برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 از مجموع 11
    سپاس
    344
    از این کاربر 3,340 بار در 158 پست سپاس گزاری شده

می‌خواین سری جدید Twin Peaks رو ببینین ولی سری قدیمی رو ندیدین؟

مدتی میشه که سری جدید سریال Twin Peaks شروع شده، و خب خیلی‌ها نمیدونن که قضیه چی به چی هست و حق هم دارن!

سریالی که حدوداً 27 سال پیش شروع شده، و الان بعد از این همه مدت میخواد دوباره به نمایش در بیاد و اون پایان نفس‌گیری که حدود ربع قرن پیش به جا گذاشته بود رو ادامه بده.

اگه حوصلۀ دیدن سری قدیمی این سریال رو ندارین و میخواین سری جدید رو ببینین و دوس دارین بدونین داستان از چه قراره، جای درستی اومدین! اینجا قراره تموم اتفاقاتی که تا الان برای Twin Peaks افتاده رو به صورت خلاصه براتون بگم.

اولین نکته‌ای که لازم هست بدونید اینه که این سری جدید، فصل سوم این سریال هست. پس ساخت دوبارۀ سریال نیست؛ از گذشته قرار نیست چیزی به شما نشون بده. قراره داستان رو از همون جایی که تموم کرده بود (بهتره بگم ناتموم گذاشته بود) ادامه بده.

حالا چرا این تاپیک رو زدم؟ مگه قاعدۀ دیدن هر سریال یا هر فیلمی این نیست که مثل بچۀ آدم بریم بشینیم خودمون از اول ببینیمش؟

پاسخم به سؤال بالا 100% بله هست. در مورد این سریال هم دارم میگم؛ اگه وقت و حوصله دارین و با کارهای دیوید لینچ آشنایی دارید، حتماً سریال رو از اول ببینید. حالا اگه ندیدین و میخواین سری جدید رو ببینین، دنیا به آخر نرسیده. این تاپیک واسه همینه!

مسأله اینه که وقتی برای اولین بار بشینیم این سریال رو ببینیم، شاید نتونیم اصلاً باهاش ارتباط برقرار کنیم و بعد از دیدن قسمت اول کلاً بی‌خیالش بشیم یا حتی نذاریم قسمت اول تموم بشه! همون نیم ساعت اول که دیدیمش بی‌خیالش بشیم و بذاریمش کنار!

چرا؟ چون سریال نسبتاً قدیمی هست؛ من و شما که الان داریم بهترین سریال‌های تلویزیونی رو توی این سال‌ها می‌بینیم برامون سخته که دیگه بخوایم یه سریال دهۀ 90ـی رو ببینیم.

خیلی از دوستان نظرشون بعد از دیدن اولین قسمت از این سریال به این شکل بوده که مثلاً "داستانش مثه داستان سریالای آبکی ترکی شبکۀ جـِم هست! کلیشۀ به تمام معنا!" یا "بازیگری و کارگردانی در پایین ترین سطح ممکن هست" یا "فاجعه‎ـست" و...!

شخص خودم هم همینطور بودم. اما قسمت سوم از فصل اول همه چیز رو برام عوض کرد. دیگه بازی بازیگرا اذیتم نمی‌کرد؛ دیگه حفره‌های داستانی اونقدر تو چشمم نبود؛ اون موقع بود که فهمیده بودم برای چی به این سریال میگن شاهکار! واقعاً در زمان خودش شاهکاری بوده و به نظرم هنوزم هست!

این سریال در زمان خودش طرفدارای زیادی رو هم داشته، و هنوزم داره. البته به مرور زمان محبوبیتش کم شده، ولی چیزی از ارزش‌هاش کم نشده فصل دوم از حدود قسمت دهم تا هجدهم، به دلایلی این اُفت محبوبیت رخ میده.

اما این سریال، در صنعت تلویزیون تاریخ‌ساز میشه. شاید بشه گفت صنعت سریال‌های تلویزیونی، به قبل از Twin Peaks و بعد از Twin Peaks تقسیم میشن. خیلی از سریالای محبوب و قدرتمند امروزی، وام‌دارِ Twin Peaks هستند.

فصل اول هشت قسمت بود، فصل دوم 22 قسمت؛ بعد از اون یه فیلمی ساخته شد تحت عنوان Twin Peaks: Fire walk with me!

اون فیلم در واقع پیش‌درآمدی بر سریال هست. اما به این معنی هم نیست که فیلم رو اول ببینید، و بعد سریال رو. اگه سریال رو ندیدین، پیشنهاد می کنم سراغ فیلم نرید. چون برای دیدن فیلم لازم هست که شخصیت‌ها رو بشناسید، تا حدودی داستان رو بدونید که بتونید با فیلم جلو برید.

خب؛ مقدمه کافیه! بریم سراغ سریال!

اول از شهر تویین پیکز (قله‌های دوقلو) و کلیات سریال بگم:

- شهر تویین پیکز در ایالت واشنگتن هست و در جنوب مرز کانادا قرار داره. جمعیتش یه کمی از 50.000 نفر بیشتره.

- بخش ابتدایی سریال در مورد یه دختر دبیرستانی خوشگل و محبوب و معروف به اسم "لورا پالمر" هست که به شکل بی‌رحمانه‌ای کُشته شده!

- وقتی "لورا" داشته کُشته می‌شُده یه دختر دیگه به اسم "رونِت پولِسکی" باهاش بوده که تونسته فرار کنه. این دختر که شدیداً دچار ضربۀ روحی و روانی شده بوده، وقتی فرار کرده، سرگردون میشه و مرز ایالتی رو رد می‌کنه و وارد ایالت آیداهو میشه. برای همین رسیدگی به پروندۀ این قتل فدرالی میشه. یعنی از حالت محلی خارج میشه.

- به همین منظور، مأمور ویژه‌ای از سمت FBI به اسم "دیل کوپر" برای رسیدگی به این پرونده به تویین پیکز فرستاده میشه. این مأمور هیچ همکاری نداره، ولی از طریق یه دستگاه ضبط کوچیک با دستیار خودش به اسم "دایان" ارتباط برقرار می‌کنه و در واقع براش پیام میذاره.
    "دیل کوپر" شدیداً باهوشه و روش‌های خاص خودش رو برای حل مسائل داره! مثلاً برای حل بعضی از معماها، به خواب‌هایی که می‌بینه اکتفا می‌کنه و بر اساس رؤیاهاش و تعبیری که از رؤیاهاش داره، روند پرونده رو جلو می‌بره.

- زیر ناخن "لورا پالمر" یه کاغذ کوچیک پیدا می‌کنن که روش یه حرف نوشته شده. "دیل کوپر" متوجه میشه که این اولین قتل این قاتل نبوده؛ در واقع متوجه میشه که با یه آدم‌کش زنجیره‌ای روبرو هست. چون که نمونۀ این قتل رو قبلاً دیده. یک سال قبل، یه قتلی نزدیکی‌های تویین پیکز برای یه روسپی رخ میده به اسم "ترسا بنکس".
    در مورد ترسا بنکس توی فیلمی که بعد از سریال ساخته شده، بیشتر توضیح داده میشه.

- طی همین جریانات مشخص میشه "لورا" اون قدیسه‌ای نبوده که اهالی تویین پیکز فکر می‌کردن. فی‌الواقع ایشون یه دوست پسر داشتن به اسم "بابی"؛ در عین حال لورا با یه پسر دیگه به اسم "جیمز" رابطه داشته. البته "بابی" و "جیمز" تنها کسایی نبودن که "لورا" باهاشون رابطه داشته. همینطور که داستان جلو میره مشخص میشه نصف جمعیت شهر از حضور ایشون در شهر به شکل‌های مختلفی مستفیض می‌شدن
    ایشون معتاد به کوکائین هم بودند. در عین حال، در اوقات فراغت در خانۀ عفافی (که مالک اون دوست پدر لورا بوده) به شغل شریف روسپی‌گری مشغول بودند.

- طی این داستان، مظنون کم نداریم:

• "بابی" و "جیمز" میتونن مظنون باشن. عاشق لورا بودن
    • "لئو" و "ژاک" که داخل تویین پیکز به نوعی ساقی مواد هستند. جفتشون با لورا روابط Friends with Benefits داشتن
    • "بِن هورن"، همون دوست پدر "لورا" که صاحب اون خانۀ عفاف هم هست. یه جایی میگه عاشق لورا بوده
    • "دکتر جاکوبی" که روان پزشک لورا بوده و در عین حال عاشق لورا بوده
    • "هارولد اسمیث" که یک شخص منزوی هست و عاشق لورا بوده
    • "جوسی پاکارد" که صاحب یه کارخونه هست و مظنون به قتل شوهرشم هست. گرچه بعداً مشخص میشه شوهرش زنده‌ـس. معجزه‌ـس که عاشق لورا نبوده. شاید روابط زَنازَن دهۀ 90 خیلی عُرف نبوده. باور کنید اگه الان این سریال از اول ساخته میشد، اینم عاشق لورا می‌بود به نوعی.
    • یه شخص مو بلندی به اسم "باب" که فقط در تصورات و رؤیاها دیده شده. (در ادامه در موردش صحبت می کنم)
    • یه شخصی که فقط یه دست داره به اسم "مایک".

- در قسمت هفتم از فصل دوم (به نظر من یکی از بهترین قسمت های این سریال بوده)، مشخص میشه که "لورا" توسط پدر خودش کشته شده بوده. پدر خودش هم "لیلند پالمر" وکیل "بِن هورن" هست. در عین حال مشخص میشه چندین سال بوده که "لورا" توسط پدر خودش مورد تجاوز قرار می‌گرفته. البته ظاهر داستان اینطوری هست. یعنی ظاهراً پدرش مسؤول قتل و تجاوز بهش بوده. ولی داستان چیز دیگه‌ای هست.

قضیه اینه که پدر لورا، یعنی "لیلند"، مورد تسخیر یه روح قرار گرفته بوده. اون روح اسمش "باب" بوده. "باب" همون شخص موبلندی هست که بعضیا اون رو فقط در تصورات و رؤیاشون دیدن. در واقع این "باب" بوده که لورا رو با تسخیر کردن جسم پدرش به قتل رسونده و فی‌الواقع پدرش بی‌گناه بوده. در واقع همین "باب" که در کالبد "لیلند" بوده، "ترسا بنکس" رو هم کشته بوده. همین "باب" در کالبد "لیلند" دخترعمۀ "لورا"، یعنی "مدلین" رو که شدیداً شبیه لورا بوده رو هم کشته.

لیلند در حالی که عکسی از باب به دست داره.

- وقتی که لیلند بازداشت میشه و مشخص میشه که روح باب در کالبدش قرار داره، باب از کالبد لیلند خارج میشه و لیلند رو می‌کُشه. بعدش هم به یه منطقۀ متافیزیکی‌ای میره به اسم لژ سیاه (The Black Lodge). ورودی این لژ بین یه سری از درختای جنگل تویین پیکز هست. داخل این لژ سیاه یه فضایی هست که به "اتاق قرمز" معروفه.

- حالا که پروندۀ لورا پالمر تا حدودی قضیه‌ـش حل میشه، خود "دیل کوپر" تحت بازجویی FBI قرار میگیره. دلیلش هم اینه که "کوپر" طی همون تحقیقات در مورد پروندۀ لورا یه جاهایی خارج از حوزۀ خودش شده بوده و خودش رو درگیر یه سری مسائلی داخل کانادا کرده بوده.
    البته نهایتاً از تمامی اتهاماتی که علیه‌ـش مطرح شده بود، برائت پیدا می‌کنه.
    ولی در همین زمان، یه مسألۀ دیگه پیش میاد! انتقام سخت "ویندُم اِرل" از دیل کوپر!

- ویندم اِرل، سابقاً همکار کوپر بوده. کوپر هر چی که یاد گرفته رو از همین ویندُم اِرل یاد گرفته. ویندُم اِرل بهش یاد داده که چطوری به مأمور کاربلد FBI باشه. چند سال قبل از قضیۀ لورا پالمر، کوپر و اِرل یه مأموریت داشتن. مأموریتشون این بوده که از یه شاهد حفاظت به عمل بیارن. این شاهد یه خانمی به اسم "کرولاین" بوده که کوپر هم دست بر قضا عاشقش شده بوده. کوپر که عاشق کرولاین بوده، چون توی حال و هوای عاشقی بوده و خیلی حواسش جمع نبوده و آمادگی کامل هم نداشته، نمیتونه به درستی از "کرولاین" محافظت کنه و کرولاین کشته میشه. در عین حال، خودِ کوپر هم مورد شلیک گلوله قرار میگیره و ویندُم اِرل هم دیوونه میشه چرا؟ چون کرولاین همسر ویندُم اِرل بوده
    کوپر بعد از این قضیه متوجه میشه که ویندُم اِرل از جریان عشق بین کرولاین و خودش خبر داشته؛ برای همین به این قضیه مظنون میشه که احتمالاً نقشۀ قتل کرولاین رو خودِ ویندُم کشیده باشه و خودِ ویندُم کرولاین رو کشته باشه. بعداً مشخص میشه ظِنّی که داشته درست بوده و تمامی این مسائل بخش های کوچیکی از نقشۀ بزرگ ویندُم اِرل بوده.

- حالا ویندُم اِرل به خاطر همین اتفاقاتی که خدمتتون عارض شدم، برگشته تا انتقامش رو از کوپر بگیره اما این تنها چیزی نیست که ویندُم میخواد. میخواد به "لژ سیاه" هم دسترسی پیدا کنه. حالا چطوری ویندُم از این لژ سیاه با خبر شده؟ کاشف به عمل اومد که این "لژ سیاه" یک مسألۀ فوق سرّی بوده که تحت یه پروژه‌ای به اسم "کتاب آبی" داشته روش تحقیق میشده و ویندُم ارل هم از اعضای محقق این پروژۀ محرمانه بوده.
    این پروژه ای که دارم میگم البته واقعی هستا! یعنی همچین پروژه‌ای واقعاً وجود داشته.

- با استفاده از یه سری الهاماتی که به کوپر میشه، و یه سری نقاشی‌هایی که داخل یه غاری به اسم "غار جغد" پیدا میشه و مشخص میشه این نقاشی‌ها به شکل نقشۀ شهر تویین پیکز هستن، و با استفاده از یه سری داده‌های نجومی و عددی و از این حرفا، مشخص میشه که محل ورودی "لژ سیاه" در محوطۀ 12 تا درخت هست و تنها راه ورود به این "درگاه"، اینه که در زمان مشخصی در مکان مشخصی قرار بگیری، و یکی از این دو احساس کلیدی رو هم داشته باشی؛ یکی از این دو احساس، ترس افراطی هست و اون یکی عشق افراطی.

- اِرل تصمیم میگیره که از مسابقۀ دختر شایستۀ تویین پیکز سوء استفاده کنه و برندۀ این مسابقه رو بدزده و با استفاده از اون شخصِ خاص نقشه‌ـش رو عملی کنه.
    برندۀ این مسابقه یه خانمی هست به اسم "اَنی"؛ این خانم که پیش‌خدمت یه رستوران محلی هست رو 5-6 قسمت آخر فصل دوم می‌بینیم. چون به تازگی از یه صومعه فرار کرده و قصدش این بوده که به تمدن برگرده در این مدت، کوپر هم یه دل نه صد دل عاشقش شده بوده.

اِرل همین خانمی که تصویرش بالا هست رو میدزده، از ترسش استفاده می‌کنه تا وارد "لژ سیاه" بشه. کوپر هم اِرل رو تعقیب می‌کنه و با استفاده از عشقی که به "اَنی" داره وارد لژ سیاه میشه.

- داخل لژ سیاه، کوپر، با "اِرل" و "باب" مواجه میشه. "باب"، "اِرل" رو می‌کُشه. کوپر یه لحظه دچار یه جور ترس خاصی میشه و همین ترس باعث میشه که روحِ کوپر به دو بخش تقسیم بشه. روحِ خوب کوپر (که ما می‌شناسیمش) و روحِ بدِ کوپر.

هر دوی این روح ها شروع می‌کنن به دویدن که بتونن از لژ سیاه خارج بشن. چون فقط یکی از این دو روح میتونه توی دنیای واقعی باشه. نهایتاً می‌بینیم که هر دو میخوان خارج بشن ولی نمی‌فهمیم کدومشون بالاخره خارج شده. توی سکانس بعدی می‌بینیم که "اَنی" و "کوپر" هر دو بی‌هوش داخل جنگل (بین همون درختا) روی زمین افتادن.

- سکانس آخر، می‌بینیم که کوپر توی تختش هست، و بالای سرش هم کلانتر و دکتر هستن. اوضاعش خوب به نظر میرسه. در مورد "انی" سؤال می‌پرسه و متوجه میشه که "اَنی" رفته بیمارستان و حالش خوبه. بعد بلند میشه که بره دستشویی که دندون‌هاش رو مسواک بزنه.
    وقتی توی آینه رو نگاه می‌کنه، دیگه خودش رو نمی‌بینه، بلکه "باب" رو می‌بینه!

کاشف به عمل میاد که روحِ بدِ کوپر تونسته فرار کنه و علاوه بر اون مورد تسخیر "باب" هم قرار گرفته! این دیگه بدترین حالتی بود که میشد بهش فکر کرد!

این آخرین چیزی هست که ما می‌بینیم؛ کوپر سرش رو به آینه کوبیده و از سرش داره خون میاد، داره به شکل دیوانه‌واری می‌خنده، و انعکاسش در آینه "باب" هست. این همون Cliff hangerـی هست که بعضی اوقات به عنوان بزرگترین Cliff hanger تاریخ تلویزیون ازش یاد میشه و 27 سالِ آزگار هست که طرفدارای این سریال رو در بُهت و ماتم فرو برده

بله! اینم از Twin Peaks به طور خیلی خلاصه. البته خیلی مسائل و موارد رو مجبور شدم نگم تا پست خیلی شلوغ نشه. ولی سعی می‌کنم کم و بیش آپدیتش کنم و اطلاعات بیشتر رو در ادامه‌ـش بگم تا با بقیۀ شخصیت های سریال هم بیشتر آشنا بشید.

ولی کلیات قضیه همینی بود که عرض کردم. اگه همین اطلاعات رو داشته باشید، واسه دیدن فصل سوم به مشکلی برنمیخورید.

گرچه برای دیدن این سریال، لازم هست که حتماً با دیوید لینچ، فیلم‌هایی که می‌سازه، سبکش و مفاهیمی که به کار می‌بره (حالا بعضاً این مفاهیم سورئال هستند) آشنایی داشته باشید.

توی این کتاب مثلاً به یه سری جزئیاتی پرداخته شده، که خوندنش خالی از لطف نیست.

به روز رسانی 1: با شخصیت های داستان بیشتر آشنا بشید.

سپاس
    7,125
    از این کاربر 1,703 بار در 209 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : می‌خواین سری جدید Twin Peaks رو ببینین ولی سری قدیمی رو ندیدین؟

ممنون بابت تاپیک خوبتون .. من داشتم تو اینترنت سرچ می کردم که فهمیدم دو تا فیلم هم انگار داره این سریال .. اونا رو هم لازمه که ببینیم ؟
    سینه ام دکان عطاریست ... دردت چیست ؟

3. 3 کاربرِ زیر از afshin2014 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

Kenny McCormick
    سپاس
    556
    از این کاربر 2,665 بار در 282 پست سپاس گزاری شده

نقل قول نوشته اصلی توسط afshin2014 نمایش پست ها
    ممنون بابت تاپیک خوبتون .. من داشتم تو اینترنت سرچ می کردم که فهمیدم دو تا فیلم هم انگار داره این سریال .. اونا رو هم لازمه که ببینیم ؟
    یدونه داره
    Firewalk With Me
    که بله!باید ببینید بعد از فصل دوم
    Veezus

5. 6 کاربرِ زیر از EYE بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

تو نیکی کن و در دجله انداز!
    سپاس
    1,922
    از این کاربر 3,716 بار در 426 پست سپاس گزاری شده

من چند ماه قبل این سریال رو دانلود کردم... قسمت یک رو نتونستم تموم کنم دیلت کردم! نمی دونستم اینقدر قدیمیه!
    بعد فهمید میخوان فصل جدید بسازن... کلی افسوس دیلت کردنم رو خوردم
    الان پس برم فصل جدید رو ببینم! دیگه گیگ اضافه ندارم

7. 2 کاربرِ زیر از nosheh بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

Kenny McCormick
    سپاس
    556

یکی از ضربه هایی که تویین پیکس واقعا تو 2 فصل قبل میخورد و باعث میشد از یه شاهکار به عالی نزول کنه,همین روابط خاله زنکی ای بود که بالا هم بهش اشاره شد
    فضا رو بشدت تخریب کرده بود.اگه لینچ و فراست میخواستن مخاطب رو به همون جمله معروف "در تویین پیکس هیچکس بی گناه نیست" برسونن اصلا روش درستی رو انتخاب نکرده بودن.یا حداقل شیوه نشون دادن اون روابط خوب نبود,یعنی رومنس سریال یچیزی شبیه کارای فارسی وان و جم بود(که البته فضای اون سالا هم درش بی تاثیر نبوده.ولی خب از یه طرفم لینچ هنرمندی نیست که اجازه بده فضا و زمان روش تاثیر بگذارن.حالا اینجا چی شده که اینجوری شده...)
    اما این فصل حداقل این قسمتایی که پخش شده دیگه این مشکل رو به اون شکل شاهد نیستیم که سطح سریال رو بی شک بالاتر آورده
    نقل قول نوشته اصلی توسط Samya نمایش پست ها
    شخص خودم هم همینطور بودم. اما قسمت سوم از فصل اول همه چیز رو برام عوض کرد. دیگه بازی بازیگرا اذیتم نمی‌کرد؛ دیگه حفره‌های داستانی اونقدر تو چشمم نبود؛ اون موقع بود که فهمیده بودم برای چی به این سریال میگن شاهکار! واقعاً در زمان خودش شاهکاری بوده و به نظرم هنوزم هست!
    این بخش متن خیلی برام جالب بود!چون دقیقا از قسمت سوم بود که منم واقعا جذب سریال شدم :دی
    ورود کوپر به رد روم دقیقا جایی بود که به خودم گفتم تحمل دو قسمت معمولی ارزششو داشت
    Veezus

9. 4 کاربرِ زیر از EYE بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    344

نقل قول نوشته اصلی توسط afshin2014 نمایش پست ها
    نقل قول نوشته اصلی توسط EYE نمایش پست ها
    یدونه داره
    Firewalk With Me
    که بله!باید ببینید بعد از فصل دوم
    همونطور که خدمتتون عرض کرده بودم، من همه چیز رو به صورت کاملِ کامل توضیح ندادم، و فقط چیزای لازم رو توضیح دادم. گرچه در ادامه مواردی رو به عنوان موارد تکمیلی در پست های جداگانه قرار میدم و داخل تاپیک بهشون لینک میدم که مطالعه کنید. چون نمیخوام تاپیک خیلی شلوغ بشه.

اما در پاسخ به سؤال‌ـتون:

بعد از سریال، فیلمی میاد که حدوداً 2 ساعت و 15 دقیقه هست. این فیلم که به وقایع مربوط به 7 روز پیش از قتل لورا پالمر می‌پردازه، دیدنش از اهمیت بالایی برخوردار هست تا به یه سری از سؤالات بی پاسخ داخل سریال جواب داده بشه. در مورد این فیلم در یه پست جداگانه توضیح میدم.

ولی علاوه بر این فیلم، یه فیلم دیگه که 1 ساعت و 30 دقیقه هست هم اومد، که در واقع یه سری از صحنه های حذف شده و یه سری از نکاتی که توی فیلم و سریال از دست دادیم رو نشون میده. دیدن این فیلم 1 ساعت و 30 دقیقه، (به خصوص 10 دقیقۀ آخر اون) خیلی خیلی مهمه.

چون داخل سریال آخرین سکانسی که می‌بینیم خندۀ دیوانه‌وار کوپر هست و می‌فهمیم بدترین سناریوی ممکن رخ داده (یعنی روحِ بدِ کوپر از Black Lodge خارج شده و علاوه بر اون کالبدش توسط "باب" تسخیر شده)؛ اما چیز دیگه‌ای نمی‌بینیم.

اواخر اون فیلم 1 ساعت و 30 دقیقه‌ای، "اَنی" نشون داده میشه، به یه سری از نکات جالب اشاره میشه، و صحنۀ مربوط به خندۀ دیوانه‌وار کوپر هم به صورت کامل‌تری نشون داده میشه که باعث میشه جریان برامون واضح‌تر از اون سکانس پایانی سریال بشه.

پس دیدن این دو فیلم روی هم رفته، اهمیت بالایی در درک جزئیات داستان داره؛ ولی با این حال در کلیت داستان اونقدر تفاوتی ایجاد نمی‌کنه. برای همین میخوام در مورد این موضوعات به صورت کامل و با جزئیات بیشتر در نوشته‌های جداگانه‌ای صحبت کنم و به تاپیک اصلی لینک کنم.

11. 12 کاربرِ زیر از Samya بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    764
    از این کاربر 3,554 بار در 374 پست سپاس گزاری شده

به شدت تاپیک خوبی بود
    من تقربن 2 سال پیش 2فصل اول ر ودیدم و خیلی از ریزه کاری هاش رو یادم رفته بود.
    راچب اون روابط آبکی عاشقانه سریال هم یه توضیح بدم:
    توی زمانی که سریال ساخته شد کلن سریال های آمریکایی حرفی برای گفتن نداشتن و خلاصه اینجور بگم کع سریالای جم و فارسی وان از سریالای اون موقع خیلی خیلی بهتر بودن. خود منتقدها هم اینجوری میگن که سریال هارو کلن برای زن های خونه دار میساختن که در حالی که کار خونه میکنن ، با تلفن حرف میزنن بچشون هم داره گریه میکنه تلویزیون هم وشن باشه و یه چیزی ببینن. یعنی هدف سریال سازیشون این بوده. تا اینکه میرسه به سریال Twilight Zone و Twin Peaks.
    نکته ای که هست اینه که فصل اول سریال تقریبن فقط سوال مطرح میکنه و کمتر گره داستانی ای هست که باز میشه. تای 6-7 قسمت اول فصل دوم هم همین روند ادامه داره و سریال روند تقریبن ساختارشکنی رو دنبال میکنه ولی یهو از قسمت 10 به بعد سریال تبذیل میشه به همون روتین سریالای وقت آمریکایی. دلیلش هم مثل اینکه فشار مدیران شبکه abc به خالق سریال بوده که عام پسندتر کنه سریال رو. دقیقن توی همین قسمت ها هست که ماجراهای عشق و عاشقی به اوج خودش میرسه و حتی دیل کوپر هم عاشق میشه. ولی بازم توی 2 قسمت آخر دیوید لینچ سریال رو جمع میکنه و یه پایان آبرومند برامون میسازه. نکته دیگه ای هم که هست اینه که 27 سال فرجه بین فصل دوم و سوم یجور منطق داستانی هم داره. چون دیل کوپر وارد دژ سیاه که میشه توی آخرین لحظات لورا پالمر رو میبینه که توی گوشش میگه 27 سال دیگه میبینمت که میشه سال 2017.

پ.ن: دوستان سریال و کلن کارای دیوید لینچ جو و فضای خاص خودش رو داره که اگه تو اون حال و هوا قرار نگیرین اصلن نمیشه از کاراش لذت برد. پیشنهادم اینه که صبر کنین همه قسمت ها بیاد و همش رو پشت سرهم ببینین.

13. 11 کاربرِ زیر از smh2011 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    344

توضیحات مختصری در مورد شخصیت های این سریال:

سارا پالمر: همسر لیلند پالمر و مادر لارا پالمر؛ کسی هست که تونسته توی تصوراتش "باب" رو ببینه.

نکته: به هنگام شنیدن صداش، لطفاً تا حد امکان، میزان صدای دستگاه‌ـتون رو کم کنید. خیلی بد جیغ میزنه انصافاً بار اولی که بازی‌ـش رو دیدم گفتم نکنه داره شوخی می‌کنه؟ نکنه دارم یه جور Parody مسخره می‌بینم؟ بعد فهمیدم نخیر! گویا کلاً شخصیت و بازی طرف این شکلی‌ـه

آدری هورن: دختر بِن هورن هست که کلاً دختر شیطونی‌ـه "بن هورن"، هم که صاحب هتل و خیلی چیزای دیگه توی تویین پیکز هست. آدری یه زمانی حسابی عاشق کوپر میشه. ولی چون سن پایینی داره، کوپر دست رد به سینه‌ـش میزنه

شلی جانسون: پیشخدمت هست، همسر لئو هست، ولی با "بابی" هم رابطه داره. همون "بابی" که دوست پسرِ "لورا" بود.

نورما جنینگز: صاحب رستورانی هست که شلی داخلش پیشخدمته. خواهر "انی" هم هست. با "هنک" ازدواج کرده، ولی با "بیگ اِد"، عشق دوران دبیرستانش رابطه داره. بیگ اِد هم که صاحب یه پمپ بنزینه و یه زن بلانسبت خل و چل به اسم "نیدین" داره، که خانم واسه خودش سوپرمنی هست و توی یه مقطعی حتی فکر می‌کنه که بچه دبیرستانی‌ـه و 35 سالش نیس!

مایک نلسون: دوست پسر سابق "دانا"، که "نیدین" (زن بیگ اِد) وقتی میره دبیرستان، عاشقش میشه و با هم روابط خلاف شرع و عرف صورت میدن اصلنم خنده دار نیس. تا الان 90% شخصیت ها دارن به هم خیانت می کنن. حالا فهمیدین واسه چی میگم مورد انتقاد بعضی از دوستان قرار می گرفته به خاطر "جـِم" وارانه بودنش؟ که البته در این مورد هم در ادامه توضیحات تکمیلی ارائه می‌کنم

سرگرد بریگز: پدر "بابی" و یکی از اعضای سابق پروژۀ کتاب آبی. مشغول یه پروندۀ محرمانه‌ـست که به بررسی و تحقیق در مورد جنگل‌ها و درخت‌های تویین پیکز می‌پردازه.

اندی برنان: معاون کلانتر هست؛ یه کمی کندذهن میزنه، ولی خیلی شخصیت دوس داشتنی‌ای هست

لوسی موران: منشی و مسئول پذیرش شیرین عقل و دوس داشتنیِ کلانتری هست که توی فصل اول و دوم، با "اندی" رابطه داشت و ازش حامله هم بود. فصل سوم متوجه شدیم که با هم ازدواج کردن و یه پسر خل و چل تر از خودشون تحویل جامعه دادن

هاوک: معاون کلانتر هست؛ یک آمریکایی بومی (سرخ‌پوست) هست و در تعقیب کردن بسیار حرفه‌ای هست. همونطور که خیلی بومیان آمریکایی توی این زمینه مهارت دارن.

دانا هیوارد: بهترین دوست "لورا" بود، و وقتی که "لورا" به رحمت خدا رفت، با کسی که "لورا" عاشقش بود (یعنی جیمز) دوست شد و روابط خلاف عرف و اینا برقرار کرد. همون قسمت اول کاشف به عمل اومد، این همه مدت دانا و جیمز عاشق همدیگه بودن و "لورا" یه جورایی وسط عشق این دو قرار داشته. لازم به ذکر هست که "دانا" فصل اول و دوم سریال حضور داشت؛ برای فیلم سینمایی‌ای که ساخته شد از یه بازیگر دیگه به اسم "مویرا کِلی" استفاده کردن. توی فصل سوم هم که کلاً نیستش.
    در دنیای واقعی بازیگر "دانا"، یعنی "لارا فلین بویل" با "دیل کوپر" دو سالی رابطه داشتند.

دکتر هیوارد: پدر "دانا" بود که بازیگرش با اینکه در فصل سوم تویین پیکز برای لحظاتی حضور داشت، ولی چند ماه پیش دار فانی رو وداع گفت. خیلی پیر بود دیگه طفلی.

پیت مارتل: رئیس کارخونۀ چوب سازی هست (ولی صاحبش نیست)؛ اولین کسی بود که جسد لورا رو پیدا می کنه. خنده دار بازی می کنه. توی همون مایه های Parody و اینا که عرض کرده بودم. رفته رفته بهتر میشه البته.

کاترین مارتل: همسر پیت مارتل؛ با "بِن هورن" روابط غیر اخلاقی داره. برادرش "اندرو پکارد" صاحب کارخونۀ چوب سازی بود که در فصل اول می‌گفتن مُرده، بعد مشخص شد توسط همسرش "جوسی پکارد" کشته شده؛ بعد مشخص شد اصلاً نمرده و تمام این قضیۀ مُردنش و اینا، نقشۀ خودش بوده تا بتونه مچِ همسرش رو بگیره. داستان داره!

مارگارت: یه خانمی هست که همیشه یه کُنده دستش هست و با کُنده حرف میزنه. کُنده هم یه سری پیام‌های مرموزی رو بهش میده که در خیلی از جریانات توی سریال کمک می‌کنه. فقط خودش میتونه بفهمه که کُنده چی میگه.

کلانتر هری ترومن: برای کوپر مثل برادر میمونه. خیلی با هم دوست هستن! ضمناً این کلانتر عاشق "جوسی پکارد" زن سابق "اندرو پکارد" هست. متأسفانه بازیگرش در فصل سوم تویین پیکز حضور نداره (چون اعلام بازنشستگی کرد)؛ البته برای قضیۀ کلانتر در فصل سوم راهکارهای دیگه‌ای اندیشیده شد، که به نظرم خوب بوده تا الان.

مایک: مردی که یه دست داره؛ روح سرگردانی هست که سابقاً با "باب" میرفتن ملت رو می‌کشتن. ولی الان دنبال "باب" می‌گرده تا جلوی "باب" رو از کشتن بقیه بگیره. مایک یه جورایی نادِم هست.

غول: وارد رؤیاها و تصورات "کوپر" میشه و بهش الهاماتی رو میده. بابت اتفاقاتی که داخل تویین پیکز می‌افته (از جمله قتل لارا پالمر) سرنخ های بزرگی رو به کوپر میده. خیلی مرد خوب و مهربونی‌ـه

بازو: ایشون، که به The man from another place مشهور هستن، یه شخص قد کوتاهی هست که کت و شلوار قرمز پوشیده و اغلب اوقات می‌رقصه ضمن اینکه خیلی باحال حرف میزنه. البته نحوۀ صحبت کردنش، با یه تکنیک خاص ضبط و روی صداش قرار گرفته، که جالب توجه هست. توی این فصل (فصل سوم)، دیگه بازیگرش رو نمی بینیم. به جاش یه درخت کاشتن که جاش رو گرفته.
    حالا چرا اسمش بازو هست؟
    داستان اینه که زمانی که "مایک" با "باب" می‌رفتن ملت رو می‌کشتن، روی بازوی مایک نوشته شده بود "Fire, walk with me". "مایک" وقتی به راه راست هدایت میشه، بازوش رو قطع می کنه تا همۀ اون چیزایی که مربوط به "باب" و کشتن میشده رو از خودش دور کنه. اون بازو تبدیل میشه به همین شخصیت قد کوتاه که کت و شلوار قرمز می‌پوشه.

15. 10 کاربرِ زیر از Samya بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

Kenny McCormick
    سپاس
    556

نقل قول نوشته اصلی توسط smh2011 نمایش پست ها
    حظات لورا پالمر رو میبینه که توی گوشش میگه 27 سال دیگه میبینمت که میشه سال 2017.
    البته دقیق میگه 25 سال دیگه میبینمت که توی رویا ها هم ما کوپر رو پیر میبینیم!که برای 25 سال بعده.یعنی 2015
    البته این کنسلینگ سریال خیلی بهش کمک کرد بنظرم :دی
    دقیقا این قضیه 25 سال دیگه الان خیلی جالبه.چون دقیقا سریال داره 25 سال(+2 شو با ارفاق در نظر نمیگیریم) دیگه پخش میشه
    Veezus

17. 3 کاربرِ زیر از EYE بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

Winter Is Here
    سپاس
    1,802
    از این کاربر 5,673 بار در 611 پست سپاس گزاری شده

فصل اول رو دیدم. چیزی که توجه رو جلب میکنه بازی بازیگراست. زنا که فقط عشوه بلدن و مردا اصلا دیالوگ گویی بلد نیستن. تن صداها افتضاح هست. تازه آدم میفهمه مثلا چرا فلان بازیگر تو دوره خودش سوپراستار بوده تفاوتها کاملا مشخصه. و اینکه چقدر صنعت فیلمسازی تغییر کرده. چقدر تو این سی سال پیشرفت کردن.
    اما سریال واقعا ارزش دیدن رو داره. نمیدونم چرا تا الان عقب انداخته بودم
    موسیقی موسیقی موسیقی. عالی
    داستان هم به نظرم خوبه. ولی بخش ویژن خیلی خنده دار بود. اون موقع هنوز بلد نبودن انگار
    در کل با وجود این همه سال که از ساختش گذشته هنوز سریال ارزشمندی هست

19. 6 کاربرِ زیر از lady snow بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین