برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 از مجموع 13
    سپاس
    16,105
    از این کاربر 12,950 بار در 502 پست سپاس گزاری شده

trash H

بیشتر ما سریال های معروفی مثل Breaking bad,Prison Break,Lost,True Detective....
    رو دیدیم و بهشون اشنایی داریم اما سریال های معروف دیگه ای هم هستند که به دلیل نبود زیرنویس یا قدیمی بودن سریال تو کشورمون کمتر شناخته شدند.
    تو این تاپیک میخوام چند تا از سریال های بزرگی رو که کمتر باهاش اشنایی داریم رو معرفی کنم.که اولیش سریال بسیار معروف
    buffy the vampire slayer
    ۱۹۹۷-۲۰۰۳

۱- پدیدار شده از خاکستر یک فیلم ناموفق که در سال ۱۹۹۲ ساخته شده. این مجموعه با عنوان غیر منتظرش تبدیل شد به پدیده ایی که بصورتی پایدار و محکم بوسیله شخصی به نام جاس ویدون بر روی یک نقشه دقیق قرار داده شده.
    buffy the vampire slayer یک سریال به شدت خیره کننده اس.من حتی به این فکر میکنم که بهترین سریالی هست که به عمرم دیدم.نزدیک به 10 سال پیش این سریال پایان پیدا کرد و الان من در حال دوباره تماشا کردن سریال هستم تا ریزه کاری ها و جزییات بهتری رو درک و کشف کنم. زمانیکه من این سریال رو میدیدم و به این سریال علاقه ی زیادی داشتم فکر کنم که سنم ببن ۱۳ تا ۱۹ سال بود. میتونم بگم که هر اپیزود از این سریال باعث این میشه که تحت تاثیرش قرار بگیرید بعضی مواقع باعث خنده انداختن شما میشه و گاهی هم اشک شما رو در میاره.هیچ جوره نمیشه این سریال قدرتمند و بزرگ رو مورد تحسین قرار نداد.من یکی که عاشق بوفی هستم.و نمیتونم دست از این عشقم بردارم.این رو باور کنید که هر موقع که من خسته هستم یا از سر کار میام . با دیدن این سریال قدرت دوباره میگیرم. وجود این سریال زندگی شما رو تحت تاثیر قرار میده. و در اخر من امیدوارم که شما این سریال رو ببینید وهیچ موقع از دستش ندید.من که فراموشش نمیکنم.خیلی برای من سخت هست که بخوام بهترین قسمت از این سریال رو انتخاب کنم چون که اپیزودهای بسیاری در سریال وجود داره که هر کدوم ویژگی های خاص خودش رو داره( مثل قسمت هایی مانند Hush,One More, With Feeling, Chosen).و اینکه من باز دوست ندارم بگم که شخصیت مورد علاقه ام تو سریال کیه چون باز هم سریال پر از کاراکترهای جذاب و گوناگون هست.ولی خب پنچ تای مورد علاقه ی من این ها هستند: Buffy, Spike, Willow, Xander and Anya حدس میزنم که در حقیقت من عاشق تموم اونها هستم حتی شخصیت Clem.و سیزن مورد علاقه ام که میخوام بهتون بگم سیزن ۶ هست و دلایلم هم اینها هست:من یکی از طرفداران دو اتیشه Spuffy و همچنین عاشق Willow هستم(به خصوص قسمت تاریکش). در این سیزن یک مرگ غیر منتظره و مهیب وجود داره و همچنین در این قسمت های لحظات حماسی بزرگی وجود داره: Once More,With Feeling,Tabula Rasa, Grave .من لحظه به لحظه ی این سیزن اخر رو مورد تحسین قرار میدم,چون تنها در این قسمت هست که نشون میده نابودی جهان تنها با ابراز عشق انسانها نسبت به یکدیگر هست که متوقف میشود نه با کشت و کشتار و نه با جادو و سحر. بعلاوه بازیگر مورد علاقه تمام دوران برای من Sarah Michelle Gellar
    هست.اصلا سریال بدون وجود او معنایی نداره و هیچ کس رو نمیشه جای او تجسم کرد.

۲- کلمات خودشون به بیرون میاند وقتی که میخوام در مورد این سریال چیزی رو تعریف کنم.Joss Whedon(نویسنده اصلی سریال) به ما هدیه میده دنیای خون اشام ها و گرگینه ها رو و با خودش یک ترس ملایمی رو در جای جای سریال قرار میده. Joss Whedon شوخی های جالبی هم در سریال بوجود اورده. و میتونم بگم که این سریال به شدت در زندگی ادم تاثیر میگذاره. سریال در ابتدا با یک انسان ساده,به نسبت بی گناه شروع میشه که به نوعی چیز غریبی درش وجود داره . و اون این هست که او به سرعت به چیزی کاملا متفاوتی تغییر پیدا میکنه.(خون اشام) که این تغییرات در او باعث میشه که دیالوگ ها و خط داستانی به شدت عوض بشه وتغییر پیدا کنه.
    همچین سریالی پر است از شخصیت های به شدت شگفت انگیز.از شخصیت های اصلی داستان بگیر تا شخصیت های فرعی.هر کسی به شیوه ای در جای خودش خوب کار شده.در واقع این سریال بوفی بود که موجب شد راه برای دیگر سریال های خون اشامی باز بشه.اما واقعیت این هست که هیچ کدام از دیگر سریال های خون اشامی نمیتونند که به یک نقطه ی اوجی برسند در حالی که بوفی این کار رو انجام میده.من این نقد رو با اطمینان و بینشی که از این سریال بدست اوردم نوشتم با تماشا کردن چند باره ی این سریال.سیزن اخر این سریال با اختلاف کمی بهترین بخش از سریال هست.در حقیقت نقطه پیک سریال از سیزن ۴ تا ۶ میباشد. و اینکه سیزن ۶ به طرز بسیار خوبی با فکر کار شده.قسمت های مورد علاقه من سیزن ۴ و ۶ هست اما بقیه اش هم مثل یک الماس درخشان هست.نمره من به سریال ۱۰ از ۱۰ .و در اخر هم این سریال یکی از ۱۰ سریالی برتری هست که تو این ۲۰ سال اخیر ساخته شده.
    ۳- من حدس میزنم بوفی به این خاطر یکی از بهترین سریال های مورد علاقه من هستش و همچنین خواهد بود چون اولین سریالی بود که من توش هیچ چیز مذهبی ندیدم.من دقیقا یادم نمیاد که چند سال داشتم وقتی که این سریال رو میدیدم.اما فکر میکنم که تقریبا سنم بین ۹ تا ۱۰ سالگی بود.این رو هم میدونم که خیلی برای دیدن همچین سریالی بچه بودم.اما من به همراه این سریال رشد کردم و بزرگ شدم. یک شوخی میکنم و اون هم این هست که من از بعضی از اپیزود ها چیزی متوجه نمیشدم به این خاطر که سن کمی رو داشتم. اگر چه حالا دیگه میدونم که این سریال چه جایگاهی رو داره.البته این رو هم بگم که از اونجایی که بچه بودم و شانس این رو نداشتم که سریال رو از طریق تلویزیون ببینم پس تا سیزن ۵ سریال رو از طریق نوار دیدم و از سیزن ۵ به بعد رو از طریق تلویزیون دیدم.بعد از اینکه سریال رو تموم کردم رفتم و دی وی دی سریال رو گرفتم .کلمات نمیتونه بیان کنه که من چقدر علاقه به این سریال دارم.حتی من الان هم به دیدن چند باره این سریال ادامه میدم با اینکه دیگه پیر شدم و سنم بالا رفته.
    ۴- شاید یکی از لحظات دردناک در زندگی من وقتی بود که ای سریال به پایان رسید.من یک مرد هستم اما هیچ موقع یادم نمیره که چه اشک هایی برای این سریال ریختم. برای من پایان خارق العاده این سریال خیلی دردناک بود.اما فکر میکنم که تمام اون لحظات حالا دیگه برام شیرین باشه.این سریال پایه گذار بود به این خاطر که تصمیم به این گرفت جسارت به خرج بده تا سبکی رو بنا کنه که باعث معروف شدنش بشه تا همه ی انگشت ها به طرفش سرازیر بشه و به همه اینو بگه که ما میتونیم هر کاری رو که بخوایم انجام بدیم.تو این سریال شما همه چی دارید کمدی,درام,وحشت,روانشناسی و حتی قسمت های موزیکال که به صورت فیلم های صامت هست(فیلم های سیاه و سفیدی)که درش هیچ حرفی زده نمیشه. این شو همه ی اینها رو به روش ماهرانه و جذابی به نمایش گذاشته.تموم اون چیزی که من میتونم به شما بگم این هست که برید بیرون و همین امروز دی وی دی سریال رو بخرید.مطمین باشید که پشیمان نخواهید شد.
    ۵- بوفی یک دختر نوجوانه که دوستان زیادی رو داره.اما وقتی که باشگاهش در دبیرستان در اثر حریق به طور کامل میسوزه.تلاش میکنه که تعدادی از خون اشام ها رو بکشه چون اینکار سبب لذت بردنش میشه پس به طرف Sunny Dale حرکت میکنه و بعدش تصمیم میگیره که یک گروهی رو با دوستاش(Willow, Xander, Tara) تشکیل بده. و همچنین پی در پی دوست پسراش رو عوض میکنه:ازانجل تا ریلی واسپایک و یک شب هم با پارکر دوست میشه تا بعد از این که باهاشون دوست شد پس از مدتی اونها را به قتل برسونه.او در این میان نزدیکترین دوستش رو از دست میده تا دچار مشکلاتی بشه.اما یک راهی رو پیدا میکنه تا بتونه از این مشکلات رهایی پیدا کنه

این هم نمرات فصل به فصل سایت metacritic هست که میتونید برید و ببینید.
    مشاهده محتوا اسپویلر

ادامه دارد...

این مطلب رو از سایت نقد فارسی که خودم هم ترجمه کرده بودم,کپی کردم,با اینحال, امیدوارم در ادامه بتونم که سریالهای بیشتری رو به شما معرفی کنم....

سپاس
    16,105

پاسخ : سریال های معروف و بزرگی که در ایران کمتر شناخته شده اند....

The X-Files
    1993-2002

8.8/10:IMDb

9/10:TV.com

این سریال توسط کریس کارتر خلق شده,ایکس فایل ثابت میکنه که یک سریال میتونه همه چیز رو داشته باشه و میتونه تمام سبک ها رو با هم تلفیق کنه.میتونه مثل سریال Twin Peaks باشه و یا شبیه به TexasChain Saw Massacre و یا حتی مثل فیلم Three Stooges silly.

۱- چه میشه گفت؟سریال ایکس فایل یکی از بیادماندتی ترین سریال هایی هست که برای همیشه در یادها خواهد بود. این سریال باعث شد که شبکه فاکس به اوج خودش برسه.من دارم فکر میکنم که در مورد کدوم شخصیت براتون صحبت کنم چون هر شخصیتی رو که من بخوام انتخاب کنم برای خودم هیجان انگیز هستش.کریس کارتر یکی از قابل دفاع ترین سریال های دهه ی ۹۰ رو خلق کرده.مردمی که سریال رو تماشا نکردند هیچوقت متوجه نمیشند که این سریال چه جایگاهی رو داره و هر کسی که سریال رو دیده به خوبی بازی بینظیر بازیگران سریال فاکس مولدر و دانا اسکولی رو به خاطر میسپاره و متوجه میشه که این دو کی هستند و چگونه این دو در هر اپیزود سریال به زیبایی میدرخشند.سریال ایکس فایل یک سطح کاملا جدیدی و نویی رو برای دنیای سرگرمی در سال ۱۹۹۳ به ارمغان اورد که بسیار متقاوت بود اتمسفر گوناگونش,شخصیت های اصلی جذابش و ...
    من اینرو پذیرفتم که اغلب قسمت های سریال به نظرم ترسناک نیستند پس من بیشتر توجه ام رو به جزییات این سریال معطوف میکنم به نور و روشنایی در قسمت های مختلف سریال دقت کنید هر زمان که مولدر و اسکولی در سریال نباشند.اسمان به طرز شدیدی افتابی و روشن هست و در بقیه اوقات که این دو حضور دارند تارکی و سایه ها همه جا رو در بر میگیره.جزییات در این سریال به طرز خیره کننده ای چشمگیر هستش و کریس کارتر با بیرون کشیدن مولدر و اسکولی از عاشق بودن و جداشدنشون از همدیگه به خوبی تونسته بینندگان رو به زیبایی ازار بده و بدین وسیله جذابیت و کشش رو در سریال خودش مدیریت بکنه.
    اما بی عیب و نقص بودن واقعی این اثربه خاطر صداقتی هست که در درون خودش داره.زمانی که سریال عناصر ماورالطبیعه و حقایقی رو که به نظر طعنه امیز میاند رو به نمایش میزاره.سریال به خوبی میدونه که با چه چیز شوخی کنه و اصلا در مورد چه چیز بحث و صحبت کنه.هر کلمه ای که از دهان اسکولی به بیرون میاد بر اساس علم و منطق هستش.سریال ایکس فایل شباهتی به دیگر سریال هایی که در مورد اف بی ای هستند نداره در واقع این ایکس فایل هست که اف بی ای واقعی رو به دور از هرگونه کلیشه ی خسته کننده ای به نمایش میزاره .
    هر زمانی که یک شخصی حالا چه طرفدار سریال باشه یا نه. اگه چیزی مربوط به موجودات بیگانه شنیده باشه بلافاصله یک مرد سبز کوچک با یک بدن کوچک و سر بزرگ و چشم های بزرگ رو تصور میکنه....پس این اهمیت این سریال رو نشون میده که چه اثری رو بر بیننده و غیر بیننده گذاشته که حتی اونهایی که سریال رو ندیدند موجودات بیگانه رو اینطور فرض میکنند که در این سریال به نمایش در اومده.

خلاصه,این سریال شگفت انگبز تاثیرات زیادی رو بر مردم بسیاری گذاشته.من اینطور احساس میکنم که خیلی خوشبختم به این خاطر که با این سریال رشد کردم و بزرگ شدم اگه من بخوام دوباره به اون زمان برم و دوباره متولد بشم مطمین باشید که حاضرم باز هم اون قسمت هایی رو که دیدم رو ببینم به این خاطر که من در این سریال بود که زندگی کردن و سواری در زندگی رو اموختم....هر چند که بیشتر اوقات این جاده پر از دست انداز بود و الان دیگه به پایانش رسیدم ولی میتونم برگردم به قبل و بگم که هی,چه ۹ سال فوق العاده ای رو سپری کردم.
    ۲- الکل رو فراموش کن,به طرز باور نکردنی این سریال به ارامی ممکن هست که شمارو معتاد به خودش بکنه.ایفای نقش ها توسط بازیگران متحیر کننده هستش و کاراکتر ها بسیار واقعی و کمی هم شبح وار هستند.ابتدای سیزن ۴ رو میشه گفت که بهترین قسمت سریال هست ترکیبی از روانشناسی,وحشت,واقعیت و درام که همه ی اینها به خوبی هر چه تمام تر در هم ترکیب شدند.من متوجه شهامت و شجاعت این سریال شدم زمانی رو که توانایی این رو داره تا کمک بگیره از فرضیه های علمی دیوانه کننده ای که تقریبا غیرقابل تصور هستند.دیالوگ ها باورنکردنی هستند اول که شما دیالوگ ها رو گوش میکنید در ابتدا به دیالوگ ها و نظریات موجود درش میخندید اما اونها طوری اون نظریات خودشون رو برای شما به تصویر میکشند که شما اون رو باور خواهید کرد.بیشتر اپیزودهای سیزن ۵ هم شگفت انگیز هستند هر چند که مشکلاتی وجود داره اما با این همه ایا به نظر شما کسی یا چیزی هست که به طور کامل مطلق باشه.شیمی بین کاراکتر های اصلی سریال به خوبی بین هم تقسیم شده و رابطه مولدر و اسکولی بسیار پخته و کامل هست.اونها به گونه ای به هم وصل شدند و با هم ارتباط برقرار میکنند که باعث میشه که شما لحظه ای این رو فراموش کنید که این دو شخصیتی واقعی نیستند بلکه فقط دو کاراکتر موجود دریک سریال هستند.
    جدا شدن این دو رو تقریبا میشه مشابه یک نوشته ای دونست که روی سنگ قبر سریال قرار داره و بازگشت این دو به هم در پایان سریال رو میشه نشونه ی پیشرفت و ترقی سریال دانست.بعد از اینکه هر بار من سریال رو تماشا میکردم متوجه میشدم که تنها نیمی از کلمات مهم سریال رو گرفتم.اعتماد در کسی وجود نداره.اعتماد در خارج ازاین مکان قرار داره

ایکس فایل سریالی که برای همیشه امید رو به یاد خواهد اورد زمانی که قدرتمند باشی نباید که یک پایان تلخی رو هم داشته باشی.

۳- متاسفانه من طرفدار سریال ایکس فایل زمانی شدم که ۸ سال از ساختش میگذشت با یک حالت ناامیدی و خستگی در حال دیدن تلویزیون دیدن بودم که در اون لحظه تبلیغاتی رو دیدم از سریال/فیلمی که با سه ژانر علوم تخیلی و حقوق وپزشکی سر و کار داشت و در اونجا بود که من با این سریال اشنا شدم.در نگاه اول,ایکس فایل تمایل داره تا شایسته به نظر برسه به هر حال میشه گفت که ایکس فایل تونسته که در هر سه ژانر خودش رو اثبات کنه و درخور تقدیر باشه و علاوه بر اینها یک ژانر(دسته) چهارمی رو هم باید بهش اضافه کرد که مهمترینش هم هست و اون هم پندار و تخیلات بشر هستش.با گذشت تمام این سالها هنوز هم میشه این سریال رو یکی از مهمترین و هوشمندانه ترین سریال های تاریخ تا به امروز دونست این سریال افکار و تصورات و امید های مارو در هم میشکنه.
    من شنیدم که تعداد زیادی از مردم در این سالها شکایت هایی از این سریال داشتند:
    که شامل نویسنده و نوشته هاش که با گذشت زمان افت پیدا میکنه میشه تا اتفاقاتی که برای دیوید داچونی (بازیگر نقش اسکولی)در سریال می افته و منجر به جدایی او از سریال میشه یا در مورد پایان داستانش.
    اما من با تمام این نظرات مخالف هستم.داستان و فیلم نامه بسیار خوب هستش(ایکس فایل یک سریال بینظیره,یک نگاهی گذرا به Redrum و This Is Not Happening و دو قسمت پایانی سریال بکنید تا متوجه حرفم بشید).دیوید داچونی سریال رو شاید به خاطر طرفدار ها بود که رها کرد اما من فکر میکنم که رابرت پاتریک با اینکه کار سختی رو قبول کرده بود و همچنین دیر به سریال وارد شده بود ولی بازی خیلی خوبی رو در این سریال به نمایش گذاشت و تونست که به خوبی جای دیوید رو پر بکنه.این سریال نیمی به صورت داستان و بقیه از تخیلات شما سرچشمه میگیره کریس کارتر یک سریالی رو برپا میکنه که حرف کافی وبه اندازه ای رو برای گفتن داره.
    اپیزود مورد علاقه ی من قسمت ۳ از سیزن ۶ هستش: Triangle .سریال به طور شگفت انگیزی با استعداد نوشته شده و طرفداران جدید سریال میبایست بررسی کنند که این سریال ویژگی های خاصی درش وجود داره.اگه واقعیت رو بخوام بگم,ایکس فایل بعد از گذشت ۸ سال هنوز هم شگفت انگیز هست و بیننده رو در حین تماشا به اینکه در لحظات بعد چه پیش خواهد اومد مضطرب میکنه.

سپاس
    16,105

SPACED

1999-2001

8.8/10:IMDb

8.9/10:TV.com

metacritic:8.6

1- دو کمدین انگلیسی سایمون پگ و جسیکا استیونسون با کارگردانی ادگار رایت و با حمایت های تهیه کننده سریال نیرا پارک تونستند که یک سریال عجیب و غریب رو بسازند که نامزد و برنده جوایز امی و بفتا هم شده. دراین سریال تیم بیزلی(سایمون پگ) و دیزی استینر (جسیکا استیونسون) دو جوانی هستند که حرفه شون در شهر Tufnell Parkسفارش و اجاره اجناس ارزان قیمت هستش. در شهر لندن مارشا کلین(جولیا دیکن) یک زن مهمان خانه دار هستش که به تازگی به همراه چند نفر از ساکنان شهر برایان تاپ (مارک هیپ) و دوستانش مایک وات(نیک فراست) و تویست مورگان(کیتی کارمیچل) وارد به یک سری کارهای ماجراجویانه ی عجیب و غریب میشوند.... سایمون پگ برای بازی در این سریال نامزد بهترین بازیگر کمدی بریتانیا شد و جسیکا استیونسون برنده بهترین بازیگر کمدی شده این دو بازیگر از یک شیمی بسیار فوق العاده و یک زمان بندی کاملی در روابط و دیالوگهاشون برخوردار بودند که به خوبی تونستند اون رو در یک جهت مثبتی هدایت بکنند. وقتی که روابط دو بازیگر اصلی سایمون و زوجش جسیکا یکنواخت میشه نیک فراست خیلی عالی نمایش رو دراختیار میگیره وعلاوه بر اینها از دیگر بازیگرهای سریال مثل جولیا دیکن و مارک هیپ و کیتی کارمیچل که به زیبایی از وظیفه ی خودشون براومدند ساپورت میشه تا سریال رو جذاب تر کنند این گروه در واقع یک خانواده ی خودمانی و باحال بریتانیایی هستند.
    فصل اول از سریال با قدرت شروع میشه و روند سریال سرعت زیادی رو داره که این سبب میشه تا تعدادی صحنه ی خنده دار در بعضی از اپیزود ها دیده بشه مثل زمانی که تیم در غم و اندوه خودش غرق شده و در این میان ساختگی بودن رفتارهاش و تقلید های مسخره امیزش که همه ی اینها به خوبی هر چه تما تر کار شده باعث میشه که احساسات بیننده رو تحت تسخیر خودش دربیاره. در سیزن ۲ هم ما همون تیم و دیزلی رو میبینیم که برگشتند و همون حرفه ی خودشون رو در این سریال دنبال میکنند که در این قسمت یک حادثه ی ناگواری برای این خانواده پیش میاد که در این میان بعضی اتفاقاتی شروع میشه و جلب توجه میکنه.اونها سریال رو خیلی سریع به یک اوجی هدایت میکنند و بوسیله Mark Gatiss, John Simm, Reece Shearsmith و Ricky Gervais که به عنوان بازیگرهای مهمان وارد سریال میشند باعث بیرون رفتن سریال از یک روند تکراری میشوند. خالق سریال اثرش رو پر کرده از منابع فرهنگی پاپ و در بین سریالش کنایه هایی به دیگر سریال های معروفی مانند The Simpsons و The X-Files و Northern Exposure هم میزنه تا سریال رو خنده دارتر کنه.
    در جوک ها و شوخی ها و نمایش گاه و بیگاه سورئاليسم( واقعیت گرایانه) در فیلمبرداری های سریال که بوسیله ادگار رایت در این سریال انجام شده یک سبک و استایل بی همتایی رو بوجود اورده تا یک سریال تماشایی رو خلق کنه که درش لحظات کمدی درخشان فراوان و نابی بوجود بیاد.
    2- وقتی که من برای بار اول این سریال رو کشف کردم ابتدا از لحظات خنده اور باورنکردنی سریال و هوشمندانه بودن سریال شگفت زده شدم و تعجب کردم از اینکه چرا این سریال اینقدر در بین مردم کمتر شناخته شده هستش. نامزد جایزه ی بهترین فیلم بفتا شد ...چرا نتوست جایزه بفتا رو ببره؟من خیلی با خودم فکر کردم سپس به یک چیزی تونستم که پی ببرم...اون هم سریال افیس(نسخه ی بریتانیایی) بود اما این برای من پر واضح هست که اسپیسد سریال هستی که ازافیس عبور میکنه... ایا من اشتباه میکنم....من عاشق سریال افیس هم هستم یکی از مورد علاقه ترین سریال های عمرم هست اما من فکر میکنم که اسپیسد بهتر هستش به هر حال اسپیسد هیچوقت نتوست که به مانند سریال افیس در میان بینندگان به یک سریال جریان ساز و محوری تبدیل بشه کاری که افیس در اون زمان انجام داد.
    اسپیسد یک سریال واقعی و هوشمندانه هستش و پر هستش از ارجاعاتی از فرهنگ پاپ که به طریق سرگرم کننده و هوشمندانه ای در سریال جا گرفته. شوخی های موجود در سریال بسیار واقعی وسورئال هستش و صادقانه بگم که مردم واقعا احمق هستند به این خاطر که این سریال هیچوقت به حق واقعی خودش نرسید. پگ در نقش تیم شگفت انگیز هست و قطعا افرادی مانند کاراکتر او در بریتانیا وجود دارند: تعدادی از مردانی که در طبقه ی متوسط به اون شیوه زندگی میکنند و نمیخواهند که به مانند پدران خودشون کت و شلوار و کراوات بپوشند در واقع انها شیوه ی خاص خودشون رو برای زندگی کردن دارند اونها میخواهند که در جوانی خودشون بمونند و اساس فکر و عقیده ی اونها بر اساس Star Wars و Babylon Five و The Simpsons و Monkey Island شکل گرفته. من عاشق اینگونه ادم ها هستم مثل چیزی که در اسپیسد میبینیم.اونها افرادی هستند که در بعضی مواقع بامزه و به طرز ناراحت کننده ای مضحک و خنده دار هستند و هیچ موقع هم زندگی رو جدی نمیگیرند.
    جسیکا استیونسون نفش دیزی رو به بهترین شکل ممکن انجام داده خدارو شکر که در یک سریال کمدی یک نقش کمدی جالب برای جنس مونث هم خلق شد.او واقعا شما رو به خنده میندازه اون غرغرو و بد بین و خود رای به طرز خنده اوری از همه چیز شاکی هستش.نقش های دیگه که از این دو حمایت میکنند هم درخشان هستند مایک یک انسان احمق خنده دار هستش همینطور مارشا هم مثل مایک هست.برایان رو هم نمیشه که فراموشش کرد.

