برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید

نمایش نتیجه ی نظرسنجی: چه امتیازی برای این فیلم در نظر گرفته اید؟

رأی دهندگان
32. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • امتیاز 5

0 0%
  • امتیاز 5.5

0 0%
  • امتیاز 6

2 6.25%
  • امتیاز 6.5

1 3.13%
    2 6.25%
  • امتیاز 7.5

3 9.38%
  • امتیاز 8

4 12.50%
  • امتیاز 8.5

4 12.50%
  • امتیاز 9

8 25.00%
  • امتیاز 9.5

4 12.50%
  • امتیاز 10

4 12.50%
صفحه 2 از 2 اولیناولین 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 12 از مجموع 12
    Master and Margarita
    سپاس
    2,569
    از این کاربر 7,647 بار در 751 پست سپاس گزاری شده

[اکران اختصاصی انجمن] فیلم اول: محبوسان

داستان های کاراگاهی به ندرت عرصه مناسبی برای فیلم های هالیوودی هستند.تبدیل یک داستان معمایی متوسط به فیلم،خواه داستانی ساده تر از آثار آگاتا کریستی باشد یا پیچیده تر از آن،به دلیل محدودیت های ساختاری فیلم کار بسیار دشواری است.در نتیجه وقتی چنین فیلمی ساخته می شود معمولا تشخیص فرد مجرم و سمت و سویی که داستان قرار است بگیرد زیاد مشکل نیست.مدت زمان فیلم و حفظ رمز آلودی شخصیت ها معمولا موانع دشواری ایجاد می کنند و فیلم های موفقی مثل "زندانیان" که هر از گاهی ساخته می شوند،استثنا هستند.موفقیت فیلم را می توان مرهون این دانست که فیلم چیزی بیش از سوژه همیشگی پیدا کردن مجرم را کند و کاو می کند.فیلم نامه آرن گوزیکاوسکی که توسط دنیس ویلنیوو کانادایی تبار کارگردانی شده به موضوع گناه،معصومیت و ناامیدی می پردازد.

سال گذشته با اکران عمومی "آرگو" در اوایل اکتبر صحبت از آغار مسابقه اسکار به میان آمد و امسال این مسابقه دو هفته زودتر و با اکران "زندانیان" آغاز می شود.جدا از یک چهارم پایانی و فوق العاده فیلم،تصور این که "زندانیان" در میان نامزدهای اسکار بهترین فیلم قرار نگیرد کمی مشکل است.در گونه هیجان انگیز/معمایی این فیلم از اعتبار بالایی برخوردار است و می توان آن را از بهترین های این ژانر دانست.فیلم نامه هوشمندانه و اجرا بی عیب و نقص است و معدود کم و کاستی های موجود به چشم نمی آیند.از همه مهم تر این که فیلم دارای شخصیت خاص خود است و گرفتار آفت معمولی بودن که بسیاری از فیلم های این گونه را درگیر کرده نشده است.اگر چه به شخصه معمای فیلم را پیش از فاش شدنش حدس زدم اما تنها لحظاتی پیش از آن موفق به این کار شدم و کم پیش می آید فیلمی این چنین مرا تا لحظات آخر درگیر حدس زدن کند.

فیلم همان قدر که از نقطه نظر معمایی راضی کننده است ممکن است تماشایش برای برخی بینندگان مشکل باشد.موضوع فیلم،کودک ربایی و سوء استفاده و قتل احتمالی،ممکن است بعضی مخاطبان را ناراحت کند تا حدی که شاید نتوانند فیلم را تا انتها تماشا کنند.از نظر بصری خبری از صحنه های بد رفتاری با کودک در فیلم نیست اما اهمیتی که موضوع در خط روایی داستان دارد ممکن است آزار دهنده باشد."زندانیان" یکی از آن تجربه های شادی بخش نیست،بلکه فیلمی تاریک است و در قلمرویی پرسه می زند که افرادی مثل دیوید فینچر داستان هایشان را در آن می بافند و حضور جیک جیلنهال خواه نا خواه حسی شبیه فیلم "زودیاک" ایجاد می کند.

(منبع:نقد فارسی)
    امیدواریم از دیدن این اثر در کنار ما لذت ببرید.

سپاس
    18,552
    از این کاربر 5,413 بار در 510 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : [اکران اختصاصی انجمن] فیلم اول: محبوسان

من با این دیدم رفتم فیلم رو ببینم که جز فیلم هایی محسوب میشه که آرشیوشون کنم ( یعنی با خودم میگفتم بذار یه فیلمی رو ببینم که میدونم پاکش میکنم بعد دیدن ، مثل هانگر گیم ولی خوب یه آن وسوسه شدم فیلم خوبی ببینیم )
    فیلم هایی با این تم ( نمیدونم بگم جنایی ، معمایی ، پلیسی یا تلفیقی از اینها حالا به نظر من بحث معماگونش بیشتر تو چشم میزد ) اصولا قراره یه غافلگیری واسه مخاطب ایجاد کنه ، منظورم این نیست که یه تیکه از فیلم رو کلا نگه داره و آخر فیلم نشون بده و معماها حل شه ، منظورم اینه که میان یه پازلی رو میچینن و تیکه تیکه طی روند فیلم یا سریال این رو نشون میدن ، که تو غالب مواقع اصولا نباید مخاطب متوجه شه بلکه در انتها شخصیت اول فیلم با گذاشتن این تیکه ها کنار هم معما رو حل میکنه ( یعنی چیزی که ما بهش توجه نکردیم با این که طی روند فیلم اون رو دیدم )
    مثلا فیلم پرستیژ من واقعا انتهای فیلم غافلگیر شدم اون موقع که دیدم ( چیز پنهانی نداشت فیلم از همون دیالوگها و شعبده بازی میتونستیم تشخیص بدیم ولی من مخاطب دقت نکردم و انتهای فیلم واسم شخصیت اول مسئله رو حل کرد )
    دقیقا تو این فیلم گفتم این پیرزن ( مادر مظنون اول فیلم ) قاتل بچه هاست نه این شخصی که هیو جکمن بهش شک کرده ( از اون حرفی که زد همسرم یه روز رفت و دیگه نیومد و پیدا کردن جسد خونه کشیش حتی با این شخصتی که از آلکس نشون دادن ، به نظر من قطعی بود که کار اون نبوده ، حتی حرف نزدنش) ، یعنی اون سورپرایزی که انتظار داشتم واسم اتفاق نیفتاد میشد گفت قاتل کیه لازم نبود تا انتها فیلم رو ببینیم ( با این فرض که هدف از دیدن این فیلم پیدا کردن قاتل بود و بس )
    بحث دیگه اون شخصیتی که تو خونش مار نگه میداشت من اصلا دلیل حضورش رو نفهمیدم ، یا چجوری بهش مشکوک شد کارآگاهه
    جدا از اینها فضا تاریک دل نشینی داشت و ایضا بازی خوب بازیگرها و عاشق اون دیالوگ جکمن شدم وقتی آلکس رو تو اتاقک گذاشت فک کنم هم چین چیزی رو از انجیل داشت زمزمه میکرد " خدایا ما رو ببخش همان طور که ما ... " یحتمل 3 نقطه ای که گذاشتم این بود : " همانطور که ما بنده هایت را میبخشیم خلاصه منظورش گذشت بین انسانها بود" که این رو ادامش رو نگفت و خودش به فکر فرو رفت
    امتیاز من 6.5

3. 8 کاربرِ زیر از 86471181 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

It's the little things that make the world
    سپاس
    20,437
    از این کاربر 25,054 بار در 1,605 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : [اکران اختصاصی انجمن] فیلم اول: محبوسان

نقل قول نوشته اصلی توسط 86471181 نمایش پست ها
    فیلم هایی با این تم ( نمیدونم بگم جنایی ، معمایی ، پلیسی یا تلفیقی از اینها حالا به نظر من بحث معماگونش بیشتر تو چشم میزد ) اصولا قراره یه غافلگیری واسه مخاطب ایجاد کنه ، منظورم این نیست که یه تیکه از فیلم رو کلا نگه داره و آخر فیلم نشون بده و معماها حل شه ، منظورم اینه که میان یه پازلی رو میچینن و تیکه تیکه طی روند فیلم یا سریال این رو نشون میدن ، که تو غالب مواقع اصولا نباید مخاطب متوجه شه بلکه در انتها شخصیت اول فیلم با گذاشتن این تیکه ها کنار هم معما رو حل میکنه ( یعنی چیزی که ما بهش توجه نکردیم با این که طی روند فیلم اون رو دیدم )
    مثلا فیلم پرستیژ من واقعا انتهای فیلم غافلگیر شدم اون موقع که دیدم ( چیز پنهانی نداشت فیلم از همون دیالوگها و شعبده بازی میتونستیم تشخیص بدیم ولی من مخاطب دقت نکردم و انتهای فیلم واسم شخصیت اول مسئله رو حل کرد )
    دقیقا تو این فیلم گفتم این پیرزن ( مادر مظنون اول فیلم ) قاتل بچه هاست نه این شخصی که هیو جکمن بهش شک کرده ( از اون حرفی که زد همسرم یه روز رفت و دیگه نیومد و پیدا کردن جسد خونه کشیش حتی با این شخصتی که از آلکس نشون دادن ، به نظر من قطعی بود که کار اون نبوده ، حتی حرف نزدنش) ، یعنی اون سورپرایزی که انتظار داشتم واسم اتفاق نیفتاد میشد گفت قاتل کیه لازم نبود تا انتها فیلم رو ببینیم (با این فرض که هدف از دیدن این فیلم پیدا کردن قاتل بود و بس)
    اگه تمرکز اصلی فیلم روی عنصر غافلگیری آخر فیلم میبود، حرف شما رو قبول داشتم که اصلا فیلم موفقی نبوده. چون خیلی فیلم ها هست که نسبت به این توی امر غافلگیری آخر داستان موفق تر بودند. اما اینجا توی "زندانیان" عنصر غافلگیری و پیدا کردن آدم ربا، در درجه دوم قرار میگیره به نظرم. فیلم نخواسته آخرش بیننده رو به تعجب بندازه که مثلا دهنمون باز بمونه بگیم: "وای، پس کار این بود!؟" فیلم در درجه اول به شخصیت ها و یک سری اصول اخلاقی پرداخته. تغییراتی که توی شخصیت ها به وجود میاد فیلم رو زیبا کرده. شخصیت "کلر" آدمیه که خودشو همیشه برای همه چیز آماده کرده، زیرزمین خونه شو پر از آذوقه کرده و مهم ترین آموزه ی پدرش رو "آماده بودن" میدونه، یک دفعه با همچین اتفاقی روبرو میشه و به همه کاری دست میزنه، بی احساس میشه و حتی یک لحظه به ذهنش خطور نمیکنه که ممکنه اشتباه کنه. با این همه بیننده به اون حق میده.
    فیلم به شدت احساسیه، فیلمو به خواهرم دادم ببینه، آخراش دیدم افتاده گریه!!!
    از این نظرات به شدت فیلم خوبی بود. اگه با این دید می‌دیدید، و منتظر یک غافلگیری بزرگ نبودید، مطمئنا بیشتر لذت می‌بردید.

نقل قول نوشته اصلی توسط 86471181 نمایش پست ها
    بحث دیگه اون شخصیتی که تو خونش مار نگه میداشت من اصلا دلیل حضورش رو نفهمیدم ، یا چجوری بهش مشکوک شد کارآگاهه
    اونی که مار نگه میداشت هم از قربانیان قبلی همین خونواده بوده که از دستشون فرار کرده، اما چون مدت زیادی زندانی بوده و از اون نوشیدنیه خورده، عقل از سرش پریده.
    وقتی مراسم شب زنده داری بود، اومد که خرس عروسکیه دختر بچه هه رو بدزده که کاراگهه دیدش و بهش مشکوک شد

5. 7 کاربرِ زیر از amingeneral بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

صفحه 2 از 2 اولیناولین 12