برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 9 از مجموع 9
    IM PATHETIC
    سپاس
    63,406
    از این کاربر 90,380 بار در 4,552 پست سپاس گزاری شده

G0dless : بحث و تبادل نظر پیرامون فصل اول

در این تاپیک می‌توانید پیرامون فصل اول سریال G0dless که انتشار اپیزودهای آن از بیست و دوم نوامبر 2017 (به وقت ایران:عصر چهارشنبه اول آذر ماه 96) از سوی سرویس Netflix آغاز می گردد بحث و گفتگو کنید. لطفا اگر می‌خواهید در مورد قسمت خاصی بحث کنید، در ابتدا عنوان قسمت موردنظرتان را بیان کنید تا دیگران متوجه بحث شما بشوند، و از اسپویل شدن مطلب برای دوستانی که هنوز قسمت مورد نظر را ندیده اند، جلوگیری شود. در موارد ضروری استفاده از تگ اسپویلر را نیز مد نظر قرار دهید.

I dont care how long I gonna live. whether it's in a week or twenty years, there's horrible pain and sadness ahead

سپاس
    344
    از این کاربر 3,340 بار در 158 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : G0dless : بحث و تبادل نظر پیرامون فصل اول

چند پارامتر باعث شدن که سراغ دیدنِ این سریال برم؛ اول از همه اینکه مینی سریال هفت قسمتی بود. یعنی کل قضیه قرار بود هفت قسمت طول بکشه. پارامتر دوم عنوان سریال بود؛ دلیلش رو در ادامه خدمتتون میگم! پارامتر سوم هم خلاصه داستانی بود که ازش خوندم.

الان که این مینی سریال رو تموم کردم، فکر می کنم کلاً این سریال پر از پارامترهایی بود که بتونه مخاطب رو به خودش جذب کنه. اگه ببینیدش، متوجه منظورم میشید.

سعی می کنم خلاصه نقاط قوت و نقاط ضعفش رو از دیدگاه خودم بگم.

اصلاً شبیه سریال ها یا مینی سریال هایی که معمولاً می بینیم نیست. بیشتر شبیه به یه فیلمِ خیلی طولانی هست.

بازیگرای فوق العاده عالی ای داره که انصافاً نقش هاشون رو به بهترین شکل ممکن به اجرا در آوردن. من از جف دنیلز، قبل از این مینی سریال، دو فیلم دیدم. Dumb and Dumber 1 و Dumb and Dumber 2! :دی

اصلاً نمیتونستم بپذیرم که این آقا:

همون Harry Dunne احمقی باشه که کلی باهاش خندیدیم:

در وصف نقش آفرینی این بازیگر، اگه کلاهی به سر داشتم، قطعاً به نشانۀ احترام بر میداشتم!

کارگردانی و فیلمبرداری این مجموعه هم دو نقطه قوت دیگه محسوب میشن.

اما یه مورد بود که من کلاً نتونستم باهاش تا آخر سریال کنار بیام؛ اونم داستانش بود. داستانش به طور کلی خوب بود، ولی نواقصی رو داشت که از این مینی سریال، با این سطح کیفی بالا، نمیشد پذیرفت و به نوعی غیر قابل قبول بود.

گفته بودم که یکی از پارامترهایی که من رو جذب این مینی سریال کرده بود، عنوان این مینی سریال بود. دلیلش به این قضیه برمیگرده که در ژانر وسترن، اصولاً با افرادی سر و کار داریم که ساکن ده و روستا هستن و اصطلاحاً بهشون Cowboy میگن. این آدما معمولاً آدمای مذهبی‎ای هستن. تعصب بیشتری رو اعتقاداتشون دارن. عنوان این مینی سریال و ژانرش پارادوکسی رو در ذهنم ایجاد کردند، که کنجکاوم کرد بدونم چه داستانی داره.

خلاصه داستانش هم در مورد شهر کوچیکی بود که ساکنانش فقط زن هستن. اینم یه پارامتر دیگه بود. کنجکاو بودم که چی شده که تموم ساکنای یه شهر کوچیک زن هستن؟ اونم توی مینی سریالی که ژانرش وسترن هست؛ همونطور که گفتم، حداقل در ذهن من وسترن با Cowboyهاش شناخته میشه!

خیلی ها به طولانی بودن و کِش دادن داستان و پُر دیالوگ بودنِ این مینی سریال نقد داشتن. من چنین نقدی نداشتم. به نظرم از این لحاظ همه چیز مناسب بود. شاید بخش هایی یه مقداری طولانی تر از حد انتظار نمایش داده شدن، ولی به طور کلی رضایت بخش بود و طوری نبود که واقعاً روی اعصاب باشه از این لحاظ.

تموم پارامترهای کلیشه ای یه وسترن رو هم میشد تقریباً توش پیدا کرد. هم سرخپوست داشت، هم کابوی داشت، هم دزد و قانون شکن، هم مرد قانون و هم سرباز.

اما رفته رفته، متوجه شدم گویا این مینی سریال، علاوه بر پارامترهایی که خدمتتون عرض کردم، پُر از پارامترهایی شده که بتونه مخاطب رو به هر نحوی جذب کنه. همۀ این پارامترها باعث شده بودن به نوعی حقایق دنیای غرب وحشی، اونطور که باید و شاید نمایش داده نشه.

مواردی که سعی کردن استفاده کنن تا هر مخاطبی رو به هر شکلی جذب سریال کنن رو به طور خلاصه خدمتتون عرض می کنم:

1. دیالوگ هایی که سرشار از شعارهای فمینیستی امروزی‎ـه؛ ولی به واقع در غرب قدیمی جایی نداشته.

2. گرایش ج*ن*س های موافق (میان خانم ها)، که به نظرم واقعاً مسخره بود. یعنی شخصاً برام غیر قابل قبول بود که در دنیای غرب وحشی، چنین چیزی رو ببینم. ولی خب به هر حال؛ تموم فیلم و سریالای امروزی، اینطوری هستن. یعنی اینطوری قصد جذب کردن مخاطب رو دارن.

3. طبق معمول؛ نمایش خشونت بیش از حد، کُشتن ناگهانی شخصیت هایی که بتونه دِلِ آدم رو به معنی واقعی کلمه به درد بیاره، برهنگی (خصوصاً در ناحیۀ بالا تنه) و ت*ج*ا*و*ز و امثالهم که اوایل GOT هم به همین شیوه قصد داشت مخاطب جذب کنه و موفق هم شد.

4. استفاده از قومیت های مختلف به میزان لازم! تا اونجایی که من در جریان هستم، در غرب وحشی، روابط سفیدپوستا و آمریکایی های بومی و آفریقایی آمریکایی ها انقدر دوستانه نبوده که نشون داده میشه. خیلی تلاش شده طوری روابط رو نشون بدن، که به هیچ قومیتی برنخوره و بتونن حداکثر مخاطب رو از تمومی قومیت ها جذب کنن.

...و خیلی کلیشه های دیگه!

ولی اگه همۀ این مواردی که گفتم رو نادیده بگیرید و فقط با هدف سرگرمی (واقعاً وسترن رو با این هدف باید دید)، بخواید این مینی سریال رو ببینید، انتخاب بی نظیری هست. پایان خوبی هم داره و همه جوره راضی نگهتون میداره. یعنی طوری ساخته شده که مخاطب رو راضی نگه داره. چون به معنی واقعی کلمه برای مخاطب و جذب مخاطب ساخته شده و مطمئناً مخاطب رو سرگرم می کنه.

به نظر من، امتیازی که الان داخل IMDb بهش داده شده (حدوداً 8.5)، امتیاز نسبتاً مناسبی هست. چون این مینی سریال کیفیت تولید بالایی داره (در حد یه فیلم سینمایی بلند)؛ در عین حال عوامل ساخت و بازیگری حرفه ای و فوق العاده ای داره که همین موارد هستند که انتظارات شما رو خیلی خیلی بالا میبَرَن.

کلام آخر: علی رغم کلیشه ای بودن یه سری موارد جزئی، اصلاً خسته کننده نبود. لذت بردم و در آخر هم میتونم بگم رضایت بخش بود.

Winter Is Coming!!!
    سپاس
    193
    از این کاربر 412 بار در 65 پست سپاس گزاری شده

اون قسمت نقدت که علت موفقیت گات رو صحنه های جنسی دونستید نشون میده من و شما میلیادرها سال نوری بلحاظ ردک تلویریونی تفاوت داریم پس ضمن تشکر نمیتونم باقی مسایل رو هم راجع بع این مینی سریال معتبر بدونم

Winter Is Coming

4. 2 کاربرِ زیر از iran9win بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

!و حقیقت الماسی است در تشت کثافت
    سپاس
    2,233
    از این کاربر 3,602 بار در 402 پست سپاس گزاری شده

آقا جان، چه فکر میکنی؟ فکر میکنی تماشاگرای دنیا جذب این موارد نمیشن؟ حتما میشن! و سازنده ها هم میدونن. اظهار تاسف هم نیاز نیست چون جز این نیست!
    فکر میکنید مثلا مخاطبای آمریکایی GoT هیچ علاقه ای به دیدن اینجور محتوا ندارن؟ صددرصد در اشتباهی که اگه مخاطب نمیخواست ارائه هم نمیشد! فصل های بعد دیگه مخاطباش رو جمع کرده بود و از اونجایی هم که خیلی معروف شدش و یک حالت و پرستیژ سردمداری و اینها پیدا کرد دیگه کمش کرد.

و این استدلال که یک جمله توی یک متن غلطه پس بقیه اش هم غلطه! استدلالی ناصحیح و سهل انگارانه است؟

وجود و در واقع اشباع فیلم ها و سریال ها از مفاهیم فمینیستی و انحرافات جنسی هم بر عموم کسایی که محصولات هالیوود و عموما آمریکایی رو دیدن واضحه. چه بسا خودتون هم تایید کنید.

6. 12 کاربرِ زیر از Rezaraki بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    344
    از این کاربر 3,340 بار در 158 پست سپاس گزاری شده

نقل قول نوشته اصلی توسط iran9win نمایش پست ها
    اون قسمت نقدت که علت موفقیت گات رو صحنه های جنسی دونستید نشون میده من و شما میلیادرها سال نوری بلحاظ ردک تلویریونی تفاوت داریم پس ضمن تشکر نمیتونم باقی مسایل رو هم راجع بع این مینی سریال معتبر بدونم
    بنده کجای نوشته‎ـم گفتم "علت موفقیت گات صحنه های جنسی هست"؟

لطفاً دقت بفرمایید دوستِ من. گفتۀ بنده به این شکل بوده:

3. طبق معمول؛ نمایش خشونت بیش از حد، کُشتن ناگهانی شخصیت هایی که بتونه دِلِ آدم رو به معنی واقعی کلمه به درد بیاره، برهنگی (خصوصاً در ناحیۀ بالا تنه) و ت*ج*ا*و*ز و امثالهم که اوایل GOT هم به همین شیوه قصد داشت مخاطب جذب کنه و موفق هم شد.
    اجازه بدین یه مقدارِ بیشتری توضیح بدم؛ GoT سریال موفقی بوده و هست. ولی بحثی که بنده داشتم اصلاً ارتباطی به موفق بودن یا نبودن GoT نداره. بحث من شیوۀ جذب مخاطبش هست؛ GoT مشخصاً شیوه های خاصِ خودش رو برای جذب مخاطب داشت که حتی گاهی در بعضی از قسمت ها این شیوه های خاص، باعث میشد خیلی مورد انتقاد قرار بگیره (شما رو ارجاع میدم به قسمت ششم از فصل پنجم که تا الان منفورترین قسمت از GoT هست و در زمان خودش خیلی مورد نقد قرار گرفت. بیشتر نقدها حاکی از این بود که نمایش یه سکانسِ خیلی خاص از اون قسمت کاملاً غیر ضروری تلقی می شد). به هر حال، این قضیه اگرچه حاشیه ساز بود، در بلندمدت باعث جذب مخاطبِ بیشتر هم شد. تعداد مخاطب های GoT در فصل اول به طور میانگین 2.5 میلیون بوده و در فصل هفتم با وجود تعداد قسمت های کمتر نسبت به بقیۀ فصل ها به طور میانگین 10 میلیون شده.

8. 4 کاربرِ زیر از Samya بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    464
    از این کاربر 1,226 بار در 201 پست سپاس گزاری شده

آقا خواهشا بحث در مورد سریالی دیگه رو جای خودش انجام بدید.

در مورد خوده سریال نظر بدید تا ببینیم چجور سریالیه.

ممنون

10. 9 کاربرِ زیر از mehrab 63 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

The man who passes the sentence should swing the sword
    سپاس
    55
    از این کاربر 838 بار در 70 پست سپاس گزاری شده

تو تاپیک مربوط به سریال Daredevil دیدم یکی دو نفر که تصور میکردم سلایقمون کم و بیش بهمدیگه شبیهه مدح و ستایش عجیبی کردن ازش ، کنجکاو شدم ببینمش . موافقم با دوستانی که میگفتن Daredevil خیلی فرق داره با سریالهایی ابرقهرمانی دیگه . بقیه اگه خیلی آشغال بودن ، Daredevil بدون قید ''خیلی'' صرفا آشغال بود.

اما Godless :
    میدونین ، اکثرن وقتی دو نفر با همدیگه بحث میکنن و تو سر و کله همدیگه میزنن ، در واقع با هم موافقن ، منتها خودشون متوجه
    این توافق نیستن و با فحش دادن بهمدیگه سعی میکنن توافقشون رو به عدم توافق تبدیل کنن . یه وقتای خیلی کمی هم هست که دو نفر با هم مخالفن و با بحث کردن به یه فصل مشترک میرسن .
    اما حالت سوم برای زمانیه که یک نفر راجع به یک مسأله همه اون چیزی که میگه مهمل هستش و خلاف واقع .در چنین مواردی جدن نمیشه حتی بحث کرد ، صرفا باید تو چشمای طرف نگاه کرد و ازش پرسید مرد حسابی این جفنگیات رو از کجات درآوردی دقیقا ?

پست این دوستمون Samya راجع به سریال Godless دقیقا همچین حالتی داره . نقدهایی که نسبت به این سریال داشته به حدی خلاف واقع و نادرست هستش که حتی نمیشه به بحث گرفت نکاتی رو که در پستش ذکر کرده .

این سریال درش خشونت وجود داره ، اما میزان خشونتش به هیچ وجه قابل مقایسه با خیلی دیگه از فیلمها و سریالهای روز نیست . تصور کنین بیان و یه لیست از صد سریال خشن تاریخ رو فهرست کنن.یقین داشته باشین Godless در اون لیست وجود نخواهد داشت .
    در مورد گرایش همجنسگرایانه زنها :
    ببینید در دنیایی که زن داره...مرد داره...و همچنین الاغ داره و بز و گاو گوساله ، یه عده برای اطفاء حریق ! حیوونای چهار پا رو انتخاب میکنن . میدونم که میدونین این موضوع حقیقت داره.حالا به نظرتوندر شهری که همه ی مردهاش کشته شدن از Vibrator هم خبری نیست ، به نظرتون رابطه داشتن دو تا زن با همدیگه یه مساله ناممکن و نشدنیه ?
    جالبه بدونین برخلاف حرفای این آدم چیزی به اسم Nudity در این سریال اصلا وجود نداره غیر از یکی دو مورد بسیار بسیار مختصر.مقایسش با Game of Thrones از این نظر رو اگه یه استندآپ کمدین بیاد و در یه برنامه به مخاطبینش بگه بهتون اطمینان میدم به خاطر قیاس چیزهای بی ربط با همدیگه و فراهم کردن موجبات خنده ملت ، یه امی قطعا خواهد برد .
    از کشتن ناگهانی شخصیت های اصلی سریال گفته در حالی که در طول هفت قسمت فقط و فقط یک نفر از شخصیتهای نه چندان اصلی سریال میمیره ، اون هم در اپیزود پایانی.اصلا بزرگترین نقدی که من نسبت به این سریال دارم اینه که چرا آخرش هیچکدوم از شخصیت های اصلی نمردند ?
    از دیالوگهای مملو از شعارهای فمنیستی گفته تا این ملغمه عجیب حرفهای بی اساس رو تکمیل کنه در حالی که حتی یک جمله ، تاکید میکنم حتی یک جمله با مضمون فمنیسم در این سریال وجود نداره و اعلام چلنج میکنم برای همه ی کسایی که این سریال رو دیدن که اگه میتونین یه مونولوگ با چنین مفهومی در این سریال پیدا کنین.

من تا پیش از این ، سریال درست و حسابی از نتفلیکس ندیده بودم.یکی از یکی چرند تر و ضعیف تر اما Godless به طور شگفت انگیزی خوب و قوی بود و تبدیل شد به یکی از بهترین سریالهایی که تا به حال دیدم.جدن هرچقدر فکر میکنم یک نکته منفی برای گیر دادن پیدا کنم چیزی به ذهنم نمیرسه.غیر از اون کشتار و تیراندازی آخرین قسمت ، همه چیز در این سریال خوب ، درست و حساب شده پیش رفت . سریال اینکه سطحش بالاست رو از اول نشون میده و این سطح بالا بودن سریال تا آخر ادامه داره .
    بعد از ریدمان فصل آخر گمورا که رسما کاخ تصوراتم رو ویرون کرد ، دیدن سریالی که همه چیزش سر جاش بود خیلی چسبید .سریالی که شخصیتهای اصلی و فرعیش به شدت پرداخت مناسبی دارن و به حال خودشون رها نشدن .دیالوگها قوی و تاثیر گذارن و سرنخهایی که در لا به لای اونها به بیننده داده میشه ، به نحو احسن در پایان بهشون پرداخته میشه و در چند مورد سورپرایزهای زیبایی رو خلق میکنه .

در آخر یکی از مونولوگهای یکی از بهترین Antagonist هایی که تا به حال دیدم رو نقل قول میکنم :
    Frank Griffin :

The same god that made you and me also made rattlesnake
    That just makes no sense .

12. 9 کاربرِ زیر از فرزان بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    2,000
    از این کاربر 1,263 بار در 152 پست سپاس گزاری شده

شاهکاره این سریال... اگه بعد کالیفرنیا یه وسترن خوب دیده باشم همینه... خیلی وقت بود که تو وسترنا در به در دنبال یه کیث مناسب بودم... خون تازه ای بود که به رگ هام تزریق شد... خدا نتفلیکسو حفاظت کنه.

14. 10 کاربرِ زیر از eric بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    1
    از این کاربر 12 بار در 2 پست سپاس گزاری شده

سریال خیلی دست و پا میزنه که خودش رو یه وسترن فمینیستی جا بزنه ولی خب محدود به شعار زدگی هایی میشه که آفت اکثر کارهایی هست که تو این زمینه تولید میشن.کل توانش برای به رخ کشیدن این شعارها رو هم به دوش یه کاراکتر چقر همجنسگرا, و یک کاراکتر زن دیگه که قربانی تجاوز هست گذاشته و با تمام این تلاشهای بی نتیجه دنیای سریال همچنان دنیای مردهاست و قصه هم از دید اونهاست که روایت میشه که البته مردها هم اکثرا یا در دسته قاتلهای بی رحم و خونخوار جای میگیرن یا در حالت بهترش دنبال به دست آوردن زنان سریال هستن

16. 6 کاربرِ زیر از Cold Hand بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :