برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 از مجموع 2
 1. #1
  تاریخ عضویت
  Oct 2015
  ارسال ها
  709
  سپاس
  13,372
  از این کاربر 12,577 بار در 906 پست سپاس گزاری شده

  [Home On The Rails] معرفی انیمیشن کوتاه  عنوان انمیشن کوتاه: Home On The Rails
  سال تولید: 1981
  کارگردان: Paul Driessen
  موسیقی:
  Normand Roger
  کشور تولید کننده: آلمان
  زمان: حدود 10 دقیقه
  بدون دیالوگ
  پیوند: IMDb
  لینک دانلود: کلیک کنید


  _____________________________________
  خلاصه داستان:
  پیرزنی در خانه است، او میبافد، مگس میپراند و برای همسرش چای میریزد. در زمان های معین، صدای سوت یک قطار شنیده میشود و از وسط خانه رد میشود، شاید کمی غیر معمول باشد، اما ظاهرأ این را پذیرفته اند. ناگهان صلح برقرار شده بین آن ها به علت نیاز جامعه به خطوط راه آهن بیشتر بهم میخورد
  ______________________________________________  "پل دریسن" انیماتور ، نویسنده و کارگردان دو رگه انگلیسی-آلمانی (در هلند به دنیا آمده) است که انیمیشن های کوتاه او بیش از پنجاه جایزه از سرتاسر جهان برای او به ارمغان آورده اند ، او شاگردان بسیاری را نیز پرورش داد و آنها نیز افتخار آفریدند که از جمله میتوان به انیمیشن کوتاه " Balance/تعادل" ساخته دو برادر Christoph و Wolfgang که از شاگردان او بودند اشاره کرد، دریسن آثار فراوانی دارد که یکی از آنها "خانه روی ریل" میباشد (جالب اینجاست که وقتی نام این کارگردان را در گوگل سرچ میکنید نام این انیمیشن کوتاهش در لیست فیلم هایش یافت نمیشود!) ، پل دریسن شاهکارهای بسیاری از جمله The Killing of an Egg ، The Boy Who Saw the Iceberg و 3 Misses را تقدیم جهان کرد ولی یکی از مفهومی ترین و لایق ترین آثار او یعنی Home on the Rails نه تنها هیچ جایزه و افتخاری کسب نکرد بلکه در بین آثار دیگر او گم شد. تقریبأ تمامی اجزای این انیمیشن کوتاه دارای نماد هستند و با یک اثر نمادین مواجه هستیم ، خانه ای بر روی ریل ساخته شده ، خانه نماد زندگی ست ، زندگی روزمره ی انسان ها در یک چارچوب محدود مدام تکرار میشود، ریل بیانگر این است که مسیر زندگی با وجود تمام مشکلات همراهش در حال عبور است ، قطار بیانگر مشکلات و گرفتاری های زندگی است و نگهبان قطار نماد نظام حاکم بر جامعه است. توجه کنید که خانه روی ریل ساخته شده و این مانعی برای عبور مسافران قطار ایجاد کرده است ولی این پیرزن سروقت رسیدن قطار ، دو درب خانه اش را باز میکند تا قطار عبور کند ، بارها و بارها هر ساعت این کار روزمره تکرار میشود. از طرفی دیگر قطار نیز با سر و صدایی که ایجاد میکند در زندگی این زن و شوهر دخالت کرده است! و به آنها آزار می رساند ، نگهبان قطار و همچنین مسافران قطار نماد سیاستمداران و نظام حاکم بر جامعه هستند.
  یکی از مهمترین نکات این انیمیشن کوتاه در این است که این مشکلات هستند که به زندگی ما معنا داده اند! در حقیقت زندگی بدون داشتن مشکلات محال است و فقط زمانی تمام مشکلات از بین میرود که مرگ انسان فرا برسد. با وجود تمام محبت ها و ابراز لطف هایی که این زن و شوهر به مسافران قطار دارند شاهد هستیم که مسافران قطار به همراه نگهبان از وجود خانه روی ریل شکایت دارند و به اهالی این خانه اعتراض میکنند و به عبارتی با زندگی آنها سر جنگ دارند.
  سکانس هایی وجود دارد که در نگاه اول به نظر میرسد برای جلوگیری از اتلاف وقت در این انیمیشن کوتاه شخصیت ها ناپدید میشوند و از کمی جلوتر ظاهر میشوند ولی کارگردان حتی از این ناپدید شدن ها هم هدف داشته است ، این ناپدید شدن ها بیانگر این است که این دو به تدریج از زندگی محو میشوند و به نیستی میپیوندند.
  تا زمانی که وقایع روزمره تکرار میشوند زندگی ادامه دارد ولی وقتی تغییری در زندگی روزمره ما به وجود می آید ما قابلیت وفق و سازگاری با شرایط جدید را نداریم و به این ترتیب زمان مرگ ما فرا میرسد.
  داستان از این قرار است که کار پیرمرد این شده بود که هر روز به رودخانه رفته و از درون رودخانه طلا جمع میکند! و درون کیسه ی خود میریزد ، توجه کنید که طلاها درون آب هستند و این به این معناست که شانس همیشه در خانه ی آدم را نمیزند ، روزی فرا میرسد که آب روان طلاها را همراه خود میبرد (مفهوم نمادینش این است) ، در حقیقت این سیاستمدارن و نگهبان قطار است که نمیگذارند او آذوقه ی زندگی خود را از آب بیرون کشد. اگر ما همیشه منتظر این باشیم که با کارهای روزمره و تکراری روزی خود را بدست آوریم باید حواسمان باشد که توان سازگاری با تغییرات و مشکلات جدید را نیز داشته باشیم وگرنه زندگی ما به نابودی و نیستی کشیده میشود.
  فنجان در این انیمیشن کوتاه نماد "عمر" و "امید به زندگی" است و همواره فنجان روی میزی است که بر روی ریل قرار دارد یعنی عمر ما در روزمرگی گذشته و عبور کرده است ، مشکلات سر میرسند و از عمر ما میکاهند و به همین دلیل است که موقع آمدن قطار ، پیرزن فنجان را از روی ریل برمیدارد و به کنار میگذارد.
  مهمترین ویژگی این انیمیشن کوتاه در نشان دادن روزمرگی انسان ها و نداشتن قابلیت انعطاف و سازگاری با مشکلات جدید است.
  روزمرگی با نمادهای مختلفی در این انیمیشن کوتاه نشان داده شده ، از جمله اینکه پیرزن همواره یک بافتنی در دست دارد ، همواره مگسی در گوش او وز وز میکند و آرامش او را بهم میزند ، تا زمانی که او با مگس مقابله نمیکند و دچار روزمرگی ست زندگی اش ادامه دارد ، زمانی که با مگس (مشکلات) مقابله میکند و مگس را میکشد و روزمرگی را کنار میگذارد ، پایان عمرش فرا میرسد.
  پیرمرد به خانه برمیگردد درحالی که کیسه ی او بدون طلاست و دلیل آن نیز این بوده که مسافران و نگهبان قطار به او اجازه نمیدهند که از رودخانه طلاها را بردارد و مانع او میشوند (بخاطر اعتراضی که از بودن خانه روی ریل داشتند) و در زندگی او دخالت میکنند .
  حال شوهر از زندگی ناامید شده و روی ریل دراز میکشد تا خودکشی کند! و به همراهش آخرین فنجان عمرش را سر میکشد ، قطار می آید و از روی پیرمردی که فنجان در دست دارد میگذرد و فنجان عمرش شکسته میشود و اثری از خودش باقی نمی ماند ، جالب اینجاست که کارگردان این ناپدید شدن و محو شدن از زندگی را به بهترین شکل ممکن به تصویر میکشد و کادر تصویر را کوچکتر کرده و فقط پیرزن را میبینیم که چیزی را که از بیننده پنهان است جارو میکند و حتی نشان نمیدهد که آن ذرات بدن خرد شده ی پیرمرد است و تنها چیزی که پیرزن با دستش برمی دارد یک فنجان شکسته است.
  فنجان شکسته که نماد لحظات آخر عمر است را بر روی میز میگذارد ، پیرزن دیگر امیدی به زندگی ندارد. کسی که امید به زندگی ندارد برای زندگی دیگران نیز ارزشی قائل نیست و هنگام زنگ خوردن ساعت و بیرون آمدن خرگوشی که نماد افسردگی او بود میرسد ، درب های خانه را بر روی قطار باز نمیکند! و قطار به خانه برخورد کرده و منفجر میشود!
  نور داخل خانه روشن میشود ، از پنجره طلوع خورشید فروزانی را شاهد هستیم ، گرمای آفتاب و بهار دل انگیز حس میشود ، موسیقی دلنشینی شنیده میشود ، لحظات امیدبخشی حکم فرماست و با این نمادهای زیبا زندگی پس از مرگ به نمایش در می آید. و زیباترین مفهوم این انیمیشن کوتاه تداعی میشود و آن این است که زندگی ما محدود به عمر دنیوی ما نمیشود و همیشه باید به زندگی امید داشت. همانطور که بارها اشاره کردم خانه نماد زندگی ست ، حال در سکانسی زیبا ، خانه پرواز میکند و به سمت ابرها میرود ، زندگی ما در دنیا به پایان رسیده و زندگی دیگری با شور و نشاط در آسمان (پس از مرگ) آغاز میشود!
  Can't find yourself. Lost in your lies

 2. 14 کاربرِ زیر از peyman_eun بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 3. #2
  تاریخ عضویت
  Mar 2016
  ارسال ها
  11
  سپاس
  14
  از این کاربر 61 بار در 13 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : [Home On The Rails] معرفی انیمیشن کوتاه

  ببخشید از کجا میشه دانلود کرد این انیمشین رو ؟

 4. 2 کاربرِ زیر از Dr strangelove بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 

 

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 8
  آخرين ارسال: 12-06-2012, 04:06 PM

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
 • قدرت گرفته از سیستم vBulletin نسخه ی 4.2.3
 • قالب اختصاصی انجمن TvWorld نسخه ی 1.0
 • طراحی و اجرای قالب : نوژن
 • تمام حقوق مطالب و محتوا برای تی وی وُرلد محفوظ می باشد
Powered by vBulletin® Version 4.2.1
Copyright ©2000 - 2009, Jelsoft Enterprises Ltd.