برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 از مجموع 2
 1. #1
  تاریخ عضویت
  Oct 2015
  ارسال ها
  714
  سپاس
  13,467
  از این کاربر 12,659 بار در 911 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : [Transit] معرفی انیمیشن کوتاه


  نام انیمیشن کوتاه: T.R.A.N.S.I.T/سفر
  محصول سال: 1998 هلند
  مدت زمان: 12 دقیقه
  نویسنده و کارگردان: Piet Kroon/پیت کرون

  انیماتورها


  تهیه کننده: Iain Harvey
  استدیو: The Illuminated Film Co
  موسیقی: Julian Nott
  بدون دیالوگ
  پیوند: IMDB


  افتخارات:

  1998 برنده پلاك طلايي از جشنواره فيلم شيكاگو
  1998 برنده جایزه بزرگ از جشنواره سينانيما
  1998 برنده جایزه LAFCA از انجمن منتقدين فيلم لوس آنجلس
  1998 برنده جایزه بزرگ از World Animation Celebration
  1998 برنده بهترين انيميشن بين 5 تا 15 دقيقه از World Animation Celebration
  1998 برنده بهترين انيميشن كوتاه از جشنواره فيلم كوتاه تورنتو
  1998 برنده بهترين فيلم حرفه اي از جشنواره انيميشن بردفورد، انگلستان
  1998 نامزد جایزه Annie از جشنواره Annie Awards
  1998 نامزد جایزه بفتا براي بهترين انيميشن كوتاه
  1998 نامزد جایزه كارتون طلايي از Cartoon Forum
  1997 نامزد جایزه بهترين توليد بين المللي از British Animation Award


  خلاصه داستان: در 25 سپتامبر 1928 فليكس ون آرمستات، يكي از ثروتمندترين مردان جهان در مصر مورد حمله واقع شد. اما مسئله اين بود كه بعد از مرگ وي امي بوكينگهام پاركر، همسر وي نيز ناپديد شد. ابتدا گمان مي رفت كه وي دزديده شده و بعدها شايع شد كه وي يكي از طراحان سرنوشت شوم همسرش بوده است. اما نه باجي خواسته شد و نه امي براي تصاحب ارث و ميراث همسرش برگشت. تحقيق وسيعي از سوي خانواده فليكس و امي آغاز شد. بدين ترتيب با همراهي روزنامه ها شش ماه آخر زندگي اين زوج به دقت موشكافي شد. گزارشهاي متعددي از ديده شدن امي رسيد ولي هيچكدام قطعي نبود...


  اضافه شده در : 6 minutes


  ترنزیت (سفر) یک انیمیشن کوتاه بسیار خوش ساخت به کارگردانی پیت کرون است ، این انیمیشن کوتاه از نظر ساختاری کاملا یکپارچه نیست! ولی از نظر داستانی منسجم است و در قالب ۷ شکل متفاوت روایت میشود ، شیوه ی روایت آن نیز ساختارشکن است! و اولین انیمیشن کوتاه در تاریخ بوده که از شیوه ی روایت معکوس (از آخر به اول) در روایت داستان استفاده کرده است ، بعدها در فیلم هایی همچون Memento ساخته کریستوفر نولان نیز از همین شیوه در روایت داستان استفاده شد. در این انیمیشن کوتاه چمدان نماد سفر است و این سفر در ۷ مکان متفاوت روایت میشود ، در طی تمام سفر پرمخاطره و پر از دردسر زنی به نام امی این چمدان سالم باقی میماند و زمانی که پایان عمر زن فرا میرسد چمدان به دریا انداخته میشود و غرق میشود ، بیننده از همان ابتدا پایان داستان را میداند اما حال نوبت آن فرا رسیده که منشا و دلیل این قتل نمایان شود و به عبارتی باید به اول داستان برگردیم تا حقیقت ماجرا مشخص شود (روایت معکوس)، توجه کنید همانطوری که در انتهای این انیمیشن کوتاه هم اشاره شده در هر قسمت از ۷ بخش این انیمیشن کوتاه از ۷ انیماتور متفاوت که در کشورهای متفاوتی نیز بوده اند استفاده شده و این ۷ بخش یک داستان را روایت میکنند و جالب اینجاست که سبک متفاوت و مخصوص خودشان را نیز دارند و گاهی حتی به سختی میتوان کاراکترها را تشخیص داد اما این ۷ بخش شباهت ها و سرنخ های بسیاری نیز دارند که بیننده با اندکی دقت میتواند کاراکترها را تشخیص دهد ، سپس این قطعات ادغام شده و یک داستان منسجم را تشکیل داده اند ، شاید با نگاهی ساده این انیمیشن کوتاه فقط روایت یک داستان به نظر برسد ولی حقیقت این است که فراتر از اینهاست و مفاهیم جالبی نیز دارد.
  توجه کنید که ظاهر داستان بسیار کلیشه ای است و داستان خیانت زنی به نام امی به شوهرش را روایت میکند و همه چیز از یک خیانت شروع شد و به مرگ خودش پایان یافت و این دقیقا همان هدفی ست که کارگردان میخواهد نشان دهد ، اینکه خیانت به مرگ می انجامد و در جای جای این انیمیشن کوتاه با نمادهای مختلفی همین مفهوم را در ذهن بیننده تداعی میکند ، مثلا در آخرین بخش (اول داستان) مشخص میشود که او عاشق یک قصاب میشود و به شوهر قبلی اش خیانت میکند و پیراهن مخصوص قصاب هم پر از خون است! در این انیمیشن کوتاه رنگ قرمز جلوه و نقش مهمی را ایفا میکند ، دو کلمه ی "عشق" و "مرگ" با هم مفاهیم تامل برانگیزی ایجاد میکنند ، توجه کنید که این زن با کسی ازدواج کرده بوده که دوستش نداشته و وقتی که این مرد قصاب را میبیند عاشق او میشود و نشانه ای برای او برجا میگذارد تا در آینده باز یکدیگر را ببینند و روابط پنهانی داشته باشند! مرد قصاب همانطور که از شغلش نیز مشخص است از طبقات پایین جامعه بوده و مردی که همسر او بوده ثروتمند است و به خاطر همین ثروت و به زور با او ازدواج کرده و این باعث شده که دست به خیانت بزند ، یکی از مفاهیم این انیمیشن کوتاه نشان دادن این مطلب است که عشق به مرگ منتهی میشود! به عبارتی عشق خود مرگ است و کسی که عاشق شد زندگی اش به نابودی کشیده میشود.

  در جایی از این انیمیشن کوتاه نشان داده میشود که هنگام عشق بازی ، زن میوه ی قرمز رنگی را بر بدن مرد (قصاب) میکشد و با او عشق بازی میکند و به همسر قبلی اش خیانت میکند ، اما پس از هر خیانتی خیانت دیگری رخ میدهد ، وقتی که مرد قصاب متوجه میشود که امی قبلا ازدواج کرده بوده دست به قتل میزند و شوهر او را میکشد ، زن(امی) از زندگی ناامید شده و او نیز مرد قصاب را به قتل میرساند و سفر دیگری آغاز میشود! فرار! سفری همراه با ترس به دام افتادن و زندانی شدن ، هر ۷ بخش داستان در مکان های مختلفی رخ میدهند و به عبارتی زندگی این زن در "سفر کردن" معنا میگیرد، تا زمانی که این زن در "سفر" است زندگی او ادامه دارد ، زمانی که سفر به پایان میرسد مرگ او نیز فرا میرسد! روی چمدان این زن ۷ برچسب وجود دارد که نمایش دهنده ی مکان هایی هستند که سفر کرده است و این چمدان (که نماد سفر بود) به دریا انداخته میشود و غرق میشود.
  در پایان کارگردان به شیوه ای عجیب اشتباه بزرگی مرتکب میشود و انیمیشن کوتاه را از حالت بدون دیالوگ به حالت نوشتاری درمی آورد! و سرنوشت و سرانجام این سه نفر را با نوشته بیان میکند! درحالی که پنهان کردن سرنوشت آنها از بیننده به هیچ عنوان خللی در داستان ایجاد نمیکرد ، پیت کرون انیماتور و کارگردان بسیار حرفه ای است که همکاری های بسیاری هم با پاول دریسن داشته و آثار ارزشمندی همچون انیمیشن کوتاه Dada را در کارنامه ی خود دارد ، قطعا اگر کارگردان این اشتباه را مرتکب نمیشد موفقیت های بیشتری از این اثر خوش ساخت بدست می آورد هرچند با صرفه نظر از این اشتباه میتوان این اثر او را به طور قطع و یقین بهترین اثر پیت کرون و حتی یکی از بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ دانست.
  Can't find yourself. Lost in your lies

 2. 24 کاربرِ زیر از peyman_eun بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 3. #2
  Im a Bird
  تاریخ عضویت
  Mar 2014
  ارسال ها
  157
  سپاس
  11,287
  از این کاربر 2,389 بار در 156 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : [Transit] معرفی انیمیشن کوتاه


  »
  دیروز به سفارش پیمان، توفیقی پیش اومد که این انیمیشن رو ببینم و در یک کلام میتونم بگم خیلی پخته تر از این بود که بخواد اولین انیمیشنی باشه که ساختار روایت معکوس رو استفاده کرده !
  از پیمان به خاطر معرفی و تحلیل فوق العاده انیمیشن تشکر میکنم، فقط چند تا نکته به ذهنم رسید که اینجا بگم.
  +رنگ قرمز تو نماد شناسی نماد ش/هو/ت، خشم، انتقام ، نگون بختی و ... هست که به شدت بجا به کار برده شده به خصوص این که هر دو کاراکتر اصلی داستان، توی هر پارت با این مسئله رو به رو میشن و اکثر اوقات لکه ی این رنگ به تن کاراکتر مرد نقش میبنده.
  +این شیوه که هر پارت انیمیشن رو یه گروه طراحی کنن بسیار مورد توجه تهیه کنندگان انیمیشن هست از این لحاظ که فرایند طراحی موازی پیش میره و هزینه های استودیویی کم میشه. (خارج از این مسئله جذابیت خودش رو داره.) اگر بخوام یه مثال معاصر تر بزنم میتونم Animatrix رو نام ببرم که همچین اتفاقی تقریبا براش افتاده.
  +در مورد روایت معکوس هم میتونم بگم داستان کاملا حرکت رو به جلو داره ولی اتفاقات رو به عقب رخ میدن. یه مثال خوب تو یه فاز دیگه میزنم، اگر حوصله داشتین حتما ببینین : موزیک ویدیو alt-J (∆) Breezeblocks

 4. 9 کاربرِ زیر از dazraf بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 

 

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
 • قدرت گرفته از سیستم vBulletin نسخه ی 4.2.3
 • قالب اختصاصی انجمن TvWorld نسخه ی 1.0
 • طراحی و اجرای قالب : نوژن
 • تمام حقوق مطالب و محتوا برای تی وی وُرلد محفوظ می باشد
Powered by vBulletin® Version 4.2.1
Copyright ©2000 - 2009, Jelsoft Enterprises Ltd.