برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 از مجموع 10
    سپاس
    16,105
    از این کاربر 12,950 بار در 502 پست سپاس گزاری شده

فیلم کوتاه خرابه ای در یک ذهن

>> فیلم کوتاه "خرابه ای در یک ذهن "سومین فیلم کوتاهی ست که دوستم آقای کمیل گلیج بعد از فیلمهای کوتاه "پرسه " و "اختلاط "ساخته اند.
    دانلود فیلم جدید ایشان : http://www.aparat.com/v/QL2Xp
    امیدواریم فیلم را ببینید و نظرات و نقدهایتان را بعنوان یک مخاطب خاص یا عام سینما، درباره این فیلم و مسیری که دوست کارگردانمان در پیش گرفته اند، به حضور رسانید.منتظر نظرهای شما دوستان عزیز هستیم و در کمترین زمان ممکن سعی می کنیم پاسخگوی نقدهای شما نیز باشیم.
    تاپیک فیلم کوتاه اختلاط: http://tvworld.info/showthread.php?t...483#post218483
    تاپیک فیلم کوتاه پرسه : http://tvworld.info/showthread.php?t...599#post214599

کاش زندگی فست فوروارد داشت
    سپاس
    3,436
    از این کاربر 11,190 بار در 388 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : فیلم کوتاه خرابه ای در یک ذهن

سلام به مارلون عزیز دیروز فیلم کوتا دوستمون آقای گلیچ رو دیدم وقت نشد تا الان که بیام نظرمو بگم.نسبت یه فیلم قبلی ایشون " اختلاط " با فیلم بهتری از لحاظ میزانسن روبه رو بودیم سکانس های فیلم به خوبی انتخاب شده بود زاویه دید و قاب بندی شخصیت ها و محیط اطراف به طور کامل درفیلم قرار گرفته بود، فیلمبرداری با خلاقیت انتخاب شده بود،تاتیل فیلم با طرح گرافیکی زیبایی تلفیق شده بود.انتخاب موسیقی متن خیلی زیبا و متناسب با سکانس های فیلم به کار گرفته شده بود.از طرفی بار معنایی فیلم و جهان بینی کارگردان در این فیلم نسبت به کار قبلی بنظرم سنگین تر شده بود من خودم در درک داستان و پیدا کردن نتیجه گیری مشکل داشتم،متوجه آغاز فیلم شدم اما پایان فیلم و بعضی سکانس ها مثل اون قسمت که دو بازیگر یک نوع دوئل را برگذار کردند متوجه نشدم چی شد. در کل در این فیلم جدید نقاط فنی فیلم نسبت به کار قبلی پیشرفت چشمگیری داشت.در مورد داستان کمی موضوع سخت تر شده بود
    فدات

سپاس
    525
    از این کاربر 815 بار در 67 پست سپاس گزاری شده

سلام

من زیاد به فیلمسازی و فیلمبرداری و ... وارد نیستم
    اما از اونجایی که سالهاست فیلم میبینم و توی جزئیات دقیق میشم چند تا نکته در مورد این فیلم کوتاه مینویسم
    البته متاسفانه من بیشتر از اینکه قوت فیلم رو ببینم ضعفهای فیلم رو میبینم ولی سعی میکنم انصاف رو رعایت کنم

+ شروع فیلم که با جمله ای بعنوان چکیده داستان و نمای باز بسیار زیبا از دریاچه (یا رودخونه یا ..) بود عالی بود .. همینطور موسیقی متنش که روی تصویر نشسته بود (اما به نظر میرسید کاملا با استفاده از فیلم 21گرم ایناریتو این چند دقیقه ساخته شده بود)

- نمای بسته ای از مرغ دریایی رو زیاد نپسندیدم چون مثل چندین سکانس دیگه در فیلم ، سوژه کاملا در مرکز تصویر قرار داره و کار رو غیر حرفه ای کرده (معمولا عکاس ها و فیلمبردار های آماتور همیشه سوژه رو در مرکز قرار میدن) این مورد توی سکانس های مختلفی تکرار شد : سکانس قاب عکس، دوش و .. (که البته نمای روشن کردن کبریت از این قضیه مستثنی بود و سوژه کاملا به جا در مرکز تصویر دیده میشد)

- کلوز آپ های فیلم هم کادر بندیشون مبتدیانه س (البته به نظر بنده حقیر) مثل کلوز آپی که از وسایل فیلمبرداری گرفته شده یا صحنه ای که بازیگر فیلم (در دقیقه 2:36) کنار فَنس فلزی قدم میزنه ؛ کاملا کادر به اندازه قد بازیگر انتخاب شده و کمی کار رو مبتدیانه نشون میده

+ اما در صحنه بعدی که قراره از دید بازیگر نگاه کنیم (دقیقه 2:43) کادر زیبایی انتخاب شده (هرچند کلا در طول فیلمبرداری ، ارتفاع دوربین کمی بالاست و اگر ارتفاع دوربین کمی پایین تر تنظیم میشد صحنه های زیبا تر میشد)

- در مورد نور پردازی باید بگم درسته که این فیلم غیر حرفه ای و ساده ساخته شده اما میشد نور پردازی های داخلی رو بهتر انجام داد و یا در موقع تدوین فیلم اختلاف های نور پردازی بین صحنه های داخلی و بیرونی رو یه دست تر کنید. صحنه های فیلم بخاطر نور پردازی کاملا از هم جدا هستن و هر جا کات خورده بیننده کاملا شروع و پایان هر کات رو میبینه (موضوعی که در فیلم های حرفه ای به خوبی رعایت میشه و خیلی وقتا بخاطر شباهت نور پردازی ، بیننده تا چند ثانیه متوجه تغییر لوکیشن نمیشه)

- استفاده از رنگ و آب دادن به صحنه هایی (مثل ساحل در دقیقه 3:25) بوسیله برنامه تدوین ، کاملا صحنه هارو غیر طبیعی کرده

- دقیقه 3:58 (صحنه روشن کردن آتش) ، باز هم ارتفاع دوربین بالاست ... اگر دوربین پایین تر میبود وقتی بازیگر سرشو رو به عقب میبرد نوری که از پایین به صورتش میتابید رو میدیدیم ولی این اتفاق نیفتاد
    ضمن اینکه میشد در این سکانس؛ کمی سرعت فیلم رو پایین بیارید تا صحنه زیبا تر بشه

- دقیقه 4:24 هم کادر بندی ، ارتفاع دوربین و نور پردازی (با توجه به سفید بودن دیوار ها و بازتاب نور) خوب نبود

- ثابت بودن دوربین برای مدت زیاد در بعضی سکانس ها (مثل دقیقه 4:20 تا 4:53) هر چند شبیه کارای جیم جارموش میشه اما برای یه فیلم کوتاه و برای سکانسی با محتوای پایین زیادی و خسته کننده س

- دقیقه 4:55 هم دوباره سوژه وسط تصویره با کادر ضعیف (شاید اگه دوربین یه حرکت خیلی جزئی و گردشی در بعضی از این صحنه ها داشت فیلمبرداری خیلی حرفه ای تر و سکانس ها تاثیر گذار تر میشد)
    و نور پردازی ای که توی تمام سکانس های داخلی بدون تغییر بوده (میشد بعضی از سکانس ها با نور متفاوت تری باشه .. مثلا با اضافه کردن نور بالای سر و کم کردن نور محیط ، حالت شب ایجاد بشه و با نور شدید تر و مستقیم تر حالت روز)

+ اغلب صحنه های خارجی خوب هستن و به نظر میرسه که دست فیلمساز و فیلمبردار باز تر بوده

- تکرار صحنه آتش (دقیقا از ادامه سکانس قبلی آتش که کات خورده بود) با همون زاویه کمی کار رو تکراری کرده بود
    میدونم که برای این کار فقط یه دوربین داشتید اما میشد صحنه های ساده ای مثل این رو از دو زاویه فیلمبرداری کنید و در تدوین استفاده کنید (این تکرار در سکانس جمع کردن وسایل دوباره دیده شد

+ تصویر برداری ها از دقیقه 9:13 تا 10:50 بهترین صحنه های فیلم بودن

در کل برای یه فیلم کوتاه غیر حرفه ای ، دقایق و سکانس های خوبی شاهد بودیم

سعی کردم نکات مثبت و منفی رو با (+) و (-) در ابتدای جمله مشخص کنم
    امیدوارم از حرفام نوشتم دلخور نشید

4. 17 کاربرِ زیر از mahdi206 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    16,105

6. 15 کاربرِ زیر از Marlon Brando بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

I'm a fucking loser
    سپاس
    14,002
    از این کاربر 2,237 بار در 167 پست سپاس گزاری شده

میخوام یه نظر کلی درباره این سه تا فیلمی که از جناب گلیج دیدم بگم درسته که هر سه فیم ایشون روی کاغذ خوب بنظر میومدن ولی به عنوان یک فیلم خیلی بد بودند چون چیزی که این دوستمون به عنوان فیلمنامه مینویسه فقط یک کانسپتِ برای همین که وقتی وارد مدیوم سینما میشه من بیننده نمیفهمش و این مشکل , فیلم به فیلم نه تنها کم نشده بلکه بیشتر شده و این جا به نقطه اوج خودش رسیده و این خیلی بده که بیینده بعد از دیدن فیلم بره حرفای کارگردانو بشنوه و ببینه چی میخواسته بگه درسته توی این فیلم فیلمبرداری و قاب بندی و استفاده از موسیقی خوب بودند اما وقتی فیلم الکنِ هیچکدوم از اینا به چشم نمیاد و اون صحنه دوئل که فضاسازی خوبی داشت ( بهترین صحنه توی سه فیلم ) هم حیف میشه

8. 16 کاربرِ زیر از AMIRREZA RV بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    16,105

10. 15 کاربرِ زیر از Marlon Brando بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    16,105

12. 16 کاربرِ زیر از Marlon Brando بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

In God We Trust
    سپاس
    2,514
    از این کاربر 6,602 بار در 633 پست سپاس گزاری شده

منم نظرمو به عنوان یک بیننده عام با اجازه اساتید میگم ،

از همون ابتدا آدم میخوره تو ذوقش کسی که با ذهن خودش درگیره و آروم قرار نداره و با خودش حرف میزنه این مدلی نیست که

این دوست عزیزمون بازی میکردن (البته توقعی هم نبود) بازی درونی خیلی سخته فقط یک نفرو سراغ دارم این لحظات رو عالی

در میاره( فروتن در فیلم شب یلدا)،

فیلم نامفهومه به قول یه بنده خدایی میخواد

مسئله بزرگی بگه ولی نمیدونه چطور و چگونه،که قابل دیدن و فهمیدن باشه اتفاقا دیروز داشتم فیلم کوتاهی به نام Share.2015

میدیدم با اینکه نه زبانش فارسی بود و نه هیچ ارتباطی بین من

و موضوع فیلم بود با اینحال دیدنش جالب بود ، البته همون با عث شد توجهم به این تاپیک جلب بشه .....

امیدوارم دوستمون با کار های بیشتر تجربه اش بره بالا و پیشرفت کنه .. شاید یک هومن سیدی دیگه ظهور کرد
    J.J. Abrams
    Lost-Cloverfield-10 Cloverfield Lane-Super 8

14. 10 کاربرِ زیر از hamed224 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

حافظه دستان من پر شده از دامان تو
    سپاس
    293
    از این کاربر 4,218 بار در 329 پست سپاس گزاری شده

قبل از اینکه بخوام نظرمو در مورد این فیلم کوتاه بگم و یه نقد کوچکی داشته باشم ؛ اول یک چند تا نکته مثبت بگم و بعد شروع کنم ؛ اصولا دلم میخواد فیلم های کوتاه ببینم چه خارجی و چه ایرانی ؛ چون فیلم کوتاه برای اندیشیدن و دانش ذاتی سینما به نظر من خیلی مفیده و خیلی تجربه گر هست ؛ یعنی الهاماتی که شاید توی فیلم بلند داستانی و سینمایی باشه توی یک فیلم کوتاه کوچک و جمع جور میتونه آدم دریافت کنه و همین نکته مثبتی باشه واسه یادگیری ؛ و مساله اساسی در فیلم کوتاه هم تجربه گرایی ذاتی اون هست ؛ چون عملا فیلم کوتاه نه در داخل سینما پخش میشه و نه کسی واسش صف میکشه .

ولی خب در مورد کارگردان محترم این فیلم کوتاه و تجربه سومشون باید عرض کنم که قابل تامل هست در مواردی ؛ یعنی فیلم سومشون به نظرم توی یک مواردی توانسته اشتباهات کوچک و جزئی که قبلا داشته رو برطرف کنه و این خیلی خوبه ؛ مثلا در فیلمبرداری کیفیت بهتر شده و ریتم و جلوه بصری دیده شده ؛ در نماها و قاب ها نسبت به فیلمهای قبل خوب بسته شده و این نشون دهنده رشد فیلمساز هست ؛ استفاده از موسیقی متن یاری دهنده خیلی از صحنه ها هست و باید گفت که فیلمساز تلاش برای ارتقا کیفی فیلم کرده ؛ و خوبه که کارگردان کلوز آپ و لانگ شات و مدیوم شات رو درک کرده ؛ هرچند بار و معنای لانگ شات ومدیوم شات ها توی مواردی خیلی روی موضوع فیلم تمرکزی نداره ولی در حد یک فیلم کوتاه بسنده شده ؛ اما مساله کجاست ؟ و چرا باز هم در فیلم سوم ما با فیلم کوتاه همراه نمیشیم ؟ واقعا دوست دارم بدونم کارگردان این رو احساس میکنه که فیلم گنگ هست .
    یعنی چی ؟ یعنی خود فیلم اون چیزی که موضوعیت فیلم هست رو به ما نمیده .

مثلا : بازیگر نقش اول با خودش حرف میزنه و ما نمیدونیم دلیل این نوع رفتار و آشفتگی چیه ؟ در مدیوم سینما قانون اینه که ما بدونیم و پشت زمینه چرایی موضوع رو داشته باشیم ؛ بیننده باید بدونه چرا در فیلم شخصیت اول با خودش درگیره ؟ و چه اتفاقی افتاده که اینطور شده ؟ هرچند درگیری شخصیت هم بیشتر جنبه نمایشی پیدا میکنه و احساس واقعی بودن رو نمیده اونچنان .

و بازهم به رسم 2 فیلم قبل ؛ کارگردان مبنا رو روی مشکل درونی گذاشته و این بده ؛ چرا ؟ چون اگر فیلمساز در ورطه این نوع تفکرات و قالب فیلمسازی بیوفته مطمنا دیر بیرون میاد ؛ 2 فیلم قبل همون شخصیت همون مشکلی داشت که در فیلم سوم داره تنها تفاوت توی فضاسازی هست ؛ و این درجا زدن هست ؛ و کارگردان هنوز به داستان و محوریت شخصیت نرسیده ؛ کارگردان عزیز تلاش کرده دست بزاره روی ایده هایی که درونی هست اما واسه تجربه گرایی به نظرم جذابیت نداره .
    جالبه این مدت جشنواره فیلمهای 100 ثانیه ای هست و بعضی از اثر هارو میبیند که واقعا قابل توجه هست ؛ و واقعا توی 100 ثانیه کارگردان توانسته یک داستان رو کامل شرح بده و این به شدت نشون از کارگردان های نوظهور و خوش ذوق داره .

اما در فیلم کوتاه خرابه ای در ذهن باز هم ما داستان نداریم ؛ چرایی و دلیل نداریم ؟
    مثلا چرا شخصیت اول آشفته هست ؟ اصلا به خودش چی میگه ؟ و چرا به دوستش یه حرفایی میزنه که ما متوجه نمیشیم ؟ ولی بعد میفهمیم یه دوئل هست ؟ و چرا اصلا دوئل ؟ و اصلا چرا دوستش کشته بشه ؟ و چرا چراهایی که بی نتیجه و الکن در فیلم میمونه .

من مثلا واسم سوال هست استفاده از این همه جامپ کات چه چیزی رو واسه فیلمساز به دست میاره ؟ تنها نفعی که داره فیلمساز دستش بازه و پشت هم جامپ کات هارو قرار میده ؛ و این خیلی بده ؛ در سینما باید مسیر و حرکت و پیش برد داستان کاملا نشون داده بشه ؛ درسته جامپ کات یک تکنیک هست ولی فقط توی داستان های موازی و داستان های پر از کشش با شخصیت های متنوع لازمه و بهتره روش سخت رو امتحان کنیم تا از روش های ساده و راحت .

من به شخصه صحنه دوئل لب دریا رو دوست داشتم ولی ای کاش توی این صحنه کارگردان ظرافت به خرج میداد ؛ دقیقا توی این صحنه میتونست از خوب بد زشت الهام بگیره ؛ چون توی صحنه دوئل اصولا روی کلوزآپ ها تمرکز میشه ؛ ولی مشکل دوئل از قبل برمیگرده ؛ یعنی بدون دلیل و استدلال و منطق این دو نفر جلو دریا وارد دوئل شدن ؛ به نظرم همین فرم و دوئل لب دریا یک مدیوم سینما هست که به شدت هم مدرنیته و قابل توجه هست ولی اساس باید درست باشه که تبدیل بشه به احساسی که مخاطب لذت ببره از اون اثر .
    ولی ظرافت نداشتن کارگردان توی یه چیز جزیی مثلاصدای شلیک نشون داده میشه ؛ صدای شلیک به شدت بد هست خیلی راحت میشد یه صدای شلیک واقعی رو اثر گذاشت ؛ نه صدای یه ترقه .

مشکل اساسی من با فیلم و کارگردان نداشتن داستان و دیالوگ هست ؛ و این رو میگم به شخصه دلم میخواد واسه اثر چهارم کارگردان روی داستان و شخصیت و درام کار کنه ؛ توی 20 دقیقه یا 30 دقیق با یک داستان جذاب یک درام جالب کار بشه و از این درونگرایی افراطی که در فیلم هست بیرون بیاد . واقعا بنمایه فیلم که فیلمنامه هست حتی 6 ماه کاربشه میتونه یک اثرکاملا متفاوت رو عرضه کنه . چون عملا این 3 تا فیلم کارگردان هیچ بن مایه فیلمنامه ای نداره و ایده پردازی هست . و این به شدت بده .

اینجور که معلومه کارگردان خودش هم بازی میکنه ؛ به عنوان یک بازیگر به نظرم ؛ کارگردان باید تلاش کنه از بازیگر استفاده کنه تا خودش بازی کنه ؛ خیلی از بازیگرای تئاتر توی همون شهر هست که میشه استفاده کرده به عنوان شخصیت مرد و شخصیت زن ؛ و خیلی خوب از کشش و اکت بازیگر های نوظهور تئاتر توی قالب فیلم استفاده کرد ؛ چه بسا که روی باورپذیری مخاطب اثر بزاره ؛ به شخصه بازیگری کارگردان و شخصیت دوم رو قبول ندارم و به شدت حس و حال واقعی رو نداره .

با اینکه فیلمبرداری نسبت به کارهای قبل بهتره ولی کلوز آپ ها رو صورت کمه ؛ توی فرم و درونمایه شخصیت ها که مبنا ترس و ناراحتی و غم و آشفتگی و امثالش هست نیازمند کلوزاپ هایی هست که احساس درونی شخصیت رو بیشتر نمایان کنه .

در آخر آرزوی موفقیت برای فیلم بعدی و اینکه مطمنا اگر از داستان و فیلمنامه خوب استفاده بشه و همچنین بازیگر های بهتری کار بشه میتونه پیشرفت بهتری در آینده حاصل بشه و کارگردان آماده بشه برای برداشتن گام های بلندتر .

16. 11 کاربرِ زیر از New_Sense بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    16,105

18. 13 کاربرِ زیر از Marlon Brando بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :