برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 از مجموع 1
    کاش زندگی فست فوروارد داشت
    سپاس
    3,436
    از این کاربر 11,190 بار در 388 پست سپاس گزاری شده

A Monster Calls | اثر جدید J. A. Bayona| با بازی Sigourney Weaver [معرفی،بحث]

داستان و قصه گویی سر آغاز تحول ذهنی و تغییر زندگی انسان، و حرکت از مرحله ی بدویت و رسیدن به جامعه ای مدنی و آرمانی بوده است.با گوش سپردن و خواندن داستان بوده که بشر به تدریج توانسته قدرت ذهنی و خارق العاده خود را در حالت خیال و رویا در ذهن پرورش دهد و با تغییر و اضافه و کم کردن در دست مایه اصلی داستان به خلق داستان های بزرگتر و بهتر برای خود و بشریت،آرزو ها و خیال های دست نیافتنی را در واقعیت و زندگی به تحقق برساند.اگر بشر و باهوش ترین موجود روی زمین از داستان و قصه گویی بی بهره می بود،هیچ وقت آرزوی پرواز برای برادران رایت به حقیقت تبدیل نمیشد،هیچوقت آرمسترانگ نمی توانست پا به روی سطح ماه بگذارد و هیچ نمی توانستیم پی به وجود آب بر روی سیاره مریخ ببریم.فیلم " فراخوانی یک هیولا"،بیننده را تشویق و ترغیب به گوش سپردن به داستان می کند،داستان ها مهم هستند و از لابلای جسم روح آنها میتوان به کشف راز های بزرگی پی برد،قهرمان فیلم پسری نوجوان به نام کانر می باشد که خیلی زود با مشکلات زندگی و علامت سوال های بی جواب آن رو به روشده است.از قُلدری های همکلاسی هایش گرفته تا خشم بی اندازه اش نسبت به بی رحمی دنیا نسبت به مادرش که دچار سرطان شده است.فیلم در خلق موازی دو دنیای واقعی و فانتری بسیار شاهکار عمل کرده است.داستان فیلم اقتباسی از روی کتابی با همین نام توسط Patrick Ness به رشته ی تحریر در آمده است.خلق ایده داستان هم ماجرای جالبی دارد " فراخوانی هیولا " اولین بار توسط نویسنده انگلیسی، خانم Siobhan Dowd نوشته شد،زمانی که او درگیر سرطان بود و نتوانست کتاب را به چاپ برساند. بعد از مرگش کتاب توسط پاتریک نیس به عنوان قصه ای برای کودکان و خردسالان در سال 2012 به چاپ رسید.کارگردان Juan Antonio Bayona با اقتباسی از این کتاب کوتاه فیلمی تحسین بر انگیز ساخته است،مخاطبین او را با ساخت فیلم سنگین The Impossible در مورد فاجعه دلخراش سونامی اُقیانوس هند به یاد دارند، در جدیدترین اثر سینمایی اش با درامی تاریک-فانتزی رو به رو هستیم،که با خلق جلوه های بصری و اکشن زنده توانسته از روی کتابی که برای کودکان نوشته شده،مخاطبینی از تمامی سن ها و عقیده و فکر های متفاوت با خود همراه کند.داستان برای من خیلی جالب بود و غرق در صحنه های واقعی و فانتزی اش شدم،بعضی جاها فراموش می کردم که با فیلمی واقعی روبه رو هستم و بعضی سکانس ها برعکس شاهد جهانی کارتونی به سبک کلاسیک کاغذی بودم که برایم جالب بود.داستان فیلم شباهت هایی به اثر نا اُمید کننده ی اسپیلبرگ The BFG هم دارد.اما برای من تداعی کننده فیلم های تیکم برتون بود که محور اصلی فیلم هایش را قدرت قصه گویی و باور کردن داستان شامل می شود،از این جهت " فراخوانی یک هیولا " می تواند با فیلم های نظیره Big Fish اُستاد برتون مقایسه شود، و همینطور شباهتی بسیار به بهترین فیلم خارجی زبان قرن 21 از نگاه سایت متا کریتیک یعنی فیلم Pan's Labyrinth دارد. هیولا ها همیشه بد نیستند. همه ی آنها مسلما بد ذات نیستند،هیکل های غول آسا،چهره های نسبتا ترسناک آنها باعث شده که ما همه ی آنها را بد و دشمن انسان ها قلمداد کنیم که شاید باید در نگرشمان تغییراتی اِعمال کنیم،و مرز بندی جدیدی از واقعیت و خیال،سرنوشت و اعتقاد ، داستان و واقعیت ایجاد کنیم.