برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 از مجموع 5
 1. #1
  تاریخ عضویت
  Jan 2015
  ارسال ها
  435
  سپاس
  13,504
  از این کاربر 11,701 بار در 455 پست سپاس گزاری شده

  نقد فیلم The Witch محصول 2015 [رقص با لوسیفر]


  سه الی چهار ماه پیش بود که خبری مبنی از وجود فیلمی با چنین موضوع جالبی توجهم را جلب نمود پس مدت ها در انتظارش نشستم(!) تا امروز انرا با کیفیتی بهتر تماشا نمایم.The Witch داستان خانواده ایی در سال 1600 را روایت می کند که در نئو انگلند زندگی می نمایند انها به دلایلی که منوط به اعتقادات شان است از شهر خود تبعید گردیده اند بی انکه بتوانند به همراه دیگر مردم باشند یا اینکه کشاورزی نمایند تا چرخه زندگی خود را بچرخانند(البته کشاورزی فقط تا حد سیر کردن خودشان مجاز بوده).پس بالاجبار وسایل زندگی خود را جمع می نمایند تا به مکانی دور افتاده کوچ نمایند به مکانی نفرین شده و مرموز.نکته ی جالب در انتخاب محیط زندگی انها در اینجاست که منزلگاه شان در مختصاتی قرار دارد که محل رسیدن جنگلی انبوه و چمنزار می باشد,درست به مانند اینکه انها در لبه ی بین دو دنیا قرار گرفته اند دنیایی از مردگان و جادوگران و دنیایی از انسان ها و جالب تر اینکه هر بار هم که به جنگل وارد می گردند برای انها اتفاقی دهشتناک رخ می دهد و دائم نیز والدین فرزندان شان را از رفتن به جنگل نهی می کنند به گونه ایی که انگار انها از مخاطرات و موجودات درون جنگل آگاه هستند.
  The Witch برعکس دیگر اثار مشهور این ژانر هرگز ادعای اینکه بر اساس داستانی واقعیست را به مخاطب خود اعلان نمی کند اما اینکه اکثر اتفاقات مهم بر اساس صحبت ها و نوشته های ان دوران هستند خود گویای این است که این فیلم بر اساس مستنداتی تاریخی بنا نهاده شده.
  در نیم ساعت ابتدایی The Witch, ما خانواده ایی را تماشا می کنیم که بسیار مذهبی می باشند در واقع یکی از پیام های اصلی فیلم هم همین نکته است اینکه " به جای دست به دعا گشتن و راز نیاز کردن های بی فایده,بهتر نیست که به یکدیگر کمی اعتماد نمایم."بعد از به اوج رسیدن تنش ها و کشمکش ها فیلم با زمینه چینی که قبلتر انجام داده وارد فضایی سورئال و صد البته مالیخولیایی می گردد بطوریکه حدس زدن ادامه ی داستان را برای بیننده غیر ممکن خواهد نمود.

  اما نکته هراس انگیز The Witchدر کجاست؟ The Witchبر خلاف بسیاری از فیلم های ترسناک ابدا متکی بر خون خونریزی نیست بلکه اعم تلاش اش را بر عقاید افراطی مذهبی پایه ریزی می کند که در فضای سرد و وهم انگیز رخ می دهند کارگردان با کمک المان های این ژانر مانند بیشه هایی مملو از درختان سر به فلک کشیده و در هم تنیده ,خانواده ایی تنها ,اب و هوایی ابری و جادوگری که مانور اصلی داستان در بخش ترسناک اش بر روی او شده,اتفاقات هولناک اش را به پیش می برد.او تنش بین اعضای خانواده را زمانی به اوج خود می رساند که اعضا به جای راستگو بودن ,دروغ را سرلوحه اعمال خود قرار می دهند و ل وسیفر نیز بر همین پایه است که عنان کار را به دست می گرد.
  در The Witch می توان نمادهایی از شیط ان پرستی و ماس ونی را به وفور یافت.

