برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 از مجموع 14
 1. #1
  Master and Margarita
  تاریخ عضویت
  Nov 2012
  ارسال ها
  599
  سپاس
  2,569
  از این کاربر 7,496 بار در 751 پست سپاس گزاری شده

  پنج شاهکار کوبریک در همه زمان ها


  کاری از کوبریک سراغ ندارم که ارائه آن وسوسه برانگیز نباشد، او کمتر کاری دارد که شما میلی به تماشای آن (دست کم برای یکبار) نداشته باشید. و وقتی کشفش می کنید دلتان می خواهد فیلم هایش را حاقل چند سال یکبار مرور کنید. ارائه فیلمنامه های او هم، چنین حالتی دارد؛ در پس ترجمه ی چشمان باز کاملا بسته، تجربه آشنایی با درخشش است و در مقابلش 2001:یک اودیسه ی فضایی و دکتر استرنج لاو قرار می گیرند – و یک دفعه غلاف تمام فلزی از ناکجاآباد سر در می آورد تا به تان یادآوری کند چه طور چشمانتان را هیچ وقت از یک فیلمنامه ی متفاوت دور نگه ندارید و در کنار تمامی آن ها برری لیندون از اعماق تاریخ، شما را فرا می خواند و مجبورید تغییر مسیر دهید. اما در بین این تمام جواهرات، یک پرتقال کوکی کاری است که همیشه سعی شده دور نگاه داشته شود؛ همیشه سعی شده از کنارش عبور شده و کمتر به آن توجه شود. خشونت روایت، فضای کنایی و تلخش و حس ناامیدی که در نگاه اول دچارش می شویم، عوامل ضاهری دور شدن ما از این اثر درخشان هستند ، اما کمی تحمل و تعمق کافی است تا به اثر نزدیک شویم و بدانیم آن طور که باید، ما را به هراس نمی اندازد، بلکه در نهایت، نوری را در ما روشن می کند، نوری در ظلمت.


  Dr. Strangelove or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb


  بمب افکن های آمریکایی 24 ساعته در حوالی مرز های اتحاد جماهیر شوروی گشت می زنند تا در صورت صدور فرمان، بمب هایشان را در هدف های مشخص فرو بریزند .پایگاه هوایی برپلسن:ژنرال جک دی. ریپر به سرهنگ نیروی هوایی لایونل مندریک(که از سوی نیروی هوایی سلطنتی انگلستان مامور خدمت در این پایگاه است)اطلاع می دهد که شورویایی ها به واشینگتن حمله کرده اند و باید وضعیت قرمز اعلام کرد.

  این فیلم با دیدگاهی طنز آمیز، تهدید و خطرات ناشی از جنگ هسته ای را مطرح می کند.در واقع این موضوع از اعتقاد اصلی کوبریک نشات گرفته است، که بر اساس آن کمدی می تواند در مکانیسم دفاعی ذهن انسان نفوذ کند و آن را تحت تاثیر خود قرار دهد .کوبریک در تمام دوران کاری خود، نگاهی اعتقادی نسبت به نقاط ضعف آدم ها و جامعه خود داشت و این نگاه موشکافانه و انتقادی در فیلم ((دکتر استرنج لاو)) نمودی بارز دارد و طنز حاکم در آن نیز، فیلم را در حیطه آثار ماندگار سینما قرار می دهد.  Full Metal Jacket


  گروهان 3092 پس از کوتاه کردن موی سر، در جزیره پریس در کارولینای جنوبی تحت آموزش قرار می گیرد. گروهبان توپخانه هارتمن سر افرادش داد می شکد، فحش شان می دهد، می زندشان، عذابشان می دهد و تحقیرشان می کند. برای هر کدام اسم و لقبی می گذارد: یکی سرباز جوکر می نامد دیگری را کابوی، آن یکی را گومر پایل و ... آن ها می دوند و به صدای بلند شعار های هارتمن را تکرار می کنند.

  این فیلم تصویری گویا و فراموش نشدنی از جنگ و فرهنگ نظامی گری ارائه می دهد و اگر چه بسیاری از منتقدان، آن فیلمی درباره جنگ ویتنام قلمداد کردند، اما فیلم هرگز مستقیما به سیاستهای دوره ویتنام نمی پردازد. بلکه درباره آدمهایی است که در چنبره فرهنگ نظامی گری گرفتار می آیند و به تدریج متلاشی می شوند .
  اینبار با مقوله نظام گری به طور مشخص با مفهوم بحران هویت عجین می شود، چرا که فرآیند تبدیل جوانان ساده و بی خبر را به آدمهای ماشینی بی روح و دیگرآزار مرور می کند.آدمهایی که برچسب روی کلاهشان، بیانگر هویت وجودیشان است.
  ((زاده شده برای کشتن))... این فیلم، در میان آثار کوبریک، آن گونه که شایسته بود، مورد توجه قرار نگرفت.