اسپیسد یک سریال کمدی کلاسیک هستش یکی از اون سریال های هست که اگه شما در هر جایی باشید تنها با یک کلیک و تماشای فیلم,میتونه شمارو به یکی از طرفداران دو اتیشه سریال تبدیل کنه شما پس از اینکه سریال رو بچشید متوجه میشید که به یک شخص دیگه ایی تبدیل شدید به کسی که عاشق این کمدی شیرین شده. همین الان تماشا کنیدش!
    3- اولین بار که من اسم اسپیسد رو شنیدم از یکی از دوستام بود که طرفدار سایمون پگ بود رفیقم دیوانه ی این سریال بود با خودم فکر کردم که مگه سریال چی داره که اینهمه این رفیقمون در موردش صحبت میکنه پس شروع کردم به تماشا کردنش. برای من این سریال سورپرایز بسیار خوش ایندی بود و به سرعت تبدیل به یکی از بهترین سریال های مورد علاقه ام تبدیل شده حتی با اینکه سریال تنها ۱۴اپیزود رو داشت اما هر کاراکتر موجود در این سریال میشه گفت که بینظیر هستند. این سریال شبیه سریال های دیگه نیست هر موقع که تماشا میکنیدش نمیتونید کنترل خودتون رو نگه داری به این خاطر که در حال بلند خندیدن هستید.تعداد خیلی کمی از این نوع سریال ها امروزه پخش میشند که همچین خاصیتی رو داشته باشند اگه این سریال در امریکا پخش میشد مطمینا شکوه و بزرگی بیشتری رو ما از اسپیسد تا حالا میشنیدیم و میدیدیم.
    4- ووو..من وقتی که سریال ها و برنامه های طنز کمدی رو تماشا میکنم خیلی خیلی میخندم.اما این یکی بسیار شگفت انگیز هستش. تنها با دیدن اپیزود اول سریال بود که درگیر این سریال شدم در واقع این سریال من رو نابود کرد.تنها نکته ای رو که من نپسندیدم این بود که چرا اونها فصل ۳ سریال رو نساختند. اما من از هر ۱۴ اپیزود سریال که ساخته شد بود رو, به شدت لذت بردم نمیتونم تصمیم بگیرم که کدوم فصل سریال قشنگ تر هستش اما شاید,فقط شاید سیزن ۱,یک مقداری بهتر بود و اپیزود مورد علاقه ی من هم از قسمت دوم و اپیزود ۵ هستش من این سریال رو با یکی از دوستام تماشا کردم چون DVD سریال رو نداشتم.اما با دیدن قسمت اول سریال بود که شروع کردم به خرید DVD از قسمت های دیگه سریال...Yea!

5- این سریال یکی از بزرگترین و قدرتمند ترین سریال های کمدی تاریخ هستش و قطعا یکی از طنز های تلویزیونی مورد علاقه ی من هست که تا به امروز ساخته شده. شخصیت ها در سریال به واقع که متحیر کننده هستند و من فکر میکنم دلیل اینکه اینقدر بازیگران سریال واقعی به نظر میرسند این هست که قبلا این تیم با هم کار کرده بودند و اشنایی بسیار خوبی رو از هم داشتند برای همین تونستند که سریالی رو بسازند که اینقدر واقعی و بکر برای تماشا کردن باشه. راهی که این سریال در پیش گرفت این بود که از هیچ فیلم و سریال کمدی الگو برداری نکنه و یک سریال به طور کامل اورجینال باشه این چیزی بود که اسپیسد انجام داد و دلیلش هم این بود که داستان در بعضی اوقات سورئال(واقعیت گرا) پیش میرفت...یک سریال کلاسیک واقعی...

سپاس
    16,105

FARSCAPE

1999-2003

8.4/10:IMDb
    74%:Metacritic
    8.9/10:TV.com

1-من از بعضی از مردم تعریف های خیلی خوبی رو از سریال FARSCAPE شنیدم.پس تصمیم گرفتم که دو اپیزود سریال رو تو اوقات فراغتی رو که داشتم تماشا کنم.... تا حالا هم هیچ کم و کاستی رو در سریال ندیدم....تنها افسوس من این هست که چرا اینقدر دیر,من تونستم این بهترین سریال علمی و تخیلی روی زمین رو کشفش کنم.....با دیدن دو تا از اپیزودها خیلی علاقه مند شدم تا ببینم که چه اتفاقاتی در ادامه ی سریال می افته و پایان سریال چطوری تموم میشه.تنها میخواستم که,اطلاعات بیشتری رو از سریال سر در بیارم,پس رفتم کل DVD سریال رو خریدم..چه سریالیه....ترکونده!...سریال جوری هست که علاوه بر اینکه شما رو در خودش در بر میگیره بلکه شما رو هم تحریک میکنه....به این خاطر که قوه ی تخیل شما رو به بازی در میاره و اون رو کار می اندازه و شما رو به تعجب وا میداره...اصلا چی میشه گفت؟با تصوراتتون این سریال بازی میکنه....و در پایان این ۴۵ دقیقه شما فکر میکنید که سریال شما رو به یک سفر ماجراجویانه برده.نویسنده کارش عالی بوده,کاراکتر ها بوسیله ی بازی خوب بازیگرها بسیار واقعی و تازه جلوه میده.... FARSCAPE تمام اینها رو در خودش داره:دوستی ها ی بین کرات (سیاره ها) مختلف , عشق در نگاه اول,غم,خوشحالی,صداقت و وفاداری,خیانت و دروغ و هر چیزی که شما فکر ش رو بکنید در این سریال قرار داده شده.....یکسری خط قرمز هایی هم وجود داره و اون این هست که برای دیدن سریال باید ذهن خودتون رو باز کنید و هر اتفاقاتی رو که در سریال میافته رو بپذیرید و فقط به سریال فرصت بدید,به این خاطر که این سریال,یک سریال علمی تخیلی هستش...من که تنها با دیدن یک اپیزود از سریال FARSCAPE درگیر و گرفتار این دنیا شدم و شدیدا بهتون توصیه میکنم که سریال رو تماشا کنید....

2- من یکی از کشته مرده های دنیای علمی,تخیلی هستم.FARSCAPE و مینی سریالش (این سریال بعد از 5 سیزن به دلایلی که نمیدونم کنسل شد اما چند سال بعد مینی سریالی ساخته شد و پایان سریال در اون مینی سریال قرار داده شد) برای من تبدیل به یکی از بهترین سریال های علمی و تخیلی شده,که تا حالا دیدم.این سریال تنها سریالی کابلی بود که در دانمارک پخش میشد.پس تصمیم گرفتم که تمام DVD سریال رو بخرم.احترام زیادی رو برای این سریال قایل هستم به این خاطر که همه چیز موجود در سریال عالی هستش... Ben Browder و Claudia Black بازی زیبایی رو از خودشون نشون میدن.... FARSCAPE حتی Star Wars و Star Trek رو کنار میزنه و چیزهای بیشتری رو به بیننده نشون میده...شاید تنها سریالی که بشه اون رو باهاش مقایسه کرد,سریال Battlestar Galactica باشه,که این سریال هم خداست...ولی حتی Battlestar Galactica هم با این سریال فاصله داره....اگه شما این سریال رو تا حالا ندید..الان ببینینش....به خاطر من....هیچ موقع برای دیدن این سریال دیر نیست و اصلا هم قدیمی به نظر نمیرسه....

3- FARSCAPE یک سریال بی نقص هستش..رفتم و سریال رو از طریق تلویزیون دیدم و بعد DVD اون رو هم خریدم,فقط نگاه کردن به این سریال باشکوه حس خوبی رو به ادم میده....این سریال مجموعه ایی از طنز,داستان های عاشقانه,درام و بازیگر های باهوش رو در خودش جای داده.شخصیت های باهوش,دیوانه,خنده دار همه توی این سریال قرار داده شده اند...بعد از تماشای سریال رفتم به سایت سریال سر زدم و بهشون مقداری پول کمک کردم. FARSCAPE داره کنسل میشه,ولی ما میخوایم که برگرده...این سریال از خیلی از سریال های دیگه قوی تر هستش....من نمیفهمم که چرا باید برای این سریال این اتفاق بیفته...به سریال های دیگه نگاه کنید چرا برای اون سریال های ضعیف این اتفاق نمی افته...فقط کافی هستش که شما اپیزود اول این سریال رو نگاه کنید تا ببینید من دارم چی میگم.....این سریال فوق العاده هستش,تماشا کنیدش,کامپیوتر رو روشن کنید و این سریال رو ببینید....عجله کنید

4- من شخصا به اینکه FARSCAPE بهترین سریال علمی و تخیلی تاریخ هست که در تلویزیون ساخته شده,سخت باور دارم....خیلی کم پیش میاد که پای برنامه های تلویزیونی بشینم.....اما این سریال,هم از نظر جلوه های ویژه و هم از نظر داستان و نویسندگی در حد بالایی قرار داره . موجودات فضایی در این سریال به واقع موجودات فضایی هستند و تنها یک انسان که روی سرشون یک کلاهکی قرار داده شده نیستند.شخصیت ها به خوبی پرداخته شدند و تقریبا در همه موارد به درستی به بازی گرفته میشند....من حقیقتا بهتون نصیحت میکنم که ببینینش.................................ح �ف زیادی رو برای گفتن ندارم,وقت رو تلف نکنید و بعد از خوندن این مطلب برید و FARSCAPE رو تماشا کنید

5- FARSCAPE با فاصله یکی از بهترین سریال های علمی و تخیلی تاریخ هستش,که من تا حالا دیدم....خیلی چیزها رو در خودش این سریال جا داده...من اصلا نمیدونم که برای این نقدی که دارم مینویسم چه تیتری رو انتخاب کنم.حرفی واسه گفتن وجود نداره...من میتونم به درستی و عدالت بگم که این سریال تکرار نشدنی هست.شخصیت هایی در سریال وجود دارند که,در همون لحظه ی اول عاشقشون میشید و روی شما تاثیر میزارند.....بازی های برجسته و فیلم نامه ی عالی که موفق شده اکشن و درام رو به همراه طنز به خوبی در کنار هم قرار بده.من عاشق این سریال هستم, یکبار رفتم به مغازه و تمام DVD هاش رو خریدم و شروع کردم به دیدن,چندین و چند بار دیدم,اما هیچ موقع ازش خسته نشدم... واقعا ناراحت شدم,از اینکه سریال کنسل شد,اما خدا رو شکر چندین ساله بعد مینی سریالی ساخته شد که تمام خطوط داستانش با این سریال گره خوده بوده و در اون مینی سریال بود که حماسه ی John Crichton فقط به خاطر طرفداران سریال ساخته شد,تا پایانی پیدا کنه...اما تراژدی واقعی این بود,که اونها نتونستند سادگی و قدرت اون رو از نو بسازند و پایان اون چیزی نبود که باید میشد.

6- FARSCAPE چه سریالیه,واقعا شگفت انگیز هست....وقتی که بچه بودم این سریال تو تلویزیون پخش شد و من از دیدنش محروم موندم.احتمالا بهترین سریال علمی و تخیلی هست که تا حالا دیدم و با قدرت در کنار سریالهایی علمی و تخیلی مانند Star Trek و Battlestar Galactica قرار داره.کاراکترها شگفت انگیز هستند و بازی ها بینظیر هست . خط داستانی سریال,در بیرون از این دنیای حقیقی(زمین) وجود داره..من نمیتونم به یاد بیارم که سریالی در سبک علمی و تخیلی,فضایی و یا در مورد موجودات بیگانه اینقدر به مانند این سریال قوی بوده باشه.واقعا که باید این سریال رو قبل از مرگ دید و احتمالا هم بیشتر از یکبار دید,بارها و بارها باید به پای FARSCAPE نشست.....توصیه ویژه: اگه از این سریال خوشتون اومده و لذت بردید(که ۱۰۰ درصد مطمینا,هم اینطور خواهد بود) تلاش کنید تا سریال جدید Battlestar Galactica که تازه شروع شده رو هم تهیه کنید,این سریال هم بینظیره و مثل هم هستند, Battlestar Galactica خاطرات خوش بعضی از شخصیت های FARSCAPE رو برای شما زنده میکنه.....

سپاس
    16,105

blackadder

1983-1989

Writers: Richard Curtis
    Program creators: Rowan Atkinson, Richard Curtis, Ben Elton
    Genres: Military, Comedy, Sitcom, Historical period drama
    Cast:Rowan Atkinson-Edmund Blackadder,Tony Robinson-Baldrick,Hugh Laurie-The Prince Regen

8.3/10:IMDb
    4.8/5:Amazon.com
    8.7/10:TV.com

1- سریال "Black Adder" حقیقتا یکی از بزرگترین سریال هایی هست که,از شبکه BBC 1 پخش شده.حتی متن فیلمنامه ی این سریال کمدی شاهکار هم باعث خنده ی شدید شما میشه.سریال Black Adder دارای یک ساختار کاملا عاقلانه هست,در حالی که ممکنه که شما در لحظاتی,چیزهای عجیب و غیر واقعی رو ببینید.Black Adder یک سریال هوشمندانه و مبتکرانه هست,که هیچوقت به شوخی های پوچ و بی معنی متوسل نخواهد شد..... در هر اپیزود و در هر قسمت از صحنه های خاص در این سریال,نکات برجسته و ریز بسیاری وجود داره,که تعجب برانگیز هستند...... Rowan Atkinson و Richard Curtis به بهترین شکل ممکن تونستند که فیلمنامه ی سریال رو بنویسند.....برای من این سریال یکی از بهترین سریال های کمدی تاریخ ,که تمام استاندارد های یک سریال کمدی شاهکار رو دارا هست و بعد از Black Adder هم برای من سریال Fawlty Towers, در رتبه ی بعدی قرار داره.....
    سریال Black Adder من رو متوجه به این موضوع کرد,تا بفهمم که چرا Rowan Atkinson بعنوان یک بازیگر کمدی اینقدر تحسین میشه.من هنوز هم وقتی,صحنه ایی که Earl هویت Doncasterرو جعل میکنه و یا زمانیکه Earl جمله ی "Hello peasant!" رو میگه,بیاد میارم,نمیتونم که جلوی خودم رو بگیرم و فرش زمین میشم.....بازیگر های مکمل در این سریال فوق العاده هستند و به خوبی در این سریال جا داده شدند,بعنوان مثال
    Brian Blessed, Rik Mayall, Frank Finlay و Jim Broadbent که در این سریال نقش یک مترجم اسپانیایی رو بازی میکنه,عالی اند . بازی و ایفای نقش این بازیگران به طور قابل توجهی خنده دار و مضحک هست,عملکرد اونها انقدر قابل توجه هست که,سریال در زمانهایی که Fry و Laurie حضور ندارند,مخاطب,نبودشون رو حس نمیکنه....

یکی از اشکالات معمول و بی ربط که به سریال نسبت داده شده,این هست که شخصیت Edmund در بعضی مواقع خیلی احمق و خنگ و در بعضی لحظات زیرک و قدرتمند نشون داده میشه,شاید به این خاطر در لحظاتی او رو قدرتمند نشون میدهند,چون باید علاوه بر اینکه در لحظاتی باعث خنده و مسخره شدن توسط مخاطب بشه,باید در صحنه هایی هم توسط مخاطب با کارهای زیرکانه اش مورد تحسین هم قرار بگیره,پس به همین خاطر هست که من این موضوع رو درک میکنم و این شخصیت دو گانه ی او رو در این لحظات میپذیرم......اما,این رو من هیچوقت متوجه نشدم,که چرا سیزن های بعد سریال رو به
    Ben Elton سپردند(در بخش نویسندگی)........ و Rowan Atkinson و Richard Curtis که نویسندگی سیزن اول سریال رو برعهده داشتند,برکنار کردند.شاید دلیل اصلیش این بود,که اونها میخواستند که قسمت های بعد رو کمدی تر و خنده دارترش کنند.....
    با اینکه در ابتدا,برای سریال بودجه ی زیادی در نظر گرفته شد تا به اونها این اجازه رو بده تا از تنوع بیشتری در نوشته هاشون استفاده کنند و شوخی های متفاوتی رو بکار ببرند,اما استودیو خودش رو به لوکیشن های ارزان قیمت و دیدهای بصری تکراری محدود کرد و نگذاشت که اون بودجه هنگفت به هدر بره.(البته باید بگم که شبکه BBC 1 از نظر بودجه دچار محدودیت هایی برای ساخت سریال شد)با اینحال سازندگان سریال تونستند که در سیزنها بعد فضاهای بسیار خنده داری رو,مثل صحنه ایی که جادوگر در میان جمعیت محاکمه میشد,رو بوجود بیارند,که بسیار خنده دار و جالب هست......
    یکی از عوامل موفقیت سریال,شاید همین باشه,که خودش رو به یک دوره محدود نمیکنه و به موضوعات مختلفی میپردازه و خودش رو ازاد میزاره, وهمین هم سبب میشه تا مخاطب ها جذب این سریال بینظیر بشه.......(سریال Black Adder به دوره های مختلفی میره و در هر سیزن به موضوعات مختلفی میپردازه,مثلا یک سیزن در مورد الیزابت اول هست و یک سیزن دیگه به جنگ جهانی میپردازه) یکی از جالب ترین و خنده دارترین اهنگ هایی هم که من تا به حال تو عمرم شنیدم,موزیک اصلی این سریال هست که واقعا شنیدنی هستش.....شاید ما دیگه هیچوقت نتونیم,همچین سریالی رو با این کیفیت ساخت بالا و استاندارد رو دوباره در تلویزیون ببینم.پس باید این سریال رو دید و ازش لذت برد....در واقع Black Adder یکی از معدود سریال هایی هست که,مخاطب علاقه داره چندین بار به تماشای سریال بنشینه.........

2- من عاشق Rowan Atkinson هستم و فکر میکنم که او,بهترین کمدین معاصر بریتانیا هستش.Rowan یک استعداد بینظیری داره که به خصوص اون رو در نقش Edmund Black Adder به زیبایی هر چه تمام تر نشون میده......قسمت اول سریال Black Adder به سال 1485 میره,به زمانیکه بریتانیا در قرون وسطا بوده.... سیزن دوم به نظرم بهتر از سیزن قبلیه,مخصوصا بازی ملکه Elizabeth I که نقشش رو Miranda Richardson بازی میکنه,واقعا خیره کننده هستش و من از اتفاق پایانی که برای او افتاد,به شدت شگفت زده شده بودم.البته این رو هم بگم که Miranda Richardson یک بار هم قبلا به خاطر بازی در فیلم Damage تونسته بود که,نامزد جایزه ی اسکار بشه.Elizabeth I یکی از هیستریک ترین و جالب ترین ملکه هایی هست که در تاریخ بریتانیا وجود داره.من عاشق لباس های مخصوص اون دوران هستم و همینطور لهجه هاشون.این سیزن از سریال هر چه قدر که به جلو میره,قشنگ تر و جذاب تر میشه.عاشق بازی Hugh Laurie در نقش پرنس لال هستم و هر موقع که Baldrick (که نقشش رو Tony Robinson بازی میکنه) میاد,از خنده روده بر میشم.ایا تا حالا Rowan Atkinson رو در نقش یک شوالیه دیده بودید,تو این سریال او رو خواهید دید.....در سیزن های بعد هم
    Black Adder به موضوعاتی همچون جنگ جهانی دوم و..... میپردازه......

3- Ah.......چه شروع خیرکننده ایی رو داره این سریال.Rowan Atkinson که همه ی ما اون رو با نام Mr. Bean میشناسیم تو این سریال در نقش
    Edmund Blackadder واقعا میدرخشه,او با حیله گری تمام پدرش رو که دوک ادینبورگ هست سرنگون میکنه و باعث میشه که Richard IV با بازی Brian Blessed تبدیل به پادشاه انگلستان بشه......او در تمام کارهاش دو دستیار وفادار و خنگ با نام های Baldrick با بازی Tony Robinson و Percy با بازی Tim McInnerny داره,که در تمام کارهاش همراهیش میکنند.دو اپیزود مورد علاقه ی من Born to be King و the Queen of Spain's Beard هستند.طرح اصلی سریال واقعا مبتکرانه و جدید هستش,تمام شخصیت ها من رو به خنده وا میدارند,اما پایان پارت اول این سریال خیلی ناراحت کننده و غمناک هست....

4- سریال Black Adder حقیقتا بسیار سرگرم کننده و مبتکرانه ساخته شده,اولین باری که من به تماشای سریال نشستم هیچ حرفی نمیتوستم,که بزنم.من فکر میکردم که سریال در مورد جنگ رزها(اشاره داره به جنگ های دو خانواده قدرتمند انگلیسی در قرون وسطا) هستش,اما وقتی که شروع کردم به دیدنش,فهمیدم که فکرم در مورد سریال غلط بوده.......در ابتدای سریال به نظر میرسه که Edmund Black Adder و خانواده اش از Richard III حمایت میکنند,اما داستان فیلم به مقدار زیادی از ورژن شکسپیری فاصله میگیره,چونکه در این سریال Edmund به طور خیلی تصادفی
    Richard III رو میکشه و بعد از اون هست که,پدر Edmund پادشاه میشه نه Henry VII.در واقع در تاریخ,داستان به اینگونه نبوده,چونکه Henry هست که تبدیل به پادشاه میشه و قدرت رو در دست میگیره.سریال Black Adder به طور خارق العاده ایی احمقانه و قانع کننده هستش,اپیزودی که Edmund میخواد که با اون اسپانیایی چاق و خنده دار ازدواج کنه و یا جاییکه او,اون زن جادوگر رو متهم میکنه,واقعا خنده دار و خیره کننده هستند.......تنها نقطه ی منفی سریال پایان ناراحت کننده و غم انگیزش هست,ببینیند که در سیزن سه چه اتفاق تلخی برای Edmund پیش میاد,البته به نظر من که پایان خوبی بود,ولی ایکاش ناراحت کننده نبود.......

5- سیزن اول این سریال به طور قطع به یقین یکی از بهترین سیزن های Black Adder هست....سراسر اپیزودهای موجود در سریال خیره کننده هستند و هر چقدر که به جلوتر میریم سریال گیراتر میشه,به طوریکه اپیزود پایانی سریال که the Black Seal هست,اوج این سیزن رو به نمایش میزاره,وقتی که به این اپیزودها و لوکیشن های متعددی که در این قسمت ها وجود داشتند,نگاه میکنیم,به عظمت سیزن اول این سریال پی میبیرم.متاسفانه بعد از سیزن اول,استودیو برای اینکه در هزینه هاش صرفه جویی کنه,خرج ساخت سریال رو پایین اورد......فیلمنامه ی سریال کاملا بی نقص کارشده,شما میتونید که متن اپیزود the Black Seal رو بخونید,تا ببینید که چقدر خوب نوشته شده و چه شوخی های جالبی رو در خودش جای داده .....
    به طور کلی من به این سریال نمره 10/10 میدم,به این خاطر که متن خیلی خوبی رو داره و خیلی بریتانیایی و هوشمندانه هم هست و حتی به نظر من,یکی از بهترین کمدی هایی بوده که,در بریتانیا ساخته شده,خوشحال هم هستم که شبکه ی BBC با وجود مشکلاتی رو که داشت,اجازه نداد تا این سریال شگفت انگیز متوقف بشه و این سریال رو تا پایانش ادامه داد.......

6-ah man..... این سریال,بهترین سریال کمدی که تا حالا نوشته شده. Black Adder مثل سریال ها امریکایی نیست,که بخواد بیننده رو مجبور به خندیدن به هر نحوی بکنه........این اثر بوسیله ی تعدادی ادم احساساتی ساخته شده,که تنها هدفشون فقط خوشحال کردن مردم بوده,این افراد فقط میخواستند که ایده هاشون رو بین همدیگه تقسیم کنند,تا تنها باعث شادی ما بشند......این سریال یک کمدی خالص هست,که هیچ موقع کهنه نمیشه و تا ابد در قلب مردم جا داره!!خیلی خوشحالم که انگلستان این سریال کمدی که من عاشقش هستم رو متوقف نکرد,هر موقع که به تماشای این سریال میشینم از ته قلب میخندم,اگه شما این سریال کمدی رو تا حالا ندیدید,ببینینش,مطمین باشید وقتی رو که برای این سریال میزارید,هدر نخواهد رفت و باعث خوشحالی و شادی شما خواهد شد......

باید در پایان بگم که فکر کنم,از این سریال,سیزن اولش کامل زیرنویس شده و سیزن اولش رو خوشبختانه میشه دید

سپاس
    16,105

ER
    1994-2009

IMDb : 7.7/10
    TV.com : 8.9/10
    Amazon.com : 4.7/5
    commonsensemedia.org : 4/5

1- سه شنبه ی سال 1995 بعد از تمرین بسکتبالم بود, که شروع به تماشای سریال ER کردم.تقریبا سیزن 2ش بود, که فهمیدم همچین سریالی هم هست.سیزن دوم, همه چیزش عالی بود و هیچ نکته ی منفی درش وجود نداشت.وقتیکه از تمرینم برمیگشتم و خسته بودم,.میرفتم دوش میگرفتم و روی کاناپه لم میدادم و تلویزیون رو روشن میکردم, تا ER ببینم.خیلی کم پیش میاد که من سر تمرین هام ,حواسم به چیز دیگه ایی باشه ,ولی همیشه زمانهای قبل از شروع سریال, حتی وسط تمرین هم صحنه های سریال تو ذهنم مجسم میشد.مینشستم تو خونه و شخصیت Dr. Benton رو, به همراه مادر و خواهرم میدیدیم, تا از کاراش سر دربیارم. اتفاقی که باز هم برام , خیلی نادر هستش(منظور مثل یک ادم تو خونه نشستن هست).....البته بعضی از این خاطرات برام به دلیل اینکه سالیان زیادی ازش گذشته, کمی مبهمه.اما, طبق معمول موقعیت های اورژانسی, تنش,خون,بیمارستان و ...از نقاط اصلی سریال بود,که فراموش نشدنین.به نظر من که به جای ER باید, اسم سریال doctors show باشه ... اوایل به خودم میگفتم دوست دارم فقط ببینم ,پایانش چی میشه.اما بعد از گذشت مدتی,سریال من رو در خودش اسیر کرد و در طول یک هفته خودمو میدیدم, که دارم سریع رانندگی میکنم تا بعد از تمرین بسکتبالم هر چه زودتر به سریال برسم.....پزشکان در ER هیچوقت نمیتونند ,به اندازه ی کافی بخوابند و خیلی کم به خونه هاشون میرند.چون,تا میاند به زندگی و کار شخصیشون بپردازند,موقعیتی براشون پیش میاد که برنامه هاشون رو بهم میریزه.پس اونها علاوه بر سختی هایی که در محیط کارشون دارند,به سبب مشکلات اورژانسی که در کارهاشون, ناگهانی پیش میاد.زندگی شخصیشون هم, دچار ایراداتی میشه,بطوریکه روابط و دستاوردهاشون رو, در معرض خطر میزاره.....تمام اینها به کنار,سریال ER ,استعداد و توانایی بالایی رو, در نویسندگی,کارگردانی,بازیگری ,فیلمبرداری,تدوین,صدابردار �,گریم و..... به معرض نمایش قرار میده.من دارم از سریالی صحبت میکنم که سالهای سال ادامه داشته,بدون اینکه هیچ افتی رو تو خودش حس کنه.فقط کافیه که,نگاه کنید به لیست نامزدی ها و جوایز ی که ER در این سالیان متمادی بدست اورده,انوقت هست که حرف من رو بهتر متوجه میشید,در واقع تنها قدردانی و تشکری که مردم میتونستند به سریال ER داشته باشند ,همین انتخاب هشت سال متمادیش بعنوان محبوبترین سریال دراماتیک از دید مردم هستش....

Michael Crichton,خالق و نویسنده ی سریال,بازیگران با استعدادی رو انتخاب کرد, که با گذشت سالها تبدیل به افراد بزرگی شدند....در حالیکه به سریال بازیگران جدید اضافه میشند و تیم های بازیگری تغییر میکنه,با اینحال, هنوز هم ER اون هیجان و شور سابق را در خودش داره و اینگونه نیست که با تغییر بعضی بازیگرانش روندی کند به خودش بگیره.سبک فیلم بی همتا هستش.شوخی ها,کنایه دار و در بعضی اوقات نیش داره.کشمکش ها و فشارها بی نقص به نمایش در میاند.مرگ شخصیت های اصلی بسیار ناراحت کننده و واقعی نشون داده میشند,شکی نیست که ER بهترین سریال در مقوله ی مرگ هستش.فعل و انفعالات بین پرستاران,دکترها و افرادی دیگری که در بیمارستان کار میکنند,به مانند یک اپرای زیبا به شکل دراومده,به صورتیکه روابط درست کاری و زندگی های و مشکلات شخصیشون رو هم, در خودش جای داده.کارگردانی بسیار هوشمندانه و کامل انجام شده,فیلمبرداری ها,با اینکه مدت زیادی طول کشیده,ولی باز هم قادر هست که احساسات مارو بر بیانگیزه و در لحظات مهم ,عمل تغییر از یک محیط ارام به یک وضعیت پرتنش رو ,به خوبی به انجام برسونه.بعد از اینهمه تعریف من از سریال,واقعا شما دیگه چه چیزی از یک سریال توقع دارید؟من که کمال لذتو از سریال بردم و برای تمام اعضای سریال هم کلاهم رو بر میدارم.اصلا برگردیم به سال 1994 ,عواملی که ER رو ساختند, ژانر درام تلویزیون رو ,در زمینه ی نویسندگی,بازیگری و کارگردانی به حق یک لول بالاتر بردند.در ابتدا,اونها این چلنج که کارشون خطرات بسیاری داره, پذیرفتند و همین ریسک پذیریشون,به ما سریالی درام و قوی داد ,که تا عمر داریم فراموش نخواهیم کرد.بطوریکه,در سیزن نهم,هنوز هم به طرز عجیبی خوب هست و در هیچ زمینه ایی افت نکرده.بله,خیلی چیزها تغییر کرده:بازیگرها-کاراکترها,ولی اساسش که شامل نویسندگان,کارگردانان و تهیه کنندگان هستند, هنوز هم خوب و بزرگ هست و هنوز هم به کار قویشون ادامه میدند.تصور کن,زمانیو که, مشکلات روزانه و تصمیمات مهم ناگهان به طرفت میاند,در حالیکه تو در بیمارستانی که محیط گیج کننده ای داره,مشغول به کار هستی,اینجاست که ER برات قابل درک تر میشه,من هم دوست دارم که هر هفته با شخصیت ها ی ER همذات پنداری کنم و بهتر درکشون کنم....به خاطر سختی ها و مشکلاتی که میکشند,میخوام این رو درک کنم که دکتر بودن و کمک به مردم به چه شکل هست و چقدر سخت میتونه باشه....

2- وقتیکه پای سریال ER میشینم,دیگه گذر زمان برام نامفهومه.فقط اوقاتیکه که دارم, خودمو برای امتحانات اماده میکنم هست ,که دیگه سریال رو نمیبینم و میزارم بعد, تا تکرارشو ببینم.بعد از دیدن پنج اپیزود بود, که عاشق سریال شدم,طوری شده بودم که,هر روز غذام رو همراه با ER میخوردم.با گذشت چند سال,هنوز هم همونطور عاشق سریال هستم,به این دلیل که: سریال قویه , شخصیت های باورپذیریو تو خودش داره و دیگریش, اینکه کارها و عمل های هیجان انگیزی تو بیمارستان اتفاق می افتند, که از استرس بالایی برخوردار هستند. فکر کنم ER ,بهترین سریالی هست, که تا حالا در تلویزیون ساخته شده.هر چند سیزن جدید با توجه به تراژدی که برای Doctor Lewis پیش اومد و منجر به ترکش شد,افتی نسبت به سه سیزن قبلیش داشته.ولی هنوز هم دیدن ER تماشاییه و ارزششو داره.......

سپاس
    332
    از این کاربر 309 بار در 47 پست سپاس گزاری شده

سلام. ممنون از نقدهاي جذابتون روي دو سريال پرونده هاي ايكس و بافي . اميدوارم دوستان همت كنند و سريالهاي ارزشمندي مثل اين دو تا و همچنين تعدادي از سريالهاي ارزشمند دهه 70 و 80 ميلادي مثل (مش) و ... را زيرنويس كنند تا علاقمندان بتونن لذت واقعي را تجربه كنند.

8. 20 کاربرِ زیر از mkarimifard77 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    646
    از این کاربر 190 بار در 21 پست سپاس گزاری شده

جالبه منم اومدم اسم سریال mash بیارم که این دوستمون پیش دستی کرد واقعا جاش خالیه

10. 12 کاربرِ زیر از avangard بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    16,105

Cracker 1993–1996
    IMDb : 8.5/10
    TV.com : 8.2/10

1- چاق,الکلی,سیگاری,قمارباز:بذ له گو,مبارز,خودخواه,خودبین,پلی س اسکاتلندی میان سال شهر Manchester ,کسیکه تبهکاران را به دام میاندازد.شهر Manchester در محاصره ایی از قاتلان سریالی و نژادپرست,کسانیکه در ارزوی Bonnie and Clyde شدنند(زن و شوهری تبهکار در امریکا که به بانک زنی و دزدی معروف بودند),روسپی گران,منحرفان اخلاقی و مذهبی و افراد ناراضی از حکومت قرار گرفته است,علاجی که درمانی برایش مقدور نیست.تمام کلماتی که در بالا بکار بردم, فرمول بی پروایی است از سریالی که بعنوان یکی از بزرگترین درام های بریتانیا از او یاد میکنند. پایه خط اصلی داستان چند بعدی نمیباشد و سر راست است,با اینحال این چیزی نیست که سبب بزرگی سریال شده باشد,بلکه داستانهاییست که به صورتی قدرتمندانه به شکلی هنری,کمی با تمی از خیالاتی که دلهره اور هم میباشد,مخلوط شده.مورد دیگری که سریال را زیبا کرده,شخصیت ها و تعاملاتشان با یکدیگر و فعل و انفعالاتی است که بر یکدیگر ایجاد میکنند,بطوریکه تاثیرات فراوانی را بر محیط پیرامونشان بوجود میاورند.هیچ سریالی را تا به حال,اینگونه ندیدم که شخصیت اصلی ان به این شکل مسیری احساسی را طی کند,Fitz با ویژگیهایی که دارد,باید ضد قهرمانی باشد که نفرت انگیز به نظر اید,کسیکه مظهر خودخواهیه و نصف عمرش رو در تصورات خودش گیر کرده,او سرپا شک و تردید هست و دایما هم مسته,پشت سر هم سیگار دود میکنه و به نظر میرسه که بدنش تا به حال هیچ سالادی رو تو خودش جای نداده,با تمام این توصیفات, او هنوز هم یک انسانه و دارای موهبت هایی هم هست:بذله گویه,استعداد بالایی در مورد پیرامون خودش ,مخصوصا انسانها داره و به صورت اتوماتیک اونها رو جذب خودش میکنه.رفتارش با همسرش,بچه هاش,مادرش و برادرانش اغلب وحشتناکه و در بعضی مواقع هم غیر قابل بخشش و کتمانه,افکاری که در ذهنش داره منسوخ شده و محدوده,با اینحال قدرت مدیریتی تو وجودش داره که در جمع همیشه قهرمان به نظر میاد و همین هم باعث میشه تا در کل ما با شخصیتش ارتباط برقرار کنیم.Yep,کاراکترش حقیقتا زیباست.

بزارید اینرو هم اضافه کنم که تمامی کاراکترها در این سریال به معنای حقیقی کامل و تعریف شده هستند. شخصیتیه به
    نام DS Jimmy Beck ) Jimmy Beck ) در سریال وجود دارد ,که او هم مانند Fitz دایم الخمر,سیگاری,تند خو و عیاشه, اما این دو فرد به نوعی در بعضی مواقع روبروی همدیگر قرار میگرند.سختگیری و زورگویی هایی که او انجام میده,نمیتونه که شخصیت ضعیفش رو پنهان کنه. یک ادم ریاکار,زن ستیز و یک فردی که دائما میخواد راه و روش خودش رو ترویج بده,اشکالی که اون داره ,اینه که میخواد قهرمان اصلی داستان باشه و خودش رو از همه برتر میدونه. Beck یه خوک کثیفه که با خودش هم درگیره و این ذهن از هم پاشیده شده اش به خوبی توسط Cranitch به تصویر
    درمیاد.....(Bilborough (Clive Eccleston,زیاد علاقه ایی به اثبات کردن چیزی نداره و اگه کسی گناه کار باشه با کمترین شواهدی اونرو گناهکار میدونه و اغلب اوقات نیز با ارمانها و افکار Fitz مخالفه.Cracker سریالی که پشت سرهم اتفاقات بد برای بازیگرانش از قبیل مرگ درش رخ میده و این اتفاقات,کلیدی است برای مخاطب تا به گونه ایی عجیب خودش را درگیر این نمایش کند. شخصیت اصلی زن در سریال مورد تجاوز یکی از همکاران مورد اطمینان سازمان قرار میگیره و همینکار باعث میشه تا نزدیکی و اعتمادی که شخصیت ها بهم دارند در ادامه خدشه دار بشه و سریال وارد فاز جدیدی بشه.سریال Cracker قاتلان و افراد منحرفی رو بعنوان انسان نشون میده که در درونشون وابستگی شدیدی به شیطان دارند,حقیقتا شهامتی که این سریال در زمینه دیالوگها و تفکراتی که به مخاطب اونرو دیکته میکنه,یگانه هستند و از ارزش بالایی برخورداره.
    اخرین سریال درام واقعا بزرگ بریتانیایی؟بله,احتمالا همین سریاله.

2- بازی و فیلمنامه ی فوق العاده که تماشای سریال را لذت بخشتر میکند,سریال Cracker یکی از بهترین سریالهای تلویزیونی ساخت بریتانیا است.Jimmy McGovern یکبار دیگر با بینش وسیعی که به زندگی عادی مردم و گمراه شدن هایشان دارد,مخاطب را به درون سریالی وارد میکند که سلوک و رفتار دنیای خلافکاران را برای ما از دید دیگری نشان خواهد داد.این سریال قدرتمند,تجسمی از زندگی Fitz است,او کسیست که با جلوتر رفتن روند داستان قدرتمندتر میشود,به گونه ایی که تماشای سریال را برای مخاطب دیدنی تر میکند.هر فردی که نسبت به Cracker بی احترامی انجام دهد و این سریال کلاسیک را مضحک بپندارد,از نظر من یا خیلی بچه است یا به کل عقل درستی ندارد تا خطوط داستانی سریال را درک کند.جامعه ی امروز نیاز بیشتری به چنین اثار درخشان تلویزیونی دارند تا مردم را به سطح بالاتری از درک و فهم سوق دهند.
    3- من واقعا زمانیکه این سریال,برای اولین بار به نمایش در امد,لذت وافری ازش بردم و در همان چندین قسمت ابتدایی درگیر سریال شدم,ولی به دلایلی دیگه ادامه اش ندادم.اما,اخیرا خبری را دریافت کردم مبنی بر به بازار امدن کامل DVDs های ارجینال سریالی که دوستش داشتم,چیزی که باعث شد تا دوباره من درگیر Fitz ,خانواده اش و همینطور همکارانش بشم.با تماشای سریال Cracker که به سفارش یکی از دوستانم بود,شروعش کردم و در مدتی کوتاه به پایان رسوندم(زمانیکه در تعطیلات کاریم بودم),این سرعتم در به اتمام رسوندن سریال باعث شد تا درک بهتری نسبت به پیشرفت و روابط شخصیت ها با جلو رفتن بیشتر سریال پیدا کنم.اما وقتی که بعدها به پای ورژن امریکایی سریال نشستم,حقیقتا اون چیزی که در ذهنم بود,رخ نداد.فشار زیادی به خودم اوردم که از این نسخه ی امریکایی هم خوشم بیاد, اما نشد.اونها یه سریال جنایی نساختند,در حالیکه باید جنایی میبود.اصلا اون حس رو با شخصیت مورد علاقه ام,اون مردی که اشکم رو درمیاورد,احساس نکردم.تو نسخه ی اصلی سریال(بریتانیایی) مجموعه ایی از بازی های درخشان وجود داره,دیالوگ های عمیق به همراه اتمسفری جذاب,این سریالی که به معنای واقعی خوبی ها و بدی های مردم رو نشون میده,نه اون نسخه ی امریکایی مزخرفی که فقط بلد بود به چهره ها و بدن ها بپردازه.

4- یه شخصیت چاق و معتاد به قمار که نقشش رو به robbie coltrane بازی میکنه,او در مرکز این سریال بریتانیایی که در ژانر جنایی/روانشناسانه است,قرار داره.متن خوب,شرایط پیچیده و غافل گیر کننده از مواردی که در ورژن بریتانیایی این سریال وجود داره,چیزی که نسخه امریکاییش فاقد اون است. coltrane که در سری فیلمهای harry potter هم شخصیتی عجیب و غریبی رو بازی میکرد,در اینجا هم به مانند فردیه که ,شیاطین پیرامونش را در بر گرفتن و تلاش او ,برای جدایی از انها بی نتیجه است,چرا چون زندگی اش به همین شیاطین که در اطرافش قرار دارند,گره خورده.رابطه اش با همسرش کاملا واقع بینانه است و بیشتر اوقات هم دلخراش و ناراحت کننده به پیش میره.ناتوانی او اینه که,نمیتونه خودش را به طور کامل کنترل کنه و این نکته مهمیه که در مرکز سریال قرار میگیره,چکیده ی این سریال بریتانیایی سست بودن بشر و بی دین بودن یک فرد را نشان میدهد که robbie coltrane با بازی در ان,میدرخشد.
    5- وقتی که برای اولین بار چیزی در مورد Cracker شنیدم,تنها بازیگری که اونو میشناختم,robbie coltrane بود.در ان زمان به این نتیجه رسیدم که سریال را تماشا کنم,فقط به این دلیل که از بازیگر اصلیش خوشم میومد و جزو بازیگرهای موردعلاقم بود,بعد از تنها چند قسمت سریال منرو به شدت جذب کرد. یکی از کاملترین شخصیت هاییست که من در طول عمرم در دنیای تلویزیون دیدم.بازیگر اصلی با بازی coltrane یه قماربازه,به شدت سیگاریه و در کنارش اعتیاد شدیدی هم به الکل داره.(6 تا 7 بطری به همراه 50 تا 60 سیگار در یک روز,مصرفشه).اصلا همین ویژگیهایش هست که بیننده به شدت جذبش و علاقه مند به او میشه.رفتار بدی رو با زنها داره و کلا هم زن ستیزه,تو یکی از قسمت ها یه مشاجره ایی با همسرش پیدا میکنه و بهش میگه: وقتی که تو رختخواب بیای,اونجا درستت میکنم(نرمت میکنم).زنهایی که در اطرافش هستند رو فریب میده و این فریب دادن هاش هم به شیوه ی خنده داری در سریال از قصد انجام میگیره.با اینحال او یک روانشناس بینظیره که شخصیت ادمها رو از دو فرسخی تشخیص میده,با اینکه کلی مشکلات در زندگی خصوصی و غیر خصوصیش داره,ولی همیشه یه گام از جنایتکارها جلوتره_و همینطور یه گام از همکاران پلیسش,هر وقت هم نیروهای پلیس ازش درخواست کمکی کنند, او اولین کسیکه خودش رو خواهد رساند تا مسئله رو حل و فصل کنه.باید بگم که عملکرد robbie coltrane در نقشش به صورت باشکوهی قابل تحسینه.

6-Cracker در مورد یک مرد قوی هیکله که در کارش که روانشناسی مجرمانه,موفق است.(Dr. Edward Fitzgerald (Coltrane شخصیتی که به همراه بذله گویی هاش از یک قدرت تصمیم گیری هولمزی و خرد بالایی برخورداره و در کنارش دانش زیادی در مورد رفتار با انسانها داره,او اسرار قتل هایی که در منطقه رخ میده رو حل میکنه.با اینحال بزرگترین رازی که جلوش رو نمیتونه بگیره: نوشیدن,سیگار کشیدن و پر خوریش است و به نظر میرسه قمار اصلی سریال اینه که,ایا "Fitz" راضی میشه که این رذیلت ها رو از خودش دور کنه تا به نزد زنش برگرده......Fitz,نیروی پلیسی اتشین مزاج و جذاب است که از یک برنامه ی رادیویی دهه ی 1940 با نام "The Fat Man" الهام گرفته شده,این سریال بریتانیایی 60% از زمانش رو به حل مسایل معمایی و راز الود و 40% بقیه رو به جستجو کردن ها و بالا پایین کردنشون میپردازه.البته باید مسایل شخصی Fitz رو هم به این قضایا اضافه کرد.در نگاه کلی,این سریال بریتانیایی برای افرادی که علاقه مند به مسایل عجیب و شگفت انگیز هستند,میتونه جذاب و سرگرم کننده باشه.....

اقای robbie coltrane رو بیشتر در ایران با سری فیلمهای harry potter میشناسند.

مشاهده محتوا اسپویلر

یه نکته ی دیگه ایی رو هم اضافه کنم که باید همون ابتدا بهتون میگفتم,اونهم اینه که این سریالها رو من ندیدم,تنها کاری که من کردم این بود که نقدی رو که کاربران IMDB نسبت به سریالهاشون انجام دادند رو ترجمه کردم,این شماره هایی هم که میبینید,هر کدوم متعلق به یک فرده که حالا اونرو در قالب یک نقد یا خاطره در سایت قرار داده تا دیگران با خوندنش هم خاطرات شیرین اونها رو بخونند و هم اطلاعاتی از سریالی که میخواند بگیرند رو بدست بیارند....

Ain't No Such Things As Halfway Crooks
    The Oswald State Correctional Facility, Level 4
    سپاس
    14,953
    از این کاربر 18,646 بار در 1,392 پست سپاس گزاری شده

این تایپک حیف شد خیلی خوب بود

13. 11 کاربرِ زیر از Tha Real Nigga بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین