برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 از مجموع 6
 1. #1
  جمله مورد علاقه ندارد
  تاریخ عضویت
  Oct 2012
  محل سکونت
  بین یک مشت دزد
  ارسال ها
  1,309
  سپاس
  15,924
  از این کاربر 28,583 بار در 1,397 پست سپاس گزاری شده

  Lost | پاسخ به معماهای سریال از زبان نویسنده


  سریالهای تلویزیونی کمی پیدا میشوند که پراز رمز و راز باشند و بیننده را میخکوب ودرگیر معماهای خود کنند.دراین بین سریال LOST را میتوان رازآلودترین سریالی که تاکنون ساخته شده نام برد.این سریال 121 قسمتی در6فصل تدوین شده که از سال 2004الی 2010 ازسوی شبکه ی ABC پخش میشده است و دراین سالها تبدیل به یکی از شاهکارهای صنعت سریال شده است.سریالی که در ورای رمز و رازهای بی شمارش توانست جوایز متعددی را از آن خود نماید.
  دیمن لیندلف نویسنده ی سریال LOST درطی مصاحبه ی پرسش و پاسخ به سوالات متعددی که برای بینندگان پیش آمد پاسخ ارائه کرد که باهم جوابهایش را مرور میکنیم.
  پیشنهاد میدم اگر سریال رو با دقت دیدین و به پاسخ بعضی سوالاتتون نرسیدین حتما گفت و گوی زیر رو مطالعه کنید.واسه من خیلی چیزا روشن شد.
  پرسش: "خب، همه چیز برزخ بود دیگه؟درسته؟آره؟"
  پاسخ: خیر.
  - ظاهرا مردم فکر میکنند جزیره سمبلی از برزخ بوده است و تمام افراد سریال تمام مدت را مرده بودند. پایگاه اینترنتی The Verge از نویسنده یعنی لیندلف این سوال را پرسیده بود و وی درپاسخ چنین جواب داد.
  هرچیزی که در جزیره اتفاق افتاد درزمان واقعی اتفاق افتاده بود و لزوما برزخی درکار نبود. ما برای روشن کردن این موضوع در آخرین دیالوگهای سریال این موضوع را شفاف سازی کردیم و با گنجاندن دیالوگ"همه چیز واقعی بود" صحت این موضوع را بیان کردیم.بعد از صانحه ی هوایی پرواز اوشنیک به جز عده ای معدود بقیه زنده ماندند و خود را درون جزیره یافتند.

  پرسش: جزیره چی بود؟
  پاسخ: جادو.
  اگر بخواهم جوابی طولانی بدهم بهترین جوابی که میتوانم به شما بدهم اینست که "جزیره مکانی هشیار بود که میتوانست در زمان وفضا سفر کند و تمام شرایط برای زندگی کردن درآن مهیا بود.انرژی جزیره از ترکیب آب و نور منشا میگرفت.تولد ومرگ تنها طبق صلاحدید جزیره صورت میگرفت.بدون نور وآب هیچ چیزی درجزیره پایدار باقی نمیماند"
  ولی اگر جواب کوتاه میخواهید همان کلمه ی "جادو" کافیست.اگر ارتباط بااین کلمه برایتان سخت است پس LOST برای شما ساخته نشده است.درسریال تقابل بین "علم و یقین" به نمایش گذاشته شد.

  جادویی که ما از آن یاد میکنیم ترکیبی از هردوی اینها بود.دوشخصیت اصلی داستان یعنی جک شپرد و جان لاک را در مرکر این جریانات بگذارید.جک شپرد شخصیتی بود که تنها به علم اعتقاد داشت و امکان وقوع حوادث را در علوم جست و جو میکرد و از یقین داشتن به چیزی به جز علم بیم داشت.ازسوی دیگر جان لاک بعد از ورود به جزیره و بدست آوردن قدرت راه رفتنش به یقین رسید که همه چیز وابسته به علم نیست و تمام نیروی خودش را برای حفاظت از جزیره به کاربست ولی اشتباهش این بود که یقین داشتن به چیزی باید درکنار علم باشد.شما باید وجود چیزی را از نظر علمی بپزیرید و سپس به وجودش یقین داشته باشید.جان لاک فقط مرحله ی دوم را داشت ولی جک شپرد رفته رفته ترکیبی از هردو را درخویش یافت و درنهایت قهرمان ما بود.

  پرسش:مجسمه ی بزرگی که در جزیره بود را چه کسی ساخته بود؟
  پاسخ: چرا میپرسی؟
  پاسخ طولانی به این پرس این است"مصریان" و طولانی ترین پاسخ "شاید مصری ها"!
  این مدل سوالات پاسخ دقیقی ندارند چون از چندین سوال ریزتر تشکیل شده اند. مثلا مادر جیکوب از کجا آمده بود؟ تنها پاسخ معقول اینست: "به جزیره آورده شده بود".خب. سوال دیگر که پیش می آید اینست که چه کسی اورا آورده بود؟پدرو مادر آن کسی که مادر جیکوب را به جزیره آورده بودند چه کسانی اند؟ دلیل وجود مجسمه نامشخص است ولی وجودش برای روایت داستان واجب است.

  پرسش: "درون کلبه ی چوبی واقع در جنگل چه چیزی وجود داشت؟
  پاسخ: جزیره.
  نکته ی مهمی که اکثر مردم آن را فراموش کردند این بود که جزیره خودش یک شخصیت بود.شخصیتی که درابتدا سعی در ایجاد رابطه با جان لاک نمود.این شخصیت جیکوب را وادار به تغییر در روند اتفاق وقایع میکرد.وقایعی که حتی خود جیکوب نیز در فهمیدن آنها عاجز بود.وقایعی که میبایستی انجام میشد. آن جزیره بود.جهان بود.قوانین و تقدیر بود.آن خدا بود.
  چیزی که باعث شد جک به جزیره برگردد و نگذارد مایکل خودش را بکشد.چیزی که جیکوب نمیدانست چیست ولی قسم خورده بود از آن محافظت کند. به این ترتیب بسیاری از سوالات با این جمله که "جزیره باعث شد" روشن میشوند. کلبه ی یاد شده محلی بود که بصورت راندوم در نقاط مختلف جزیره پدیدار میشد.این مکان نه جان لاک بود و نه دود سیاه و نه جیکوب. همان ترکیبی از علم و یقین بود که پیشتر اشاره شد.کلبه درواقع یک بازی بود. بازی ای که جزیره آن را دوست داشت.دود سیاه میخواست با تسلط بر بازی از جزیره خارج شود و جیکوب میخواست از دست دود سیاه خلاص شود. این بازی جوری بود که کسی نمیدانست نقش مهمی درآن دارد.جزیره افراد مختلفی را به بازی دعوت میکرد و این شخصیتها بودند که با تصمیم گیری خود بازی را میباختند و یا برنده میشدند.

  پرسش: "جوابهایتان هم شبیه سریالتان مبهم و فلسفیست.
  پاسخ: ایراد از سوالات است.

  پرسش: "پاسخ شما درقبال این سوال که جوابهایتان برایم مبهم است چیست؟
  پاسخ:شما سریال اشتباهی را برای تماشا کردن انتخاب کردی یا اینکه نحوه ی تماشا کردنت اشتباه است.فکر کنم دلیل دوم است که پاسخ های من برایت خوشایند نیست.
  ما میدانیم که جزیره چه بود، ما میدونیم دود سیاه چی بود و چرا تو جزیره ای گرمسیر خرس قطبی پرسه میزدو چه اتفاقاتی برای شخصیتها افتاد و چه مدل آدمایی بین شخصیتها پیدا میشد و از کاری که انجام دادن هم باخبریم. اونا جهان رو نجات دادن.
  البته جادو هم تواین امر مشارکت داشت.

  پرسش:دود سیاه چی بود؟
  پاسخ: محافظ نیمی از جزیره
  درابتدا "مادر" محافظ جزیره بود. مادر همان نیروی جزیره بود.همان دود سیاه که نیمی از قدرتش رو به جیکوب و نیمی رو به پسر سیاه پوشش داده بود و این باعث شد که خودشون نتونن دیگری رو بکشن و به یک واسطه نیاز داشتن. عاقلانه س که محافظ جزیره ای اسرارآمیز و جادویی یک هیولای دودزای سیاه باشه که افکار مردم رو میتونست بخونه و در کسری از ثانیه اونارو بکشه. راسائو! شخصیتی که دخترش رو بعد از ورود به جزیره ازش گرفته بودن درمورد دود سیاه حق داشت.اون میگفت دود سیاه یک سیستم حفاظتی بود.

  یک عامل خیلی مهم که تاجایی که امکان داشت از جزیره محافظت میکرد. این مادر هردو بچه رو دوست داشت و کاری کرد که هرکدومشون نیمی از اون رو دراختیار داشته باشن. مادر خاکستری خودش رو به دو بخش "تاریک و روشن" تقسیم کرد و مشکل اینجا بود که پسرک سیاه پوش تبدیل به دود سیاه شد.اون تبدیل به نیروی محافظتی شد که دوست نداشت از جزیره محافظت کنه. مشکل اینجا بود که برای محافظت از قلب جزیره هردو نیروی تاریکی و روشنایی باید متحد میشدن ولی نیروی تاریکی میلی به این اتحاد نداشت.اینجا بود که پرواز شماره 815 اوشنیک وارد ماجرا شد و خوشبختانه جک کسی بود که هردو نیروی تاریکی و روشنایی (علم و یقین) رو باهم داشت دنیا رو نجات داد.
  جیکوب برادرش رو دریک درگیری کودکانه شکست میده و جیکوب که بیهوش شده بود با جریان رودخونه به طور ناخواسته وارد منبع و قلب جزیره میشه.وقتی کسی وارد قلب جزیره بشه از دنیا میره و روحش به تسخیر دودی سیاه رنگ در میاد.دودی که در ذاتش باید از جزیره محافظت کنه.بعد از خروج دود از درون منبع دفعه ی بعدی که ما پسر سیاه پوش رو ملاقات میکنیم گیج و منگ لابه لای جنگل افتاده بود.حالا حدس بزنید چه اتفاقی افتاد.
  جک میدونست که با ورود به منبع از بین میره ولی ما دیدیمش که سالم بود.جریان چیه؟ جک حالا تبدیل به دود سیاه شده بود .دود سیاهی که هم نیروی روشنایی تووجودش بود و هم تاریکی و همین برای محافظت از جزیره(دنیا) کافی بود. اینبار دود سیاه تبدیل به نیروی حفاظتی شد که دوس داشت تو جزیره بمونه. بعد از بیرون اومدن جک از منبع چرا جک دودسیاه نشده بود؟ نیمی از جک روشنایی بود و تاریکی برای از پا در آوردنش کافی نبود.اون بعد از بیرون اومدن از منبع خون ریزی میکرد و با کلی درد به سمت جنگل میرفت.رو زمین دراز کشید و "وینسنت(سگ والت) اومد کنارش و جک چشماشو بست و سریال تموم شد."

  و چیزی که ما انتظار داشتیم بینندگان بهش برسن این بود که جک بعد از بستن چشمهاش دیگه "جک نبود". دود سیاهی بود که دوست داشت تو جزیره بمونه و ازش محافظت کنه از طرفی به هارلی جهت جبران اشتباهات جیکوب کمک کنه.

  حالا منظور از LOST (گمشده) چی بود؟ طبق گفته ی مادر خاکستری دود سیاه میتونه از مرگ هم بدتر باشه.جک شپرد بعد از تبدیل شدن به دود سیاه من و شخصیت درونی خودش رو ازدست میده.دیگه چیزی بعنوان جک ازش باقی نمیمونه.اون نیمی از خودش رو گم کرده و فقط روحش همراه دود سیاه تو جزیره شناور باقیمونده. از طرفی تو دنیای موازی شخصیت جک رو میدیدم که خودش رو گم کرده بود و بی امان از قرص های مسکن استفاده میکرد.اون دیگه به چیزی اعتقاد نداشت.انگار نیمه ی گم شده ی جک جایی دیگه (جزیره) منتظرش بود و به خاطر همین بی تابی میکرد.برای کامل شدن در هردو جهان بی تابی میکرد.بخاطر همین دوباره به جزیره برگشت و نیمه ی گمشده ی خودش رو پیدا کرد و تو جهان موازی و مادی تونست به آرامش خاطر برسه.این همون نکته ایه که کمتر کسی بهش رسید و فکر میکرد سریال بعد از فصل 6 مسخره شده بود.اینجاها رو باید با درک و منطق بیشتری نگاه میکردید.

  پرسش:چرا دود سیاه خلبان رو توقسمت1 کشته بود؟
  پاسخ: خلبان برای محافظت از جزیره کاندید نبود و دودسیاه قصه ی ما یه جورایی قاتل تشریف داشت.

  پرسش: اولین باری که جان لاک با دود سیاه روبه رو شد چی دید؟
  پاسخ: نور روشنی که اطرافش رو سیاهی گرفته بود.قلب جزیره.عشق.زیبایی و بقیه ی چیزها

  پرسش: جسد کریستین شپرد(پدرجک) چرا توی تابوت نبود؟کجا بود؟
  پاسخ:توسط جزیره برانگیخته شد و به جهان موازی کوچ کرد. اون رفت تا به کاندیدا بگه که برای نجات دنیا عجله کنن.

  پرسش: چرا دیگران "والت" رو به شدت میخواستن؟
  پاسخ: چون فرد بخصوصی بود.
  پرسش: چه کسی نامه ای به کیت نوشته بود که مادرش توبیمارستان دراثر سرطان مرده؟
  پاسخ:کسی که مادرش رو میشناخت و خودش هم سرطان داشت.

  پرسش: چرا دود سیاه ازخودش سروصدا ایجاد میکرد؟
  پاسخ:چرا سگها "هاپ هاپ " میکنن؟

  پرسش: والت چطوری با مایکل از طریق ایستگاه قو ارتباط برقرار کرد؟
  پاسخ: هیچ والتی دراون لحظه وجود نداشت.دیگران بودن.

  پرسش:اسب تو جنگل و کیت چه ارتباطی بهم دارن؟
  پاسخ: دود سیاه بود که به اون شکل دراومده بود.

  پرسش: چه کسی و چرا برای مردم پایین جزیره غذا میفرستاد؟
  پاسخ:دیگران بودن که برای زنده نگه داشتن دزموند و کلوین اینکارو میکردن.

  پرسش:چه اتفاقی برای لیبی در زمان واقعی وقتی تو بیمارستان روانی بود افتاد؟
  پاسخ:حالش بهترشد

  پرسش:چرا والت به جان لاک هشدار داده بود که بیخیال بازکردن دریچه شود؟
  پاسخ:از آنجایی که والت شخصیتی استثنائی بود اینطور بگوییم که اون میتوانست حوادث را پیش گویی کند.وی بدون بازشدن دریچه میدانست که قراراست دریچه منفجر شود و یا پای جان لاک زیر در آهنی موجود در دریچه گیر کند و روی شقیقه ی جان لاک تفنگ بگذارند. والت میدانست که عده ی بسیاری بعد از بازشدن دریچه خواهند مرد ولی چون پسر احمقی بود نمیتوانست تصورات خودش را سروسامان دهد درنتیجه تنها به این دیالوگ بسنده کرد:
  "دریچه رو بازنکن آقای لاک!"

  پرسش: حروف هیروگلیف(تصویری) که برروی دیوارهای ایستگاه قو نوشته شده بودند چه معنایی داشتند؟
  پاسخ:درباره ی مرگ بودند.

  پرسش:جمجمه ی چه کسانی در غار خرس قطبی(محل زندگی جیکوب و مادرش) بود؟
  پاسخ:دوتای آنها متعلق به مادر و برادر جیکوب بودند وبقیه برای کسانی که قبل تر از آنها توسط جزیره احضار شده بودند.

  پرسش:آقای اکو و جان لاک چطور از انفجار درون دریچه سالم بیرون آمدند؟
  پاسخ:جزیره هنوز با آنها کار داشت.

  پرسش:چرا جان لاک بعد از انفجار نمیتوانست حرف بزند؟
  پاسخ:انفجاری جادوئی در جزیره ای جادوئی!

  پرسش: چرا دود سیاه دراولین باری که آقای اکو را دید اورا نکشت؟
  پاسخ:درابتدا فکر میکرد برای خودش کاندید پیدا کرده ولی بعد از روشن شدن حقایق اورا دیگر نیاز نداشت.

  پرسش:چرا وقتی آقای اکو درحال مردن بود به جان لاک گفت "بعدی توئی"؟
  پاسخ:به این علت که فکر میکرد دود سیاه گریبان همه را میگیرد.چیزی که اکو در ذهن خویش به آن فکر میکرد این بود "این موجود لعنتیه سیاه رنگ خبیث که منو به این روز انداخت هیچ رحمی نداره و دفعه ی بعد نوبت توئه که کشته بشی" ولی چون آقای اکو توان گفتن این همه حرف را موقع مرگ نداشت به همان جمله ی "You’re Next" بسنده کرد.

  پرسش:چرا هیچ زنی درجزیره نمیتوانست بچه دار شود؟
  پاسخ:خیلی قبل تر از سقوط پرواز 815 اوشنیک همه چیز عادی بود و شخصیت "Ethan" در جزیره به دنیا آمده بود.بعد از آن جزیره نمیخواست کسی متولد شود.

  پرسش: خالکوبی جک چه معنایی داشت؟
  پاسخ: "او درمیانشان قدم میزند ولی یکی از آنها نیست" معنی جملات و سمبلهایی است که برروی بازوی جک حک شده بودند ولی واقعیت اینست که او هم مثل خیلی های دیگر برروی دستش خالکوبی داشت.همین!

  پرسش:چه بلایی برسر دوست دوران کودکی بنجامین یعنی "Annie" آمد؟
  پاسخ:او بزرگ شد و مرد.
  پرسش:میکائیل(مرد نارنجک به دستی که چارلی درون آب غرق کرد) چطور هنوز زنده بود؟
  پاسخ:او زنده نبود.فقط سعی میکرد نمیرد.این را مدیون جزیره و جیکوب بود.

  پرسش:چرا والت به جان لاک گفت که هنوز کاری برای انجام دادن داری؟
  پاسخ: به او یادآور شد که برای نجات دنیا و بازگرداندن کاندیدا میبایست جان فشانی کند.

  پرسش: چرا فارادی در محاسبات زمانی اش دچار مشکل بود؟
  پاسخ: جزیره با ساعت فارادی کار نمیکرد.
  پرسش:دود سیاه چطور از مانعی که جیکوب کارگذاشته بود(خاکسترسیاه رنگ) رد شد؟
  پاسخ: قسمتی از این مانع ازبین رفته بود و دود سیاه از همانجا به منطقه ای که اجازه ی ورود به آن را نداشت وارد شد.

  پرسش: چرا مایلز تمایل به ترک جزیره نداشت؟
  پاسخ:جزیره شبیه قبرستانی از مردگان بود و مایلز هم میتوانست با آنها صحبت کند.برای خودش همدم پیدا کرده بود.

  پرسش: چرا فنس خورشیدی برروی ریچارد اثر نمیکرد؟
  پاسخ: او فناناپذیر بود به لطف جیکوب.

  پرسش:چه کسی دایره ی خاکستری اطراف کلبه ی جیکوب رو خراب کرده بود؟
  پاسخ:خودم هم دقیق نمیدانم.احتمالا موش خرما! پاسخ این سوال را کسی نمیداند.

  پرسش:چرا جیکوب توانایی خروج از جزیره را داشت ولی دودسیاه نمیتوانست از آنجا خارج شود؟
  پاسخ:جیکوب با نوشیدن آبی که مادرش به او داد داوطلبانه پذیرفت که از جزیره محافظت میکند و این توانایی به او داده شد که محدود به جزیره نباشد ولی دود سیاه قدرت خودش را از منبع وقلب جزیره میگرفت و همین موضوع وی را محدود میکرد تا درنزدیکی منبع خویش بماند تا روزی که از بار امانت خلاص شود.

  پرسش:وقتی جیکوب آخرین نفس هاش رو میکشید گفت "اونها دارن میان".اونا کی بودن؟
  پاسخ: 6کاندید باقیمانده که از 1970 به بعد زنده مونده بودن.

  پرسش:اون استخری که مرده ها رو توش میزاشتن و اونا زنده میشدن جریانش چی بود؟
  پاسخ: آبی که تو اون استخر بود از منبع جزیره سرچشمه میگرفت و ازطرفی جادو و معجزه ......

  پرسش: چرا سعید بعد از دوباره زنده شدن لهجه ی انگلیسی پیدا کرده بود؟
  پاسخ:سوال بعدی لطفا

  پرسش:منظور از آلودگی چی بود که شخصیتها درموردش حرف میزدن؟
  پاسخ:تاثیری بود که دود سیاه روی افراد میزاشت.همه ی جزیره آلوده شده بودن.  خیلی ممنون از پاسخ های دقیق و البته فلسفیتون.
  -مرسی و موفق باشید. 2. #2
  no one miss me when i'm gone
  تاریخ عضویت
  Aug 2013
  محل سکونت
  تهران
  ارسال ها
  422
  سپاس
  4,157
  از این کاربر 5,314 بار در 446 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : Lost | پاسخ به معماهای سریال از زبان نویسنده

  باعث شدی یک بار دیگه بشینم این سریال از اول ببینم ولی به بعضی از سوالات خیلی مبهم جواب میداد و بعضی سوالات واقعا بی نمک بود بهرحال خیلی چیزها هم بعد چندسال مشخص شد

 3. 8 کاربرِ زیر از DARK BOY بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 4. #3
  تاریخ عضویت
  Jul 2012
  محل سکونت
  تهران
  ارسال ها
  121
  سپاس
  526
  از این کاربر 963 بار در 124 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : Lost | پاسخ به معماهای سریال از زبان نویسنده

  جواب های عجیب ! برای سریالی عجیب یادش به خیر حیف که خیلی از نکات ریز سریال رو یادم نمی آد !
  By what right does The wolf judge The lion

 5. 11 کاربرِ زیر از saeed_iri بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 6. #4
  تاریخ عضویت
  Apr 2016
  ارسال ها
  64
  سپاس
  173
  از این کاربر 250 بار در 70 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : Lost | پاسخ به معماهای سریال از زبان نویسنده

  چرا به هیوگو میگفتن هارلی ؟ اینم یه سواله که بی پاسخ موند

 7. 3 کاربرِ زیر از persp000000lis بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 8. #5
  تاریخ عضویت
  May 2014
  محل سکونت
  تهران.اسلامشهر
  ارسال ها
  93
  سپاس
  2,624
  از این کاربر 6,420 بار در 909 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : Lost | پاسخ به معماهای سریال از زبان نویسنده

  چیزی که واسه من بدون جواب مونده همون ترتیب شماره ها بود.

  همون شماره هایی که هیوگو جایزه لاتاری رو برده بود و روی دریچه نوشته شده بود؟
  البته نمیدونم انزلیچی توی تاپیک نیمه کاره لاست جوابشو داد یا نه...

  کاش میومد و الباقی تاپیک رو اجرا میکرد

 9. 4 کاربرِ زیر از KEVIN GARVEY بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 10. #6
  wubba lubba dub dub
  تاریخ عضویت
  Apr 2015
  محل سکونت
  همین دوربرا نزدیکم
  ارسال ها
  1,111
  سپاس
  3,881
  از این کاربر 7,029 بار در 464 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : Lost | پاسخ به معماهای سریال از زبان نویسنده

  منم با مهراب موافقم
  حالا که محمد عزیز برگشته کار تاپیک رو ادمه بده خیلی خوب میشه


 11. 4 کاربرِ زیر از тнor بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 

 

موضوعات مشابه

 1. زیرنویس فارسی سریال lost - شش فصل کامل
  By NOjAN in forum گروه زیرنویس های I-J-K-L
  پاسخ ها: 5
  آخرين ارسال: 09-03-2015, 02:10 PM
 2. پاسخ ها: 1
  آخرين ارسال: 04-26-2014, 03:14 PM
 3. پاسخ ها: 6
  آخرين ارسال: 06-23-2013, 10:54 AM

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
 • قدرت گرفته از سیستم vBulletin نسخه ی 4.2.3
 • قالب اختصاصی انجمن TvWorld نسخه ی 1.0
 • طراحی و اجرای قالب : نوژن
 • تمام حقوق مطالب و محتوا برای تی وی وُرلد محفوظ می باشد
Powered by vBulletin® Version 4.2.1
Copyright ©2000 - 2009, Jelsoft Enterprises Ltd.