برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید

نمایش نتیجه ی نظرسنجی: بهترین وسترنی که دیدی؟

رأی دهندگان
15. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
 • The Ox-Bow Incident 1943

  0 0%
 • Winchester '73 1950

  0 0%
 • Stagecoach 1939

  0 0%
 • The Searchers 1956

  0 0%
 • Rio Bravo 1959

  1 6.67%
 • Johnny Guitar 1954

  0 0%
 • Shane 1953

  0 0%
 • 3:10to Yuma 1957

  3 20.00%
 • High Noon 1952

  1 6.67%
 • The Man Who Shot Liberty Valance 1962

  0 0%
 • For a Few Dollars More 1965

  4 26.67%
 • A Fistful of Dollars 1967

  1 6.67%
 • The Wild Bunch 1969

  0 0%
 • Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969

  1 6.67%
 • The Good, the Bad and the Ugly 1967

  9 60.00%
 • McCabe and Mrs. Miller 1971

  0 0%
 • Unforgiven 1992

  6 40.00%
 • Dances with Wolves 1990

  2 13.33%
 • سایر گزینه ها

  3 20.00%
نظرسنجی با انتخاب چندگانه
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 از مجموع 5
 1. #1
  سمیر قنطار
  تاریخ عضویت
  May 2012
  محل سکونت
  ج.ا.ایران
  ارسال ها
  4,319
  سپاس
  34,624
  از این کاربر 56,949 بار در 4,669 پست سپاس گزاری شده

  سینمای وسترن | (بحث و تبادل نظر)  آمريكايي‌ترين ژانر سينمايي لقبي است كه منتقدان به‌حق به ژانر وسترن داده‌اند؛ ژانري كه البته محبوبيتش هرگز به داخل خاك آمريكا محدود نماند و سينماگران و سينما دوستان كشورهاي ديگر را هم مجذوب كابوهاي هفت‌تير‌كش و ماجراهاي پرتعقيب و گريز آنها در شهرك‌ها و بيابان‌هاي غرب آمريكا كرد. آمريكايي بودن فيلم‌هاي وسترن از اين نظر اهميت دارد كه بستر داستاني آنها از خاستگاهي واقعي در دل تاريخ پر فراز و نشيب آمريكا نشئت مي‌گيرد و به بخشي از گذشته‌ي تلخ و نسبتا سياه اين قاره‌ي پهناور ارجاع مي‌دهد. اين گذشته‌ي تاريخي در فيلم‌هاي وسترن عمدتا در يك محدوده‌ي زماني مشخص از اواخر قرن نوزدهم تا اوايل قرن بيستم مي‌گذرد و مستقيم يا غيرمستقيم به رويدادهاي جريان‌ساز آن دوران از رواج شهرك‌نشيني و مقابله با بوميان سرخ‌پوست تا رواج پديده‌هاي تكنولوژي مانند راه‌آهن ارجاع مي‌دهد.

  اگر تعريف موسسه‌ي فيلم آمريكا از ژانر وسترن را معتبر بدانيم،اين‌گونه آثار را بايد فيلم‌هايي محسوب كنيم كه داستانشان در غرب آمريكا مي‌گذرد و چالش‌ها و ماجراهاي موجود در اين منطقه را به تصوير مي‌كشند. با اين فرض وسترن‌ها آثاري محسوب مي‌شوند كه در محدوده‌ي مكاني مشخص مي‌گذرند و جغرافياي خاص خودشان را دارند. بنابراين فيلم‌هايي كه مولفه‌هاي وسترن را در بستر مكاني ديگر غير از اين منطقه و حاشيه‌هاي آن بازآفريني مي‌كنند الزاما وسترن ناميده نمي‌شوند. البته قاعدتا اين حكم عموميت صددرصد ندارد و در طول تاريخ سينما آثار انگشت‌شماري هم ساخته شده‌اند كه مؤلفه‌هاي وسترن را كاملا به موقعيت ديگري منتقل كرده‌اند و از ويژگي‌هاي تثبيت شده‌ي وسترن به نفع ايده‌هاي نامتعارف خود بهره برده‌اند. اما وسترن‌ها علاوه بر شرط مكاني محدوديت زماني هم دارند و بيشتر، داستان‌هايي از حد‌فاصل سال‌هاي 1865 تا 1890 را تعريف مي‌كنند.

  [وسترن كلاسيك] »» شكل اصيل وسترن كه از اواخر دهه‌ي 1930 تا اواخر دهه‌ي 60 بر سالن‌هاي سينما آمريكا سلطنت مي‌كرد واجد خصوصيات ثابتي بود كه در گذر زمان كمتر رنگ تغيير به خود ديدند. وسترن‌هاي كلاسيك سينماي آمريكا با تكيه بر ساختار اسطوره‌اي،داستان قهرمان‌هايي رويين‌تن هم‌چون آشيل را تعريف مي‌كردند كه تيرهايشان هميشه به هدف مي‌خورد و شخصيت‌هاي شرور را از پاي درمي‌آورد. جدال كلاه‌سفيدها و كلاه‌سياه‌ها در اين‌گونه وسترن‌ها همان تقابل خير و شر بود كه ريشه در افسانه‌هاي كهن داشت و غالبا با پاياني خوش به نفع قهرمان داستان همراه مي‌شد.  [وسترن اسپاگتي] »» ايتاليا يكي از كشورهايي بود كه در دهه‌ي 1960 ميلادي متاثر از موفقيت‌هاي وسترن در سينماي آمريكا و استقبال از آن در سينماهاي ايتاليا دست به بومي‌ كردن مؤلفه‌هاي آن زد و پايه‌گذار سبكي جديد در تاريخ اين ژانر شد. وسترن‌سازان ايتاليايي راه خود را از توليدات پرهزينه‌هاي هاليوودي جدا كردند و ترجيح دادند با حداقل هزينه و امكانات فيلم‌هاي خود را مطابق با سليقه‌ي شخصي‌شان كارگرداني كنند. پايين بودن هزينه‌ها دست آنها را در دستكاري عناصر وسترن آمريكايي بازتر مي‌گذاشت و به تجربه‌گرايي‌شان ميدان مي‌داد. اين تجربه‌گرايي در گذر زمان باعث تقويت جاذبه‌هاي اكشن و ايده‌هاي خشن وسترن‌هاي اسپاگتي يا "ايتالو – وسترن"‌ها شد و وجه فانتزي ژانر وسترن را تقويت كرد و لحني سرخوشانه به آن بخشيد.  [اوسترن] »» بعد از فراگير شدن تب وسترن در كشورهاي دنيا و استقبال مخاطباني با زبان‌ها و فرهنگ‌هاي مختلف از آنها، سينماگران اروپاي شرقي به فكر افتادند تا مانند همتايان ايتاليايي و اسپانيايي خود تلاش‌هايي براي بومي كردن مؤلفه‌هاي وسترن آمريكايي انجام دهند. بخشي از اوسترن‌ها كه با نام "وسترن سرخ" شناخته مي‌شوند سعي مي‌كردند به باز‌سازي وسترن‌هاي آمريكايي بپردازند اما محتوا و مضمون دلخواه خود را به آنها تزريق كنند. اين محتوا و مضمون هم با‌توجه به نظام سياسي كمونيستي حاكم بر آن بخش از اروپا چيزي جز بها دادن به سرخ‌پوستان زحمت‌كش آمريكا و نكوهش رفتارهاي استعماري آمريكاييان سفيد‌پوست نبود.

  [وسترن بازنگرانه] »» اين بار عده‌اي از فيلمسازان آمريكا خواهان تغيير بودند. از نظر اين فيلمسازان قهرمان‌هاي وسترن موجوداتي پوشالي بودند كه سوداي محقق كردن ايده‌آل‌هاي دستمالي‌شده‌شان را در سر داشتند و بايد جاي خود را به ضدقهرمان‌هايي تلخ‌انديش و واقع‌بين مي‌دادند؛ قهرمان‌هايي كه نگاه بدبيني به جامعه داشتند و به جاي تغيير به دنبال تطبيق با شرايط بودند. وسترن‌هاي اين فيلمسازان در مضمون و ساختار نسبت به آثار كلاسيك جسورانه‌تر بودند و به همين دليل باعث شكوفايي برخي از قابليت‌هاي مهجور وسترن شدند.
 2. 31 کاربرِ زیر از Irag بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 3. #2
  تاریخ عضویت
  Sep 2013
  ارسال ها
  175
  سپاس
  4,109
  از این کاربر 1,219 بار در 166 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : سینمای وسترن | (بحث و تبادل نظر)

  فقط وسترن اسپاگتی رو عشقه اهنگ هاشون معرکست مخصوصا good bad ugly یا همون خوب بد زشت خودمون اتفاقا چند شب پیش شبکه نمایش نشون داد برای بار هزارم دیدم

 4. 11 کاربرِ زیر از Zombieland بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 5. #3
  Veda
  تاریخ عضویت
  Sep 2012
  محل سکونت
  مشهد
  ارسال ها
  305
  سپاس
  1,579
  از این کاربر 2,777 بار در 301 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : سینمای وسترن | (بحث و تبادل نظر)

  سپاس از توضیحات
  زیاد فیلم وسترن ندیدم اما از بین اینها Django و Dance with Wolves خیلی میپسندم
  چون زیاد تو سینما روز فیلم های وسترنی خوب نمیسازنند منم علاقه زیادی بهش ندارم
  مثلا همون فیلم کمدی- وسترن اخیر جانی دپ اصلا جالب نبود

 6. 9 کاربرِ زیر از K.Gatsby بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 7. #4
  ٌ
  تاریخ عضویت
  Jan 2014
  محل سکونت
  کرج
  ارسال ها
  727
  سپاس
  8,467
  از این کاربر 9,505 بار در 755 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : سینمای وسترن | (بحث و تبادل نظر)

  در دنیای سینما بعضی چیزها ثابت باقی میمانند و بعضی چیزها تغییر میکنند. وسترن، ژانری بود که در طی سالهای زیاد تغییر نکرده بود. در هر فیلم وسترن، زمان زیادی طول نمیکشید که آدمهای خوب از آدمهای بد شناخته میشدند، سپس بعد از کمی زد و خورد، آدمهای خوب آدمهای بد را میزدند، خوبی بر بدی پیروز شده و در انتها با اسب سواری در غروب خورشید، فیلم پایان می یافت. امروزه، این جور سناریو ها به سختی قابل تصورند و با واقعیت مطابقت ندارند. در فیلم های امروزی آدمهای خوب دارای شخصیت های مرموزی هستند، آدمهای بد اغلب کمی محبوبیت دارند و شخصیت ها به طوری گسترده اند که شامل کسانی میشود که پیش از این تقریبا ناپیدا بوده اند. زنان، مران، سیاهپوست های آمریکایی، و آمریکایی‌های اصیل به صورت انسان های واقعی نمود می کنند نه به شکل آدم های کاملا پست و تبه کار. این تغییرات، که همان انعکاس تغییرات در محیط واقعی و جامعه است، وسترن را تبدیل به فیلم های جدیدی کرده که نمی توانستند در دهه های قبلی تولید شده یا با آن مطابقت کنند.


 8. 9 کاربرِ زیر از Julie بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 9. #5
  سمیر قنطار
  تاریخ عضویت
  May 2012
  محل سکونت
  ج.ا.ایران
  ارسال ها
  4,319
  سپاس
  34,624
  از این کاربر 56,949 بار در 4,669 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : سینمای وسترن | (بحث و تبادل نظر)

  نقل قول نوشته اصلی توسط Mre3 نمایش پست ها
  امروزه، این جور سناریو ها به سختی قابل تصورند و با واقعیت مطابقت ندارند. در فیلم های امروزی آدمهای خوب دارای شخصیت های مرموزی هستند، آدمهای بد اغلب کمی محبوبیت دارند و شخصیت ها به طوری گسترده اند که شامل کسانی میشود که پیش از این تقریبا ناپیدا بوده اند. زنان، مران، سیاهپوست های آمریکایی، و آمریکایی‌های اصیل به صورت انسان های واقعی نمود می کنند نه به شکل آدم های کاملا پست و تبه کار. این تغییرات، که همان انعکاس تغییرات در محیط واقعی و جامعه است، وسترن را تبدیل به فیلم های جدیدی کرده که نمی توانستند در دهه های قبلی تولید شده یا با آن مطابقت کنند.
  البته برای این "فضا" هم یه نوع وسترن "نو و سپید" وجود داره که نمونه‌ی بارزش شاید فیلم "جارموش"‌ باشه (وسترن مرد مرده +) که یکی از منتقدین اسم این وسترن‌ها رو "وسترن اسیدی" گذاشت و اتفاقا بین تقسیم‌بندی بالا بود ولی نمونه‌ی چندان شاخصی وجود نداشت و تعریف درستی ازش نبود من اضافه‌ش نکردم.

 10. 12 کاربرِ زیر از Irag بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 

 

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
 • قدرت گرفته از سیستم vBulletin نسخه ی 4.2.1
 • قالب اختصاصی انجمن TvWorld نسخه ی 1.0
 • طراحی و اجرای قالب : نوژن
 • تمام حقوق مطالب و محتوا برای تی وی وُرلد محفوظ می باشد
Powered by vBulletin® Version 4.2.1
Copyright ©2000 - 2009, Jelsoft Enterprises Ltd.