برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 9 از مجموع 9
    کاش زندگی فست فوروارد داشت
    سپاس
    3,436
    از این کاربر 11,190 بار در 388 پست سپاس گزاری شده

trash H

بعد از ساخت دو فیلم هیجانی و جنگی به نام های ترمیناتور (1991) و دروغ های واقعی(1995) جیمز کامرون کانادایی به دنبال ساخت فیلمی متفاوت که زاییده ی ذهن خلاق خود بود، می گشت،او همیشه علاقه خاصی به دریانوردی و اُقیانوس ها داشت،بر این باور بود که بشر آن طور که باید هنوز از راز اُقیانوس ها و آنچه در نهان و اعماق خود مخفی ساخته است،با خبر نشده است،کشف اسرار درون اُقیانوس ها همیشه برای او مایه الهام فیلمسازی و خیال پردازی های بزرگ بوده است. حتی تا به امروز.ایده ساخت تایتانیک 10 ها سال قبل از آخرین فیلمش در سال 95 میلادی در ذهنش بدجور سر و صدا می کرد،همیشه میدانست که باید فیلمی با موضوع دریا و اقیانوس بسازد اما ایده تایتانیک تا بعد از فیلم دروغ های واقعی اش به ذهنش خطور نکرد.بارها سعی کرد در مورد سفر های اکتشافی به اعماق دریا مستندی بسازد اما همواره با آنچه در ذهنش سال ها قبل رخنه کرده بود ناقص و کم عمق جلوه می کرد.دنبال چیز خاصی بود که بتواند توجه و ذهن بشر را همچون توجه آنها به سفر های فضایی و حکمرانی بر قلمرو های ناشناخته فضا،روشن کند.او عاشق دریا و غواصی است اما هیچوقت فکر نمی کرد که ساخت فیلمش با موضوع اُقیانوس و دریانوردی با یک داستان عاشقانه غیر واقعی تلاقی پیدا کند و زمینه ساخت بزرگترین فیلم تاریخ سینما را برایش رقم بزند،فیلمی که باعث شد بوسیله آن پادشاه دنیا شود و پرواز کنان بر عرشه تایتانیک بر دنیا حکمرانی کند.داستان غرق شدن کشتی تایتانیک در سال 1912 همیشه برای او از عجایب دنیای زمینی به حساب می آمد.او سال ها پس از صدای سنگین ایده های بلند پروازانه اش، دریافت که میتواند ایده های ذهنش را با واقعه ی تلخ غرق شدن کشتی که نزدیک به 100 سال قبل به ته اقیانوس اطلس آرام گرفته بود،رها و آزاد کند.کشتی که ساعت 2:20 بامداد با تمام آوازه،شکوه و بزگی اش، راز های بیشماری را با خود به اعماق دریا برد.

هیچکس در قدرت ذهن و خیال پردازی او جرات شک و تردید را به خود نمی داد،او تمام گرد و خاک ناشی از کوچک فکری فیلمسازان و استودیو های بزرگ سینمایی را با ایده های بزرگ و غیر ممکن سال ها قبل پاک کرده بود.وقتی ایده ساخت داستانی حماسی و عاشقانه که تلفیقی از واقیعت و خیال بود را به نزد استودیو غول پیکر قرن بیستم برد،بدون اینکه فیلمنامه کامل خوانده شود،چراغ سبز به جیمز کامرون روی خوش نشان داد،حتی زمانی که کامرون برای فیلمش بودجه ی 200 میلیون دلاری را از استودیو تقاضا کرد،انقدر ارزش و جایگاه این سینماگر بزرگ در نزد آنها اعتبار داشت که خیلی زود روزنامه های آن زمان خبر از بزرگترین و پرخرج ترین فیلم تاریخ سینما را بر سر زبان ها انداخت،برخلاف نظر جیمز کامرون که همیشه سعی می کند پروژه های خود را تا جای ممکن مخفی و همچون راز نگه دارد،استودیو قرن بیستم با افتخار و فخری وصف ناپدیر خود این خبر بزرگ را انتشار داد.در حالی که طوفان خبر ساخت عظیم ترین پروژه سینمایی مرز های کشور ها و قاره ها را در می نوردید و بین همه ی مردم جهان دست به دست می گشت،کارگردان هنوز فیلمنامه وانتخاب بازیگران خود را به پایان نرسانیده بود و حتی قصد داشت فیلم را برای 5 سال بعد یعنی در سال 2000 به اکران عمومی برساند.با پایان یافتن فیلمنامه در تابستان سال 97، خودش هم دریافت که فیلم و سینماها آماده ی اکران فیلم در کریسمس 97 خواهند بود.تایتانیک در اوخر نوامبر 1997 به صورت محدود به روی پرده سینما رفت.

از ماه ها قبل تر تبلیغات گشترده ای برای اکران عمومی فیلم در نظر گرفته شده بود و همه دنیا آماده ی جدیدترین شعبده بازی سینمایی کامرون بودند.فیلم در سه روز اول نخشت اکران تنها 30 میلیون دلار فروخت و حتی نتوانست رقیب فیلم جیمز باند Tomorrow never dies شود،کمپانی قرن بیستم و پارامون پیکچرز همچون کشتی زده ای در ناکجا آباد اقیانوس بدجور دلسرد و نا امید شده بود،ان روز ها انتشارات، جیمز کامرون را عامل ورشکستگی یکی از غول های سینمایی دنیا یعنی قرن بیستم قلمداد می کردند و رویای بینظیر کامرون از نظر استودیو به کابوسی آشفته تبدیل شده بود.فیلمی که نتوانسته بود،گیشه ها را تسخیر کند و حالا در لبه ی پرتگاه ورشکستگی قرار گرفته بود.او به انتقاد ها اهمیت نمی داد و مطمئن بود که کشتی تایتانیک را بر فراز دنیا قرار خواهد داد.در آرامش ساحلی دریایی که تایتانیک را در خود به همراه داشت،به تدریج کشتی با فروشی غیر قابل باور در دل مخاطبان جای باز کرد او هیچوقت به ایمان و باور داستان و فیلمش شک نکرد.این تاپیک تقدیم میشه به پادشاه جهان و طرفداران تایتانیک

سپاس
    8,094
    از این کاربر 3,620 بار در 326 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : کشتی جیمز کامرون 20 ساله شد!

هیچوقت یادم نمیره. اولین فیلم زیرنویس و سانسور نشده ای که دیدم تایتانیک بود. اونم تو سه تا دیسک سیاه که از رفیق نابابم گرفته بودم. ریش سفیدای انجمن بهتر یادشونه اون موقع تایتانیک عملا حکم فیلمای پ و ر ن داشت و نمیشد به همین راحتی در موردش صحبت کرد و رد و بدلش کرد
    و تازه بعد از دیدن این حماسه کامرون بود که من فهمیدم واااااااااااو
    میخوام بگم اف اسکار و کریتیکز هم این مای اس. این فیلم هنوز هم برای من حکم بهترین فیلم عاشقانه دنیا رو داره. فیلمای بهتری ازش دیدم و خواهم دید اما هیچ کدوم تایتانیک نمیشه. جک و رز
    ممنون از مهرداد بابت تاپیک. واقعا 20 سال گذشت؟؟؟؟؟
    اخرش یاد یه جمله از خدا بیامرز راجر ایبرت افتادم که تو نقدش در مورد فیلم اورده بود. عین جمله یادم نیست اما اینجوری بود که میگفت بعد از تقریبا سه ساعت حماسه عشق بازی جک و رز و اون پایان غافل گیر کننده که همه سالن های سینما رو تو سکوت محض فرو می برد ، این فقط ترانه سلین دیون بود که میتونست اشک رو از چشم ها جاری کنه ...
    مطمئنم وقت نمیکنم خود فیلم ببینم اما حتما به همین مناسبت یه دور اهنگش گوش میدم

سپاس
    3,436

حسین جان من یادمه فیلم دقیقا یک ماه بعد از اکران تو ایران اومد،من کیفیت نزدیک به بلوری امروزیشو روی فیلم ویدئو دیدم،
    اصلا اون روز را یادم نمیره،فیلمو از معلم دبستانم گرفتم و دیدم. چون اون موقع کنار معلمی ویدئو کلوپ هم داشت.
    چه روزی بود.یک ماه بعدش بازیشو ساختند که با تاس انداختن میرفتی دنبال الماس قعر دریا
    هلهله و بلوایی به پا شده بود
    یه مکانیکی رو هم می شناختم که موقع پنچرگیری می گفت " هی جک کو زاپاست
    آره 20 سال گذشت

جمله مورد علاقه ندارد
    سپاس
    16,112
    از این کاربر 30,047 بار در 1,455 پست سپاس گزاری شده

یه سری فیلم ها هستن ما ایرانیا باهاشون بزرگ شدیم.. یادمه بچه که بودیم جمع می شدیم تو فامیل وقتی تلویزیون خوب بد زشت نشون میداد همه باد مینداختن تو قب قب کلینت ایستوود رو می گفتن جان وین... بعد ماهم گول می خوردیم.. پدرم بچه که بودم ازم از شاهکار بودن ارباب حلقه ها میگفت ولی هیچ وقت نگاهش نکرده. تایتانیک هم ازجمله اون فیلم ها. از وقتی یادم میاد فیلم بزرگی بوده.. همه با احترام اسمشو میگن.چه اونایی که دیدن چه اونایی که ندیدن.. اونایی که ندیدن با خودشون میگن حتماً چیز بزرگیه که انقدر اسمش پیچیده.. ما هم با این حرف و حدیث ها بزرگ شدیم و با سینما آشنا شدیم و هروقت تو جمع فامیل راجبه سینما بحث میشه از سکوتمون لذت می بریم.. تایتانیک واسه دوسه نسل از ما ایرانیا حکم بهترین فیلم سینما رو داره..حتی اگر بهترین نباشه. حتی اگر ندیده باشیمش.

خدا بیامرزتت جیمز کامرون... سیزدهتون به در ملت.

5. 21 کاربرِ زیر از anzalichi بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    3,436

Leonardo DiCaprio - Jack Dawson

Kate Winslet - Rose DeWitt Bukater

Kathy Bates - Molly Brown

Billy Zane - Caledon "Cal" Hockley

Frances Fisher - Ruth DeWitt Bukater

Bill Paxton - Brock Lovett

Bernard Hill - Captain Edward James Smith

Victor Garber - Thomas Andrews

Danny Nucci - Fabrizio

David Warner - Spicer Lovejoy

Suzy Amis - Lizzy Calvert

Alexandrea Owens-Sarno - Cora Cartmell

R.I.P. Gloria Stuart - Old Rose

سپاس
    25,320
    از این کاربر 20,370 بار در 1,374 پست سپاس گزاری شده

تشکر ویژه از مهرداد عزیز بابت تاپیک‌های فوق العاده‌اش. واقعأ مهرداد و یاسر این چند ماه خیلی زحمت کشیدن و باید قدرشون رو دونست...

فیلمبرداری فیلم تایتانیک رو در نظر بگیرید، سکانس های کج شدن کشتی و در انتها غرق شدن کشتی رو در نظر بگیرید، موسیقی‌های فوق العاده‌ی فیلم رو در نظر بگیرید (همکاری جیمز هورنر با سیسیل و ترانه‌ی زیبای سلین دیون و ...)، بازیگری ماندگار بیلی زین، دی کاپریو و کیت وینسلت رو در نظر بگیرید، پایان غم انگیز فیلم رو در نظر بگیرید، طبیعتأ کسانی که این فیلم رو سال 1997 دیده باشن جو زده میشن حتی کسانی که الآن میبینند هم همینطور! (البته به دلیل تایم زیادش یکم حوصله سر بر هست) این فیلم توی ژانر خودش (رمانتیک و عاشقانه) به شدت موفق بوده پس میتونیم بگیم فیلم به هدفش رسید.
    برای دیکاپریو هم تایتانیک نقطه‌ی عطف زندگیش بود چون دیکاپریو "از تایتانیک به بعد" تقریبأ در هیچ فیلم ضعیفی بازی نکرده (بجز یکی دو مورد) برای همین هم محبوبیتش رو حفظ کرده و هم بازی‌های خوبی رو از خودش نشون داده و اسکار رو هم که پس از سالها انتظار گرفت...بد نیست از دوبلر همیشگی صدای دیکاپریو یعنی آقای افشین ذی نوری هم یاد کنم...

به نظر من تایتانیک جزو فیلم‌هایی بوده که نوآوری داشته و در تاریخ سینما تحول ایجاد کرده به خصوص از نظر فیلمبرداری. گرچه جیمز کامرون چند سال بعد با ساخت "آواتار" این نوآوری رو به اوج خودش رسوند و تحول بزرگی در زمینه‌ی فیلمبرداری ایجاد کرد. فیلم تایتانیک علاوه بر فیلمبرداری تحول بزرگی در ساخت فیلم‌های رمانتیک هم ایجاد کرد و بسیاری از فیلم‌های رمانتیک بهش ارجاع دادن و ازش الهام گرفتن.
    بذارید در مورد نوآوری‌های سینما چند مثال بزنم. به عنوان مثال ادیسه ی فضایی 2001 زمانی ساخته شد که مردم فهم و برداشت بسیار اندکی از فضا داشتن و چند سال بعد از این فیلم نخستین انسان به فضا پرتاب شد، پس کوبریک نوآوری و تحول بزرگی در سینما بوجود آورد و پس از آن فیلم‌هایی همانند "جاذبه" و "در میان ستارگان" و "The Martian" و ... ساخته شدن.
    یا مثلأ آنتونیونی کارگردانی هست که سینمای مدرن رو مطرح کرد (فیلم آگراندیسمان هم نقطه ی اوج سینمای مدرن بود) یا اشخاصی مثل دیوید وارک گریفیس (D. W. Griffith) سینمای صامت رو به اوج رسوندن. اینا همه و همه از نوآوری‌ها و خیزش‌هایی هست که سینما رو متحول کرده.
    یا مثلأ فیلم دوازده مرد عصبانی هم به نظرم نوآوری داشت. همانطور که میدونید سیدنی لومت کل فیلم دوازده مرد عصبانی رو در یک محل ساخت و این به نظرم یک نوآوری بود که قبل از اون شکل نگرفته بود یا حداقل این مسئله رو پررنگ کرد و بعدها دیدیم که فیلم‌هایی از این مسئله تقلید کردن.
    یا نوآوری‌های دیگه‌ای مثل شیوه روایت معکوس که بارزترین شکلش در فیلم کوتاه "ترنزیت" ساخته‌ی پیت کرون دیده میشه و بعدها بسیاری از فیلم‌های سینمایی مثل Memento از این شیوه استفاده کردن.
    Can't find yourself. Lost in your lies

Heal The World
    سپاس
    1,447
    از این کاربر 907 بار در 144 پست سپاس گزاری شده

تایتانیک برا هممون نوستالژیه
    من وقتی فیلم تموم شد تا ساعت ها به این فکر میکردم که چرا جک هم کنار رز نرفت رو اون تخته چوب تا هردوشون نجات پیدا کنن!!!
    هنوزم نمیفهمم چرا!

و منم مث اکثر دوستان ناجورترین فیلمی بود که تا اون زمان دیده بودم و تا مدت ها موزیک سلن دیون را گوش میکردم که اون زمان شاهکاری بود

ممنون از مهرداد عزیز با تاپیکای خوبش

9. 17 کاربرِ زیر از nasim777 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    3,436

نقل قول نوشته اصلی توسط nasim777 نمایش پست ها
    تایتانیک برا هممون نوستالژیه
    من وقتی فیلم تموم شد تا ساعت ها به این فکر میکردم که چرا جک هم کنار رز نرفت رو اون تخته چوب تا هردوشون نجات پیدا کنن!!!
    هنوزم نمیفهمم چرا!

و منم مث اکثر دوستان ناجورترین فیلمی بود که تا اون زمان دیده بودم و تا مدت ها موزیک سلن دیون را گوش میکردم که اون زمان شاهکاری بود

ممنون از مهرداد عزیز با تاپیکای خوبش

ممنون بابت نظرت

سپاس
    3,017
    از این کاربر 2,834 بار در 178 پست سپاس گزاری شده

درخشش ابدی یک فیلم پاک!
    هنوزم که هنوزه برای من رز دوست داشتنی ترین دختر دنیاست. این همه بازیگر زن خوب و جدید اومدن ولی ذره ای از علاقه من به رز کم نشده و دوسش دارم :دی کاش بدونه این همه بهش وفادار موندم
    راجع به فیلم: چون همیشه دوست دار آدمای وظیفه شناسم. اون دوست عزیز خدمه کشتی که پس از غرق شدن ، فرماندهی تیم جست و جوی بازماندگان رو برعهده می گیره و سرانجام با همین وظیفه شناسیش رز رو پیدا میکنه، برام بعد از رز بهترین شخصیت داستان هست.
    سالها بعد فیلم Revolutionary Road با داستانی کاملا متفاوت از تایتانیک با بازی رز و دی کاپریو پخش شد. اون فیلم رو دیدم پیش خودم گفتم همون بهتر که جک غرق شد!
    ممنون مهرداد

12. 13 کاربرِ زیر از abbas stannis بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :