برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 از مجموع 5
 1. #1
  حافظه دستان من پر شده از دامان تو
  تاریخ عضویت
  Feb 2013
  محل سکونت
  Shiraz
  ارسال ها
  275
  سپاس
  259
  از این کاربر 3,607 بار در 289 پست سپاس گزاری شده

  new5 نقد انیمیشن Zootopia 2016 [آرمانشهر حیوانات دیزنی]
  شهر زوتوپیا
  نماد استدیو والت دیزنی


  نقد انیمیشن زوتوپیا
  [آرمانشهر حیوانات دیزنی]

  دیدن انیمیشن برای بنده در واقع جهشی است به سوی دنیایی بدون قانون و مرز و در واقع انیمیشن را با همه ترکیب های رنگ و زیبایی و فرم بصری و موزیک های مخصوص در آن ؛ دوست دارم ؛ بدون شک سینما دوستی نیست که انیمیشن را گونه ای سینما نداند که به واسطه آن کودک درون او دچار غلغلک و چالش نگردد ؛ با همین توصیفات به سمت انیمیشن نسبتا موفق زوتوپیا میرویم و در مرحله اول انگیزه یک آرمانشهر حیوانات را که به اسم زوتیپا خود نمایی میکند ؛ و مطمنا به دنبال این آرمانشهر ما با شخصیت هایی باید روبرو بشویم که دارای دو وجه برونی و وجه درونی باشند ؛ شخصیت های برگرفته از داستان قدیمی روباه و خرگوش ؛ و تفکر دیرینه دیزنی که روباه نماد نیرنگ و خرگوش نماد ساده لوحی می باشد نشات میگیرد ولی اینبار همه چیز متفاوت است در اصل ما با فرهنگی حیوانی مواجه میشویم ؛ فرهنگی که به واسطه چیدمان در یک شهر رویایی و آرمانشهر امروزی به نام زوتوپیا معنا پیدا میکند .

  دیزنی بسیار تلاش متاثرانه ای در نشان دادن انیمیشنی به معنای دیزنی کرده است ؛ شاید اگر در سکانس ورود خرگوش پلیس داستان به شهر زوتوپیا و صحنه بسیار زیبا و لانگ شات شهر زوتوپیا را دقت کرده باشید ؛ همانند نماد اصلی دیزنی نشان داده شود ؛ و شاید زوتوپیا را همانند شهر از با شهری نمادین و بزرگ مقایسه کرد . و شاید شهر زوتوپیا نشات گرفته از شهر نیویورک باشد . هرچه هست بی تاثیر نبوده است .

  شخصیت های فیلم همانطور که در قبل گفته شد از یک خرگوش پلیس و یک روباه فریبکار تشکیل میشود و جالب تر زمانیست که خرگوش پلیس در وجه بیرونی به معنای خرگوش ساده و با چهره ای معصوم و در وجه درونی با خرگوشی زرنگ و حتی حیله گر مواجه میشویم (به سکانسی که روباه گول خرگوش را میخورد توجه کنید) و روباه در وجه بیرونی شخصیتی فریبکار و در وجه درونی شخصیتی دلپاک و معصومیت از دست رفته ای را نشان میدهد .

  در واقع فیلمنامه نویسان دیزنی به این نکته ریز بین شده اند ؛ که برای نشان دادن شهری مدرن و آرمان شهری به نام زوتوپیا شخصیت ها باید دارای وجه انسانی باشند ؛ در این بین ما با شخصیت های ریز و درشتی مواجه میشویم که برای پیشبرد داستان استفاده میشوند ولی در جای جای مختلف هم مکاشفه های کمدی در اثر دیده میشود و هم نقبی بر سینمای جنایی و پلیسی زده میشود .
  چیزی که در انیمیشن وال-ئی نمود عینی پیدا کرده بود و در واقع بزرگداشتی برای سینمای کلاسیک در صحنه های مختلف داشت در زوتوپیا هم با برداشتی متفاوت شاهد هستیم ؛ ما با سکانسی روبرو میشویم که یک موش پیر با بادیگارد های خرس خود به صورت یک پدرخوانده ظاهر میشود و این سکانس رجعت و تلاشیست برای احترام به سینمای کاپولا و حتی همه صحنه های برخورد خرگوش و روباه با این موش دقیقا مشابه پدرخوانده کاپولا طراحی شده است ؛ (مثلا در صحنه عروسی دختر موش دقیقا مشابه صحنه عروسی دختر کورلوئنه می باشد وحتی چهره موش مافیا و نحوه برخورد و لحن صحبت هایش دقیقا مشابه فیلم پدرخوانده میباشد. )  نیویورک سیتی
  شهر از  و باز شخصیت شهردار که شیر نر پر عظمت شهر می باشد ؛ در واقع نماد شیر در بیشتر انیمیشن های دیزنی صلابت و قدرت و سلطان جنگل را نشان می دهد ؛ ولی این بار داستان به گونه ایست که نشان میدهد که شیر نیز در مواقعی اشتباه میکند و با دشمنان مختلف ناخواسته و نداسته همکاری میکند ولی در اصل وجود شهردار شهر زوتوپیا ؛ برای رد گم کنی شخصیت دیگری است که در ادامه در مورد آن توضیح خواهم داد .

  شهر زوتوپیا در واقع به یک شهر مدرن معمولی بسنده نکرده است و از همان صحنه ورود خرگوش به شهر که توسط قطار می باشد دوربین به صورت 360 درجه تمامی شهر و نقاط مختلف آن را نشان میدهد و از تنوع اقلیمی و اب و هوایی در شهر پرده بر میدارد ؛ این تنوع اب و هوایی در واقع بر تفکر دیزنی استوار است ؛ دیزنی ؛ شهر زوتوپیا را در اصل قاره امریکا و حتی خود آمریکا تصور کرده است ؛ و در لایه های پنهان این تفکر ما با تنوع تنوع فکری و شخصیتی مواجه هستیم با این تفاوت که به جای چهره انسانی شخصیت ها با چهره حیوانات مختلف می باشد ؛ این نوع نگرش دو دیدگاه برای سینما و انیمیشن هالیوود به ارمغان می آورد ؛

  اول اینکه شهری به وسعت زوتوپیا یک شهر با گسترش ذهنی بسیار بالا و تفکری بسیار مدرنیته است که تفاوتی بین خوی وحشی حیوانات جنگجو و گوشت خوار با حیوانات اهلی و ارام گیاه خور نمیگذارد در اصل تفکر رویای آمریکایی در این انیمیشن نمود پیدا میکند آرمان شهری مدرنیته و آزاد برای هر نوع شخصیت و تفکر و مذهب و دین و ملیتی که در درون خود قرار گرفته است ( همانند چینی ها و ایتالیایی ها و بومیان قدیمی امریکا و سیاه پوستان افریقایی که در امریکا زندگی میکنند در کنار هم )


  دوم در لایه های روانشانسی شخصیت ها در واقع شخصیت منفی و بد داستان میتواند به جای اینکه روباه و یا گرگ و یا خرس باشد گوسفندی با چهره ای مظلوم ولی در بطن بسیار حیله گر و نفرت انگیز باشد . در واقع دیزنی برای آرمان شهر رویایی خود این مثال را زده است که گرگ ها همیشه در لباس گرگ نیستن و گرگ و درنده ها در لباسی هماننده بره و گوسفندی سفید گاهی قرار میگیرند .

  و بر میگردیم به شخصیتی که در اصل بدمن زوتوپیا می باشد ؛ شخصیتی که در وهله اول ما از یک دید دیگر شهردار شهر یعنی شیر را بدمن فکرمیکردیم ولی در وهله دوم این دستیار شهردار گوسفند قصه ماست که بدمن زوتوپیا می باشد . شخصیتی که اینبار دیگر مانند پینوکیو از انیمیشن های نخستین دیزنی که روباه مکار و گربه نره می باشد فاصله گرفته است و بد من قصه را گرگی در لباس بره به تصویر می کشد ؛ دیزنی تلاشی برای شعار جامعه مدرن میدهد ؛ جامعه ای که به واسطه قرارگیری حیوانان درنده و حیوانات غیر درنده در کنار هم نشان داده می شود ؛ و در واقع گمانه ای به این زده میشود که اگر حیوانات درنده مدرن به یکباره خوی وحشگیریشان برگردد چه اتفاقی برای چنین ارمانشهر رویایی می افتد ؟ و گوسفند داستان ما در اصل برای رهبری و برکناری حتی شهردار که شیر می باشد و درنده است تلاشی مضاعف میکند .


  ولی خب شخصیت دوست داشتنی قصه نه فقط خرگوش پرجنب جوش و روباه معصومی که در بچگی دچار توهم شخصیتی شده بلکه شخصیتی به نام فلش می باشد ؛ یک اسلاث تنبل ولی به شدت متحیرکننده و خنده دار ؛ شاید سکانس مطرح فلش ؛ صحنه ورود خرگوش و روباه به دفتر اداری واسه دریافت اطلاعات می باشد ؛ که فلش براساس همان طبیعت حیوانی همه کارهای دفتر را با سرعتی بسیار پایین تر از سطح حیوانات دیگر انجام میدهد و همین موقعیتی برای کمیک ایجاد میکند ؛ همگی کارمندان اسلاث تنبل هستن و تمامی مراجعه کننده ها برای انجام کارهاشون مجبورن منتظر این وضع و سرعت پایین کارهای این موجودات قرار بگیرند ؛ و در واقع جواب جالب روباه در پاسخ به سوال خرگوش که تو گفتی کارمون سریع انجام میشه ؛ « چی ؟ داری میگی چون اونا خرس تنبلن نمیتونن سریع باشن ؟ فکر میکردم تو زوتوپیا هرکسی میتونه هرچیزی که میخواد باشه » در اصل این تفاوت نژادی و فرهنگی و فکری در یک جامعه ارمانی اینجا مشخص میگردد که هر شخصیتی با هر نوع طبیعیتی در جایگاهی از جامعه قرار میگیرد هرچند اگر در جایگاه درستی نباشد .  جالب ترین صحنه ای که دیزنی مهر محکمی بر این تفکر مدرنیته میزند و شاید نقدی منفی بر مدرنیته باشد سکانس ورود خرگوش و روباه به باشگاه حیوانات می باشد که صحنه های اروتیک و یوگا در قالب حیوانات نشان داده میشود و این چالش را بر می انگیزد که چرا حیواناتی که دیگر در ارمانشهر زوتوپیایی زندگی میکنند باید لخت در حیاط باشند ؟ حیواناتی که به واسطه این جامعه مدرن شده اند و دیگر لباس میپوشند . این رفتار را نشان میدهند . در اینجا باز جامعه ای لیبرالیسم و آزاد مد نظر قرار گرفته است .
  شاید نقد منفی در انیمیشن زوتوپیا ؛ نپرداختن سطح بالاتری به دیگر حیوانات باشد و درگیر نکردن بیننده ها به شخصیت هایی که میتوانند خیلی کمیک تر جلوه نمایند ؛ مثلا رییس پلیس آن قوچ خشن و منشی اداره آن ببر چاق دونات خور را میتوانستند بیشتر و بهتر شخصیت پردازی کنند .

  موسیقی و رقص از عناصر همیشگی انیمیشن های هالیوود و مخصوصا دیزنی است و اینبار هم با موسیقی شاد و رقص زوتوپیایی همراه می باشد .

  شخصیت روباه که در اول قصه یک دزد و فرصت طلب می باشد و زرنگیش جلب توجه میکند رفته رفته به سمت معصومیت از دست رفته خویش بر میگردد رویایی که در بچگی برای خود داشت و به واسطه طبیعیت وحشی خود ؛ مهر وحشی بودن بر پیشانیش میخورد و طرد میشود و از آن بعد از رویای خود عقب میماند . در واقع در زوتوپیا این حیوانان آرام و غیر درنده هستند که معکوس واقع میشوند و رفتاری درونی که وحشی می باشد را از خود نشان میدهند . این کنش و رفتار نشان از وجود قالب دیگری از وحشیگری حیواناتی می باشد که اگر فرصتی برای وحشی گری پیدا کنند ؛ نمود عینی آن را نشان میدهند . و در آخر شخصیت روباه در این داستان جنایی خرگوش به رویای خود میرسد و پلیس میشود .

  مطمنا انیمیشن موفق زوتوپیا با بازخورد خوبش در چند سال اینده با قسمت دوم آن روبرو میشویم و امیدواریم اینبار شخصیت های جالب تر و کمیک بیشتری برخورد نماییم و مانور بیشتر بر شخصیت فلش و ببرچاق دونات خور و قوچ خشن و دیگر شخصیت های زوتوپیا داده شود .  امیدوارم از نقد و تحلیل بنده لذت برده باشید . این نقد کاملا به قلم خودم می باشد و برای انجمن تی ورلد نوشته شده است .

  ۹۵/۰۴/۲۳


  پ . ن :

  تا به امروز هر نقدی نوشته ام نقد انیمیشن نبوده و این اولین نقد انیمیشن بنده است .

  زوتوپیا که همچنین با عنوان زوتروپلیس در اروپا و شهر حیوانات در ایران شناخته می‌شود .

  زوتوپیا به عنوان پنجاه و پنجمین فیلم پویانمایی در فهرست والت دیزنی به حساب می‌آید.

  هزینه ساخت فیلم : 150 میلیون دلار / فروش گیشه : 1 میلیارد دلار تا الان 2. #2
  STRAIGHT OUTTA EM CITY
  تاریخ عضویت
  Mar 2015
  محل سکونت
  The Oswald State Correctional Facility, Level 4
  ارسال ها
  840
  سپاس
  11,917
  از این کاربر 11,386 بار در 971 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : نقد انیمیشن Zootopia 2016 [آرمانشهر حیوانات دیزنی]

  واقعا خسته نباشی حرف نداشت

  من از مطالب وبسایتتون هم استفاده میکنم حرف ندارین.

 3. 16 کاربرِ زیر از Nicolas Brown بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 4. #3
  تاریخ عضویت
  Apr 2012
  ارسال ها
  93
  سپاس
  671
  از این کاربر 533 بار در 95 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : نقد انیمیشن Zootopia 2016 [آرمانشهر حیوانات دیزنی]

  نقدت عالی بود لذت بردم
  این انیمیشن جای صحبت زیاد داره شما عالی نقد کردید من با اجازه یکی دو مورد کوچیک بهش اضافه میکنم
  شروعش با یه تئاتر بود که خیلی راحت این مطلب رو انتقال داد که برای زندگی در شهر ارمانی احتیاج به تغییر اساسی در شخصیت ها وجود نداره . بچه ببر خودش رو شکارچی فرار کنندگان از مالیات معرفی کرد اشاره به خصلت شکارچی بودن ببر اینبار در راستای ارمانشهر، پس ببر فقط هدفش رو تغییر داد احتیاجی به تغییر در ماهیت وجودیش نداشت.
  یه بچه خرگوش مصمم که می خواست به ارزوش برسه وقتی از سالن تئاتر خارج شد اون مصمم بودن رو همراه با بازیگوشی کودکانه به تصویر کشید و وقتی هم که به سمت زوتوپیا در حرکت بود اهنگی که پخش شد فوق العاده به مفهوم اون لحظه انیمیشن نزدیک بود و ادم رو تشویق به تجربیات جدید میکرد.
  اخر انیمیشن وقتی ماشن سریعی رو که متوقف کردن من خودم انتظار هر حیونی رو داشتم الا اون موجود تنبل ، موجودی که تمام کارها رو به کندی انجام میداد اینبار در نقش یه راننده سریع، طنز خیلی عالی بود و به کلمه نییییییییییییک ختم شد
  ای انسان خاکی امیدوار باش
  تونل ها فریاد می زنند راه هست حتی در دل سنگ

 5. 13 کاربرِ زیر از vahidcivil66 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 6. #4
  تاریخ عضویت
  May 2013
  محل سکونت
  Teh
  ارسال ها
  1,241
  سپاس
  10,867
  از این کاربر 21,745 بار در 1,313 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : نقد انیمیشن Zootopia 2016 [آرمانشهر حیوانات دیزنی]

  به به ... لذت بردیم، مچکر دوست عزیز بخاطر وقت و انرژی‌ای که گذاشتید
  تاپیک‌آرایی ، نقد و قلم‌ـتون مثل خودِ انیمیشن زیبا بود ... شخصا از انیمیشن‌های دیزنی، بجز تفریح و و سرگرمی انتظار مفهوم و داستانِ گیرا رو دارم که این انیمیشن علاوه‌بر گرافیکِ قوی بقیه‌ی فاکتور‌ها هم داشت ...


 7. 17 کاربرِ زیر از MaMaLoM بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 8. #5
  Lets Get Psycho
  تاریخ عضویت
  Mar 2014
  محل سکونت
  Tehran
  ارسال ها
  886
  سپاس
  32,740
  از این کاربر 14,774 بار در 935 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : نقد انیمیشن Zootopia 2016 [آرمانشهر حیوانات دیزنی]

  نقد فوق العاده ای بود دوست عزیز، لذت بردیم. خسته نباشی


 9. 16 کاربرِ زیر از AdibTE بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 

 

موضوعات مشابه

 1. Zootopia | معرفی انیمیشن [ بحث و تبادل نظر ]
  By Being Amin in forum انیمیشن بلند و سینمایی
  پاسخ ها: 4
  آخرين ارسال: 08-10-2016, 10:01 AM
 2. نیم نگاهی به موردانتظارترین سریال‌های سال 2016
  By M.Amir in forum گفتگوی آزاد درباره ی سریال ها
  پاسخ ها: 11
  آخرين ارسال: 04-07-2016, 01:54 AM

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
 • قدرت گرفته از سیستم vBulletin نسخه ی 4.2.3
 • قالب اختصاصی انجمن TvWorld نسخه ی 1.0
 • طراحی و اجرای قالب : نوژن
 • تمام حقوق مطالب و محتوا برای تی وی وُرلد محفوظ می باشد
Powered by vBulletin® Version 4.2.1
Copyright ©2000 - 2009, Jelsoft Enterprises Ltd.