  بز سیاه : همان لوس یفر که شیط ان پرستان برای تمسخر مسیح انرا در نمادهای خود بکار میبرند در اینجا خود لوسی فر است او به درون خانواده رسوخ می کند و دو قلوهای خانواده را تسخیر می کند تا به هدف خود که همان فروپاشی این خانواده مذهبی می باشد را دست یابد. در واقع شخصیت منفی قدرتمند اصلی نیز همین بز می باشد.در The Witch او به کمک مرید خود(جادوگر) به راحتی یک خانواده مذهبی را از بین میبرد و جالب انکه خداوند به کمک این خانواده که دائم در حال راز نیاز هستند گوش فرا نمی دهد.در سکانسی که پسر بچه جن زده می شود و جملاتی را در ستایش پروردگار به زبان می اورد نیز به وضوح روشن است که لحن وی تمسخر امیز می باشد و بر له خداوند است(نشان از ضعف خداوند در بدترین
  شرایط )/مورد دیگر چموش بودن و وحشی بودن این بز سیاه می باشد درحالیکه در نقطه ی مقابل اش بز سفید بسیار آرام متین است.(بز سیاه : شر/بز سفید :خیر)و اما مورد حایز اهمیت دیگر در مورد این حیوان اسرار امیز در The Witchدر اواخر فیلم اتفاق می افتد جاییکه او پدر خانواده که از نظر شمایل بسیار به مسیح شباهت دارد را مورد اصابت قرار می دهد و باعث مرگ وی می گردد.

  خرگوش : فکر کنم که همه ی ما به چنین نمادی اشنایی داشته باشیم.خرگوش یا همان پ لی بوی , پ لی بوییسم مکتبی است که در ان خانواده نهی می شود و روابط جنسی منحرف و افراط گرایانه را برای زندگی فانی تجویز می نماید.در واقع وجود خرگوش در هر سکانسی که بکار می رود منجر به اتفاقی هولناک برای خانواده می گردد گاه پدر زخمی می شود گاه پسر و دختر عاجز.
  در بعضی از لحظات فیلم پسر داستان نگاه هایی هوس الود به خواهرش از خود نشان می دهد حال انکه این با هر بار دیدن خرگوش است که رخ می دهد. در واقع این هم اوست که پس از شکار یک خرگوش تنبیه می شود و به مرگی دردناک دچار می گردد.
  درخت زندگی : در کابال ا درخت زندگی به منزله ی این است که روح هر انسانی در ابتدا به درون او هبوط کرده و سپس به دنیا اورده می شود و برعکس. در پایان فیلم هم دختر به درخت زندگی که در ابتدای فیلم شاداب بوده نگاه می کند و انرا پژمرده می انگارد.گویا سقوط این خانواده بعد از پژمردن این درخت است که اتفاق افتاده است.
  سیب : پسر و پدر به دروغ به خانواده ی خود می گویند که برای گرفتن سیب است که به جنگل رفته بودند. در اقوام مختلف سیب را به نمادها و معانی بسیار است که می شناسند یکی از این معانی گناه نمودن است.پسر نیز برای گناه مرتکب شده ی خود است که سیب در گلوی اش قرار داده می شود.در واقع سیب به معنای دست یابی گناهی است که به مرگ شخص منجر می گردد که در اینجا هم پسر و هم اعضای خانواده وی دچار چنین مصیبتی می شوند.
  زن زیباروی قرمز پوش : در اثار سینمایی بسیاری از چنین ایکونی استفاده می کنند در این فیلم هم این زن که در واقع همان جادوگر است اینبار با چهره ایی زیبا پسر خانواده را گول می زند و او را گرفتار خود می کند در متون ف راماسونری از چنین زنی با چنین نشانی بعنوان همکار شیطان یاد می کنند فردی که اشخاص معمولی را به گناه گرفتار می نماید,شبیه به همین اتفاقی که در داستان رخ می دهد.
  بز سفید : بز سفید که در The Witch تنها نماد پاکی است در پایان تکه تکه شده پیدا می گردد .دختر خانواده نیز در صحنه ایی به دوشیدن بز سفید مشغول است که در کمال تعجب به جای اینکه شیر بدوشد خون می دوشد (از پستان بز خون به ظرف ریخته می شود)(شیر : نماد پاکی/خون : بروز اتفاقی هولناک و همینطور نقطه ی مقابل پاکی)این دوشیدن خون به دست دختر نیز اتفاقی زیرکانه است به نوعی که بیینده در پایان داستان است که پی به فهم بهتر چنین اتفاقی می برد.
  حال که تنی چند از این نماد ها را برای شما توضیح داده ام بهتر است کمی هم به دیگر نکات فیلم بپردازیم.ابتدا به موسیقی که از دید نگارنده نقطه ی عطف The Witch نیز می باشد.موسیقی متن به قدری به جا و هولناک بکار می رود که ضربان قلب هر بیننده ایی را به تپش بیشتر سوق می دهد و هر شخصی را به تماشای عمیق تر داستان هول میدهد که این خود گویای درست و زیرکانه بکار بردن موسیقی ان خواهد بود.از دیگر نکات بارز The Witch فیلمبرداری بسیار روان اوست که با برداشت های طولانی و سپس فوکوس هایی که بر روی اشیا و جانداران و همینطور اصرار بر بعضی کلوز اپ ها دارد زیبایی دیدن این شاهکار را دو چندان می نماید و در اخر هم بازی بسیار خوب تیم بازیگری : از والدین بگیرید(که در سریال Game of Thrones هم نقش افرینی نموده اند) تا کودکان داستان که بازی بسیار خیره کننده ایی را به معرض نمایش می گذارند.
  اگر بخواهم شباهتی را بین The Witch و دیگر اثار هالیوودی در نظر بگیرم نزدیک ترین انها مستند معروف The Blair Witch Project است.ان فیلم هم گروهی سرگردان را در بیشه زاری به نمایش می گذاشت که در پی دست یافتن به حقایق زندگی جادوگری می بودند حال انکه خود طعمه ی جادوگر شدند.اما خود کارگردان اقای Robert Eggers منابع الهام خود را The Shining, The Blood on Satan’s Claw, Cries and Whispers(از Bergman) و سپس نیز فیلم صامتی به نام Häxan(او جادوگر فیلم را از همین اثر به عاریه می گیرد) عنوان می دارد.

  توصیه ام برای دیدن این اثر این است که انرا با دیدی بازتر ببینید و از ان انتظار ترس های لحظه ایی و گذرا را نداشته باشید.The Witch فیلمی روانشناسانه/فلسفی است که تمی ترسناک را دارد ترسناک از این لحاظ که خانواده ایی در حال سقوط را به معرض نمایش قرار می دهد.پس انتظار صرفا ترس را کنار بگذارد و به دنیای بی انتهای این بیشه زار قدم بنهید,باشد که شما نیز به مانند شخصیت اصلی داستان روزی به جمع رقصندگان دور آتش دعوت گردید.(این جمله انتهایی مزاح بوده!)


  >> کارگردان اثر اقای Robert Eggers که خود از علاقه مندان به داستان های جادوگری و افسانه های فولکلور می باشد از آرزوی خود برای بازسازی Nosferatu سخن گفته اما در عین حال این گفته را عنوان کرده که در حال نوشتن فیلم نامه ایی بر اساس داستانی حماسی از یک شوالیه می باشد داستانی که طبعا در قرون وسطی می گذرد.
  4.4 نویسنده : Marlon Brando


 2. #2
  تاریخ عضویت
  Apr 2013
  ارسال ها
  111
  سپاس
  340
  از این کاربر 567 بار در 105 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : نقد فیلم The Witch محصول 2015 [رقص با لوسیفر]

  ممنون و سپاس....لطفا از این مدل نقد ها واسه فیلم های دیگه هم بگذارید..سپاس
  www.facebook.com/serial.arzan

 3. 7 کاربرِ زیر از mahan birabt بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 4. #3
  تاریخ عضویت
  Dec 2013
  ارسال ها
  130
  سپاس
  1,093
  از این کاربر 1,289 بار در 130 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : نقد فیلم The Witch محصول 2015 [رقص با لوسیفر]

  درود و آفرين بر شما
  بنظرم بهترين فيلم ژانر ترسناك امسال هست تا به اينجا و پارسال هم The Babadook , It Follows بهترين بودن

 5. 6 کاربرِ زیر از modern_gesprach بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 6. #4
  تاریخ عضویت
  Mar 2012
  ارسال ها
  81
  سپاس
  1,474
  از این کاربر 297 بار در 74 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : نقد فیلم The Witch محصول 2015 [رقص با لوسیفر]

  لطفا لینک زیرنویس

 7. #5
  تاریخ عضویت
  Aug 2011
  محل سکونت
  اینترنت
  ارسال ها
  536
  سپاس
  2,000
  از این کاربر 5,400 بار در 547 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : نقد فیلم The Witch محصول 2015 [رقص با لوسیفر]

  مرسی نقد کامل و عالی بود .. با اینکه از این فیلمهایی که از نمادها برای رسوندن منضورشون استفاده میکنن دوست ندارم ولی به هر حال این فیلم خیلی

  استاندارد بالایی در ساختش اعمال شده و تا انتها ادم میخکوب میشه... با خوندن این نقد خیلی گره ها در ذهنم باز شد با تشکر.


 8. 5 کاربرِ زیر از hamed224 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 

 

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين ارسال: 10-03-2015, 10:38 PM
 2. پاسخ ها: 14
  آخرين ارسال: 09-24-2014, 06:06 PM

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
 • قدرت گرفته از سیستم vBulletin نسخه ی 4.2.3
 • قالب اختصاصی انجمن TvWorld نسخه ی 1.0
 • طراحی و اجرای قالب : نوژن
 • تمام حقوق مطالب و محتوا برای تی وی وُرلد محفوظ می باشد
Powered by vBulletin® Version 4.2.1
Copyright ©2000 - 2009, Jelsoft Enterprises Ltd.