برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 از مجموع 4

Hybrid View

You talking To Me ?
    سپاس
    6,539
    از این کاربر 5,213 بار در 254 پست سپاس گزاری شده

دیوید لینچ | نظر کارگردان مطرح هالیوود در مورد سینمای امروز و تلویزیون

دیوید لینچ آینده ای در سینما نمی بیند.در عصر مدرن او خانه هنر را تلویزیون میداند.

کم و بیش هر کسی که آثار سینمایی را دنبال میکند و یا با نویسندگی و کارگردانی آشنایی دارد , این کارگردان خاص هالیوود را میشناسد David Lynch.اما بسیاری از مردم سخت باور میکنند در مورد عقیده ای که وی در مورد سینمای امروز دارد و اینکه تلویزیون را موفق تر از سینما میداند.در این سالهایی که از سینما دور بوده است او فعالیت های هنری دیگری بخصوص در تلویزیون داشته که از آنها میتوان به حضور افتخاری او در سریال Louie و صدا پیشگی در انیمیشن the cleveland show اشاره کرد.علاوه بر این ها او صدای خود را کشف کرده است و چند آلبوم موسیقی نیز در پرونده او به چشم می آید.دیوید بدون شک به علت فیلمهای عجیب و غریب و زیبای خود مشهور شده است فیلمهایی مانند Eraserhead.طی مصاحبه های بسیار او به طور صریح بیان کرده که علاقه ای به بازگشت به حرفه ای که او را مشهور کرده است ندارد.او در مورد احساس و نظری که در مورد سینمای مدرن دارد اینگونه میگوید:

تصویر امروزی سینما بسیار افسردگی می آورد. سینمای امروز به نوعی جایگزین سینمای دهه ی اخیر است.تازه مردم شانس آورده اند که فضای تئاتر تغییر نکرده و مردم شانس تماشای یک نمایش خوب را همچنان دارند.

حتی اگر من یک ایده ی فوق العاده برای تبدیل به یک فیلنامه در سر داشته باشم جهان امروز متفاوت است.متاسفانه ایده های من آن گونه که باید تجاری نیستند و شاید اگر فیلمی از آنها ساخته شود به احتمال زیاد شکست می خورند.بنابراین من نمیدانم چه آینده ای در انتظار من است مدرکی که من در زمینه سینما دارم در سینمای امروز به کار نمی آید.

توجه داشته باشید که لینچ کمی روشن بیان کرد که از سریال هایی مانند Breaking Bad و Mad Men لذت میبرد و اگر پیشنهادی برای ساخت سریال از شبکه هایی مانند AMC , HBO و یا حتی Netflix داشته باشد به هیچ وجه آن را رد نمیکند:

من از داستان ادامه دار بسیار لذت میبرم منظورم داستانی است که در تلویزیون به نمایش در می آید.تلویزیون امروزه از سینما جالب تر است و رفته رفته خانه هنر به شبکه های کابلی انتقال می یابد.
    وی نظر دارد اینکه داستان های تلویزیون بر خلاف سینما بسیار خوب و متنوع به تصویر در می آید غیر معمول نیست.از طراحی های ترسناک و زیبا مانند Hannibal تا درام های فانتزی مانند Game of thrones و رمز و راز موجود در سریال Orphan Black همگی نشان از منحصر به فرد بودن داستان های درام در تلویزیون است.از آنجا که همیشه سینما بالاتر از تلویزیون قرار میگیرد این عجیب نیست که سینما را سرشار از هنر میدانند و هنگامی که به تلویزیون میرسند تنها نامی که به میان می آید "سرگرمی" است.این سوال که چرا ما به ندرت اسمی از هنر تلویزیون می شنویم در حالی که همه از هنر موجود در سینما صحبت میکنند واقعا بی پاسخ است.بسیاری از فیلم های سینما توسط یک استودیوی بزرگ به همراه بودجه تهیه کننده و بخشی از خلاقیت کارگردان ساخته میشود و امروزه فیلم های موفق بیشتر به اینگونه عوامل نیاز دارند تا به یک داستان و خلاقیت هنری.اما در مورد تلویزیون.تلویزیون به رتبه معقول و مناسب تنها برای زنده ماندن نیاز دارد و با این تفاسیر بدون شک تلویزیون در مقابل سینما بسیار مظلوم واقع شده است.از آنجا که یک سریال تلویزیونی کاملا به شبکه وابسته است ساخت این چنین سریال هایی بسیار سخت و دشوار است اما محبوبیتی که امروزه حتی فیلم های ضعیف هالیوود از آن برخوردار هستند بسیار بیشتر از آثار تلویزیونی است.با این حال بودجه لازم برای ساخت یک سریال تلویزیونی به هیچ وجه قابل مقایسه با یک اثر سینمایی نیست.به طور مثال برای ساخت هر قسمت از سریال Walking dead بودجه ای معادل 2.8 میلیون دلار نیاز است و اگر هزینه چند قسمت از این قبیل از سریال ها را محاسبه کنیم متوجه تفاوت سریال های تلویزیونی و فیلم های سینمایی میشویم.

کاور آلبوم ‘Crazy Clown Time’ با حضور David Lynch

همه ی اینها چه معنایی برای لینچ دارد؟ او به طور قاطعانه اعلام کرد که در سینمای امروزی علاقه ای به ساخت فصل دیگری از Twin Peaks ندارد.آیا میتوان انتظار داشت که او شور و شوقی برای یک داستان دنباله دار داشته باشد؟ میتوان بسیار به این موضوع امیدوار بود اما لینچ در حال حاضر از حرفه ی موسیقی و پروژه های کوچک ابراز رضایت میکند و این گفته که "حتی اگر یک ایده بزرگ...." نشان میدهد که در ذهنش ایده ای برای ساخت یک فیلم در سینمای امروزی ندارد.

جمله مورد علاقه ندارد
    سپاس
    16,112
    از این کاربر 30,047 بار در 1,455 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : دیوید لینچ | نظر کارگردان مطرح هالیوود در مورد سینمای امروز و تلویزیون

مطلب فوق العاده دلچسبی بود فرید جان...!!

حرف دل ما رو زد...علاقه م نسبت بهش دوچندان شد.. متاسفانه همه حرفهاش هم درسته...یه نگاه کلی به باکس آفیس میندازیم میبینیم سینما چیز آموزنده ای نداره...مثل این میمونه بیایم Avengers 2 رو ببینیم و از توش منتظر پرداخت به یک نظریه ی فلسفی و اخلاقی باشیم... به قول علیرضا مارلون تواین چندسال اخیر وجود بلاک باسترهایی که صرفاً دیدن یا ندیدنشون تاثیری روی مخاطب نداره دارن سینما رو از معناگرایی به سمت سرگرمی میبرن و خب اینکارو بیننده با هزینه ی کمتر تو خونه ش تو تلویزیون شاهدشه و به صرفه تر هم هست.. از یه طرف که سینمای امروز میل به ساخت یه اثر متفاوت توش بسیار کم شده ازون سمت ذائقه ی مردم آمریکا (حالا ما آدم نیستیم ) طوری شده میطلبه ساخت چنین آثاری... کارگردان های خوش ذوق و خلاقی چون فینچر ، نولان ، تارانتینو و .... نبودن اتفاقات جالبی واسه من یکی که دنبال میکنم فیلمهارو نمیوفتاد...!!
    به امید دست به کار شدن دوباره ی لینچ افسانه ای..!! هدف تشکر از فرید بود وگرنه بغض تو گلو زیاد داریم موضوع قشنگی واسه بحثه

3. 19 کاربرِ زیر از anzalichi بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

حافظه دستان من پر شده از دامان تو
    سپاس
    293
    از این کاربر 4,218 بار در 329 پست سپاس گزاری شده

البته شکی نیست که لینچ جزو یکی از بزرگان کارگردان های سینما هست ولی باید این رو بگم که کاملا با نظرش مخالفم

به نظر من سینما تاثیر به شدت بیشتری داره و حتی به جرات میتونم بگم که سینما اینقدر قدرتمند تر و کامل تر از تلویزیون و سریال های شبکه های کابلی هست .

بحث من در مورد فیلمهای دهه اخیر که براساس کمیک و کمپانی هایی نظیر مارول و امثال اون میسازن نیست مساله سر فیلمهای متاثر و شاهکاری هست که از اول تاریخ از برادران لومیر و چاپلین و امثالش

شروع شد و ادامه دار شد تا الان که بزرگانی همچون اسکورسیزی و اسپیلبرگ و کاپولا (کم کار) و کارگردان های خلاقی چون نولان فینچر و .... که ادامه دهنده مسیری پر پیچ و خم از آثاز سینمایی هستند .

شاید طرفداران سریال ها به دلیل دنباله دار بودن اون زیاد باشه ولی اینو توجه کنید سریال حاصل تلاش سالهایی هست که براساس نظرات بینندگان و اقبال عمومی پیش میره یعنی چی ؟ یعنی اینکه شاید

سریالی 3 فصل عالی رو داشته باشه ولی در فصل 4 این سریال با افت مواجه شه و کلا فرم و محتوا داستانی از بین بره و خب در نهایت با پیچوندن و زودتر تموم کردن اون سریال فاجعه رو زودتر جلوش رو

بگیرن ولی همینکه شما 3 سال مداوم برای 3 فصل صبر کردی و بعد سال چهارم با فصلی بد روبرو هستی نشون میده که چطور یه مجموعه تلویزیونی میتونه افت بسیار زیادی نسبت به یه اثر سینمایی

داشته باشه .

در ضمن حتی یه فیلم 4 ساعته اگر در سکانس آخر یک هجو داشته باشه و باعث شه فیلم جزو اثار بد جلوه کنه بازهم بهتر از چند سال صبر کردن و یک فصل ناامید کننده داشته باشه رو داره .

5. 7 کاربرِ زیر از New_Sense بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

There's no tyrant like a brain
    سپاس
    9,058
    از این کاربر 18,348 بار در 1,172 پست سپاس گزاری شده

دنیای عجیب و غریب فیلم های لینچ با آثاری که امروزه ساخته می شود، بسیار تفاوت دارد و طبیعی است که او به هیچ وجه نتواند با فیلم های زمانه ما ارتباط برقرار کند.

وقتی اولین فیلم بلند او (eraserhead)، بهترین فیلم اولی تاریخ سینما باشد و پنج سال بر روی آن کار کند چه توقع دیگری از او دارید؟ هنگام ساخت این فیلم او کارگری ساختمان می کرد و شب ها در سطل های زباله دنبال موادی برای صحنه های فیلم می گشت.

سینمای سورئال لینچ با فضایی از گذشته و تاثیری از آینده ساخته می شد و سبک کاملا مشخص به خود او را داشت. هنگامی که او پس از مخمل آبی ایده ساخت سریال تلویزیونی "تویین پیکس" را داد، توانست تهیه کننده را راضی کند تا بودجه بیشتری را به نسبت تمام پایلوت های سریال هایی که آن زمان ساخته می شد تهیه کند و هنوز که هنوز است شما سریال های زیادی را با تاثیر گرفته از سریال های سه شنبه شب لینچ "تویین پیکس" می بینید. یکی از مهمترین این تاثیر گذاری ها، بر روی سریال "X files" بود.

اگر او در زمانه ما! از فیلم و سریال صحبت میکند، کاملا ادراک و صلاحیت این موضوع را دارد، چرا که در مدیوم فیلم و سریال بهترین بوده، البته من نظری در مورد صحبت های اخیرش در حال حاضر ندارم، فقط چون صحبت لینچ شد، ترجیح دادم چند خطی در رابطه با سابقه او بنویسم و بگویم که لینچ مصداق کامل wild at heart and weird on top بوده و هست و خواهد بود.

7. 14 کاربرِ زیر از Mikado بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :