«هایائو میازاکی» مدت زیادی است که به عنوان برترین انیماتور جهان شناخته می‌شود. کارهای او آنچنان توسط بنیان گذاران پیکسار تحسین می‌شوند که آنها پس از به دست گرفتن بخش انیمیشن کمپانی دیزنی، قراردادی را تنظیم کردند که به واسطه ی آن حق پخش آثار میازاکی در سینماهای آمریکای شمالی در اختیار این استودیو باشد. «باد وزیدن گرفته/ The Wind Rises» که یازدهمین انیمیشن میازاکی در مقام کارگردان است، ممکن است آخرین اثر بلند او هم باشد، گرچه این اولین مرتبه ای نیست که او خبر بازنشستگی و کناره گیری خود را اعلام می کند. به هر حال اگر اینطور باشد، اثر پایانی فوق العاده‌ای است، فیلمی که عیار بالای یک دوره‌ی حرفه‌ای برجسته را در خود دارد و آن را به سطحی بالاتر می‌برد. از لحاظ لحن، زیبایی بصری و عنصر داستان گویی، «باد وزیدن گرفته» میازاکی را در اوج توانایی های خود نشان می‌دهد.

این یک فیلم زندگینامه‌ای با ریتمی ملایم و خلسه آور است که بیش از داستان بر روی شخصیت متمرکز می‌شود و اجازه می‌دهد به جای اینکه داستان با سرعتی زیاد از کنار تماشاگر بگذرد، او بتواند آهسته و با دقت آن را با حواس خود جذب کند. «باد وزیدن گرفته» برداشتی آزاد از زندگی جیرو هوریکوشی است، مهندس صنایع هوایی که در طراحی جنگنده های زیروی ژاپنی نقش مهمی داشت. فیلم ما را به سفری می‌برد که از اواخر جنگ جهانی اول زمانی که جیرو نوجوان است آغاز می‌شود و تا پایان جنگ جهانی دوم ادامه دارد.

بیشتر «باد وزیدن گرفته» بر روی روند فکری‌ای متمرکز می شود که به پیشرفت و تولید جنگنده‌ی زیرو انجامید. در خلال بعضی از سکانس‌ها میازاکی ما را به دنیای رؤیاها و خیالات جیرو می برد که در آنها ذرات معلق فضایی و ستاره‌های دنباله دار تبدیل به عواملی راهگشا برای طرح احتمالی او می‌شوند. سکانس‌هایی هم وجود دارند که به وسیله ی گفتگوها پیش می‌روند و در آنها جیرو در ملاحظات جهان واقعی و مبادلات مهندسی تعمق می‌کند. با وجودی که بیشتر داستان بر روی کارهای جیرو متمرکز شده است، یک داستان فرعی رابطه ی عاشقانه‌ی او با ناهوکو ساتومی را دنبال می‌کند که دختری است که جیرو زمان زلزله ی بزرگ کانتو در سال ۱۹۲۳ با وی آشنا می‌شود. بعد از مدتی بی خبری و گم کردن یکدیگر، آنها مجدداً‌ به هم می‌رسند و کمی بعد ازدواج می کنند. متأسفانه ناهوکو بیمار است و روزهای انگشت شماری برای زندگی کردن فرصت دارد.

سکانس اصلی «باد وزیدن گرفته» مربوط به زلزله و طوفان آتشی است که در اثر آن برپا می شود. این بخش فیلم با تأثیری به اندازه ی پر هزینه‌ترین فیلم‌های فاجعه‌ای ساخته شده است با این وجود، به دلیل شیوه ی روایت داستان، ما هرگز میان این تصاویر آخر الزمانی چشم از شخصیت‌ها برنمی‌گیریم. پرداخت میازاکی به جنگ جهانی دوم و نقشی که جنگنده ی زیرو در اردوگاه ژاپن بازی می‌کند سرسری و گذرا در نظر گرفته شده است. گرچه جنگ جهانی دوم نادیده گرفته نمی‌شود اما بیشتر در نقش یک نُت پایانی و فرجامی برای داستان ایفای نقش می‌کند. «باد وزیدن گرفته» درباره ی فرایند آفرینش است. فیلم جیرو را از همدستی در جرم اتفاقاتی که در پی می‌آیند معاف می‌دارد. هدف او این نیست که سلاح یا دستگاهی برای جنگ بسازد؛ او می خواهد وسیله‌ای باوقار و زیبایی تولید کند. دیگران چیزی را که برای جیرو زیبا و برازنده است می‌گیرند و از آن به شیوه‌ای زننده استفاده می‌کنند.

سبک نقاشی دستی که توسط میازاکی اتخاذ شده مدت هاست در صنعت انیمیشن به فراموشی سپرده شده اما «باد وزیدن گرفته» نشان می‌دهد که این سبک زمانی که یک استاد آن را به کار ببرد چه قدرتی در خود نهفته دارد. این یک فیلم غنی و از نظر بصری متحیر کننده است. پس زمینه‌ها مانند نقاشی‌هایی هستند که توجه فوق العاده ای به جزئیات آنها شده است. شخصیت‌ها استادانه و بدون کوچکترین اشکالی ترسیم شده اند. تماشای این فیلم نسبت به تماشای یک انیمیشن کامپیوتر تجربه ی کاملاً متفاوتی است. دنیایی که میازاکی به وجود آورده است تصویر یک هنرمند از واقعیت است اما به هیچ وجه از تأثیرگذاری داستان نمی‌کاهد و توانایی ما در ارتباط برقرار کردن با شخصیت ها را محدود نمی‌سازد. اگر این واقعاً آخرین اثر میازاکی باشد، او هدیه‌ی خداحافظی به یادماندنی و درخوری از خود به جا گذاشته است.

منبع: سایت نقد فارسیخلاصه داستان: داستان فیلم حول شخصیت "جیرو هوریکوشی" سازنده دو مدل از جنگنده های پیشرفته امپراطوری ژاپن در دوران جنگ جهانی دوم، از سال 1918 میلادی در حالی آغاز می شود که با وجود علاقه فراوان "جیرو" به پرواز و تبدیل گشتن به خلبان هواپیما، مخالفت اطرافیانش مانع از وقوع این امر می گردد.اما دیدن رویایی از طراح هواپیما مورد علاقه ایتالیاییش Giovanni Battista Caproni باعث می شود تا او به ساخت هواپیما علاقمند گشته سال ها بعد برای کسب دانش ساخت هواپیما به توکیو سفر کند، اما به زودی داستان های پرفرازونشیب زندگی او همزمان با وقوع زلزله ویرانگر و معروف ژاپن در سال 1923 که شهرهای توکیو و یوکوهاما رو ویران کرد آغاز می گردد.

کارگردان: Hayao Miyazaki
نویسنده: Hayao Miyazaki

جوایز:

نامزد اسکار بهترین انیمیشن بلند
نامزد گلدن گلوب بهترین فیلم خارجی
نامزد شیر طلایی ونیز

»»دوستان عزیز فرصت نقد,بحث و تبادل نظر پیرامون این انیمیشن سینمایی جذاب تا پایام پانزدهم مهرماه نودوپنج می باشد.