برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
صفحه 5 از 7 اولیناولین ... 34567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 از مجموع 61
    Yo .... Miste White
    سپاس
    32,951
    از این کاربر 45,568 بار در 2,804 پست سپاس گزاری شده

Gomorra ◘ آناتومــی یک پدیــده + بحـث و گفتگــو

گومورا، سریالی که استاندارد جدیدی را وارد ژانر خود کرد؛ به همان اندازه که بیننده را تحت تأثیر قرار داد، به همان اندازه هم پر از سورپرایز بود. در حالی ‌که کتاب روبرتو ساویانو و فیلمی که در سال 2008 از روی آن اقتباس شد، باعث تحریک انجمن سری کامورا در ناپل شد، این سریال که توسط استفانو سولیما ساخته شد، سهمی در تغییر رویه‌ی نگاه به زندگی اعضای پایین‌ترین طبقه‌ی اجتماعی و اثرات رفتار مشهورترین سازمان مافیای دنیا بر روی آن‌ها داشت. حالتی غیرمنتظره که باعث شد از خودمان بپرسیم، چطور گومورا، در ژانر خود تابوشکنی کرد؟

در پشت صحنه‌ی گومورا چه خبر است؟

روبرتو ساویانو تنها 27 سال داشت که همه‌چیز تغییر کرد. روزنامه‌نگار و فارغ‌التحصیل فلسفه‌ی اهل ناپل، اکثر اوایل و اواسط بیست‌سالگی خود را صرف تحقیق و بررسی در مورد انجمن سری کامورا کرد؛ سازمانی جنایتکار در ناحیه‌ی کامپانیای ناپل ایتالیا که از نظر قدرت، نفوذ و بی‌رحمی، با مافیای سیسیل رقابت می‌کند.

ساویانو تحقیقات خود را در سال 2006 در قالب کتابی به‌نام Gomorra منتشر کرد، که بلافاصله موجب موفقیتی جهانی شد. این کتاب به پنجاه‌ویک زبان دنیا ترجمه شد و تنها در اولین سال انتشارش، میلیون‌ها نسخه به فروش رساند. ساویانو به نویسنده‌ای مشهور تبدیل شد که توجه دیگر نویسندگان، اندیشمندان و سیاستمداران را به خود جلب کرد. وی حتی جایزه‌ی نوبلی برجسته دریافت کرد و برای دریافت جوایز مربوط به نویسندگی به زبان‌هایی که حتی نمی‌توانست صحبت کند، نامزد شد. اما هیچ‌کدام از این موارد، نشان نمی‌دهد که چرا همه‌چیز تغییر کرد.

ساویانو از مدت یک‌دهه‌ای انتشار کتاب‌اش، به‌طور متوالی در خانه‌های امنِ تحت حفاظت پلیس زندگی می‌کند. او هرگز تنها به حال خودش رها نمی‌شود؛ وقتی که او به مسافرت می‌رود، توسط نیروی محافظی مسلح از او محافظت می‌شود. او یک دهه است که سوار مترو و قطار نشده، تنها ماشین‌سواری نکرده و حتی برای خوردن یک نوشیدنی به بیرون نرفته است. شاید کامورا بخواهد ساویانو بمیرد، ولی دیگر خیلی دیر شده، چون کارهای او منتشر شده و همه از موضوعاتی که در پشت پرده‌ی مافیا وجود دارد، اطلاعات کافی دارند.

Gomorra در ابتدا به‌عنوان یک بازی با نویسندگی خود ساویانو ساخته شد؛ سپس در سال 2008 فیلمی از روی آن اقتباس شد و همین موضوع باعث شد تا زمزمه‌های ساخت سریالی هم به میان بیاید. سر انجام در سال 2014، وی سریالی 12 قسمتی با کارگردانی استفانو سولیما برای شبکه‌ی ایتالیایی Sky Italia ساخت که این سریال هم بلافاصله به موفقیتی جهانی دست پیدا کرد.

آنچه در فصل اول گذشت »»»»» خطر لو رفتن داستان

خاندان ساواستانو تجارت مواد مخدر را در ناحیه به داست داشت که به یک‌باره رقیب جدیدی به‌نام سالواتور کونته پدیدار شد. دون پیترو، سرکرده‌ی خاندان ساواستانو، خواستار کنار زدن او بود که دو نفر از بهترین افرادش یعنی آتیلیو و چیرو دی‌مارتزیو را مأمور کرد تا خانه‌ی مادر کونته را آتش بزنند تا از وی زهرچشمی بگیرند، و همین کافی بود تا کونته عصبانی شود و جنگی بین دو طرف کلید بخورد که عاقبت آن، ویرانی و به‌جاماندن جنازه‌های متعدد از دو طرف شود. در ادامه دون پیترو به حبس محکوم شد و در همین‌حین همسر او، ایما بانو، کنترل اوضاع خاندان را به‌دست گرفت و خواست که در نبود دون پیترو، پسرش جنارو را صرف‌نظر از نداشتن توانایی و جربزه‌ی لازم، مرد شماره‌ی یک خاندان کند و از همین رو، سعی در کنار گذاشتن چیرو، که یکی از افراد جوان مورداِعتماد دون پیترو بود و از کودکی با جنارو بزرگ شده بود داشت، تا وی به جای پسرش به قدرت نرسد. با نبود دون پیترو اوضاع خاندان کم‌کم رو به تباهی رفت، تا جایی که جنارو به سفری رفت تا به اوضاع تجارت رسیدگی کند، ولی در آن سفر اتفاقاتی برایش افتاد که او را به‌کل تغییر داد. وی از یک پسر لوس و بی‌دست‌وپا، به شخصی خشن و کاملاً متفاوت بدل شد که حتی یک‌بار هم خنده بر روی لبانش نیامد. به‌دنبال این مسائل، نسل جدید و جوان خاندان به حرف بزرگ‌ترهای خاندان گوش نکردند و اوضاع خاندان ساواستانو را خراب‌تر از قبل کردند.

سرانجام چیرو مجبور شد ایما بانو را به کشتن دهد تا دست‌ـشش رو نشود؛ وی با اینکار باعث شد روابطش با جنارو بدتر از قبل شود، و زمانی که جنی از این موضوع مطلع شد کاری انجام نداد تا مراسم ختم مادرش به پایان برسد؛ سپس نسل جوان خاندان را دور خود جمع کرد تا به شکار چیروی خائن برود و در آخر، این دو دوست قدیمی و دشمن جدید با یکدیگر رو در رو شدند که چیرو به جنارو شلیک کرد و او را از پای درآورد. از طرف دیگر، دون پیترو در حال انتقال از زندان بود که خودش را به مریضی زده بود و هیچ حرکتی از خود نشان نمی‌داد، تا این‌که در اواسط جاده، افراد قدیمی خاندان به ماشین انتقال وی حمله کردند و او را فراری دادند. و در آخرین سکانس فصل اول هم دیدیم که جنارو در حالی که بر روی زمین بود و مرده به‌نظر می‌رسید، یک لحظه دست‌ـش تکان خورد.

واقعیت، مشخصه‌ای که گومورا را از دیگر رقبایش متمایز می‌کند!

بر خلاف اثرهای مافیایی که اکثراً خیالی هستند و عمدتاً وقایع مربوط به گذشته را نشان می‌دهند، گومورا بر اساس رخدادهای واقعی ساخته شده؛ حتی عوامل به سراغ محله‌های فقیرنشین ناپل رفته و با اعضای مافیایی که از کار خود پشیمان شده و از این‌کار بیرون آمده‌اند صحبت کرده و بخش‌هایی از سریال را بر اساس اطلاعاتی که از آن افراد گرفته، ساخته‌اند. عوامل حتی نوع گویش، ایما و اشارات و رفتارهای محلی را با ریزبینی در بین شخصیت‌ها در سریال به کار گرفته‌اند. همچنین سریال نشان‌دهنده‌ی دنیای مافیای امروزی و مدرن است، دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم و آن را به‌خوبی می‌شناسیم.‌‎

شخصیت‌پردازی حساب‌شده...

ما دون پیترویی را داریم که به‌مانند افراد ثرتمند به همراه همسر و تک‌پسرش در کاخی مجلل زندگی می‌کند. وی رئیسی میان‌سال است که سازمان وی نشان‌دهنده‌ی این است که کارش طول عمر داشته و دارای نظم و ترتیب است. اکثر سربازان وی، هم‌سن‌وسال، باتجربه، ماهر و وفادار به او هستند. گروهی صمیمی و متحد که جلسات خود را در کاخ خود دون پیترو برگزار می‌کنند. به‌طور کلی زندگی خوب به‌نظر می‌رسد، رابطه‌ی بین دون پیترو و همسرش محکم است. جنارو تک‌پسر خانواده که چون پسر یک میلیونر است، شخصی راحت‌طلب و بی‌دست‌وپا می‌باشد و پدرش هرچه که می‌خواهد برایش فراهم می‌کند. از طرفی دیگر، چیرو وجود دارد؛ پسری شیک‌پوش که در اوایل سی‌سالگی به‌سر می‌برد و کم‌کم در حال خارج‌شدن از دنیا و غرور جوانی و تبدیل‌شدن به مردی باتجربه و صبور است. وفاداری چیرو به خاندان را نمی‌توان زیر سؤال برد؛ تنها چیزی که می‌شناسد همین است و این تنها دنیایی برای اوست که ارزش زندگی‌کردن دارد. اما با این حال، افکاری همچون رسیدن به قدرت او را اذیت می‌کند؛ چون جنارو به‌تازگی بالغ شده و می‌تواند قدرت را به دست بگیرد، پس او به خود می‌گوید «جایگاه من کجاست؟». وی شخصیتی جدی و بی‌احساس دارد که توانایی انجام کارهای بی‌رحمانه را دارد. یکی از بهترین شخصیت‌پردازی‌ها مربوط به جنارو ساواستانو می‌باشد؛ پسری که در ابتدا لوس و بی‌عرضه‌ست، حتی جرأت شلیک‌کردن گلوله به یک آدم را ندارد، ولی طی اتفاقی که در یک سفر برایش می‌افتد، شخصیت وی کاملاً تغییر می‌کند؛ تغییری که به‌قدری جذاب است که بیننده فکر می‌کند بازیگر دیگری در حال ایفای نقش جنی می‌باشد و دوست دارد بازگردد و بار دیگر سریال را از اول تماشا کند.
    00000000000000000000000000000000000000000000000000 0000

فصل دوم، فصل پایانی!

سرانجام بعد از مدت‌ها خبری منتشر شد که فیلم‌برداری در حال پایان است، و قرار است فصل دوم، کمی زودتر از چیزی که عوامل انتظار داشتند به قاب تلویزیون بازگردد. فصلی که به گفته‌ی سولیما، برخلاف فصل اول، 10 قسمتی و نشان‌دهنده‌ی پایان سریال خواهد بود. ولی وی جزئیاتی از داستان را منتشر نکرد. اما خبر مهمی که اعلام کرد این بود که ماریا پیا کالتزونه [ بازیگر نقش ایما بانو ]، در فصل دوم هم حضور خواهد داشت.

ویدیویی کوتاه که اخیراً استفانو سولیـما برای فصل دوم منتشر کرده: لینک

آخرین خبر هم این که، SundanceTV توانست حق پخش دو فصلِ سریال را برای مشترکین آمریکایی به‌دست آورد و قرار است اولین فصل که 12 قسمت هم دارد را در تابستان 2016 به‌همراه Hap and Leonard , The Last Panthers , Cleverman , The A Word و آخرین فصل Rectify پخش کند.

00000000000000000000000000

هدف از ایجاد این تاپیک این بود که افرادی که این سریال رو نمی‌شناسن، باهاش آشنا بشن و تا قبل از شروع فصل دوم که می‌شه 10 مـه مصادف با 21 اردیبهشت، فصل اول رو ببینن. همچنین در این تاپیک می‌تونید نظرات‌تون رو با بقیه به اشتراک بذارید؛ چه فصل اول، چه فصل دوم. فقط برای هر قسمتی که می‌خواید نظر بدید، «شماره‌ی قسمت» و «شماره‌ی فصل» رو ذکر کنید و نظرتون رو داخل تگ اسپویلر قرار بدید تا داستان برای بقیه لو نره. به‌صورت زیر:

قسمت پنجم از فصل اول

مشاهده محتوا اسپویلر
    مثال
    یا قسمت سوم از فصل دوم

مشاهده محتوا اسپویلر
    مثال

بزرگی این دنیا به کوچیکی فکر ماست
    سپاس
    1,197
    از این کاربر 7,717 بار در 601 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : Gomorra ◘ آناتومــی یک پدیــده + بحـث و گفتگــو

Gomorra فصل سوم ...
    این فصل سریال به اندازه ی دو فصل پیشن دوست داشتم و صادقانه لذت بردم
    شخصیت های جدیدی که به سریال اضافه شدن باعث سر پا موندن این سریال شدن
    شخصیت انزو بک گراند خیلی قوی داشت نجیب زاده ای که خودش احیا میکنه
    بین مردم عادی مقبولیت داره و به واسطه کارایی که انجام داد احترام بزرگان به دست اورد.
    تو این فصل اکثر سران مافیا قلع و قمع شدن و نسل جدیدی از مافیا روی کار اومد
    مرگ و میر افراد بلند پایه بیشتر اتفاق افتاد.

حقیقتا خودم بیشتر تمایل دارم راجب رابطه ی که بین بین چیرو و جنارو وجود داشت نوشته ام ادامه بدم...

رابطه ای سرار از پیچیدگی احترام نفرت عشق

همانطور که جنارو تو این فصل اغراق کرد تو زندگی از هیچکس به اندازه ی چیرو متنفر نبوده
    چیرو ای که برای رسیدن به هدفش مادر و پدر جنارو به قتل رسوند.
    با این حال جنارو وقتی میخواست چیرو در جمعی معرفی کنه به عنوان برادر ازش یاد میکرد و یا در جایی به این اشاره میکنه که حتی به خودش در این زندگی اعتماد نداره اما به چیرو اعتماد کامل داره
    و در اکثر مواقع برای راهنمایی پیش چیرو میرفت و از اون کمک میگرفت .
    جناروی که بارها توانایی کشتن چیرو به دست اورد اما بنا به دلایلی هربار صرف نظر میکرد از این کار...

راجب چیرو
    چیروی که مغز متفکر تمام اتفاقاتی بود که در پشت صحنه رخ میداد
    پسری که که تنها باز مانده زلزله روستاشون بود و از همون بچگی با مرگ عزیزانش دست و پنجه نرم کرد
    با سعی و تلاش خودش به خاندان ساواستانو نزدیک کرد با جاه طلبی و دیوانگی برای خودش شهرت و اعتبار به دست اورد
    برای رسیدن به اهدافش همسرش با دستای خودش خفه کرد و تبعات اعمالش باعث مرگ دخترش شد.
    چیرو حکم راهنما و معلم برای جنارو داشت جنارویی که کار با اسلحه بلد نبود و موقع شلیک گلوله به خودش میلرزید و اشک میریخت
    زمانی که جنارو به بدترین شکل خورد شد و هیچ چیز براش باقی نمونده بود این چیرو بود که به سرپا شدن جنی کمک کرد
    تو این راه همیشه کنار جنارو بود جنارویی که شخصیت الانش و این غولی که الان بهش تبدیل شده مدیون ایمورتال
    ایمورتالی که از بدترین حوادث ممکن جون سالم به در برده بود ، دیگه توانی برای زندگی و نفس کشیدن نداشت
    اخرین توصیه که چیرو به جنی داشت این بود که به خاطر فرزندش پیترو دست از جاه طلبی بکشه و راحت زندگی کنه
    چرا که خودش طعم تلخ از دست دادن عزیزانش کشیده بود و میدونست اخر داستان چه سرنوشتی در انتظار جنی ...
    وقتی چیرو با حسرت به جنارو و خانوادش نگاه میکرد دوست نداشت جنی به سرنوشت اون دچار شه.

ایمورتال در نهایت در سکانس اخر با به گردن گرفتن قتل خواهر انزو بدهی خودش به جنارو و شاید زندگی پرداخت کرد
    قتلی که جنارو مرتکب شده ولی چیرو گردن گرفت تا جنارو کنار همسرش بزرگ شدن پیترو کوچولو ببینه
    لذتی که چیرو دیگه در زندگیش نداشت

جنارو بارها از جون چیرو گذشت، گذشتی که با نفرت همراه بود مجبور بود به خاطر منافعش از جون چیرو بگذره
    اما تو کشتی وقتی میخواست ماشه بکشه اشک میریخت درست مثل دفعه ی اول که اسلحه به دست داشت
    مجبور شد یکی از عزیزترین افراد زندگیش به دست خودش از بین ببره
    کشتنی که با علاقه و عشق همراه بود.

تو فصل بعدی به احتمال زیاد جنارو میره برای انتقام گیری از انزو

مطمئن نیستم همه ی اتفاقاتی که تو ذهنم مرور میکردم درست انتقال داده باشم یا نه
    به هر حال امیدوارم مقصود من متوجه شده باشید
    ...

یه خسته نباشید به مترجم سریال هومن Raylan Givens میگم
    با وجود این که سریال شاید زیاد دنبال کننده نداشته باشه در ایران با این حال ترجمه کار انجام داد مثل همیشه
    یه بخش کار ترجمست بخشی دیگر معرفی سریال
    هومن علاوه بر مسئولیت ترجمه مسئولیت معرفی این سریال و سریالای خوب دیگه عهده دار بوده
    نمیدونم چرا دیگه به انجمن سر نمیزنه یا با کی به مشکل برخورده
    اما خوشحالم پروژه های که داشته ادامه میده امیدوارم بازم ببینمیش این اطراف
    حالا درست زیاد از من خوشش نمیاد اما من وظیفه خودم دونستم ازش تشکر کنم
    موفق باشه...

3. 18 کاربرِ زیر از Daniel Desario بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    1,093
    از این کاربر 1,328 بار در 130 پست سپاس گزاری شده

بنظر من فصل سوم بهترين فصل سريال بود. توي همه فيلم و سريالايي كه ديدم كاراكتري پست‌تر از چيرو نديده بودم.

5. 9 کاربرِ زیر از modern_gesprach بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    18
    از این کاربر 209 بار در 33 پست سپاس گزاری شده

درود بر شما

دوستان من فیلم Justified را به توصیه دوستان در این انجمن دانلود و تماشا کردم و واقعا" میگم مدیونتون هستم چون واقعا

لذت بردم . این فیلم Gomorra رو هم همین جا راجع بهش خوندم و دانلودش کردم و بازم سپاسگزارم از این که این فیلم های زیبا رو

معرفی میکنید و لذت دیدن یه فیلم خوب را نصیب ما میکنید .

7. 8 کاربرِ زیر از hamoon1345 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

The man who passes the sentence should swing the sword
    سپاس
    55
    از این کاربر 838 بار در 70 پست سپاس گزاری شده

سریال خوبی که با یک مقدار توجه بیشتر و سختگیرانه تر و با ریزبینی عمیقتر پتانسیل تبدیل شدن به یک شاهکار رو داشت.
    یازده قسمت از فصل اول این سریال رو دیدم و به شخصه برای منی که به سختی با فیلمها و سریالهای غیر انگلیسی زبان ارتباط برقرار میکنم تا اینجا تجربه ی لذت بخشی بوده.

اما گمورا یک سری مشکلات داره که به طور ناخوشایندی توی ذوق میزنه.
    بزرگترین مشکل سریال این عدم تطابق کیفیت ساخت سریال و بازی بازیگرهاست.
    سریال به طور واضح توسط یه تیم حرفه ای ساخته شده ، کارگردانی بسیار خوبی داره ، اما بازیگرها به طور هولناکی بد و تصنعی بازی میکنن.یک جاهایی بازی ها حتی خنده دار به نظر میاد.به شخصه بارها این حس در وجودم ایجاد شد که کارگردان بسیاری از سکانسها رو با همون شات اول برداشت کرده ، هیچ کاتی نداده و اینکه کیفیت بازی ها خوب بوده یا نه براش کوچکترین اهمیتی نداشته.

هیچ بازیگری در این سریال نقشش رو خوب ایفا نمیکنه.تاکید میکنم هیچ بازیگری.
    شاید تصور کنین این حرفم بی انصافیه اما حقیقت اینه که بد بودن شخصیت پردازی و کیفیت کار بازیگرها از این چیزی که من گفتم به مراتب بد تر و افتضاح تره.یه جاهایی جدن احساس میکردم اینها اصلا بازیگر نیستن و همینطور بدون مزد ، دارن به خودشون بیگاری میدن تو این سریال.

طوری که گفتم شخصیت پردازی سریال هم مشکل داره.هیچ شخصیتی که اندک بویی از انسانیت برده باشه در این سریال وجود نداره که به نظر من برای ایجاد یک کنتراست مناسب ، وجود شخصیت های مثبت در تقابل با سیل عظیم کرکترهای واقعا پست و منزجر کننده سریال الزامی بود. موضوع دیگه اینکه هیچ بک گراندی از هیچ شخصیتی ارائه نمیشه و چرای رفتار و اعمالشون برای بیننده لاینحل باقی میمونه.ایرادی که امیدوارم در فصلهای بعدی حل شده باشه.

نکته بد بعدی دیالوگها هستند که به طور عجیبی سرسری و سطحی و فاقد کشش هستند . برای منی که به این ژانر جنایی و زد و خوردهای گروه های مافیایی علاقه زیادی دارم ، دیدن آدمهای کاریزماتیکی که برای توجیه اعمالشون فلسفه ی خاص خودشون رو دارن و در تقابلهای رو در روشون با دوستان و دشمنانشون ، با حرفایی که میزنن شخصیتشون رو بر طرف مقابل غالب میکنن یک اصل در این ژانر محسوب میشه.اما شخصیتها در این سریال تک بعدی هستند ، خوب حرف نمیزنند ، فلسفه بهم نمیبافن ، خشک هستند و شبیه به هم و این موضوع آزار دهنده ست.

من چند سالی میشه سریالها رو با زیرنویس انگلیسی تماشا میکنم.این سریال زیرنویس انگلیسی چندان با کیفیتی نداره.به وضوح مشخصه یک ایتالیایی زبان این سریال رو به انگلیسی برگردونده چون بعضا اشتباهات احمقانه ای در ترجمه اش مشاهده میشه.

قسمت جالب ماجرا اینه که سریال گمورا با وجود یک سری کمی ها و کاستی های اساسی ، شدیدن خوش ساخته و ارزش دیدنش بسیار بالاست.خشونت ، داستان غیر قابل پیش بینی ، اصالت و حس و حال خاصش ، این سریال رو میتونه به یک تجربه منحصر به فرد برای همه کسانی که به این ژانر علاقه دارن تبدیل کنه.

9. 13 کاربرِ زیر از فرزان بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    1,731
    از این کاربر 2,963 بار در 313 پست سپاس گزاری شده

نقل قول نوشته اصلی توسط فرزان نمایش پست ها
    سریال خوبی که با یک مقدار توجه بیشتر و سختگیرانه تر و با ریزبینی عمیقتر پتانسیل تبدیل شدن به یک شاهکار رو داشت.
    یازده قسمت از فصل اول این سریال رو دیدم و به شخصه برای منی که به سختی با فیلمها و سریالهای غیر انگلیسی زبان ارتباط برقرار میکنم تا اینجا تجربه ی لذت بخشی بوده.

اما گمورا یک سری مشکلات داره که به طور ناخوشایندی توی ذوق میزنه.
    بزرگترین مشکل سریال این عدم تطابق کیفیت ساخت سریال و بازی بازیگرهاست.
    سریال به طور واضح توسط یه تیم حرفه ای ساخته شده ، کارگردانی بسیار خوبی داره ، اما بازیگرها به طور هولناکی بد و تصنعی بازی میکنن.یک جاهایی بازی ها حتی خنده دار به نظر میاد.به شخصه بارها این حس در وجودم ایجاد شد که کارگردان بسیاری از سکانسها رو با همون شات اول برداشت کرده ، هیچ کاتی نداده و اینکه کیفیت بازی ها خوب بوده یا نه براش کوچکترین اهمیتی نداشته.

هیچ بازیگری در این سریال نقشش رو خوب ایفا نمیکنه.تاکید میکنم هیچ بازیگری.
    شاید تصور کنین این حرفم بی انصافیه اما حقیقت اینه که بد بودن شخصیت پردازی و کیفیت کار بازیگرها از این چیزی که من گفتم به مراتب بد تر و افتضاح تره.یه جاهایی جدن احساس میکردم اینها اصلا بازیگر نیستن و همینطور بدون مزد ، دارن به خودشون بیگاری میدن تو این سریال.

طوری که گفتم شخصیت پردازی سریال هم مشکل داره.هیچ شخصیتی که اندک بویی از انسانیت برده باشه در این سریال وجود نداره که به نظر من برای ایجاد یک کنتراست مناسب ، وجود شخصیت های مثبت در تقابل با سیل عظیم کرکترهای واقعا پست و منزجر کننده سریال الزامی بود. موضوع دیگه اینکه هیچ بک گراندی از هیچ شخصیتی ارائه نمیشه و چرای رفتار و اعمالشون برای بیننده لاینحل باقی میمونه.ایرادی که امیدوارم در فصلهای بعدی حل شده باشه.

نکته بد بعدی دیالوگها هستند که به طور عجیبی سرسری و سطحی و فاقد کشش هستند . برای منی که به این ژانر جنایی و زد و خوردهای گروه های مافیایی علاقه زیادی دارم ، دیدن آدمهای کاریزماتیکی که برای توجیه اعمالشون فلسفه ی خاص خودشون رو دارن و در تقابلهای رو در روشون با دوستان و دشمنانشون ، با حرفایی که میزنن شخصیتشون رو بر طرف مقابل غالب میکنن یک اصل در این ژانر محسوب میشه.اما شخصیتها در این سریال تک بعدی هستند ، خوب حرف نمیزنند ، فلسفه بهم نمیبافن ، خشک هستند و شبیه به هم و این موضوع آزار دهنده ست.

من چند سالی میشه سریالها رو با زیرنویس انگلیسی تماشا میکنم.این سریال زیرنویس انگلیسی چندان با کیفیتی نداره.به وضوح مشخصه یک ایتالیایی زبان این سریال رو به انگلیسی برگردونده چون بعضا اشتباهات احمقانه ای در ترجمه اش مشاهده میشه.

قسمت جالب ماجرا اینه که سریال گمورا با وجود یک سری کمی ها و کاستی های اساسی ، شدیدن خوش ساخته و ارزش دیدنش بسیار بالاست.خشونت ، داستان غیر قابل پیش بینی ، اصالت و حس و حال خاصش ، این سریال رو میتونه به یک تجربه منحصر به فرد برای همه کسانی که به این ژانر علاقه دارن تبدیل کنه.
    اینکه بگیم همه بازیگرها نابازیگر هستند کمی بی انصافیه, ولی در مجموع منم معتقدم که به جز "دون پیترو" و "جنارو" و "چیرو" و "پاتریتزیا" بقیه بازیگرها با ضعف های عدیده ای در ایفای نقش مواجه هستند. حالا هر کس به دلایلی...
    و به نکته خوبی اشاره کردید. بعضی از صحنه ها بازی جدی این نابازیگرها موجبات خنده مخاطب رو فراهم میکنند!
    از این ها بگذریم سزیال از سطح بالایی برخورداره و تیم حرفه ای پشتش قرار داره که موفقیت فعلی رو به ارمغان آورده.

11. 13 کاربرِ زیر از Lou Bloom بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

The man who passes the sentence should swing the sword
    سپاس
    55
    از این کاربر 838 بار در 70 پست سپاس گزاری شده

زمانی که قصد شروع تماشای این سریال رو داشتم ، با این پیش فرض به سراغش رفتم که مهد مافیا کشور ایتالیاست پس قاعدتا آثار ایتالیایی ساخته شده در این باب میبایست رقبای هالیوودی خودشون رو پس بزنن و نشون بدن این حقیقت رو که جامعه ای که مدتهاست در حال تقلا برای زندگی در بین این حجم گسترده از زشتی و پلشتی هست ، جامعه ای که با پوست و خونش درک کرده اثرات ویرانگر حضور گروه های جنایتکار مافیایی در بطن خودش رو ،باید بتونه حقیقت ماجرا رو بدون کمی و کاستی ، اونطوری که هست به نمایش بگذاره.

بعد از دیدن دو فصل از گمورا ، باید بگم از بسیاری جهات این سریال از تمام فیلمها و سریالهایی که حول محور زد و خورد گروه های مافیایی و به طور کل گروه های خلافکار با هم تا به امروز ساخته شدن و سعی در تشریح و تبیین این ژانر داشتن ، بهتر و قویتره و به راحتی جزو سه سریال برتری که تا به امروز دیدم قرار میگیره .

ممکنه بگین بین فیلمها حتی بهتر از Goodfellas و Godfather ?
    بین سریالها حتی بهتر از Sons Of anarchy و Peaky Blinders و Sopranos و The Wire ?
    در جواب باید بگم بله . گمورا از تمام اینها مقوله ی مافیا رو بهتر و دقیقتر تعریف میکنه،وقتی صحبت از نشون دادن خوی حیوانی انسان میشه با هیچکس هیچ تعارفی نداره،انسانها رو تا پست ترین و نازل ترین سطح ممکن به زیر میکشه ، خباثت نهادینه شده در وجود انسانها رو با سیم بوکسل از مخفیگاهش ، از لا به لای سوراخ سمبه های مغزشون ، به زور بیرون میکشه و از نشون دادن اینکه قدرت تا چه حد میتونه این موجود دو پا رو از اون صفات و ویژگیهایی که در کتابها در مورد انسان راستین و حقیقی به خوردمون دادن دور بکنه،نداره.

سریال منسجمی که رفته رفته بهتر و بهتر میشه . از یه سطح نه چندان مطلوب در شروع فصل اول ، از یک سری لحظات و سکانسهای احمقانه و ناشیانه و از بازیهایی آماتور گونه و ابتدایی ، تا به نقطه ای که به شخصه نظیرش رو در هیچ اثر دیگه ای ندیده بودم اوج میگیره و بدون نسخه برداری از آثار مشابهش در این ژانر ، بدون استفاده از اصول نخ نما شده و کلیشه ای که بارها در جاهای مختلف از اونها استفاده شده ، موفق شده از تمام رقباش پیشی بگیره و یه استاندارد جدید برای خودش وضع بکنه .

اسم اپیزود اول این سریال The Clan of Savastano هستش اما حقیقتا داستان راجع به هیچکس و همه کس هستش . به ظاهر شاید فکر کنین نشون دادن سرگذشت Gennaro و تقابلش با Ciro , شالوده ی سریال رو تشکیل میده . اما حقیقت اینه که داستان روبرتو ساویانو ، قصد نشون دادن این رو داره که چطور زندگی کسانی که پا به Gomorrah میگذارن به علت این انتخاب متلاشی میشه و چطور این افراد با آگاهی از اینکه تباهی و نابودی خودشون و اطرافیانشون ، تنها چیزیه که در ختم این بازی نصیبشون میشه ، صرف.به علت جاه طلبی که کم و بیش هممون در وجودمون داریم ، برای رسیدن به قدرت همه چیز رو ، از اصول اولیه ی اخلاقی گرفته تا غرایز ابتدایی انسانی که تصور میشه هیچ انسانی از اونها بی نصیب نمونده رو زیر پا میگذارن.

سریال هرچند یک biblical context واضح و مشخص درش نهفته است و برای نتیجه گیری ، عاری از تلقین و استفاده از مفاهیم دینی نیست ، اما در انجام اینکار به هیچ وجه زیاده روی نمیکنه و نتیجه گیری نهایی رو به خود مخاطب واگذار میکنه .

نمره ی متای فصل اول گمورا 76 هستش.
    فصل دوم حتی به اندازه ی کافی مورد نقد قرار نگرفت تا براش میانگین تعیین بشه .
    قطعا این عدم مورد توجه قرار گرفتن به اون اندازه ی کافی و وافی ، از نظر اقتصادی ضربه میزنه به این سریال ، اما از طرف دیگه همینکه گمورا رو هنوز اون جماعت بد ذائقه ی همه چیز پسند ، تا به حال خز نکردن ، جنبه ی یونیک بودن سریال رو حداقل برای.من افزایش داده.

یکی از صحنه های به قول معروف Intense سریال :
    اوایل سریال ، شاید تصور کنین چیرو اون سرباز پادوی توسری خور و ملعبه ی دیگرانه که همه بهش امر و نهی میکنن و قرار Protagonist سریال باشه ، اما هرچقدر داستان پیش میره ،متوجه میشین با چه هیولای هولناکی طرف هستین.

در مراسم خاکسپاری lady Imma , جنارو تسلیت تک تک اعضای باندهای مختلف رو پذیرا میشه و باهاشون روبوسی میکنه . در حالی که در تک تک اون لحظات به چیرو خیره شده و با نگاهش اون رو تعقیب میکنه . حس نفرتش در طول اون لحظات ثانیه به ثانیه قویتر و عمیقتر میشه ، تا جایی که چیرو که هنوز مطمئن نیست جنارو حقیقت ماجرا رو میدونه ، ترس رو در ذره ذره ی وجودش حس.میکنه ، صورتش رنگ به رنگ میشه ، همسر و دخترش رو میبینه که دارن به مراسم پا میذارن و با آگاهی نسبت به اینکه جون اونها هم در خطره عقب عقب قدم بر میداره ، و تمام تلاشش رو میکنه به شکلی خودش رو از صحنه دور کنه تا جنارو بهش مشکوک نشه .

نحوه ی پرداخت و میزان دلهره ی این صحنه فوق العاده ست .

زبان سریال Napolitan هستش که با ایتالیایی تفاوتهایی داره . طوری که در پست قبلی بهش اشاره کردم زیر نویس انگلیسی سریال چندان خوب نیست .
    در جایی یکی از کرکترها با لحن جدی و عصبانی دکتر رو با این مونولوگ تهدید به مرگ میکنه :
    Don't,you dare,Eh ?
    یا جای دیگه جنارو به چیرو میگه
    Shut up you !
    ایراداتی که هرچند مانع فهمیدن مقصود شخصیتها نمیشه اما بعضا تو ذوق میزنه .

امیدوارم همه این سریال رو ببینن . چون نمونه اش با قاطعیت میگم نه در دنیای فیلم و نه در دنیای مجموعه های تلویزیونی تا به حال ساخته نشده .

13. 18 کاربرِ زیر از فرزان بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    31
    از این کاربر 60 بار در 7 پست سپاس گزاری شده

من با این تاپیک با سریال آشنا شدم. خیلی خوب بود.

دست معرفی کننده اش درد نکنه

15. 8 کاربرِ زیر از golijon بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    3,972
    از این کاربر 3,094 بار در 321 پست سپاس گزاری شده

چقدر این سریال خوش ساخته.
    واسه منی که عاشق ژانر مافیایی هستم و 2 بار سوپرانوس و بوردواک رو دیدم و توقعم بشدت با دیدن این سریالا از این ژانر بالا رفته ، gomorra تا اخر فصل یک منو کامل درگیرخودش کرده.
    راستی موزیک still us انتهای اپیزود 3 رو کسی نداره لینک بده

17. 9 کاربرِ زیر از bayani بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

I`M BACK
    سپاس
    4,347
    از این کاربر 8,222 بار در 653 پست سپاس گزاری شده

نقل قول نوشته اصلی توسط bayani نمایش پست ها
    چقدر این سریال خوش ساخته.
    واسه منی که عاشق ژانر مافیایی هستم و 2 بار سوپرانوس و بوردواک رو دیدم و توقعم بشدت با دیدن این سریالا از این ژانر بالا رفته ، gomorra تا اخر فصل یک منو کامل درگیرخودش کرده.
    راستی موزیک still us انتهای اپیزود 3 رو کسی نداره لینک بده
    سلام
    خوشحال شدم نظرتون رو دیدم
    اگر تا پایان فصل ۱ سریال رو دیدید و درگیر داستان تاریک و زیبای این سریال شدید باید به شما بگم منتظر یک طوفان باشید
    هنوز خیلی از زیبایی های این سریال رو تماشا نکردید
    فصل دوم زیباترین فصل این سریال هست از نظر من و در فصل سوم هیجان سریال به اندازه ای میشه که تماشای سریال کار هر کسی نیست
    شاید بعد از دیدن این سریال لازم باشه یک دستی به لیست بهترین سریالهاتون بکشید

19. 8 کاربرِ زیر از ashley_1986 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    2,597
    از این کاربر 527 بار در 126 پست سپاس گزاری شده

فصل چهارم داره؟

21. 3 کاربرِ زیر از mohsenshinobi بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

صفحه 5 از 7 اولیناولین ... 34567 آخرینآخرین