برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 از مجموع 2
 1. #1
  جمله مورد علاقه ندارد
  تاریخ عضویت
  Oct 2012
  محل سکونت
  بین یک مشت دزد
  ارسال ها
  1,309
  سپاس
  15,924
  از این کاربر 28,583 بار در 1,397 پست سپاس گزاری شده

  تنافضات فیلم Exodus با انجیل |نگاهی دقیق به جدیدترین اثر Ridley Scott
  سحن مترجم :

  به دنبال اکران جدید ترین فیلم Ridley Scott یعنی عنوان Exodus:Gods & Kings و موضوع دینی آن مجاب شدیم تا باایجاداین تاپیک تفاوتها و تحریفاتی که در انجیل صورت گرفته و درقالب فیلم سینمایی روانه ی بازار شده را باهم بررسی کنیم. تمام مطالب این تاپیک ترجمه ی منبع Screen Rant.com میباشد و هیچگونه نظر و باور شخصی در خلال جملات ذکر نشده است.. به دلیل اهمیت این فیلم، از درج مطلب در لینک معرفی اثر خودداری شد.شما میتوانید بامراجعه به این لینک اطلاعاتی درمورد این فیلم کسب کنید.

  >> اوایل سال 2014 بود که جدیدترین ساخته ی دارن آرنووسکی با عنوانNoah اکران شد و اگر صادق باشیم، یکی از بدترین فیلمهای سال بوده است.این فیلم تاحدی بد بود که اعتراض مردم دین دار و بی دین را بهم برانگیخت. این فیلم داستان پیامبر خدا ، نوح (ع) را به تصویر میکشد که بیشتر ازینکه فیلم به حساب آید، بافته های یک ذهن خیال پرداز است.
  کمپانی فاکس قرن20ام، اسپانسر کارگردان نامی هالیوود یعنی Ridley Scott شد و قبول کرد تا اورا برای ساخت فیلمی تحت عنوان "فصل مهاجرت:خدایان و پادشاهان" حمایت کند و حالا چندروزی میشود که این فیلم برروی پرده ی سینما رفته و در صدر جدول باکس آفیس قرار گرفته است. این فیلم داستان حضرت موسی (ع) را که در کتاب عهدعتیق(انجیل) آمده را تعریف میکند. به همین خاطر یکی از عناوین مهم سال2014 بشمار می آید.
  اگر این مطلب را میخوانید و به تازگی درسینمای شهرتان به تماشای این فیلم پرداختید، بهتراست باماباشید تا مکاشفه ای درمورد این فیلم به عمل آوریم و اگر هنوز توفیق دیدن فیلم را نداشته اید بهتر است با دانش قبلی به استقبال فیلم بروید و متوجه ی اتفاقات فیلم باشید.

  مقاله ای که میخوانید در چهار بخش تهیه شده است (به مرور هر چهار بخش رو ترجمه میکنم.)
  بخش اول >> تعریف و توصیف "موسی" در کتابهای تاریخی و انجیل
  بخش دوم>> رابطه ی خداوند و حضرت موسی
  بخش سوم>> رامسس و مردم شهر Hebrew
  بخش چهارم>> تاثیر خداوند بر قوم بنی اسرائیل و آغاز مهاجرت یهودیان

  *************
  بخش اول

  درکنار برخی تغییرات جزئی که در بزرگسالی موسی رخ میدهند و درفیلم به تماشایش میپردازیم،اساس داستان همانی است که در انجیل آمده است. در کتب تاریخی و انجیل داستان حضرت موسی با توصیف شهری به نام Hebrew شروع میشود. شهری که تحت تاثیر حکومت فرعون های آن زمان در امتداد رودخانه ی نیل و فلسطین امروزی درحال رشد و افزایش جمعیت بوده است.

  روزی فرعون مصر خوابی میبیند که درآن پسربچه ای از شهر "هبروء" علیه او قیام میکند و اساس حکومتش را برمیچیند. فرعون ازین خواب به وحشت می آید و دستور میدهد تمام پسربچه ها و نوزادان شهر را زنده به گور کرده یا به رودخانه ی نیل بیفکنند. یکی از زنان شهر هبرو که نامش درمنابع تاریخی تحت عنوان Jochebed یاد شده، ازین دستور فرعون سرباز میزند و پسرش را قربانی خواب پادشاه نمیکند. این زن که مادر حضرت موسی است، پسر خود را درون سبدی میگذارد و به آب رودخانه ی نیل میسپارد و به خواهر موسی "Miriam" با بازی Tara Fitzgerald میگوید که مدتی را نزدیک برادرت در حاشیه ی رودخانه باش و اورا تعقیب کن و از سلامتش برایم خبری بیاور و دختر نیز این کار را انجام میدهد.

  دختر فرعون یعنی Bithia با بازیگری Hiam Abbass ، موسی را از درون سبد درنزدیکی قصر پیدا میکند و در طی اتفاقاتی ، خواهر و مادر موسی خودشان را با قصر میرسانند و تصمیم میگیرند برای نزدیکی به کودکشان و مراقبت از او به کنیزی فرعون و دخترش درآیند. این موضوع آخر درفیلم نمایش داده نمیشود و تنها شاهد لحظاتی هستیم که مادر موسی او را درون سبد گذاشته و بااو وداع میکند.


  تناقضات فیلم و منبع اصلی (انجیل) زمانی به چشم می آیند که موسی را در بزرگسالی مشاهده میکنیم. موسی در فیلم رایدلی اسکات، جوانی خوش چهره و نیرومند است که فرمانده لشکر شاه ستی اول میباشد و شانه به شانه ی فرعون آینده یعنی شاهزاده رامسس در نبردهای جنگی شرکت میکند. در انجیل هیچ گونه سندی مبنی بر حضور حضرت موسی درارتش مصر وجود ندارد و هیچ جمله ای دال براینکه موسی (ع) آموزش نظامی و جنگ دیده باشد وجود ندارد. موسی مطابق با کتابهای تاریخی حتی 1 بار هم شمشیر به دست نگرفته است چه برسد به اینکه فرمانده ی لشکر مصر باشد و اینجا شاهد نسخه ی موردعلاقه ای از حضرت موسی هستیم که ذهن رایدلی اسکات آن را تجسم کرده است. چیزی که با حقیقت مطابقت ندارد و همانند بسیاری از اتفاقات Noah، ساخته ی ذهن کارگردان است ونه منابع!!

  موسی یکی از نگهبانان دربار فرعون را میکشد و جسدش را پنهان میکند.دلیل این کار او ظلم بیش از حدی بود که این نگهبان بر بردگان مصری وارد میکرد و به دنبال این کار او، شاه Seti اورا از مصر به بیابانی بی آب و علف تبعید میکند.

  "انجیل:فصل مهاجرت:بخش دوم:خطوط 11 الی 14 :
  در یکی از روزها، موسی که دیگر کودک نبود، به سوی مردم شهر مادری اش رفت و مردم را زیر ظلم و ستم و بیگاری کشیدن حاکمان دید. موسی مشاهده کرد که یکی از نگهبانان فرعون درحال کشتن مردمی است که برسر راهش قرار میگیرند.موسی تصمیم میگیرد اورا به قتل برساند و جسدش را در زیر شن و ماسه دفن کند.
  روز دیگری از راه میرسد و موسی دوتن از مردم شهر را که با یکدیگر درحال نزاع و مبارزه بودند مشاهده میکند. موسی به فردی که بسیار خشمگین بود میگوید چرا برادر هم خونت را چنین مورد ضربات شمشیر قرار میدهی؟ و پاسخ میشنود چه کسی به تو دستور داده تا مرا امرو نهی کنی و درموردم قضاوت کنی؟ میخواهی مرا به مانند آن نگهبان مصری به قتل برسانی؟
  "
  در فیلم Exodus، موسی (ع) فردی را با میکشد ولی اورا دفن نمیکند. در انجیل ذکر شده که موسی تنها 1 نفر را به قتل میرساند ولی درفیلم او 2 نفر را میکشد. دراین بین دو جاسوس خبر این کار موسی را به گوش یکی از افراد حکومتی با اسم Hegep میرساند و او این خبر را نزد خود محفوظ نگه میدارد تا بعد از مرگ پادشاه Seti ، این خبر را بعنوان اولین خبر به پادشاه جدید مصر یعنی Ramses ابلاغ کند.. در انجیل و کتب تاریخی شخصی به نام Hegep وجود ندارد.
  پادشاه رامسس به دلیل علاقه ای که به موسی داشت از شنیدن این خبر بسیار ناراحت شد و از طرفی طبق قوانین حکومتی میبایست موسی را به خارج از شهر ممفیس "پایتخت مصر درآن زمان" تبعید میکرد. همسر رامسس یعنی ملکه Tuya به دلیل نفرت نامعلومی که از موسی دارد عده ای قاتل را اجیر میکند که موسی را دربیابانهای مصر به قتل برسانند ولی رامسس برای جلوگیری ازین اتفاق خنجری را به یکی از همراهان موسی میدهد تا از وی دربرابر خطرات محافظت کنند.
  بخش دوم
  در ادامه ی جریانات داستان ، موسی را مشاهده میکنیم که مطابق با متن کتب معتبر به تصویر کشیده میشود و دوران تبعید خودرا در بیابانهای مصر سپری میکند و طی اتفاقاتی جان دختران چوپانی را از مرگ نجات میدهد و چوپان به یمن سپاس گذاری از موسی او وهمراهانش را به منزل خود دعوت میکند و یکی از دخترانش که نام Zipporah داشته ؛ برای ازدواج به موسی "هدیه" میدهد. بحث بر سراینکه آیا این دختر به میل خود به موسی ارزانی داشته شده یا به سبب عشق ، بین علمای مسیحی و یهودی زیاد است ولی رایدلی اسکات، ازدواج بین موسی و این دختر را به سبب عامل دوم یعنی عشق دوطرفه نشان میدهد.

  بخش مهمی که درفیلم باید بدان توجه داشت، ملاقات موسی با پیک حق، حضرت جبرئیل و سخنانی است که بین خداوند و موسی در کوهستانHoreb رد و بدل میشود. این بخش از انجیل مشابه فیلم 10 فرمان نشان داده شده که درآن توجه ی حضرت موسی به بوته ی گیاهی که درحال سوختن است و در قلب آن فرشته ای درمیان شعله ها پدیدار است، به تصویر کشیده میشود.

  خداوند به موسی امر میکند که علیه فرعون(رامسس) قیام کند و بردگان شهر هبروء را آزاد نماید ولی موسی از پذیرش این امر سرباز میزند و میترسد که ممکن است شخص مناسبی برای اجرای فرمان الهی نباشد.
  انجیل:بخش3:جملات 10 و 11 :
  پروردگارا، من هیچ وقت سخنور خوبی نبوده ام (اشاره به لکنت زبان حضرت موسی).حالا که تو با بنده ی خدمت گذارت صحبت کرده ای دهانم بسته تر از قبل شده.من قدرت بیان خوبی ندارم و موقع حرف زدن زبانم میگیرد. >> ندای حق آمد : چه کسی سخنوری را به انسان فانی آموخت؟ چه کسی انسانهای کر و لال را آفرید؟آنهایی که توانایی دیدن ندارند را چطور؟ آیا من ، پروردگار جهانیان این هارا خلق نکردم؟ راهی شو و بدان که من باتوخواهم بود و زبانت را به من بسپار و کلماتی که باید از آن خارج کنی را به تو خواهم آموخت.


  موسی میپذیرد و خداوند برای کمک به او ، سه معجزه به او اهدا میکند. معجزاتی که ناتوانی فرعون دربرابر تقدیر الهی را نشان میدهند و در حضور مردم به او میفهمانند که موسی پیکی از جانب خداست. موسی بعد از بازگشت از کوهستان Horeb فردی 80 ساله است و از چوپان ، کسی که دخترش را به همسری قبول کرد اجازه ی ترک محل را میگیرد و بهمراه همسر و پسرانش راحی مرکز حکومت میشود. خداوند به موسی دستور میدهد که برادرش "یوشع" با بازی Aaron Paul را باخود همراه کند و بعنوان مشاور با خود به قصر فرعون ببرد.

  این بخش از انجیل به اینصورت درفیلم بازسازی میشودکه یکی از گوسفندان چوپان به سمت کوه Horeb فرار میکند و موسی به دنبالش مسیر را ادامه میدهد تااینکه به بوته ی خارداری که در آتش میسوزد برخورد میکند.ناگهان خداوند که در قالب پسربچه ای خردسال است، در مقابل دیدگان موسی ظاهر میشود و بااو سخن میگوید..برادر موسی ، Joshua که از دور نظاره گر ماجراست بعد از بازگشت موسی به او میگوید که با چه کسی سخن میگفتی؟ و موسی جواب میدهد که خداوند برای من و دیدگانم تجلی پیدا کرد و شما نمیتوانید اورا ببینید.

  موسی در فیلم همسر و فرزندان خود را بهمراه نمی برد و میگوید بعدازینکه ماموریتم را به پایان بردم به شما ملحق خواهم شد.
  پیامبری که رایدلی اسکات آن را بازسازی میکند درسراسر فیلم حس طلبکارانه ای از خداوند خویش دارد.ایده ای که درسراسر فیلم به آن پرداخته شده است. در لحظات متعددی در فیلم شاهد این هستیم که موسی با یک حس اعتراضی نسبت به پسربچه ای که به نوعی "کالبد زمینی خداوند" بشمار میرود به بحث و نزاع میپردازد که چرا به اندازه ی کافی در زندگی اش به او کمک نکرده است.

  در فیلم معلوم میشود که فرعون مصر "شاه Seti I" بنا به درخواست خداوند پسربچه های تازه به دنیا آمده را میکشته و پسرش Ramses نیز خود را مجری فرمان الهی میداند و کشتار و ظلم ستم خویش را بر مردم مصر و منطقه ی فلسطین اینگونه توجیه میکند. این امر خلاف چیزیست که در انجیل آمده و درآنجا اشاره شده که فرعونیان علاوه بر بت های متعددی که داشته اند ، پادشاه خود را نیز پرستش میکرده اند و عملا بویی از درک الوهیت نبرده اند.
  رودخانه ی نیل بخاطر نافرمانی های فرعون تمامن سرخ رنگ میشود و ماهیان و موجوداتش میمیرند تا هشداری برای فرعون باشد و برهمه مشهود است که این امر به خواست خداوند شکل گرفته درحالیکه کارگردان تلاش کرده تا موسی را باعث و بانی این عذاب نشان دهد.
  بخش سوم

  هردوفرعون زمان حضرت موسی یعنی شاه ستی اول و رامسس، به وفور توصیفات حالشان در کتابهای تاریخی و تاثیراتی که برشهر هبروء گذاشته اند پیدا میشود ولی رایدلی اسکات تنها از صفت "فرمانروایی ظالم" صحبت به میان آورده است. پرنس رامسس که بعد از مرگ پدرش برتخت پادشاهی مینشیند به دلیل اتفاقات یا بلایایی که برسر خود و اطرافیانش می آمد دوستی کودکی اش را با موسی فراموش میکند و تبدیل به یک فرعون بدذات میشود. بعد از رسیدن موسی و همراهیانش به مصر برای اجرای فرمان الهی مطابق با داستان اصلی شاهد این هستیم که موسی درخواست خود را مبنی بر آزاد کردن مردم و بردگان شهر هبروء ابراز میکند ولی فرعون علاوه بر مخالفت، بر فشار و ظلم خود بر مصریان می افزاید و زندگی را برایشان سخت میکند.

  تاکید رایدلی اسکات بر بی دین بودن فرعون و پرستش بت ها دراین فیلم یکی از نکات مثبتی است که میتوان آن را ذکر کرد. فرعون فیلم Exodus کسی است که بین خدای واقعی و دروغین گیر کرده و توانایی خارج شدن از جهل و نادانی خود را ندارد. فرعون رایدلی اسکات ، بت ها را عامل مرگ و میر مردم مصر میداند و از طرفی شک دارد که آیا خداوند موسی حقیقت دارد یا خیر و درنتیجه به خودکامگی روی می آورد.

  انجیل:بخش 7 :خطوط 1 الی 4 :
  خداوند خطاب به موسی : مشاهده میکنی؟من تو را در ذهن فرعون همچون خدایی قدرتمند نشان دادم.بهمراه برادرت به درگاه او برو و بگو که مردم منطقه ی اسرائیل را آزاد نماید.من قلب فرعون را نرم میکنم تا شاید پذیرای سخنان تو باشد.من چشمه هایی از قدرتم را به فرعون و سرزمین مصر نشان میدهم به امید اینکه عظمت مرا به وضوح ببینند. اگر فرعون سخن تورا نپذیرفت آنگاه من مردم مصر را گروه گروه به جایی که خودم میخواهم راهنمایی میکنم و مصریانی که در شک به سر میبرند را به جزای اعمالشان میرسانم.
  فرعون در متون تاریخی و انجیل تحت هیچ شرایطی حاضر به آزاد کردن اسرائیلیان نبود ولی درفیلم قبول میکند که مردم اسرائیل همراه موسی ، آزادانه به هرجا که میخواهند بروند. بخاطر اینکه از اتفاقات بعد از صحبت موسی با فرعون چشم پوشی شود،‌رایدلی اسکات به سرعت به مقوله ی "رودخانه ی سرخ(قرمز شدن رنگ رودخانه ی نیل به خواست الهی)" میپردازد. جالب است بدانید که بنا به روایات انجیل، فرعون و لشکریانش برای نشان دادن نافرمانی خود از موسی و پروردگارش، نیمی از مردم شهر هبروء و اسرائیلیان را قلع و قمع میکند.
  موسی و مردم مصر که از حمله ی رامسس جان سالم به در برده اند در مسیر رود نیل حرکت میکنند و این درحالیست که لشکر رامسس که متشکل از 600 سرباز سوار بر ارابه است در پی موسی و مردمش درحال حرکت میباشد.
  بخش چهارم

  خداوند طبق روایات و انجیل در تمام مراحل مهاجرت یهودیان با آنها بوده و از آنها پشتیبانی میکرده است ولی در فیلم موسی و همراهانش در لحظات تاریک و اسفباری به مهاجرت خود ادامه میدهند .گویا خداوند تنها در آزادی آنها نقش داشته و دیگر به آنها کمک نمیکند.
  صحنه های عذاب الهی در فیلم تحسین برانگیز کار شده است ولی گویا آتش خشم الهی در فیلم طوریست که "بد و خوب " را باهم میسوزاند و تمام مردم از اتفاقاتی که درحال رخ دادن است هراس دارند.


  انجیل:بخش 14:خطوط 21 و 22:
  سپس موسی دستانش را به سوی دریا گرفت.به فرمان الهی دریا از وسط نصف شد و همچون ستون هایی افراشته ماند و مسیری خشک و ایمن برای عبور موسی و یارانش فراهم شد.
  بازهم در کتب تاریخی و انجیل و روایات آمده است که خداوند برای نشان دادن مسیر درست به موسی و یارانش از باد و غبار و مه سیاه رنگ برای مشخص کردن راه استفاده میکند ولی درفیلم ، موسی و یارانش بدون هدف درحال طی مسیر هستند و همانگونه که گفته شد رایدلی اسکات تمام تلاشش بر سر اینست که خداوند موسی را طوری نشان دهد که وی را راهنمایی نمیکند و به درخواست های عاجزانه ی موسی و گریه هایش توجهی ندارد.

  موسی در فیلم به ناچار برای نجات خود و گروهش یه سمت تپه ها و کوهستان ها قدم برمیدارد به امید اینکه رامسس و ارابه هایش توانایی رسیدن به او و یارانش را نداشته باشند. بعد از عبور از کوهستان صعب العبور، موسی با دریایی عمیق مواجه میشود که دیگر نه راه پسی برایش باقی میماند و نه توانایی بازگشت به عقب را دارد.اینجاست که اسکات نشان میدهد موسی از اجرای فرمان الهی خسته و درمانده شده است و به نشانه ی اعتراض، شمشیر خودش را به سمت دریا پرتاب میکند.

  همانگونه که میدانیم، موسی تا لحظه ی آخر مطیع فرمان خداوند بوده و شکاف دریای نیل زمانی رخ میدهد که موسی عصای خود را به آب دریا میزند ولی درفیلم بعد از پرتاب شمشیر به سمت نیل، دریا شکافته میشود.
  بقیه ی اتفاقات از جمله غرق شدن فرعون و سپاهیانش در دریا، سخن 40 روزه ی موسی با پروردگار و بازگشتش به سمت مردم و دیدن آنها در حال پرستش گوساله ی طلایی مطابق انجیل ساخته میشود و فیلم به پایان میرسد.
  نتیجه گیری: نکات ذکر شده عمده ترین اختلافات فیلم Exodus با منابعی است که رایدلی اسکات از روی آن اثرخود را ساخته است و به جرئت میتوان گفت بعضی نکات دیگر را در متن ذکر نکردیم و یا حواسمان نبوده است. فیلمExodus:Gods and Kings هم اکنون در قالب یک فیلم سینمایی 150دقیقه ای با درجه ی سنی PG-13 در سینماهای سراسر کشور از جمله سینماهای 2 بعدی و 3 بعدی درحال اکران است. 2. #2
  جمله مورد علاقه ندارد
  تاریخ عضویت
  Oct 2012
  محل سکونت
  بین یک مشت دزد
  ارسال ها
  1,309
  سپاس
  15,924
  از این کاربر 28,583 بار در 1,397 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : تنافضات فیلم Exodus با انجیل |نگاهی دقیق به جدیدترین اثر Ridley Scott

  هر چهار بخش مقاله ترجمه شد و به پست اول ضمیمه شد...!!
  نکاتی که مهم بود بصورت Bold شده دراومد تا تناقضات به چشم بیان..!!
  میدونیم که دوست دارید درمورد مقاله و فیلم نظر بدید ولی بنا به دلایلی که خودتون خبر دارید بحث درمورد دین و مذهب ، سایت رو تامرز نابودی پیش میبره پس درمورد قفل بودن تاپیک سوال نکنید که جوابشو خودمم نمیدونم....!!

  بخونید و راضی باشید...!!

  همین
  ...!!

 3. 22 کاربرِ زیر از anzalichi بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 

 

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 7
  آخرين ارسال: 12-10-2014, 10:17 AM
 2. پاسخ ها: 4
  آخرين ارسال: 12-26-2012, 04:21 PM

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
 • قدرت گرفته از سیستم vBulletin نسخه ی 4.2.3
 • قالب اختصاصی انجمن TvWorld نسخه ی 1.0
 • طراحی و اجرای قالب : نوژن
 • تمام حقوق مطالب و محتوا برای تی وی وُرلد محفوظ می باشد
Powered by vBulletin® Version 4.2.1
Copyright ©2000 - 2009, Jelsoft Enterprises Ltd.