برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 از مجموع 7
    شفا بایدت داروی تلخ نوش...
    سپاس
    14,679
    از این کاربر 19,957 بار در 1,358 پست سپاس گزاری شده

Mind Field ​🕵️‍♂️▒ به قلمرو مغز خوش آمدید

|
    |
    |
    |
    |

ژانر: مستند
    شبکه: YouTube
    سازنده: Michael Stevens
    زمان هر اپیزود: 26 دقیقه

کشور: آمریکا
    تاریخ شروع رسمی: 18 ژانویه 2017
    تعداد فصل : 3 (هر فصل 8 قسمت)
    میزبان :
    Michael Stevens
    |
    |
    |
    |
    |

✍ مستندی ساخته شده توسط Michael Stevens که پخش آن به صورت اینترنتی از یوتیوب درسال 2017 شروع شد. طرح آزمایشات علمی بسیار پیچیده به زبانی ساده توسط میزبان برنامه آن هم در زمانی کمتر از 30 دقیقه چالشی بسیار سخت است. رفتارهای انسان، مغز، تاثیرپذیری از محیط، اخلاق، فلسفه، مجانین، دنیای زیبای معلولان و بسیاری از موضوعات دیگر. با نگاه کردن به نام هر اپیزود می توان به ارزش علمی این مستند در زمینه روانشناسی و علوم اعصاب پی برد.

مسئله تراموا trolley problem که آزمایشی مشهور در زمینه فلسفه اخلاق است. اگر روی مسیر تراموایی پنج نفر بسته شده باشند و شما کسی باشید که اهرم تغییر مسیر را در دست دارید آیا مسیر تراموا را تغییر میدهید؟ خب تا اینجا ساده است حال اگر در مسیر انحرافی یک نفر بسته شده باشد، انتخاب شما چیست؟ انتخاب درست چیست؟ مسئله ای با قدمت بسیار زیاد که دو شاخه از علم اخلاق یعنی اخلاق مبتنی بر سودمندی و اخلاق مبتنی بر وظیفه را در مقابل هم قرار می دهد. صورت های متفاوت و مدرن این مسئله به نتایج جالبی خواهند انجامید.

⚡ در این قسمت میزبان ما به بررسی اثر شوک الکتریکی بر مغز و کمک به افراد فلج برای بازیابی توان راه رفتنشان می پردازد، Functional electrical stimulation روشی است که قدمتش به مصر باستان و استفاده از torpedo fish در استخری برای درمان بیماران، می رسد. اما این که به نظر ساده می رسد حال اگر بتوان مغز انسان را با استفاده از این کار خواند چه؟ آیا مشتاق دیدن جزئیات این آزمایش نیستید؟ کافی است 26 دقیقه از زمانتان را صرف دیدن استفاده از الکتریسیته برای کارهایی که میزبان برنامه انجام می دهد، کنید. همین

⌛ به نظرتان چقدر در مقابل بازجوهای حرفه ای دوام خواهید آورد. آیا توانایی مغز برای پنهان کردن مسائلی خاص چنان آنرا درگیر می کند که توانایی اش را از دست می دهد و تسلیم بازجو ها می شود؟ تکنیک های بازجویی چقدر مبتنی بر عملکرد مغز انسان طراحی شده اند؟ با دانستن تمام اینها می توانید باز هم دو مسئله بسیار کوچک را به عنوان راز نگه دارید؟ آیا مفهوم رازداری برای مغز انسان پیچیده تر از تئوری های ساده ایست که ما را کنترل می کند؟ حال خود را تحت تاثیر دارو در این آزمایش قرار دهید آیا قادر خواهید بود حداکثر توانایی مغزتان را برای رازداری یا مخفی نگه داشتن موضوعاتی ساده، بکار ببرید؟
    تصور کنید کودکی با ناتوانی بدنیا می آید بهترین راه برای عذاب نکشیدن او و جامعه اطرافش چیست؟ آیا نظریه نازی ها در این مورد برای جامعه ارجح تر است؟ یافتن مثال نقض برای توانایی افرادی که با ناتوانایی های خاصی بدنیا آمده اند چقدر در اثبات خارق العاده بودن مغز نقش دارد؟ چرا قسمت مربوط به حافظه افرادی که دارای ناتوانایی های مادر زادی هستند بیشترین سهم در خارق العاده بودن آن ها در عملی خاص دارد؟ چه چیزی در مغز ماست که ثابت کردن اشتباه بودن قانون نازی ها برای از بین بردن افراد معلول ذهنی یا جسمی را در پی دارد؟

تاثیر پذیرفتن از پیشنهاد های دیگران یا دانستن عاقبت یک کار چقدر بر روی عملکرد مغز ما تاثیر می گذارد. آزمایشی در مونترال کانادا بر روی کودکانی که اختلال رفتاری دارند به دنبال آن است که اثر دانستن عاقبت یک عمل را بر روی آن ها و بزرگترها امتحان کند. آیا با ورود به یک دستگاه MRI توانایی ذهنیتان را بازیابی می کنید یا شعبده بازی قبل از ورود به دستگاه MRI می تواند کمی از توانایی های شما را بالا ببرد. چرا با دانستن عاقبت یک موضوعی آن نتیجه محتمل ترین نتیجه ممکن خواهد شد؟ تلقین چقدر بر توانایی های شما اثرگذار خواهد بود؟

تمامی این مسائل و چیزهای بیشتر را می توانید در این مستند اینترنتی تماشا کنید. اگر به دنبال یافتن توانایی های مغز، جواب سوال های اخلاقی یا فلسفی، تکامل انسان یا دیوانگی هستید، اگر دوست دارید تنهایی در سلولی را تجربه کنید و خیلی اگر های دیگر، شما را به دیدن این مستند زیبا دعوت می کنم.

سپاس
    11,145
    از این کاربر 16,193 بار در 1,156 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : 『Mind Field ​🕵️‍♂️▒ به قلمرو مغز خوش آمدید』

»»
    کانال یوتوب مایکل استیونز «Vsauce» رو از خیلی قدیما دنبال می‌کردم و تا قبل از این مجموعه هم کلی ویدیو عالی تو کانالش بود، اون اوایل شوخ طبعی خیلی خوبی هم داشت که کم کم هر چی پیشرفت کرد شوخ طبعی جاشو به مسائل علمی داد. یه مشکلی که بعد از این ماجرا با کانال پیدا کردم این بود که سوالای علمی‌ای مطرح می‌کرد که نه اون شوخ طبعی توشون بود و نه اصلا سوال مهمی بود. برای مثال «آیا لمس‌کردن مریخ مشکلی نداره؟»، «کی صاحب ماهه؟» و بسیاری مثال دیگه. ترجیح می‌دم مطلب علمی‌ای رو دنبال کنم که دید بهتر نسبت به زندگی و شرایط بهم بده و ابزاری برای مدل کردن و ساختاردادن به چیزایی که بهشون فکر می‌کنم باشه و یا حداقل سوال‌های مهمی که تو ذهنم هست رو بهم جواب بده نه اینکه مطلبی رو ببینم که هدفش این باشه که بگم «واو، دنیا چقدر بزرگه» یا «عه جدی، شگفتاااا!» چون معمولا بعد دیدن همچین مطلبی بیشتر از اینکه اون دیالوگا به ذهنم بیاد، این دیالوگ به ذهنم میاد که «خب که چی؟». اون اواخر بعد از دیدن چند تا ویدیو از کانال و گفتن خب که چی کلا کانال رو به دست فراموشی سپردم بیخیالش شده بودم و این مجموعه رو هم ندیده بودم تا اینکه حامد عزیز این تاپیک رو زد و خب خیلی عالیه که این سریال بیشتر در مورد ذهن هست و مغز برای من جالب‌ترین موضوع علمی برای مطالعس. حتما این سریال رو خواهم دید.

تشکر از حامد به‌خاطر تاپیک‌های عالیش

3. 25 کاربرِ زیر از Julie بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    11,145

قسمت اول: Isolation

»» تو دنیای امروزی، ما حتی تحمل اینو نداریم که چند دقیقه یکجا بشینیم و هیچکاری نکنیم، حالا تو این اپیزود آزمایشی انجام میشه که تو اون سه روز کامل مایکل تو اتاق ایزوله قرار می‌گیره که توش نه ساعتی هست نه تفریحی هست نه کتابی هست و فقط می‌تونه بخوره و بخوابه. نتایج آزمایش بعد از گذشتن 48 ساعت اول خیلی جالبه، مایکل کاملا زمانو از دست داده، افکارش متناقض شده، فرق واقعیت و توهم رو دیگه نمی‌تونه تشخیص بده، حتی به نظر میاد فرق خواب و بیداری رو هم نمی‌تونه تشخیص بده. قسمت جالبش اینه که حتی قدرت شمردن رو هم از دست میده. قبل‌ترها یکی از دوستام این سوالو واسم مطرح کرده بود که اگه یه بچه رو از لحظه تولد ایزوله کنیم نتیجش بعد چند سال چی میشه، آیا دی ان ای ما برای ما تصمیم می‌گیره که سمت و سوی شخصیتیمون به چه شکله، یا اینکه ورودی‌های مغزمون باعث این اتفاق میشه. جواب دادن به این مدل سوالا واقعا سخته. حتی برای فکر کردن بهشون هم نیازه زمینه علمی خوبی تو فرگشت، مغز و اعصاب، روانشناسی و حتی فلسفه داشته باشیم. ولی اگه بخوام با توجه به این یه قسمت در مورد این سوال چیزی بگم، اینه که بعد از چند هفته اون بچه دیوونه میشه.

5. 22 کاربرِ زیر از Julie بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

!و حقیقت الماسی است در تشت کثافت
    سپاس
    2,233
    از این کاربر 3,602 بار در 402 پست سپاس گزاری شده

قسمت trolley problem رو دیدم، از این که زحمت ایجاد شرایطی شبیه به واقعیت رو به جون خریده بود واقعا حال کردم، هر چند انتظار داشتم رو تعداد بیشتری این آزمایش رو انجام بده!
    البته این آزمایش نمی دونم چه نتیجه ای داره؟ جالب بود ولی نتیجه ی شناختی ای هم داره؟
    مشاهده محتوا اسپویلر
    بین این شرکت کننده ها که اکثرا سوئیچ رو نچرخوندن و قطار رو نبردن سمت کارگر تنها، البته یه سری آدم رو دستچین کرده بودن با شرایط خاص که ممکنه تو نتیجه تاثیر گذاشته باشه، بیشترشون شوک زده شده بودن و هیچ کاری نکردن

منم فکر می کنم اگر تو اون شرایط بودم کاری نمی کردم! البته حالا که اینو دیدم فکر کنم بچرخونم اون کارگر بی نوا که تنهاست رو بکشم ولی خیلی هم مطمئن نیستم!

!Life's a rollercoater but still unfair

7. 13 کاربرِ زیر از Rezaraki بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    11,145

پاسخ : Mind Field ​🕵️‍♂️▒ به قلمرو مغز خوش آمدید

قسمت دوم: Conformity

»» تو دنیایی که روزی تریلیون‌ها اطلاعات تولید و بین افراد جا به جا میشه، یکی از نقش‌های اصلی کنترل جامعه و تعیین راه و روش‌های زندگی با آبشار اطلاعاتی انجام می‌گیره. مثلا فرض کنید می‌خواید یه رستوران انتخاب کنید، بین رستورانی که شلوغه و برای غذاش صف کشیدن و رستورانی که خلوته و مگس می‌پرونن کدومو انتخاب می‌کنید؟ احتمالا اولین نتیجه‌ای که به ذهن هر کسی میاد اینه که رستوران شلوغ غذای بهتری داره که تونسته این همه مشتری داشته باشه. ما بدون این که اشخاص و سلیقه‌هاشونو بدونیم و استدلال‌هاشونو برای انتخاب رستوران بشنویم، استدلال می‌کنیم که غذای رستوران شلوغ‌تر بهتره. این قسمت عموما به آزمایش‌های مشابهی درباره همین موضوع می‌پردازه، به مسائلی مثل شایعه پراکنی، مثل خندیدن با دیگران و .... یکی از مهم‌ترین چیزا توی دنیای ما اینه که برای تصمیم گیری در مورد هر مسئله‌ای از این اطلاعات استفاده نکنیم. ممکنه این اطلاعات به‌صورت عمدی ساخته شده باشن تا جبهه مارو مشخص کنن، ممکنه شایعه‌ای برای لاپوشونی یک فاجعه باشن، ممکنه دروغی برای کنترل عده‌ای باشند. بهتره حواسمون به این اطلاعات آبشاری و جهتی که بهمون میدن باشه چون ممکنه نتایج غیرقابل برگشتی برای خودمون و دیگران داشته باشه. وقتی دروغ‌های بزرگ رو عده زیادی باور دارند، اثبات دروغ بودنش کار سختیه.

9. 12 کاربرِ زیر از Julie بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    11,145

قسمت پنجم Freedom of Choice

قسمت سوم و چهارم کلا ناامیدم کردن و اصلا خوب نبودن، یکی در مورد تخریب کردن و عصبانیت و یکی دیگه در مورد زندگی یه شخص با دوس دخترش که موبایلشه ، آزمایشای اول قسمت پنجم هم خیلی جالب نبود، ولی آخرین آزمایشی که انجام دادن یه چی شبیه آزمایشی بود که اینجا توضیح دادم. این یکی از آزمایشای ترسناکیه که اولین بار هر کسی باهاش مواجه بشه شوکه میشه در عین حال خیلی جذابه و جای تحقیق و تفحص زیادی داره. جبر یا اختیار مسئله‌ی تازه‌ای توی دنیای بشر نیست، تو این تاپیک هم که میکادو زحمتش رو کشیده، دوستان مفصل در موردش بحث کردند.

11. 11 کاربرِ زیر از Julie بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    11,145

بالاخره بعد از مدت‌ها دو فصل اول این مجموعه رو تموم کردم. به نظرم خیلی خوب بود، خیلی آزمایشا بودن که واقعا جذاب بودن، ایده‌های زیادی ازش گرفتم، مدت زمانشم طوری نبود که آدم خسته بشه و اطلاعات مفیدی داشت. حالا شاید برای هر کسی جذاب نباشه ولی برای من که روی سیگنال‌های EEG و مغز مطالعه دارم یه ویو خیلی خوبی برام ایجاد کرد. تعدادی از قسمت‌هاشم واقعا سطحشون چه از نظر علمی و چه از نظر جذابیت خیلی پایین بود و به نظرم باید این مجموعه رو انتخاب شده دید و همش خوب نیست. به نظرم بهترین قسمت تا اینجا با اختلاف خیلی زیاد Divergent Minds بود که پیشنهاد می‌کنم حتما 20 الی 25 دقیقه از وقتتون رو بذارید و این قسمت رو نگاه کنید.

13. 15 کاربرِ زیر از Julie بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :