برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 از مجموع 10
    سپاس
    3,728
    از این کاربر 7,997 بار در 836 پست سپاس گزاری شده

زامبی ها ، واقعی یا خیالی ؟!

این روزها زامبی ها ( Zombie ) بیش از هر دوره ی دیگری در تاریخ معروف و مشهور شده اند . وبسایت هایی برای اونها راه اندازه شده و فیلم های بسیار زیادی در مورد اونها ساخته شده است که شاید مهمترین اونها ” رزیدنت ایول ” باشه ، ولی واقعا زامبی ها از کجا اومدند ؟ آیا واقعی هستند یا ساخته ی تخیل بشر هستند ؟ با ما همراه باشید تا در مورد اونها بیشتر بدونیم .

تاریخچه زامبی ها

علم اسطوره شناسی منشا زامبی ها ( Zombi ) را در جادوگری منطقه هایتی ریشه یابی کرده است . در فرهنگ بومی هایتی ، داستان هایی وجود داره که مردم بعد از مرگشون توسط جادوهای سیاه دوباره به حرکت در می آیند و از اونها با عنوان ” جنازه های زنده ” یاد می کنند . اعتقاد بر این هست که این جنازه های زنده توسط یک نیروی قویتر هدایت میشوند و همین مساله در افرادی که به زامبی ها و وجود اونها اعتقاد دارند ترس ایجاد میکنه .

زامبی ( بردگی ) نسل به نسل منتقل شده و دستخوش تغییرات شده تابه شکل امروزی که ما در فیلم ها و داستان میبنیم و میخونیم در اومده اند ، شواهد این امر در تاریخ هایتی مشاهده شده بطوری که مردم با مصرف موادی که به اونها معجون جادوگری گفته میشده به صورت برده در می اومدند و در مزارع شکر کار می کردند ( برخلاف اونچه که در داستانهای امروزی میخونیم اونها مغز انسان نمی خوردند )

در سال ۱۹۶۲ ، دو دکتر ، که یکی امریکایی بود و دیگری تحصیل کرده امریکا ، اعلام کردند که Clairvius Narcisse که یک مرد اهل هایتی بود ، مرده و دفن شده است . در سال ۱۹۸۰ ، Clairvius دوباره در روستای محل زندگی خودش دیده شد . بیش از ۲۰۰ نفر از مردم محلی هویت اون رو تایید و شناساییش کردند . به گفته ی خودش ، او تبدیل به یک زامبی شده بوده و مجبور بوده در مزارع کاشت شکر کار ( بیگاری ) کنه .

دانشمندی به نام Wade Davis به موضوع زامبی های هایتی علاقه مند شد . وی به هایتی رفت تا فرمول و شگردی رو که زامبی ها رو ایجاد میکرده پیدا کنه و نتایج تحقیقات خودش رو با نام ” ابلیس و رنگین کمان ” منتشر کرد . در این نوشته ها فرمولی برای تبدیل کردن افراد به زامبی ذکر شده که شامل ترکیب کردن مواد مختلفی از جمله زهر مار بوآ و رطیل ، استخوان کودک و بعضی گیاهان هست که اثر برخی از اونها برای پاک کردن حافظه تایید شده است .

این اسناد و حقایق تاکنون به صورت ۱۰۰% تایید نشده اند ولی قانونی رسمی در هایتی وجود داره که تبدیل کردن افراد رو به زامبی ها منع و غیرقانونی اعلام کرده!

دکتر Steven Schlozman پروفسور روانپزشک دانشگاه هاروارد تئوری خودش رو در زمینه زامبی ها داره . به عقیده ی ایشون مطالعه بر روی زامبی ها و ممکن بودن اونها به دانشمندان کمک میکنه تا رفتار اجتماعی مردم رو در زمان بیماری ها و ترسهای اجتماعی بهتر درک کنند .
    به عقیده ی فوربز ، این زامبی ها با بیماریهایی مثل ایدز ، ابولا ، ناهنجاری های ژنتیکی ، جنون گاوی ، سفلیس ، انفلوانزا و … در ارتباط هستند که در فیلم ها به این شیوه نمایش داده میشوند و وجه مشترک تمام اونها فراگیر بودن اونهاست .

هنگامی که شما از این دید به قضیه نگاه میکنید ، اونقدر هم ترسناک نیست . هردوی زامبی ها ، کتاب و فیلم ، به نحوی آلوده میشوند ، برای مثال با یک ویروس یا یک واکنش شیمیایی یا هرچیز دیگه و میدونیم که اینها افسانه نیستند . در حقیقت ، چیزی که در فیلم ها و داستانهای امروزی مشاهده میکنیم در واقع ترس ما از بیماری های فراگیر و گسترده ای هستند که در جوامع بشری دیده میشوند و بعضی از اونها قابل کنترل نیستند .

برخی دیگر از دانشمندان اعتقاد دارند که زامبی ها ، نشان دهنده ترس مردم از علوم پیشرفته ، مثل ژنتیک ، هست که ممکنه از کنترل بشر خارج بشه و نتایج غیرقابل مهاری رو در بر داشته باشه . علمی مانند شبیه سازی انسان که بشر امروزه به اون دست پیدا کرده است . گروه دیگر اعتقاد دارند بیان این مسائل به ترس اجتماعی مردم از واقعه ی آخرالزمان هست که در تمام کتب دینی و مذهبی ذکر شده و موضوع غیرقابل اجتنابی است .

از تمام این حرف ها گذشته ، چیزی که اهمیت داره این هست که زامبی ها وجود خارجی داشته اند و ( شاید هنوز هم دارند ولی نه به شکلی که در فیلم ها مشاهده میکنیم ) و توجیحات و نظریه های مختلف این موضوع رو ثابت می کنند .

نظر شما در مورد زامبی ها چیه ؟ فکر میکنید تمام اینها زاده ی ذهن و تخیل بشر هست ؟ آیا اعتقاد شما این هست که این مسائل خرافات هستند ؟ یا نه ، فکر میکنید زامبی ها وجود دارند و شاید در بین ما زندگی میکنند !؟!

منبع
    بیستون را عشق کند و شهرتش را فرهاد برد ...

سپاس
    18,552
    از این کاربر 5,413 بار در 510 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : زامبی ها ، واقعی یا خیالی ؟!

این قضیه زامبی ها مثل همون طرفی میمونه که اومد الکی داد زد که فلان جا آش میدن ، وقتی دید مردم دارن میرن خودش هم رفت تو صف تا آش بگیره
    اینا اینقد فیلم درست کردن و در موردش حرف زدن خودشون هم باورشون شده که زامبی وجود داره

3. 16 کاربرِ زیر از 86471181 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

We March for Macragge
    سپاس
    281
    از این کاربر 111 بار در 31 پست سپاس گزاری شده

دستت درد نکنه مطلب جالبیه
    منبعش از کجاست؟
    "The warrior who acts out of honour cannot fail. His duty is honour itself. Even his death -- if it is honourable -- is a reward and can be no failure for it has come through duty. Seek honour as you act, therefore, and you shall know no fear."

5. 4 کاربرِ زیر از The Emperor بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    3,728

نقل قول نوشته اصلی توسط saturn نمایش پست ها
    دستت درد نکنه مطلب جالبیه
    منبعش از کجاست؟
    اون سایت که دوستمون گذاشتن هم نبودش راستش یادم نبود

7. 3 کاربرِ زیر از x7music بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

The Breaking Mad
    سپاس
    228
    از این کاربر 375 بار در 45 پست سپاس گزاری شده

اتفاقا زامبیها خیلی باحال و پرطرفدار هستن

در واقع هیچ کسی به وجود زامبیها اعتقادی نداره

اما همه قبول دارند روزی در آینده هست که به وجود بیان...... چه کسانی که مذهبی هستن به رستاخیر و چه کسانی که دیدگاه علمی دارند
    حتی امروزه چیزی به اسم Zombie Research Labs داریم که در مورد زامبی ها تحقیق میکنن .... که تو تحقیقاتشون با دانشمند هایی مصاحبه کردن که گفتن امکان این که بیماریی به وجود بیاد که مردم این طور بشن یا بعد از مرگ تحرک داشته باشن کاملا وجود داره

9. 6 کاربرِ زیر از DixoN بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    2
    از این کاربر 5 بار در 1 پست سپاس گزاری شده

سلام
    تشکر می کنم از مطالب مفیدی که برای ما به اشتراک گذاشتین
    اینکه زامبی ها وجود دارند و در بین ما زندگی می کنند رو نه فکر نمیکنم اینطور باشه چون با خصوصیاتی که ما از زامبی ها میشناسیم اونها پس از مرگ زنده میشن و بدنبال اون به دلیل میل به خوردن خون و گوشت موجود زنده به صورت خستگی ناپذیر روانه ی شهرها و روستاها و هرجاکه موجود زنده ای باشه میشن و همونطور که شمااشاره کردید اگه ویروسی مثل آبله یا...باشه که فراگیر هست باالطبع روزگاری بهتر از توی فیلم هایی که ساخته شده نخواهیم داشت.شایدم این ویروس با فرمول ساختی که ارائه شده ساخته شده و طی اهدافی آماده ی انتشارباشه...

11. 5 کاربرِ زیر از zahra2q بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

wait.what...?!
    سپاس
    87
    از این کاربر 404 بار در 52 پست سپاس گزاری شده

تشکر از مطلبتون
    اما من یه جای دیگه خوندم منشا زامبی در اصل آفریقاست و کلا داستانش با این که اینجا گفته فرق میکنه.مسلما زنده شدن انسان بعد از مرگش به هر صورت غیر ممکنه.شخصا اصلا اعتقادی به همچین چیزی ندارم (چه به صورت بیماری یا زنده شد بعد از مرگ) مگر اینکه علم بتونه همچین چیزی رو ثابت کنه

13. 4 کاربرِ زیر از hypetrak بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    277
    از این کاربر 389 بار در 41 پست سپاس گزاری شده

ممنون از مطلبتون.
    من همین مطالبو حدود ده سال پیش تو بچگی خونده بودم. حتی جامع تر از این(یعنی موارد واقعی بیشتری نام برده بود). اون موقع هنوز فیلمی در مورد زامبی ندیده بودم ولی عجیب
    مطالب ماورائی و اینا رو دنبال می کردم، کلی کتاب در موردش گرفته بودم یادش بخیر! واسه همین از همون موقع به عنوان یه مطلب علمی قبولش داشتم و دارم.

زامبی به نظر من وجود داره ولی نه به این شکل و شمایل و رفتار که تو فیلما می بینیم. مرکزش هم همون آفریقا بوده.
    به این صورت هم بوده که داروی خاصی رو به شخصی می خوروندن و این دارو علائم حیاتی رو تا حد مرگ پایین میورده(مثلاً ضربان قلب در حد صفر که فکر می کردن طرف مُرده)
    ولی اون شخص در واقع نمرده بوده. بعد یه مدتی هم به زندگی(همون تحرک) بر می گرده و احتمالاً علائم حیاتیش طبیعی می شده.
    ولی دیگه از حافظه خبری نیست. بنابراین هیچکسو نمی شناخته و همین امر به این قضیه که زامبی واقعاً مردۀ زنده شده است، دامن زده.
    زامبی هست آقا ... هست! ولی نه اینجوریش!

--------

ببخشید یه کم شباهت پستم با مطلب اصلی زیاد شد! رو نوشتن گرم شدم، دیگه دست خودم نبود!

15. 4 کاربرِ زیر از af.pegasus بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    3,728

عجب اعتقادات هر شخصی مورد احترامه ولی یادم نبود این تاپیکو من زدم همینطوری گفتم برم ببینم یکی یه پست داده سرگرم بشیم ولی پست خودم بود

17. 3 کاربرِ زیر از x7music بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    511
    از این کاربر 1,892 بار در 260 پست سپاس گزاری شده

خدایا خودت بداد ما برس . از فردا تاپیک میزنن ، آیا مرد عنکبوتی ، سوپر من ، بتمن ، باب اسفنجی و... واقعی ست ؟!
    پیشنهاد من برای علاقمندان سریال کمدی
    1- فرندز
    2- بیگ بنگ تئوری 3 - دو مرد و نصفی - چطور با مادرتون آشنا شدم 5- ویتنی 6- کمونیتی 7- فیلادلفیا همیشه آفتابیست 8 - IT crowd
    9-ساینفیلد 10- کاپلینگ

19. 3 کاربرِ زیر از yasharhi بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :