برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
صفحه 2 از 3 اولیناولین 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 از مجموع 25
    جمله مورد علاقه ندارد
    سپاس
    16,112
    از این کاربر 30,047 بار در 1,455 پست سپاس گزاری شده

استاد فیلمسازی ایران , عباس کیارستمی , درگذشت

عباس کیارستمی درگذشت

به گزارش عصرایران، کیارستمی که از بیماری رنج می برد برای درمان به فرانسه رفته بود. او در یکی از بیمارستان های پاریس از دنیا رفت.

این کارگردان سرشناس سینمای ایران که از اسفند سال ۹۴ تا اوایل اردیبهشت ۹۵ به دلیل انجام چند عمل جراحی در ناحیه روده در بیمارستان بستری شده بود و در ماه‌های اخیر هم چندین بار به بیمارستان مراجعه کرده بود، سرانجام بنا به تصمیم خودش هشتم تیر برای تکمیل مراحل درمان به پاریس رفت.

کیارستمی در کارنامه‌ی فیلم‌سازی‌اش ساخت فیلم‌های کوتاه «نان و کوچه»، «زنگ تفریح»، «تجربه»، «دو راه حل برای یک مساله» و .. و فیلم‌های بلند «گزارش» ۱۳۵۶، «اولی‌ها» ۱۳۶۲، «خانه‌ی دوست کجاست؟» ۱۳۶۵، «مشق شب» ۱۳۶۶، «کلوزآپ، نمای نزدیک» ۱۳۶۸، «زندگی و دیگر هیچ» ۱۳۷۰، «زیر درختان زیتون» ۱۳۷۳، «طعم گیلاس» ۱۳۷۶، «باد ما را خواهد برد» ۱۳۷۷، «ABC آفریقا» ۱۳۷۹ را دارد.

پ.ن : تازه دوروز پیش آکادمی اسکار بهش گفت که یکی از منتقدین اسکار سال جاری تویی..!! حیف شد.. کارگردان بزرگ عصر ما یکیش همین شخص بود..ارادت خاصی به خودش و آثارش داریم... روحت شاد.

Kenny McCormick
    سپاس
    556
    از این کاربر 2,665 بار در 282 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : استاد فیلمسازی ایران , عباس کیارستمی , درگذشت

نقل قول نوشته اصلی توسط kntu نمایش پست ها
    اگه فیلماش رو ندیدی چه طور میگی یه تیکه ی بزرگ از سینمای ایران جدا شد؟
    ایشون نمیگن..."احساس میکنن".یعنی مطمئن نیستن ولی احتمال میدن

3. 6 کاربرِ زیر از EYE بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

My Mind is Like a Tarantino Movie!
    سپاس
    6,171
    از این کاربر 7,121 بار در 548 پست سپاس گزاری شده

راست: کوروساوا/ چپ: کیارستمی

آکیرو کوروساوا همیشه این نقل قول معروف را می‌گفت: "وقتی ساتیاجیت رای درگذشت، خیلی متاثر شدم؛ اما بعد از دیدن فیلم‌های کیارستمی، از خدا برای دادن فرد درستی که جای پای او میگذارد تشکر کردم."

روحش شاد.

5. 18 کاربرِ زیر از Being Amin بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

Jaysus Christ Jackie
    سپاس
    928
    از این کاربر 6,128 بار در 487 پست سپاس گزاری شده

زیر درختان زیتون فیلمیه که خیلی دیدمش ، یکی از تاثیرگذار ترین ها برام بوده ، طعم گیلاس ، کپی برابر اصل و ده رو هم واقعا دوست داشتم ، متاسفانه بقیه کارهای استاد کیارستمی رو ندیده بودم ولی همینکه ششمین کارگردان برتر دنیا بود خودش گویای همه چیز هست ، در ارامش بخواب مرد بزرگ ، امیدوارم اصغر فرهادی بتونه یه کیارستمی دیگه بشه برای سینمای ایران ..
    Farewell

7. 11 کاربرِ زیر از Mahdi Razor بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

There's no tyrant like a brain
    سپاس
    9,058
    از این کاربر 18,348 بار در 1,172 پست سپاس گزاری شده

اولین فیلمی که من در جوانی از این کارگردان دیدم، نسخه ای بر روی ویدئوکاست از فیلم "طعم گیلاس" بود، خاطرم هست که مساله "مرگ" برایم یکی از سوال برانگیزترین مسائل در آن زمان بود، فیلم های "تروفو" رو به نسبت "گدار"بیشتر دوست داشتم و وقتی تعاریف "گدار" رو نسبت به کیارستمی خوندم که گفته بود سینما با "'گریفیث" آغاز و با "کیارستمی" تمام می شود به شدت نسبت به کیارستمی جبهه گرفتم و فکر میکردم بیش از اندازه به او بها می دهند.

در تمام این سال ها، فیلم های زیادی دیدم و آن عقاید آنارشیستی هم کم کم با افزایش سن رو به تعادل گذاشت.

سال پیش به صورت کاملا اتفاقی با کنترل تلویزیون ایران بازی می کردم که دیدم در حال پخش فیلم "مشق شب" از کیارستمی است، کیارستمی هیچ وقت مورد علاقه سیستم نبود و نیست و برای من عجیب بود پخش فیلمی از او.

وقتی فیلم تمام شد یاد تمام فیلم هایی که از او در این سال ها دیده بودم افتادم و فهمیدم چقدر این مرد آرام و دوست داشتنی و باوقار است، به یاد تمام حرف هایی که بر علیه اش زده بودم افتادم و فهمیدم که او را دوست دارم، شاید فیلم سازی باشد که در روایت فیلم هایش عجله ای نداشته باشد، فیلم را بدون نتیجه گیری تمام کند، به تمامی سوال ها جواب ندهد، ولی یک مشخصه بزرگ داشت و اینکه سوال ایجاد میکرد، سوالی که شاید تا همیشه یادم بماند و ماند، هنوز تمامی سوال هایش در "طعم گیلاس" در مورد مرگ خاطرم هست و این شاید تنها یکی از رازهای بزرگی و جاودانگی این آدم باشد.

با لبخند وارد شوید ツ
    سپاس
    4,132
    از این کاربر 20,212 بار در 1,005 پست سپاس گزاری شده

شنیدن خبر خیلی متاثرم کرد و متاسف شدم. هم برای جامعه هنری هم برای جامعه پزشکی که خواسته یا ناخواسته باعث مرگش شدن

من فقط دو تا فیلم طعم گیلاس و خانه ی دوست کجاست رو از این بزرگوار دیدم و میتونم به جرات بگم سینمای ایران دیگه مثل ایشون رو نخواهد دید

روحشون شاد

جهنم خالیست، همه‌ی شیاطین اینجا هستند

10. 9 کاربرِ زیر از .:SiSiBK:. بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

کوه باش و دل نبند
    سپاس
    16,377
    از این کاربر 6,113 بار در 375 پست سپاس گزاری شده

وقتی بزرگانی مثل کوروساوا و گدار و هرتزوگ همچین توصیفاتی رو دارن در مورد سینماش، وقتی تنها فیلمساز ایرانیه که نخل طلا برده اونم تو دهه 90 (سالهایی که یکی از اوج های مثال زدنی سینما بود) و فیلم قبلی ش (زیر درختان زیتون) تو سال 1994 (فیلمهای هیولا اون سال رو بخاطر بیارید!) نامزد نخل طلا بود، وقتی آپیچاتپونگ ویراستاکول اهل تایلند میگه زمانی که به مدرسه فیلمسازی میرفتم با فیلمهای کیارستمی نوع نگاهم به زندگی تغییر کرد و نوری بیلگه جیلان ترکیه ای همونقدر که تو فیلمهاش از آنتونیونی و تارکوفسکی و برگمان تاثیر گرفته تاثیر کیارستمی هم تو آثار ابتدایی ش مشهوده، یعنی کلی فیلمساز حالا برای خودشون "صاحب سبک" و "معتبر" طرز نگاه و رویکردشون به سینما با آثار ایشون شکل گرفته و کل دنیا حتی اگه با آثارش ارتباط برقرار نکردن و درکش هم نکرده باشن "وقت گذاشتن" برای فیلمهاش...
    پس نهایت ظلمه که من و شما هموطنش (قبل از همه خودمو خطاب قرار میدم که 4 فیلم بیشتر ازش ندیدم) نریم و برای چندتا فیلمش که که شده این وقت و تفکر رو بذاریم تا ببینیم اصلا حرفهایی که زده و سینمایی که خلق کرده رو "واقعا" نمیپسندیم؟!
    یادمون باشه میشد هرجایی غیر ایران دنیا بیاد تا در حد یه اسطوره برای کشورش بشناسنش و بپرستنش، مجبور نباشه برای مجوز اکران گرفتن فیلمش آهنگ پينک فلويد رو از روی یکی از صحنه های فیلمش حذف کنه و این انگ های "مسخره" بهش زده شه که برای اون وری ها فیلم میسازه و ...
    صحبت طعم گیلاس شد. بی درنگ این مونولوگ اومد به ذهنم

خاطره ای از خودم بگم. اول ازدواج ما بود، همه جور ناراحتی کشیده بودیم. همه جور... آخر اونقدر خسته شدم از ناراحتی که یک روز پا شدم خودم رو راحت کنم بابا از این ناراحتی، مگه چه خبره؟!
    صبح زود، تاریکی بود. پا شدم٬ طناب رو برداشتم انداختم پشت ماشین. برم قال قضیه رو بکنم. برم خودکشی بکنم. برم... رفتیم. اطراف میانه بود. سال 39. رفتم آقا. توتستان بود بغل خونه ما. نزدیک خونه ما. آمدیم طناب... تاریک بود. طناب را هر قدر مینداختیم گیر نمی کرد٬ یک مرتبه انداختم گیر نکرد٬ دو مرتبه انداختم... گیر نکرد٬ سومی٬ آخر خودم رفتم بالا. رفتم بالا طناب را گیر دادم٬ دیدم آقا یک چیزنرم خورد به دستم. توت بود. چه توت شیرینی... شیرین بود. اولی را خوردم. دومی راخوردم. سومی را خوردم. یک وقت دیدم هوا داره روشن میشه. آفتاب زده بالای کوه رفیق. چه آفتابی! چه منظره ای! چه سبزه زاری! یک وقت دیدم صدای بچه ها میاد. بچه ها مدرسه بودن. آمدن دیدن من توت میخورم٬ گفتن آقا درخت رو تکون بده. ما هم درخت رو تکون دادیم. اینا خوردن. اینا خوردن من کیف میکردم. خوردم بله. یه خورده ام جمع کردم. آمدیم تو خونه. خانوم ما هنوز از خواب بیدار نشده بود. آمدیم یه خورده هم دادیم به اون. اون هم خورد. اون هم کیف کرد. رفته بودم خودکشی کنم٬ توت چیدم آوردم اینجا! آقا یه توت ما را نجات داد. یه توت زندگی ما را نجات داد

12. 16 کاربرِ زیر از Days of Heaven بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

حافظه دستان من پر شده از دامان تو
    سپاس
    293
    از این کاربر 4,218 بار در 329 پست سپاس گزاری شده

چقدر همدیگه رو قضاوت میکنیم . اگر حتی بحث درگذشت عباس کیارستمی بزاریم کنار به نظر من نباید هم رو متهم کنیم به اینکه چرا آثار یکی از بزرگان سینمای ایران رو ندیدیم اظهار نظر میکنیم ؛ هرکسی سلیقه ای داره و هرکسی که حالا عاشق سینما هم باشه و سینه فیلم هم باشه ( ترجیحا فیلم باز منظورم نیست) ؛ مطمنا همه آثار یک فیلمساز رو ندیده و یا زمان نزاشته تحقیق کنه و به درکی برسه که اون فیلمساز چه جهان بینی داشته .

پس اول به نظرم باید درک کنیم سینما چی رو میخواد بده و در کنارش کارگردان چی برای دنیا میخواد به ارمغان بیاره ؛ توی یک مورد مطمنا ما ایرانی ها نه فقط من و شما و کلا دوستانی که به سینما و هنر نمایشی علاقه دارن ؛ بیشتر سیاستمداران و مذهبی ها و فعالان در هر حوزه ای بعد از مرگ یک انسان بزرگ و شریف یادمون میوفته که ایشون هم یکی از بزرگان بود و خب اونایی که هیچ از سینما هم نمیدونن هم تو سر خودشون میزنن هیهات من زله راه میندازن ؛ در اصل ما قهرمان پروری و بزرگ پروری انسانهایی که واسمون در زمان حال ارزش دارن رو ؛ بلد نیستیم ستایش کنیم . ( کاملا برعکس آمریکایی ها و هالیوود)

چیزی که بلدیم امثال پاشایی ها پس از مرگ رو تو سر خودمون بزنیم بریزیم بیرون و تقلید کنیم و ای کاش تقلید به معنای نماد بود یعنی نمونه ( مثلا فیلم جنگ ستارگان بعد از موفقیتش توی آمریکا و دنیا اومدن لباسهایی و نمادهایی رو تولید کردن و توی جشن ها و هالووین ازش استفاده میکنن و بچه ها خود به خود از بچگی حتی فیلم رو ندیدن ولی میدونن شخصیتی به این نوع لباس ادم بده هست و یک ربات با این فلان مشخصات یک ربات با احساسات و شعور انسانی هست و یه جورایی نماد پردازی و استفاده از نماد هم باعث میشه به خاطرات هر کس بمونه و هم اون فیلم همیشه ماندگار باشه و حتی چند سالی یک بار باز هم ادامه اون رو میسازن که بحث گیشه و برگشت سرمایه و سود رو واسشون داشته باشه و هم در خاطرات دوباره زنده بشه ؛ و جالبه همیشه هم موفق میشن ) و حتی مرگ حبیب محبیان تازه خیلی ها یادشون افتاد چنین خواننده ای با سابقه ای وجود داشته و ایران هم بوده ولی خب تا زمان زنده بودنش نزاشتن کنسرت برگزار کنه ولی الان بیانیه میدن که آقا ایشون بزرگترین خواننده بوداا فلان بودا

و خب چون شرط اول هر جامعه متمدنی به دموکراسی و احترام به عقاید هست پس هر شخصی و کسی که فیلم های این کارگردان رو نمیپسنده و ندیده چیزی رو از دست نداده فقط به نظر من اگر زمانی بخواد در مقام یک فیلمساز و کارگردان و یا منتقد راه و روش و کارش رو ادامه بده مطمنا باید ایشون رو بشناسه و درکی از آقای سینمای ایران به دست بیاره .

من به شخصه خودم مدعی این نیستم که همه فیلمهای کیارستمی دیدم با اینکه در آرشیو فیلمام 7 تا از اثر ایشون هست ولی فقط 2 یا 3 تاشو دیدم چون گرایشم به سمت هالیوود و مخصوصا سینمای کلاسیک هالیوود هست ولی خب توی این یکی دو سال به طرز عجیبی سینمای ایران رو بهتر شناختم و موفقیتش رو دیدم و خوشبختانه به واسطه نوشتن نقد ؛ تونستم سینمای ایران رو یکم بهتر درک کنم .

14. 6 کاربرِ زیر از New_Sense بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

I'm a fucking loser
    سپاس
    14,002
    از این کاربر 2,237 بار در 167 پست سپاس گزاری شده

روحش شاد
    من با اثار ایشون شناخت داشتمو تعریف از ایشون شنیده بودم و از دستاورداشون خبر داشتم با اینکه هنوز فرصت نشده هیچکدوم رو ببینم و حتما به سراغشون میرم ولی این فیلم کوتاه رو تازه دیدم. با اینکه داستان ساده ای داشت ولی طرز روایتش فوق العاده بود پیشنهاد میکنم از دست ندید.

16. 6 کاربرِ زیر از AMIRREZA RV بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    782
    از این کاربر 1,476 بار در 168 پست سپاس گزاری شده

خیلی ها هستن که مردم دنیا بیشتر از مردم سرزمینش قدرشون رو میدونن مثله ....؟مثل.... عباس کیارستمی .
    تعجبی هم نداره و نیست که در سینما و تلوزیونی که دولتی هست پر فروش ترین ها اخراجی ها و کلاه قرمزی ها باشن و محجورترین ها مثله .... مثل ... عباس کیارستمی باشن.
    اما خوشحالم دنیا کار خودش رو میکنه و سینمای دنیا نگذاشت عباس آقای ما در بدرقه اش تنها باشه .
    از پشت عینک دودی ات دنیا رو چطور میدیدی ؟!
    By what right does The wolf judge The lion

18. 6 کاربرِ زیر از saeed_iri بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

جمله مورد علاقه ندارد
    سپاس
    16,112
    از این کاربر 30,047 بار در 1,455 پست سپاس گزاری شده

اسكورسيزي درپي فوت عباس كيارستمي به هاليوود ريپورتر گفت:

من به شدت از شنیدن خبر مرگ کیارستمی شوکه و ناراحت شدم.
    او یکی از آن هنرمندان نادری بود که صاحب دانشی خاص در مورد جهان بود. آن طور که ژان رنوار می‌گوید: حقیقت همیشه به جادو می‌ماند. برای من این جمله خلاصه کارنامه درخشان کیارستمی است. برخی کارهای او را مینیمال می‌دانند، اما حقیقیت بر خلاف این است. هر صحنه‌ی "طعم گیلاس" یا خانه دوست کجاست سرشار از زیبایی و شگفتی است که با صبر و حوصله گرفته شده است.
    من افتخار آشنایی با عباس را برای 10یا 15 سال اخیر داشتم. او انسان بسیار خاصی بود: آرام، دلپذیر، متواضع، شیوا و به شدت مشا‌هده‌گر (فکر نمی‌کنم چیزی از نظرش پنهان می‌ماند). راه ما کمتر به هم می‌رسید ولی وقتی این اتفاق می‌افتاد من همیشه خوشحال می‌شدم. او یک جنتلمن واقعی و یکی از هنرمند بزرگ دوران ما بود.

20. 16 کاربرِ زیر از anzalichi بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

صفحه 2 از 3 اولیناولین 123 آخرینآخرین