برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 از مجموع 4
    سپاس
    13,200
    از این کاربر 11,466 بار در 447 پست سپاس گزاری شده

نقد فیلم در کمال خونسردی به قلم منتقد مشهور سینما، راجر ایبرت

اول از همه میخواستم توضیحاتی رو در مورد این فیلم بگم,فیلم در کمال خونسردی (In Cold Blood),داستان واقعی دو قاتلی هستش که بی هیچ دلیلی یک خانواده رو میکشند و نویسنده ایی با نام Truman Capote شش سال از عمرش رو صرف گفتگو با این دو قاتل برای نوشتن رمانش و انگیزه ی این دو قاتل برای اینکار میکنه,که مفصل در این نقد که به قلم راجر ایبرت که یکی از مشهورترین منتقد های جهان هست,ترجمه شده.....اما چرا نقد این فیلم رو نوشتم,اولین و مهمترینش این هست که,عاشق این فیلم هستم,دومیش این هست که نمرات بالا و تحسین های زیادی نصیب این فیلم شده,سومیش این هست که نسل جوان ما که من هم شاملش میشم کمتر اشنایی با این فیلم داره و چهارمیش هم اینکه هیچ ترجمه و یا نقدی از این فیلم در هیچ سایت ایرانی وجود نداره,پس تمام این ها دست به دست هم داد.....تا من نقد این فیلم خوب که جزو ۱۰ فیلم برتر در ۱۰ ژانر به انتخاب بفا هست رو براتون بزارم......امیدوار هم هستم که حسن عزیز( UntouChable ) لینک دانلود این فیلم رو هم زودتر برای شما دوستان بزاره.....چون هدف من از ترجمه نقد,فقط و فقط تماشای این فیلم هستش و بس......در ضمن متن این نقد دارای اسپویل هایی هم هست که,بعد ها موقع تماشای فیلم ممکن هست,براتون مشکل ایجاد بکنه.......

In Cold Blood

8/10:IMDb
    88%:Rotten Tomatoes
    89%:Metacritic
    Roger Ebert:4/4
    Director: Richard Brooks
    Cinematography: Conrad L. Hall
    Screenplay: Truman Capote, Richard Brooks
    Cast:Robert Blake (Perry Smith),Scott Wilson (Dick Hickock),John Forsythe

وقتی که رمان In Cold Blood به نوشته ی Truman Capote در سال 1966 منتشر شد و تونست که فروش بالایی رو داشته باشه,همین فروش,سبب شد تا ژانر فیلم های جنایی حقیقی,به دلیل استقبال مردم افزایش پیدا کنه و کتابخانه ها پر بشه از این نوع ژانر کتابها...
    واقعیت این هست که جرم وجنایت هر روزه در پیرامون ما به اندازه ی کافی وجود داره و اتفاق می افته...اما Truman Capote داستان عمیقش رو با تکنیک جدید خبرنگاری ترکیب کرد,تا یک نتیجه جالبی رو بدست بیاره...کتاب او در دوران طلایی امریکا اتفاق می افته..نویسنده ی کتاب اینطور گفته که:
    رمان من یک رمان تخیلی نیست که درش اتفاقات خاص و عجیبی بخواد رخ بده.....
    او در این فیلم بی حس و خونسرد بودن یک قاتل رو به تصویر میکشه,که این قاتل,یک خانواده ی چهار نفری رو به هیچ دلیلی به قتل میرسونه و همچنین صبوری پلیس ها رو برای دستگیری این دو زندانی سابق که مرتکب این قتل شدند,به زیبایی به تصویر میکشه....تمام مجلات خبری در ان روزها,از گزارش های خیره کننده ی Truman Capote پر میشه و این سوال بوجود میاد که چطور در این جامعه افرادی مثل Dick Hickock و Perry Smith وجود دارند که از Manhattan به Kansas بیاند و یک خانواده ایی رو که تا به حال باهاش اشنایی رو نداشتند فقط به خاطر چند دلار به قتل برسونند.
    Capote در توصیفاتش,این خاطرات رو برای ما به صورت تصویری به شکل میکشه و خواننده رو از اینکه فقط چند خط رو به صورت لفظی بخونه,بر حذر میداره....فرم کتاب به شکلی هست که او,صحنه به قتل رسیدن ۶ شخصیت در داستانش رو در اخر کتاب هست که به تصویر میکشه ( 2 قاتل ها و 4 مقتول ها)......قصد کتاب این بوده که با مجازات اعدام و مرگ مخالفت بکنه.....منتقد ها به این باور دارند که, Capote میخواسته تا خواننده ها با Smith و Hickock که قاتل های این کتاب هستند,ارتباط نزدیکی پیدا کنند و برای زندگی سراسر تاریک و ناامید کننده شون ناراحت بشند و احساس همدردی کنند و این رو به ما بگه که, این کشتار وحشیانه فقط برای یک لحظه عدم تمرکز بوده که اتفاق افتاده....In Cold Blood در زمان خودش فروش بسیار خوبی رو داشت(با هزینه ی ۳ میلیون دلاری تونستش که ۱۳ میلیون فروش داشته باشه).

Richard Brooks کارگردان فیلم,برای هر چه بیشتر سرد و بی روح بودن فیلمش از تصاویر سیاه و سفید استفاده کرد تا بیشتر این حس رو به بیننده منتقل کنه.....همچنین او از Conrad L. Hall برای فیلم برداری استفاده کرد و از او خواست که لوکیشن قتل رو بزرگ و گسترده به نمایش در بیاره......

Robert Blake در سمت چپ تصویر درنقش Perry Smith و Scott Wilson در سمت راست تصویر در نقش Dick Hickock

Brooks خیلی دوست داشت که برای نقش دو قاتل فیلمش از Steve McQueen و Paul Newman استفاده کنه اما,این دو بازیگر بر این عقیده بودند که,فیلمنامه مسیر درستی رو پیش نمیره و سراسر اشتباه و نادرست هست و دو شخصیت Smith و Hickock که قهرمانان داستایوفسکی وار داستان هستند,کسانیند که از اساس اشتباه و غلو شده برای این فیلم ضعیف و ناراحت کننده نوشته شده اند... پس سرانجام Brooks دو بازیگر نا اشنا رو با نام های Robert Blake و Scott Wilson را پیدا کرد...
    ( Scott Wilson بازیگر نقش هرشل در walking dead هستش,جوونیاش خیلی خوشتیپ بود)دو بازیگری که تا حالا شناخته شده نبودند و مردم با اونها اشنایی به خصوصی رو نداشتند.

به اعتقاد من,این فیلم میخواد به ما این رو بگه که به قتل رسوندن افراد بی گناه چقدر میتونه که بی معنی صورت بگیره و چقدر این اشخاصی که دست به اینگونه قتل ها میزنند,میتونند که بی عرضه و ناتوان باشند,که برای هیچ چیز جون چهار بی گناه رو بگیرند.....کاراکتر Smith در فیلم میگه که:
    وقتی که Dick بهم گفت که نقشه ای رو برای سرقت داره....فکر نمیکردم که عملیش بکنه,اما ما به محل سرقت رفتیم و همه چیز در یک لحظه رخ داد....
    چه کسی فکرش رو میکرد که یک علیل اینکار رو بکنه و اوج جنون و دیوانگی رو او باشه که به تصویر بکشه,Smith کسی هست که در فیلم حتی یک شخصیت خوب به نظر میرسه کسی هست که مرتب به گذشته های خودش فکر میکنه و کارگردان حتی برای ارتباط بیشتر مخاطب با او فلش بکی رو به دوران کودکیش میزنه,جاییکه در دوران کودکیش مرتب کتک میخورده....
    یکی از جملات معروف کتاب و فیلم که Smith اون رو میگه این هستش:
    من فکر میکنم که Mr. Clutter فوق العاده مرد جنتلمنی بود.....من حتی در زمانی که گلوش رو میبردیم,به این فکر میکردم که چه انسان خوبی رو در حال کشتنش هستم ....
    فیلم در کمال خونسردی,باعث مناقشات و درگیری هایی بین کسانیکه مخالف خشونت,حتی اینکه این خشونت بر روی صفحه ی نمایش باشه,هم شد.......و از طرف لیبرال ها هم فشار زیادی برای از بین بردن مجازات اعدام صورت گرفت.....پیامی رو که فیلم در خودش داشت,در سال1967 بسیار شوک کننده بود....حتی در همون سال,فیلم دیگری با نام Bonnie and Clyde ساخته شد,که او هم این رویه رو در پیش گرفت و اینگونه مجازات ها و مرگ ها نابخردانه رو به زیر سوال برد.(در واقع منظور نویسنده مجازات هایی هست که برای قاتل صورت میگیره هست و میگه که چرا باید این افراد با مجازات ترسناک اعدام و مرگ ها فجیع روبرو بشوند)....با تمام شکوه و عظمت این فیلم,In Cold Blood با وجود نامزدی در رشته های بهترین کارگردانی و تصویر برداری و فیلم نامه ی اقتباسی,متاسفانه نتونست که هیچ یک از جوایز رو مال خود بکنه.....
    In Cold Blood یک رسوایی و بدنامی مجددی رو هم بوجود اورد,و اون هم زمانی بود که Robert Blake برای به قتل رسوندن همسرش در سال 2002 دستگیر شد.....Conrad Hall (فیلمبردار فیلم) حرف بسیار قشنگی رو در برنامه های خبری در مورد Blake زد:
    وقتی که داشتم از صورت Blake کلوز اپ میگرفتم تا لحظه ی اعدام رو فیلم برداری کنم,یک نوری رو در چهره اش میدیدم,در اون شب بارانی او انقدر در نقشش فرو رفته بود و انقدر با شخصیت Perry Smith انس پیدا کرده بود که در پشت صحنه به مانند یک ابر بهاری برای شخصیت Smith شروع به اشک ریختن میکرد,به طوری که انگار که خودش در حال اعدام شدن بوده.....
    اگه به زندگی Robert Blake و کاراکترش در این فیلم Perry Smith دقت کنیم,میتونیم که یک رابطه ایی رو بین ایندو پیدا کنیم:شخصیت Perry Smith به مانند خیلی از اشخاصی که الان در زندان هستند,قربانی محیطی هستند که درش زندگی میکنند و در اون محیط به هر دلیلی مثل کوتاهی قد و نقص عضو و .....مورد شماتت و مسخره ی دیگران قرار میگیرند,پس این افراد بعد از این همه توهینی که بهشون وارد میشه و همچنین زندگی سختی که داشتند,در تنهایی شون,فکر میکنند,فکر میکنند و این افکار در پایان به یک جنون تبدیل میشه.....
    اما اگه به زندگی شخصی Robert Blake داخل بشیم,میبینیم که او هم در محیطی بزرگ شده که مجرمان و تبهکاران زیادی رو در خودش داشته و حتی به این دلیل که در بچگی شغل بازیگری رو انتخاب کرد و به این سمت رفته,از طرف خانوادش بسیار مورد خشم واقع شده و ناراحتی های بسیاری رو تجربه کرد....ولی او,در همون بچگیش با تلاش بسیار تونست که در برنامه ی کمدی
    Our Gang به همراه Mickey Gubitsoi و Bobby Blake تبدیل به یک ستاره بشه و بعد از مدتی با Little Beaver در فیلم Red Ryder بازی کنه و بدرخشه و حتی در 10 سالگی بتونه که نقش کوتاهی رو در مقابل Humphrey Bogart در فیلم
    The Treasure of the Sierra Madre به عنوان یک کودک بلیط فروش مکزیکی بازی کنه....همانطور که در بالا بهش اشاره کردم Robert Blake هم در بچگیش ناراحتی های زیادی رو داشته, درست مثل نقشی که در این فیلم بازی کرده,انگار این دو سیبی هستند که از وسط به دو نصف شده اند......Perry Smith هم در بچگیش مادری رو داشته که اون رو میپرستیده و عاشقش بوده,مادری که یک سوارکار زبده و یک زن زیبا بوده,اما پس از یکسری از اتقاقاتی به الکل اعتیاد پیدا میکنه و شروع به روسپیگری میکنه...حتی Perry Smith در بچگیش به همراه برادر و خواهرهاش,مادرش رو در کنار یک مرد غربیه در رختخواب میبیند....بعد از یکسری اتفاقات Perry Smith به تنهایی با پدرش زندگی میکنه,اما پدر او در کارش ورشکسته میشه و دچار مشکلات روانی میشه,بطوریکه یکبار با اسلحه میخواد که به پسرش شلیک کنه و او رو بکشه,اما اسلحه از شانس او خالی بوده......تمام این مشکلات در کودکی او و بدشانسی هایی رو که در بزرگسالیش براش پیش میاد,او رو به یک فرد افسرده تبدیل میکنه.......

تنها Capote نبود که,برای بهتر شدن رمانش شش سال رو با این دو قاتل زندگی کرد, تا فقط یک تصویر بهتری رو از اونها در صحنه قتل و احساساتشون بدست بیاره.(کاپوتی,یکی از بزرگترین نویسندگان امریکا بود که شش سال از عمرش رو صرف نوشتن و تحقیق و تفحص با قاتلان این کشتار کردو وقتی که این اثر رو به بیرون داد.....رمانش میلیون ها,میلیون فروش رفت.....بعد از فشارهای عصبی که به او برای خلق این اثر وارد شد,دیگر او کتابی رو ننوشت و تا اخر عمر دست از نویسندگی برداشت).......بلکه Brooks هم سعی کرد که برای بهتر شدن اثرش از همون خونه ایی که درش اون کشتار صورت گرفته بوده,استفاده کنه و از اهالی و شاهدان همون فاجعه هم,حتی برای بعضی از نقش هاش استفاده کرد......
    Blake در مصاحبه اش در سال 1968 اینطور گفته که:
    به این خاطر ما صحنه ی تیر انداری رو در Nebraska انجام دادیم,چون اگه ما در جای دیگه ایی فیلم برداری میکردیم,مردم میگفتند که این فیلم هم مثل تمام فیلم های هالیوودی دیگر بر اساس دروغ شکل گرفته,چون تیر اندازی در مکان دیگری رخ داده,ولی این هوشمندی کارگردان بود که تونست همون مکانی که درش قتل صورت گرفته بود رو به لوکیشن اصلی فیلم تبدیل کنه.....
    دستاورد بزرگ Brooks در این فیلم,استفاده از Smith و Hickock به عنوان دو فرد معمولی با ذهن های تیره بود,چونکه تا قبل از این,همیشه قاتلها افرادی شوم و خطرناک و یک فرد جانی نشون داده میشدند,اما ما در این فیلم از Smith هیچ چیز کشنده ایی رو نمیبینیم,در این فیلم Smith به مانند همه ی انسان ها برای مشکل پایی که در تصادف موتور سیکلتش براش ایجاد شده,قرص اسپرینش رو مصرف میکنه و گیتار میزنه,کارگردان با نشون دادن این چیزها میخواد بگه که,او هم مثل ما یک انسان معمولی هستش......
    فیلم همراه این دو در یک جاده اودیسه وار همراه میشه و اونها رو در این بزرگراه تنها میزاره......فرارشون رو به مکزیک نشون میده همینطور بازگشتشون برای رویای پولدارشدن....حتی این دو در مسیر به یک پسر بچه و پدربزرگی برخورد میکنند و اونها رو سوار بر ماشینشون میکنند,این دو نفر(پسر بچه و پدربزرگی) برای سیر کردن شکمشون و حتی برای پولدار شدن بطری های خالی در جاده رو جمع میکنند,تا اونها رو به مغازه ببرند تا بفروشنش,حتی دو شخصیت اصلی فیلم ما,با این دو نفر به جمع کردن بطری های بیشتر میپردازند,و این خود یک کنایه طنز امیز هست.... Capote در زمانیکه اعدام در حال رخ دادن هست به عنوان یک راوی مجازات اعدام رو به زیر سوال میبره و اون رو یک کار غیر انسانی میدونه....هوشمندی کارگردان هم در صحنه ی اعدام قابل ستایش هستش,به این خاطر که سعی میکنه در اون لحظه هیچ موسیقی رو بکار نبره و تنها از صدای زوزه ی باد و ضربان قلب برای نشون دادن حس دو فردی که در حال اعدام هستند,کمک بگیره.....
    فیلم دارای چندین پیام گیج و گمراه کننده هستش....بیشتر مردم,به این اعتقاد دارند که لیاقت Smith و Hickock تنها مجازات اعدام هست و بس.......بدنه ی اصلی فیلم,بر این بنا شده که بیننده با قاتل ها یک حس همدردی رو پیدا کنه و مشکلات این دو رو,در کودکیشون و بدشانسی های مکررشون در زندگی بدونه....ولی خانواده ی Clutters بدون هیچ دلیلی و با بیرحمی تمام به قتل رسیدند.......شخصیت Smith وقتی که متوجه میشه که هیچ پولی در خونه ای که برای سرقت اومدند وجود نداره,اوج دیوانگیش رو نشون میده و حرف جالبی رو میزنه......
    خیلی احمق و خنده داریم.....داری مثل یه اسکل برای یه گاو صندوقی که وجود نداره به دیوار ضربه میزنی.چرا نمیفمی گاو صندوقی وجود نداره.تاپ....تاپ....تاپ.....مثل یه دارکوب دیوونه ایی هستیم که داره به یه درخت نوک میزنه...منه علیل,زیر پام الان داره از اتیش میسوزه(درد زیاد پاش).....این همه راه اومدیم فقط برای اینکه گردنبند نقره ی یه بچه رو بزنیم,اشغال عوضی......

یک نکته رو هم در پایان بگم که,فیلم Capote با بازی فیلیپ سیمور هافمن سال ها بعد از روی همین کتاب (In Cold Blood) بود که ساخته شد,ولی برعکس این فیلم,اینبار مجرم ها شخصیت اصلی داستان نبودند,بلکه خود نویسنده, Capote شخصیت محوری داستان بود......

پایان

جمله مورد علاقه ندارد
    سپاس
    15,849
    از این کاربر 28,174 بار در 1,381 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : نقد فیلم در کمال خونسردی به قلم منتقد مشهور سینما، راجر ایبرت

بااینکه فیلم رو ندیدم ولی جا داره ازین نقدی که نوشتی تشکر کنم. عالی بود.این دوتا جمله ای که نوشتی خیلی من رو به فکر فرو برد. باید ببینم این فیلم عجیب رو

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد علی کلی نمایش پست ها
    .من حتی در زمانی که گلوش رو میبردیم,به این فکر میکردم که چه انسان خوبی رو در حال کشتنش هستم ....
    نقل قول نوشته اصلی توسط محمد علی کلی نمایش پست ها
    خیلی از اشخاصی که الان در زندان هستند,قربانی محیطی هستند که درش زندگی میکنند و در اون محیط به هر دلیلی مثل کوتاهی قد و نقص عضو و .....مورد شماتت و مسخره ی دیگران قرار میگیرند,پس این افراد بعد از این همه توهینی که بهشون وارد میشه و همچنین زندگی سختی که داشتند,در تنهایی شون,فکر میکنند,فکر میکنند و این افکار در پایان به یک جنون تبدیل میشه.....
    متاسفانه جمله ی دوم به شدت درسته... همه چیز از یک جرقه ی کوچیک در صحبت، رفتار،صبر و ... شروع میشه ونتیجه ش میشه امضای من

پ.ن : یک سری نخونده "تشکر" رو میزنن ولی یک سری میخونن بعد "تشکر" رو میزنن...سعی کنیم گروهه دوم باشیم !! بشخصه لذت بردم ازین متن ..فیلمش 2 گیگه لامصب
    تو ای عالم نمای لعنتی که خودت را عالم میدانی, بیا برو به جلد من و خودت را درآن تکان بده, خواهیم دید که چند مرده حلاجی...!

مادر_ ماکسیم گورکی

3. 9 کاربرِ زیر از anzalichi بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    1,831
    از این کاربر 5,013 بار در 521 پست سپاس گزاری شده

اتفاقا چند وقت پیش فیلم 1997 Funny Games رو به کارگردانی Michael Haneke میدیدم دقیقا اون فیلمم همینطوریه

دو نفر خانواده ها رو بی دلیل بدون هیچ انگیزه ایی میکشن که البته به نظر من فیلم مسخره ایی بود..........

ولی فک کنم این فیلم In Cold Blood یکم عمیقتر و بهتر باشه

5. 6 کاربرِ زیر از hamed224 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    34,739
    از این کاربر 57,664 بار در 4,671 پست سپاس گزاری شده

فیلم رو تصادفی همین امسال دیدم. اینم دیالوگ منتخب من از فیلم: +

برعکس عنوان فیلم و احتمالن قصد کارگردان این دوتا از ابتدا "آدم های عادی" نیستن کاملن رفتارهای "اگزجره" دارن یعنی در سینما خیلی به ندرت بشه یک انسان معمولی رو قاتل نشون داد چون اساسن سینما استعداد این کار رو نداره. و به نظرم بدترین قسمت فیلم هم اتفاقن مربوط به سکانس قتله. ایده ایده ی فوق العاده ایی ولی به قول معروف اون "در کمال خونسردی" اصلن در فیلم نیست بیشتر از اینکه در خوده فیلم باشه به ماقبل و مابعد فیلم مربوطه. الان خیلی از اتفاقات فیلم رو یادم رفته ولی تا اونجایی که یادمه من خودم خیلی با این فیلم "مشکل" داشتم. چون اصلن به نظرم این فیلم "نقض غرض".

7. 6 کاربرِ زیر از Irag بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :