برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 از مجموع 1
    سپاس
    32
    از این کاربر 142 بار در 5 پست سپاس گزاری شده

ارائه‌ی 421 تی‌وی‌وُرلد | زیرنویس فیلم Anomalisa | وب دی ال

Anomalisa .2015
    Directors: Duke Johnson, Charlie Kaufman
    Writer: Charlie Kaufman
    Stars: David Thewlis, Jennifer Jason Leigh, Tom Noonan
    R | 1h 30min | Animation, Comedy, Drama

سخن مترجم

"وودی آلن" اواخر فیلم "منهتن" از خودش میپرسه: چرا زندگی ارزش زندگی کردن داره؟ و میگه: فکر میکنم یه سری چیزا هست که به زندگی ارزش میده. مثل "گروچو مارکس، فیلم های سوئدی، مارلون براندو، فرانک سیناترا و...". اگر من بخوام همچین لیستی تهیه کنم، قطعن افرادی مثل "چارلی کافمن" و "اسپایک جونز" و "کارتل بورول" جزوش خواهند بود.
    Anomalisa دومین ساخته‌ی سینمایی"چارلی کافمن"در مقام کارگردان، مثل آثارقبلی سازنده‌ش (چه به عنوان نویسنده، چه کارگردان) فریاد میزنه که از ذهن یک آدم بیمار بیرون اومده. آدمی که یه در مخفی به جمجمه‌ی "جان مالکوویچ" باز میکنه، قطعن یه چیزیش میشه. مثل تمام آرتیست‌های بزرگ، که یه چیزی‌شون میشد.

فضای سوررئال داستان، و کاراکترهای مسخ شده‌ش، به خوبی دلیل انتخاب این فرم روتوجیه میکنه. "استاپ موشن‌"ی که برای ساختنش به یک کارگردان دیگه هم احتیاج هست. "دوک جانسون" که قبل از این فیلم، کارگردانی دو فیلم کوتاه و چند اپیزود سریال ( اکثرن با فرم "استاپ موشن") رو بر عهده داشته. و دست آخر "کارتر بورول" که با موسیقیش به فضای نامتعارف فیلم، حجم میده.

فیلم که آشکارا از جریان فیلمسازی هالیوود فاصله داره، و بدون شک در زمره‌ی فیلم‌های مستقل قرار میگیره، با بودجه‌ی 8میلیون دلاری ساخته شده، و در آمریکا کمتر از 3میلیون دلار فروش کرده، آمریکایی که مردمش در این فیلم "یک مشت کارگر و سرباز احمق" خونده میشن.

از نظر من پررنگ ترین وجه اشتراک Anomalisa با فیلم اول کارگردان، یعنی
    " Synecdoche, New York " اینه که هر دو به منظور بد کردن حال مخاطب ساخته شدن. انگار کارگردان با ساختن این فیلم ها میخواد به مخاطبش بگه: "اینکه از خودت، زندگی‌ت و اطرافیانت بدت میاد، کافی نیست، من میخوام کاری کنم که ازشون متنفر بشی". مورد استقبال عموم قرار نگرفتن چنین طرز تفکری از بدیهیاته؛ و گویا هدف "کافمن" هم از فیلمسازی دقیقن همینه، چرا که عناصر عامه پسند فیلمنامه‌هایی که خودش دست به ساختنشون زده، نسبت به فیلم‌نامه‌هایی مثل "Being John Malkovich " و " Eternal Sunshine of the Spotless Mind " که توسط کارگردان‌های دیگه ساخته شدن، به مراتب کمتره. مخاطب "کافمن فیلمساز" باید از مخاطب "کافمن صرفن فیلمنامه نویس" حالش بدتر باشه، باید واقع‌بین تر و به تبع اون، بدبین تر باشه. و اینجاس که با وجود دریافت جایزه‌ی ویژه‌ی هیئت داوران "جشنواره‌ی ونیز"؛ در فصل جوایز هالیوود، علی رغم نامزدی "اسکار" و "گلدن گلوب" برای بهترین انیمیشن سال، رقابت رو به"Inside Out" واگذار میکنه.
    ...
    با تشکر از"DORDI" عزیز که زحمت طراحی پوستر رو کشید.