برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 از مجموع 1
 1. #1
  You talking To Me ?
  تاریخ عضویت
  Jul 2014
  محل سکونت
  KaRaJ
  ارسال ها
  224
  سپاس
  6,539
  از این کاربر 5,173 بار در 254 پست سپاس گزاری شده

  مقاله| عوامل مورد نیاز برای ساخت یک اثر کلاسیک تلویزیونی  به گفته ی بسیاری اکنون ما در عصر طلایی سریال های تلویزیونی زندگی میکنیم.از بهترین سریال های این عصر میتوان به Breaking bad , Game of thrones , Dexter اشاره کرد که مخاطبان برای فرار از داستان های کلیشه ای و تکراری به آنها پناه می آورند و این قبیل از سریال ها را راه درمانی برای خود میدانند.بازیگران این سریال ها باید به خاطر داشته باشند که شاید چندین بار در فیلم های مختلف به همراه بازیگران دیگری بر روی صفحه نمایش بینندگان ظاهر شده اند اما هنگامی که در یک سریال هنرنمایی میکنند تنها هستند و آنها باید به نوعی فرهنگ و استعاره های جدید را در تلویزیون به نمایش در بیاورند.اصطلاحا سریال های مورد بحث ما را کلاسیک مینامند. اگر به عمق این سریال ها نفوذ کنید عوامل مشترکی را در آنها میبینید. عواملی که تعریفی از کلاسیک هستند. در این مقاله نه تنها به عواملی که باعث موفقیت این سریال ها شدند نگاه میندازیم بلکه گذری بر فاکتورهایی که برای ساخت یک اثر تلویزیونی کلاسیک نیاز است خواهیم داشت.  نوشته ی زیر حاوی اسپویلر از سریال های Dexter , Breaking bad , game of thrones می باشد.  داستان سرایی سریال  از آنجا که در سال های اخیر داستان یک سریال بسیار مهم است ممکن است این ویژگی برای شما آشنا باشد. تولید یک Soap Opera (به فارسی سریال آبکی: اصطلاحی تحقیر آمیز که به گونه ای از سریال های تلویزیونی نسبت داده میشود که پیش از رسیدن به پایان داستان بسیار طولانی میشود یا کش داده میشود) در 10 سال اخیر بسیار رواج یافته است به این دلیل که این دست از سریال ها بیننده زیادی دارند. The Bold and the Beautiful سریال 7000 قسمتی شبکه CBS یکی از این سریال هاست که تنها تعداد قسمت آن نشان دهنده ی ضعف داستانی سریال میباشد.سریال های Soap Opera معمولا از داستان های متعددی تشکیل شده اند و این داستان ها در طول سریال در غالب های دیگر تکرار میشوند و این بزرگترین ضعف آنها میباشد.اگر شما میخواهید به عنوان موج جدیدی از سریال سرگرم کننده در تلویزون ظاهر شوید باید به دنبال نوشتن یک درام شخصیت محور باشید.درام شخصیت محور به چند بخش مختلف تقسیم میشود مانند داستان های اپیزودیک که در انتها به یکدیگر گره میخورند و باعث غرق شدن بیننده در داستان سریال میشوند.سریال Dexter به خوبی از این ویژگی داستانی برخوردار است داستان این سریال خیلی جای مانور دارد. داستان Breaking bad و Game of thrones نیز زنجیره ای از اتفاقات را نشان میدهد که رفته رفته به هر یک پرداخته شده و جذابیت را به رخ میکشد.مخاطبان به خوبی به این شکل از داستان سرایی پاسخ داده اند بر خلاف فیلم های سینمایی سریال ها زمان زیادی برای پرداختن به این نوع داستان دارند و به تبع در بعضی موارد بینندگان این داستان ها از داستان های عجیب هالیوود بیشتر است.


  قتل عام  اولویت سریال های مورد بحث از همان ابتدا و در طول فصل های مختلف این بود که شخصیت ها بی رحم هستند و این نمایش از عدم دلسوزی شخصیت ها در طول سریال حفظ خواهد شد.به نمونه هایی از صحنه های موجود که نمادی از بی رحمی در سریال ها هستند اشاره میکنیم. Game of thrones در یک صحنه ی باز بیننده را با سه شخصیت آشنا میکند اما تنها در عرض ده دقیقه هر سه تای آنها از سریال حذف میشوند. Breaking bad در همان قسمت اول بیننده را با یک صحنه ی وحشتناک روبرو میکند و آن صحنه هنگامی است که Walter White با استفاده از یک ماده منفجره سفید رنگ به نام phosphine دو شخصیت سریال به نام Krazy-8 و Emilio را از زندگی پشیمان میکند.علاوه بر این درست است که Walking Dead افت بسیار شدیدی داشت و نمیتوان آن را با سریال هایی مانند Game of Thrones مقایسه کرد اما مملو از بی رحمی شخصیت هاست.نه تنها شخصیت ها بلکه داستان آن, داستانی در مورد آخرالزمان. و یا داستان سریال Dexter که در مورد یک قاتل زنجیره ای است. شاید خیلی ها تصور کنند که این قبیل از صحنه ها و بی رحمی ها نمیتواند دلیلی بر موفقیت سریال باشد اما چند بخش از به یاد ماندنی ترین صحنه ها را در سریال های BB و GOT همین صحنه های خشن به جای گذاشته است.قسمت نهم از فصل سوم سریال بازی تاج و تخت که یکی از بهترین قسمت های سریال نیز نام گرفته است.عروسی خونین. قسمتی که نمادی از سنگدلی و بی رحمی در سریال است. در انتهای این قسمت سرنوشت راب استارک مشخص میشود.در داستان معلم شیمی شبکه AMC نیز فلش بکی وجود دارد که بسیار به یاد ماندنی است فلش بکی که در آن فرینگ یکی از افراد کارتل را مسموم میکند. عوامل سازنده یک سریال نباید از صحنه های خونین در سریال بترسند چونکه این صحنه ها باعث ترسیدن مخاطبان نمیشود بلکه آنها را وادار به شادی میکند از اینکه همچین سریال فوق العاده ای را تماشا میکنند.
  ابهام اخلاقی  شخصیت های خوب و شخصیت های بد.هر چه که شخصیت ها در گذشته بوده اند گذشته است مهم این است که داستان سریال چه انسانی از آنها خواهد ساخت.ایده برش شخصیت قهرمانان در فیلم های ابر قهرمانانه چند سالی است که رواج یافته است. لوگان(یک قاتل غیر قابل توقف),مرد آهنی(مرد مست بی دقت),بتمن(مردی زیر فشار روانی) از قهرمانان محبوب این عصر مدرن هستند.بنابراین مطمئن شوید که شما شگفت زده و خوشحال می شوید که شخصیتی را ببینید که از کارهای بد برای رسیدن به هدف خوب استفاده میکند یا بالعکس, یا شخصیت خوبی که در مقطعی از سریال به منفورترین شخصیت سریال تبدیل میشود.هسته مرکزی سریال Dexter, دکستر مورگان را نشان میدهد که قاتل فرشته نگهبان میباشد.وی با سایر قاتلین فرق میکند.شخصیت وی به قدری پیچیدگی دارد که در طی هشت فصل نیز کاملا پیچیدگی هایش برای مخاطبان به نمایش در نیامد. Breaking bad نیز از شر نهفته درون هر انسان پرده برمیدارد این سریال نشان میدهد که چگونه غرور,طمع,حسادت میتواند یک زندگی را ویران کند و باعث شود تا انسان خوبی را ترک و به بدی روی بیاورد.در قسمت اول سریال Game of thrones, هنگامی جیمی لنیستر را برای اولین بار ملاقات میکنیم که یک کودک را پرتاب میکند اما با گذر زمان اکنون که سریال در فصل ششم خود به سر میبرد این شخصیت یکی از دوست داشتنی ترین و قانع کننده ترین شخصیت های سریال است.مردم دوست دارند به تماشای زندگی افرادی بنشینند که شخصیتی تخیلی نداشته باشند و بتوانند آنها را درک کنند.افرادی که هم خوبی و هم بدی در روحشان پرورش یافته است.چه بیشتر دوست دارند مردم یک روح شکنجه شده را,پسر بدی که میخواهد کار خوب انجام دهد.نشان دادن این شخصیت ها در شوی تلویزیونی موفقیت شما را تضمین میکند.


  کشتن یک شخصیت اصلی  هنگامی که قسمت اول از سریال Buffy the Vampire Slayer پخش شد داستان زندگی Buffy با شخصیت عجیب و غریبی به نام Jesse آغاز شد.جسی انسانی غیر عادی است.نا امید کننده در برابر دختران,خشک هنگامی که لطیفه ای تعریف میکند و ویژگی های عجیب دیگر.هنگامی که همه می پنداشتند او یکی از شخصیت های اصلی داستان میباشد از سریال حذف شد.این یک قانون نانوشته در سریال های تلویزیونی است.سریالی که بتواند بینندگان خود را متعجب و حیرت زده کند موفق است.در سال های اخیر هیچ سریالی مانند Game of thrones پخش نشده که در آخر هر فصل آن بینندگان تپش قلب پیدا نکرده باشند. یکی از فاکتورهایی که باعث حیرت زده شدن تماشاگر میشود مرگ است.مرگ شخصیت های اصلی و فرعی.به مرگ های موجود در سریال های مورد بحث می پردازیم.Dexter.سریالی که پایه و اساسش از مرگ است سریالی که با مرگ آغاز شده و با مرگ به پایان میرسد.قسمت اول فصل اول هنگامی که با دریل اولین قربانی خود در سریال را از بین میبرد و در پایان همین فصل برادر خود را.Game of thrones.همانطور که گفته شد بحث بر انگیز ترین مرگ ها در این سریال بوده است که هنوز هم مخاطبان از مرگ جان اسنو در آخرین قسمت سریال در شک هستند.از ویژگی هایی مرگ در این سریال این است که به دلیل اینکه سریال از روی کتاب ساخته شده است و تخیلی میباشد همیشه صحبت در مورد بازگشت شخصیت های کشته در میان است به گونه ای که همچنان گمانه زنی هایی از این که ند استارک که در فصل اول کشته شده به سریال باز میگردد میشود.Breaking bad.در این سریال شخصیت های اصلی زیادی کشته نمیشوند اما مرگ شخصیت های سریال بسیار تکان دهنده و تاثیر گذار بوده است.به غیر از مرگ شخصیت اصلی صحنه ی عجیب و غریب از مرگ gustavo fring همچنان در ذهن بینندگان باقی مانده است.پس میتوان با کشتن شخصیت های اصلی احساسات بیننده را برانگیخت و او را به سریال وابسته کرد.

  غیر قابل پیش بینی  اتفاقاتی که در سریال های درام اتفاق می افتد قابل پیش بینی است.مخاطبان سریال ها فهیم هستند و میتوانند تمام اتفاقاتی که در سریال پیش می آید را پیش بینی کنند اگر سازندگان سریال قوانین بازی را بدانند و آن را رعایت کنند.منظور از بازی خط داستانی سریال و مرگ شخصیت هایی است که بیننده به دلیل تماشای فیلم و سریال های دیگر قادر به حدس زدن اتفاقات پیش روی سریال میشود.نکته مهم به خصوص در مورد دو سریال Game of thrones و Breaking bad این است که سازندگان سریال بازی را تغییر میدهند.به عنوان مثال در فصل پنجم سریال BB.در بخش هایی از آن کسب و کار Walter White به حمایت از Mike Ehrmantraut برای فرار از قانون تبدیل میشود.این به نوبه خود یک رویارویی حماسی بین دو برادر در حال حاضر می باشد اما در دو قسمت آخر سریال به چیزی کاملا متفاوت تبدیل میشود.هر مطلب و داستان قوی و همچنین این تغییراتی که گفته شد باید خالقی داشته باشد.مخاطبان نمیخواهند داستانی را ببینند که در گذشته شاهد مشابه آن در سینما و تلویزیون بوده اند اگر اینگونه باشد آن اثر برایشان ارزش نخواهد داشت.تعجب و نفرت آنها از سریال, و آنچه که نمیدانستند باعث راضی بودن آنها از سریال میباشد.  تیم تحریریه تی وی ورلد 2. 28 کاربرِ زیر از Trinity Killer بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 

 

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
 • قدرت گرفته از سیستم vBulletin نسخه ی 4.2.3
 • قالب اختصاصی انجمن TvWorld نسخه ی 1.0
 • طراحی و اجرای قالب : نوژن
 • تمام حقوق مطالب و محتوا برای تی وی وُرلد محفوظ می باشد
Powered by vBulletin® Version 4.2.1
Copyright ©2000 - 2009, Jelsoft Enterprises Ltd.