برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید

نمایش نتیجه ی نظرسنجی: چه امتیازی برای این فیلم در نظر گرفته اید ؟

رأی دهندگان
28. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • امتیاز 5

1 3.57%
  • امتیاز 5.5

0 0%
  • امتیاز 6

2 7.14%
  • امتیاز 6.5

1 3.57%
  • امتیاز 7

1 3.57%
  • امتیاز 7.5

2 7.14%
  • امتیاز 8

2 7.14%
  • امتیاز 8.5

3 10.71%
  • امتیاز 9

6 21.43%
  • امتیاز 9.5

3 10.71%
  • امتیاز 10

7 25.00%
صفحه 2 از 2 اولیناولین 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 16 از مجموع 16
    Master and Margarita
    سپاس
    2,569
    از این کاربر 7,648 بار در 751 پست سپاس گزاری شده

[اکران اختصاصی انجمن] فیلم اول: جاذبه

"الفونسو کوارن" رو نمی توانیم از دسته از کارگردان هایی مانند هیچکاک که کارگردان متولد شده اند بدانیم و حتی نمی توان جزء کارگردان های صاحب سبک به حساب آورد اما چیزی که باعث تمایز از دیگر کارگردان های متوسط هالیوود شده است، تلاشش برای موفقیت و درس گرفتن از اشتباهات گذشته سینمایی وی است. اگه به لیست کارهایی که تا امروز توسط "کوارن" ساخته شده؛ از رمنس اقتباسی ضعیف آینده ی درخشان تا قسمت سوم فانتزی هری پاتر و نقطه ی تبلورش یعنی فرزندان انسان که جاذبه تا حد زیادی وامدارش هست نگاهی بینداریم، به دو نکته ی قابل توجه میرسیم، اول تلاش برای به دست اوردن تجارب متفاوت و دوم هم درک تدریجی از سلیقه ی مخاطب.

"جاذبه" را می توان به عنوان ژانر سای فای -سرویوال معرفی کرد. تلاش انسان ها برای زنده ماندن یکی از کلیشه ای ترین موضوعات هالیوود است که در شکل ها و فضاهای متفاوت زیادی روی پرده سینما به نمایش در آمده. پس اگر قرار باشد تمایزی ایجاد کنیم باید به دنبال تفاوت در کیفیت ساخت و تا حدودی به دنبال فلسفه ی فیلم بگردیم. معمولا برای ساخت فیلم هایی که برای مخاطب فضایی ناملموس دارد، اصلی ترین فاکتور فضاسازی مناسب و تلاش هر چه بیشتر برای القای حس فیلم به مخاطب است. این موضوع به حدی می تواند تاثیرگذار باشد که جدا از خود فیلمنامه و بازی بازیگر ها و سایر المان های مهم فیلمسازی،به خاطر فرصتی که به مخاطب داده میشود تا حسی جدید و خارج از تجربه ی دنیای اطرافش رو تجربه کند، به خودی خود می تواند تضمین کننده ی موفقیت فیلم باشد.
    اولین شاتی که مخاطب در فیلم حس می کند (جدا از تکنیک های فیلمبرداری) دقیقا 13 دقیقه بعد از آغاز فیلم است. کارگردان این فرصت رو به بیننده می دهد تا در 13 دقیقه ی مستند وار، آن هم از دریچه و کادر معلق و سرگردان فیلمبردار، جزئیات رفتاری یک سری فضا نورد، از سختی هضم غذا گرفته تا چرخش بدون کنترل و حس دور شدن از زمین را تحت نظر بگیرد و تا حد زیادی با محیطی که تا به حال تجربه نکرده همرنگ شود. تا آن جایی که در سکانس پایانی فیلم، لبخند شخصیت اصلی فیلم کاملا برای بیننده معنا دارد. به خصوص اگر کمک بازیگر را هم به همراه داشته باشد. شخصیت ذاتی بولاک در این فیلم کاملا به کمکش آمده تا زنی رو به تصویر کشد که ورای احساسات زنانه در مقابل تمام موج های احساسی مقابله می کند و راهش رو برای نجاتش هموار می کند. نباید این نکته رو فراموش کرد که بازی در سکانس هایی با این مدت چقدر نیازمند تمرکز بالا و دقت است. فقط یک اشتباه کوچیک می تواند یک روز تمام رو از کل گروه فیلمبرداری بگیرد. به نظر من نهایت بد شانسی یک بازیگر می تواند این باشد که بهترین بازی خودش رو در سالی انجام بدهد که همزمان با بازی کیت بلانشی باشد که در نقش جاسمین معنای دیگر به بازیگری بخشیده است.

ظرافت در ساخت در جاذبه کاملا پررنگ است. می توان به طور مجزا خیلی از این موارد رو هایلایت کرد و مورد بررسیشان قرار داد. از صدا گذاری گرفته (که با تغییر زاویه ی دوربین از سوم شخص به اول شخص کاملا همراهی می کند) تا جلوه های ویژه ی بسیار زیبایی که تخیل رو در واقعیت معنانی میکند. اما تمام این ها زمانی نمود می کنند که با حل شدن در خود فیلم، به ترکیبی با کیفیت عالی تبدیل می شوند. دقیقا مثل موسیقی ای که دارای نت های کمکی ایست که شاید اصلا توسط گوش ما قابل تفکیک نباشند اما تاثیر بسیار زیادی در زیبا شدن موسیقی دارند.

نویسنده: مجتبی (prongz)

امیدواریم از دیدن این اثر در کنار ما لذت ببرید.

پ.ن: جا داره یک تشکر ویژه از دوست خوبم "مجتبی" عزیز که به خاطر وقتی که گذاشتند و این نقد زیبا و بودن نقص را در اختیار ما قرار دادند. از همین جا از لطفی که کردند، نهایت سپاس گذاری رو داریم.

چه غریب ماندی ای دل...
    سپاس
    844
    از این کاربر 1,178 بار در 177 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : [اکران اختصاصی انجمن] فیلم اول: جاذبه

نقل قول نوشته اصلی توسط gallow نمایش پست ها
    اصلی ترین فاکتور فضاسازی مناسب و تلاش هر چه بیشتر برای القای حس فیلم به مخاطب است. این موضوع به حدی می تواند تاثیرگذار باشد که جدا از خود فیلمنامه و بازی بازیگر ها و سایر المان های مهم فیلمسازی،به خاطر فرصتی که به مخاطب داده میشود تا حسی جدید و خارج از تجربه ی دنیای اطرافش رو تجربه کند، به خودی خود می تواند تضمین کننده ی موفقیت فیلم باشد.
    با این قسمت کاملا موافقم .... میشه گفت قسمت اعظم موفقیت فیلم مدیون نوآوری و به تصویر درآوردن واقعیت دنیای بیرون به شکلی زیبا و ملموس برای مخاطبه .

مطمئنا نسخه 3d این فیلم نمای جدید و لذت بخشی برای مخاطب باز میکنه .

ایده فیلم ساده و سرراسته ... زنده ماندن ... اون چیزی که متمایزش میکنه محیط واقع گرایانه در دنیایی بیگانه برای بشرـه .... این باعث میشه یک ساعت و نیم فیلم ، انگار یک دقیقه و نیم بگذره

3. 7 کاربرِ زیر از hossein 2 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    3,728
    از این کاربر 7,997 بار در 836 پست سپاس گزاری شده

فیلمو 8.5 دادم خوش ساخت و جلوه های ویژه اش عالیه اما بنظرم جا داشت بهتره باشه موضوعی که تو فیلم بنظرم زیاد احساس میشه اینکه کارگردان خیلی عجله داره تا فیلمو به پایان برسونه بدونه این فیلم حداقل باید 2:30 باید میبود که فیلم خودشو بیشتر نشون بده این که نقش اصلی کارکتر زن باشه با گذشته ای پیچیده و عدم تمایل به زندگی نکته مثبتشه داخل فیلم به دشمنی روسها با امریکا اشاره شد بجای این که بخوان یه حادثه برخورد شهاب سنگ با ماهواره نشون بدن بازم امریکایها سعی دارن سیاستو تو فیلمشون نشون بدن نمیدونم اصرارشون برای این کار چیه لامصبا لحظه فرود فیلم عالی و حرف نداشت بنظر من شخثه کارگردان سعی داشت فیلمو به یه حیات خلوت ببره تا به این که همچین اتفاقی بیافته واکنش ناسا چیه ؟ ایا برای اطلاع از اتفاق کسیو میفرسته ؟ موقع برگشت به زمین مردم اون منطقه که خبر به این مهمیو شنیدن وقتی میبینن چیزی به سمت زمین میاد چه واکنشی نشون میدن ؟
    بیستون را عشق کند و شهرتش را فرهاد برد ...

5. 7 کاربرِ زیر از x7music بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    552
    از این کاربر 1,503 بار در 225 پست سپاس گزاری شده

از تاریخ انتشار نسخه سه بعدیه این فیلم کسی اطلاع داره؟
    بعضی دوستان اشاره به داستان ضعیف دارندبرای من فیلمی مثل آواتار از نظر داستانی ضعیف و در مقابلش ارباب حلقه ها شاهکاره؟ می خواستم ببینم قراره آواتار دیگه ببینیم یا از نظر داستانی قویه؟

7. 2 کاربرِ زیر از ali_n540 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

no one miss me when i'm gone
    سپاس
    4,162
    از این کاربر 5,340 بار در 446 پست سپاس گزاری شده

نقل قول نوشته اصلی توسط Ohadi نمایش پست ها
    شما برو تین ولف ـتو ببین! اون خیلی خفن تره!!!
    دوستم بجز جلوه هاش دیگه چه چیزی داره؟ بعدشم من معمولا سریال های که میبینم اواتارشو میذارم بعد از چند وقت اواتار رو عوض میکنم لازم نی تیکه بندازی
    بعد بعدشم این نظر شخصیم بود کلا با فیلم یا سریال های که خوشم نیاد اینطور نظر میدم.

9. 4 کاربرِ زیر از DARK BOY بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

ITSat
    سپاس
    19,860
    از این کاربر 45,497 بار در 2,328 پست سپاس گزاری شده

دوستان اگر من رو نمی زنید می خوام بگم که من با صلوات و چهار تا دعا و زیارت نامه و این جور چیز ها تونستم فیلم رو تحمل کنم
    و با شرمندگی و ارفاقات فراوان امتیاز 6 دادیم بهش

فقط یک سوال کوچولو ذهن من رو درگیر کرده . مسخره ام نکنید ها ، سواله دیگه
    سوال :
    آقا توی فضا همیشه این طوری هست که یک سفینه یا کاوشگر یا چمی دونم ماهواره یا ایستگاه فضایی وقتی می ترکه یا خراب میشه و پودر میشه به هر علتی ، بعدش میاد بقیه ماهواره ها رو این طوری خراب میکنه و به هم می ریزه ؟ اگر این طوری باشه هر دقیقه باید 100 تا تلفات فضایی بدیم که چون این آشغال های فضایی توی فضا هی می چرخه و از بین نمیره و هی برخورد میکنه با چیزهای دیگه و هی زیاد تر میشه ...
    جدا همچین این سه چهار تا ایستگاه و ماهواره ها خراب شدن من واقعا نگران شدم
    آخه نمیشه که این طوری یک ماهواره بترکه بعدش این همه صدمه به بقیه ماهواره ها و ایستگاه های فضایی دیگه بخوره که ... جدا این موضوع برای من حل نشدش

به نظر من این فیلم داستان نداشت و در واقع یک جورایی مستند بودش و به جز جلوه های ویژه که خیلی ها میگن خوب بوده و باز من میگم که هیچی نبوده فقط جورج کلونی رو داشت که اون هم باز جورج کلونی همیشگی نبودش . اون بولاک هم که .... هیچی نگم براش بهتره چون ممکنه بیشتر کتکم بزنید.

11. 8 کاربرِ زیر از WalTer WhiTe بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    3,728
    از این کاربر 7,997 بار در 836 پست سپاس گزاری شده

نقل قول نوشته اصلی توسط WalTer WhiTe نمایش پست ها
    سوال :
    آقا توی فضا همیشه این طوری هست که یک سفینه یا کاوشگر یا چمی دونم ماهواره یا ایستگاه فضایی وقتی می ترکه یا خراب میشه و پودر میشه به هر علتی ، بعدش میاد بقیه ماهواره ها رو این طوری خراب میکنه و به هم می ریزه ؟ اگر این طوری باشه هر دقیقه باید 100 تا تلفات فضایی بدیم که چون این آشغال های فضایی توی فضا هی می چرخه و از بین نمیره و هی برخورد میکنه با چیزهای دیگه و هی زیاد تر میشه ...
    جدا همچین این سه چهار تا ایستگاه و ماهواره ها خراب شدن من واقعا نگران شدم
    آخه نمیشه که این طوری یک ماهواره بترکه بعدش این همه صدمه به بقیه ماهواره ها و ایستگاه های فضایی دیگه بخوره که ... جدا این موضوع برای من حل نشدش
    این قسمتش ضعیف و اغراق امیز بود

نقل قول نوشته اصلی توسط WalTer WhiTe نمایش پست ها
    به نظر من این فیلم داستان نداشت و در واقع یک جورایی مستند بودش و به جز جلوه های ویژه که خیلی ها میگن خوب بوده و باز من میگم که هیچی نبوده فقط جورج کلونی رو داشت که اون هم باز جورج کلونی همیشگی نبودش . اون بولاک هم که .... هیچی نگم براش بهتره چون ممکنه بیشتر کتکم بزنید.
    هوی ساندرا جیگره حواستو جمع کن
    بیستون را عشق کند و شهرتش را فرهاد برد ...

13. 6 کاربرِ زیر از x7music بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

صفحه 2 از 2 اولیناولین 12