برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
صفحه 1 از 6 123 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 از مجموع 52
    My Mind is Like a Tarantino Movie!
    سپاس
    6,171
    از این کاربر 7,121 بار در 548 پست سپاس گزاری شده

سینمای هند | بحث و تبادل نظر

فیلم‌های هندی با ورودشان سرتاسر آسیای جنوبی، خاورمیانه بزرگ، آسیای جنوب شرقی و شوروی سابق را تحت سیطره خویش درآوردند. سینما در هند به عنوان یک رسانه به سرعت محبوبیتی عمومی یافت به شکلی که سالانه بیش از ۱۰۰۰ فیلم به زبان‌های مختلف هندی در این سینما تولید می‌شود. این سینما در کشورهایی چون انگلستان و ایالات متحده آمریکا، از میان مهاجران، مخاطبانی بین‌المللی با زبان‌های مختلف یافته است. داداصاحب پالکی پدر سینمای هند است. جایزه داداصاحب پالکی پرطرفدارترین و معتبرترین جایزه سینمای هند است که به افتخار نام او از سال ۱۹۶۹ توسط دولت هند و برای یک عمر فعالیت هنری، اهدا می‌شود.

کارگردانانی چون ساتیاجیت رای، ریتویک گاتاک، مرینال سن، آدور گوپال‌کریشان، بودادب داسگوپتا، جی آرویندان، آپارنا سن، شاجی.ان کارون و گیریش کاساروالی سهم قابل‌توجهی از سینمای موازی با دیگر سینماهای مطرح را به خود اختصاص داده و تحسین جهانی را برانگیخته‌اند. فیلم‌سازان دیگری هم مانند شکهار کاپور، میرا نایر و دیپا ومهتا به موفقیت‌هایی خارج از سینمای هند دست یافته‌اند.
    سینمای هند عبارت است از فیلم‌هایی که در سراسر شبه‌قاره هند تولید می‌شود که شامل فرهنگ سینمایی مناطق آندرا پرادش، آسام، بیهار، گجرات، هاریانا، جامو و کشمیر، جارکند، کارناتاکا، مهاراشترا، کرالا، مانیپور، ادیشا، پنجاب، راجستان، تامیل نادو، اوتار پرادش و بنگال غربی می‌شود.

»»تاریخچه: به دنبال نمایش تصاویر متحرک لومیر در لندن در سال ۱۸۸۵، شور سینما سراسر اروپا را دربرگرفت و موافق ژوئیه ۱۸۹۶، فیلم‌های لومیر در بمبئی نمایش داده شدند. سال پس از آن، ارایه فیلمی توس خود پروفسور استیونسون، اجرایی صحنه‌ای در تئاتر استار کلکته را برجسته کرد. با تشویق استیونسون و دوربین هیرالال سن، عکاس هندی، فیلمی از صحنه‌های آن اجرا ساخته شد که گل ایران‌زمین (۱۸۹۸) نام گرفت. کشتی‌گیرها (۱۸۹۹) ساخته اچ.اس. بهاتاودکار، یک مسابقه کشتی‌گیری را در باغ‌های معلق بمبئی نمایش می‌دهد که اولین فیلمی است که تمام آن توسط یک هندی گرفته شده است؛ این فیلم همچنین اولین فیلم مستند هندی نیز به شمار می‌آید. اولین فیلم هندی که در هند به نمایش درآمد، فیلم صامتی به نام شری پوندالیک بود که در مراتی و توسط داداصاحب ترون ساخته شد و در هجدهم می ۱۹۱۲ در بمیئی به نمایش درآمد. برخی معتقدند این فیلم نباید اولین فیلم هندی شناخته شود چراکه این فیلم یک ضبط عکاسی از بازی محبوب مراتی بوده و فیلم‌بردار آن شخصی انگلیسی به نام جانسون بود. در ضمن این فیلم در لندن تولید شده بود. اولین فیلم بلند در هند توسط داداصاحب پالکی ساخته شد؛ داداصاحب، پیشگام صنعت فیلم‌سازی هند، محقق زبان‌های هندی و فرهنگ هند و کسی بود که عناصر حماسی ساسنکریت را گردآوری کرد تا فیلم صامت خود، راجا هاریشچاندرا (۱۹۱۳) را در مراتی بسازد. نقش زنان را در فیلم، بازیگران مرد بازی کردند. این فیلم نمونه و پایه‌ای تاریخی در صنعت فیلم‌سازی هند به حساب می‌آید. تنها یک نسخه از فیلم تولید شده و در بمبئی و در سوم می ۱۹۱۳ به نمایش درآمد. این فیلم موفقیتی تجاری بود و راه را برای ساختن چنین فیلم‌هایی هموار کرد. اولین زنجیره از سالن‌های نمایش فیلم به یک کارآفرین پارسی به نام جی.اف. مادان تعلق داشت که بر تولید سالانه ده فیلم نظارت کرده و آن‌ها را در سراسر شبه‌قاره هند توزیع می‌کرد. این سالن‌ها کار خود را از سال ۱۹۰۲ آغاز کردند. وی کمپانی فیلم‌سازی مادان را در کلکته بنیان گذاشت.

در مورد سینمای هند نظریات زیادی وجود دارد. اما مشخصه های عمومی سینمای هند را درون­ پردازی، دارا و ندار بودن، دوستان تا پای جان، قهر و آشتی و اندوه­ های نوستالژیک غلیظ برشمرده اند.
    منبع: ویکی‌پدیا

»»چند کلام: جای خالی این تاپیک حس میشد. از اونجا که سینمای هند زیاد هوادار نداره که از دلایلش میشه به پایین بودن کیفیت ساخت بیشتر فیلم‌های تولیدی و کمبود اثری مطابق با استانداردهای جهانی اشاره کرد، منطقیه که اینقدر کم شمرده بشه. ساخت یک فیلم باارزش تو سینمای هند مشکله چون مردم این کشور به طرز عجیبی به فیلم‌هایی با داستان‌های کلیشه‌ای با اکشن‌های غیرحرفه‌ای، علاقه نشون میدن! برای اثبات این حرفم مدرک موجوده؛ فقط کافیه به وضعیت گیشه‌ی سینمای هند و پرفروشترین فیلم‌ها در طول تاریخ نگاهی بندازید. برای همین کارگردان‎‌های به اصطلاح رادیکالیِ این صنعت جرئت نمیکنن فیلمی بسازن چون میدونن در گیشه با شکست مواجه میشن. البته در سال‌های اخیر شاهد آثار خوبی از این سینما بودیم که در مقایسه با کار‌های همیشگیِ کلیشه‌ای، چندین سطح بالاتر قرار دارن. من هم در این تاپیک سعی میکنم آثار خوبی که از این صنعت سینما تولید میشه و در نزد منتقدین بازخورد خوبی داشته‌ان ( هرچند اندک)، رو به شما دوستان معرفی کنم.

Wassup??
    سپاس
    821
    از این کاربر 1,076 بار در 106 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : سینمای هند | بحث و تبادل نظر |

هالیوود از لحاظ فیلمسازی خیلی از بالیوود سرتره، ولی با این حال من چند وقت یک بار یهو هوس فیلم هندی میکنم! چون یه سبک خاصی رو برای خودشون تعریف کردن و فیلماشون یه شور و حرارت خاصی داره.
    البته یه سری فیلمها که فوق تخیلی هستن رو اصلا نمیرم سراغشون، ولی در بین فیلمهایی که توی هند ساخته میشه یه سریاشون واقعا قشنگ هستن...
    به طور مثال فیلم (Bajrangi Bhaijaan (2015 با بازی سلمان خان که یکی از بهترین فیلم هندی هایی هست که دیدم و پیشنهاد میکنم ببینید.

3. 15 کاربرِ زیر از P!NK بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    5,855
    از این کاربر 1,340 بار در 194 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : سینمای هند | بحث و تبادل نظر |

به نظرم بهترین فیلمشون همون شعله باشه که چند بار دیدمش
    یه فیلمم بود که آمیتا باچان نقش یک کر و لال رو بازی می کرد اینم خوب بود
    دیگه فکر نکنم اثر خوبی داشته باشن این هندیا

5. 10 کاربرِ زیر از bbas بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

!Never say Never
    سپاس
    2,933
    از این کاربر 2,616 بار در 297 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : سینمای هند | بحث و تبادل نظر

veer-zaara داستان عشق دو دلداده رو بیان می کند که سال ها مشقت و دوری و رنج زندان ذره ایی از این عشق رو کم نمی کند.. داستان ویر؛پسری هندی ( شاهرخ خان) که دل در گرو عشق دختری پاکستانی به نام زارا ( پریتی زینتا ) دارد و روابط تیره و تار دو کشور و دو فرهنگ متفاوت در این عشق بی تاثیر است.

Kites (بادبادک ها)مردی مجروح در بیابان های مکزیک، به دنبال معشوقه اش است، در حالی که پلیس او را تعقیب می کند . عشقی سنت شکن که پایان خوشی را نمی توان از آن انتظار داشت.
    IMDB

Zindagi Na Milegi Dobara (زندگی دوباره تکرار نمی شود) سه دوست صمیمی با سه دنیای مختلف و گرفتاری های مختلف پا به یک سفر پرهیجان می گذارند غافل از اینکه سرنوشت برنامه ی دیگری رو برای اونها رقم زده...
    IMDB

*پیشنهاد ویژه*
    kabhi khushi kabhie gham (گاهی خوشی هست گاهی غم) عشق پدر و مادر به بچه هاشون؛ عشق فرزندان به والدین و روایت عشق دختر و پسری جوان که این عشق؛ ناخواسته حاصلی جز رنج و دوری و فراغ ندارد. به جرات میگم این فیلم بین تمام فیلمهای هندی که دیدم سرآمدتر بوده. فیلمی که یک بار دیدنش من رو راضی نکرد و چندبار دیگه هم من رو پای خودش کشوند..

فیلم های خوب زیادی از بالیوود دیدم اما فعلا فقط همین چندتا به ذهنم اومد و خدمتتون معرفی کردم و شک نکنید که این فیلم ها جزو تاپ های بالیوود هستن و در حالی که بالیوودی هستن اما هیچ شباهتی به بقیه فیلم های آبکی هندی ندارن و دیدنشون به شدت توصیه میشه.
    امیدوارم که ببینید و لذت ببرید..

7. 15 کاربرِ زیر از ESR بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    431
    از این کاربر 2,604 بار در 236 پست سپاس گزاری شده

stop نگاه واقع بینانه به سینمای هند . . .

سلام
    طرفدار بی چون و چرای سینمای هند نیستم و کلا تعصب خاصی نسبت به هیچ جا از جمله هالیوود ندارم و فیلم خوب مال هر کشوری که باشه رو میبینم. تاپیک در این باره لازم بود و از دوستمون که زحمتش رو کشیدن تشکر میکنم. یک سری مسائل رو توضیح میدم درباره سینمای هند امیدوارم استفاده کنید.

متاسفانه برخی فیلمهای ماسالا یا همون خالی بندی که سالهای قبل از تلویزیون زیاد پخش شده باعث شده مردم ما نظر منفی و اشتباهی درباره سینمای هند داشته باشن و همه فیلمهاشو ضعیف و خالی بندی بدونن که اینطور نیست! فیلمهای ساتیاچیت رای که جزء بهترین درامهای تاریخ هستن اینو ثابت میکنه. هند هر سال مخصوصا در سالهای اخیر حداقل 10 تا فیلم در ژانرهای مختلف میسازه که در سطح فیلمهای خوب هالیوود هستن و ارزش دیدن دارن.
    البته هالیوود هم با وجود بیش از 1000 فیلمی که هر سال میسازه نهایتا 50 تاش ارزش دیدن داره!
    سینمای جنوب هند مستقله که بهش تالیوود هم میگن! زبان فیلمهاشون هم هندی نیست و تامیل و تلگو هست، اکثر فیلمهای ضعیف و خالی بندی مال همون جنوب هند هستن و مال بالیوود نیستن. بالیوود هم فیلم ضعیف این مدلی داره ولی خیلی کمتر.
    ساختن این فیلمهای خالی بندی که یک نفر تنهایی دهن همه رو سرویس میکنه! دلیل داره، توی هند از قدیم فساد و ناعدالتی زیاد بوده حتی بین پلیس و مقامات دولتی که باعث شد فیلم سازها روی بیارن به این مدل فیلمها که یک فرد عادی با همه ناعدالتی ها مبارزه میکنه و جلوی ظلم و ستم می ایسته، که باعث بشه تو دنیای واقعی مردم امید پیدا کنن و وضعیت رو تغییر بدن که بی تاثیر هم نبوده!
    الان تو خود هند هم این مدل فیلمها زیاد طالب نداره مگر اینکه ستاره های معروف و محبوب تو فیلم بازی کنن مثل سلمان خان! هندیها به شدت طرفدار ستاره هاشون هستن و اکثر فیلمهاشون رو میبینن و میپسندن! تو سالهای اخیر فیلمهای ضعیف از سلمان خان و ریتیک روشن و... زیاد بودن که فقط به خاطر اسم این بازگرا اومدن جزو پرفروشترین فیلمهای تاریخ هند!

برای اینکه دید بهتر و واقع بینانه تری نسبت به این سینما داشته باشید تو ژانرهای مختلف چند تا فیلم که قشنگ هستن و خوشم اومده معرفی میکنم امیدورام مفید باشه:

کمدی: بر خلاف هالیوود که اکثر کمدیهاش پره از فحش و صحنه ها و شوخیهای جنسی! کمدیهای هندی مناسبتر و دل نشین تر هستن. بعضی از اونا مثل پی کی و برفی علاوه بر کمدی خوب از نظر مفهومی هم فوق العاده هستن و ارزش چندین بار دیدن رو دارن:

PK 2014
    Barfi! 2012
    Dhamaal 2007
    Welcome 2007
    Dostana 2008
    همه قسمتهاش Housefull

اکشن و هیجان انگیز: اکثر فیلمهای اکشن هندی از نوع خالی بندی هستن! ولی فیلمهای خیلی خوب با حداقل خالی بندی هم دارن که دیدنشون میتونه تجربه خوبی باشه:

Commando 2013
    Force 2011
    Phantom 2015
    Don 2006
    Don 2 2011
    Baby 2015
    Holiday 2014

درام: فیلمهای خوبی در ژانر درام دارن که هر کسی رو تحت تاثیر قرار میده، از فیلمهای ساتیاچیت رای بزرگ و سایر فیمهای قدیمی فاکتور میگیرم و چند تا از فیلمهای جدیدتر رو معرفی میکنم:

Black 2005
    Airlift 2016
    Udaan 2010
    3Idiots 2009
    Hichki 2018
    Dangal 2016
    Kahaani 2012
    Tumbbad 2018
    Drishyam 2015
    Andhadhun 2018
    My Name Is Khan 2010
    Bajrangi Bhaijaan 2015

عاشقانه: همونطور که بهترین سریالهای عاشقانه مال کره جنوبی هستن بهترین فیلمهای عاشقانه هم مال سینمای هند هستن و شکی در اون نیست. کافیه فیلمهای شاهرخ خان رو ببینید (قبل از 2010) تا قدرت این بازیگر و زیبایی فیلمهای اون در ژانر عاشقانه رو متوجه بشید و از اون لذت ببرید:
    از شاهرخ خان:
    Rab Ne Bana Di Jodi 2008
    Kal Ho Naa Ho 2003
    Veer-Zaara 2004
    Devdas 2002

و از سایر بازیگران:
    Fanaa 2006
    Tere Naam 2003
    Aashiqui 2 2013
    Kites 2010

فیلمهای قشنگ دیگه هم هست که دیگه واگذار میکنم به سایر دوستان.

سینمای هند اکثر فیلمهاش ضعیف یا کپی هستن ولی بی انصافیه همه فیلمهاش رو زیر سوال ببریم. فیلمهایی که معرفی کردم همشون قشنگ هستن و ارزش دیدن دارن. پیشنهاد میکنم این فیلمها رو به مرور ببینید تا هم دیدگاه واقع بینانه تری نسبت به سینمای هند داشته باشید، هم از فضای تکراری هالیوود فاصله بگیرید و از فضای متفاوتی لذت ببرید.

ببخشید پست طولانی شد. موفق باشید

9. 26 کاربرِ زیر از FARMANDEH بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    6,171

نقل قول نوشته اصلی توسط bbas نمایش پست ها
    به نظرم بهترین فیلمشون همون شعله باشه که چند بار دیدمش
    یه فیلمم بود که آمیتا باچان نقش یک کر و لال رو بازی می کرد اینم خوب بود
    دیگه فکر نکنم اثر خوبی داشته باشن این هندیا
    تا اونجا که من یادم میاد آمیتاب رو تو همچین نقشی ندیدم ولی فکر کنم منظورتون فیلم black 2005 باشه. تو این فیلم آمیتاب نقش معلم یک دختر کر و لال رو بازی میکنه!
    چرا فکر نکنی؟ مطمئن باش اینطور نیست و کارای خیلی بهتری از شعله هم "این هندیا" دارن

با تشکر از دو کاربر عزیز بالایی که لطف کردن اومدن فیلم معرفی کردن
    اعتراف میکنم تک تک اون فیلما رو دیدم

11. 13 کاربرِ زیر از Being Amin بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    1,851
    از این کاربر 751 بار در 77 پست سپاس گزاری شده

دوستان فیلمهای خوبی را از سینمای هند معرفی کردند
    دیدن فیلمهایی که توی پست شماره 5 معرفی شده قالب های پیش ساخته ذهنی هرکسی در مورد سینمای هند رو به هم میریزه و باعث میشه جدی تر به سینمای هند فکر کنه
    به این لیست پربار چند مورد را هم بنده اضافه میکنم:

Piku 2015
    OMG – Oh My God! 2012
    Rockstar 2011
    Kuch Kuch Hota Hai 1998

در آخر این نکته را اضافه کنم که طبق فتوای خودم بر هر ایرانی واجب هست که توی عمرش دست کم بعد از عقل رس شدن یکبار کتابهای «بیبشعوری» و «دموکراسی با دموقراضه» را مطالعه کند و یکبار هم فیلمهای «PK 2014» و «OMG – Oh My God! 2012» تماشا کند!

13. 11 کاربرِ زیر از gafaneh بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    6,171

نقل قول نوشته اصلی توسط gafaneh نمایش پست ها
    دوستان فیلمهای خوبی را از سینمای هند معرفی کردند
    دیدن فیلمهایی که توی پست شماره 5 معرفی شده قالب های پیش ساخته ذهنی هرکسی در مورد سینمای هند رو به هم میریزه و باعث میشه جدی تر به سینمای هند فکر کنه
    به این لیست پربار چند مورد را هم بنده اضافه میکنم:

Piku 2015
    OMG – Oh My God! 2012
    Rockstar 2011
    Kuch Kuch Hota Hai 1998

در آخر این نکته را اضافه کنم که طبق فتوای خودم بر هر ایرانی واجب هست که توی عمرش دست کم بعد از عقل رس شدن یکبار کتابهای «بیبشعوری» و «دموکراسی با دموقراضه» را مطالعه کند و یکبار هم فیلمهای «PK 2014» و «OMG – Oh My God! 2012» تماشا کند!
    خب مشکل اینجاست که صدا و سیمای ایران فقط فیلم‌های درجه سه هندی رو دوبله میکنه و حتی اگه یه فیلم خوب رو هم دوبله کنن بشدت دگرگونش! میکنن( من در یک فیلم شاهد بودم که یکی از شخصیت‌های اصلی فیلم رو "حذف" کرده بودن از داستان!) و حتی مترجم‌های ایرانی بالیوود هم فقط میان فیلم‌هایی که بازیگرای معروف داره رو ترجمه میکنن. واسه همین بیشتر شاهکار‌ها ناشناخته‌ان! حتی لینک دانلودی هم ازشون موجود نیست!!

در مورد Piku، OMG، Rockstar و مخصوصا PK باهاتون موافقم! خیلی خوش ساخت بودن و در سطح خیلی بالایی قرار داشتن.

15. 9 کاربرِ زیر از Being Amin بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    7,972
    از این کاربر 6,072 بار در 737 پست سپاس گزاری شده

سینمای هند به نظر من خلاصه میشه در نستالژی های ما دهه 60 ی ها!
    شعله
    قدرت ایمان
    شاهنشاه
    آنسوی رودخانه
    عروس و نگین مارها
    دهرماتما
    سنگام
    دیسکو دنسر
    فیلم های هندی جدید همه مقوا هستن!!

.

17. 9 کاربرِ زیر از matiyo بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

Wassup??
    سپاس
    821
    از این کاربر 1,076 بار در 106 پست سپاس گزاری شده

دیشب داشتم آخرین فیلم شاهرخ خان رو نگاه میکردم (Fan)

متوسط بود ارزش یه بار دیدن رو داشت... داستان در مورد یه پسره هست که طرفدار سرسخت یه بازیگر معروف هست و اتفاقا قیافش هم شبیهشه و ...

در حال حاضر تقریبا میشه گفت شاهرخ خان پرطرفدارترین بازیگر هند هست، البته من بین بازیگرایی که میشناسم سلمان خان رو بیشتر از بقیه دوس دارم با اینکه خالی بندی زیاد داره توی فیلماش ولی به دلم میشینه

19. 6 کاربرِ زیر از P!NK بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

صفحه 1 از 6 123 ... آخرینآخرین