برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
صفحه 7 از 8 اولیناولین ... 5678 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 61 تا 70 از مجموع 74
    جمله مورد علاقه ندارد
    سپاس
    16,112
    از این کاربر 30,047 بار در 1,455 پست سپاس گزاری شده

فیلمهای کریستوفر نولان، کسل کننده،کم عمق و ضعیف هستند

Christopher Priest، را شاید کسی نشناسد.او خالق کتابی به نام The Prestige است که کارگردان نامی هالیوود یعنی Christopher Nolan، درسال 2006 فیلمی باهمین نام و بااقتباس ازهمین کتاب ساخت و به اکران درآورد. فیلم The Prestige با بازی تحسین برانگیز هیوجکمن و کریستین بیل، یکی از بهترین آثار سینمایی قلمداد میشود ولی نویسنده ی کتاب، نظرش چیز دیگریست.

کریستوفر پریست، دراین هفته با پایگاه خبری Skirpt که وبسایتی مخصوص فیلمهای فرانسوی است مصاحبه ای انجام داده ودرطی آن به سه فیلم کریستوفر نولان نقدهای تندی وارد کرده است.این شخص سه گانه ی The Dark Knight را با صفتهای "کسل کننده و پر زرق و برق" و نیز فیلمهای Memento و The Prestige را با الفاظ "ملال آور ، کم عمق " توصیف کرده و این فیلمهارا دارای ضعف در نگارش داستان دانسته است.

دراین مصاحبه، از او درمورد پرفروش ترین اثرش یعنی رمان The Prestige سوالاتی شد و او توضیحاتی ارائه کرد و سوال و جوابها به فیلمی که کریستوفرنولان ساخت رسید تااینکه این نویسنده،واکنش هایی که دربالا به آنها اشاره شد را ازخود نشان داد.

"من و کریستوفر نولان تنها یکبار باهم ملاقات داشتیم و آن زمانی بود که فیلم The Prestige اکران شده بود.من علاقه ای به ملاقات با او نداشتم.دیدگاه من و نولان نسبت به جهان Prestige دو دیدگاه متفاوت بود. برای جهانیان، کریستوفر نولان یک فیلمساز بی بدیل است، برای من او تنها بچه ایست که دوست دارد در هالیوود باشد."
    کریستوفر پریست درادامه ی این مصاحبه درمورد حق مالکیت رمان صحبت کرد و اشاره کرد که اصلا قرار نبود رمانش توسط نولان نوشته شود و او بدون اجازه و برخلاف میل او فیلم را ساخته است.
    "بعد ازینکه نگارش رمان The Prestige را تمام کردم،سه پیشنهاد از سه کارگردان مختلف دریافت کردم که دوست داشتند رمان من را تبدیل به فیلم سینمایی کنند که نولان هیچ یک از آنها نبود.اسم دونفردیگر را نمی آورم ولی نفر سوم Sam Mendesــي بود به تازگی فیلم American Beauty‌را ساخته بود و درفصل اسکار به سر میبرد.صبح روزی که سم مندز برای من زنگ زد با خبر شدم که درمراسم اسکار، فیلم American Beauty اش نامزد کسب 7 جایزه ی اسکار شده و توانسته 5 تای آنها را ببرد که اسکار بهترین فیلم سال هم دربین آنها به چشم میخورد. برای من ساخته شدن رمانم توسط کارگردانی چون Sam Mendes یک آرزو بود.تااینکه کریستوفرنولان و فیلمش سروکله شان پیدا شد و همه ی آرزوهایم را برباد داد."
    Christopher Priest در ادامه افزود:

" من خودم را آماده کرده بودم که با سم مندز ملاقات کنم تااینکه ایمیلی توسط همسر کریستوفرنولان که تهیه کنندگی فیلم پرستیژ را انجام داده دریافت کردم که بااین محتوا "یک پیک موتوری توراهه، کاری نکن تا بیاد" فکرم را مشغول کرد. پیک آماد و یک عدد نوار ویدئویی به من داد. روی نوار نوشته شده بود ، "این فیلم را نگاه کن و سعی کن تصور کنی که یک کارگردان با تشکیلاتی به بزرگی هالیوود میتواند چه شاهکاری از کتابت بسازد." من فیلم را تماشا کردم و مجاب شدم که کریستوفرنولان را برای ساخت فیلم انتخاب کنم. تا به امروز حتی نولان روحش هم ازین قضیه خبرندارد. Sam Mendes به تازگی فیلم ساخته بود و من دوست داشتم به جوانترهایی که جویای نام هستند کمک کنم تا خودشان را بالا بکشند. تصور من براین بود که The Prestige بهترین فیلم او خواهد شد."

کریستوفر پریست بیان کرد که فیلم پرستیژ آنگونه که میخواست از آب درنیامد و تبدیل به فیلمی باداستان سطحی و کم عمق شده است.او سه گانه ی شوالیه ی تاریکی را بااین دلیل که همانند عناوینی چون Iron Man و The Avengers، مفرح و هیجان انگیز نیست، به زیرسوال برد و گفت یک کارگردان نباید یک سوپرقهرمان چون بتمن را درگیر مسائل روانشناسانه و فلسفی که در سه گانه به نمایش درآمد ، کند.
    این نویسنده صحبت هایش را با نصیحتی در قبال نولان به اتمام رساند :

"چیزی که نولان سعی میکند به آن برسد ، تبدیل شدن به استنلی کوبریک مدرن است.بنظر من او بهتراست تبدیل به آلفردهیچکاک مدرن شود.من هنوز هم برروی عقیده ام هستم که فیلمهای Memento و The Prestige عناوین سخیف و کسل کننده ای هستند.فیلم جدید نولان (اشاره به Interstellar‌) را هنوز ندیده ام."

نظر شما درمورد این بیانات چیست؟با ما درمیان بگذارید.

سپاس
    1,656
    از این کاربر 974 بار در 92 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : فیلمهای کریستوفر نولان، کسل کننده،کم عمق و ضعیف هستند

نقل قول نوشته اصلی توسط Léon نمایش پست ها
    مگر این نیست که آدمی در زندگانی در بعضی جاها باید سیاست هائی رو در نظر بگیره حرف هائی رو بزنه که باید بزنه(حتی اگر دلش نخواد) , تفکرهائی رو برچسب تایید بزنه(حتی اگر بدونه اون تفکرها کاملا پوچ و بی پایه و اساسِ)
    گاهی آدم هائی پیدا میشن که اول یجورن بعد با گذر زمان برای عقب نموندن از قافله ی رسوایان عالم همرنگ جماعت میشن که تو سینمای ایران فت و فراونن
    اما در این بین هستن کسانی که مجبورن در جاهائی سیاست هائی رو رعایت کنن و حرف هائی رو بزنن نمیشه این دسته از آدمهارو گذاشت تو دسته ی اول
    دوست عزیز بنده هم هیچکاک همیشه استاد رو خوندم و بشدت هم به ایشون و علمش بخصوص بحث زیبایی شناسیش در اون کتاب اعتقاد دارم: هرچند با 90% نظراتش درباره فیلمها بشدت مخالفم اما ای بهانه ای که شما جهت دفاعش از این فیلم سخیف رو آوردید به هیچ وجه قابل فبول نیست.

سعی نکنیم بخاطر علاقه مون به یک شخص خودمون رو گول بزنیم: پسر فهیمی مثل تو خوب میدونه که منتقد محافطه کار و تحت تاثیر سیاست زمان (همون نون به نرخ روز خور خودمون) از بی ارزشترین منتقد جهان محسوب میشه.
    پس تا 400 سال دیگه میشه با این سند محکمه پسند ایشون و تمام نقدهاشون رو رد کرد . خدا میداند شاید بخاطر مسائل سیاسی دیگه ای هم در نظراتش در رابطه با فیلمهای دیگه هم از این محافظه کاریها انجام داده باشه!

پس ایشون نه تنها منتقد عادل و منصفی نیست بلکه بطور کل منتقد کم ارزشی هم محسوب میشه! دقیقا هم به دلیل همون اظهار نظرش.

درباره نولان هم به نظر بنده کارگردان با ارزشی محسوب میشه و فیلمهاش رو همه دوست دارم و از لازمترین فیلمها برای سینما محسوب میشن: اما تنها Inception ایشون رو لایق واژه شاهکار میان فیلمهاش میدونم...محتوای نویی در این فیلم بود و بطور کل ساختار پازلی و لایه های درونی بسیارش و اون فرم جالبش موجب میشه متفاوت از دیگر آثارش شه.

3. 8 کاربرِ زیر از behzad_daniel بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

Stars can't shine without darkness
    سپاس
    608
    از این کاربر 381 بار در 49 پست سپاس گزاری شده

اصلا کاری به منتقدها ندارم...ولی خداییش هر کاری آدم بکنه نمیتونه این 2تا فیلم رو Memento و Inception نادیده بگیره و ضعیف بدونه...مخصوصا مخصوصا Inception..واقعا شاهکاره!!!

5. 6 کاربرِ زیر از Hilary1370 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    11,117
    از این کاربر 16,167 بار در 1,153 پست سپاس گزاری شده

تاپیکه نولانه یا فراستی؟

7. 10 کاربرِ زیر از Julie بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    770
    از این کاربر 860 بار در 87 پست سپاس گزاری شده

از نظر من، نولان در بین کارگردان های حال حاضر یک غنیمت به حساب میاد. دو سه سالی هست که زیاد دنبال فیلم های جدید نمیرم چون موضوعات خیلی کلیشه ای شده و فیلم خوب کم پیدا میشه ولی همیشه منتظر فیلم های نولان میمونم. از همین جهت، فیلم هاش در بین فیلم های امروزی واقعا غنیمته. فکر می کنم همه فیلماشو دیده باشم و تقریبا همش هم خوب بود. (حداقل اینکه فیلم ضعیفی نبود.). همینکه بتمن رو طوری میسازه که از سبک فیلم های مزخرفی مثل اسپایدر من و اونجرز و سوپرمن و این چرت و پرتا خودشو جدا می کنه، کار بزرگیه. توی فیلم هاش هم ایده هایی رو میاره که برای ملت جذابه. مثلا تو پرستیژش به قضایای تسلا اشاره می کنه یا توی اینسپشن تئوری هایی رو در مورد خواب مطرح می کنه و ...
    اما در مورد شاهکار بودن فیلم هاش، حداقل به شخصه نمیتونم قبول کنم. دارک نایت در حد خودش و در بین فیلم های در سبک خودش، شاهکاره، ولی در بین سایر سبک ها نمیشه جزو شاهکار به حسابش آورد. (حداقل نمی تونم لیست ای ام دی بی رو قبول کنم که دارک نایت رتبه بهتری نسبت فیلمی چون 12 مرد خشمگین داره). همچنین نولان رو نمی تونم هم سطح کارگردانانی چون کوبریک یا حتی دیوید لینچ قرار بدم. اما در هر صورت بازم میگم، در بین کارگردانان فعلی غنیمته.

در مورد بحثی هم که در مورد فیلم های جدید و قدیمی شده بود، فکر می کنم تاپیک جدا براش در نظر گرفته بشه بهتره. موضوع جالبیه

9. 11 کاربرِ زیر از TOXIN بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    0
    از این کاربر 7 بار در 1 پست سپاس گزاری شده

با سلام
    میدونم تاپیک قدیمیه اما دوست داشتم نظرم رو به اشتراک بزارم...
    یه سینمادوست واقعی هیچوقت نظر منتقدین براش ملاک برتری یه فیلمساز اثر سینمایی نبوده و نخواهد بود.
    ضمن اینکه بحث سلیقه هم خیلی مهم و مطرحه و نمیتونیم به صراحت بگیم چون منتقدی، فیلمساز و یا آثارش رو منفی نقد میکنه حتما حق با ایشونه!
    حالا اگه شخصا قرار باشه نظرات منتقدی رو هم در نظر بگیرم حداقل نقدهای راجر ایبرت فقید رو ملاک قرار میدم، به دلیل اینکه فیلمهارو منصفانه نقد میکرد و هیچگاه عقایدش رو به کسی تحمیل نکرد.
    نولان فیلمساز فوق العاده ایه و بهترین کارش بتمن شوالیه تاریکی خواهد بود، آقای نولان یکی از بهترین سه گانه های تاریخ (شاید هم بهترین) رو خلق کرد و سینمای ابرقهرمانی (حتی ژانرهای دیگه) رو متحول کرد..
    در مورد کلمه شاهکار بودن هم باز سلیقه اییه، مثلا ممکنه عده ای پرتغال کوکی یا غلاف تمام فلزی رو شاهکار بدونن اما بنده فقط یکبار بتونم ببینم.
    با تشکر

11. 7 کاربرِ زیر از CASABLANCA بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

There's no tyrant like a brain
    سپاس
    9,058
    از این کاربر 18,348 بار در 1,172 پست سپاس گزاری شده

نقل قول نوشته اصلی توسط CASABLANCA نمایش پست ها
    با سلام
    میدونم تاپیک قدیمیه اما دوست داشتم نظرم رو به اشتراک بزارم...
    یه سینمادوست واقعی هیچوقت نظر منتقدین براش ملاک برتری یه فیلمساز اثر سینمایی نبوده و نخواهد بود.
    ضمن اینکه بحث سلیقه هم خیلی مهم و مطرحه و نمیتونیم به صراحت بگیم چون منتقدی، فیلمساز و یا آثارش رو منفی نقد میکنه حتما حق با ایشونه!
    حالا اگه شخصا قرار باشه نظرات منتقدی رو هم در نظر بگیرم حداقل نقدهای راجر ایبرت فقید رو ملاک قرار میدم، به دلیل اینکه فیلمهارو منصفانه نقد میکرد و هیچگاه عقایدش رو به کسی تحمیل نکرد.
    نولان فیلمساز فوق العاده ایه و بهترین کارش بتمن شوالیه تاریکی خواهد بود، آقای نولان یکی از بهترین سه گانه های تاریخ (شاید هم بهترین) رو خلق کرد و سینمای ابرقهرمانی (حتی ژانرهای دیگه) رو متحول کرد..
    در مورد کلمه شاهکار بودن هم باز سلیقه اییه، مثلا ممکنه عده ای پرتغال کوکی یا غلاف تمام فلزی رو شاهکار بدونن اما بنده فقط یکبار بتونم ببینم.
    با تشکر
    من دقیقا متوجه نشدم که چیزی به اسم شاهکار (در لفظ شما برای کارهای نولان "بهترین" و "فوق العاده") بالاخره سلیقه ای است یا تحمیل نظر؟

افرادی مثل من و شما هستن که هر از گاهی فیلمی می بینن و به عنوان تفریح به این شاخه نگاه می کنن، افرادی هستن که فن یا طرفدار پر و پا قرص هستند که کاری به نظرات دیگران ندارند و عشق خودشون به یک اثر ( موسیقی، فیلم، تابلو و یا هر مقوله هنری) هیچ طوری کم نمیشه و نقد دیگران هم در اون ها اثر نداره، و معمولا در میان این دو دسته، منتقدین هستند که به علت اینکه یا از این راه امرار معاش می کنند و یا اینکه حیطه تخصصی اون ها نقد آثار هنری است (کاری به ایران و منتقد های ایرانی ندارم) نظراتشون برای بقیه جالب و قابل توجه هست.

این را گفتم که بگویم نظر منتقد ها الزاما نشانه درست یا غلط بودن نیست، بلکه به سلیقه دیگران جهت میده. و خیلی از افراد با پیدا کردن منتقدی که سلیقه شبیه اون ها داره از منتقد به عنوان کاتالیزور ذهنی و راه میان بر برای رسیدن به لیست فیلم های که در آینده خواهند دید استفاده می کنند.
    خیلی از افراد حوصله ندارند که روزی 12 ساعت فیلم ببیند و هرنوع فیلمی را ببیند تا متوجه بشن کدوم اثر خوبه یا بد و اگر یک ساعت در روز وقت فیلم دادن دارند اون رو با دیدن یک فیلم تصادفی قمار نمی کنند.

در این مرحله است که نظر منتقدین برای ماها قابل بحثه و یا از نظر یک منتقد دفاع می کنیم و یا نظرش رو به چالش می طلبیم، موضوع این جاست تا زمانی که یک منتقد 100 فیلمی که ما ندیدیم رو نقد میکنه کاری به او و حرفه اش نداریم، ولی وقتی به فیلمی که ما ازش خوشمون اومده نقد میکنه اون رو میکوبیم و کل محصول نقد و خود نقاد رو از پایه بی ارزش می دونیم و نظرش رو ملاک برتری نمی دونیم.

شاید بهترین مثال برای این موضوع که چرا منتقد کار خوب و با ارزشی میکنه فرانسوا تروفو است، قبل از ساختن فیلم های خودش منتقد مجله معروف کایه دو سینما بود و بعد از دیدن فیلم های بسیار زیاد در تمامی ساعات جوانی است، شروع کرد به ساختن فیلم هایی که تا به حال ندیده بود و این طور بود که فیلم دوست داشتنی مانند چهارصد ضربه را ساخت.

ماحصل کلام اینکه: من به منتقد ها احترام می ذارم و نظرهای اکثرشون رو می خونم و پیگیری میکنم، حتی اگر سلیقه متفاوتی با اون ها داشته باشم نظراتشون برام جالبه و از مجموع نظرات اون ها پروفایلی از منتقد در ذهنم می سازم که باعث میشه لیست فیلم های پیشنهادی اش رو دنبال کنم یا خیر.

13. 20 کاربرِ زیر از Mikado بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    7,972
    از این کاربر 6,073 بار در 737 پست سپاس گزاری شده

به نظر من کارهای نولان به اون افتضاحی که در تیتر نوشته شده نیست!
    ولی به هیچ عنوان و به هیچ وجه اونطوری که ازشون تعریف میشه خوب نیستن!دقت کنید تو سناریو و انتخاب بازیگرا و روند داستان مشکلی نداره ها ولی نمیدونم چرا فیلمی که مثلا کارگردانی مثل جمز کامرون میسازه خیلی با صلابت تر و شادتره. و فقط اینجا رو با نویسنده موافقم که فیلمهای کریستوفر نولان، کسل کننده هستند اما باز هم میگم نه دیگه به اون اندازه ای که اشاره شد یا حداقل (در میان ستارگان و بتمنش)از خیلی فیلمها مثلا Fury یا the great gatsby یا the book thief بهتره!!!!!(خدابخیرکنه)فقط فوق العاده نیستن وگرنه فیلماش خوبه!باورکنید اگر سناریوهایی این چنین رو میدادن به مثلا James Cameron یا Bryan Singer یا Doug Liman خیلی بهتر از نولان عمل میکردن

.

15. 5 کاربرِ زیر از matiyo بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    8,158
    از این کاربر 7,215 بار در 698 پست سپاس گزاری شده

نقل قول نوشته اصلی توسط matiyo نمایش پست ها
    به نظر من کارهای نولان به اون افتضاحی که در تیتر نوشته شده نیست!
    ولی به هیچ عنوان و به هیچ وجه اونطوری که ازشون تعریف میشه خوب نیستن!دقت کنید تو سناریو و انتخاب بازیگرا و روند داستان مشکلی نداره ها ولی نمیدونم چرا فیلمی که مثلا کارگردانی مثل جمز کامرون میسازه خیلی با صلابت تر و شادتره. و فقط اینجا رو با نویسنده موافقم که فیلمهای کریستوفر نولان، کسل کننده هستند اما باز هم میگم نه دیگه به اون اندازه ای که اشاره شد یا حداقل (در میان ستارگان و بتمنش)از خیلی فیلمها مثلا Fury یا the great gatsby یا the book thief بهتره!!!!!(خدابخیرکنه)فقط فوق العاده نیستن وگرنه فیلماش خوبه!باورکنید اگر سناریوهایی این چنین رو میدادن به مثلا James Cameron یا Bryan Singer یا Doug Liman خیلی بهتر از نولان عمل میکردن
    ببخشید الان کدوم یکی از فیلم های داگ لیمان و برایان سینگر ( البته به جز مظنونین همیشگی ) با کارهای نولان قابل مقایسه است و آثار تاثیرگذارتری بودن .... بله جیمز کامرون هر چند (فک کنم هر ده سال )سال میاد و اثری درخشان نشون میده و البته از اون خیلی مهم تر تکنولوژی جدید رو تو سینما نشون و یا بهبود میده و بر سینما اثری مهم میذاره. ولی اینکه فیلم های نولان معمولی هستن با توجه به اینکه هر موقع فیلمی از اون پخش میشه کل سینما رو تحت تاثیر خودش قرار داده و هنوز هم در مورد آثارش بحث میشه. خیلی ها فیلم های نولان رو بیش از حد پیچیده میدونن . اما اینکه آیا نولان استنلی کوبریک مدرن هست یا نه ؟؟ باید زمان از کارهاش بگذره .چون خیلی از کارهای کوبریک هم در زمان خودش توسط منتقدان نقدهای خیلی بدی گرفتن. به نظرم زمان مهم ترین فاکتوریه که میتونه نشون بده که آیا هنوزم هم Memento رو می بینیم لذت می بریم و مبهوت و تاثیرگذار هست یا نه ؟؟ ایناس که نولان رو به کارگردان بزرگی تبدیل کرده و قطعا نولان از کارگردانانی که جا پای خودش رو در سینما تثبیت کرده و به کارگردانی بزرگ تبدیل شده ..

17. 12 کاربرِ زیر از sh2012 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    7,972
    از این کاربر 6,073 بار در 737 پست سپاس گزاری شده

کاملا قبول دارم که نولان کارش درسته! ولی اگه سناریو و فیلم نامه های توپی که میدن کارگردانی کنه نباشن عملا چیزی برای گفتن براش باقی نمیمونه!
    من نمیتونم مثل شما خیلی حرفه ای به قضیه نگاه کنم!چون فیلم های نولان رو برای مخاطب خاصی نساختن یعنی برای همه اس ، اکران عمومیه ، اکران جهانیه نه اکران خصوصی! یعنی هرکسی میتونه نظر خودش رو در مورد فیلم های نولان و برداشتش از کارگردانی اون بگه! صحبت من اینه که نولان کارگردان خوبی هست اما چیزی که اونو خیلی بیشتر مشهور کرده پروژه هایی هست که میرن زیر دستش شاید هرکارگردان دیگه ای هم اینایی رو که نولا ن کارگردانی کرده کارگردانی میکرد الان اسم اون سرزبونا بود !!
    به نظرمن تبحر و استعداد یک کارگردان اینه که در طول فیلم کاری بکنه و طوری همه چیز رو هماهنگ بکنه که اصلا برای بیننده کسل کننده نباشه مثلا همون خود دربین ستاره گانش با این که موضوع ، بازیگرا و همه چیش عالی بود ولی با این حال تو بعضی دقایق احساس میکردم که اگه این موارد ی که گفتم نبود میزاشتم و میرفتم سراغ یه فیلم دیگه وحتی من این فیلم رو تو دو روز نگاه کردم. در کل موافقم که فیلم های نولان یه کم کسل کننده هستن ولی انصافا کم عمق و ضعیف نیستن.(حداقل فیلم نام هاشون اینطوری نیستن!)

.

19. 6 کاربرِ زیر از matiyo بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    4,752
    از این کاربر 4,099 بار در 269 پست سپاس گزاری شده

نولان فیلمساز خوبیه ، تونسته اندیشه های خودش رو با کلیشه ای رایج هالیوود تلفیق کنه و یک اثرِ محترمِ سرگرم کننده خلق کنه. نولان تونسته از کلیشه های رایج هالیوود به خوبی استفاده کنه و سطح سلیقه مخاطبان عام رو ارتقا بده. نولان تونسته تا حدودی هم مخاطبان عام رو سرگرم کنه و هم مخاطبان خاص رو درگیر کنه.
    اما توجه کنید نولان فیلمسازی در هالیوود رو پذیرفته ، نولان قبول کرده که مثل یک کارمند دستور کارفرما رو اطاعت کنه ، نولان میدونه توی هالیوود و اون هم در ساخت اثار بلاک باستری ، فیلم تماما حاصل اندیشه و تفکرات فیلمساز نیست و تهیه کننده ها حق دخالت در امرِ کار و ساز پروژه رو دارن و هالیوود سانسور هایی رو در دل خودش داره که ازادی عمل رو از فیلمساز منع میکنه ، اما نولان برخلاف خیلی از فیلمسازان دیگه که قربانی این صنعت غول اسایِ پول ساز شدن ، خیلی خوب دوام اورده و تا حدودی قادر بوده از زیر این بارِ سانسور ها گریز کنه ولی باز باز هم تاثیرات منفیِ جاه طلبی های تجاری هالیوود در اثارش مشخصه.
    من تقریبا همه اثار نولان رو دیدم ، نولان در بهترین اثرش دارک نایت(طبق امار imdb) هم ضعف داره اصلا یک فیلم بلاک باستری اون هم از نوع سوپر هیرویی به هیچ وجه نمیتونه شایسته مدالِ شاهکار باشه.اصلا این اصل که فیلم های بلاک باستریِ سوپر هیرویی باید اتفاقات و زد خورد ها رو اولویت بر شخصیت پردازی و داستان بدهند ، در قوانین فیلمسازی هالیوود مقید و ذکر شده.
    نولان هر چند که بتمنِ دارک نایت رو زمینی و دست یافتنی کرده ٌ، هر چند مرز بین قهرمان و ضد قهرمان رو شکافته ، هر چند که دارک نایت رو از فضای فانتزی گونه خودش دور کرده ، هر چند که ژانر نوار رو به یک اثر سوپر هیرویی پیوند زده ، هر چند که جهانِ فیلم رو به جهان واقعی گره زده اما باز هم دارک نایت یک اثر بلاک باستریِ سوپر هیروییه که محدودیت هالیوود نمیذاره این اثر به کمال برسه و مضمون در سطح میمونه.
    سوالی که نسبت به سه گانه بتمن وارده اینه که چرا شخصیت بتمن به دنبال تغییر عملکرد سیستم نیست ؟ چرا بتمن در خلوت خودش به این اندیشه نمیکنه که شاید دلیل اشوب ها نه از بر هم زنی اشوبگر بلکه از ضعف سیستم باشه.کارکتر بتمن یک محافظ برای نظام سرمایه داریه.کارکتر بتمن مطابق با تمام ایده ال های رویای امریکاییه( بسیار ثروتمند ، بسیار باهوش ، بسیار خوشتیپ و...) ، کارکتر بتمن یه کالاست برای جذب مخاطب.
    نولان و برادرش هر چقدر که تمرکز خودشون رو روی نحوه ی روایت گذاشته اند اما هیچگاه در پرداخت شخصیت ها موفق نبوده اند.در اکثر اثار نولان شخصیت ها به طرز مضحک گونه ای مضمون اثر را با دیالوگ های شعاری فریاد میزنند.در چندین اثر نولان ما شاهد اکشن های بی مغزی هستیم که صرفا برای ارضا کردن خواسته های تهیه کننده های هالیوودی و مخاطبان عام قرار داده شده.
    نولان تا زمانی که برده نظام هالیوودیست قادر نیست به ایده ال های خودش برسه و همچنان در سطح و پوسته سینما میمونه.

پ.ن:به شخصه افرادی که نولان رو بهترین کارگردان تاریخ سینما میپندارند ، سرزنش نمیکنم اتفاقا اونا رو درک میکنم.شما وقتی از یک بچه ی ۴-۵ ساله سوال میکنی که چقدر شما رو دوس داره ، احتمالا به شما خواهد گفت ۱۰ تا ! خب ما گله ای نداریم چرا که حد فکری این بچه به ۱۰ عدد میرسد و ما هم نمیتونیم این بچه رو سرزنش کنیم.این موضوع دقیقا حکایت دوستانیست که نولان رو بهترین فیلمساز تاریخ سینما میدانند

21. 17 کاربرِ زیر از Saber-j بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

صفحه 7 از 8 اولیناولین ... 5678 آخرینآخرین