برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
صفحه 3 از 5 اولیناولین 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 از مجموع 45
    I understand nothing
    سپاس
    36,350
    از این کاربر 59,459 بار در 4,705 پست سپاس گزاری شده

سینمای ژاپن | (بحث و تبادل نظر)

سينماي ژاپن بدون ترديد مهم‌ترين نماينده‌ي سينماي اين سوي جهان در مقابل تسلط قاطع سينماي آمريكا و اروپاست. ژاپني‌ها خيلي زود و در همان نخستين دهه‌هاي تاريخ سينما فيلمسازاني را به عنوان يك صنعت در كشورشان رواج دادند و با ايجاد يك نظام قدرتمند استوديويي – چيزي شبيه هاليوود – به يكي از بزرگ‌ترين توليد‌كنندگان فيلم جهان تبديل شدند.
    برخلاف غرب كه در آن سينما به عنوان تفريح طبقه‌‌ي كارگر و فرودست (در مقابل تئاتر) متولد شد و بنابراين مسير قصه‌گويي محض را پيش گرفت، در ژاپن هنر هفتم از ابتدا مورد توجه طبقه‌ي مرفه بود و از اين رو تا دهه‌ي 20، اغلب فيلم‌هاي ژاپني چيزي جز اجراهاي تئاتري فيلمبرداري شده نبودند؛ اجراهايي كه از نمايش‌هاي سنتي (كابوكي) يا نمايش‌هاي مدرن (شيمپا) ژاپني تاثير مي‌گرفتند. اين تفاوت، مبناي تقسيم‌بندي همچنان معتبر سينماي ژاپن به دو‌گونه‌ي جيداي‌گكي (درام‌هاي تاريخي) و گنداي‌گكي (درام‌هاي معاصر) است.

با آزادسازي ورود و نمايش فيلم‌هاي غربي – به‌ويژه آلماني و آمريكايي – در 1917، فيلمسازان ژاپني از تكنيك‌هايي روايي اين آثار تاثير گرفتند و زبان فيلم‌هايشان را – با حفظ ويژگي‌هاي متمايزكننده‌ي شرقي – به‌تدريج و با دشواري به زبان سينما نزديك‌تر كردند. يكي از اين دشواري‌ها محبوبيت و اهميت بيش از حد "بنشي"‌ها بود: افرادي كه در سينما كنار پرده مي‌ايستادند و كنش‌هاي تصوير را به شيوه‌ي نقالان براي تماشاگران توضيح مي‌دادند. وابستگي سينما به بنشي‌ها – كه عملا مانع حركت فيلم‌ها به سمت مديومي مستقل و قائم‌به‌ذات مي‌شد – در دهه‌ي 20 به تدريج از ميان رفت. در دهه‌ي 30، سينماي ژاپن سينمايي بود كاملا قوام يافته با ژانربندي مشخص، سينماگراني ممتاز همچون ياسو‌جيرو‌ ازو و كنجي ميز‌و‌گوچي، داستان‌هايي كه از گذشته‌هاي دور تا توكيوي معاصر را دربر مي‌گرفت و آمار توليد سالانه 600 تا 800 فيلم كه آن را در صدر توليد‌كنندگان فيلم جهان قرار مي‌داد.

با اين حال نزديك به دو دهه طول كشيد تا سينماي اين كشور به جهان معرفي شود. دهه‌ي 1950 كه هنوز آن را دهه‌ي طلايي سينماي ژاپن مي‌دانند با راشومون ساخته‌ي آكيرا كوروساوا، فيلمسازي از نسل جديد سينماگران ژاپني آغاز شد. راشومون به‌جز جذابيت‌هاي بصري و اتمسفري سينماي ژاپن، از پيچيدگي روايي نيز بهره‌مند بود و تركيب فضاي شرقي فيلم با نسبي‌گرايي و حقيقت‌گريزي روايت آن، استقبال گسترده‌ي سينمادوستان غربي را به همراه آورد. راشومون، به جز شيرطلاي ونيز، اسكار بهترين فيلم خارجي سال 1950 را هم گرفت و نگاه‌ها را ناگهان به شرق دور جلب كرد. جايي كه به يمن ميراث بكر و كهن‌سال و متفاوت فرهنگي و نمايشي و همين‌طور پيشرفت‌هاي صنعتي‌اش مي‌توانست تصوير تازه‌اي از سينما به جهان ارائه كند. شگفتي‌هاي اين سينما در دهه‌ي 50 و با فيلم‌هايي مانند: زندگي اهارو (The Life Of Oharu 1952)، داستان توكيو (Tokyo Story 1953)، اوگتسو‌مونوگاتاري (Ugetsu 1953)، دروازه‌ي جهنم (Gate of Hell 1953)،سانشوي‌مباشر (Sansho The Bailiff 1954)، هفت سامورايي (Seven Samurai 1954) و 3گانه‌ي سامورايي (Musashi Miyamoto 1954) ادامه پيدا كرد و تقريبا تمامي جوايز معتبر بين‌المللي از نخل طلاي كن تا شيرطلايي ونيز و خرس نقره‌ايي برلين و اسكار را براي سينماي ژاپن به همراه آورد.

هر چند موج ژاپني ديگر شدت و قدرت دهه‌‌ي 50 را تجربه نكرد اما به سرنوشت موج‌هاي زودگذري كه در بعضي كشورها به اتكاي يك – دو كارگردان ظهور و فروكش مي‌كنند نيز دچار نشد. كارگردان‌هاي نسل دوم و سوم اين كشور – نظير شوهي ايمامورا، كن ايچي كاوا و ماساكي كوباياشي – پرچم اين سينما را در دهه‌هاي بعد افراشته نگه داشتند. از دهه‌ي 80 و با اوج گرفتن انيمه‌ها، هايائو ميازاكي نيز به اين جمع اضافه شد و با انيمه‌هاي غريبش، فضاي شرقي را به دنياي نقاشي‌هاي متحرك نيز تسري داد. در سال‌هاي اخير، ميازاكي به همراه تاكاشي‌كيتانو و كيوشي‌كوروساوا و تاكاشي‌ميكه و تاكاشي ايشي و سوگو ايشي(اين 3تاي آخري رو خودم اضافه كردم متن اصلي از قلم انداخته بود) جزو معروف‌ترين چهره‌هاي سينمايي ژاپن بوده‌اند.

»» منبع: ويژه‌نامه سينما تلويزيون همشهري‌ماه (24)، شماره‌ي 70

»» پ.ن1 : نظرسنجي نداريم چون گنجايش سينماي ژاپن وسيع‌تر از يه نظرسنجي ساده است اميدوارم شما با پست‌هاي فوق‌العاده‌تون و معرفي فيلم‌هاي ژاپني در "رونق" تاپيك مشاركت داشته باشيد.

»» پ.ن2 : تاپیک‌های مرتبط: دگما 95 / موج نو / سینما جنگ / سینما عاشقانه / سینمای وسترن

I understand nothing
    سپاس
    36,350

پاسخ : سینمای ژاپن | (بحث و تبادل نظر)

» هیراتا (در نقش کارگردان) : ما می خوایم از راه درستش فیلم بسازیم نه مثل یه برنامه ی ورزشی. اسلحه بی اسلحه فقط با شمشیر به روش ژاپنی. میخوام مثل یه خوک گنده مثل یه یاکوزای بد ژست بگیرین. آماده حمله ی بزرگ باشید.

افراد توی سالن آماده باشید.

نور؟

- آماده است.

صدا؟

- آماده است.

دوربین؟

- آماده است.

بازیگرا؟

- آماده ایم.

حرکت.

I understand nothing
    سپاس
    36,350

Don't Move, Move or You'll Die

» سینمای تاکاشی میکه یعنی همین بالایی! ... نتیجه ی شات بازی با فیلم 2014 As the Gods Will

I'm a fucking loser
    سپاس
    14,002
    از این کاربر 2,237 بار در 167 پست سپاس گزاری شده

دوستان میشه چندتا از شاهکارهای ژاپن که باید دیده بشه نام ببرید؟

5. 13 کاربرِ زیر از AMIRREZA RV بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

دلم ز صومعه بگرفت و خرقه سالوس
    سپاس
    7,535
    از این کاربر 14,946 بار در 1,012 پست سپاس گزاری شده

نقل قول نوشته اصلی توسط AMIRREZA RV نمایش پست ها
    دوستان میشه چندتا از شاهکارهای ژاپن که باید دیده بشه نام ببرید؟
    الان ایرج میاد از تاکاشی میکه یه دو تا کار معرفی می کنه اساسی... محبت کرده و یه سری کار هم از این جدیدیا به من معرفی معرفی کرده که هنوز فرصت نکردم ببینم کدوم ارزش داره و در موردش بنویسم براتون. اما خب یک سری آثار هست که باید قبل از این که دنبال کارای جدید باشید، اونا رو ببینید. تک تک کارایی که تو تاپیک اول عکساش رو گذاشته + اون کارایی که بین دهه 50 تا 70~80 معرفی کرده، همهشون دیدنیه. همون طور که فرموندند دهه اوج کارای ژاپنی در زمینه فیلم تو این بازه بوده....
    آمدم، چند دوست خوب پیدا کردم. رفتم....

7. 20 کاربرِ زیر از lastshepherd بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

دلم ز صومعه بگرفت و خرقه سالوس
    سپاس
    7,535
    از این کاربر 14,946 بار در 1,012 پست سپاس گزاری شده

» متاسفانه با خبر شدیم که ستسوکو هارا، هنرپیشه محبوب ژاپنی در سن 95 سالگی به‌علت ذات‌الریه بعد بستری شدن در بیمارستان درگذشته است. او در 77 فیلم که از مشهورترین آن‌ها می‌توان به داستان توکیو و اواخر بهار اشاره کرد، نقش داشته است.

روحش شاد، یادش گرامی.

آمدم، چند دوست خوب پیدا کردم. رفتم....

9. 23 کاربرِ زیر از lastshepherd بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

Crypto Researcher - Trader
    سپاس
    4,267
    از این کاربر 437 بار در 59 پست سپاس گزاری شده

نقل قول نوشته اصلی توسط vA hid نمایش پست ها

این فیلم رو من دو روز پیش تو تاپیک درخواست لینک فیلم درخواست دادم و همونجا که آقا ایرح لینک ـو گذاشت اخطار داد که فیلم خطرناکی رو انتخاب کردی، منم باید میدونستم که فیلمی رو که ایرج خطرناک بدونه پس حتماً یه مشکلی داره! اما درحه سنی R فیلم (با خودم گفتم دیگه فیلم R که چیزی نیست اگه خیلی داغون بود NC-17 میکردنش) و اینکه کمدی هم جزو ژانرهای فیلم بود منو گول زد.
    داستان از این قراره که ایچی(سادیست) به دستور یه نفر دیگه(سادیست) فرستاده میشه تا رییس یه باند یاکوزا(سادیست) رو بکشه و این جناب ایچی هم اینکارو به وحشیانه ترین شکل ممکن انجام میده. حالا معاون این گروه یاکوزا(سادیست-مازوخیست) که عاشق رییسشون بوده(چون رییسش طوری اونو میزده که هیچ کس دیگه نمیتونه اونطوری با احساس بزنتش) تو شهر دوره میفته شروع میکنه به شکنجه ملت تا ببینه این ایچی کیه و کجا میشه پیداش کرد...
    نکته ـیِ مثبت فیلم ابنه که برای صحنه های کشت وکشتار کاملاً به اندازه وقت میذاره یعنی نه چیزی رو سانسور میکنه یا از قلم میندازه و نه اونقدر این صحنه های سادیستیک رو آروم و ذره ذره و کِشدار به خورد بیننده میده که با اعصاب و روان آدم بازی کنه. قاتل/شکنجه گر کارشو میکنه و سریع میریم سراغ یه قتل/شکنجه دیگه. علاوه بر این از موسیقی های عجیب و غریب و نورپردازی های خیلی تیره و تار هم خبری نیست و اینها همه کمک میکنه که نماشای این صحنه ها قابل تحمل یا حتی جذاب!! بشه. کاراکتر کاکیهارا(معاون گروه یاکوزا) هم شخصیت خیلی جالبی داره و با طرز لباس پوشیدن و رفتارای عجیبش باعث شده کمدی هم جزو ژانرهای فیلم باشه.
    در آخر اینکه اگه به سینمای ژاپن علاقه دارید و با دیدن مقدار زیادی خون، دل و روده، پوست کندن و ... هم مشکلی ندارید این فیلم مطمعناً ارزش وقت گذاشتن و تماشا رو داره. من خودم به خاطر تماشای مفرط سریال و عادت کردن به اون زمان کوتاه معمولاً وسط هر فیلم دو سه تا تایم-اوت 10-15 دقیقه ای میگیرم اما این فیلم اونقد ریتم تند و خوبی داشت که وسطش اصلاً خسته نشدم و احتیاجی به تجدید قوا نبود.

پ.ن: این پست بیشتر حالت آحرین فیلمی که دیدم داره اما چون فیلم ژاپنی بود دیگه اینجا پست دادم.

تصویر این فیلم حذف شده، مربوط به چه فیلمی هست؟

11. 5 کاربرِ زیر از vahid-fcb بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

I understand nothing
    سپاس
    36,350

نقل قول نوشته اصلی توسط vahid-fcb نمایش پست ها
    تصویر این فیلم حذف شده، مربوط به چه فیلمی هست؟
    Ichi the Killer 2001

13. 14 کاربرِ زیر از Irag بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

Crypto Researcher - Trader
    سپاس
    4,267
    از این کاربر 437 بار در 59 پست سپاس گزاری شده

نقل قول نوشته اصلی توسط Irag نمایش پست ها
    Ichi the Killer 2001
    ممنون از پاسخ قبل، لطفا چند فیلم ژاپنی و کره ای بسیار خشن ( بدون توجه به ژانر ) معرفی کنین.

15. 5 کاربرِ زیر از vahid-fcb بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

I understand nothing
    سپاس
    36,350

نقل قول نوشته اصلی توسط vahid-fcb نمایش پست ها
    ممنون از پاسخ قبل، لطفا چند فیلم ژاپنی و کره ای بسیار خشن ( بدون توجه به ژانر ) معرفی کنین.
    چشم. اگه اشکال نداشته باشه من فقط ژاپنیا (+ یه فیلم هنگ‌کنگی) رو پیشنهاد بدم. فیلمای کره‌ای عمدتا توی این تاپیک دوستان معرفی کردن. یه نکته هم خدمتتون عرض کنم؛ کشور ژاپن فیلم خشن زیاده داره اعم از فیلم سری و فیلمای ویدیویی و سینمایی ... اینا. یه نمونه‌ش؛ مجموعه فیلمای Guinea Pig (دهه هشتادی) که به نظرم یکی از مریض‌ترین فیلم سریای هستش که تا به حال ساخته شده. ولی خب به نظرم ارزش هنری ندارن صرفا خشنَن. این لیست پایین - به نظرم - فیلمای خشن و باکیفیتی هستن که امیدوارم لذت ببرید:

+ اینجام یه سر بزنید.

Ichi the Killer 2001
    Audition 1999
    13 Assassins 2010
    Lesson of the Evil 2012
    Battle Royale 2000
    Why Don't You Play in Hell? 2013
    Confessions 2010
    The World of Kanako 2014
    Cold Fish 2010
    Suicide Club 2001
    Tag 2015