برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
صفحه 2 از 3 اولیناولین 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 از مجموع 29
    As my world, Comes crashing down, I'll be dancing
    سپاس
    156
    از این کاربر 865 بار در 38 پست سپاس گزاری شده

Dunkirk | پر از تعلیق و مفهوم

دانکرک پر از تعلیق ؛ معنا و مفهوم .
    در ابتدای فیلم خیلی مطمئن نبودم بعد از تماشای فیلم توانایی این رو داشته باشم در مورد این فیلم نقد یا نظری رو بنویسم اما حال با کلنجار هایی که رفتم مینویسم .

به جرات میشه این فیلم رو به عنوان یکی از تاثیر گذار ترین فیلم های جنگی در تمام دوران تاریخ سینما نام برد . کاملا مشخصه که با دیگر فیلم های نولان ار لحاظ فرم فرق داره به همین علت شاید برای عده ای که دلبسته ی فیلم های گذشته ی نولان هستند نتونستند دانکرک رو به عنوان یک اثر قابل تامل قبول کنند . اما اگر کمی با دقت به این فیلم نگاه کنید متوجه بزرگی این فیلم میشوید.

سرباز های نازی در این فیلم حضور نداشتند اما ترس و اضتراب از هر طرف به تماشگر حمله ور میشد ؛ استفاده از تعلیق های قوی و شاهکار توسط استاد فیلم سازی نولان رو میتونید در این فیلم ببینید. از طریق ۳ خط میشه فیلم رو دنبال کرد : زمینی یک هفته / دریا ۱ روز / هوایی ۱ ساعت .

قبل از فیلم بهتره که از موضوع نبرد دانکرک و سربازانی که در این ناحیه گیر کردن اطلاع داشته باشید تا راحت تر بتوانید فیلم رو هضم کنید ؛

اگر به طور خلاصه بگم ۴۰۰ هزار سرباز انگلیسی و فرانسوی از تیم اصلی جا افتاده بر در محاصره آلمانی ها قرار گرفتند . سربازان ؛ برای زنده ماندن به محلی به نام دانکرک عقب نشینی میکنند . سربازان منتظر کشتی و تخلیه از دانکرک هستند اما هر بار توسط هواپیما های نازی مورد حمله قرار میگیرند و دوباره مجبور به بازگشت به ساحل میشند . ( در این قسمت میشه به تامی اشاره کرد . سربازی که نمیجنگد و ترس از مرگ را دارد و هر بار در صدد تلاش برای خروج از دانکرک به هر نحوی هست اما هربار نا موفق به ساحل بازگردانده میشود . )

در همین حوالی مردم عادی که از گرفتار شدن نیرو های انگلیسی و فرانسوی خبر دار شدند با حداقل امکانات خود مثل قایق های تفریحی و ماهیگیری به دریا ها زدند تا هر چقدر کم یا زیاد بتوانند به تخلیه سرباز ها کمک کنند . ( در این سمت از داستان میشه به آقای داوسن و پسرش پیتر به همراه دوستش جورج اشاره کرد که به شدت ارق وطن پرستی در خون آن ها جریان داره ؛ ناگهان به هواپیمای سقوط کرده ای میرسند و سربازی را پیدا میکنند - آقای داوسن حس و حال سرباز با بازی کیلیلن مورفی رو درک میکند و سعی میکند بهترین روش رو برای صحبت کردن با او را به کار ببرد . پسرس جورج برای داستن این موضوع کمی جوانه که درک کردن این شرایط را برایش سخت میکند که پدرش میگوید : " He's shell-shocked, George. He's not himself. He might never be himself again. "

تام هاردی در نقش فریر : سومین فیلمش با چشمانش بازی کرد ؛‌ درست است این فیلم از دیالوگ های کمی برخورد دار است اما به معنی این نیست که تاثیر گذار نیست . نولان برای این فیلم بزرگ فقط ۷۶ صفحه فیلنامه نوشت اما تاثیر ضد جنگ آن آدم را به فکر فرو میبرد . این فیلم به شدت واقعی است هر چقدر میخواهید فکر میکنید هر جقدر میخواهید فیلم را نگاه کنید اما اصلا نمیتوانید صحنه ای غیر واقعی از این فیلم در بیارید . بر خلاف دیگر فیلم های نولان که تخیل و محیط راز آلود بر آن حاکم است . و ضربه ی محکمی که واقعیت این فیلم رو چند برابر میکند استفاده از دوربین IMAX است . قهرمانی نمیبینیم ؛ دیالوگ های شعار گونه ای وجود ندارد ؛ همه چیز به طور واقعی در حال حرکت است .

یک اشتباه بزرگ مقایسه این فیلم با " نجات سرباز رایان " استیون اسپیلبرگ است ؛ بی تردید یکی دیگر از بزرگ ترین فیلم های جنگی و بهترینش نجات سرباز رایان است اما این با " دانکرک " متفاوت است چراکه اسپیلبرگ ؛ خشونت و وحشی بودن جنگ را به رخ تماشگر کشانده و همه چیز خیلی رک و سریع اتفاق میفته و نفس کشیدن برای شما سخت میشود اما نولان تعریف دیگری دارد : دانکرک با اضطراب شروع میشود و با تعلیق کار خود را به جلو میبرد و خوشنت را از نگاه دیگری نشان میدهد و کاملا متفاوت است با نگاه اسپیلبرگ .

قبل از تماشای فیلم مدام با خود میگفتم چرا هری استایلز ؟ چرا فیون وایتهد ؟ اما خب در حین تماشای فیلم متوجه آن شدم که کارگردان به خوبی توانسته بازی های خوبی و در حد عالی برای بازیگران جدیدش را بگیرد و این قدرت نولان است . دقت کنید به خطوط داستانی : زمینی ؛ دریایی ؛ هوایی . همه چیز به هم گره میخورد و دانکرک را میسازد .

در آخر هنوز تصمیم هیتلر برای فرمان توقف مشخص نیست ؛ در همین حوالی نیرو های توانستند از دانکرک تخلیه شوند ‌؛ شاید اگر فرمان توفقی نبود آلمان به راحتی میتوانست انگلیس را بگیرد .

چرچیل بعد از تخلیه سربازان : پیروزی کامل برای کسانی نیست که زنده برگشتند ؛ از این گفته میشه اشاره داشت به اسیر شدن فریر و مرگ جورج ؛ همچین شرمساری تامی و دیگر سربازان که به دنبال راهی برای فرار میگشتند .

در مجموع باید دید و فکر کرد ! جنگ چه میکند با انسان .

ما همه اینجاییم که با تو چای بخوریم ..!

شفا بایدت داروی تلخ نوش...
    سپاس
    14,570
    از این کاربر 19,865 بار در 1,349 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : Dunkirk | پر از تعلیق و مفهوم

و اما دانکرک......
    بار اولی که دیدم فقط منتظر بودم نمیدونم منتظر چی ولی قطعا منتظر یه چیز بهتر بودم. بار دوم که دیدم امیر این تاپیکو براش زد، می خواستم همون موقع نظر بدم ولی گفتم زوده بذار ببینیم بقیه چی میگن انگار خودم جرات نداشتم در موردش حرف بزنم. اما دوستان همه چی رو گفتن و منم تا یه حدودایی ترسم ریخت، چون اگه بخوای وصله ناجور باشی قطعا عواقبش رو هم باید بپذیری.

اولا باید دقت بشه که فیلم کاملا شخصیه ولی نه از اون نظر هنری بلکه ادای دین نولان به کشورشه و کسایی که یه فاجعه محتمل رو طی چند سال به یه پیروزی بزرگ (البته از نظر خودشون) تبدیل کردن. فیلم متعلق به بریتانیایی هاست و با روایتش فقط اون ها سربلند میشن ولی الان، چند سال بعد نه همون موقع. شاید بدترین یادگاری که فیلم برای ما خواهد گذاشت "فراموشیه". یعنی با گذر زمان خود من به شخصه هیچوقت یادم نمیمونه "برای چی بود و اصلا بود؟".

اما فراموش نشه این همون نولانه "شوالیه تاریکی"، "ممنتو"، "بین ستاره ای" و "اینسپشن" حتی "پرستیژ" هستش نه نولان "دانکرک".
    امیدوارم کسی رو ناراحت نکرده باشم این تنها یه نظر از یه فیلم بین نه چندان حرفه ایه ولی حرف دل یه دوسته.
    موفق باشید.

3. 10 کاربرِ زیر از wlh بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    4,295
    از این کاربر 1,815 بار در 201 پست سپاس گزاری شده

نقل قول نوشته اصلی توسط codec_pack نمایش پست ها
    نولان فیلم ترین فیلم خودشو هم ساخت تا دهن همه منتقدایی که اعتقاد داشتن فیلمای نولان صرفن عامه پسند هست رو ببنده! این فیلم یه نقطه عطف تو کارنامه نولان حساب میشه و بیش از اینکه یه فیلم جنگی باشه یه فیلم survival بود! ضعف های فیلم در نگاه دوم، در واقع نبوغ نولان رو نشون میده! نولان دقیقن میدونست فیلم رو چجور بسازه که مبادا زیر سایه یه سری شاهکار های دیگه نیفته! یه فیلم خاص! و اینگونه بود که بدون کارکتر شاخ و دیالوگ خفن هم یه شاهکار ساخت! بهترین کارگردان فعلی هالیوود که روز به روز داره پخته تر و با تجربه تر میشه!

کسایی هم که فیلم رو داخل دیالوگ میبینن برن آشغال های تارانتینو رو ببینن!

5. 7 کاربرِ زیر از 125yahel بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

من کاملاً درمان شدم!»
    سپاس
    3
    از این کاربر 63 بار در 6 پست سپاس گزاری شده

بدترین فیلم نولان فقط همین.

7. 6 کاربرِ زیر از LTTM بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    218
    از این کاربر 705 بار در 92 پست سپاس گزاری شده

دیروز یه سری از این نظراتو خوندم. یجورایی منو ترغیب کرد به دیدن این فیلم. امروز صبح گذاشتمش واسه دانلود اونم با کیفیت bluray 1080 امیدوارم ارزشش رو داشته باشه. هر چند که زیاد مشتاق به فیلم دیدن نیستم و سریالو ترجیح میدم. ولی اگرم بخوام فیلم ببینم سعی میکنم یه چیز خوب ببینم. و امیدوارم که این فیلم از اون دسته باشه

9. 4 کاربرِ زیر از hossein370 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

There's no tyrant like a brain
    سپاس
    9,058
    از این کاربر 18,348 بار در 1,172 پست سپاس گزاری شده

اول از همه بگم که من نولان رو بسیار دوست دارم، نولان رو با فیلم Memento شناختم و اگر تا آخر عمر هم فیلم خوب دیگری نسازد برایم مهم نیست، چون Memento از آن فیلم هایی است که یکی اش هم برای یک عمر فیلم ساز کافی است، چه اینکه نولان بعد ها فیلم های خوب دیگری هم ساخت، اما به هر جهت برای من، آیکون و نماد نولان تنها Memento است. با اینکه ایده اصلی فیلم نامه برای برادر نولان بوده اما نبوغ و خلاقیتش در تمامی فیلم جاری است و از این رو بسیار دوستش دارم.

حال بریم سراغ دانکرک، صد البته که جلوه های بصری آن حرف ندارد، بازی ها خوب و ریتم جالبی دارد، اما برای من که جنگ جهانی دوم و اتفاقات آن بسیار اهمیت دارد و تقریبا از هر جایی هر مستندی که درباره آن پیدا کنم را می بینم و لذت میبرم، فیلم دانکرک از لحاظ تاریخی پر از گاف، دروغ و اشتباهات فاحش است که به نظر برای دراماتیک کردن قضیه این اتفاق افتاده و این برای فیلمی که قصد دارد یک حادثه تاریخی را روایت کند و نولان پشت ساخت آن است اشتباهی بزرگ است.

بله، دانکرک اتفاق افتاده، اما برای کسی که از اصل موضوع خبر ندارد و این فیلم را می بینید، داستان کاملا به شکل دیگری اتفاق می افتد. دو نکته بسیار اصلی در مورد حمله دانکرک هست که اگر نولان آن دو نکته را اینقدر بولد نمیکرد من هم به سادگی از کنارش میگذشتم، ولی این کار را نکرد و ما را با خودش بد کرد!

1- هنگام نبرد دانکرک پس از گیر افتادن نیروهای انگلیسی و فرانسوی در ساحل دانکرک، حدود 338 هزار نفر در طول دوازده روز طاقت فرسا از عملیات نیروهای نظامی نجات داده شدند. حدود 239 هزار نفر توسط نیروی دریایی و قایق های بزرگ از دانکرک نجات داده شدند، 99 هزار نفر هم توسط قایق های کوچک و همچنان توسط ارتش تخلیه شدند و تنها حدود 6000 هزار نفر از این 338 هزار نفر توسط قایق های کوچک مردمی نجات داده شدند، اما شما در فیلم چه میبینید؟ اینکه تمامی آنها توسط قایق های کوچک نجات داده شده اند و این نکته ای است که به نظر برای بار دراماتیک قضیه نولان دست روی آن می گذارد. حتی در فیلم این طور به نظر می آید که آمدن قایق های کوچک مردمی نقطه اصلی عملیات نجات بوده است.

2- در قسمت اول فیلم میبینید که سربازان انگلیسی به سربازان فرانسوی اجازه نمیدهند که سوار قایق شوند و می گویند صبر کنید تا اول نیروهای انگلیسی تخلیه شود، در حالی که در واقعیت نیروهای فرانسوی کاملا در جلوی نیروهای انگلیسی بودند و حتی از آن 338 هزار نفر، 123 هزار نفر سرباز و نیروی نظامی فرانسوی بودند. حتی سربازان فرانسوی به داخل شهر ساحلی دانکرک رفتن و سعی کردن جلوی پیشروی نیروهای آلمانی را بگیرند. و در آمارهای متفاوت بین 50 هزار تا 90 هزار نیروی فرانسوی در دفاع از دانکرک کشته شدند. این که مشکل نولان با نیروهای فرانسوی چه بود که آنها را بدبخت و جاسوس و لباس دزد و مُرده دزد نشان میداد را واقعا نمی دانم.

این تنها دو نکته مهم بود که باعث شد من نه از دیدن این فیلم لذت ببرم و نه دیدنش را به کسی توصیه کنم، شاید هم مشکل از من ببینده ایرانی باشد که در زمانه ای که پر از دروغ و آمار اشتباه و پیچاندن حقیقت و تبلیغات پروپاگاندا است بزرگ شدم و واکنش زیاد از حدی به دروغ گویی در تاریخ نشان می دهم.

یکی دیگر از معماهای بزرگ دانکرک این است که چرا هیتلر به نیروهای فرانسوی و انگلیسی آن طور که باید حمله نکرد و دستور داد تا نیروهایش دست نگه دارند، در حالی که می توانست به سادگی تمامی آن نیروها را از بین ببرد، خب مسلم است که انتظار نداشتم این فیلم پاسخی به این معمای تاریخی باشد ولی اگر اشاره ای به این موضوع میشد هم بد نبود.

به هر حال اگر دوست داشتید نکات بیشتری از اشتباهات تاریخی در دانکرک را ببینید این ویدئو را تماشا کنید، این دو نکته هم ترجمه قسمتی از همین ویدئو است.

人の夢は!!!終わらねェ!!!!
    سپاس
    5,151
    از این کاربر 7,474 بار در 571 پست سپاس گزاری شده

ناامیدم !!! حتی در نشان دادن یه دروغ هم کریستوفر نولان ناتوان بود ...
    نشان دادن یه محاصره حقیرانه به نوعی که یه جور پیروزی به جساب بیاد ! ولی فکر میکنم یک شکست برای نولان و داستان دانکرک بود ...
    همونطور که دوستمون بالا گفت دانکرک نولان پر از دروغ و حفره بود ، و دیگه زمان حجر نیست که مردم به راحتی یه موضوع رو باور کنن فقط با چندتا سرچ ساده میشه به راحتی به این موضوع پی برد البته برای کسانی که دنبال حقیقت باشند نه صرفا سرگرمی !
    که تو سرگرمی هم فیلم نولان کند و خسته کنندس !

اثر جدید اقای نولان یک کار با نمره بسیار ضعیف در همه ابعاد محسوب میشه
    حتی فارغ از در نظر گرفتن صاحب اثر هم یک کار کاملا شک ست خورده به حساب میاد
    همه تماشاگرا دست خالی و مایوس بودن

نولان قصه گو اینبار هیچ داستانی برای ارایه نداشت و فقط چند اتفاق بسیار ساده جنگی رو به موازات هم پیش برده بود
    نولان تصویر گر هیچ سکانس خارق العاده ای خلق نکرده بود و عمده نماها و نگاه ها قابل پیشبینی و تکراری بود
    نولان شخصیت پرداز هیچ کاراکتری رو به درستی معرفی و هدایت نکرد. اونقدر ادمها بی ربط بودن که نمیشد اونها رو دوست داشت و همراهی کرد

موسیقی مثل همیشه عالی بود اما انگار ادامه همون نواهای اینتراستلار بود. یعنی همپن ظربآهنگ و همون ریتم با این تفاوت که این موسیقی رو قبلا در یک فیلم حماسی تجربه کرده بودیم اون هم میان گذشته حال و آینده اما اینبار فقط در یک جنگ و نزاع ساده چیزی شبیه به گذشته رو شنیدیم.
    این فیلم حتی شکوه یک اثر منسجم رو هم نداشت. بسیار آشفته و تکراری بود

نولان معناگرا ایندفعه حتی در حد یک تعریفگر ساده هم نبود. ما عادت کرده بودیم که در آثار نولان معنا و اندیشه در کنار اهمیت به زمان جزو اصول کار هست ، اما اینبار جز چند اشاره بسیار سطحی هیچی ندیدیم.

ایمان دارم که تا دو سال دیگه هیچ سکانس خاطره انگیزی ازین فیلم به یاد نداشته باشید ، چون هیچ تصویری بکر و به یادموندنی نساخته و میشه به راحتی این اتفاق رو با فقط سکانس افتتاحیه نجات سرجوخه رایان مقایسه کرد و یا حتتی با کارهای خوب و مهم خلق شده توسط خود نولان.

12. 10 کاربرِ زیر از ShInOdA بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

جمله مورد علاقه ندارد
    سپاس
    16,112
    از این کاربر 30,047 بار در 1,455 پست سپاس گزاری شده

مستندی به اسم دانکرک ادای دین کارگردان به تاریخ کشورش بود. تو ایران به فیلم های این مدلی میگیم ارزشی. به عنوان کسی که اخبار سینما رو ثانیه ای دنبال میکنم به جرئت میتونم بگم این فیلم اسیر پروپاگاندای افراطی شد. شاید اگه این حجم از تبلیغات و خبر و تحسین و تمجید نمی دیدم نزد اصحاب رسانه فیلم برام لذت بخش تر می بود. نورپردازی و فیلمبرداری اثر فوق العاده دقیق بودن ولی داستان فیلم رو بهتره زیاد بزرگ نکنیم. با چیزی که انتظار داشتم خیلی تفاوت داشت چون می خوندم همه از اکشن بالا و هیجان زیادش صحبت می کردن ولی چنین چیزی که ازش به اسم تعلیق یاد کردید یا تعلیق نیست یا این فیلم چنین چیزی نداشت. معنا و مفهوم هم اگر در نظربگیریم باز هم اثری مثل اینتراستلار بهتر از این فیلم بود. معنا و مفهوم در بازه ی سینمای نولان در نظر بگیریم باز هم اینسپشن معنادار تر بود. فیلم چیز پیچیده ای نداشت که بخوایم دنبال تعلیق بگردیم توش. جنگ رو با سه دیدگاه یا point of view به تصویر کشید ولاغیر.. شاخ و برگ الکی ندید به فیلمی که نیازی به شاخ و برگ نداره و فرم و محتواش چیزی نیست که بخواد تعلیق یا معمایی رو دنبال کنه.

در ضمن عبارتی چون استاد فیلم سازی شاهکاری در تعلیق میزاره تو فیلم رو نباید تو نقد به کار ببرید. چون فکر میکنند متعصب نولانید . با اون جمله تون هم موافقم که گفتید مقایسه ش با سرباز رایان اشتباهه. چون اگر مقایسه کنیم دانکرک چیزی جز نورپردازی و فیلمبرداری برای ارایه نداره.
    نمره فیلم : 5 = معمولی

نقل قول نوشته اصلی توسط Deboraaa نمایش پست ها
    آقای انزلیچی تا حدودی با یادداشتتون موافقم ولی در آخر نمره ای که به فیلم دادید با نوع نوشتتون پارادوکس ایجاد میکنه...

قشنگ مشخصه تو هم داداش دلت پره ها، بروز نمیدی
    ویرایش کردم نمره ی نظرم به فیلم رو

14. 17 کاربرِ زیر از anzalichi بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    218
    از این کاربر 705 بار در 92 پست سپاس گزاری شده

دانکرک رو دیدم. اون چیزی که میخواستم نبود. انتهای فیلم یجورایی مشخص بود و داستان پرباری نداشت. با این همش منتظر یه اتتفاق بودم ولی هیجان خاصی توی فیلم نداشتم. به نظر بنده بعضی از فیلما برای یه منطقه ی خاص درست میشه. منظورم اینه که یه همچین فیلمی رو کشورهای که توی اون جنگ بودن بهتر میتونن درکش کنن و باهاش ارتباط برقرار کنن و بفهمنش. شاید باید برای بهتر فهمیدن این فیلم چندبار دیگه نگاه کنم ولی قطعا این کارو نخواهم کرد. در کل اگه بخوام از 10 بهش امتیاز بدم 7 میدم

16. 6 کاربرِ زیر از hossein370 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

New Is Always Better
    سپاس
    23,924
    از این کاربر 23,266 بار در 996 پست سپاس گزاری شده

هر کسی بسته به علم و درکش از دنیای فیلم و دنیای واقعی، میتونه برداشت متفاوتی از یک اثر داشته باشه.
    نمیشه هم از کاگردان ها انتظار داشت سطح فیلمشون رو پایین بیارن که منِ مخاطب به راحتی متوجه داستان اصلی بشم! و حتی بالعکسش. سطح بالا. چون در هر صورت یک سری از مخاطبین خودشون رو از دست میدن.
    به قول استادم بهترین کار همینه که کارگردانهایی مثل نولان دارن انجام میدن. یعنی فیلم های چند لایه ای! هر کس بسته به تواناییش از فیلم برداشت میکنه.
    با شناختی که از سری کارهای قبلی این کارگردان بدست آوردیم کاملا مشخصه که نولان به چیزی مثل "جنگ جهانی" اصلا کاری نداره! "جنسِ ذهن" این کارگردان نیست.

After everything she did, all the lies and the death and
    the wreckage, I still love her. She’s my mom. – Jax

سپاس
    328
    از این کاربر 949 بار در 84 پست سپاس گزاری شده

این فیلم رو دیشب دیدم . چیز خاصی نداشت . مطمعنا اگه یه کارگردان و نویسنده خیلی معمولی این فیلم رو میساخت فکر نکنم یک نفر هم این فیلم رو میدید و خوشش میومد ! فکر میکنم حضور یا عدم حضور تام هاردی هم تو این فیلم تفاوتی نمیکرد و فقط برای فروش بیشتر بود ! خود من به خاطر تام دانلودش کردم ولی کلا این نقش خیلی چشمگیر نبود !

19. 12 کاربرِ زیر از Constantin بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

صفحه 2 از 3 اولیناولین 123 آخرینآخرین