برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 از مجموع 2
 1. #1
  تاریخ عضویت
  Aug 2015
  محل سکونت
  تهران
  ارسال ها
  39
  سپاس
  382
  از این کاربر 460 بار در 42 پست سپاس گزاری شده

  پنج تئوری طرفداران مستند Making a Murderer


  سریال - مستند جدید شبکه Netflix که چند وقتی میشه منتشر شده موجی از حدس و گمان رو بین اهالی اینترنت به پا کرده. خیلی از کسایی که ده قسمت سریال رو دیدن بر این باورند که "استیون ایوری" که به تحمل حبس ابد به خاطر کشتن "تریسا هالباک" محکوم شده سزاوار این حکم نیست و قاتل هنوز مشخص نشده. هیچ مظنون دیگه ای در این مستند مشخص نشده، و این به این خاطره که وکلای مدافع در طول دادگاه حق نداشتن کس دیگه ای رو به عنوان مظنون معرفی کنن. که البته بسیاری از بیننده ها رو سردرگم کرده.
  عده ای قتل رو به فرقه های شیطانی نسبت دادن و حتی عده ای بر این باورند که تریسا خودش خودش رو کشته، اما بیشتر افراد دنبال تئوری های واقع گرایانه تری رفتن. حتی گروه هکری Anonymous عنوان کرده به زودی اطلاعات جدیدی از این پرونده منشر میکنه که به تحلیل دقیق تر کمک کنه. با این حجم از توجه ای که این پرونده در این مدت به خودش اختصاص داده امیدواری زیادی برای برملا شدن حقیقت وجود داره، اما تا اون موقع پنج تا از تئوری هایی که بیشتر مورد توجه قرار گرفته رو با هم مرور میکنیم:

  1. شخص دیگه ای قتل رو انجام داده و الان هم اون بیرون داره برای خودش میچرخه:


  اگه فکر میکنید این تئوری خیلی کلیه، حق با شماست. اما خیلی ها بر این باورند که شخص دیگه ای که اصلا اسمی ازش در دادگاه برده نشده قتل رو انجام داده. در واقع این تئوری با استدلال وکلای مدافع همخونی داره. اونها بر این باور هستن که پلیس مسئول قتل تریسا هالباک نیست، ولی پلیس ها انقدر قانع شدن که قتل کار استیون بوده، تا اصول حرفه ای پلیس رو زیر پا گذاشتن و مدارکی رو بر علیه استیون جا سازی کردن.
  معروف ترین داستانی که از این تئوری برگرفته، پست یکی از کاربران سایت reddit بود که چند روز پیش پاک شده. که البته توسط سایت popsugar به خوبی بررسی شده. در پست پاک شده این کاربر به زنی اشاره شده بود که در نزدیکی محل حادثه زندگی میکرده و به شوهر خودش (که از مشکلات روانی هم رنج میبرده) به عنوان قاتل مظنون بوده. رفتار عجیب شوهر و پیدا کردن یک سری وسایل زنونه که طبق گفته این زن برای اون نبوده و نمیدونه شوهرش از کجا اینا رو آورده بوده و ... همگی در یک پست وبلاگی که در سال 2009 منتشر شده توضیح داده شدن.
  چه چیزی باعث باور پذیر بودن این تئوری میشه؟
  یکی، مقدار همخونی اطلاعات این گزارش و قضیه قتل تریسا ست، یکی هم، زمان منتشر شدن این داستان که سال 2009 بوده. درسته که قتل در سال 2005 اتفاق افتاده. ولی حداقل سال منتشر شدن این پست وبلاگی 2015 و بعد از منتشر شدن مستند نبوده. و این در پرونده ای که اینقدر به سیر زمانی اتفاقات وابسته ست مهمه.
  چرا ممکنه این تئوری مورد قبول نباشه؟
  درسته که مدارک پلیس زیاد نیست، ولی پست یک وبلاگ هم نمیتونه مدرک زیاد محکمی باشه. هرچند کاربران زیادی در حال حاضر دارن سعی میکنن با کاربر نویسنده پست reddit و همچنین نویسنده مقاله اصلی داخل وبلاگ برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر تماس بگیرن.

  2. پلیس ها عضو اشتباهی خانواده ایوری رو دستگیر کردن:


  این تئوری کمی از استیون ایوری و برندن دسی دور میشه و روی دیگر اعضای این خانواده فوکوس میکنه، طرفداران این تئوری به خصوص به بابی دسی (برادر برندن) و اسکات تادیچ (ناپدری برندن) مشکوک هستن. این دو به وضوح اعلام میکنن اعتقادشون بر اینه که استیون قاتله. اما این شک به وجود آمده که داستاناشون رو با هم یکی کردن.
  اما بنا بر گفته های طرفداران این تئوری، قضیه بیشتر از این حرف هاست. بنا بر گفته خودشون. این دو در یک زمان با مقتول در محل بودن. نکته دیگه خراش های روی کمر بابی دسی هستش که در زمان بازجویی یک هفته از ایجادشون می گذشته و بابی گفته توسط یک سگ مجروح شده. در هرصورت هماهنگی این دو در گفته هاشون، که در آخرین ساعاتی که تریسا زنده دیده شده، این دو داخل ماشین هاشون از کنار هم رد شدن و شاهد همدیگه حساب میشن،مشکوکه. ضمنا در درخواست وکلای مدافع ایوری برای برگذاری دادگاه تجدید نظر این دو به عنوان مظنون معرفی میشن. (به یاد داشته باشید در دادگاه اول وکلا حق ارائه مظنون جدید به دادگاه رو نداشتن که کار دفاع از متهم رو خیلی براشون سخت کرده بود)

  چه چیزی باعث باور پذیر بودن این تئوری میشه؟

  خیلی چیزها. ولی مهمترینشون اینکه چطور دادگاه به اینها اجازه داده شاهد همدیگه باشن و داستان همدیگه رو تائید کنن. باگ های زیادی در این قضیه هست ولی پلیس چشم رو اونها بسته و انگار متهم اول و آخرشون استیونه. نکته دیگه سابقه خشونت آمیز اسکات تادیچ هستش و البته تناقضات داستان این دو. هر چند تناقضات زیاد نیست ولی در پرونده ای به این مهمی باید در نظر گرفته بشه.

  چرا ممکنه این تئوری مورد قبول نباشه؟

  این تئوری وارد یک حوزه درهم و برهم از احتمالات میشه که در این جور مواقع که طرفداران دارن تئوری چینی میکنن خیلی شایع هست. اگرچه خیلی از معتقدان به این تئوری میگن این دو نفر از سر بقض و کینه قتل رو انجام دادن و کاری کردن بیوفته گردن استیون. خیلی بعیده ولی به کلی هم نمیشه انکارش کرد.

  3. پلیسها و مسئولان شهرستان برای استیون پاپوش دوختن تا ملک ش رو صاحب بشن:  بعضی ها میگن قتل کار پلیس بوده و انداختن گردن استیون ایوری. که به سرعت به ذهن میاره که چرا باید این کار رو کرده باشن.
  از وقتی وکلای استیون اعلام کردن که شاید پلیس این کار رو کرده تا از پرداخت غرامت به ایوری به خاطر 18 سال زندانش تبرئه بشه، یک تئوری دیگه بر اساس زمین های ایوری به ذهن بعضی ها رسید. همه کسایی که سریال رو دیدن با زمین چهل هکتاری ایوری کاملا آشنا هستن. بر اساس این نظریه زمین های ایوری برای شهرستان ارزشمنده، و برای به دست آوردن این زمین ها پلیس برای ایوری پاپوش درست میکنه. بر اساس گزارش fusion، و پیگیری یکی از کاربران reddit ، داگ هاگ که اسمش فقط در مستند یک بار اومده، مرشد و مربی کِن کراتز، نماینده دادستان در این پرونده بوده. داگ هاگ همچنین مسئول ثبت و نقل و انتقال مستقلات در ویسکانسین، محل زندگی ایوری بوده. بر این اساس این تئوری وارد مرحله نگران کننده ای میشه که هم شواهد برای محکوم کردن ایوری جاسازی شدن، هم موضوع رو به یه لول بالاتری در سطح مسئولان بالارتبه میبره.

  چه چیزی باعث باور پذیر بودن این تئوری میشه؟

  اولا. محل قرار گیری ملک ایوری. بر اساس اطلاعاتی که داریم به نظر میرسه املاک ایوری مکان خوبی برای ایجاد یک معدن هستش. با دیدن تصاویر ماهواره ای هضم کردن این تئوری راحت تر میشه. هرچند باور اینکه پلیس فقط به خاطر غرورش و ندادن غرامت این کار رو کرده باشه سخته.

  چرا ممکنه این تئوری مورد قبول نباشه؟

  مستندات. برخلاف تئوری های دیگه، در این مورد، مثل همه تئوری های توطئه، کوچک ترین مدرکی برای پیگیری وجود نداره.

  4. دوست پسر سابق تریسا هالباک اون رو کشته:


  این تئوری به واضح ترین مظنون موجود میپردازه. اگر این یک پرونده عادی بود، رایان هیلگز، دوست پسر سابق تریسا مظنون اصلی بود. پرونده های زیادی وجود داره که زن ها به دست پارتنر هاشون به قتل رسیدن. گذشته از این گزارش هایی از سوء رفتار رایان هیلگز هم موجوده. اما پلیس هیچ وقت به دید یک مظنون به رایان نگاه نکرد.
  در ضمن موضوعات مشکوکی درباره رایان هیلگز وجود داره که به نظر عجیب میاد. هرکی سریال رو دیده نحوه حرف زدن عجب ش با پلیس ها و خونسردی و بی تفاوتیش وقتی راجع به مرگ تریسا صحبت میکنه رو به خاطر داره. و بعد داستان عجیب voicemail پیش میاد. رایان میگه بعد از اینگه میفهمه تریسا گم شده با حدس زدن پسوورد صندوق پیامش وارد میشه و به پیام هاش گوش میکنه. در بهترین حالت این یک واکنش عجیب به خبر گم شدن دوست دختر سابقتونه. در بد ترین حالت اما شما ریگی به کفش دارید. بعضی به هم اتاقی تریسا که چند روز بعد از گم شدنش به کسی خبر نداده بود و همچنین برادر مقتول که قبل از پیدا شدن جسد شروع به عذا داری کرده بود هم اشاره میکنن.

  چه چیزی باعث باور پذیر بودن این تئوری میشه؟
  رایان هیلگز باید یکی از اولین مظنونین این پرونده باشه، اما هیچ وقت حتی مورد بازجویی هم قرار نگرفت. بلکه چندین بار در زمان تحقیقات در محل حادثه حضور داشت. و مستقیما برای پیدا کردن تریسا کمک میکرد. گذشته از اینکه رایان واقعا قتل رو انجام داده یا نه، اینکه پلیس حتی حاضر نیست به کس دیگه ای به عنوان مظنون شک کنه باعث سرخوردگیه.

  چرا ممکنه این تئوری مورد قبول نباشه؟
  در هر صورت به این دلیل که اصلا از رایان بازجویی نشده ما اطلاعات کمی راجع به اون داریم. هرچند بعضی ها معتقدند رایان به صندوق پیام تریسا وارد شده تا فقط پیامهای صوتی ای که ممکنه به متهم شدن خودش بی انجامه رو پاک کنه.

  5. خود استیون ایوری قاتله اما ... :


  بسیاری بر این باورن که در واقع احتمال اینکه خود استیون ایوری قاتل باشه بسیار زیاده. اما برای اینکه از اول با اون به صورت مجرم برخورد شده و بدون در نظر گرفتن تناقضات داستان محکوم شده، نباید چنین حکمی براش صادر میشد. اگثر طرفداران این تئوری نحوه روایت داستان از طرف دادستانی رو قبول ندارن و میگن سیر وقایع به این صورت نبوده. و تعداد کمی از این نظریه ها بر این باورن که برندن دسی در این قتل شریک جرم بوده.

  چه چیزی باعث باور پذیر بودن این تئوری میشه؟
  خوب برای بیشتر این نظریه. همون چیزی که دادستان میگه صادقه. این جا رو هم میتونید بخونید.

  چرا ممکنه این تئوری مورد قبول نباشه؟
  انگیزه، سوئیچ ماشین مقتول و نمونه خون استیون. بعضی ها میگن جنون استیون باعث شده این کار رو بکنه. که حداقل در این مستند به نظر نمیرسه استیون همچین آدمی باشه و فقط میخواد به زندگی عادیش برگرده. یک نکته خیلی مهم
  سوئیچ ماشین تریسا هالبکه که چطور فقط DNA استیون روش بوده و دی ان ای صاحب ماشین (و یا حتی کس دیگه ای) روش نبوده. و ضمنا بلایی که سر جعبه و بطری نمونه خون استیون اومده بود که خیلی عجیبه (در مستند دیدیم که فقط اگر خون داخل ماشین از بطری اومده باشه میشه ثابت کرد که خون از داخل بطری اومده، ولی اگه ثابت نشه، نمیشه هم ثابت کرد که از داخل بطری نیومده)

  صرفنظر از اینکه شما فکر میکنید چه کسی قاتله، یک چیز قابل انکار نیست، در سریال Making a Murderer شواهد با هم نمیخونه.

  منبع

  ترجمه شده توسط hasssan از انجمن tvworld.info


 2. #2
  تاریخ عضویت
  Feb 2012
  ارسال ها
  111
  سپاس
  294
  از این کاربر 704 بار در 111 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : پنج تئوری طرفداران مستند Making a Murderer

  چقدر این مستند تلخ بود و با وجود اینکه مطمعن نیستم استیون قاتله یا نه ولی چقدر قاضی این پرونده بی انصاف بود مخصوصا بی عدالتی بزرگی که در مورد برندون رخ می ده و کاملا مشخص بود اعترافاتش را پلیس تو دهنش گذاشته اونم با سواستفاده از وضعیت ذهنی برندون حالا استیون که جای خود داره. و چقدر این کشور کشور آزادیه که براحتی می تونی سیستم قضایش را به چالش بکشی امیدوارم دوباره پروندش به جریان بیافته. نمی دونم چرا هر وقت مادرش را می دیدم تو ناراحتی عمیقی فرو می رفتم.

 3. 12 کاربرِ زیر از ali_n540 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 

 

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 56
  آخرين ارسال: 12-31-2016, 10:05 PM
 2. پاسخ ها: 14
  آخرين ارسال: 05-20-2016, 12:50 PM

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
 • قدرت گرفته از سیستم vBulletin نسخه ی 4.2.3
 • قالب اختصاصی انجمن TvWorld نسخه ی 1.0
 • طراحی و اجرای قالب : نوژن
 • تمام حقوق مطالب و محتوا برای تی وی وُرلد محفوظ می باشد
Powered by vBulletin® Version 4.2.1
Copyright ©2000 - 2009, Jelsoft Enterprises Ltd.