برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 از مجموع 80

Hybrid View

There's no tyrant like a brain
    سپاس
    9,058
    از این کاربر 18,350 بار در 1,172 پست سپاس گزاری شده

Black Mirror | معرفی سریال | بحث و تبادل نظر

متاسفانه من هنوز وقت نکردم که فصل دوم این سریال رو ببینم، ولی خود فصل یک اینقدر حرف برای زدن داره که نگران کم نوشتن در این باره نباشم، ایجاد داستانی سیاه، شوکه کننده، تلخ، نهیب زننده، شاید واقعا کار سختی نباشه، ولی اینکه بتونی ترکیبی از همه‌ی این متریال بسازی و باز هم در اوج باشی کار سختیه، نقد کردن مدیوم رسانه، تلویزیون، اینترنت و تکنولوژی امروزه واقعا کار سختیه، یکی از دلایلش میتونه این باشه که ما هنوز خیلی نزدیک و درگیر این موضوع هستیم که بتونیم با دیدی متفاوت (out of box) به این موضوع نگاه کنیم و نقد کنیم.

قسمت اول رو بدون شک باید یکی از تاثیرگذارترین نقد ها در مورد هرگونه رسانه گروهی دانست، چیزی که در این قسمت توجه من رو جلب کرد این بود که هم عرضه کننده و هم مخاطب در جا نقد میشن، نگاه کنید به نگاه های خندان مخاطبین قبل از شروع برنامه، دور هم جمع شدن در بار انگار که مسابقه جذاب فوتبال قراره پخش بشه، نگاه کنید به مجری خبر که به راحتی با زیرپا گذاشتن ساده ترین اصول اخلاقی فقط به هدف شبکه و بالاتر از اون به خواسته خودخواهانه خودش فکر میکنه، این جاست که مرزها شکسته میشه، خوب و بد از بین میره و حتی شما که خودتون در جای ببینده یک اثر تصویری هستید... یک مخاطب هستید... مجبور میشید دوباره به خودتون نگاه کنید و درجا خودتون رو زیرسوال ببرید، نهیب زدن به مخاطب البته کاری نداره، ولی نهیبی که خود نهیب رو هم زیرسوال ببره کار ساده ای نیست، من میکادو ببینده یک اثر تصویری و تلویزیونی هستم که داره خود تصویر و رسانه رو زیر سوال میبیره، اینجاست که من لذت میبرم و میگم ساخت چنین اثری کار ساده ای نیست

ریزه کاری های موجود در این سریال بسیار خوب کار شده، از جزئی ترین اصول صحنه تا بازی های خوب و باور پذیر و محکم برای چنین اثر تیره و تار و سخت و تلخی

قسمت دوم البته به کل دنیای ما عوض میشه، ولی همچنان شالوده کار حفظ میشه و اون هم نقد به فضاهای مجازی، آینده آن، مرز خیال و واقعیت و البته البته ماهیت سرگرم کننده شوهای تلویزیونی است، باید اعتراف کنم در میانه داستان داشتم ناامید میشدم از اینکه سریال نتونسته موفقیت قسمت اول رو تکرار کنه ولی با چرخش یکباره داستان یکی از بهترین و تلخترین پرداخت های داستانی رو دیدم

قسمت سوم البته من رو خیلی جذب نکرد، فکر میکنم یکی از دلایلش این بود قرار بود این سریال چنین ژانری رو نقد کنه، ولی وقتی خود داستان در تعریف کردن تکنولوژی اغراق کنه، باعث میشه مخاطب کمی جذب محیط تکنولوژی آینده بشه و این باعث دور شدن تاثیرگذاری بر محتوای اصلی داستان بود، البته این موضوع خیلی در حاشیه اتفاق می افته و معمولا مخاطب متوجه این موضوع نمیشه، ولی وقتی این سریال در دو قسمت قبلی توقع رو تا این حد بالا میبره، ما هم منتظر شاهکار سومی هستیم طبیعتا، البته من در صحبت های دوستان و نقدهای دیگران دیدم که قسمت سوم هم بسیار براشون جذاب بوده، پس امکان داره من کمی بدسلیقه باشم

در کل میتونم بگم همچنان منتظر زمانی هستم که مثل فصل اول، سه قسمت فصل دوم رو در یک ماراتن نفس گیر، پُشت سر هم ببینم و میدونم که ناامید نخواهم شد، این سریال یکی از بهترین تجربه های سریالی من بوده و دیدنش رو به همه دوستان توصیه کردم و خواهم کرد