برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 از مجموع 18
    There's no tyrant like a brain
    سپاس
    9,058
    از این کاربر 18,348 بار در 1,172 پست سپاس گزاری شده

مصاحبه با مترجمان دنیای فیلم و سریال

.
    .
    .

پایگاه اینترنتی اقتصاد آنلاین اخیرا مصاحبه ای با مترجمان دنیای زیرنویس فیلم و سریال انجام داده است که خواندن آن خالی از لطف نیست. اکثر دوستان و کاربران انجمن تی وی وُرلد این افراد را می شناسند و از زیرنویس و ترجمه آنها بسیار استفاده کرده اند. با توجه به این موضوع متن کامل این مصاحبه در این تاپیک قرار میگیرد، خواهشمندیم تنها نکته زیر را در نظر داشته باشید:

* تمامی مترجمان در این مصاحبه از دوستان و عزیزان و همکاران ما هستند، خواهشمند است اگر نقدی به کارهای آنان دارید در این تاپیک مطرح نفرمائید، راه های ارتباطی با مترجم هر اثر در انتهای زیرنویس و کار آنان موجود است *

دوست داریم در این تاپیک شما هم تجربیات خود را به عنوان مخاطب و یا مترجم ذکر کنید تا این تاپیک مرجعی برای این مباحث باشد.

همچنین به شخصه دوست دارم نگاهی نیز به این تاپیک قدیمی در انجمن بیاندازید که سال ها پیش مدیران تی وی ورلد با ایجاد آن سعی کردند قدمی در قانونمند کردن دنیای زیرنویس و ارتباط بهتر با مخاطب بردارند.

برای ترجمه «زیرنویس» پول نمی‌گیریم/ شغلی که در آن دیده نمی‌شویم
    «زیرنویس فیلم‌ها» را چه کسانی می‌نویسند؟

همه ما فیلم‌های خارجی را با زیرنویس می‌بینیم و این را امری بدیهی می‌دانیم؛ اما تابه‌حال فکر کرده‌اید چه کسانی این عبارات را زیر فیلم‌ها می‌نویسند تا ما بتوانیم فیلم‌های روز دنیا را ببینیم؟!

«-فیلم جدید چی داری؟ -زیرنویس خوب داره؟ -آره!»، «-قسمت جدید سریال اومده؟ -زیرنویس هماهنگ هم داره، چه سریع ترجمه کردن!» اگر اهل فیلم و سریال خارجی باشید، حتما این جمله‌ها را شنیده‌اید. بزرگترین معضلی که اهل فیلم‌ها با آن روبرو هستند، زیرنویس خوب و دقیق و البته هماهنگ شده است و با اینکه با استفاده از نرم‌افزارها به راحتی می‌توان زمان‌بندی زیرنویس‌های مختلف را هماهنگ کرد، اما وقتی زیرنویس دُرُست باشد، لذت دیگری دارد. با وجود مهم بودن ارزش زیرنویس و ترجمه شاید کمتر به نویسنده آن‌ها فکر کنیم یا با فکری گذرا از آن‌ها عبور کنیم و بعد از اینکه فیلم شروع می شود، دیگر نامی که در ابتدای فایل دیده‌ایم برای‌مان اهمیت چندانی نداشته باشد. البته ممکن است اگر این زیرنویس خوب نباشد، صدای‌مان در بیاید که این چه وضع زیرنویس است!

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، مترجم‌هایی که زیرنویس‌ فیلم‌ها را حاضر می‌کنند، بدون شک از نادیده‌ترین افراد در صنعت و بازار پرسود دانلود فیلم و سریال هستند. آن‌ها ساعت‌های طولانی برای ترجمه وقت می‌گذارند و با سرعت و دقت سعی می‌کنند اولین فایل را برسانند و در عین حال دقیق و صحیح هم باشد، اما در نهایت به جز آمار دانلود و چند کامنت که پای فایل‌های زیرنویس‌شان در سایت‌ها گذاشته می‌شود، چیز دیگری بدست نمی‌آورند.

ایده اینکه سراغشان برویم از همین‌جا شروع شد که آن‌ها را افرادی با اطلاعات و سواد بالا دانستیم که کارشان دیده نمی‌شود و البته سودی هم از این کار نمی‌برند. اما پیدا کردن‌شان کار سختی بود! با اینکه بسیاری‌شان آدرس ایمیل را ضمیمه زیرنویس می‌کنند، اما به نظر می‌رسد این روزها چک کردن ایمیل مانند قدیم چندان رونق نداشته باشد و ایمیل‌های زیاد ما به این اسم‌ها بعد از بیشتر از سه هفته جواب داد؛ با یک نفرشان که ارتباط گرفتیم، بقیه را هم پیدا کردیم. حرف مشترک همه‌شان این بود که از روی علاقه این کار را انجام می‌دهند و درآمد چندانی ندارند که بخواهند روی ترجمه زیرنویس به عنوان شغل حساب باز کنند. بعضی‌های‌شان قدیم‌تر هستند که اول سراغ آن‌ها رفتیم.

عماد/ ۲۳ ساله، لیسانس مدیریت بیمه، تهران/ خوشحالیم که فیلم‌ها را با زیرنویس ما می‌بینید

عماد ترجمه را از ۱۴ سالگی شروع کرده، با اعتماد به نفس حرف می‌زند و اطلاعات زیادی هم از این کار دارد. این‌طور تعریف می‌کند «از ۸-۷ سالگی کلاس زبان را به شکل مستمر می‌رفتم و وقتی ۱۴ ساله شدم باید آزمون تافل شرکت می‌کردم که چون محدودیت زمانی داشت، تصمیم گرفتم ادامه ندهم؛ اما برای اینکه زبان یادم نرود، تصمیم گرفتم زیرنویس فیلم‌ها را ترجمه کنم و بعد آن‌ها را در سایت‌های زیر نویس آپلود می‌کردم، در این زمان اتفاق جالب این بود که زیرنویسی که گذاشته بودم، مورد توجه قرار گرفت و بارها دانلود شده بود. در آن زمان چون مدرسه‌ای بودم و اوقات فراغت زیادی هم داشتم، فرصت اینکه روی ترجمه فیلم‌ها کار کنم را داشتم و همه را روی سایت‌های زیرنویس قرار می‌دادم. کمی بیشتر از یک سال بعد با چند نفر از دوستانم سایتی را اه‌اندازی کردیم که در آن فیلم و زیرنویس‌ها را برای دانلود قرار می‌دادیم و تقریبا جز اولین‌ها بودیم و سایتمان جزو پرمخاطبین‌ها قرار گرفته بود و با ۸۰-۷۰ هزار نفر مخاطب در روز حجم بالایی از سایت ما دانلود می‌کردند. اما بعد از مدتی ماجرای فیلترها اتفاق افتاد که ما هم به دنبال قانونی کردن سایت بودیم، چندباری رفع فیلتر شدیم اما ماجراها به قدری زیاد شده بود که خسته شدیم و سایت را به چند نفر از بچه‌هایی که بعد از ما آمده‌بودند، سپردیم.»

بعد از این ماجرا عماد چندسالی از دنیای ترجمه دور می‌شود که در همان زمان سایت‌های مختلفی برای دانلود راه می‌افتند و به گفته عماد حتی درآمدهای میلیونی داشتند. «امروزه سایت‌های زیادی هستند که فیلم و سریال‌ها را با زیرنویس‌هایی ارائه می‌دهند و کسب درآمد هم می‌کنند. مهم‌ترین ابزار تبلیغاتی این سایت‌های دانلود همین زیرنویس‌ها هستند که علاوه بر اینکه ۶۰-۵۰ هزار نفر آن را دانلود می‌کنند، از راه‌های مختلف مانند رایت روی دی‌وی‌دی‌ها حتی در شهرستان‌ها هم دیده می‌شوند. با این‌حال دستمزدی که به بچه‌های مترجم می‌دهند اصلا در شان کاری نیست که انجام می‌دهند، چون این سایت‌ها به واسطه فروش اکانت‌های‌شان درآمد زیادی دارند.»

آن‌ها سعی می‌کنند دوباره سایت خودشان را راه‌اندازی کنند، اما بازار به قدری اشباع شده که نمی‌توانند و بچه‌هایی که با آن‌ها کار می‌کردند به تیم‌های دیگر ترجمه می‌پیوندند، خودش این‌طور تعریف می‌کند «با اینکه هنوز تیم‌های ترجمه‌ای کار می‌کنند، اما با توجه به بازار دوبله و جمع شدن سایت‌های غیرمجاز، کم‌کم این حوزه کمرنگ می‌شود و شاید منطقی‌ترین کاری که مترجم‌ها می‌توانند انجام دهند، کار در استودیوهای دوبله باشد.»

عماد می‌گوید ترجمه زیرنویس کاری است که هیچ درآمدی ندارد و عشق و علاقه آن‌ها را در کار نگه می دارد. «وقتی آمار دانلودها بالا می‌رفت و مخاطبان کامنت می‌گذاشتند و از زیرنویس‌ها تشکر می‌کردند، حال ما هم خوب می‌شد و همین موضوع انرژی ما برای ادامه کار بود. برای مثال همان سال‌های اولی که این کار را شروع کرده بودم، نیمه‌شب بیدار بودم که نسخه بی‌کیفیت و اولیه «بنجامین باتن» روی سایت‌ها آمد، ساعت ۳ صبح بود و من مشغول ترجمه آن شدم که تا ساعت ۱۰ شب طول کشید و بعد آن را آپلود کردم. این تنها زیرنویس برای آن فیلم بود که دیگر کسی هم ترجمه نکرد و هنوز هم زیرنویسی است که من ترجمه کرده‌ام! این‌ اتفاقات حال آدم را خوب می‌کند. یک‌بار هم فیلمی آمد که زیرنویس کره‌ای داشت و مجبور شدم ترجمه شنیداری کنم و با توجه به اینکه دوهزار خط داشت، کار سختی بود، اما بازخوردهای خوبی که از مردم می‌گرفتیم، حال ما را خوب می‌کرد. حالا که دیگر خیلی کار نمی‌کنیم، اما خوشحالیم که طی سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۰۱۲ اسم ما پای بیشتر زیرنویس‌ فیلم‌ها و سریال‌های مختلف خورده است.»

مهرزاد جعفری/ ۲۶ ساله، لیسانس اکتشافات معدن، تهران/ صنف زیرنویس را تشکیل دادیم!

مهرزاد راهش را در دنیای سینما و تئاتر پیدا کرده و حالا علاوه بر ترجمه کتاب و نمایشنامه، روی صحنه هم می‌رود. اما ماجرای ترجمه زیرنویس‌هایش از سال پیش‌دانشگاهی شروع می‌شود «آن زمان سریال در حال پخش بود و ما خانوادگی مخاطب آن بودیم، فصل ۶ که آمده بود، زیرنویس نداشت و ما هم خیلی منتظرش بودیم، من همه‌جا دنبال زیرنویس آن بودم تا اینکه یکی از دوستان به من گفت «وقتی زبان خوبی داری چرا خودت ترجمه نمی‌کنی!» این حرف باعث شد خودم قسمت اول فصل ۶ لاست را ترجمه کنم بعد هم در سایت‌ها آپلود کردم، از این‌کار خوشم آمد و با توجه به استقبال دیگران قسمت‌های بعدی را هم ترجمه کردم. همین سریال من را به دنیای ترجمه و زیرنویس کشاند و تیم ترجمه داشتیم و کار می‌کردیم. البته درآمدی نبود و حتی خودمان باید پول وسط می‌گذاشتیم، با این‌حال علاقه به این کار زیاد بود. همین الان هم بعضی از سریال‌هایی که چند سالی است خودم ترجمه کردم، را انجام می‌دهم، اما دیگر خیلی درگیر این کار نیستم.»

مهرزاد بزرگترین دردسری که برای زیرنویس‌ها وجود دارد را موازی‌کاری می‌داند و این‌طور توضیح می‌دهد: «اوایل که کارمان را شروع کرده بودیم با دیگر بچه‌ها صنف تشکیل داده بودیم و برای خودمان پیمان‌هایی را قرار دادیم، یکی از آن‌ها این بود که موازی‌کاری انجام ندهیم، وقتی تیمی ترجمه یک سریال را شروع می‌کند، تیم دیگری هم مشغول نشود، البته همیشه بودند افرادی که این شرایط را بهم می‌زدند که ما با آن‌ها برخورد می‌کردیم. برای مثال ما قانونی داشتیم که قسمت اول فصل اول هیچ سریالی انحصاری نیست، اما وقتی تیمی مشغول شد، دیگر کسی سراغ آن نمی‌رود یا اینکه هیچکسی از فصل چهار یک سریال ترجمه را شروع نمی‌کند. من اصلا نمی‌فهمم وقتی زیرنویس خوبی برای یک اثر وجود دارد، چرا فرد دیگری هم باید دست به کار شود؟ حتی گاهی اتفاق می‌افتاد که بعضی‌ها تنها چند خط از زیرنویس یکی دیگر را تغییر می‌دهند و به نام خودشان منتشر می‌کنند! ما ترجمه می‌کنیم که به آدم‌هایی که می‌خواهند زبان یاد بیگرند یا فیلم‌ها را راحت ببینند، کمک کنیم، اما بعضی‌ها می‌ایند که معروف شوند یا سایت‌شان دیده شود و درآمد داشته باشند، اهداف جدیدی جای قبلی‌ها را گرفته که اصلا خوب نیست.»

آرین دراما/ ۲۲ ساله، دانشجوی فیلم و سینما، آلمان/ مخاطب حق دارد با زیرنویس خوب، فیلم ببیند

آرین در حال حاضر در رشته فیلم و سینما در آلمان تحصیل می‌کند، او هم ترجمه را از ۶ سال قبل و کاملا اتفاقی شروع کرده است، «آن زمان سریال می‌دیدم و یادم است فصل دوم یکی از سریال‌ها زیرنویس نداشت و من هم اشتیاق زیادی به دیدن ادامه سریال داشتم که تصمیم گرفتم خودم آن را ترجمه کنم و بعد از آن دیگر کار را شروع کرده بودم. اما سه سال اول بدون هیچ درآمد و تنها از روی علاقه و اشتیاق خودم به دنیای سینما و تلویزیون کار می‌کردم. اما بعد از آن درآمد هم داشتم.»

آرین می‌گوید دلایل زیادی برای ترجمه کردن دارد. «اوایل بیشتر برای تقویت زبان بود، اما از وقتی به زبان انگلیسی مسلط شدم ترجمه به عنوان تمرین محسوب می‌شد. از طرف دیگه به کارهای بعضی از کارگردانهای بزرگ یا سریال‌های خاص و قوی تلوزیون علاقه زیادی دارم و دوست داشتم متن آن‌ها را هم ترجمه کنم و با مخاطبین به اشتراک بگذارم. البته این نکته هم هست که اکثر کسانی که زیرنویس فیلم و سریال ترجمه می‌کنند، اطلاعات کامل و درستی از زبان انگلیسی و ادبیات فارسی ندارند و خیلی اتفاق می‌افتد که فیلم‌های شاخص سینما با اینکه چند زیرنویس فارسی دارند، باز هم هیچکدامشان از کیفیت خوبی برخوردار نبودند، این موضوع باعث مبهوم شدن مفهوم فیلم می‌شود و مخاطب نمی‌تواند منظور دقیق آن‌را متوجه شود که این واقعا اجحاف در حق مخاطب‌هایی است که بنا به هر دلیلی، مخاطب آن اثر سینمایی یا تلویزیونی هستند.»

آرین هنوز هم مشغول کار ترجمه است، البته خودش می‌گوید حجم کارهایش کمتر شده، اما نمی‌تواند از سریال‌ها و فیلم‌هایی که توجهش را جلب می‌کنند، بگذرد. «سریال «هانیبال» و فلیم شوالیه جام‌ها را خیلی دوست داشتم، اما سخت‌ترین کاری که انجام دادم، فیلم سینمایی The Big Short بود، آن را مشترک با حسین غریبی ترجمه کردیم، اما پر از اصطلاحات اقتصادی بود که ترجمه‌اش هم تقریبا یک هفته زمان بُرد که تحقیق می‌کردیم تا بتوانیم برای این اصطلاحات صحیح‌ترین معادل فارسی را پیدا کنیم. به طور کلی ترجمه فیلم‌هایی که در آن‌ها از کلماتی که معادلی در زبان فارسی ندارند، استفاده شده کار سختی است، چون مترجم باید کلمه‌ای را استفاده کند که مخاطب با اینکه اولین بارش است آن را می‌شنود، اما متوجه شود.»

رضا/ ۲۳ ساله، لیسانس عمران، ماکو/ علاقه ما را در این کار نگه داشته‌است

death stroke نام مستعارش است و تقریبا از چهار سال قبل بعد از آشنایی با انجمن‌های فیلم و سریال که در زیرنویس‌ها تبلیغ می‌شدند، وارد کار ترجمه می‌شود. «آن زمان زبانم خیلی خوب نبود، اما اولین ترجمه‌ام یک انیمیشن کوتاه از داستان اسباب بازی‌ها بود، مورد قبول قرار گرفت و وارد تیم شدم. بعد از آن مدیر ترجمه‌ای که داشتیم کمک زیادی به من کرد تا زبانم قوی شود و بتوانم حرفه‌ای ترجمه کنم. هنوز هم ترجمه می‌کنم و در یکی از تیم‌های ترجمه عضو هستم.»

رضا هم درآمد این کار را خیلی کم می‌داند و می‌گوید: «درآمد این کار به طور کلی زیاد نیست و بستگی به سفارش دهنده دارد، اما اگر خطی حساب کنیم و در نظر بگیریم هر فیلم در حدود ۹۰۰ خط داشته باشد، ۷۰-۶۰ هزار تومان می‌دهند و اگر دقیقه‌ای حساب کنند، برای هر دقیقه ۱۳-۱۲ هزار تومان. البته وقتی عضو تیم ترجمه‌ای باشیم از همان سایت هم حقوق می‌گیریم. اما بیشتر ما از روی علاقه در این کار هستیم و همه زندگی‌مان را فیلم و سریال و زیرنویس تشکیل می‌دهد.»

ایلیا/ ۲۸ ساله، فوق‌لیسانس عمران، کرمانشاه/ تعداد دانلودها مهم‌ترین انگیزه برای ما مترجم‌هاست

ایلیا پنج سالی می‌شود فیلم و سریال ترجمه می‌کند، «در دوران کارشناسی و برای پایان‌نامه کتابچه‌ای را ترجمه کرده بودم که خوب شده بود، بعد از آن فیلم و سریال را به واسطه علاقه خودم ترجمه کردم و عضو تیم ترجمه شدم. هیچ‌وقت بحث مالی برای ما مطرح نبود و از اینکه این کار را انجام می‌دهیم لذت می‌بریم، البته در تقویت زبان و حتی تایپ هم موثر بوده است. اما کار زمان‌بَری است و الان من بیشتر سریال ترجمه می‌کنم چون زمان مشخصی دارد و می‌توان برای ترجمه آن برنامه‌ریزی کرد، اما فیلم‌ها این‌طور نیستند و هر لحظه ممکن است که اثر جدید روی سایت‌ها قرار بگیرد.»
    ایلیا در ادامه حرف‌هایش می‌گوید که برای مترجم‌ها تعداد دانلودها خیلی مهم است و از همین راه هم با هم مقایسه می‌شوند و با اینکه هیچ عایدی ندارد، اما همه‌شان این کار را دوست دارند و حتی کسانی بوده‌اند که برای مدتی کار را ترک کرده‌اند اما دوباره برگشته‌اند.

کیانوش/۲۳ ساله، لیسانس عمران، مشهد/ «پَ‌نَ‌پَ» را زیرنویس کردم!

کیانوش هم ۲۳ سال دارد و درسش را در رشته مهندسی عمران تمام کرده، ساکن مشهد است و در مغازه پدرش هم کار می‌کند، او هم از روی علاقه دست به ترجمه فیلم و سریال زده و بالاخره چنر نفری او را می‌شناسند! «اهل فیلم دیدن بودم و خودم هم دانلود می‌کردم، در یکی از سایت‌ها فرخوانی برای مترجم می‌خواستند که شرکت کردم و قبول شدم و بعد از آن فیلم و سریال ترجمه می‌کردم. اولین کاری که انجام دادم هم فیلم «تلما و لوئیس» بود که خیلی هم از من وقت گرفت و دو هفته‌ای درگیرش بودم.»

کیانوش درباره تیکه‌های طنز و ایرانی که گاهی در زیرنویس‌ها وجود دارد نیز می‌گوید «بعضی فیلم‌ها کمدی هستند و حرف‌های طنز زیادی دارند، ما هم در ترجمه برای اینکه بار طنز آن‌ها را نشان دهیم، از تیکه‌های طنز ایرانی استفاده می‌کنیم! البته استفاده از عباراتی مثل «پَ‌نَ‌پَ» یا «پلیس فتا حواسش به همه‌چیز هست» در یک بازه زمانی که در جامعه معروف می‌شوند، اتفاق می‌افتند و بعد از آن دیگر کاربرد ندارند.»

کیانوش در پایان می‌گوید که مدتی است دیگر کار ترجمه انجام نمی‌دهد، چون هم وقت‌گیر است، هم عایدی ندارد، اما در زمان تحصیل و دوران دانشجویی این کار خیلی خوبی بوده و به همه زیرنویس‌هایش اهمیت می‌داده و تلاش می‌کرده بهترین کیفیت را تحویل دهد.

سپاس
    90
    از این کاربر 1,231 بار در 169 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : مصاحبه با مترجمان دنیای فیلم و سریال

من چند ماهی میشه که وارد دنیای ترجمه شدم
    زبان انگلیسی و به دلیل علاقه و بدون کلاس خوداموز یاد گرفتم
    و تا الان جندتا کار ترجمه کردم که مهم ترینشون سریال frontier بود
    به ترجمه علاقه دارم و خوشحال میشم وقتی بقیه یک سریال و با ترجمه من تماشا میکنند
    ولی بعد از خوندن این مصاحبه ها ناامید شدم آخه همه ی مترجما آخرش به این نتیجه رسیدن که دیگه ترجمه نکنن . یعنی منم آخرش متوجه میشم که ترجمه بدرد نمیخوره و فقط عمرم و هدر دادم!!

There's no tyrant like a brain
    سپاس
    9,058
    از این کاربر 18,348 بار در 1,172 پست سپاس گزاری شده

نقل قول نوشته اصلی توسط sajadm98 نمایش پست ها
    من چند ماهی میشه که وارد دنیای ترجمه شدم
    زبان انگلیسی و به دلیل علاقه و بدون کلاس خوداموز یاد گرفتم
    و تا الان جندتا کار ترجمه کردم که مهم ترینشون سریال frontier بود
    به ترجمه علاقه دارم و خوشحال میشم وقتی بقیه یک سریال و با ترجمه من تماشا میکنند
    ولی بعد از خوندن این مصاحبه ها ناامید شدم آخه همه ی مترجما آخرش به این نتیجه رسیدن که دیگه ترجمه نکنن . یعنی منم آخرش متوجه میشم که ترجمه بدرد نمیخوره و فقط عمرم و هدر دادم!!
    دوست عزیز من
    اول از همه خوشحالم که شما هم به جمع دوستان مترجم پیوستید و به دیگران کمک میکنید تا سریال مورد علاقه خودشون رو به زبان فارسی ببینند.

چند نکته رو دوست دارم خدمت شما بگم، اول اینکه در ابتدای کار ناامید نباشید، دنیای ترجمه دنیایی است که برای خیلی از دوستان مترجم سال های بعد شیرینی خودش رو نشون داده، تسلط شما به زبان هرچقدر هم که باشه، پس از ترجمه روزانه 600 خط (یک قسمت از سریال معمولی) به شدت تقویت خواهد شد. همیشه کلمات و اصطلاحات جدیدی رو خواهید شنید و اول از همه این کمک به خود شماست اگر دوست داشته باشید سطح زبان خودتون رو بهتر کنید.

نکته دوم در کمک کردن و کار داوطلبانه ای هست که انجام میدید، مطمئن باشید تا سالیان دراز هنوز کسانی هستند که سریال یا فیلم هایی که شما ترجمه کردید رو میبینن و اگر ترجمه روان و صحیحی داشته باشید از این کار شما لذت می برند و خوشحال خواهند شد.

هدف خودتون رو از ترجمه مشخص کنید، برای تیم ما همیشه یک کار داوطلبانه و دوستانه بوده که در کنار هم از محتوایی که تولید میشه لذت ببریم. اگر قصد درآمدزایی دارید و یا می خواهید به عنوان یک شغل به این کار نگاه کنید، شاید نا امیدی شما دُرست باشه. ولی مطمئن باشید هیچ فردی، هیچ وقت از انجام کاری که دوست داره و باعث شادی دیگران میشه ناامید نمیشه.

اگر دوستان ما در این مصاحبه و یا حتی خود من، اشکان یا بقیه دوستانم برای مدتی ترجمه نمیکنن دلیلش ناامیدی نیست، خیلی از دوستان مترجم مشغولیات زندگی خصوصی خودشون اینقدر زیاد میشه که دیگه نمی تونن این کارو انجام بدند، چون ترجمه فیلم و سریال، زمان، عشق، علاقه، صبوری و حوصله فراوان می خواد.

سپاس
    90
    از این کاربر 1,231 بار در 169 پست سپاس گزاری شده

نقل قول نوشته اصلی توسط Mikado نمایش پست ها
    دوست عزیز من
    اول از همه خوشحالم که شما هم به جمع دوستان مترجم پیوستید و به دیگران کمک میکنید تا سریال مورد علاقه خودشون رو به زبان فارسی ببینند.

چند نکته رو دوست دارم خدمت شما بگم، اول اینکه در ابتدای کار ناامید نباشید، دنیای ترجمه دنیایی است که برای خیلی از دوستان مترجم سال های بعد شیرینی خودش رو نشون داده، تسلط شما به زبان هرچقدر هم که باشه، پس از ترجمه روزانه 600 خط (یک قسمت از سریال معمولی) به شدت تقویت خواهد شد. همیشه کلمات و اصطلاحات جدیدی رو خواهید شنید و اول از همه این کمک به خود شماست اگر دوست داشته باشید سطح زبان خودتون رو بهتر کنید.

نکته دوم در کمک کردن و کار داوطلبانه ای هست که انجام میدید، مطمئن باشید تا سالیان دراز هنوز کسانی هستند که سریال یا فیلم هایی که شما ترجمه کردید رو میبینن و اگر ترجمه روان و صحیحی داشته باشید از این کار شما لذت می برند و خوشحال خواهند شد.

هدف خودتون رو از ترجمه مشخص کنید، برای تیم ما همیشه یک کار داوطلبانه و دوستانه بوده که در کنار هم از محتوایی که تولید میشه لذت ببریم. اگر قصد درآمدزایی دارید و یا می خواهید به عنوان یک شغل به این کار نگاه کنید، شاید نا امیدی شما دُرست باشه. ولی مطمئن باشید هیچ فردی، هیچ وقت از انجام کاری که دوست داره و باعث شادی دیگران میشه ناامید نمیشه.

اگر دوستان ما در این مصاحبه و یا حتی خود من، اشکان یا بقیه دوستانم برای مدتی ترجمه نمیکنن دلیلش ناامیدی نیست، خیلی از دوستان مترجم مشغولیات زندگی خصوصی خودشون اینقدر زیاد میشه که دیگه نمی تونن این کارو انجام بدند، چون ترجمه فیلم و سریال، زمان، عشق، علاقه، صبوری و حوصله فراوان می خواد.
    بله.انگیزه ی من فقط عشق و علاقس .
    جدا از این مصاحبه و ... خودم چند وقتی بعد از شروع ترجمه فکرم و مشغول کرده بود که چرا وقتم و بزارم و ترجمه کنم وقتی میتونم بجاش یه کار دیگه برای بهترشدن آیندم انجام بدم
    امیدوارم همه ی مترجم ها مزد زحماتشون و بگیرن

Smoke WeeD EvEryDaY
    سپاس
    1,907
    از این کاربر 13,614 بار در 1,062 پست سپاس گزاری شده

تو دنیایی که همه در قبال کاری که انجام میدن منتظر دستمزد هستن
    و اونائی هم که دستمزد نمیخوان پاداش اُخری مد نظرشون هست

اینکه افرادی پیدا میشن که از وقت خودشون میزارن
    و لذت دیدن اثری رو با دیگران شریک میشن اونهم بدون داشتن کوچکترین چشم داشتی(حتی اُخروی)
    واقعا
    قابل ستایش ـه

سپاس
    673
    از این کاربر 2,122 بار در 177 پست سپاس گزاری شده

سلام جا داشت با امیر طهماسبی هم مصاحبه میکرد....زیرنویس هاش حرف نداره.
    در مجموع دم همه بچه های زیرنویس کار درد نکنه.

7. 22 کاربرِ زیر از H a M i D بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    711
    از این کاربر 989 بار در 161 پست سپاس گزاری شده

با سلام و تشکر از تمام دوستان مترجم،چرا دستمزدی بابت این ترجمه های معرکه که بعضیشان جددا"وقت گیراست از ما اخذ نمیشود؟در صورتیکه از روی این زیرنویسها کپی میشه و در بعضی از سایتهاتا پرداخت نکنیدویاعضونباشید امکان پذیر نخواهد بود.حسن اینکار دو جانبه است!زیرا اگر هزینه زیرنویسی پرداخت شود دوستان سریالی را نیمه کاره رها نمیکنند و مارادرخماری آن قرار نخواهند داد.بهر صورت کار شما دوستان مترجم حرف نداره و در واقع کارتان فرهنگی است.
    ارادتمند تمام دوستان:فریدساجدی

9. 4 کاربرِ زیر از FARID_S بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

Say hello to Darkness
    سپاس
    2,103
    از این کاربر 3,810 بار در 359 پست سپاس گزاری شده

عشق به فیلم و سریال و آهنگ میتونه یک فرد رو مجنون کنه و اگر اون شخص عاشق زبان شیرین انگلیسی باشه ، وارد این وادی پر زحمت میشه . واقعا برای تمام مترجمان چه باسواداش چه کم تجربه هاش احترام زیادی قائلم به این دلیل که واقعا کار سختیه و باید از زندگیت به نحوی بزنی تا بتونی کار رو آماده کنی . دوستانمون چه زمان هایی پشت سیستم با دقت نشستند و با عشق و بدون چشم داشت مالی کار هارو برای ما ترجمه کردند . فقط اینو به افرادی که با صنعت ترجمه آشنا نیستند بگم هر پروژه دوستان (اگه یکنفره ترجمه نکنه) بالای سه ساعت شده اونم با فاکتور گرفتن غلط گیری و موارد بعدش . متاسفانه شاغل بودن و دانشجو بودن نزاشت در این وادی با این انجمن مجنون به فیلم و سریال همکاری بیشتری کنم ولی از همشون تشکر میکنم که زحمات بسیاری در این زمینه کشیدند

11. 18 کاربرِ زیر از KOOROSH بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

کیشلو پرانگز
    سپاس
    688
    از این کاربر 4,753 بار در 640 پست سپاس گزاری شده

ممنون از میکادوی عزیز بابت این پست. راستش به نظر من بیشترین ضربه به حرفه ی ترجمه زیرنویس رو همین مسائل مالی میزنه چون اکثر دوستانی که تو این زمینه به نهایت کیفیت کارشون میرسن بعد از مدتی انگیزشونو از دست میدن و احساس بطالت می کنن.مترجم های زیادی تو همین انجمن بودن که کارشون به معنی واقعی بی نظیر شده بود ولی الان به جای اینکه از تجاربشون لذت ببریم ،کاملا فاصله گرفتن و باعث شده که خیلی از کارهای خوب رو بدون زیرنویس در شان کار داشته باشیم.برای نمونه همین سریال شرلوک که این قسمتشو بیشتر از ده دقیقه نتونستم تحمل کنم که با زیر نویس ببینم.

جای خالی نوژن عزیز هم به شدت حس میشه توی این لیست . برای من got به دو سیزن قبل و بعد از ترجمه ی نوژن تقسیم میشه.اما افسوس که نوژن هم شامل افرادی شد که بالا توضیح دادم
    It was the best of times, it was the worst of times
    it was the age of wisdom, it was the age of foolishness
    it was the season of Light, it was the season of Darkness
    it was the spring of hope, it was the winter of despair
    we had everything before us, we had nothing before us
    we were all going direct to Heaven, we were all going direct to Hell

13. 8 کاربرِ زیر از prongz بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

Smoke WeeD EvEryDaY
    سپاس
    1,907
    از این کاربر 13,614 بار در 1,062 پست سپاس گزاری شده

نقل قول نوشته اصلی توسط prongz نمایش پست ها
    ممنون از میکادوی عزیز بابت این پست. راستش به نظر من بیشترین ضربه به حرفه ی ترجمه زیرنویس رو همین مسائل مالی میزنه چون اکثر دوستانی که تو این زمینه به نهایت کیفیت کارشون میرسن بعد از مدتی انگیزشونو از دست میدن و احساس بطالت می کنن.مترجم های زیادی تو همین انجمن بودن که کارشون به معنی واقعی بی نظیر شده بود ولی الان به جای اینکه از تجاربشون لذت ببریم ،کاملا فاصله گرفتن و باعث شده که خیلی از کارهای خوب رو بدون زیرنویس در شان کار داشته باشیم.برای نمونه همین سریال شرلوک که این قسمتشو بیشتر از ده دقیقه نتونستم تحمل کنم که با زیر نویس ببینم.

جای خالی نوژن عزیز هم به شدت حس میشه توی این لیست . برای من got به دو سیزن قبل و بعد از ترجمه ی نوژن تقسیم میشه.اما افسوس که نوژن هم شامل افرادی شد که بالا توضیح دادم
    همیشه پای مسائل مالی وسط نیست که اگر اینطور بود جامعه ی آماری مترجمین حال حاضر هم باید بشدت افت میکرد
    من همیشه ایمیل دوستانی که در ابتدا یا انتهای اثری که ترجمه کرده بودن, مینوشتن رو یادداشت میکردم و در اولین فرصت با یه ایمیل ازشون تشکر میکردم
    بعد مدتی که خیلی هاشون دیگه ترجمه نمیکردن ازشون که میپرسیدم اکثرشون یه جواب داشتن "زندگی واقعی دیگه فرصتی رو نمیزاره برای ترجمه"
    هر کدوم بنوعی درگیر زندگی شدن , یکی متاهل شد یکی کنکور ارشد داد و ...(حیف که نمیشه اسم برد)

بنظرم بی انصافیه که بخوایم بگیم مسائل مالی به ترجمه ضربه میزنه چون این دوستان از اول هم دنبال پول درآوردن از راه ترجمه نبودن

15. 11 کاربرِ زیر از Luca Brasi بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین