برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 از مجموع 18
    جمله مورد علاقه ندارد
    سپاس
    16,112
    از این کاربر 30,047 بار در 1,455 پست سپاس گزاری شده

The Decalogue | معرفی سریال موردعلاقه ی استنلی کوبریک

The Decalogue (ده فرمان) ، یک سریال درام محصول کشور لهستان است که در سال 1989 توسط کارگردان مشهور آن دوران ، Krzysztof Kieslowski (کیشلوفسکی) ساخته شد و بصورت هفتگی از شبکه ی این کشور در قالب 10 اپیزود پخش شد.نویسندگی این اثر توسط کیشلوفسکی و دستیارش آقای Krzysztof Piesiewicz انجام شد و موسیقی متن این سریال کاریست از Zbigniew Preisner. سریال مذکور در قالب 10 اپیزود به بررسی هریک از فرمانهای الهی قوم یهودیت میپردازد. داستان سریال در لهستان مدرن تعریف میشود و مردمی را به تصویر میکشد که درواقع سمبلی از تمام مردم زمین هستند و در اجرای فرامین الهی عاجز مانده اند و در زندگی مدرن خود با مشکلات متعددی رو به هستند.

سریال مجهول الهویه ی "دیکالوگ" از سوی بسیاری از منتقدین تراز اول دنیا به عنوان بهترین سریال "دراماتیک تاریخ" شناخته شده است.این سریال توانست افتخارات زیادی را در فستیوالهای کشور لهستان و حومه ی این کشور نصیب خود کند.این سریال تا اواخر دهه ی 90 اجازه ی پخش شدن در اروپا را نداشت.

فیلمساز نخبه ی هالیوودی "استنلی کوبریک" بعد از دیدن این سریال از آن بعنوان سریال موردعلاقه اش نام برده و به تمجید از کارگردان آن پرداخته است
    Stanley Kubrick

"من ازینکه ازبین کارهای یک کارگردان بزرگ (خطاب به کیشلوفسکی) بخواهم اثر یا آثاری را گلچین کنم بیزارم ولی نمیتوان "The Dicalogue" کیشلوفسکی و دستیارش را دید و از آن سخن نگفت. من مبهوتِ ذهن خلاق کارگردانی شدم که فقط تعریف کردنِ داستان برایش مهم نیست بلکه توانایی مجسم سازی ذهنش به بهترین شکل را دارد. قدرت بیانی که در تک تک اپیزودهای سریال نهفته نه تنها بیننده را به فکر فرومیبرد بلکه اورا وادار میکند به چیزی فراتر از یک داستان فکرکند و به خود بگوید "درحقیقت چه چیز درحال رخ دادن است؟".
    تکنیک کارگردان و تیم سازنده در ساخت این اثر ستودنی است.هیچ یک از ایده های سریال بی هدف مطرح نمیشوند و وقتی شما مشغولِ واکاوی آنها هستید میفهمید که قلبتان توسط سریال تسخیر شده است.
    استنلی کوبریک – ژانویه 1991
    "

این سریال 10 قسمتی یا بهتراست بگوییم این مینی سریال 10 قسمتی؛ در شهر "ورشو" فیلمبرداری شده و 10 داستان متفاوت از هم را برایتان تعریف میکند.اکثر بازیگران این سریال افراد مشهور آن دورانِ سینمای لهستان هستند ولی دربینشان بازیگران کم آوازه که بعد ها مشهور شدند نیز پیدا میشود. دو تن از بازیگران سریال یعنی Jerzy Stuhr و Zbigniew Zamachowski در فیلم "سه رنگ : سفید" که همین کیشلوفسکی آن را ساخته حضور داشته اند. شاید سه گانه ی رنگ ها کیشلوفسکی را جهانی کرد ولی سریال او دربردارنده ی خیل عظیمی از پیامهای اخلاقی و بررسی رفتارهای غلط انسانی در طیف جامعه ایست که میتوان ساعت ها درمورد اپیزودهایش به بحث و گفت و گو نشست.
    کیشلوفسکی بعد از دیدنِ فیلم "Ten Commandments" محصول 1956 به فکرِ ساخت سریالی بود که با بهره گیری از 10 فرمان الهی بتوان معذلات کشور لهستان را به تصویر کشید و بالاخره موفق شد درسال 1989 سریالش را تکمیل کند و به پرونده ی کاری خود بیفزاید. این کارگردان درابتدا دوست داشت نویسنده باشد و اجازه دهد 10 کارگردانِ مختلف نمایشنامه اش را کارگردانی کنند ولی بعد ها تصمیم گرفت خودش کارگردان باشد ولی از فیلمبردارهای متفاوتی استفاده کند. فیلمبردار های تمام اپیزودها افراد متفاوتی بودند ولی اپیزودهای 3 و6 این سریال توسط Piotr Sobocinski فیلمبرداری شده اند.
    پوستر سریال

اسامی اپیزودهای سریال بصورت حروف یونانی هستند و از I , II , III , IV , V ,….تا عدد 10 ادامه میابند.
    کیشلوفسکی اپیزودهای پنجم و ششم این سریال را درقالب دوفیلم سینمایی "فیلمی کوتاه درباره ی کشتن" و "فیلمی کوتاه درباره ی عشق" به تصویرکشیده است.این سریال هفتمین سریال برتردنیا از نظر "معناگرایی" است. اگرچه داستان سریال اقتباسی از دستورات دینی قوم یهود است ولی لزوماً هدفش دعوت مردم به خداپرستی نبوده و ازین عنصر بعنوان یک مکمل درتعریف داستان استفاده کرده است.نگارش فیلمنامه ی این سریال 1 سال طول کشیده است.
    درهراپیزود سریال فردی بی اسم و بدون شخصیت پردازی با بازی Arthur Barcis که درواقع سمبلی از اتفاقات فراطبیعیست حضور دارد و درزمانهای حساس هر اپیزود نظاره گر اعمال شخصیت های اصلی سریال است.این شخصیت فقط دراپیزودهای 7 و 10 سریال غایب بوده است. مثلاً دراپیزود 1 اورا درقالب فردی بی خانمان که کنار آتش نزدیک رودخانه نشسته میبینیم و همان فرد دراپیزود دوم خدمتکار بیمارستان است و در اپیزود هشتم نقش یک دانشجو را بازی میکند.

شیر "خوراکی" دراین سریال سمبلی است که میتوان ساعتها بخاطر فلسفه ی وجودی اش دراین سریال گفت و گو کرد. دراپیزود اول شیر "تلخ" است. دراپیزود دوم شخصیت دکتر درتمام لحظات پاکت شیر در دستش است.یا در اپیزود هشتم شخصیت Roman موقع تماشای بازی کودکان لیوانی را از شیر پر میکند. پس سریال درکنار درام بودن خود یک نسخه ی کلاسیک از سریال True Detective هم بشمار می آید و مملو از ارجاعات فلسفی و روانشناسانه است.

این سریال در باشگاه منتقدین هالیوود یعنی Rotten Tomatoes میزان رضایت 100 درصدی منتقدین را براساس 28 رای نشان میدهد و توسط دو منتقد برتر هالیوود آقایان راجر ابرت و رابرت فولفرد مورد تمجید و تحسین قرار گرفته است.

تحلیل اپیزودیک سریال به قلم حامد >> کلیک کنید
    ترجمه ی مقدمه ی نمایشنامه >> مترجم : عرفان ثابتی >> بخش 1
    ترجمه ی مقدمه ی نمایشنامه >> مترجم : عرفان ثابتی >> بخش 2

برای دانلود این سریال و همچنین دریافت زیرنویس پارسی برروی لینکهای زیر کلیک کنید (با تشکر از مصطفی داوینچی عزیز)

سپاس
    16,105
    از این کاربر 12,950 بار در 502 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : The Decalogue | معرفی سریال موردعلاقه ی استنلی کوبریک

من یکی که به شدت منتظر دیدن این سریال هستم.....امیدوارم لینک رو بشه پیدا کرد.....
    سریالی رو که کیشلوفسکی بسازه......
    کوبریک و راجر ایبرت اون رو تحسین کنند و اون رو شاهکار بودند.....اگه نبینه ادم,بهتره که........
    دستت درد نکنه,محمد جان.......این سریال رو از کجا پیدا کردی تو.....

3. 24 کاربرِ زیر از Marlon Brando بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    1,230
    از این کاربر 9,269 بار در 890 پست سپاس گزاری شده

يادش بخير ، من اين سريال رو حدودا ٣سال پيش بصورت DvD تهيه كردم
    اگر معيار ، اِلِمان هاي مخاطب پسند باشه ، اصلا نبايد سمت اين سريال رفت ، چون خبري از بازيگرهاي به اصطلاح H/O/T با داستانِ خفن نيست! سريال چه از بُعد فضا سازي ، چه از بُعد شخصيت پردازي و روايت داستان بسيار واقع گرايانه و در بعضي اپيزود ها بسيار تلخ است... در اصل ميتونم بگم كسايي كه تريلوژي معروف كشلوفسكي رو ديدن(آبي سفيد قرمز) از ديدن اين مجموعه لذتي مضاعف خواهند برد...

پ.ن:شايد جالب باشه كه بدونيد ايده ي ساختِ 'مالنا' از يكي از اپيزود هاي اين سريال گرفته شده...موقع ديدن متوجه خواهيد شد

Master and Margarita
    سپاس
    2,569
    از این کاربر 7,647 بار در 751 پست سپاس گزاری شده

انجمنی با محوریت سریال واقعا به همچین تاپیکی نیاز داشت.
    پیشنهاد می کنم اگر برای اولین باره که سراع این کارگردان میرید با کمی پیش زمینه قبلی برای درک فهم اثر بسیار تاثیر گذاره. این تاپیک هم شاید بد نباشه (+)
    محمد جان کارت حرف نداره.

جمله مورد علاقه ندارد
    سپاس
    16,112
    از این کاربر 30,047 بار در 1,455 پست سپاس گزاری شده

لینک دانلود به پست اول اضافه شد با تشکر از مصطفی عزیز فکر نمیکردم لینکی ازش پیدا بشه .. دستت دردنکنه. خداروشکر زیرنویس هم داره بدون دغدغه بشینید یک شاهکار نگاه کنید

ایشالله عید شروع میکنم به دیدن این سریال.. روزی یک قسمت.. پتانسیل این روداره که یکسالم رو بسازه دیشب اتفاقی چشمم به اسم این سریال خورد ؛ امروز رفتم سراغش دیدم ای دل غافل من هنوز اصله کاری رو ندیدم روم سیاه استنلی، روم سیاه کیشلوفسکی

Proletariat
    سپاس
    1,445
    از این کاربر 5,390 بار در 644 پست سپاس گزاری شده

من برعکس محمد سال پیش با این شاهکار اشنا شدم ولی توفیق دیدنش رو متاسفانه نداشتم...خدارو شکر با این لینکایی که مصطفی عزیز در اختیارمون گذاشت بزودی این شاهکار رو شروع میکنم(که امیدوارم کیفیت خوبی داشته باشه).
    هر وقت اسمش میاد یاد تعریفایی که ازش شنیدم میوفتم و دهنم اب میوفته...سریال مورد علاقه کوبریک مسلما باید دینی باشه.
    با تشکر از ممد بابت تاپیک

8. 14 کاربرِ زیر از Matin VT بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

Just because you shot Jesse James doesn't mean you are Jesse
    سپاس
    135
    از این کاربر 101 بار در 11 پست سپاس گزاری شده

درود فراوان به انزلیچی عزیز. یادش بخیر مارو بردی به ایام قدیم من این سریالو پونزده سال پیش دیدم واقعا سریال زیبا و دوست داشتنی هستش در ضمن یاد کشلوفسکی بزرگ هم گرامی.راستی نمیدونم بی اختیار یاد فیلم "The Double Life of Veronique" کشلوفسکی افتادم اگه ندیدیش حتما ببین واقعا بی نظیره.

10. 17 کاربرِ زیر از xaagh بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

دلم ز صومعه بگرفت و خرقه سالوس
    سپاس
    7,535
    از این کاربر 14,946 بار در 1,012 پست سپاس گزاری شده

محمد جان، اومدم داخل پروفایلت بنویسم اما گفتم اینجا باشه تا همه بتونن بخونن:
    من این کارو چند سالی میشه که دیدم. اثر فوق العاده ایه. نکته ی مهم از خود این سریال، روال در پیش گرفته شده است که بسیار ناب و چشمگیره. واقعا خوشحالم که تو هم داری در راستای "تغییر ذائقه" ـی سینمایی دوستان قدم بر میداری و نشون میدی که واقعا "آمریکا" مرکز سینمایی جهان نیست و همیشه بین کمیت و کیفیت رابطه ی تساوی وجود نداره.

خدا قوت، منتظر کارهای خوبت با اشتیاق هستم.
    آمدم، چند دوست خوب پیدا کردم. رفتم....

12. 21 کاربرِ زیر از lastshepherd بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    187
    از این کاربر 2,538 بار در 231 پست سپاس گزاری شده

چون یه شاهکار از یه کارگردان بزرگ معرفی کردین نمیدونم اینجا جاش هست یا نه ولی یه شاهکار دیگه هم از یه کارگردان بزرگ دیگه هم وجود داره، جایی بهتر از اینجا پیدا نکردم که معرفی کنم، امیدوارم این سریال هم تاپیک خودش رو پیدا کنه و دیده بشه
    http://www.imdb.com/title/tt0070644/
    اثری از Ingmar Bergman
    این سریال هم 6 قسمت هست و تمامی قسمت هاش زیرنویس شده و کیفیت بلوری هم موجود است

خب حالا 10 فرمان، درسته سریال قدیمی هست ولی موسیقی سریال برای همیشه ماندگار است، این سریال ها و این کارگردان ها باید دیده شوند تا بت هالییود کمی شکسته بشه و بفهمید سینما و تلوزیون فقط هالیوود نیست

14. 21 کاربرِ زیر از d@vid بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    770
    از این کاربر 860 بار در 87 پست سپاس گزاری شده

سریال خوبیه. ارزش دیدن داره ولی مطمئنا فضاش با سریال های امریکایی فرق می کنه. بعضی قسمتاش برای من جالب بود ولی دو سه قسمتش هم زیاد ازش خوشم نیومد. در کل سریالیه که جای بحث داره. اگرچه داستان هر قسمت جداست اما در برخی قسمتا رد پایی از قسمت های قبلی می بینید. در کل خوشحالم این تاپیک زده شده. امیدوارم دوستانی که این سریال رو خواهند دید، بیان اینجا در مورد هر اپیزود نظرشون رو بگن.
    البته حتما اگر قصد دارید این سریال رو نگاه کنید، به جای قسمت های 5 و 6، دو فیلم A Short Film About Killing و A Short Film About Love رو ببینید. این دو قسمت بعدا به صورت کاملتر فیلم سینمایی شده برای همین بهتره این دو فیلمی که گفتم ببینید.

16. 13 کاربرِ زیر از TOXIN بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین