برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 از مجموع 19
    IM PATHETIC
    سپاس
    63,406
    از این کاربر 90,380 بار در 4,552 پست سپاس گزاری شده

Twin Peaks : بحث و تبادل نظر پیرامون فصل سوم سریال

در این تاپیک می‌توانید پیرامون فصل سوم سریال Twin Peaks که پخش آن در در هجده قسمت از بیست و یکم ماه می 2017 (دوشنبه اول خرداد 96) از شبکه Showtime آغاز می گرددد بحث و گفتگو کنید. لطفا اگر می‌خواهید در مورد قسمت خاصی بحث کنید، در ابتدا عنوان قسمت موردنظرتان را بیان کنید تا دیگران متوجه بحث شما بشوند، و از اسپویل شدن مطلب برای دوستانی که هنوز قسمت مورد نظر را ندیده اند، جلوگیری شود. در موارد ضروری استفاده از تگ اسپویلر را نیز مد نظر قرار دهید.

I dont care how long I gonna live. whether it's in a week or twenty years, there's horrible pain and sadness ahead

سپاس
    764
    از این کاربر 3,553 بار در 374 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : Twin Peaks : بحث و تبادل نظر پیرامون فصل سوم سریال

2قسمت اول رو دیدم.. چقدر خوب که همون حس و حال و فضای سریال حفظ شده. چقدر همه بازیگران پیر و چاق شدن!!!! اون دختر که قبلن توی کافه بود و آخر قسمت دوم برشگت رو به سختی تشخیص دادم. کوپری که باب کنترلش میکنه رو اصلن دوست ندارم . به شدت با شخصیت اصلی خود کوپر فرق داره.
    در کل توی قسمت اول سوال های زیادی رو مطرح کرد و توی همون قسمت دوم خیلی سعی کرد که ارتباط برقرار کنه و اتفاق های زیادی که افتاد. خوبیش اینه که 18 قسمت وقت هست و خیلی خوب و با خوصله میشه همه چیز رو تعیین تکلیف کرد.

پ.ن: فقط اون کلانتر قبلی توی این قسمت نبود. ازش خیلی خوشم میومد.

3. 16 کاربرِ زیر از smh2011 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    16,105
    از این کاربر 12,950 بار در 502 پست سپاس گزاری شده

>> دومین اپیزود از سیزن 3ام هم چند ساعت پیش دیدم.کاملا روند سریال نسبت به فصل های اول و دوم که حول شهر تویین پیکس بوده تغییر کرده و بین شهرهای آمریکا در حال جا به جا شدن یه طورایی برام یاد اور "فارگو"یی که سورئال اش کردند.به نظرم سریال مزیت های خاصی نسبت به رقبای جدید اش داره که اونرو از بقیه سریال ها بهتر جلوه میده:
    - سریالی که تقریبا بیست سال پیش ساخته شده و کارگردان تقریبا بواسطه فصل های قوی قبلی نیاز به شخصیت پردازی نداره.
    - پس از گذر سال ها حس نوستالژیک در طرفدارنش ایجاد میکنه.
    - و کارگردان بسیار بزرگی پشت سریال قرار گرفته.
    این سه مورد و موارد دیگه ایی که من ازش میگذرم فضا زیادی به کارگردان میده تا او بتونه راه های زیادی برای پیشبرد هدف اش در پی بگیره و چه کسی بزرگتر از "لینچ" که این هدف به ثمر بنشونه.
    به نظرم حتی این دو اپیزود از سیزن ها قبلی این سریال به مراتب سورئال تر هستند و واقعا به مانند یک پازل اند که مخاطب باید با صبر و حوصله اونها کنار همدیگه قرار بده اما نکته ی بعدی که ممکن برای بعضی ها بد جلوه بده پیر شدن خیلی از شخصیت هاست به دلیل گذشت 26 سال,که اونهم به نظر با چند قسمت و عادت کردن به اونها و همینطور اضافه شدن شخصیت های جدید و جوان که تا به حال کمتر تو این دو اپیزود دیدیم بر طرف بشه.
    امیدوارم سریال همینطور زیبا جلو بره و ما رو تو دنیای خودش غرق کنه در پایان متن ام با یک جمله به پایان میرسونم:
    تنها یک دیوانه میتواند دنیایی همچون "تویین پیکس" را خلق کند.دنیایی که در ان تنه ایی درخت پیشگویی می کند,مردی قد بلند راهنماییت می کند و مردی کوتاه قد برایت می رقصد در راهرویی که هیچگاه پایانی ندارد!

5. 15 کاربرِ زیر از Marlon Brando بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    3,975
    از این کاربر 3,112 بار در 322 پست سپاس گزاری شده

یعنی تخیل تا چه اندازه
    تا ایپزود 4 که نه خوشم اومد نه چیزی از اتفاقات این فصل دستگیرم شد.وقتی خود کارگردان اعتراف میکنه که بعد از فصل یک توی ادامه روند سریال دچار بزرگترین اشتباه دوران حرفه ای خودش شده ، چرا باید همین روال توی این فصل ادامه پیدا کنه ؟ رسما این 4 قسمت هیچی نداشت برای من به جز یه سری صحنه های خسته کننده و ازاردهنده.
    من موندم رو چه حسابی توی جشنواره کن اینهمه تحویلش گرفتن و بعد از اتمام پخش 2 قسمت تماشاچیا 5 دقیقه ایستاده تشویقش کردن
    البته این نظر شخصیه منه که هرچی خاطره خوب داشتم رسما به فنا رفت میدونم با توجه به قسمت های زیادی که مونده برای قضاوت زوده ولی من خیلی انتظارم از دیوید لینچ بیشتر از اینا بود.

7. 3 کاربرِ زیر از bayani بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    2,000
    از این کاربر 1,263 بار در 152 پست سپاس گزاری شده

این فصل از اون چیزی که انتظار می رفت سورئالش بیشتره منم چیزی دستگیرم نشد...باز فکر می کردم این سیزن کوپر بر میگرده توین پیکز و بقیه داستانا همونجا قراره دنبال شه...این چند اپیزودی هم که پخش شد زیاد از جو سریال خوشم نیومد امیدوارم مابقی قسمتا کوپر از این مشنگی و گیجی در بیاد و برگرده توین پیکز
    پ.ن: لینچ مشکل شنوایی داره یه جاهایی با صدای بلند حرف می زنه یه جاهایی هم آروم حرف می زنه...من نفهمیدم قضیه چیه

9. 4 کاربرِ زیر از eric بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

Israel Hands
    سپاس
    26,418
    از این کاربر 86,415 بار در 9,070 پست سپاس گزاری شده

چقدر خوب بود. چهارتا اپیزودش رو یک روزه دیدم.

یه جا خونده ام که نوشته فیلمنامه این 18 قسمت کلا 400 صفحه است. اگه با فرمول یک دقیقه=یک صفحه حساب کنیم میبینیم که بقیه اپیزودها هم همینطوری خواهد بود، سکانس‌های بلند بدون دیالوگ که اکثرشون هم بدون موسیقی هستند. نمونه اش سکانس باکس شیشه ای و سکانس ابتدایی قسمت سوم که بسیار مرموز بود. پس اگه از روند فصل جدید خوشتون نمیاد، امید به تغییرش نداشته باشید.
    تا اینجا که همه چیز عالی بوده. سوال های زیادی مطرح کرد که خیلی هاشون جواب داده نمیشن. شخصیت های دوست داشتنی سریال برگشتند، فقط متاسفانه مایکل اندرسون (the man from another place) برنمیگرده که به جاش این درخت رو کاشتند.
    به شدت منتظر اپیزودهای بعدی هستم

نقل قول نوشته اصلی توسط eric نمایش پست ها
    پ.ن: لینچ مشکل شنوایی داره یه جاهایی با صدای بلند حرف می زنه یه جاهایی هم آروم حرف می زنه...من نفهمیدم قضیه چیه
    آخر اپیزود چهارم سمعک اش رو تو آخرین level میذاره تا بتونن زمزمه کنند و حرف بزنند، برای اینکه کسی صداشون رو نشنوه.

11. 15 کاربرِ زیر از Chandler Bing بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    3,975
    از این کاربر 3,112 بار در 322 پست سپاس گزاری شده

هشت قسمت از فصل سوم گذشته و هنوز هیچ کدام از اتفاقات و روایت کلی داستان مشخص نیست. اصلا معلوم نیست شخصیت ها کی هستن از کجا اومدن ربطش چیه !
    داستان از کجا شروع شده به کجا داره میره ، کلا نامفهوم
    انگار دیوید لینچ حسابی زده به سرش
    توی عمرم فصلی به این بی سر و تهی ندیده بودم.من نمیدونم چطور میخواد اخر کار جمعش کنه از بس تخیلی و نا پیوسته هست.
    اهالی و شخصیت های دوست داشتنی Twin peaks هم که اصلا هاله ای ازشون بغیر از کوپر توی سریال هستن و کلا به فراموشی سپرذه شدن.
    چی فکر میکردیم چی شد !

13. 3 کاربرِ زیر از bayani بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    344
    از این کاربر 3,340 بار در 158 پست سپاس گزاری شده

برخلاف بعضی از دوستان که شاکی هستن از وضعیت سریال؛ من اتفاقاً خیلی خیلی راضی هستم تا اینجای کار!

فی الواقع معتقدم سریال یه سر و گردن از فصل اول و دومش بالاتر هست. فوق العاده‌ـست! وقتی قسمت هشتم رو می‌دیدم، باورم نمیشد دارم یه قسمت از یه سریال تلویزیونی می‌بینم! این کار در ابعاد سینمایی انجام شده بود!

در مورد قسمت هشتم، موافقم که هیچ چیزی نداشت؛ در عین حال معتقدم که همه چیز داشت!

درسته که داستان در قسمت هشتم خیلی جلو نرفت؛ ولی متوجه شدید با چه حقایقی در مورد این سریال مواجه شدیم؟

حقایقی که قبلاً داخل کتاب The Secret History of Twin Peaks خونده بودیم.

لینچ از قسمت اول تا همین قسمت هشتم، ما رو داشت آماده می‌کرد تا یه چنین وقایعی رو بهمون نشون بده!

به پوستری که توی اتاق "گوردِن" نصب شده دقت کنید:

همه چیز از همین انفجار هسته‌ای شروع میشه.

سکانسی که مرثیه‌ای بود برای قربانیان هیروشیما!

سکانس‌هایی که یادآور اون دروازۀ ستاره‌ای 2001: ادیسۀ فضایی شدند.

قطرات بارانی که به سمت بالا سرازیر شدند تا ساده‌ترین قوانین طبیعت رو زیر سؤال ببرند.

همۀ این تصاویر و صداها برای چی بودن؟ تا یه چیزو نشون بدن. هرج و مرج!

هرج و مرجی که بشر به وجود آورده و بر هرج و مرج طبیعت تأثیر گذاشته و باهاش ترکیب شده!

اون آدمای عجیب و غریب که قیافه‌ـشون سیاه شده بود، اونا از جای دیگه نیومده بودن! اونا از همین‌جا بودن. چطوری انقدر عجیب و غریب شدن؟ شاید تأثیر همون انفجار اتمی بوده باشه.

همونطوری که یه موجود عجیب و غریب (قورباغۀ بالدار سوسک مانند خزندۀ چندش آور!) از همون محل انفجار به وجود اومد.

تولد "باب" در اثر همون انفجار اتمی، از کثافت‌ترین مَتریال موجود (همون حباب‌های کثیف رو میگم که از بینی اون انسان بدون صورت خارج میشد).

در مقابل، تولد ایدۀ "لارا پالمر" جهت مقابله با "باب" رو شاهد بودیم.

فضای مورد علاقۀ "دیوید لینچ" رو شاهد بودیم. همه‌ـش دوس داشت فضای دهۀ 50 رو یه جوری بگنجونه، و بالاخره تونست!

قسمت هشتم، مهیج بود، ترسناک بود، تاریک بود، مبهم بود، هنری بود!

با اینکه هیچ پیشرفتی در داستان اصلی نداشت، ولی پیدایش خیلی چیزا رو مشخص کرد. برای همینه که میگم، هیچ چیز نداشت و همه چیز داشت!

در نوشته های بعدی‌ای که در این تاپیک خواهم داشت، به خیلی از جزئیات این قسمت اشاره می‌کنم. اگه وقت داشتم، خیلی بیشتر توضیح میدادم و جزئیات بیشتر رو هم می گفتم. ولی بیان کردن یه چنین مسائلی خیلی سخته. جمع کردن همۀ اتفاقاتی که توی این قسمت افتاد و فکر کردن روش و به زبون آوردنش به طوری که چیزی رو از قلم نندازی واقعاً سخته!

15. 17 کاربرِ زیر از Samya بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    14
    از این کاربر 264 بار در 41 پست سپاس گزاری شده

کوپری که جای داگی هست واقعا دیدنش لذت بخش هستش و البته پارادوکسی که به رخ کشید برامون با اون حرکت سریع و گرفتن اسلحه از دست اون کوتوله و باز هم کمک از بالا رسیده به کوپ برای اینکه بتونه زنده بمونه تا در طرف دیگه این هرج و مرج بوجود اومده تعادل بین اون و کوپر شرور برقرار باشه تا فرصتی بشه کوپر شرور بمیره و برگرده به تالار قرمز ...
    به شخصه قسمت 8 رو ولی اصلا نپسندیدم ... فکر کنم خیلی از این فضاها رو میشد در دیالوگ هایی برای بیننده به تصویر کشید تا ... به هر صورت یکی از دوستان مطلب خوبی رو گفت این فصل سوم تلفیقی از twin peaks و فارگو سورئال شده هستش ...

2 تا سوال کلیدی داشتم ... یکی چرا حرکت در دنیای برزخ یا همون تالار قرمز به نوعی خاص هست و چرا صداها در اون متفاوت هست هستش ؟ آیا نویسنده / کارگردان داره اشاره به مطلبی تاریخی و مذهبی میکنه ؟ کسی از این مطلب اطلاعی داره ؟

17. 6 کاربرِ زیر از threeFX بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    344
    از این کاربر 3,340 بار در 158 پست سپاس گزاری شده

نقل قول نوشته اصلی توسط threeFX نمایش پست ها
    کوپری که جای داگی هست واقعا دیدنش لذت بخش هستش و البته پارادوکسی که به رخ کشید برامون با اون حرکت سریع و گرفتن اسلحه از دست اون کوتوله و باز هم کمک از بالا رسیده به کوپ برای اینکه بتونه زنده بمونه تا در طرف دیگه این هرج و مرج بوجود اومده تعادل بین اون و کوپر شرور برقرار باشه تا فرصتی بشه کوپر شرور بمیره و برگرده به تالار قرمز ...
    به شخصه قسمت 8 رو ولی اصلا نپسندیدم ... فکر کنم خیلی از این فضاها رو میشد در دیالوگ هایی برای بیننده به تصویر کشید تا ... به هر صورت یکی از دوستان مطلب خوبی رو گفت این فصل سوم تلفیقی از twin peaks و فارگو سورئال شده هستش ...

2 تا سوال کلیدی داشتم ... یکی چرا حرکت در دنیای برزخ یا همون تالار قرمز به نوعی خاص هست و چرا صداها در اون متفاوت هست هستش ؟ آیا نویسنده / کارگردان داره اشاره به مطلبی تاریخی و مذهبی میکنه ؟ کسی از این مطلب اطلاعی داره ؟
    تویین پیکس از همون اول ویژگی های سورئال/فانتزی/رازآلودی/جنایی رو در خودش داشته. شاید فارگو به نوعی تحت تأثیر این سریال توسعه پیدا کرده باشه؛ همینطور که خیلی از سریال های دیگۀ امروزی، الگویی از Twin Peaks هستند. ولی قطعاً سبک تویین پیکس، یه سبک متفاوت هست که همیشه ویژگی های خوبش رو حفظ کرده. به شخصه هیچ سریال تلویزیونی‎ای رو ندیدم که این ریسک رو بکنه، و یه قسمت کامل رو به یه سری سکانس ها و برداشت های سورئال تخصیص بده.
    در نوع خودش حرکتی بی نظیر و منحصر به فرد بود. اگرچه خیلی ها رو مأیوس کرده بود، ولی خب کم کم توی این قسمت های آخر دلایل نمایش اون سکانس ها رو داریم می بینیم.

من سعی می کنم بر اساس شواهدی که داخل خودِ سریال هست، این بخش رو براتون توضیح بدم؛ اگه جایی گنگ یا نامفهوم بود، بهم بگید تا بیشتر توضیح بدم.

قبل از اینکه وارد خودِ منطق تویین پیکس بشم، اول یه سری مقدمه میگم، که شاید چندان مرتبط نباشه به سریال، ولی دونستنش خالی از لطف نیست.

می دونید که توی دنیای واقعیِ ما، فعلاً 3 بُعد فیزیکی وجود داره. حالا 1 بُعد نخودی هم اون وسط هست میشه 4 بُعد خط، سطح، فضا و زمان. این چیزی هست که از لحاظ علمی حداقل میشه گفت اعتبار بیشتری نسبت به بقیۀ نظریه ها داره.

اما نظریه های دیگه ای (مثل نظریۀ کالوزا-کلین، نظریۀ ابر ریسمان و ...) معتقدن بُعدهای پنجم، ششم، و ... هم وجود داره. طبق نظریۀ ابر ریسمان و بنا بر نظریۀ سازگاری، فضا-زمان می‌بایست حداقل 10 بُعد (6+3+1) داشته باشه.

اینطور گفته میشه که اینکه ما فقط 3 بُعد فضا رو می‌بینیم، میتونه دو دلیل داشته باشه:

1. بُعدهای دیگه در یه اندازۀ خیلی کوچیکی فشرده شدن.

2. ممکنه دنیایِ ما روی یه "ساب منیفولد سه بعدی" که به فارسی "زیرچندگونای سه بعدی" یا "زیر خمینۀ سه بعدی" معنی میشه، وجود داشته باشه که متناظر با یه پوسته (Brane) باشه و همۀ ذرات شناخته شده و گرانش و ... توی اون محصور شده باشن.

دقت کنید، من اصلاً در مورد نظریۀ "اِم" صحبت نمی کنم. صرفاً خواستم یه مقدمه ای داده باشم که اگه در مورد بُعدهای مختلف جهانی صحبت کردم، یه نفر نیاد بگه این چرا خزعبلات به هم می بافه می خوام بگم خیلی از این موارد به لحاظ تئوری وجود دارند، ولی با تصورات ما و اون مواردی که توی داستان ها و فیلم ها و ... می‌خونیم و می‌بینیم، زمین تا آسمون فرق می‌کنن

بریم سراغ منطق سریال؛

توی تویین پیکس، غیر از 4 بُعدی که در بخش بالایی بهشون اشاره کردم، دو مکان استثنایی وجود داره، که گفته میشه این دو مکان، هر کدوم یه بُعد متفاوت جهانی هست. اسم یکی از این ابعاد، Black Lodge هست و اسم اون یکی White Lodge. این دو بُعد از طریق یه اتاقی، به اسم "اتاق قرمز" یا "تالار قرمز" به همدیگه متصل هستند.

Black Lodge (لژ سیاه - مکان شر و تاریکی)، بُعدی هست که در اون تاریکی و شَر هست. White Lodge (لژ سفید - مکان روشنایی و نیکی)، بُعدی هست که در اون روشنایی و نیکی هست.

عشق کلید دَرِ ورودی لژ سفید هست. ترس کلید دَرِ ورودی لژ سیاه هست.

البته مفهوم لژ سیاه و سفید رو به همین راحتی نمی‌تونیم در موردش صحبت کنیم؛ نمیشه به راحتی گفت سفید نماد نیکی و روشنایی هست و سیاه نماد شر و تاریکی. مفهومش خیلی مشابه "یین و یانگ" هست. یه جورایی بر اساس همون هست. این دو لژ از هم جدا نیستند، بلکه مکمل همدیگه هستند. روشنایی بدون تاریکی معنایی نداره.

پرسش سؤالاتی مثل "چرا پردۀ اون مکان قرمز هست؟"، یا "چرا کفِ زمین اون مکان به شکل زیگ زاگ سیاه و سفید هست؟"، یا سؤالاتی از این دست، عملاً بیهوده‎ـست. چون این دنیای دیوید لینچ هست. دیوید لینچ بارها از این نمادها قبل و بعد از تویین پیکس توی آثاری که ساخته استفاده کرده. در واقع اغلب آثاری که دیوید لینچ می‌سازه، توی همون دنیایی اتفاق می افته که خودش خلق کرده. از اولین فیلم لینچ تحت عنوان "کله‌پاک‌کن" گرفته تا آثاری مثل "مخمل آبی"، "بزرگراه گمشده"، "جاده مالهالند"، "اینلند امپایر".

پرسیدید که چرا توی لُژها زبانی که باهاش صحبت می‌کنن متفاوت هست؛ چرا نوع حرکت خاص هست؟

همونطور که می‌دونید، توی لُژها، صحبت کردن به شکل "برگردان" صورت می گرفت. یعنی واج‌ها و آواهای کلمات و عبارات به صورت برعکس گفته می‌شدن. همچنین حرکت ها هم به شکل برعکس بود.

این حرکات در واقع وام گرفته از Heyoka هست. (برای اطلاعات بیشتر، Heyoka رو به یه صفحه از یه کتابی که در ادامه توضیح میدم لینک کردم؛ ستون سمت چپ، پایین صفحۀ 203 و ستون سمت راست، بالای صفحۀ 203 میتونید در موردش مطالعه کنید.)

کتاب بالا که بهش لینک کردم، دانشنامۀ شمن‌باوری (شمنیسم) هست. شمنیسم‌ها معتقدند که با استفاده از یه سری رسوم و سنت های خاص میتونن به "بُعدهای دیگۀ جهان" برن.

حالا Heyoka که یه نوع یا نسخۀ خاص یا متفاوت شمن‌ها به حساب میان، همۀ کارهاشون رو برعکس انجام میدن! حرکاتشون برعکس هست، حرف زدنشون برعکس هست، و قس علی هذا

قصد دیوید لینچ از وام گرفتن از حرکات و عقاید این قشر و قبیله، این نبوده که به چیز خاصی اشاره کنه. صرفاً میخواسته دنیایی که خلق می‌کنه کاملاً ناشناخته و ناآشنا نبوده باشه. مخاطب نمونه هایی از اون دنیایی که دیوید لینچ ساخته رو قبلاً دیده باشه و باهاش آشنا بوده باشه. به عبارتی برای این کار از تکنیک Known-to-Uknown استفاده کرده.

19. 12 کاربرِ زیر از Samya بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین