برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 از مجموع 25
    IM PATHETIC
    سپاس
    63,406
    از این کاربر 90,382 بار در 4,552 پست سپاس گزاری شده

Dark : بحث و تبادل نظر پیرامون فصل اول

در این تاپیک می‌توانید پیرامون فصل اول سریال Darkکه اپیزودهای آن توسط سرویس Netflix از اول دسامبر 2017 (دهم آذر 96) منتشر گشته است بحث و گفتگو کنید. لطفا اگر می‌خواهید در مورد قسمت خاصی بحث کنید، در ابتدا عنوان قسمت موردنظرتان را بیان کنید تا دیگران متوجه بحث شما بشوند، و از اسپویل شدن مطلب برای دوستانی که هنوز قسمت مورد نظر را ندیده اند، جلوگیری شود. در موارد ضروری استفاده از تگ اسپویلر را نیز مد نظر قرار دهید.

I dont care how long I gonna live. whether it's in a week or twenty years, there's horrible pain and sadness ahead

با لبخند وارد شوید ツ
    سپاس
    4,132
    از این کاربر 20,212 بار در 1,005 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : Dark : بحث و تبادل نظر پیرامون فصل اول

سریال خوبی بود من خوشم اومد.
    در کل سریالهایی با تم سفر در زمان رو دوست دارم این ژانرش پلیسی معمایی هم بود که دیگه نور علی نور بود فاینال خوبی هم داشت فقط امیدوارم تمدید بشه.
    زیرنویسش هم که خیلی سریع منتشر شد تشکر از شما و تیمهای دیگه که دست به دست دادین و سریع ترجمه کردین.
    پیشنهاد میکنم دوستداران این ژانر ببیننش

جهنم خالیست، همه‌ی شیاطین اینجا هستند

why be a king when you can be a GOD?
    سپاس
    847
    از این کاربر 2,028 بار در 100 پست سپاس گزاری شده

چه سریال خوش ساخت و قوی ای بود این سریال!
    تو "سفر به زمان" این سریال مانور محکمی داد.
    داستان فوق‌العاده بازی ها عالی و فیلمبرداری هم عالی
    تو این سریال خیلی به جزئیات پرداخته شده به طوری که تنها
    با تماشای چند اپیزود با ذهنت بازی میکنه یعنی این اونه
    چرا اینجا و اون چطور سر از اونجا در آورده و...
    ذهنتون پر میشه از این سوالات که به حساسیت سریال افزایش میده
    سریال "تاریک" سریالی بود که من تو یک روز تمام یک فصل رو تماشا کردم چون واقعا منو درگیر خودش کرد، اگه به سفر به زمان علاقه دارین حتما ببینید اگه هم علاقه ندارید به این "نسبتاً ژانر" بازم ببینید نظرتون عوض میشه.

!و حقیقت الماسی است در تشت کثافت
    سپاس
    2,233
    از این کاربر 3,602 بار در 402 پست سپاس گزاری شده

اولش آروم شروع میشه و فضای تاریکی هم که داره یکم آدم رو تو ادامه دادن مشکوک میکنه، ولی یکم که میگذره واقعا درگیر کننده میشه. تازگی ها بهترین سریالی بود که دیدم. و پیشنهاد میکنم ببینید.
    توی تعلیق و معما و جذب داستان کردن، بنظر من حداقل از stranger things موفق تر بود و داستان پیچیده تری هم دا‌شت، پارادوکس میخورد بعضی قسمتها که خودشونم میدونستن و هی تو دیالوگها میگفت که اینجا پارادوکسه ولی مهم نبود و با همین پارادوکس ها داستان درگیر کننده ای ایجاد کردن.
    ده قسمت هم تموم‌ شد ولی هنوزم کامل نفهمیدم این کارکتر ها تو زمانای مختلف کی بودن و هی از دستم در میرفت.
    وقتی دانبود کردم اصلا خبر نداشتم سریالش در موزد چیه و همینطوری دانلود کردم و در کمال تعجب با سریال دوست داشتنی ای رو برو شدم!
    فقط اسمش رو نفهمیدم چرا دارک گذاشتن! به هیچی هیچ ربطی نداشت!

سپاس
    88
    از این کاربر 37 بار در 4 پست سپاس گزاری شده

فوق العاده بود. من فکر میکنم در آینده بیشتر از این سریال خواهیم شنید و جوایزی رو از آن خودش خواهد کرد.

6. 19 کاربرِ زیر از lleyton بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    1,231
    از این کاربر 2,207 بار در 246 پست سپاس گزاری شده

خیلی خوب بود! یعنی خیلـــــــــــی!
    فقط اگه نگا میکنین نباید فاصله بندازین بین قسمتا چون آمارش از دستون میره که این کیه و چرا اینجاس! سر 2 روز همشو ببینین بیشتر میچسبه بهتون
    با این فاینالش فک کنم فصل 2 هم داشته باشه
    ?! where is jessica hyde

8. 22 کاربرِ زیر از om3ga بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

با لبخند وارد شوید ツ
    سپاس
    4,132
    از این کاربر 20,212 بار در 1,005 پست سپاس گزاری شده

نقل قول نوشته اصلی توسط om3ga نمایش پست ها
    خیلی خوب بود! یعنی خیلـــــــــــی!
    فقط اگه نگا میکنین نباید فاصله بندازین بین قسمتا چون آمارش از دستون میره که این کیه و چرا اینجاس! سر 2 روز همشو ببینین بیشتر میچسبه بهتون
    با این فاینالش فک کنم فصل 2 هم داشته باشه
    بله تمدید شده خبرش رو داشتیم

http://tvworld.info/showthread.php?t...l=1#post231925

جهنم خالیست، همه‌ی شیاطین اینجا هستند

10. 22 کاربرِ زیر از .:SiSiBK:. بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    344
    از این کاربر 3,340 بار در 158 پست سپاس گزاری شده

واقعیت اینه که من به این نوع موضوع از ژانر علمی و تخیلی، خیلی علاقمندم و تقریباً هر فیلم یا سریالی که در این باره وجود داشته باشه رو می‌بنیم خیلی‌هاشون رو هم دیدم.

خیلی زمان برد تا بتونم نیمۀ اول سریال (4-5 قسمت اول) رو ببینم؛ چون اون رو کلیشه‌ای، تکراری، مسخره و به شدت قابل پیش‌بینی فرض می‌کردم. اون رو یک کپی ناشیانه از چند اثر موفق چند سال اخیر فرض می‌کردم. اما آیا واقعاً همینطور بود؟ توی ادامۀ نوشته‌ـم بهتون میگم.

یه قاعده‌ای رو برای خودم در نظر گرفتم که به هر سریالی که شروع می‌کنم یه فرصت دو سه قسمتی بدم؛ بعد در موردش نظرم رو بگم. هر موقع از این قاعده استفاده کردم، جواب گرفتم. توی 2-3 قسمت اول یه سریال یا بالاخره می‌تونست جذبم کنه، یا خیلی ساده، نمی‌تونست! معمولاً مدتی بعد پیگیر اونایی که جذبم نمی‌کردن می‌شدم، و می‌دیدم بقیه هم چندان جذابش نشدن و نهایتاً کار موفقی از آب در نیومده.

اما این سریال، متفاوت بود. سریال خوش‌ساختی بود. بازیگرای نسبتاً خوبی داشت. فضاسازی نسبتاً خوبی داشت. موسیقی متن نسبتاً خوبی داشت. اما نمی‌دونستم چی میخواد بهم بگه! به همین خاطر توی 3 قسمت اول نتونستم اونطور که باید و شاید جذبش بشم و به نوعی اون قاعده‌ای که مدنظر می‌گرفتم، چندان واسۀ این سریال جواب نمی‌داد. برای همین مجبور شدم یه مقدارِ دیگه ادامه‎ـش بدم تا ببینم بالاخره می‌فهمم چی میخواد بهم بگه یا نه؟

اشتباه نکنید؛ من هیچ موقع از همۀ سریال‌ها انتظار ندارم که حتماً یه چیزی رو بهم بگن! نمونه‎ـش Twin Peaks؛ ولی Twin Peaks عناصری داشت که از یه قسمتی به بعد (به طور مشخص قسمت سوم) واقعاً جذبم کرد. یه جاهایی واقعاً برام قابل درک بود. باهاش می‌تونستم ارتباط برقرار کنم.

متأسفانه وقتی نیمۀ اول Dark رو می‌دیدم، یه چنین جذابیت یا هیجانی رو نمی‌تونستم احساس کنم.

با این حال، پیشِ خودم گفتم پیرامونِ این موضوعِ خاص، فیلم و سریال زیاد دیدم. شاید واسه همین اون هیجان یا جذابیت رو تا نیمۀ اول فصل احساس نکردم. به همین خاطر تصمیم گرفتم ادامه بدم، بلکه دیدگاهم تغییر پیدا بکنه و همینطور هم شد؛ یعنی تقریباً میشه گفت قسمت پنجم به بعد بود که باعث شد یه مقداری بیشتر جذبِ سریال بشم و و این جذابیت توی قسمت‌های بعدی به یه نسبت کمی بیشتر هم شد تا بالاخره تونستم بفهمم که چی میخواد بهم بگه!

این پیش مقدمۀ نسبتاً طولانی رو گفتم، که ادامۀ صحبت‌هام رو بهتر درک کنید.

از نظر داستانی کاملاً قابل پیش‌بینی بود برام. حتی همون قسمت‌های اول هم حدس می‌زدم که چه اتفاقاتی قراره اتفاق بیفته، ولی به خودم می‌گفتم مگه میشه یه چنین سریال خوش‌ساختی، داستانش انقدر سطحی و قابل پیش‌بینی باشه؟ برای همین ترجیح می‌دادم همون چیزی که دارم می‌بینم رو مدنظر قرار بدم، و الکی چیزی رو پیش‌بینی نکنم واسه خودم. اما بحث اینه که همون چیزی که می‌دیدم هم خیلی گویای داستان نبود.

متأسفانه داستان هر چقدر جلوتر می‌رفت، پیش‌بینی کردنش ساده‌تر میشد؛ یه مقداری بعد از اینکه بالاخره سریال تونسته بود جذبم کنه، اغلب پیش‌بینی‌هایی که از قبل در مورد داستان داشتم، درست در می‌اومدند؛ با این حال منتظر بودم یه چیزِ غیرمنتظره، حالم رو جا بیاره. در عین حال، هر چی جلوتر می‌رفت کلی سؤال به جا میذاشت که بیشتر می‌خورد حفره‌های داستانی باشن تا معما!

بعد از تموم شدن فصل اول سریال، برداشتم این بود: تا اینجای کار، این سریال یک کپی ناشیانه از سریال‌های موفق چند سال اخیر در حیطۀ همین ژانر و موضوع‌ـه. البته کاملاً کپی نیست و خودش هم تا حدودی حرف برای گفتن داره؛ ولی با پیچیده کردنِ بیش از حد داستان، ممکنه برای مخاطب گیج‌کننده تلقی بشه. شخصاً خیلی تلاش می‌کردم که تمومِ نکاتِ ریز و درشتش خاطرم بمونه که چیزی رو از دست ندم.

پایانِ فصل اول به نظرم به بدترین شکل ممکن انجام شد! یعنی هیچ چیزی نمی‌تونست قابل پیش‌بینی‌تر از یه آیندۀ آخرالزمانی باشه! حداقل توی نشون دادنِ گذشته بهتر عمل کردن و میشد خلاقیت‌هایی رو ازشون دید. اگرچه سوتی‌هایی هم وجود داشت، که خب توی هر فیلم و سریالی وجود داره و کاملاً عادی هست و قابل چشم‌پوشی‌ـه.

خلاصه بگم؛ علی رغم اینکه سریال خوش‌ساختی بود و بازیگرای خوبی هم داشت، ولی حداقل نمی‌تونست سریال مناسبی برای سال 2018 باشه (سریال اواخر 2017 عرضه شد که دیگه عملاً همون 2018 محسوب میشه). چیز جدیدی نتونست ارائه کنه و سعی کرد نقاط ضعفش و حفره‌های داستانی‌ـش رو با پیچیده کردنِ فریب کارانۀ بیش از حد بعضی از موارد جبران کنه.

خیلی‌ها اون رو با Stranger Things مقایسه کردن؛ به نظرم این دو سریال شاید اشتراکاتی با هم داشته باشن، ولی در عین حال خیلی متفاوتن. Stranger Things از همون اول، به خاطر اون فضاسازی زیبایی که از دهۀ 80 داره، مخاطب رو جذب می‌کنه. Dark فضای نسبتاً تاریک‌تری داره (اسمشم همینو میگه دیگه)؛ تظاهر می‌کنه که معمایی هست، ولی واقعاً اینطور نیست. به جاش کلی سؤال (از نظر من حُفره) به جا میذاره، که شاید بتونیم پاسخشون رو توی فصل بعدی بگیریم.

یکی از حفره‌های ساده‌ای که از همون اول داستان باهاش کلنجار می‌رفتم رو اینطوری میگم که داستان هم لوث نشه:

مشاهده محتوا اسپویلر

قبول داریم که شهر محل زندگی این آدما، شهر کوچیکی هست و تقریباً همه همدیگه رو می‌شناسن.

هانا با مایکل ازدواج می‌کنه و در عین حال مشخصه که بین خانواده‌های نیلسن (خانوادۀ اولریک و مارتا و میکل و ...) و کانوالد (خانوادۀ هانا و مایکل) ارتباط‌هایی وجود داره.

سؤال من اینه که آیا هانا که از سن کودکی مایکل رو می‌شناخته، از خودش نپرسیده چرا انقدر "میکل" به کودکی‌های "مایکل" شباهت داره؟ هانا که انقدر شخصیت کنجکاوی داره که توی هر چیزی که بهش مربوط نمیشه هم سرک می‌کشه چطوری یه همچین چیزی رو نمی‌فهمه؟

چرا این شخصیت‌ها انقدر احمق طراحی شدن؟ یا حداقل بهتره بگم انقدر احمقانه طراحی شدن؟

مثلاً اولریک با اینکه پلیس‌ـه، اون موقع به راحتی خودش رو توی دامِ پلیس میندازه! و به مجرم بودنِ خودش هم بیشتر چنگ میزنه!

من موندم اون اواخر قسمت چهارم، Yasin Friese (که کَر و لال بود)، چرا وقتی داشت توی جنگل راه می‌رفت، با خودش با علائم زبان اشاره‌ای فکر می‌کرد و حرف می‌زد؟ اینجا رو میگما:

خیلی سؤالات دیگه مثل این هم میشه پرسید؛ چون پر از حُفره‎ـست این سریال. ولی تموم این سؤالات و حفره‌ها رو نواقصِ عادی در نظر میگیرم که توی هر فیلم و سریالی وجود داره و به نوعی ازشون چشم پوشی می‌کنم که خیلی هم به سریال سخت نگرفته باشم. به هر حال، سریال علمی و تخیلی هست و خیلی از مواردی که مطرح می‌کنه با منطق جور در نمیاد؛ اون موقع واسۀ چی باید بقیۀ چیزاش جور در بیاد؟ ولی خب یه جاهایی دیگه عملاً منطق رو حلق آویز می‌کنه و مخاطب رو هم احمق فرض می‌کنه.

حتی این 33 تا گوسفند‌ هم فهمیده بودن که گوسفند فرض شدن و فشار وارد شده رو نتونستن تحمل کنن

سریال ارزش امتیازی که داخل IMDb گرفته رو نداره؛ از نظر من، در بهترین حالت امتیاز این سریال تا اینجایِ کار میتونه 8.3 باشه. اونم به خاطر همون نقاط قوتی که در ابتدای متن‌ـم یادآورشون شدم.

اگه به این ژانر و این نوع موضوعات علاقه‌مند هستید و سریالی واسه دیدن ندارید و وقتتون هم آزاده، بد نیست این سریال رو هم ببینید. در غیر اینصورت پیشنهاد می‌کنم فعلاً سراغش نرید، تا فصل‌های بعدی بیاد و تکلیفش مشخص بشه که چند چند هست. اگه واقعاً بتونه حرفی واسه گفتن داشته باشه هم، بهتره صبر کنید این سریال کلاً تموم بشه و یه باره ببینیدش. همونطور که گفتم یه جور پیچیدگی زاید و فریب‌کارانه داره (که شاید بشه گفت معمای داستانن!)، که اگه پشت سر هم دیده بشن، راحت تر توی ذهن باقی میمونن.

سپاس
    464
    از این کاربر 1,226 بار در 201 پست سپاس گزاری شده

حالا منم تقریبا ازین سریال خوشم اومد و انصافا همه چیزش خوب بود ...

ولی چیزی که در مورد همه اینجور سریالهای سفر در زمان هستش اینه که هر چی بگذره نمیتونن سریال رو خوب جمع کنن .
    کاش اخر فصل یک که اون پسره اسمش یادم رفت اونجا از زمان سردرنمیاورد . اینجوری که شد با خودم گفتم این سریال هم به f**k رفت

13. 11 کاربرِ زیر از mehrab 63 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    764
    از این کاربر 3,554 بار در 374 پست سپاس گزاری شده

تعریف سریال رو زیاد شنیده بودم چه اطزافیان چه منتقد ها از دانلود تا الان که دبدمش تقریبن 2-3 ماه شد. ( البته درگیری های دانشگاه و کنکور وقت آزاد برام نذاشته بود) تعریف زیاد ناخودآگاه توقع آدم رو بالا میبره و تا چند قسمت اول منتظر یه چیز جدید و میخکوب کننده بودم ولی سریال نقطه قوتش استفاده از کلیشه ها و پتانسیل های زیاد سفر در زمان هست. نکاتی که خیلی از فیلم و سریال های دیگه در استفاده درست ازشون ناتوان هستن. شاید بهترین فیلم تم سفر در زمانی که دیده بودم looper رایان جانشون بود که با یه روایت سرراست بیشتر کلیشه هارو دور زد و کنار گذاشت همه پارادوکس هارو و موفق هم بود. بیشتر سریال ها با اینکه زمان زیادی دارن تا با این همه پتانسل بازی کنن یا مثل Terra nova کامل همشون رو میزارن کنار و فقط از سفر در زمان برای جرقه داستنا استفاده میکنن بدون درنظر گرفتن عواقب و پیامد هاش یا مثل فصل4 فرینج فقط یه استفاده ابزاری ازش میکنن. غولی بزرگی بنام لاست هم نتونست از سفر در زمان سلامت عبور کنه .
    ولی خب اینجا نویشنده باهوش تر از این حرفا بوده و از اشتباهات بقیه سریالا درس گرفته. مهم ترین مسئله توی بحث سفر در زمان عواقبش هست( چیزی که بیننده توی این تم دنبالشه) که به شدت سعی داره باهاش بازی کنه. حالا چقدر جذاب تر میشه که عواقب سفر در زمان با چند تا تئوری علمی و نشون دادن کتاب مطرح بشه. برای مرموز تر شدن سریال هم به سبک Twin peaks شهر و موسیقی متن سریال برای خودشون هویت و کاراکتر خاص دارن ( که به شدت هم موفق عمل شده توی این مورد) برای تبلسغات بهتر هم سریال جوری معرفی میشه که همه فک کنن کپی اروپایی Stranger Things باشه و قسمت اول رو ببین ووقتی معلوم بشه که با اون فرق میکنه همه کیف کنن . حالا میرسه به مورد آخر تا به سبک لاست چپ و راست سوال و معما بصورت پازل گونه ( به سبک وست ورلد) مطرح بشه تا خلا شخصیت پردازی و درام سریال پوشیده بشه. در کل جای تحسین داره و نمیشه گفت سریال ضعیفی رو شاهد هستیم. همین که نویسنده تونسته نکات مثبت این ژانر رو درک کنه و به درستی ازشون استفاده کنه جای تقدیر داره ولی 2تا چیز بدجور توی ذوق میزنه
    اول بازی نه چندان یکنواخت بازیگر های نوجوان هست که یکی درمیون بد بازی میکنن ( نمونش صحنه های بارتوش توی قسمت آخر که به شدت مصنوعی هست)
    دومیش هم سرگردونی بعضی شخصیت ها هست که هم گذشته هم حال خودشون توی 3 تا تایم زمانی بررسی میشه ولی به نتیجه خاصی نمیرسه ( نمونش برادر میکل و دوست دخترش که فقط برای چندتا صحنه ار و تیک و خوشتیپ بودنشون انگار اضاف شدن) در کل شخصیت پردازی کاراکترها ضعیف بود و بیشتر هدف نویسنده مطرح کردن پازل وار پارادوکس ها بود
    یه چیز دیگه هم که به شدت رو مخ بود ایده نبرد خوب و بد و آینده جننگ آخر الزمانی بود. به شخصه امیدوار بودم اینجوری نشه و آینده یکم وحشتناک تر باشه

پ.ن: بحث تایم لاین های مختلف رو اصلن مطرح نکردن و به نظرم میتونست توی آینده کارکرد بهتری داشته باشه. که به خاطر این سفر در زمان ها چنتا خط زمانی بوحود اومده و آینده به هم ریخته. به نظرم این مدلی دستشون بازتر بود

15. 17 کاربرِ زیر از smh2011 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین