برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 از مجموع 6
    IM PATHETIC
    سپاس
    53,706
    از این کاربر 64,618 بار در 3,536 پست سپاس گزاری شده

G0dless : بحث و تبادل نظر پیرامون فصل اول

در این تاپیک می‌توانید پیرامون فصل اول سریال G0dless که انتشار اپیزودهای آن از بیست و دوم نوامبر 2017 (به وقت ایران:عصر چهارشنبه اول آذر ماه 96) از سوی سرویس Netflix آغاز می گردد بحث و گفتگو کنید. لطفا اگر می‌خواهید در مورد قسمت خاصی بحث کنید، در ابتدا عنوان قسمت موردنظرتان را بیان کنید تا دیگران متوجه بحث شما بشوند، و از اسپویل شدن مطلب برای دوستانی که هنوز قسمت مورد نظر را ندیده اند، جلوگیری شود. در موارد ضروری استفاده از تگ اسپویلر را نیز مد نظر قرار دهید.

I dont care how long I gonna live. whether it's in a week or twenty years, there's horrible pain and sadness ahead

2. 24 کاربرِ زیر از yaser63 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    229
    از این کاربر 2,427 بار در 129 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : G0dless : بحث و تبادل نظر پیرامون فصل اول

چند پارامتر باعث شدن که سراغ دیدنِ این سریال برم؛ اول از همه اینکه مینی سریال هفت قسمتی بود. یعنی کل قضیه قرار بود هفت قسمت طول بکشه. پارامتر دوم عنوان سریال بود؛ دلیلش رو در ادامه خدمتتون میگم! پارامتر سوم هم خلاصه داستانی بود که ازش خوندم.

الان که این مینی سریال رو تموم کردم، فکر می کنم کلاً این سریال پر از پارامترهایی بود که بتونه مخاطب رو به خودش جذب کنه. اگه ببینیدش، متوجه منظورم میشید.

سعی می کنم خلاصه نقاط قوت و نقاط ضعفش رو از دیدگاه خودم بگم.

اصلاً شبیه سریال ها یا مینی سریال هایی که معمولاً می بینیم نیست. بیشتر شبیه به یه فیلمِ خیلی طولانی هست.

بازیگرای فوق العاده عالی ای داره که انصافاً نقش هاشون رو به بهترین شکل ممکن به اجرا در آوردن. من از جف دنیلز، قبل از این مینی سریال، دو فیلم دیدم. Dumb and Dumber 1 و Dumb and Dumber 2! :دی

اصلاً نمیتونستم بپذیرم که این آقا:

همون Harry Dunne احمقی باشه که کلی باهاش خندیدیم:

در وصف نقش آفرینی این بازیگر، اگه کلاهی به سر داشتم، قطعاً به نشانۀ احترام بر میداشتم!

کارگردانی و فیلمبرداری این مجموعه هم دو نقطه قوت دیگه محسوب میشن.

اما یه مورد بود که من کلاً نتونستم باهاش تا آخر سریال کنار بیام؛ اونم داستانش بود. داستانش به طور کلی خوب بود، ولی نواقصی رو داشت که از این مینی سریال، با این سطح کیفی بالا، نمیشد پذیرفت و به نوعی غیر قابل قبول بود.

گفته بودم که یکی از پارامترهایی که من رو جذب این مینی سریال کرده بود، عنوان این مینی سریال بود. دلیلش به این قضیه برمیگرده که در ژانر وسترن، اصولاً با افرادی سر و کار داریم که ساکن ده و روستا هستن و اصطلاحاً بهشون Cowboy میگن. این آدما معمولاً آدمای مذهبی‎ای هستن. تعصب بیشتری رو اعتقاداتشون دارن. عنوان این مینی سریال و ژانرش پارادوکسی رو در ذهنم ایجاد کردند، که کنجکاوم کرد بدونم چه داستانی داره.

خلاصه داستانش هم در مورد شهر کوچیکی بود که ساکنانش فقط زن هستن. اینم یه پارامتر دیگه بود. کنجکاو بودم که چی شده که تموم ساکنای یه شهر کوچیک زن هستن؟ اونم توی مینی سریالی که ژانرش وسترن هست؛ همونطور که گفتم، حداقل در ذهن من وسترن با Cowboyهاش شناخته میشه!

خیلی ها به طولانی بودن و کِش دادن داستان و پُر دیالوگ بودنِ این مینی سریال نقد داشتن. من چنین نقدی نداشتم. به نظرم از این لحاظ همه چیز مناسب بود. شاید بخش هایی یه مقداری طولانی تر از حد انتظار نمایش داده شدن، ولی به طور کلی رضایت بخش بود و طوری نبود که واقعاً روی اعصاب باشه از این لحاظ.

تموم پارامترهای کلیشه ای یه وسترن رو هم میشد تقریباً توش پیدا کرد. هم سرخپوست داشت، هم کابوی داشت، هم دزد و قانون شکن، هم مرد قانون و هم سرباز.

اما رفته رفته، متوجه شدم گویا این مینی سریال، علاوه بر پارامترهایی که خدمتتون عرض کردم، پُر از پارامترهایی شده که بتونه مخاطب رو به هر نحوی جذب کنه. همۀ این پارامترها باعث شده بودن به نوعی حقایق دنیای غرب وحشی، اونطور که باید و شاید نمایش داده نشه.

مواردی که سعی کردن استفاده کنن تا هر مخاطبی رو به هر شکلی جذب سریال کنن رو به طور خلاصه خدمتتون عرض می کنم:

1. دیالوگ هایی که سرشار از شعارهای فمینیستی امروزی‎ـه؛ ولی به واقع در غرب قدیمی جایی نداشته.

2. گرایش ج*ن*س های موافق (میان خانم ها)، که به نظرم واقعاً مسخره بود. یعنی شخصاً برام غیر قابل قبول بود که در دنیای غرب وحشی، چنین چیزی رو ببینم. ولی خب به هر حال؛ تموم فیلم و سریالای امروزی، اینطوری هستن. یعنی اینطوری قصد جذب کردن مخاطب رو دارن.

3. طبق معمول؛ نمایش خشونت بیش از حد، کُشتن ناگهانی شخصیت هایی که بتونه دِلِ آدم رو به معنی واقعی کلمه به درد بیاره، برهنگی (خصوصاً در ناحیۀ بالا تنه) و ت*ج*ا*و*ز و امثالهم که اوایل GOT هم به همین شیوه قصد داشت مخاطب جذب کنه و موفق هم شد.

4. استفاده از قومیت های مختلف به میزان لازم! تا اونجایی که من در جریان هستم، در غرب وحشی، روابط سفیدپوستا و آمریکایی های بومی و آفریقایی آمریکایی ها انقدر دوستانه نبوده که نشون داده میشه. خیلی تلاش شده طوری روابط رو نشون بدن، که به هیچ قومیتی برنخوره و بتونن حداکثر مخاطب رو از تمومی قومیت ها جذب کنن.

...و خیلی کلیشه های دیگه!

ولی اگه همۀ این مواردی که گفتم رو نادیده بگیرید و فقط با هدف سرگرمی (واقعاً وسترن رو با این هدف باید دید)، بخواید این مینی سریال رو ببینید، انتخاب بی نظیری هست. پایان خوبی هم داره و همه جوره راضی نگهتون میداره. یعنی طوری ساخته شده که مخاطب رو راضی نگه داره. چون به معنی واقعی کلمه برای مخاطب و جذب مخاطب ساخته شده و مطمئناً مخاطب رو سرگرم می کنه.

به نظر من، امتیازی که الان داخل IMDb بهش داده شده (حدوداً 8.5)، امتیاز نسبتاً مناسبی هست. چون این مینی سریال کیفیت تولید بالایی داره (در حد یه فیلم سینمایی بلند)؛ در عین حال عوامل ساخت و بازیگری حرفه ای و فوق العاده ای داره که همین موارد هستند که انتظارات شما رو خیلی خیلی بالا میبَرَن.

کلام آخر: علی رغم کلیشه ای بودن یه سری موارد جزئی، اصلاً خسته کننده نبود. لذت بردم و در آخر هم میتونم بگم رضایت بخش بود.

4. 21 کاربرِ زیر از Samya بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

Winter Is Coming!!!
    سپاس
    186
    از این کاربر 385 بار در 62 پست سپاس گزاری شده

اون قسمت نقدت که علت موفقیت گات رو صحنه های جنسی دونستید نشون میده من و شما میلیادرها سال نوری بلحاظ ردک تلویریونی تفاوت داریم پس ضمن تشکر نمیتونم باقی مسایل رو هم راجع بع این مینی سریال معتبر بدونم

Winter Is Coming

6. کاربر زیر از iran9win بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده است :

سپاس
    159
    از این کاربر 566 بار در 104 پست سپاس گزاری شده

آقا جان، چه فکر میکنی؟ فکر میکنی تماشاگرای دنیا جذب این موارد نمیشن؟ حتما میشن! و سازنده ها هم میدونن. اظهار تاسف هم نیاز نیست چون جز این نیست!
    فکر میکنید مثلا مخاطبای آمریکایی GoT هیچ علاقه ای به دیدن اینجور محتوا ندارن؟ صددرصد در اشتباهی که اگه مخاطب نمیخواست ارائه هم نمیشد! فصل های بعد دیگه مخاطباش رو جمع کرده بود و از اونجایی هم که خیلی معروف شدش و یک حالت و پرستیژ سردمداری و اینها پیدا کرد دیگه کمش کرد.

و این استدلال که یک جمله توی یک متن غلطه پس بقیه اش هم غلطه! استدلالی ناصحیح و سهل انگارانه است؟

وجود و در واقع اشباع فیلم ها و سریال ها از مفاهیم فمینیستی و انحرافات جنسی هم بر عموم کسایی که محصولات هالیوود و عموما آمریکایی رو دیدن واضحه. چه بسا خودتون هم تایید کنید.

8. 8 کاربرِ زیر از Rezaraki بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    229
    از این کاربر 2,427 بار در 129 پست سپاس گزاری شده

نقل قول نوشته اصلی توسط iran9win نمایش پست ها
    اون قسمت نقدت که علت موفقیت گات رو صحنه های جنسی دونستید نشون میده من و شما میلیادرها سال نوری بلحاظ ردک تلویریونی تفاوت داریم پس ضمن تشکر نمیتونم باقی مسایل رو هم راجع بع این مینی سریال معتبر بدونم
    بنده کجای نوشته‎ـم گفتم "علت موفقیت گات صحنه های جنسی هست"؟

لطفاً دقت بفرمایید دوستِ من. گفتۀ بنده به این شکل بوده:

3. طبق معمول؛ نمایش خشونت بیش از حد، کُشتن ناگهانی شخصیت هایی که بتونه دِلِ آدم رو به معنی واقعی کلمه به درد بیاره، برهنگی (خصوصاً در ناحیۀ بالا تنه) و ت*ج*ا*و*ز و امثالهم که اوایل GOT هم به همین شیوه قصد داشت مخاطب جذب کنه و موفق هم شد.
    اجازه بدین یه مقدارِ بیشتری توضیح بدم؛ GoT سریال موفقی بوده و هست. ولی بحثی که بنده داشتم اصلاً ارتباطی به موفق بودن یا نبودن GoT نداره. بحث من شیوۀ جذب مخاطبش هست؛ GoT مشخصاً شیوه های خاصِ خودش رو برای جذب مخاطب داشت که حتی گاهی در بعضی از قسمت ها این شیوه های خاص، باعث میشد خیلی مورد انتقاد قرار بگیره (شما رو ارجاع میدم به قسمت ششم از فصل پنجم که تا الان منفورترین قسمت از GoT هست و در زمان خودش خیلی مورد نقد قرار گرفت. بیشتر نقدها حاکی از این بود که نمایش یه سکانسِ خیلی خاص از اون قسمت کاملاً غیر ضروری تلقی می شد). به هر حال، این قضیه اگرچه حاشیه ساز بود، در بلندمدت باعث جذب مخاطبِ بیشتر هم شد. تعداد مخاطب های GoT در فصل اول به طور میانگین 2.5 میلیون بوده و در فصل هفتم با وجود تعداد قسمت های کمتر نسبت به بقیۀ فصل ها به طور میانگین 10 میلیون شده.

10. کاربر زیر از Samya بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده است :

MrP

سپاس
    462
    از این کاربر 317 بار در 51 پست سپاس گزاری شده

آقا خواهشا بحث در مورد سریالی دیگه رو جای خودش انجام بدید.

در مورد خوده سریال نظر بدید تا ببینیم چجور سریالیه.

ممنون

12. 5 کاربرِ زیر از فروردین بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :