برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 از مجموع 16
 1. #1
  It's Happenning
  تاریخ عضویت
  Aug 2013
  ارسال ها
  767
  سپاس
  18,798
  از این کاربر 18,543 بار در 814 پست سپاس گزاری شده

  مقاله | دوران فیلم‌های ابرقهرمانی تا کی ادامه خواهد داشت؟


  هیچ چیز همیشگی نیست. روزی قلاب ابرقهرمان‌ها نیز از سینماهای آمریکا و جهان شل می‌شود. اما آن روز کی فرا می‌رسد؟

  نمایش بین‌المللی Captain America: Civil War از چند روز پیش شروع شده و فروش بالای آن نشان می‌دهد که باید منتظر باشیم یک فیلم ابرقهرمانی دیگر باکس‌آفیس را فتح کند و همه فرهنگ این سیاره را ببلعد و دوباره این سوال را بپرسیم که تا کی این وضعیت ادامه خواهد داشت؟

  تا چند سال پیش اگر در میانه سال به یک مولتی‌پلکس می‌رفتی، خیلی کم با فیلم ابرقهرمانی روبرو می‌شدی. 10 سال پیش بین سوپرمن و مردان ایکس هنوز جا برای دزدان دریایی، ماشین‌ها، جاسوس‌ها و گانگسترها بود. 20 سال پیش، هیچ شنل‌پوشی در سینماها نبود و ما با بیگانه‌ها، طوفان‌ها، وکلای جاه‌طلب و Renée Zellweger سرمی‌کردیم.

  اما این روزها از مارس تا سپتامبر، به هر مولتی‌پلکسی که بروید حتما با یک یا چند فیلم سوپرهیروئی مواجه خواهید شد.

  البته که هیچ چیز همیشگی نیست، اما ژانر ابرقهرمانی تا اینجای کار هم طول عمری بیشتر از آنکه بگوییم یک هوس زودگذر است، داشته، پس تا کی چکش مارول/دی‌سی بر سر ما فرود خواهد آمد؟ آیا روزهای پایانی آیرون‌من و سایرین نزدیک است یا تازه گرم شده‌اند؟ آنچه که در حال حاضر مشهود است اینکه این فیلم‌ها روزبه‌روز فقط بزرگتر و محبوبتر می‌شوند.

  برای اینکه با خط سیر یک ژانر تا حدی آشنا شوید ما به تاریخ رو آوردیم؛ مشخصا تاریخ ژانری که بیشتر طول عمر تلویزیون بعنوان ژانر غالب بوده است. از 1950 تا 1990، سیتکام خانوادگی با مرکزیت میز شام، فرم پیشتاز سرگرمی در آمریکا بود. از سریال Cleavers تا Bundys کمدی‌های خانوادگی بر سیگنال‌های تلویزیونی فرمانروائی می‌کردند.

  اما نهایتا مشخص شد که کمدی خانوادگی هم فناپذیر است. در انتهای دهه 90، این ژانر فقط یک گوشه کوچک چشم‌انداز تلویزیونی را در اختیار داشت و زیر سایه درام‌های پرحرارت، سریال‌های پزشکی، کمدی‌های محل کار و از همه مهمتر سیتکام‌هایی که فقط برپایه دورهم بودن چند دوست شکل‌گرفته بودند، قرار گرفت.

  چطور کمدی خانوادگی از آن قدرت بزرگ به نزدیک انقراض رسید؟ و این خط سیر درباره سرنوشت فیلم‌های ابرقهرمانی چه می‌گوید؟ بیایید نگاهی بیاندازیم به دوره‌های مختلف کمدی خانواگی و ببینیم درباره راه پیش‌روی بتمن و دوستانش چه می‌گوید.


  عصر طلایی: خانواده مرکزی
  دهه 50 و 60 میلادی  این دوره، دوره‌ی شکلگیری ژانر سیتکام تلویزیونی است که این مدیوم جاپایـش را در دنج‌ترین محیط یعنی خانه خانواده‌های آمریکایی پیدا می‌کند. سیتکام در این دوره از The Honeymooners تا Leave It To Beaver و Ozzie and Harriet، لبه‌های تیز و محیط خشن شهری اولیه را صیقل می‌دهد و به محیط دنج و غیرپیچیده حومه‌شهری می‌رسد. تمرکز سیتکام‌های این دوره بر ماجراجویی‌های یک خانواده آمریکایی بود، خانواده‌ای که براساس یک نمونه اولیه، شامل یک مادر و پدر و ترجیحا دو فرزند و باز ترجیحا هر دو پسر می‌شد.

  رونق کنونی فیلم‌های ابرقهرمانی با اکران مرد عنکبوتی در سال 2002 شروع شد. فیلم‌های این دوره‌ی "ابتدایی و شکل‌دهنده" در تلاش برای بنا نهادن داستان‌های قهرمانانه اسطوره‌ای و تمثالی پیرامون تنها یک قهرمان بودند و زمان زیادی روی داستان بوجود آمدن این قهرمان‌ها صرف می‌کردند تا شخصیت‌های حماسی و آیکانیک خلق کنند. مجموعه‌های شوالیه تاریکی، آیرون من و تور دیگر نمونه‌های مطرح دوره طلایی هستند.

  پلی به دوره بعد: همچنان که در دهه 60 بودیم، سیتکام تلاش زیادی می‌کرد تا محدوده خانواده مرکزی و چهارنفره‌اش را بشکند. "سه پسر من" سریالی بود که مسیری رو به جلو نشان داد، مسیری که در آن، خانواده می‌توانست شامل بیشتر از 2 فرزند باشد.


  عصر نقره‌ای: خانواده بزرگ
  دهه 70 میلادی  بالاخره قرار بود روزی موقعیت‌های کمدی‌ای که با یک مادر، پدر و دو فرزند شکل می‌گیرند، تمام شود. برای تلویزیون، این پروسه 20 سال طول کشید، اما پایان فرمانروایی خانواده مرکزی بالاخره فرارسید. در دهه 70 تماشاگران مشتاق‌تر بودند و این برای ذهن‌های پشت سیتکام‌ها به معنای تولید بیشتر بود. سایز خانواده‌ها به یکباره منفجر شد. ما دیگر فقط با خانواده 3 پسره (اشاره به سریال سه پسر من) مواجه نبودیم بلکه با کل خانواده سیتکام The Brady Bunch (خانواده‌ای با شش فرزند) و گسترش بی‌پایان خانواده Partridge در سیتکام The Partridge Family مواجه بودیم.

  بطور مشابه، پس از چندین داستان خاستگاه و داستان‌های قرار گرفتن یک ابرقهرمان در برابر دشمن اصلی‌ـش، حالا نوبت بزرگ کردن همه چیز بود. انتقام‌گیران به یکباره وارد شدند و از هر سوراخی سوپرهیروئی وارد شد. به یکباره فیلمی که داستانش فقط حول یک سوپرهیرو می‌چرخید ناچیز به نظر می‌آمد و انگار که فیلمی که یک سوپرهیرو دارد، کم‌فروشی می‌کند و سر تماشاگرش را کلاه گذاشته است. چهار شگفت‌انگیز، مردان ایکس و محافظان کهکشان فیلم‌بین‌ها را مطمئن کردند که مجبور نیستند که وقتی برای فیلم دیدن به سینما می‌روند، فقط به یک سوپرهیرو قانع باشند.

  پلی به دوره بعد: در دهه 70 برای یکسری سریال‌سازهای خلاق و شجاع، خانواده بزرگ کافی نبود و به دنبال تجربه این بودند که "واقعا تعریف خانواده چیست؟" با سریال A Family Affair ناگهان خانه با دو فرزند، عموی مجردشان و یک پیشکار همیشه حاضر اشغال شده بود.


  عصر برنزی: خانواده پیچیده
  دهه 80 میلادی  بزرگ شدن خانواده که نمی‌توانست برای همیشه ادامه داشته باشد. با رسیدن درام "8 تا بسه"، تلویزیون به اندازه‌ای که می‌توانست فرزند به یک خانواده اضافه کرده بود. حالا که دیگر ظرفیت بزرگتر شدن نداشت، ساختار خانواده دچار سردرگمی شده بود و به دوره‌ای وارد شدیم که بچه‌ها و بزرگترها و عمو جسی‌ها به صورت رندوم با هم ترکیب می‌شدند تا دنیایی از خانه‌های درهم و برهم را تشکیل دهند. دیگر آن کلیشه وجود نداشت که پدر خانواده حرف آخر را بزند و مادر خانواده سرگرم آشپزی باشد. در عوض با وضعیتی مواجه می‌شدیم که نمی‌دانستیم رئیس کیست؟ و چرا چارلز مسئول است؟ (اشاره به دو سیتکام Who's the Boss و Charles in Charge)

  در سمت فیلم‌های ابرقهرمانی، استودیوها که پرده سینما را آنقدر از شنل پر کرده بودند که دیگر نمی‌شد تعدادشان را شمرد، نمی‌دانستند که چطور فیلم‌هایی بزرگتر از این فیلم‌های خانواده بزرگ بسازند. به دنبال چیزی فراتر، دوره‌ای از تجربه‌های پر هرج‌ومرج را شروع کردند، دیگر بتمن و سوپرمن نداشتیم بلکه بتمن در برابر سوپرمن قرار گرفت، زوجی که متقاعد نکننده‌ترین دشمن‌ها در سینما هستند. مردان ایکس: روزهای گذشته آینده با سفر در زمان سعی کرد دگرگونی ایجاد کند، مخلوط کراس‌اور بین نسلی‌ای که طرفدارانش هم به سختی می‌توانستند آن را توضیح دهند. و در نهایت جنگ داخلی، با این ایده که بیایید همه ابرقهرمان‌های یک دنیا را وارد یک نبرد با یکدیگر کنیم.


  عصر فومی: خانواده کنایه‌آمیز
  دهه 90 میلادی  حالا که ساختار خانواده آنقدر دگرگون شده بود که قابل شناسایی نبود، دیگر راهی برای بازگشت به آن خانواده سنتی نبود. تنها کاری که می‌شد کرد مسخره کردن تاریخ خود بود، سیتکام‌های خانوادگی این دوره تبدیل به هجونامه‌هایی خودآگاه از این ژانر و آیکان‌هایش شدند. Rosanne ،Married With Children و The Simpsons ازجمله مهمترین آن‌ها بودند.

  George S. Kaufman نمایشنامه‌نویس معروف جمله‌ای دارد با این مضمون "تئاتر هجو، شنبه شب بسته می‌شود" منظور اینکه چون معمولا افتتاحیه تئاترها جمعه است، نمایشنامه هجو عمر خیلی کمی دارد. در مورد سیتکام‌های خانوادگی هم این جمله صادق است، سیتکام‌های خانوادگی که به مسخره کردن خود روی آورده بودند، دیگر جایی برای پیشروی نداشتند و عمده آن‌ها از تلویزیون حذف شدند و جایشان را به کمدی‌های محل کار و کمدی‌های برپایه دوستان دادند.

  درباره فیلم‌های ابرقهرمانی هم دوره کنایه‌آمیز با ددپول شروع شده، فیلمی که از یک حس خستگی و پریشانی که در مورد این ژانر وجود دارد به خوبی بهره می‌برد و تماشاگران را با توانایی‌اش در واژگون کردن ژانری که بیش از حد بادکرده و استفاده شده است به هیجان می‌آورد. موفقیت ددپول به معنای اینست که "مسخره کردن خود" به معنای فروش خوب است و بقیه مطمئنا این راه را ادامه خواهند داد. هجو یک نمایش تک‌جوک است، جوکی که خیلی زود به پایان خود می‌رسد. درباره مسیر ژانرها یک حقیقت غیرقابل انکار وجود دارد: مسیر حرکتشان یکطرفه است. نمی‌شود غول را به چراغش برگرداند و اعلام کرد که عصر طلایی برگشته است.

  پس مسیر پیش روی ابرقهرمان‌ها مشخص است. هرچند، غولی به این عظمت به این زودی نمیمیرد یا صحنه را تسلیم رقبا نمی‌کند.

  نظر شما درباره این مقایسه چیست؟ آیا به پایان دوران فیلم‌های ابرقهرمانی نزدیک می‌شویم؟

  منبع HITFIX


 2. #2
  Jaysus Christ Jackie
  تاریخ عضویت
  Apr 2015
  محل سکونت
  Edo
  ارسال ها
  399
  سپاس
  835
  از این کاربر 5,335 بار در 425 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : مقاله | دوران فیلم‌های ابرقهرمانی تا کی ادامه خواهد داشت؟

  مقاله عالی بود ، خسته نباشی

  من خودم از فیلمای ابر قهرمانی فقط همون اسپایدرمن توبی مگوایر رو تا حدودی دوست داشتم و بقیه چیزا رو اصلا ، از نظر من این ژانر داره به پایان راه خودش نزدیک میشه ، تا یه مدت دیگه مثل ژانر وسترن میشه! ، هر چند این فیلما همیشه خوب فروش میرن به دلیل طرفدارای کمیک بوکی عظیمی که دارن
  "Have a pure, cheerful, and energetic suicide."


 3. 11 کاربرِ زیر از Mahdi Razor بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 4. #3
  Lets Get Psycho
  تاریخ عضویت
  Mar 2014
  محل سکونت
  Tehran
  ارسال ها
  886
  سپاس
  32,728
  از این کاربر 14,773 بار در 935 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : مقاله | دوران فیلم‌های ابرقهرمانی تا کی ادامه خواهد داشت؟

  ینی من اون روز رو جشن خواهم گرفت انقد کاراکتر ساختن آدم از مارول حالش بهم میخوره. یادش بخیر چه حال و هوایی داشت اون زمان های مرد عنکبوتی 1 و 2و 3.. بعد از این مجموعه فیلمِ مارول بهترین مارولی که دیدم ددپول بود، که قشنگ تخریب کرد.. چارچوب مارول زیادی بزرگ شده، اون دنیایی که توی مجله ها بود خیلی لذت بخش تر بود.
  مرسی از مقاله جالب


 5. 13 کاربرِ زیر از AdibTE بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 6. #4
  تاریخ عضویت
  Jun 2015
  ارسال ها
  383
  سپاس
  1,342
  از این کاربر 2,665 بار در 376 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : مقاله | دوران فیلم‌های ابرقهرمانی تا کی ادامه خواهد داشت؟

  نه! به هیچ وحه!
  فیلم های ابر قهرمانی از همون ابتدا که وارد صنعت سینما شدند ، باعث رونق این صنعت هم شداند!! و باز هم خواهند بود تا به این صنعت رونق بدهند!! هرساله منتظر رسیدن زمان اکران فیلم های ابر قهرمانی هستیم و هرسال بعد از اکران شدنشون منتظر رسیدن قسمتهای بعدی و این چرخه همیشه ادامه داره و خواهد داشت با این اوصاف شل شدن پایه که نشدنیه بلکه باید بیشتر منتظر مستحکم تر شدن این ژانر با ابر قهرمانهای جدید باشیم. چون دیگه مردم به این جور فیلم ها معتاد شدن یا بهتره که بگیم یک قشر خاص که تعدادشون هم خیلی خیلی زیاده همیشه طالب این گونه فیلم ها بوده اند ، هستند و خواهند بود.

  We are all surrounded by thieves and we have no other choice

 7. 13 کاربرِ زیر از matiyo بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 8. #5
  wubba lubba dub dub
  تاریخ عضویت
  Apr 2015
  محل سکونت
  همین دوربرا نزدیکم
  ارسال ها
  1,111
  سپاس
  3,881
  از این کاربر 7,029 بار در 464 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : مقاله | دوران فیلم‌های ابرقهرمانی تا کی ادامه خواهد داشت؟

  خسته نباشی

  فیلم های ابر قهرمانی یه جورای الان اسپرین به حساب میان
  ادم های که از ظلم روزگار خسته شدن میشین پای این فیلم ها و با برقرار شدن عدالت توی اون فیلم حس میکنن عدالت توی جهان واقعی هم یه روزی اجرا میشه
  فکر نکنم این اسپرین حالا حالا ها از زندگی مون حذف شه حتی فکر کنم سرمایه گذاری ها توی این زمینه بیشتر هم بشه
  واسه ساختن اسپرسن قوی تر تا فکر کنیم عدالتی تو جهان سینما اجرا شد تو این جهان هم اجرا شده
  تا این پرده ای که هست زخیم تر بشه............


 9. 12 کاربرِ زیر از тнor بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 10. #6
  I'm BACK
  تاریخ عضویت
  Feb 2012
  ارسال ها
  931
  سپاس
  6,956
  از این کاربر 8,818 بار در 1,061 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : مقاله | دوران فیلم‌های ابرقهرمانی تا کی ادامه خواهد داشت؟

  خسته نباشی دوست عزیز. مقاله خیلی خوب بود و ترجمه ی شما هم عالی بود. خیلی لذت بردم.

  به نظر من این دوره به اون معنا که مقاله منظورشه تموم نمیشه. همونجوری که الان داریم سریالی مثل Modern Family میبینیم، در آینده باز هم فیلم هایی مبتنی بر Superhero ها رو خواهیم دید. البته قبول دارم که حجم فیلم های تولید شده تو این سبک داره یه خورده زیاد میشه، ولی وقتی غول های صنعت کمیک پشت این فیلم ها هستن چنین چیزی قابل انتظاره.

  نکته ی دیگه به نظر من اینه که بر خلاف کلیشه های سریالی این فیلم ها یه منبع غنی داستانی دارن و خیلی جا برای کار کردن روشون هست. هر کدوم این فیلم ها 100 ها کمیک با داستان های متفاوت دارن و نویسنده ها خیلی دستشون بازه، و مردم هم که همونجوری که میبینیم دارن استقبال می کنند.

  پ.ن تو فیلم های ابر قهرمانی که این چند وقته دیدم Deadpool واقعا عالی بود، Guardians of galaxy هم همینطور.
  My name is Giovanni Giorgio, but everybody calls me Giorgio...

 11. 8 کاربرِ زیر از FarboƉ بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 12. #7
  This Wound Won't Seem to Heal
  تاریخ عضویت
  Oct 2015
  محل سکونت
  SKH
  ارسال ها
  151
  سپاس
  2,069
  از این کاربر 2,588 بار در 154 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : مقاله | دوران فیلم‌های ابرقهرمانی تا کی ادامه خواهد داشت؟

  خسته نباشید بابت این پست جامع
  به نظرم هالیوود تصمیم گرفته سرمایش رو روی قشر نوجوان و کم سن و سال تر خرج کنه! این سبک فیلم های سوپرهیرویی مسلما بیشتر باب میل نوجوون ها هستن. نمونش هم میشه به سریال های شبکه ی ت.ی.ن.ی.ج.ر.ی cw اشاره کرد. سریال هایی مثل ارو، فلش، افسانه های فردا و... که نشون میده نه تنها سینما، بلکه تلویزیون هم راه خودش رو به این سمت برده
  خودم به شخصه هیچ وقت طرفدار این سبک نبودم و به جز سه گانه مرد عنکبوتی که واسم یه حالت نوستالژیک داره، با هیچ کدومشون ارتباط برقرار نکردم

 13. 10 کاربرِ زیر از sky-boy بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 14. #8
  Democracy is so overrated.
  تاریخ عضویت
  May 2015
  محل سکونت
  خانــه ی پوشــالی
  ارسال ها
  443
  سپاس
  6,600
  از این کاربر 10,175 بار در 487 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : مقاله | دوران فیلم‌های ابرقهرمانی تا کی ادامه خواهد داشت؟

  گمان نمی کنم فیلم های ابر قهرمانی روزی بار و بندیلشان را ببندند و برای همیشه بروند .
  پی نوشت : ممنون از مقاله ی عالی و جامع

 15. 10 کاربرِ زیر از Katy Perry بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 16. #9
  Honest & Humble
  تاریخ عضویت
  May 2015
  محل سکونت
  اصفهان
  ارسال ها
  36
  سپاس
  2,346
  از این کاربر 397 بار در 35 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : مقاله | دوران فیلم‌های ابرقهرمانی تا کی ادامه خواهد داشت؟

  خسته نباشید مقاله ی بسیار خوبی بود...

  اینطور که معلومه هنوز کار هالیوود با این فیلم ها تموم نشده و به نظر می رسه که هنوز پیچ و خم های زیادی رو باید طی کنه تا به انتهای خودش برسه..البته هیچ جوره نمی تونم حدس بزنم که بعد از این دوره ی هجوگونه به چه سمتی میره ولی ممکنه از قدرت این ابرقهرمان ها کمتر بشه و حتی اون ها هم در اخر داستان شکست بخورن یا حداقل یه چیزی رو از دست بدن ( در کل به واقعیت نزدیک تر بشن و ملموس تر)

  ممکن هم هست که همین راه رو برای سال های بسیاری طی کنه تا بلاخره مخاطب کمی بزرگ بشه و دوره ی این فیلم ها هم به پایان برسه..

  و یا این که کلن فضای ابرقهرمان ها عوض بشن یه جوری که هیچکس پیشبینیش رو نکنه..


  در کل هر اتفاقی که بیوفته ممطمئنن هنوز خیلی مونده که دوره ی اینجور فیلم ها تموم بشه هر چند که خیلی وقته که برای من و خیلیای دیگه تموم شده..

 17. 10 کاربرِ زیر از erfan1st بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 18. #10
  It's Happenning
  تاریخ عضویت
  Aug 2013
  ارسال ها
  767
  سپاس
  18,798
  از این کاربر 18,543 بار در 814 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : مقاله | دوران فیلم‌های ابرقهرمانی تا کی ادامه خواهد داشت؟

  یه چیزی بگم به نظرم یه سوتفاهمی ایجاد شده که شاید به تیتر مقاله برگرده، منظور این مقاله این نبود که کلا دیگه فیلم سوپرهیروئی ساخته نشه بلکه منظور پایان این دورانی که الان توش قرار داریم بود، دورانی که سالی 7، 8 تا فیلم سوپرهیروئی داریم که بخش عظیمی از فروش رو هم به خودشون اختصاص میدن وگرنه این فیلمها همونطور که توحید هم اشاره کرد نقش آسپرین رو دارن یا به قول بعضی دیگه یکی از کارکردای سینما که رویاپردازی و قهرمان سازی‌ـه توشون خیلی پررنگه ولی خب آسپرین هم بعد از مدتی کارکردشو از دست میده و این فیلمها هم احتمالا جاشونو به یه ژانر دیگه با همون کارکردها میدن، در مجموع اینکه مطمئنا این فیلمها تا سالها ساخته خواهند شد ولی این دوران بنظر من و این مقاله به پایان خودش نزدیکه، البته نگاه به برنامه‌های استودیوها و فازهای مختلفی که برای فیلمهاشون در نظر گرفتن شاید باعث بشه فکر کنین این دوران حالا حالاها ادامه داره ولی فقط کافیه دو تا از این فیلمها پشت سرهم شکست بخورن و بعد میبینیم که همه این برنامه‌ها با چه سرعتی عوض میشن، البته یه چیزی که شاید تو این مقاله کم بهش پرداخته شده اینه که همونطور که سیتکام‌های برپایه دوستان جای سیتکام‌های خانوادگی رو گرفتن، برای عبور از این دوران هم نیاز به یک جایگزین داریم و پایان این دوران کاملا بستگی به این داره که چه زمانی این جایگزین قدرتمند ظهور کنه.

  پی نوشت1: مرسی از نظرهای خوبتون
  پی نوشت2: ت.ی.ن.ی.ج.ر رو هم مثل آدم نمیتونیم بنویسیم

 19. 13 کاربرِ زیر از mr67 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 

 
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
 • قدرت گرفته از سیستم vBulletin نسخه ی 4.2.3
 • قالب اختصاصی انجمن TvWorld نسخه ی 1.0
 • طراحی و اجرای قالب : نوژن
 • تمام حقوق مطالب و محتوا برای تی وی وُرلد محفوظ می باشد
Powered by vBulletin® Version 4.2.1
Copyright ©2000 - 2009, Jelsoft Enterprises Ltd.