برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 از مجموع 10

Hybrid View

جمله مورد علاقه ندارد
    سپاس
    16,112
    از این کاربر 30,047 بار در 1,455 پست سپاس گزاری شده

5 فیلم برتر ژانر موزیکال در تاریخ سینما

امسال نیزهمانندسالهای قبل تنوع فیلمهای سینمایی زیاد است و مطابق باسلیقه ی تان گزینه های زیادی برای تماشاکردن جلوی رویتان قراردارد.از فیلمهای اکشن و علمی تخیلی گرفته تا درام و طنز و نیز فیلمهای خوبی درژانر موزیکال که منتظر اکران درسینماها هستند. فیلم Jersey Boys به کارگردانی "کلینت ایستوود" درحال تهیه میباشد درمورد گروه موزیکی به نام "چهارفصل" میباشد که در دهه ی 1960 کولاکی در موسیقی به پا کرده بودند.از بازیگرانی که در این فیلم نقش آفرینی میکنند میتوان به کریستوفرواکن،جان لیود یانگ و وینسنت پیاتزا و همچنین فرانچسکا ایستوود اشاره کرد.
    فیلم موزیکال دیگری که در2014 اکران میشود اثری است به اسم Annie که نسخه ی بازسازی شده ی فیلمی باهمین نام است که درسال 1982 اکران شده بود.این فیلم 19دسامبر اکران میشود و جیمی فاکس و کامرون دیاز از جمله بازیگران این فیلم میباشند.
    تااینجای کار میتوان گفت که هالیوود در پرداختن به ژانر موزیکال موفق عمل کرده و درطی سالیان اخیر تاحدودی هواداران این ژانر را سرحال نگه داشته است.بااینحال باهم نگاهی به 5 فیلم برتر ژانر موزیکال می افکنیم.اساس این انتخاب ها رای منتقدین و میزان فروش این فیلمها در زمان خودشان میباشد.

1. West Side Story
    فیلم محصول 1961 که برگرفته از رمان ویلیام شکسپیر یعنی رومئو و جولیت میباشد ولی داستانش کمی فرق دارد.داستان این فیلم درباره ی دو جوان جویای نام است که بعد از دست و پاکردن نام و نشانی برای خودشان درزمینه ی موسیقی از طرف باندهای تبهکاری نیویورک مورد سوءاستفاده قرار میگیرند. تم فیلم برگرفته از حال وهوای دهه ی 1950 نیویورک است.
    موسیقی کلاسیک فوق العاده ای که لئوناردو برنشتاین آن را اجرا کرده و نیز متن شعری که استفان ساندهیم آن را نوشته از نقاط قوت این فیلم درآن سال بود که باعث شد بسیاری از مردم برای شنیدن آهنگهای زیبای این فیلم به سینما بروند.این فیلم بیش از هرفیلم موزیکال دیگری ازسوی آکادمی اسکار جایزه دریافت کرده است.طبق آمار IMDB این فیلم توانست 10 جایزه ی اسکار را در رشته های مختلف از آن خود نماید و از سوی منتقدین و سایتشان(Rotten Tomatoes) نمره ی 94از 100 را دریافت نماید.
    2. Chicago
    بعد از اکران این فیلم درسال 2002 روح تازه ای در کالبد ژانر موزیکال دمیده شد و ازسوی بیش از 30 منبع معتبر رتبه گذاری درآن سال بهترین فیلم اکران شده لقب گرفت.داستان فیلم درباره ی دو زن است که اعتبار خودشان را درموسیقی خدشه دار میکنند تا از وقوع قتلی احتمالی جلوگیری کنند. طبق آمار باکس آفیس این فیلم با 171 میلیون دلار فروش توانست بهترین فروش را دربین فیلمهای این ژانر از سال 1974 به بعد داشته باشد.
    منتقدین به این فیلم از100 نمره 87 را داده اند.
    3. The Sound Of Music
    فیلمی که درسال 1965 ساخته و اکران شد یکی از فیلمهایی بود که در دهه ی طلایی هالیوود(1950تا1960) یعنی دهه ای که ژانر موزیکال طرفداران بسیاری داشت منتشر شده بود. دو آهنگ"My Favorite Things" و “Do-Re-Mi” که دراین فیلم ازآنها استفاده شد یکی از خاطره انگیز ترین آهنگهایی اند که قدیمی های سینما از شنیدنشان درآن سالها لذت میبردند.این فیلم توانست 5 اسکار از جمله جایزه ی بهترین فیلم سال را ازآن خویش نماید.
    4. Sweeney Todd: The Demon Barber Of Fleet Street
    موفقیتهایی که استفان ساندهیم درسال 1979 دزمینه ی موسیقی به دست آورده بود داستان و درون مایه ی فیلم "تیم برتون" شد که درسال 2007 اکران شد.دراین فیلم از قطعه های موسیقی اوریجینال استفان ساندهیم درسال 1979 استفاده شد . جانی دپ از بازیگران این فیلم بود.داستان فیلم درباره ی آرایشگری است که برای انتقام گرفتن از یک قاضی ماجراهای دست به روشهای مختلفی برای نزدیکی به وی میزند و درنتهایت داستان فیلم را رقم میزند.
    موسیقی های بسیار متنوعی که دراین فیلم شنیده میشد ازسوی بسیاری ازمنتقدین مورد تمجید قرار گرفت. بااینحال درآن سال این فیلم توانست دو جایزه ی اسکار برنده شود.یکی برای بهترین فیلم هنری و دیگری جایزه ی بهترین بازیگر مرد که به جانی دپ رسید.این فیلم با 53 میلیون دلار فروش توانسته تااین لحظه دررتبه ی پنجم برترین فیلمهای موزیکال قرار گیرد.
    5. Cabaret
    فیلم محصول 1972 که به کارگردانی Bob Fosse پخش شد درباره ی گروههای موسیقی دهه ی 1930 برلین است.سالهایی که برلین درگیر جنگ جهانی بود گروه های موسیقی متعددی در سراسر این شهر به پرداختن به جنگ درقابی از موسیقی مشغول بودند.داستان اصلی فیلم از داستانهای کوچکتردیگری تشکیل شده که درنهایت به صورت یک داستان متحد در می آیند و بییننده را راضی نگه میدارند.
    ازبازیگران این فیلم میتوان به "لیزا مینلی" و "مایکل یورک" اشاره کرد. نمره ی 97از100 ازسوی منتقدین و همچنین دریافت 8 جایزه ی اسکار از جمله بهترین کارگردانی درآن سال باعث شد تا فیلم "کاباره" یکی از ایده آل های ژانر موزیکال باشد.
    منبع

There's no tyrant like a brain
    سپاس
    9,058
    از این کاربر 18,348 بار در 1,172 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : 5 فیلم برتر ژانر موزیکال در تاریخ سینما

Singin' in the Rain - 1952
    Youtube Video -> 1 / 2 (DWNLD)a
    اگر فقط یک انتخاب از تمامی موزیکال های تاریخ سینما داشته باشم، هیچ وقت به گزینه ای غیر از Singin' in the Rain رای نمیدهم! کسی که "جین کلی" را در هالیوود نشناسد، از ما نیست

سپاس
    91
    از این کاربر 927 بار در 118 پست سپاس گزاری شده

دونالد اوکانر رو بیشتر پسندیدم توی فیلم تا جین کلی !

4. 12 کاربرِ زیر از il Conformista بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    7,921
    از این کاربر 6,705 بار در 612 پست سپاس گزاری شده

هر چند این ژانر مورد علاقه من نیست چون فکر کنم یکم به فیلمهای هندی نزدیک هست(رقص و اواز و دیگر هیچ) و بیشتر تو اینجور فیلمها شما با ترانه سرا روبرو هستید تا فیلمنامه نویسان ولی بی شک برای تماشاچی ایرانی فیلم(و من) The Sound Of Music بدلیل دوبله ماندگار و تاریخی که حتی شعرها هم تا حدودی خوش اهنگ و ایرانیزه شده بود بهترین فیلم موزیکالی هست که دیدم شیکاگو رو بازبان اصلی دیدم و ارتباط برقرار نکردم فیلم موزیکال مولن روژم حتمن میتونس در این فهرست قرار بگیره ولی حتمن با توجه به متن اول در صدر فهرست نبوده تا جایی در این انتخابها نداشته باشد یا بینوایان نسخه موزیکال که یکی دوسال پیش اکران شده است دیدن فیلم موزیکال ایرانیم به نظر من جزو ارزوهای هست که همه ما به گور خواهیم برد فکر کنید دیدن فیلم موزیکال با صدای ماندگار و فراموش نشدنی مرحوم خسرو شکیبایی یا مسعود رایگان و سوسن تسلیمی
    پ.ن:فکر کنم فیلم مرگ یزگرد سوم بیضایی که اوایل انقلاب ساخته شد تنها فیلم تا حدودی نزیدیک به این ژانر هست

6. 18 کاربرِ زیر از hadi2006mi بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    1,851
    از این کاربر 751 بار در 77 پست سپاس گزاری شده

نقل قول نوشته اصلی توسط hadi2006mi نمایش پست ها
    هر چند این ژانر مورد علاقه من نیست چون فکر کنم یکم به فیلمهای هندی نزدیک هست(رقص و اواز و دیگر هیچ) و بیشتر تو اینجور فیلمها شما با ترانه سرا روبرو هستید تا فیلمنامه نویسان ولی بی شک برای تماشاچی ایرانی فیلم(و من) The Sound Of Music بدلیل دوبله ماندگار و تاریخی که حتی شعرها هم تا حدودی خوش اهنگ و ایرانیزه شده بود بهترین فیلم موزیکالی هست که دیدم شیکاگو رو بازبان اصلی دیدم و ارتباط برقرار نکردم فیلم موزیکال مولن روژم حتمن میتونس در این فهرست قرار بگیره ولی حتمن با توجه به متن اول در صدر فهرست نبوده تا جایی در این انتخابها نداشته باشد یا بینوایان نسخه موزیکال که یکی دوسال پیش اکران شده است دیدن فیلم موزیکال ایرانیم به نظر من جزو ارزوهای هست که همه ما به گور خواهیم برد فکر کنید دیدن فیلم موزیکال با صدای ماندگار و فراموش نشدنی مرحوم خسرو شکیبایی یا مسعود رایگان و سوسن تسلیمی
    پ.ن:فکر کنم فیلم مرگ یزگرد سوم بیضایی که اوایل انقلاب ساخته شد تنها فیلم تا حدودی نزیدیک به این ژانر هست
    از نظر قواعد ژانر موزیکال فیلم «حسن کچل» اولین اثر مرحوم «علی حاتمی» یک موزیکال به تمام معناست و رسما اولین موزیکال تاریخ سینمای ایران هست.
    سینمای بعد از انقلاب در دورانی که فیلم کودک (به معنای واقعی یعنی فیلمی که مخاطبش کودک باشه نه فیلمهای جشنواره ای با موضوع کودکان) مورد توجه بود چند فیلم با مشخصات موزیکال ساخته شدند که انصافا بد هم نبودند (باید توجه داشت به اقتضاء زمان بحث رقص و Choreography در این فیلمها مطرح نیست) مثل «علی و غول جنگل» و «کاکلی» و «گلنار»

8. 10 کاربرِ زیر از gafaneh بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

جمله مورد علاقه ندارد
    سپاس
    16,112
    از این کاربر 30,047 بار در 1,455 پست سپاس گزاری شده

من خودم با Step Up حال میکنم....!!

10. 9 کاربرِ زیر از anzalichi بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

I understand nothing
    سپاس
    36,350
    از این کاربر 59,459 بار در 4,705 پست سپاس گزاری شده

*کلا فیلم های موزیکال اجناس مزخرفی هستن مگه اینکه توی مراحل ساخت و ساز این وسط ها یه اتفاق و یه ایده ی جدید شکل بگیره که خب Lars von Trier استاد خلق چنین چیزهای باارزشی ست. اگه بیخیال دگمه بازی افراطی این بشر بشیم (+) واقعا بین فیلم های موزیکال کاملا تکراری و یکنواخت "جنس" باارزشی ست. به قول معروف تفاوت را احساس کنید.

پ.ن: البته این فقط یه توصیه برای تماشای یه فیلم متفاوته نه یه فیلم خوب یا فوق العاده. چون به نظر خودم کلیت فیلم اصلا ارزش تماشای حتی یک بار هم نداره.

12. 18 کاربرِ زیر از Irag بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

Everybody Lies
    سپاس
    30,263
    از این کاربر 49,438 بار در 5,614 پست سپاس گزاری شده

تنها انتخاب من فقط و فقط اشک‌ها و لبخندها هست با آن خاطره های دوران کودکی. فیلم دوبله با صدای ژاله کاظمی بسیار زیبا بود و وقتی در بچگی برای اولین بار این فیلم رو دیدم خیلی باهاش ارتباط بر قرار کردم .

پ.ن1: شرمنده ام میکادو جان "آواز در باران" و جین کلی هم دوست میدارم ولی اشک‌ها و لبخند‌ها یک چیز دیگه بود.
    پ.ن2: عنوان اصلی فیلم The Sound of Music ـه و ترجمه اش تقریبا میشه "نوای موسیقی" ولی تو ایران اشک‌ها و لبخندها ترجمه شده.

14. 15 کاربرِ زیر از pooya بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

I understand nothing
    سپاس
    36,350
    از این کاربر 59,459 بار در 4,705 پست سپاس گزاری شده

*خب،اینم یه نمونه‌ی جذابه دیگه از فیلم‌های موزیکال عاشقانه البته نه به تکراری بودن موارد مشابه که همین دیروز تماشا کردم. از این مدل‌های امروزی موزیکال که خیلی طبیعی و رئال ساخته شدن و خداروشکر خبری از "مردهای گنده" نیست که اینور اونور بپرن و شادی کنن! (ادم‌های سبک).

سادگی و خوش بودن فیلم به اضافه‌ی پایان معرکش جزو ویژگی‌ها مثبت این فیلم ایرلندیه. داستان یک عدد استعداد موسیقی که از کف خیابون به سمت "لندن" پرواز می‌کنه خب به نظرتون یه پرواز موفق به چی احتیاج داره دو عدد بال. نقش بال دوم رو یه "دختر فقیر چک"تبار بازی می‌کنه.

کلا نمونه‌ی خیلی صمیمی و متفاوتیه به حدی که حتی تا آخر فیلم شما اسم شخصیت‌ها رو نمی‌دونید و توی تیتراژ هم اسامی دو شخصیت اول با عنوان Guy و Girl معرفی میشن!

»» اگه یه وقت خواستید فیلم رو دانلود کنید: ONCE 2006

16. 14 کاربرِ زیر از Irag بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    1,230
    از این کاربر 1,462 بار در 138 پست سپاس گزاری شده

من هر 5 تا فیلم و دیدم، کلا زیاد فیلم موزیکال می بینم چون این ژانر و دوست دارم. یعنی بر حسب تصادف فیلم موزیکال نمی بینم میرم دنبالش!
    درسته که همه ی این 5 تا فیلم یه ژانر مشخصی دارن و موزیکال حساب میشن، ولی خدایی ببینید چقدر تفاوت وجود داره بین مثلا: آرایشگر شیطانی و اشک ها و لبخندها؟ مقایسه ی اینها حتی از لحاظ موسیقی و رقص هم سخته! اینکه یکیشون تِم تاریک داره اون یکی روشن یا دراماتیک! حالا باقی موارد بماند.
    از اون پنجتا به جز پنجمی و دومی بقیه رو دوست داشتم. خب با این دوتا نتونستم ارتباط برقرار کنم، مشکل از رقص و آوازشون نبود، بلکه از لحاظ داستانی من و جذب نکردن.

18. 8 کاربرِ زیر از fatima-b021 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :