11. 10 کاربرِ زیر از shlp بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    802
    از این کاربر 389 بار در 32 پست سپاس گزاری شده

فیلم جالب بود واقعا صحنه های پوچ شدن خاطرها منو میخ کوب کرد.
    هرچی حساب می کنم این از اون فیلمهاست که رمانش رو نباید از دست داد.
    داستان خوب بود کارکترها کمی بنظرم مجهول بودن (منظورم اینه که اصل داستان مربوط به اتفاقات بود کمتر در مورد کارکترها توضیح داده شده بود) از نظر فنی کارگردان قشنگ سردرگمی رو با جلوهای ویژه بتصویر کشیده بود. لوکیشنها یمقدار همجای فیلم تاریکن که خوب مربوط به داستانه ولی خوب می شد بهتر باشه حتی کنار صاحلم انگار خبری از روز نیست انگار همه خاطرها هم مربوط بشب بود.

جمع بالا پایین 8
    ولی در کل خیلی فیلم هنری قشنگیه پیشنهاد دارم به کلاسیک بینا و معنا گراها فیلمو از دست ندن
    خدایا .....!مواظب دوستانم باش و مرا از شرشان درامان بدار
    من خود تک تک بحساب دشمنانم می رسم

http://tvworld.info/image.php?type=sigpic&userid=30314&dateline=136315  9700

13. 10 کاربرِ زیر از parvazpd بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    2,356
    از این کاربر 4,346 بار در 618 پست سپاس گزاری شده

عشق ابدی ذهنی معصوم
    شاید ترجمه بهتری باشه
    تعریف عشق همونی بود که دیده شد
    ولی
    معصومیت به تصویر کشیده شده در این فیلم برای من تفسیر دیگه ای داشت
    معصومیت نبود، ضعف و سردرگمی بود
    اول فیلم با دو شخصیت با نامهای جوئل و کلمنته روبرو میشی که شبیه شخصیت for ever alone هستند
    یکی افراطی و یکی با تفریط، احساسات درون خودش رو ابراز میکنه
    صحنه ای جدید که همبستگی فیلم رو از هم میپاشونه که همون گریستن جوئل با آهنگیه که داره پخش میشه و نوار کاست توسط جوئل دور انداخته میشه که میتونه نشان از خستگی روحی و یا شروع عزمی برای تغیر باشه
    بعدش یهویی میبینی اصلا همه اینا سرچشمه در جای دیگه داره و هرچی تا حالا دیدی فلش بک بوده
    چقدر بد روی مفهومی مثل دژاوو کار کرده بودند، من اغلب مقالات در مورد دژاوو رو خونده بودم و واقعا از لحاظ علمی نتونسته بودند قوام مطلب رو حفظ کنند و از هم پاشیدگی زیادی داشت
    (جالبه بدونید دانشمندا هنوز نفهمیدن انسان برای چی میخوابه، چون در خواب فعالیت بدن به حداقل ولی فعالیت مغز به دو برابر تغییر میکنه که اگر فرض کنیم خوابیدن برای استراحته، پس چرا با بستن چشمها و دراز کشیدن و عدم تحرک خستگی ار تنمون در نمیره و حتما باید به خواب بریم)

تا آخرین لحظه سعی کردم چشم از تصویر بر ندارم و حتی فیلم رو با حجم 4.36 گیگ پیدا کردم که با کیفیت باشه ولی باز هم حتی جذب کیفیتش هم نشدم
    سلیقس دیگه، بعضی مواقع مثه فیلم reader کیت وینسلت میشه تمام هنر بازیگری و یه زمانی جیم کری در فیلم yes man به زور تا 20 دقیقه اول فیلم پای تصویر نگهت میداره و بعد پلیر رو میبندی و از این کار احساس رضایت میکنی
    یه موقع یکی میدرخشه و یه موقع ...
    همه آهنگای یک آلبوم مورد علاقه یک فرد نیست
    با تشکر
    Change will not come if we wait for some other person or some other time.
    We are the ones we've been waiting for. We are the change that we seek.
    Barack Obama

15. 10 کاربرِ زیر از 9353980174 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

I'm necessary evil
    سپاس
    240
    از این کاربر 854 بار در 120 پست سپاس گزاری شده

I could die right now, Clem. I'm just... happy
    I've never felt that before
    I'm just exactly where I want to be

آرزوی هر انسانی این لحظه س
    این فیلم رویاست...

17. 9 کاربرِ زیر از EMINENT بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    396
    از این کاربر 501 بار در 53 پست سپاس گزاری شده

در مورد خود فیلم حرف نگفته ای باقی نمونده که اضافه کنم اما در دفاع از عامه پسند بودنش باید به مواردی اشاره کنم
    سفر در رویاهای جول فضایی را در فیلم بوجود اورده بود که بسیار به اثار سورئالی دیوید لینچ شباهت داشت . یکی از علل خستگی مخاطب به دلیل فضای فیلم هست
    درسته که صحنه های درهم و پیوستگی زمانی نامنظم باعث میشه دنبال کردن کار برای مخاطب کم حوصله تر سخت باشه(یا دست کم برداشت من از پست های دوستان این بود) اما باید توجه کرد که این در هم ریختگی نه در خدمت به وجود آوردن مفهومی ضمنی که در جهت بازآفرینی یک بخش از طبیعت زندگی انسان ها صورت گرفته.آدم های کم حوصله هم خواب می بینند.صحنه هایی که حین پاک شدن حافظه ی جوئل می بینیم صحنه های بزرگراه گمشده ی لینچ نیست که نیاز به تاویل ها و بحث های چندین صفحه ای داشته باشه که از حوصله ی مخاطب عام خارجه،ما فقط داریم یه رویای عاشقانه رو تجربه می کنیم و کیه که بدش بیاد توی بیداری خواب ببینه؟
    از طرفی درخشش ابدی به نظر من چندان از محدوده قواعد فیلم های هالیوودی خارج نشده برای نمونه نگاه کنید به نقش کلمنتاین،عمده ی حضورش در فیلم در خاطره های جوئله،در سایر قسمت ها هم کلمنتاین برای ما به واسطه ی رابطه با پاتریک تعریف می شه و این تکرار قاعده ی زن به عنوان تصویر و مرد به عنوان نگاه کننده ست.
    اما مسئله اینجاست که آیا باید خودمون رو به صرف ستایش و تحسین فیلمی مالک و صاحب‌ش بدونیم؟ چیزی که من زیاد راجع به بچه‌هایی که بیشتر و جدی‌تر اهل فیلم خوب دیدن هستند می‌بینم.
    همون طور که چند خط بالا تر گفتم چون پیچیدگیه مفهمومی به اون معنا که باعث عقب کشیدن مخاطب عام بشه وجود نداره به نظرم میاد بیشتر افراد می تونن به صرف آزاد گذاشتن غریزه ی تماشادوستیشون از دیدن این فیلم لذت ببرند. اما یکی از مواردی که باعث ایجاد علاقه به هر اثر هنری میشه اینه که مخاطب بعد از کشف ابعاد مختلف و کندوکاو و بازآفرینی اون در ذهنش(اگر مثل من معتقد باشید بیان هر روایت نقد هر روایت خودش روایت تازه ایه) روی اثر حس تملک می کنه این نقطه ایه که سطح جدید و بالاتری از لذت بردن از فیلم رو تجربه می کنیم. چون مخاطب هم جزئی از آفرینش یک اثره و منفعل نیست این حس تملک طبیعیه. من مالک نسخه ای از درخشش ابدی هستم که تجربه ی دیدنش همراه با آمیختنش با تفکر و احساس و برداشت خودم از فیلم ایجاد کرده و وقتی شما از فیلم حرف می زنید من از نسخه ی ذهنیه خودم دفاع می کنم. بر همین اساس به نظرم به تعداد ببینده های هر فیلمی نسخه های روایی از اثر وجود داره این اصلا نکته ی منفی ای نیست،تملک و شخصی کردن اثر یه بخش طبیعی از یه تجربه ی هنریه.

اما در مورد اون بخش از گفته های دورک عزیز (جداً امیدوارم هنوز به اینجا سر بزنن ) که از مجهول بودن علت خوب برای دانشمندان می گفت باید اضافه کنم بر پایه ی دانسته های اندک زیستیم می دونم اینطور نیست که از حوصله ی این بحث خارجه و اگر لازم بود منابع مرتبط رو بهشون معرفی می کنم.
    آیین تقوا ما نیز دانیم، لیکن چه چاره با...

19. 11 کاربرِ زیر از freeda بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

صفحه 3 از 3 اولیناولین 123