  A Clockwork Orange


  الکس به اتفاق سه تا از رفقای هم پالکی خود مولوکو/شیر می خورند و بعد می روند ولگردی. سر راه یک مست را کتک می زنند، بایک دسته رقیب که به زنی تجاوز می کنند به زدوخورد می پردازند، اتومبیلی را می دزدند، مثل دیوانه ها رانندگی می کنند، به فرانک الکساندر نوسینده حمله می کنند و جلوی چشم او الکس به همسرش تعدی می کند، الکس در حین عمل لنگ و لگد می اندازد، کتک می زند و به آهنگ آواز در باران می زند و می رقصد.سپس به میلک بار کورووا باز می گردند.

  ((چه اتفاقی دارد می افتد ؟)) این نخستین جملات کوتاه ((آنتونی برجس)) است که فیلم پرتقال کوکی از آن اقتباس شده است.
  رمان در سال 1968 به چاپ رسید. فیلم درباره خشونت و جامعه ای سرشار از خشونت است، کوبریک در این فیلم اشاره ای نیز به مسئله هنر ها دارد و اینکه آدم ها قادر نیستند طبیعت خشن خود را در پس پرده ای از هنر های زیبا و متعالی پنهان کنند. در این اثر بی رحمانه، با آدم های حیوان صفتی مواجه می شویم که به جز بی قراری و پریشانی کاری انجام نمی دهند.
  کوبریک توانسته است صحنه های قتل و ضرب وشتم، را به عنوان محور اصلی نابهنجاری جامعه قرار دهد. خودآزاری دیگران و دیگر آزاری دورنمایه اصلی داستان و طرح شخصیت اصلی آن ((مک داول)) است.
  ((مالکوم مک داول)) بازیگر نقش اصلی فیلم بعد ها درباره این فیلم می گوید :
  ((از جذاب ترین خاطرات من زمانی بود که مشغول بازی در برداشت های خشونت آمیز بودم. کوبریک برای جلوگیری از خنده، صورتش را با دستمالی می پوشاند، آن صحنه ها، آن قدر تیره، خشن و هولناک بودند، که کوبریک کلا آن برداشتها را رها کرد...))


  2001: A Space Odyssey


  میمون ها برای غذا و آب و خواب گرد هم می آیند. در کنار حیوانات دیگر، ریشه گیاهان را می خورند. گروه دیگری از میمون ها آن ها را از چاله آبشان بیرون می کنند و زنده ماندن برایشان سخت می شود. ستون سنگی ظاهر می شود. یکی از میمون ها در می یابد که چگونه از استخوان به عنوان سلاح و ابزار استفاده کند.میمون ها راه شکار را می آموزند و حیواناتی را که زمانی در کنار آن ها غذا می خوردند، طعمه خود می کنند. میمون ها چاله آب را از گروه رقیب خود پس گرفته، یکی از آن ها را می زنند تا بمیرد.
  سپس به جامعه ای در آیند می آییم و مردمانه را می بینیم که در صفینه فضاییمی خورند و می نوشند – آب و غدا و هوای موردنیازشان را با خود به خلا، میان ستارگان می برند.در این زمان دشمن روس ها هستند.ستون سنگی بر سطح ماه ظاهر می شود و آمریکایی ها و روس ها با همکاری همدیگر پاره استخوان بسیار بزرگ تری را، با ماموریت حمل انسان به مشتری به فضا پرتاب می کنند.

  آنچه در فیلم ادیسه فضایی بیش از هرچه جلب توجه می کند خلاقیت کوبریک در ترکیب فرم و محتوا است. به گونه ای پس از چهار دهه، هنوز از این فیلم به عنوان یکی از الگو های درخشان فرم در خدمت محتوا، در صنعت سینما یاد می کنند.
  اصل داستان از قصه کوتاه ((آرتور. سی کلارک)) به ام ((دیده بان)) الهام گرفته شده استکه در سال 1951 به چاپ رسید.
  کوبریک در فیلم خود، سیر حرکت انسان را از نخستین روز ها زندگی میمون ها بر زمین و جهان بدوی تا عصر پریان تعقیب می کند. بخش عظیمی در این فیلم بدون کلام است و در آن همان تخته سنگ مرموز، استعاره پیشرفت همیشگی انسان در اعصار مختلف است. ((2001)) از لحاظ احساسی، فیلمی غریب است به خصوص جایی که شخصیت کامپیوتری را به تصویر می کشد که از انسانهای فضانورد، انسان تز به نظر می رسد.این فیلم به عنوان فیلمی پیشرو در تاریخ سینما ثبت شده است.فیلمی که داستان انتزاعی را بدون کلام و تنها با تصویرپردازی زیبا و تحلیلی انتقال می دهد، تصویرپردازی که از لحاظ فلسفی و زیبایی شناختی، به جای کلام در تمام صول فیلم سخن می گوید.


  The Shining


  مصاحبه-جک تورنس نویسنده با مدیر هتل اورلوک مصاحبه ای انجام می دهد تا شغل سرایدار زمستانی هتل را احراز کند. ضمن مصاحبه، ماجرای غم انگیز دلبرت گردی بازگو می شود-سرایداری که در سال 1970 پس از قتل زن و دو فرزند دخترش، دسته به خودکشی زد، جک پاسخ می دهد: ((خاطرتان جمع این بلا ها سر من نخواهد آمد)).

  اینبار کوبریک به سراغ ((استفن کینگ)) و داستان وحشتناک او می رود و حاصل آن، اثر روانی – عاطفی و هیجان انگیزی چون ((تلالو)) است.
  کوبریک در این فیلم سفری به روان مشوش و در هم ریخته نویسنده ای را آغاز می کند که دچار ناتوانی در خلاقیت و نوشتن شده است و نماهای هولناک فیلم، دگردیسی تدریجی مردی فرهنگی و به ضاهر متمدن را نشان می دهد که به موجودی خشن، هیولاگونه و غیر قابل نعطاف بدل می شود.به طوری که حتی خانواده خود، یعنی همسر و فرزندش را به وحشت می اندازد.کوبریک اصولا به فضای ذهنی انسانها ناهنجار و انزواطلب حساس است و این درون مایه، همیشه در آثار او نمود است. آدم هایی که خود را کامل می دانند، اما به راحتی می توانند به موجوداتی شرور و حیوان صفت بدل می شوند.کوبریک در این فیلم روان شناختی، تلاشی در جهت راه یافتن به دنیایی به دنیای پیچیده ذهنی و ماهیت شخصیتی چنین انسانی را نشان می دهد و ((جک نیکلسون)) در نقش نویسنده ای که با همسر و پسر کوچکش در هتل پرت و کوچکی گرفتار شده است و در محاصره برف و بوران در آمده است، سیر مسخ گونه اوهام چنین شخصیتی را با قدرت تمام به تصویر می کشد.
 2. 20 کاربرِ زیر از Gallow بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 3. #2
  They're only as good as the world allows them to be
  تاریخ عضویت
  Sep 2012
  محل سکونت
  تهران
  ارسال ها
  284
  سپاس
  1,860
  از این کاربر 1,566 بار در 278 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : پنج شاهکار کوبریک در همه زمان ها

  عالی! تا حالا نشده از هیچ کدوم از فیلم های کوبریک خوشم نیاد! البته فیلم هاش رو خیلی با فاصله می بینم .

  خدا بیامرزتش. یکی از کارگردان هایی بود که خیلی نادیده گرفته شد و تازه الآن دارن درک میکنن که چه فیلم های بزرگی ساخته.

  و اینکه فکر کنم Eyes Wide Shut یعنی چشمان کاملا بسته؛ نه چشمان باز بسه

 4. 2 کاربرِ زیر از [JOKER] بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 5. #3
  Everybody Lies
  تاریخ عضویت
  Oct 2011
  ارسال ها
  4,005
  سپاس
  30,062
  از این کاربر 49,219 بار در 5,610 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : پنج شاهکار کوبریک در همه زمان ها

  جای خالی "راههای افتخار" به شدت احساس میشه شاید این فیلم از بین بقیه فیلم های کوبریک خیلی راحت تر با مخاطب رابطه برقرار کنه و اون چیزی میخواد رو خیلی راحتر میگه . فیلم های کوبریک هم همشون شاهکارن به شخصه فیلم درخشش و پرتقال کوکی و راه های افتخار و دکتر استرنج لاو رو از همه بیشتر می پسندم ،


  نقل قول نوشته اصلی توسط [JOKER
  ;122416]و اینکه فکر کنم Eyes Wide Shut یعنی چشمان کاملا بسته؛ نه چشمان باز بسه
  در مورد ترجمه عنوان این فیلم تو ایران اکثر جاها "چشمان کاملا بسته" ترجمه شده ولی بعید میدونم از نظر دستوری هم درست باشه و با توجه به محتوای فیلم و تضاد هایی که توش دیده میشه به کار بردن واژه "چشمان بازِ بسته" شاید غلط نباشه ، البته عنوان های دیگه ای مثل "چشمان باز و بسته" و "چشمان باز کاملا بسته" هم برای این فیلم به کار برده شده .
  از دوستانی که بیشتر تخصص دارن روی عنوان این فیلم یک نظری بدن خیلی ممنون میشم

 6. 5 کاربرِ زیر از pooya بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 7. #4
  Am i Evil , Am i Good ?
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  محل سکونت
  یک جای دور
  ارسال ها
  300
  سپاس
  373
  از این کاربر 2,496 بار در 317 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : پنج شاهکار کوبریک در همه زمان ها

  نقل قول نوشته اصلی توسط Gallow نمایش پست ها
  هتل پرت و کوچکی
  اقا دمت گرم کوچککککک؟ این به نظر من فوق بزرگ بود هتلش

  یه توضیح مختصر دربتره فیلم بده من درست فیلمش رو نفهمیدم و اعصابم بهم ریخت مثلا یکی از نکاتی که نفهمیدم اون آسانسور ها بودن که ازشون خون میریخت بیرون و ....
  The King In The North


 8. 2 کاربرِ زیر از S@eeƉ بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 9. #5
  تاریخ عضویت
  Nov 2011
  محل سکونت
  Mercury
  ارسال ها
  467
  سپاس
  6,639
  از این کاربر 4,202 بار در 479 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : پنج شاهکار کوبریک در همه زمان ها

  نقل قول نوشته اصلی توسط [JOKER
  ;122416]و اینکه فکر کنم Eyes Wide Shut یعنی چشمان کاملا بسته؛ نه چشمان باز بسه
  این لینک رو بخونید فکر میکنم جوابتون رو بگیرید.

  http://www.naghdefarsi.com/iran-news...-10-56-56.html

  ولی بهنرین اسم برای فیلم چشمان باز کاملا بسته است.

 10. 2 کاربرِ زیر از justUnited بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 11. #6
  Am i Evil , Am i Good ?
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  محل سکونت
  یک جای دور
  ارسال ها
  300
  سپاس
  373
  از این کاربر 2,496 بار در 317 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : پنج شاهکار کوبریک در همه زمان ها

  نقل قول نوشته اصلی توسط Gallow نمایش پست ها
  سعید جان شما هم تو این همه متن صاف این غلط املایی رو پیدا کردی
  فیلم هایی کوبریک رو همیشه با یکبار دیدن و از آن متوجه نشدن رها نکن بازم ببین ختما می فهمی که کارگردان قصدش چی بوده .
  اون قسمت خون آسانسور هم جریان خاصی نداره یه جورایی جلوه ویژه اون زمان واسه فیلم بوده.
  اول من نمی دونم این فیلم چی داره که ملت ازش میترسن فقط قسمت اتاق ۲۳۷ ترسناک بود بقیش بیشتر به وحشت و استرس آور می خورد تا ترسناک من ۲ تا سوال می پرسم حامد اگر خواستی اسپلویر هم نشه پخ ش کن برام ۱- کلا هدف کوبریک از پایان فیلم چی بود؟/؟؟ یعنی اون عکس موضوش چی بود ؟؟؟ یعنی چی این ؟؟؟؟ ۲- RedRum که تونی رو در نوشت معنی نیشکر قرمز می ده نه ؟؟ این یعنی الکل باعث شد پدره اینطوری بشه نه؟؟؟؟
  The King In The North


 12. کاربر زیر از S@eeƉ بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده است :


 13. #7
  Am i Evil , Am i Good ?
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  محل سکونت
  یک جای دور
  ارسال ها
  300
  سپاس
  373
  از این کاربر 2,496 بار در 317 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : پنج شاهکار کوبریک در همه زمان ها

  نقل قول نوشته اصلی توسط Gallow نمایش پست ها
  سعید جان شما هم تو این همه متن صاف این غلط املایی رو پیدا کردی
  فیلم هایی کوبریک رو همیشه با یکبار دیدن و از آن متوجه نشدن رها نکن بازم ببین ختما می فهمی که کارگردان قصدش چی بوده .
  اون قسمت خون آسانسور هم جریان خاصی نداره یه جورایی جلوه ویژه اون زمان واسه فیلم بوده.
  اول من نمی دونم این فیلم چی داره که ملت ازش میترسن فقط قسمت اتاق ۲۳۷ ترسناک بود بقیش بیشتر به وحشت و استرس آور می خورد تا ترسناک من ۲ تا سوال می پرسم حامد اگر خواستی اسپلویر هم نشه پخ ش کن برام ۱- کلا هدف کوبریک از پایان فیلم چی بود؟/؟؟ یعنی اون عکس موضوش چی بود ؟؟؟ یعنی چی این ؟؟؟؟ ۲- RedRum که تونی رو در نوشت معنی نیشکر قرمز می ده نه ؟؟ این یعنی الکل باعث شد پدره اینطوری بشه نه؟؟؟؟
  The King In The North


 14. کاربر زیر از S@eeƉ بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده است :


 15. #8
  Master and Margarita
  تاریخ عضویت
  Nov 2012
  ارسال ها
  599
  سپاس
  2,569
  از این کاربر 7,496 بار در 751 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : پنج شاهکار کوبریک در همه زمان ها

  نقل قول نوشته اصلی توسط BalRog نمایش پست ها
  اول من نمی دونم این فیلم چی داره که ملت ازش میترسن فقط قسمت اتاق ۲۳۷ ترسناک بود بقیش بیشتر به وحشت و استرس آور می خورد تا ترسناک من ۲ تا سوال می پرسم حامد اگر خواستی اسپلویر هم نشه پخ ش کن برام ۱- کلا هدف کوبریک از پایان فیلم چی بود؟/؟؟ یعنی اون عکس موضوش چی بود ؟؟؟ یعنی چی این ؟؟؟؟ ۲- RedRum که تونی رو در نوشت معنی نیشکر قرمز می ده نه ؟؟ این یعنی الکل باعث شد پدره اینطوری بشه نه؟؟؟؟
  این فیلم فقط به معنی ترس نیست ، اول از اینکه کوبریک به بهترین حالت از کتاب ((استفن کینگ)) این فیلم رو نمایشی در آورده.
  اگه با دقت به نقش جک نیکلسون توجه کنی توجه ، متوجه میشی چه نقشی رو ایفا کرده . شیوه فیلمبرداری ، قسمت هزار راه ، آسانسور و خون و دیالوگ ها و خیلی چیز های دیگه که با دیدن فیلم متوجه آن میشم.
  توی ژانر وحشت این فیلم رو در رتبه های بالاتر قرار داده.
   محتوای اسپویلر 16. 2 کاربرِ زیر از Gallow بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 17. #9
  تاریخ عضویت
  Jan 2013
  ارسال ها
  50
  سپاس
  43
  از این کاربر 339 بار در 54 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : پنج شاهکار کوبریک در همه زمان ها

  redrum برعکسش کنی میشه murder
  Who is Deb now ? Who am I ? Is this a new beginning ? Or the beginning of the end

 18. 3 کاربرِ زیر از Quentin بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 19. #10
  They're only as good as the world allows them to be
  تاریخ عضویت
  Sep 2012
  محل سکونت
  تهران
  ارسال ها
  284
  سپاس
  1,860
  از این کاربر 1,566 بار در 278 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : پنج شاهکار کوبریک در همه زمان ها

  من یه سوال برام پیش اومده: چرا درخشش جزء ژانر فانتزی حساب نشده؟ کل بخش های پدیده ی درخشش فانتزی هستند.

  و اینکه جک نیکلسون چجوری از اون اتاقی که توش زندانی بود دراومد؟ مگه در قفل نبود؟

 20. 2 کاربرِ زیر از [JOKER] بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 

 
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
 • قدرت گرفته از سیستم vBulletin نسخه ی 4.2.3
 • قالب اختصاصی انجمن TvWorld نسخه ی 1.0
 • طراحی و اجرای قالب : نوژن
 • تمام حقوق مطالب و محتوا برای تی وی وُرلد محفوظ می باشد
Powered by vBulletin® Version 4.2.1
Copyright ©2000 - 2009, Jelsoft Enterprises Ltd.